ФудбалМК

Екипата на Тотнам повторно ќе се обиде да дојде до услугите на напаѓачот на Шалке 04, Клас Јан Хунтелар, и со тоа да го засили нападот за преостанатиот дел од сезоната.Овој обид на Хари Реднап само ја покажува неговата намера за градење на екипа која ќе може да се бори за титулата во Англија и за екипа која ќе има што да каже во Лигата на Шампионите. Во моментов Тотнам се наоѓа на -13 бода од лидерот Манчестер Јунајтед, но затоа пак избраниците на Хари Реднап во Лигата на Шампионите покажаа дека имаат капацитет за висок дострел. Засилувањето на екипата со Ван дер Варт покажа дека екипата сака да го задржи местото во Лигата на Шампионите, а најавите за нови засилувања само потврдуваат дека Тотнам се повеќе цели на титула. Сепак Тотнам ќе мора да бара нови играчи бидејќи се повеќе се најавува заминување по крајот на сезоната на Герет Бејл и Лука Модриќ кои се едни од главните играчи во тимот.
| | веќе видена

Претседателот на Интер од Милано, Масимо Морати, изјави дека продажбата на Златан Ибрахимовиќ на Барселона е неговиот најдобар бизнис потег во кариерата.Иако Ибра блеска сезонава во дресот на градскиот ривал Милан, Морати не го менува мислењето пред се заради тоа што и Самуел Ето бил дел од договорот. Ваквиот став на Морати е очекуван ако се има во предвид дека со помош на Ето Интер стигна до тројната круна, нешто што беше далеку во деновите кога Ибрахимовиќ беше во екипата.
| | веќе видена

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, има големи планови за летниот преоден рок. Тој уште од сега има на мета неколку големи имиња, а не се исклучува можноста и за замена на тренерот.Како нова ѕвезда која би била донесена во Реал се споменува Серхио Агуеро од градскиот ривал Атлетико Мадрид. Откупната клаузула на Агуеро изнесува 45 милиони евра, сума која Перез веќе ја има планирано за него. Покрај Агуеро, Реал ќе тргне и по Фернандо Љоренте од Атлетик Билбао. Сепак за да се реализира овој трансфер потребно е французинот Карим Бензема претходно да биде продаден. Реал е заинтересиран и за Диего Форлан, кој единствено заради својата возраст не би чинел многу. Во Реал се споменува и заминување на Мурињо, но за ова ќе мора да почекаме до крајот на сезоната и да видиме какви ќе бидат резултатите по крајот на првенството.
сите 2 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, сепак успеа да добие квалитетно засилување во наподот откако стана јасно дека првиот напаѓач Гонзало Игуаин ќе биде надвор од терените до крајот на сезоната.Новата ѕвезда во Реал Мадрид е Емануел Адебајор кој беше во немилост на тренерот Роберто Манчини, особено по доаѓањето на Един Џеко во екипата на Манчестер Сити. Адебајот ќе биде големо засилување за Кралскиот Клуб ако се има во предвид дека во моментов единстве напаѓач е Карим Бензема кој е далеку од посакуваната форма. Сепак французинот му донесе победа на Реал Мадрид во последното коло против Мајорка со што најави подобрување на формата, па затао за очекување е жестока битка помеѓу Бензема и Адебајор за место во првите 11. Напаѓачот од Того би можел и целосно да биде откупен по крајот на сезоната доколку се покаже како квалитетно засилување. Од друга страна доколку Бензема не се врати во некогашната форма би можел да биде продаден, па затоа секоја минута на теренот за овие двајца играчи ќе значи шанса за ...
сите 24 | | | веќе видена

Украинскиот тим кој се бори за опстанок Севастопол, го ангажираше македонскиот напаѓач Бесарт Ибраими кој неодамна го раскина договорот со германскиот бундеслигаш Шалке. Во Севастопол очекуваат многу од талентираниот напаѓач, кој покрај желбата сепак не доби доволна шанса за да се докаже во тимот на Феликс Магат. Неодамна го раскина договорот со германскиот тим и се одлучи да ја продолжи својата кариера во украинскиот тим. Ибраими потпиша две годишен договор со Севастопол, каде што се надева на враќање во натпреварувачка форма. Во досегашната кариера, Ибраими успешно ги бранеше боите на Влазрими, Напредок и Ренова, а по освојување на титулата во домашниот шампион беше прогласен за фудбалер на сезоната.
сите 2 | | | веќе видена

Повремениот македонски репрезентативец Горан Мазнов имаше деби од соништата за грчкиот тим Карпати, откако на дебито го постигна единствениот погодок и ја донесе победата за својот нов клуб. Горан Мазнов влезе во игра во текот на вториот дел од мечот при резултат 0-0 против Лариса. На врнежливо време и катастрофален терен, Мазнов успеа да ги надмудри противничките одбранбени фудбалери и со лизгачки старт да постигне погодок. Погодокот на Мазнов воедно значеше и три бода за Карпати со оглед на тоа што натпреварот заврши со минимална победа на домашните од 1-0.
| | веќе видена

Откако рускиот тим Сибир испадна во втората по ранг лига во Русија Величе Шумуликоски го напушти тимот, но новите информации од Русија говорат за повторно враќање на нашиот интернационалец. Според информациите од Анталија, Величе Шумуликоски моментално со рускиот Сибир е на подготовки за престојната сезона. Македонскиот интернационалец е задоволен од понудата на челниците на тимот, кои по секоја цена настојуваат да го имаат во својот табор со цел враќање во Првата Лига на Русија. Шумуликоски во измината сезона одигра 13 меча за рускиот тим на кои остави добар впечаток на целосното раководство на рускиот тим. Во својата богата интернационална кариера освен Сибир, Шумуликоски има настапувано за Цеље, Словачко, Зенит, Бураспор, Ипсвич и Престон. Притоа Шумуликоски најдобор се снајде во Зенит, тим за кого одигра 75 меча и беше стрелец на два погодоци.
сите 2 | | | веќе видена

Досегашниот член на Работнички од Скопје, Мартин Богатинов се одлучи да ја продолжи својата кариерата во Карпати од Украина каде што се надева на напредок во формата и цели кон европските гиганти. Мартин Богатинов одигра во одлична форма за Работнички во изминатата сезона, особено на настапите на скопскиот тим во УЕФА Европа Лигата. Со ова најпрвин го привлече вниманието на селекторот на репрезентацијата, за подоцна и неколку европски екипи да се заинтересираат за неговиот потпис. За следна дестинација Богатинов се одлучи да ја одбере токму украински Карпати поради квалитетот на фудбалот во оваа лига. Украинскиот клуб се одлучи да склучи 3 годишен договор со Карпати со можност за продолжување на дополнителни 2 сезони. Во досегашната кариера Богатинов има настапи за Силекс, Цементарница, Вардар и Работнички.
сите 3 | | | веќе видена

Талентираниот 24 годишен фудбалер со 192 натпревари во дресот на Ајакс, Урби Емануелсон се одлучи својата кариера да ја продолжи во редовите на италијанскиот гигант Милан. Покрај официјалната информација за ангажирање на Емануелсон сеуште не се потврдени оштета од трансферот, како и персоналниот договор на холанѓанецот во редовите на Милан. Според најавите станува збор за 3.5 годишен договор за крилниот фудбалер, кој ќе биде голема покрепа за тимот на Милан. Емануелсон во почетокот на својата кариера одлично се снаоѓаше по левата страна во одбраната, за подоцна одлично да се снаоѓа како во средниот ред така и во завршницата на акциите. Се очекува да биде активен член на стартниот тим на Милан, особено по левата страна во средниот ред и одбраната. Во тековната сезона беше еден од најактивните фудбалери на Ајакс, одигрувајќи 19 меча во холандското првенство и при тоа постигна 1 погодок.
сите 11 | | | веќе видена

Со оглед на засилувањата за време на зимскиот преоден рок, челниците на Металург се одлучни да ја освојат дуплата круна во Мак фудбалот особено по пристигнувањето на повратникот Баже Илијоски. Стратегот на тимот, Жикица Тасевски ќе нема никакви оправдувања доколку испушти титула во текот на вториот дел од сезоната. На стартот по големата пауза се очекува значајно подобрување и освојување на максималните бодови. Моментално се на 4-тата позиција со заостанување од само 6 бода во однос на лидерот Шкендија. Што се однесува до засилувањата, освен напаѓачот Илијоски пристигнаа во тимот од Автокоманда и Драган Начевски, Агрон Мемеди, Александар Крстевски и Климент Настоски. Во првото коло од продолжението, Металург ќе ги одмери силите со екипата на Пелистер по што ќе гостува во Кратово, на тимот на Силекс.
| | веќе видена

Македонскиот "Герет Бејл", новиот репрезентативец Алекандар Лазевски најави дека нема намера да го напушти белградскиот клуб и покрај интрересите за негов ангажман на Металург Доњецк и Легија. Лазевски одлично ја искористи дадената шанса во стартниот тим на Партизан особено во Лигата на шампионите, каде што ги докажа своите квалитети. Освен успехот на клубски план, Лазевски доби повик за репрезентацијата и во иднина со сигурност ќе биде дел од списоците на селекторите. Неговата возраст од 22 години и моменталната форма најавуваат успешна кариера, што е и главна причина за интересот на неколку европски клубови. Но со оглед на неговите почетоци во Партизан, не очекува наскоро заминување од редовите на белградскиот клуб за кого има одиграно 22 мечеви во сениорска категорија.
| | веќе видена

Одбранбениот фудбалер на Волфсбург, Андреа Барзаљи е на добар пат да го засили тимот на Јувентус откако неговиот агент најави финиширање на преговорите за време на тековниот преоден рок. Во текот на својата кариера Барзаљи блескаше особено во редовите на Палермо, каде што најави успешна кариера и привлече интерес на голем број на европски клубови. Се одлучи за трансфер во редовите на Волфсбург, каде што одигра 75 меча и беше стандарден член на стартниот тим. Со оглед на проблемите во Јувентус во одбранбениот ред, челниците се заинтересираа за ангажман на 29 годишниот фудбалер. Според најавите, трансферот е пред реализација и по договорот за оштетата, останува само да се договорат персоналните детали од договорот. Се очекува во следните неколку дена да се официјалира ангажманот на Барзаљи.
| | веќе видена

Македонскиот репрезентативец од средниот ред, Марио Ѓуровски ќе го напушти тимот на Војводина а за негов следен чекор во кариерата ќе одбира помеѓу Германија и Грција. Подолг период нашиот репрезентативец беше следен од страна на сакутите на Вердер од Бремен, но според моменталните информации челниците на Минхен 1860 се надеваат на негово ангажирање. Освен германскиот клуб кој се натпреварува во втората по ранг лига во Германија, грчките медиуми најавуваат сигурно пристигнување на Ѓуровски во редовите на Ерготелис. Македонскиот интернационалец во следните неколку дена ќе мора да ја донесе конечната одлука за следниот чекор. Фудбалската кариера ја започна како дел од Црвена Ѕвезда од Белград, за подоцна да биде позајмен на Младеновац и Сопот. Одлично одигра за ФК Бежанија каде што играше од 2004-тата до 2007-та година, по што се одлучи за трансфер во Војводина. За овој клуб има настапено на вкупно 57 меча, постигнувајќи 7 погодоци. Во дресот на репрезентацијата одигра солидни 7 меча на кој ...
| | веќе видена

Баварскиот гигант ја продолжи победничката серија и со 5-1 обезбеди заслужена победа во дуелот со Кајзеслаутерн. Моменталниот лидер Борусија од Дортмунд, одигра само нерешено во натпреварот со Штутгарт. Вердер Бремен продолжува да тоне откако катастрофално беше поразен од Келн. Hamburg - Eintracht 1 - 0 1/21/11 8:30 PM Hannover 96 - Schalke 04 0 - 1 1/22/11 3:30 PM Bayern Munich - 1. FCK 5 - 1 1/22/11 3:30 PM SC Freiburg - Nürnberg 1 - 1 1/22/11 3:30 PM Borussia - VfB Stuttgart 1 - 1 1/22/11 3:30 PM Mainz - VfL Wolfsburg 0 - 1 1/22/11 3:30 PM FC Köln - Werder Bremen 3 - 0 1/22/11 6:30 PM Mönchengladbach - Leverkusen 1/23/11 3:30 PM Hoffenheim - FC St. Pauli 1/23/11 5:30 PM
| | веќе видена

Валенсија и Малага изненадија со одличниот натпревар, на кој домашните со 4-3 успеаа да стигнат до посакуваните три бода. Барселона на "Ноу Камп" стигна до планираната победа над Расинг со погодоците на Педро, Лионел Меси и Андрес Иниеста. Реал Мадрид во ова коло ќе се соочи со Мајорка, додека Реал Сосиедат ќе му гостува на Ваљадолид. Sevilla - Levante 4 - 1 1/22/11 6:00 PM GMT Barcelona - Racing 3 - 0 1/22/11 8:00 PM GMT Valencia - Malaga 4 - 3 1/22/11 10:00 PM GMT Getafe - Espanyol 1/23/11 5:00 PM GMT Almeria - Osasuna 1/23/11 5:00 PM GMT Sporting de Gijon - Atletico Madrid 1/23/11 5:00 PM GMT Zaragoza - Deportivo 1/23/11 5:00 PM GMT Real Madrid - Mallorca 1/23/11 7:00 PM GMT Villarreal - Real Sociedad 1/23/11 9:00 PM GMT Athletic Bilbao - Hercules 1/24/11 9:00 PM GMT
| | веќе видена

Со победата над Каљари со 3-0, избраниците на Клаудио Раниери се поблиску до лидерот на табелата, екипата на Милан. Во неделните мечеви се очекува добра претстава на мечот помеѓу Удинезе и Интер, како и на гостувањето на Јувентус на Сампдорија. Лидерот Милан ќе ги одмери силите со Чезена. Palermo - Brescia 1 - 0 1/22/11 6:00 PM Parma - Catania 2 - 0 1/22/11 6:00 PM Roma - Cagliari 3 - 0 1/22/11 8:45 PM Udinese - Inter Milan 1/23/11 12:30 AM Bari - Napoli 1/23/11 3:00 PM Chievo - Genoa 1/23/11 3:00 PM Bologna - Lazio 1/23/11 3:00 PM Sampdoria - Juventus 1/23/11 3:00 PM Fiorentina - Lecce 1/23/11 3:00 PM Milan - Cesena 1/23/11 8:45 PM
| | веќе видена

Екипата на Ливерпул во интересен натпревар убедливо со 3-0 на гостински терен успеа да слави победа над Вулверхемптон. Избраниците на Алекс Фергусон го надиграа тимот на Бирмингем совладувајќи го со 5-0. Во дербито на колото Њукасл и Тотнам ги поделија бодовите. Wolves - Liverpool 0 - 3 1/22/11 13:45 PM GMT Blackpool - Sunderland 1 - 2 1/22/11 4:00 PM GMT Fulham - Stoke 2 - 0 1/22/11 4:00 PM GMT Everton - West Ham 2 - 2 1/22/11 4:00 PM GMT Newcastle - Tottenham 1 - 1 1/22/11 4:00 PM GMT Man Utd. - Birmingham 5 - 0 1/22/11 4:00 PM GMT Arsenal - Wigan Athletic 3 - 0 1/22/11 4:00 PM GMT Aston Villa - Man City 1 - 0 1/22/11 6:30 PM GMT Blackburn - West Bromwich 1/23/11 5:00 PM GMT Bolton - Chelsea 1/24/11 9:00 PM GMT
сите 2 | | | веќе видена

Управата на Металург се одлучи повеќе да се фокусира кон развивање на млади фудбалери и нивно форсирање во стартниот тим и токму затоа го ангажираа Ѓорѓи Христов кој ќе биде дел од стручниот кадар во младинските категории. Во тимот веруваат дека со доведување на Ѓорѓи Христов кој има големо искуство со натпреварувањето со европските екипи, особено во Премиер Лигата ќе биде од голема помош за младите фудбалери на Металург. Никола Ѓошевски е уверен во позитивните случувања од ангажманот на Христов, кој до неодамна го држеше рекордот за нјаголем број на погодоци за македонската репрезентација. Ова е одлична вест за младината на Металург, кои со искуството на Христов и останатите фудбалски работници во тимот дефинитивно ќе имаат отворена врата кон успех во втората споредна работа во светот. Освен талентираните фудбалери, ова треба да биде и порака до останатите екипи кои мора постојано да форсираат млади фудбалери од своите редови доколку посакуваме да го унапредиме домашниот фудбал.
| | веќе видена

Полскиот претставник во УЕФА Европа Лигата, Леч од Познан пројави интерес за македонскиот напаѓач Хриситијан Кировски, кој како дел од ФК Скопје покажа одлични квалитети постигнувајќи 10 погодоци на 16 натпревари. Христијан Кировски во текот на својата кариера, покрај настапите за неколку домашни екипи Вардар, Работнички, Македонија и Скопје има настапувано и за многу европски клубови. Најдобро на интернационалната сцена одигра за руски Луч-Енерџи каде што на 15 настапи за овој тим постигна 9 погодоци во 2007-та година. Непосредно пред доаѓањето во ФК Скопје, Кировски настапуваше за романскиот Васлуи каде што не се изнаигра. Неговата моментална форма резултираше со интерес на солидниот Леч Познан, кој одигра маестрално во УЕФА Европа Лигата елиминирајќи го Јувентус и Ред Бул Стразбург од групната фаза во ова натпреварување.
сите 4 | | | веќе видена

Лионел Меси се обиде да објасни дека иако постојат контраверзности во поглед на изборот на најдобар фудбалер на Ballon d'Or тој сепак нема намера да се правда за тоа што го добил трофејот.Меси наочекувано стигна до признанието, пред се бидејќи се очекуваше неговите соиграчи од Барселона, Чави и Иниеста да бидат во главна улога заради освоената титула во Ла Лига но и за титулата на Светското Првенство. Сепак Меси имаше одлична година зад себе доведувајќи ја Барселона до круната во Ла Лига во тесна битка со Реал Мадрид пред СП 2010, а потоа и во новото првенство доведувајќи ја до челната позиција на половина од првенството. Меси себе си не се смета како најдобар во светот, а авоите соиграчи Чави и Иниеста смета дека се најдобри на позициите на кои настапуваат. Тој спомена и дека помеѓу триото не постои нетрпеливост кога се во прашање индивидуалните признанија.
| | веќе видена

next