ФудбалМК

Одбранбениот фудбалер на Милан, Тиаго Силва конечно го негираше неговото заминување од редовите на италијанскиот шампион Милан тврдејќи дека се надева на титула во Лигата на шампионите во идната сезона. Силва според најавите на шпанските медиуми беше цел на екипата на Барселона, но бразилецот најави сигурно останување во редовите на италијанскиот шампион до 2016-тата година кога истекува неговиот договор. Како моментална желба и инспирација за подобрување на формата е освојувањето на Лигата на шампионите во текот на идната сезона. Бразилецот неодамна го продолжи договорот со Милан до 2016-тата година и најави дека нема намера да го напушти тимот пред истекување на истиот. Тиаго Силва е вистински предводник на тимот особено во одбраната и токму затоа најавите за негово заминување беа револтирачки примени кај најверните фанови на клубот.
сите 2 | | | веќе видена

За сума од 10 милиони евра екипата на Рома целосно го откупи договрот на квалитетениот напаѓач од италијанскиот гигант, Марко Бориело кој иако е во Милан од 2000-тата година сепак не постигна голем успех во индивидуалната кариера. Бориело најпрвин беше позајмен на екипата на Рома, каде што солидно се покажа што беше доволно за негов целосен ангажман. Стандардно за италијанските екипи, Рома потпиша предолг 4 годишен договор со напаѓачот и покрај тоа што моментално Бориело има 29 години. Напаѓачот во изминатата сезона на вкупно 27 меча постигна вкупно 10 погодоци што беше негов втор најдобар резултат, со оглед на успехот додека во 2007-та беше во Џенова каде што на 35 меча постигна 19 погодоци. За разлика од натпреварите за Милан, каде што за вкупно 5 сезони постигна само 20 погодоци.
| | веќе видена

Со оглед на лошата атмосфера и катастрофалната ситуација според резултатите во тековниот квалификациски циклус, челниците на Фудбалската Федерација на Македонија се очекува во рекорден рок да обезбедат нов предводник. Како главни и досега се чини единствен кандидати се веќе прочуените тренерски имиња Чедомир Јаневски и Ѓоко Хаџиевски. Јаневски е стартегот кој беше желбата на фудбалската јавност и при назначувањето на Јонуз за стартег на сениорската репрезентација, додека Хаџиевски е човекот кој постигна најдобар успех на едни квалификации на Македонската репрезентација. Иако во комбинации се наметнуваше и Гоце Седловски, сепак поранешниот капитен нема доволно искуство како тренер за да може воопшто да биде разгедуван како можен кандидат. Сепак со оглед на минатото, ништо не е сигурно при изборите на ФФМ но моменталната ситуација наложува да се избере сигурен домашен искусен стратег кој ќе го предводи тимот во подобри времиња. Се очекува до крајот на месец јуни да се опедели новиот стратег, чија прва задача ...
| | веќе видена

Членот на италијански Удинезе и еден од најпосакуваните фудбалери во Европа, Алексис Санчез сеуште нема донесено конечна одлука околу неговата иднина иако најголеми шанси има да стане дел од екипите на Барселона или Манчестер Сити. Во Удине се сигурни околу усовите за негово заминување, односно управата на овој клуб го споредува чиленаецот со можностите на Кристијано Роналдо кога бил на негова возраст и токму затоа се надева на 50 милиони евра. За Манчестер Сити се чини дека ова е прифатлива цена со оглед на огромниот буџет и желбата за ангажирање на фудбалери кои ќе го вивнат во европскиот клубски крем. Но за разлика од Сити, во Барселона имаат одличен тим и не се моментално подготвени да издвојат толкави финансии за напаѓачот. Извори на каталонскиот гигант најавија понуда од 28 милиони евра, со можност од дополнителни 5 милиони евра како и трансфер на талентираниот Јефрен Суарез, кој настапува за младата шпанска репрезентација.
сите 3 | | | веќе видена

Капитенот на лондонски Арсенал, Цес Фабрегас иако е се подалеку од трансфер во редовите на Барселона за медиумите изјави дека негов голем идол е предводникот на каталонските, Пеп Гврадиола. Покрај доминацијата на средниот ред на сите натпревари во Лигата на шампионите, во Барселона се надеваа на засилување во името на Фабрегас. Но голем проблем околу желбата на Барселона е ограниченоста на трансфер буџетот за ангажман на фудбалери од средниот ред. Од европскиот гигант за прв пат по завршувањето на сезоната започна преговори со Лондон но според англиските медиуми понудиле само 30 милиони евра кои се премалку за апетитите на Арсенал, со оглед на нивната желба за заработка од 55 милиони евра. Покрај информациите, Фабрегас го негира трансферот но сеуште е фан на играта на Барселона а пак Гврадиола е неговиот идол.
сите 2 | | | веќе видена

Аргентинската супер ѕвезда од редовите на Атлетико Мадрид, Серџио Агуеро сеуште е прва желба на челниците на торинскиот гигант кои се надеваат на ангажман на супер напаѓач од светска класа. Со оглед на откупување на договорите на Симеоне Пепе, Квадарела, Матри и Марко Мота за вкупна вредност од 37 милиони евра, во торинскиот гигант се подготвени останатите финансии да ги потрошат на ангажман на аргентинецот. Се очекува во следните неколку дена да пристигне нова понуда во Мадрид, со која во Јувентус се надеваат на ангажман на напаѓачот со солидни 50 милиони евра. Според извори на шпанскиот гигант, ова би била доволна сума за ангажман на Агуеро, кој е повеќе од потребен во Торино доколку клубот се надева на успех во новата сезона.
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Виљареал, Џузепе Роси на неколку пати пројави огромна желба за премин во редовите на шпанскиот и европскиот шампион, Барселона иако од каталонскиот гигант сеуште не е доставена понуда за негов ангажман. Агентот на напаѓчот, Федерико Пасторело најави дека голем сон на италијанецот е да стане дел од голем клуб како што е Барселона, но сепак сеуште нема никакви најави од страна на каталонците. Неговиот агент е убеден дека ќе биде постигнат договор доколку постои интерес но од страна на Барселона смета дека мора да биде даден одреден вид на знак дека имаат желба и финансии да стигнат до италијанецот. Што се однесува до останатите шанси, неговиот агент најави дека најброен е интересот на италијански клубови за ангажман на солидниот Роси.
сите 2 | | | веќе видена

Со изјавата за евентуално преминување во редовите на Барселона доколку двата клуба се договорат за откупување на неговиот договор, Тиаго Силва го привлече вниманието на спортските медиуми и предизвика интерес кај новинарите. Одбранбениот фудбалер на Милан, Тиаго Силва и покрај тоа што неодамна го продолжи договорот со клубот до 2016-тата година најави дека имал одредени разговори со претставници на Барселона за негово заминување. Едноставно Силва е фасциниран од играта на каталонскиот гигант и има желба за настап за европскиот шампион. Но поради неговиот договор со Милан до далечната 2016-та година, бразилскиот одбранбен фудбалер смета дека каталонскиот гигант ќе треба најпрвин да прегобара со челниците на Милан за откупување на неговите услуги. Од страна на Милан беа убедени во сигурна иднина во одбраната со Тиаго Силва и го доведоа Филип Мексес, но најновите најави се чини дека нема да бидат добредојдени во италијанскиот шампион. Пеп Гвардиола пак од друга страна, во Тиаго Силва гледа на идеално ...
сите 10 | | | веќе видена

Ѕвездата на Атлетико Мадрид, Серџио Агуеро е најголемата желба на торинскиот гигант за време на летниот преоден рок поради што започнати се преговори за негов конечен ангажман. Во Јувентус најпрвин се надеваа на ангажман на Карлос Тевез, но откако не успеаа да дојдат до неговиот потпис и оладувањето на најавите на Реал Мадрид за ангажман на Агуеро, во торинскиот гигант целосно се посветија кон услугите на аргентинецот. Агуеро иако најави желба за настап за Реал Мадрид, сепак најавите на челниците на Кралскиот гигант за ангажман на бразилецот Најмар се чини дека значеа крај на трансфер сагата на Серџио. Меѓутоа доколку Јувентус и агентите на Агуеро ги договорат персоналните детали од договорот сепак од клубот јасно ставија до знаење дека ќе мора да се задоволи откупната клаузула од неговиот договор, која изнесува 45 милиони евра. Но со оглед на состојбата во Торино, повеќе од јасна е потребата од светски напаѓач кој ќе биде предводник во новата 4-2-4 формација на Антонио Конте.
сите 5 | | | веќе видена

Иако неодамна говореше за сигурно останување во редовите на Реал Мадрид, бразилскиот талентиран напаѓач и член на Сантош, Најмар е на чекор од трансфер во редовите на Кралскиот гигант. Најмар моментално се наоѓа на подготовки со неговиот Сантош за првиот дуел од финалето во Копа Либертадорес, каде што ќе се соочат со Пењарол. Освен големото финале, Најмар е посветен на клучните одлуки во неговата кариера особено по интересот на Реал Мадрид и Челзи. Најновите најави потврдуваат трансфер на напаѓачот во Реал Мадрид за неверојатна сума од 40 милиони евра и годишна заработка од солидни 2 милиони евра. Во првата сезона од договорот се очекува Најмар да биде член на Сантош, односно на позајмица да му бидат овозможени нови игри во бразилскиот шампионат.
| | веќе видена

За неделна плата од 400.000 фунти, капитенската лента и бројот 7 на дресот, португалскиот ас Криситијано Роналдо е подготвен да се врати во англиската Премиер Лига но овој пат како член на Манчестер Сити. Според англиските медиуми, блиски пријатели на португалецот ги известиле медиумите за намерите на моментално најскапиот фудбалер на светот. Криситијано Роналдо имал контакт со блиски соработници на сопственикот на Манчестер Сити, шеикот Мансур кој посакува од "Сините" да направи најдобар фудбалски клуб во светот. Иако во Сити ги демантираа ваквите информации, во следниот период ќе очекуваме понуда за откупување на договорот на Кристијано Роналдо кој се очекува да вреди околу 140 милиони евра, односно само за оваа сума во Реал Мадрид би се согласиле за негово заминување. Доволен податок за формата на португалецот се неговите постигнати 40 погодоци во изминатата сезона на вкупно 34 настапи за својот клуб.
сите 19 | | | веќе видена

Од редовите на Реал Мадрид се подготвени да се ослободат од услугите на Ласан Диара за пристигнување на Фелипе Мело, од кого пак во Јувентус со нетрпение очекуваат да се ослободат. Жозе Мурињо во Фелипе Мело гледа на квалитетено засилување на средниот ред иако бразилецот игра во очајна форма за италијанскиот тим. Од друга страна пак Конте во Диара гледа на одличен партнер во името на Диара на новото засилување Андреа Пирло. По ваквите информации, кои не се официјално потврдени се очекува наскоро и официјална замена со која сите страни би биле задоволни, вклучувајќи ги Мело и Диара.
сите 3 | | | веќе видена

По неуспехот за негово заминување во некои од заинтересираните клубови, Серџио Агуеро е задоволен од пофалбите на Жозе Мурињо и по сите најави очекува трансфер во шпанскиот великан Реал мадрид. Аргентинскиот напаѓач Серџио Агуеро е моментално посветен на настапот за Аргентина на Копа Америка но најави дека по крајот на ова натпреварување ќе бие позната развската за неговиот трансфер. Фудбалските познаници очекуваат негово сигурно заминување во тимот на Реал Мадрид, особено по најавите за засилување на нападот на Реал мадрид. Мурињо имаше релативно лоша сезона иако по подолг период се избори за титула во шпанскиот куп. Португалскиот ас е добар познавач на квалитетите на аргентинецот и се очекува да направи вистински притисок за негов ангажман.
сите 11 | | | веќе видена

Новиот предводник на Јувентус, Антонио Конте најави повоторно враќање на Себастијан Џиовинко во редовите на торинскиот гигант откако одигра солидна сезона во средниот ред на Парма. Но голем проблем претставува можноста на Парма за откупување на 50% од договорот со италијанскиот гигант за сума од 3.5 милиони евра со што би можел во следниот период да настапува за екипата на Парма. Токму затоа во Јувентус се подготвени да се откажат од услугите на Амаури само за повторно враќање на Џивинко во тимот. Конте смета на талентираниот италијанец како главен адут при формирањето на нападот и се чини дека ќе ги употреби сите средства само за да стигне до ангажман на солидниот Џиовинко.
| | веќе видена

Секој бразилски фудбалски талент со нетрпение го очекува повикот на европските гиганти освен напаѓачот на Сантош, Најмар кој смета дека не е доволно искусен за да се согласи на трансфер во некој од европските гиганти. Најмар е презадоволен од неговата реализација во тековната сезона и токму затоа сеуште се надева на добри игри во бразилскиот шампионат. Неговата форма ја забележаа неколку европски гиганти, меѓу кои најголем кандидат е тимот на лондонски Челзи каде што се надеваат на ангажман на напаѓачот. Но бразилскиот репрезентативец се надева на успеси на својот тим, особено во првото коло од Копа Либертадорес каде што ќе се соочи со тимот на Пењарол.
| | веќе видена

Челниците на Јувентус повторно се обидуваат да го раководат трансфер пазарот и се надеваат на ангажман на елитен квалитетен фудбалер за сума од 10 до 15 милиони евра, кој би бил алфа и омега во средниот ред. Пред пристигнувањето на Конте, во Јувентус на големо се говореше за ангажман на Фернандо од Порто кој имаше инзворедна форма во изминатата сезона. Но по напомената желба на Порто од 30 милиони евра и по доаѓањето на ветеранот Пирло во торинскиот гигант се намали желбата за ангажман на бразилецот. Од редовите на Јувентус најавија можен ангажман на фудбалер од средниот ред но само до 15 милиони евра, доколку пак напоменатите 30 милиони би можеле да ги инвестираат само во фудбалер од калибарот на Алексис Санчез. Според најавите во торинскиот гигант сеуште се надеваат на ангажман на швајцарскиот интернационалец Гокан Инлер со кого постигнаа персонален договор.
сите 2 | | | веќе видена

Стратегот на Барселлона, Пеп Гвардиола ќе може да смета на само 45 милиони евра за ангажирање на нови фудбалери за време на летниот преоден рок и покрај големите успеси во изминатата сезона. Со оглед на големиот број на квалитетени фудбалери во тимот на Гвардиола, се чини дека овие финансии ќе бидат повеќе од доволни за ангажман на посакуваните фудбалери. Како најголеми желби на Пеп Гвардиола моментално се членот на Удинезе, Алекс Санчез и напаѓачот на Виљареал, Џузепе Роси. Покрај многубројните најави од страна на Барселона сеуште не е официјално испратена понуда за откупување на договорите на споменатите напаѓачи. Доколку се надева на ангажман на двајцата, Гвардиола најверојатно ќе се одлучи на заминување на некој од сегашните челнови меѓу кои и талентираниот Бојан Кркиќ кој многу лесно би можел за сума од околу 13 милиони евра да стане дел од Рома. Во тој случај Гвардиола ќе си ги оствари жебите но и во овој трансфер период нема да може да смета на услугите на Цес Фабрегас, кој се очекува да остане ...
сите 3 | | | веќе видена

По големиот интерес на Челзи и Манчестер Јунајтед, во трка по потписот на плејмејкерот Лука Модриќ се вклучи тимот на Манчестер Сити со што директно влијаеше врз неговата вредност на трансфер пазарот. Доколку претходно Алекс Фергусон беше подготвен да исплати 30 милиони евра, во редовите на Манчестер Сити финансиите не се проблем и се очекува да понудат и неверојатни 40 милиони евра само да го ангажираат незаменливиот од редовите на Тотнам. Што се однесува до лондонскиот клуб, се чини дека ги загуби шансите за задржување на хрватскиот интернационалец со тоа што не обезбеди место во Лигата на шампионите за идната сезона. Плејмејкерот пак во сите свои изјави најавува заминување но само доколку пристигне понуда поволна за клубот и за него. Но истовремено е член на Тотнам и очекува на 7-ми јули да ги започне подготовките со лондонскиот клуб.
сите 7 | | | веќе видена

Аргентинскиот напаѓач и член на италијанскиот Палермо, Хавиер Пасторе се обидува да ја докаже својата лојалност кон клубот на Сицилија најавувајќи негово можно останување. Поради се поголемиот број на шпекулации за негов трансфер, Хавиер Пасторе се одлучи да проговори за своите моментални планови. Напаѓачот потврди дека во никој случај не се откажува од Палермо но истовремено смета дека секоја понуда за негов ангажман е добредојдена и од големо значење како за него така и за клубот. При тоа констстираше дека ќе се одлучи за заминување само доколку заеднички со клубот одлучат да преземат таков чекор. Најголема желба за анагажман на Пасторе пројави лондонскиот гигант Челзи, чии челници веќе подолг период се заинтересирани за неговата моментална форма.
| | веќе видена

Чуварот на мрежата на италијанскиот гигант Интер, Јулио Цесар нема намера да го напушти моменталниот клуб и покрај интересот на два европски гиганти. Како главна причина за негово останување во Интер, ја наведе преголемата желба за победа над Милан во Супер Купот во август и потоа враќање на титулата во идната сезона. Се надева дека со продолжување на договорот со "Нероаѕурите" до 2014-та повторно ќе се радува на круната во европскиот елтиен клубски фудбал. Според моменталната ситуција ги демантираше сите гласини за евентуален негов трансфер во Рома или Манчестер Јунајтед, тврдејќи дека само во Интер ќе може да избори место во првиот тим на Бразил за идното Светско Првенство.
| | веќе видена

next