ФудбалМК

Со оглед на глупидноста на феноменалниот стратег на Интер Леонардо кој по ниедна цена не е подготвен на Горан Пандев да му даде вистинска шанса, во Интер замислете постои интерес за Карлос Тевез, кој би бил 6-ти напаѓач на овој клуб. Очигледно само и само Жозе Мурињо знаеше како да се спортистави на сите желби на челниците на клубот и ги донесе вистинските засилувања, кои за само една сезона го направија Интер европски и италијански првак. Но со оглед на тоа што не научиле апсолтуно ништо од времето на португалскиот ас, во Интер имаат намера за целосно подмладување на тимот со ангажман на Карлос Тевез. Наводно "информациите" од клубот гаранатираат ангажман на аргентинецот само доколку во Сити се согласат на сума до 25 милиони евра. Хм, доколку оваа информација пристигнува од управата на Интер тогаш нештата не се добро поставени во овој клуб. Односно во време кога Бејл чини 80 милиони евра, во Интер се надеваат најдобриот аргентински напаѓач да го откупат за 25 милиони евра, ова личи само на амбициите ...
сите 3 | | | веќе видена

Челниците на Јувентус се сеуште во потрага по идеално засилување на напаѓачкиот ред и според најновите информации од Италија, нивната желба за следниот преоден период би бил ангажманот на Емануел Адебајор. Напаѓачот на Сити, кој моментално е на позајмица во редовите на Реал Мадрид е повеќе од сигурно дека ќе ги напушти "Сините". Во Реал Мадрид иако успеа да се наметне кај Жозе Мурињо сепак нема никакви знаци дека Кралскиот Клуб комплетно би го откупил неговиот договор. Токму затоа во Јувентус постои реална надеж за негов ангажман за евентуална сума од 25 милиони евра. Адебајор по одличните игри во дресот на Арсенал се одлучи за премин во Сити, каде што секогаш беше во резервниот план на Роберто Манчини. Евентуален проблем за торинскиот гигант, би бил ангажманот на Бастос од Лион, со оглед на дозволен ангажман на само еден фудбалер кој не потекнува од Европската Унија.
| | веќе видена

Со нова победа овој пат над Тетекс од 3-1, лидерот во Првата Лига е се поблиску до првата титула во домашниот шампионат.Металург го одржува чекорот со Шкендија, откако со 3-0 славеше над Брегалница. Вардар одигра недоволно добро и обезбеди само бод на гостувањето во Турново: Сабота, 02 април 2011 16:00 Металург 3-0 Брегалница 2008 16:00 Ренова 2-1 Силекс 16:00 Рaботнички 1-1 Скoпje 16:00 Хоризонт Турново 1-1 Вардар 16:00 Нaпредок 2-0 Пелистер Недела, 03 април 2011 16:00 Шкeндијa 3-1 Тетекс
сите 24 | | | веќе видена

Во првото дерби за 31-то коло во Калчо Лигата, Милан на фасцинантен начин со 3-0 го бомбардираше големиот конкурент, тимот на Интер. Во најдобриот меч за ова коло Наполи со 4-3 се избори за легендарна победа во супер интересниот меч со Лацио, додека Јувентус ќе ги одмери силите со Рома: Brescia - Bologna 3 - 1 4/2/11 6:00 PM AC Milan - Inter Milan 3 - 0 4/2/11 8:45 PM Napoli - Lazio 4 - 3 4/3/11 12:30 AM Catania - Palermo 4 - 0 4/3/11 3:00 PM Parma - Bari 1 - 2 4/3/11 3:00 PM Chievo - Sampdoria 0 - 0 4/3/11 3:00 PM Lecce - Udinese 2 - 0 4/3/11 3:00 PM Cesena - Fiorentina 2 - 2 4/3/11 3:00 PM Genoa - Cagliari 0 - 1 4/3/11 3:00 PM Roma - Juventus 4/3/11 8:45 PM ТАБЕЛА ВО ИТАЛИЈАНСКАТА ...
| | веќе видена

Покрај обидот на шпанските медиуми за дефокусирање на каталонците од добрите резултати со најавите за заминување на најзаслужниот, Пеп Гвардиола ги негираше гласините најавувајќи сигурно останување во каталонскиот гигант. Во медиумите се постираа информации кои говорат за исцрпеноста на Гвардиола од фудбалот и исцрпеноста од потреби на големи успеси, поради кои наводно во 2012-та би се одлучил да си замине од каталонскиот гигант. Но за разлика од медиумите, Пеп Гвардиола образложи сигурно останување во редовите на Барселона во блиска иднина и со тоа во целост ги негираше гласините. Од ваквите најави заклучил дека е едноставно премногу наивен кога се во прашање новинарите и вети промена на ова поле. Што се однесува до резултатите, најави дека титулата во Примера сеуште не е освоена бидејќи Кралевите до последен миг нема да се откажат од истата.
сите 2 | | | веќе видена

Со оглед на поразот Вест Бромвич, екипата на Ливерпул ја продолжува лошата форма и моментално се наоѓа на 6-тата позција која е недоволна за тим со аспирации за титулата. Јунајтед обезбеди победа над Вест Хем, Арсенал киксна во дуелот со Блекбурн а пак во Сити со 5-0 го нокаутираа тимот на Сандерленд: West Ham - Man Utd. 2 - 4 4/2/11 13:45 PM Stoke - Chelsea 1 - 1 4/2/11 4:00 PM Birmingham - Bolton 2 - 1 4/2/11 4:00 PM Newcastle - Wolves 4 - 1 4/2/11 4:00 PM West Bromwich - Liverpool 2 - 1 4/2/11 4:00 PM Wigan Athletic - Tottenham 0 - 0 4/2/11 4:00 PM Everton - Aston Villa 2 - 2 4/2/11 4:00 PM Arsenal - Blackburn 0 - 0 4/2/11 6:30 PM Fulham - Blackpool 3 - 0 4/3/11 2:30 PM Man City - Sunderland 5 - 0 4/3/11 5:00 PM ТАБЕЛА ВО КАЛЧО ЛИГАТА
| | веќе видена

Со победата над Хановер од 4-1 и покрај почетната негатива, лидерот во германската Бундес Лига ги потврди амбициите за титула. Баерн Минхен минимално со 1-0 славеше над Менхенгладбах со 1-0, а пак Кајзерслаутерн беше поразен од Леверкузен на домашен терен: FC St. Pauli - Schalke 04 0 - 2 4/1/11 8:30 PM Werder Bremen - VfB Stuttgart 1 - 1 4/2/11 3:30 PM Borussia - Hannover 96 4 - 1 4/2/11 3:30 PM Bayern Munich - Mönchengladbach 1 - 0 4/2/11 3:30 PM Mainz - SC Freiburg 1 - 1 4/2/11 3:30 PM 1. FCK - Leverkusen 0 - 1 4/2/11 3:30 PM Hoffenheim - Hamburg 0 - 0 4/2/11 6:30 PM FC Köln - Nürnberg 4/3/11 3:30 PM VfL Wolfsburg - Eintracht 4/3/11 3:30 PM
| | веќе видена

Екипата на Спортинг Кихон направи голема услуга на фудбалерите на Барселона, откако минимално на гостински терен го совлада големиот фаворит Реал Мадрид. Со поразот на Реал и победата над Виљареал, каталонците се стекнаа со голема предност од 8 бода: Real Madrid - Sporting de Gijon 0 - 1 4/2/11 6:00 PM Getafe - Valencia 2 - 4 4/2/11 8:00 PM Villarreal - Barcelona 0 - 1 4/2/11 10:00 PM Levante - Malaga 4/3/11 5:00 PM Espanyol - Racing 4/3/11 5:00 PM Deportivo - Mallorca 4/3/11 5:00 PM Real Sociedad - Hercules 4/3/11 5:00 PM Sevilla - Zaragoza 4/3/11 7:00 PM Osasuna - Atletico Madrid 4/3/11 9:00 PM Almeria - Athletic Bilbao 4/4/11 9:00 PM ТАБЕЛА ВО ШПАНСКАТА ПРИМЕРА ДИВИЗИЈА
| | веќе видена

Противникот на Челзи во следнaта фаза од Лигата на шампионите, стратегот на Манчестер Јунајтед Алекс Фергусон е убеден дека ангажирањето на Фернандо Торес е поради големата желба на Абрамовиќ да неговиот тим стигне до титулата во ЛШ. Алекс Фергусон е убеден дека само титулата во елитното натпреварување би било оправдување за ангажманот на напаѓач вреден 50 милиони евра. Шкотскиот стратег верува дека огроманта желба на рускиот сопственик на Челзи за број 1 во Европа е причина за трансферот на шпанскиот напаѓач. Со овие најави започнува на еден начин дуелот помеѓу Манчестер Јунајтед и Челзи, кои се очекува да одиграат два пеколни натпревари во големото натпреварување.
сите 3 | | | веќе видена

Со оглед на победата на Милан во големото дерби на Италија, стратегот на Интер Леонардо е посветен на мечот од Лигата на шампионите против Шалке со оглед на 5-те бода позитива на Милан во италијанската Серија А. Иако не губи надеж, сепак Леонардо е убеден дека предноста на Милан од 5 бода на само 7 кола од крајот на сезоната е преголема за достигнување. Но и покрај негативата во Интер ќе сторат се што можат за да ја одбраната титулата од изминатата сезона. Што се однесува до мечот со Милан, Леонардо признава дека се соочиле со големи проблеми во нападот каде што одбранбената поставеност на Милан ги затворила сите приоди кон голот на Абијати. Сепак бразилскиот стартег најави заборавање на лошата форма на мечот со Милан и опоравување од шокот на мечот со греманскиот претставник во Лигата на шампионите, екипата на Шалке.
сите 25 | | | веќе видена

Иаке беше највен можен трансфер на Луис Ван Гал во редовите на Јувентус, холандскиот ас за германските медиуми најави дека станува збор само за шпекулации и сеуште немал никаков контакт со челниците на овој клуб. Луиџи Дел Нери речиси сигурно ќе го напушти тимот по крајот на тековната сезона со оглед на лошите резултати. Во Јувентус се во очекување на големи успеси во текот на идната сезона, па затоа освен засилувања во тимот се во потрага по квалитетен менаџер. Иако Луис Ван Гал се чини дека не е најдобар избор за италијанското Калчо, сепак медиумите ги загреаа надежите за нова ера и нови титули со искусниот Ван Гал. Сепак кога ќе разберете дека изворот на шпекулациите и сопругата на Ван Гал, која најавила дека наскоро ќе се преселат во северна Италија станува повеќе од јасно дека Луис Ван Гал е светлосни години одалечен од Јувентус.
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Милан, Александро Пато на најдобар можен начин ги демантираше критиките за неговата лоша форма со постигнување на 2 погодоци на големото дерби со Интер, кое миланезите го добија со неверојатни 3-0. Пато со двата свои погодоци, најпрви во првата минута а подоцна и при средината на вториот дел го најави големиот триумф на Милан. Со оваа победа лидерот е на чекор од освојување на титула во италијанската Серија А. Формата на вчерашниот меч, Пато ја посвети на постојаните критичари на неговите игри најавувајќи дека на секој меч се обидадува да даде се од себе. Горд е на себе со тоа што директно влијаел на големата победа на неговиот Милан над големиот конкурент. Освен Пато, одличен меч и за тактичката поставеност на Милан чии стратег го надиграа бразилецот Леонардо во секоја фаза од играта. Со оваа победа Милан има 5 бода предност во однос на второпласираниот Интер на 7 кола до крајот.
сите 12 | | | веќе видена

За прв пат по 2002-та година, португалскиот стратег Жозе Мурињо забележа пораз на домашен терен откако неговите избраници тотално разочараа и беа поразени од Спортинг Кихон со 0-1. Вистинско разочарување беше формата на Анхел Ди Мариа и Емануел Адебајор, кои едноставно не беа претпознатливи на овој меч. Првиот дел започна солидно за тимот на Мурињо, со иницијатива која не успеаа да ја крунисаат со победа. Најголемата шанса ја имаше Емануел Адебајор, кој по страничниот удар на Ди Мариа не успеа да ја смести топката во мрежата на гостите. Кралевите се обидуваа да сторат нешто повеќе и во вториот дел, но погодокот на Куевас Мигуел ги најави големите проблеми со кои ќе се соочи големиот гигант во продолжение на сезоната. За зголемување на проблемите, каталонците славеа со 1-0 над Виљареал со што се на чекор од шампионската титула со оглед на предноста во однос на второпласираниот Реал Мадрид од 8 бода. Вистински јунак на мечот на Барса, беше Џерард Пике кој го постигна победоносниот погодок за ...
сите 34 | | | веќе видена

По елминирањето од страна на Тотнам во 1/8 финалето од Лигата на шампионите, тимот на Алегри забележа пораз од екипата на Палермо во италијанската Серија А. На гостувањето на Палермо, Милан го започне мечот со иницијатива од која се очекуваше да поведе на овој меч. На избраниците на Милан им требаше сигурна победа со цел задржување на предноста во однос на Интер но погодокот на Дорин Гоиан им нанесе нова болка на лидерите во Серија А. Фудбалерите на Милан се обидуваа да го израмнат резултатот но сепак не успеаа. До крајот на мечот Миколи имаше голема шанса да зголеми на 2-0 но сепак не успеа да ја искористи одличната шанса. Милан моментално е на првата позиција со 5 бода предност во однос на шампионот Интер, но тимот на Горан Пандев има и меч за одигрување, што би значело дека со евентуална победа ќе се избори за намалување на предноста на само 2 бода. Во денешниот меч Интер ќе го пречека тимот на Лече.
сите 40 | | | веќе видена

Поранешниот член на Баерн Минхен а сегашен напаѓач на Јувентус, Лука Тони е уверен во квалитетите на Франк Рибери и токму затоа смета дека челниците на торинскиот гигант треба да се обидат да го ангажираат за време на летниот преоден рок. Лука Тони најави дека постојано е во контакт со францускиот интернационалец кој не е најзадоволен во редовите на баварскиот гигант. Од друга страна пак напомена дека за време на идниот преоден рок управата на Јувентус ќе ангажира голема фудбалска ѕвезда од светска класа, со кого ќе се надеваат на враќање на старите патеки. Токму затоа Лука Тони ќе стори се што е во негова моќ за да го убеди францускиот ас да се одлучи за евентуален ангажман во Јувентус. Но ангажирањето на Рибери би го чинел буџетот на Јувентус околу 50 милиони евра кои сеуште се недостапни за моменталната финансиска состојба во тимот.
| | веќе видена

Стратегот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон е на добар пат да најде замена за легендата Пол Сколс откако челниците на англискиот гигант пројавија интерес за ангажман на бразилскиот плејмејкер на Шахтјор, Даглас Коста. Даглас Коста е еден од најзаслужните во тимот на Шахтјор за пласманот во 1/4 финалето од Лигата на шампионите каде што ќе ги соочат силите со големата Барселона. Со оглед на неговите квалитети и споредбите со Роналдињо, оштетата за неговите услуги се движи околу 21 милион евра, кои ќе бидат обезбедени од страна на управата на англискиот гигант. Коста со своите 20 години е иднината на бразилскиот фудбал, за кого се очекува да прерасне во фудбалер од светска класа. На само 17 годишна возраст одигра 22 меча во тимот на Гремио по што се одлучи да стане дел од Шахтјор. Во својата прва сезона за украинскиот тим, Коста настапи на 13 меча постигнувајќи 5 погодоци. Во Лигата на шампионите во тековната сезона постигна и 1 погодок за својот тим.
сите 2 | | | веќе видена

Одбранбениот фудбалер Герет Бејл ги израдува сите фанови на лондонскиот клуб со потпишување на нов 4,5 годишен договор со кој ќе биде дел од овој клуб до 2015-тата година. Со задржување на инзворедниот одбранбен фудбалер, во Тотнам си ја загарантираа сигурна иднина и нови успеси покрај одличниот пласман во досегашниот тек од Лигата на шампионите. Интерес за Бејл пројавија неколку европски гиганти, но сепак фудбалерот презадоволен од условите и начинот на работа во Тотнам се одлучи да го продолжи договорот со овој клуб. Од страна на клубот сеуште не ги објавија условите под кои Бејл се согласи да го продолжи договорот со клубот. Извори блиски на управата најавија финансиски примања во висина од 100000 фунти неделно, со што велшанецот е најплатен фудбалер во историјата на овој клуб.
сите 3 | | | веќе видена

Во рамки на 19-тото коло од домашниот фудбалски шампионат, на "Арена Филип II" во Скопје силите ќе ги одмерат засилениот Вардар и 3-то пласираниот Работнички. Металург ќе гистува на Турново, додека лидерот Шкендија очекува сигурна победа над Пелистер. Сабота, 19 март 2011 14:00 Пелистер Шкeндијa 14:00 Нaпредок Тетекс 14:00 Скoпje Брегалница 2008 14:00 Вардар Рaботнички 14:00 Хоризонт Турново Металург 14:00 Ренова Силекс
сите 18 | | | веќе видена

По ужасната сезона во италијанската серија А, челниците на торинскиот гигант Јувентус размислуваат на ангажирање на членот на Манчестер Јунајтед, Димитар Вербатов кој се почесто е дел од клупата за резервни фудбалери. Извори од Јувентус потврдија дека започнале разговори со агентот на бугарскиот интернационалец кој не е задволен од состојбата во Англија. Најавената оштета за неговите услуги изнесува 10,5 милиони евра, кои се чини дека се премалку со оглед на енговиот ангажман за 35 милиони евра. Токму поради желбата за евтини засилувања со веќе искусни фудбалери во Торино стигнаа до најлошата форма во изминативе дваесетина години и во секое коло повторно ги разочаруваат своите фанови. За разлика од Милан и Интер кои ги подмалдија своите тимови, во Јувентус сите засилувања беа апсолутни промашување пред се заради лошата нивна поставеност која предизивика заминување на бразилецот Диего за само една сезона.
| | веќе видена

Во екипата на Арсенал постои интерес за продажба на капитенот Цес Фабгреас, кој сеуште се надева на транфер во неговиот поранешен клуб, шпанскиот и европски гигант Барселона. Лондонскиот гигант е клуб кој што отсекогаш заработувал со продажба на фудбалерите и секој член на овој тим без разлика на неговото значење има своја цена. Според најавите желбата на Барселона за ангажман на шпанскиот интербнациналец ќе ги чини околу 51 милиони евра. Шпанскиот ас побара заминување за време на прошлиот летен период но од лондонскиот гигант го убедија да остане дополнителна сезона по која му беше ветено дека ќе му биде дозволен трансфер. За конечно реализирање на неговата желба потребно е Барселона да ги обезбеду потребните средства, кои најверојатно ќе бидат овозможени со продажба на некои од скапите резервни фудбалери во тимот на Гвардиола.
| | веќе видена

next