ФудбалМК

Со победата над Наполи со 3-1, тимот на Леонардо најави подобрување на позицијата во серија А и надеж за атак на врвот. За разлика од тековниот шампион, во Јувентус по поразот од Парма од 4-1 на домашен терен се намалуваат амбициите и желбата за титула. Милан со 1-0 славеше над Каљари и со 3-те бода се одржа на врвот на табелата. Juventus - Parma 1 - 4 1/6/11 11:30 AM GMT ВИДЕО Bologna - Fiorentina 1 - 1 1/6/11 2:00 PM GMT Roma - Catania 4 - 2 1/6/11 2:00 PM GMT ВИДЕО Cagliari - Milan 0 - 1 1/6/11 2:00 PM GMT ВИДЕО Palermo - Sampdoria 3 - 0 1/6/11 2:00 PM GMT Brescia - Cesena 1 - 2 1/6/11 2:00 PM GMT Udinese - Chievo 2 - 0 1/6/11 2:00 PM GMT Genoa - Lazio 0 - 0 1/6/11 2:00 PM GMT ВИДЕО Lecce - Bari 0 - 1 1/6/11 2:00 PM GMT Inter Milan - Napoli 3 - 1 1/6/11 7:45 PM GMT ВИДЕО ТАБЕЛА ВО ИТАЛИЈАНСКАТА СЕРИЈА А.
сите 2 | | | веќе видена

По повредата на стандардниот Фабио Кваглиарела, управата на Јувентус успеа да го засили нападот со ангажман на ветеранот од редовите на Џенова, поранешниот италијански репрезентативец Лука Тони. На веб сајтот на торинскиот гигант беше најавено пристигнувањето на Лука Тони во тимот во текот на денот, откако двата тима го договориле неговиот трансфер. Според овие информации, Лука Тони се согласил на договор кој според најавите ќе трае се до јуни, 2012-та година. Со оглед на состојбата во Јувентус, се чини дека 33 годишниот напаѓач ќе биде од големо значење за Луиџи Дел Нери особено по повредата на Кваглиарела.
сите 5 | | | веќе видена

Покрај катастрофалниот пораз од Парма на домашен терен, екипата на Јувентус има дополнителни проблеми со повредата на Фабио Кваглиарела кој се очекува да биде отсутен во терените во следните 4 месеци. Иако повердата не е официјално потврдена од страна на лекарскиот тим на торинскиот гигант, сепак најавите на медиумите се очекува да бидат потврдени во следните 24 часа. Со оглед на слабата игра во нападот во досегашниот тек од сезоната, се очекува работите да се влошат по повредата на еден од најистакнатите во нападот на тимот на Дел Нери. Доколку се потврди сериозноста на повредата, челниците на Јувентус ќе бидат приморани да ангажираат големо засилување за нападот доколку посакуваат да се борат за врвот во Серија А.
| | веќе видена

Во екипата на Манчестер Сити иако очекува официјализирање на трансферот на Един Џеко, сепак проблемите со работната виза ќе го одложат неговиот прв настап за дресот на "Сините". Един Џеко отпатува во Манчестер во средата и по успешно поминатите лекарски прегледи се очекуваше да биде најавен како најново засилување, но документите за негово ангажирање ги искомплицираа плановите на челниците на Сити. Според најавите, со оглед на сложеноста на барањето за работна виза можно е одложување на неговото пристигнување во Сити до следниот преоден рок. Според медиумите во Италија потребни се 28 дена за одобрување на работната виза и токму тоа претставува главен проблем за реализирање на трансферот на Џеко во редовите на Сити.
сите 14 | | | веќе видена

Македонскиот напаѓач Иван Тричковски од престижниот кипарски медиум "Sportday" беше избран за најдобар странски фудбалер во изминатата година откако се докажа во дресот на АПОЕЛ. Иван Тричковски настапи на 13 натпревари за време на тековната сезона на кои постигна солидни 7 погодоци. Се наметна за еден од најуспешните во кипарскиот шампионат и претставуваше голем проблем за противничките одбрани со својата брзина и одличен шут од далечина. Еден од најдобрите погодоци на нашиот интернационалец.
| | веќе видена

Крилниот фудбалер на Удинезе, Алексис Санчез се очекува да биде новиот Кристијано Роналдо откако во Манчестер Јунајтед веќе подолг период постои заинтересираност за негов ангажман. Во редовите на "Црвените Ѓаволи" се очекува ангажман на Санчез по истекот на тековната сезона, која чиленацот ја игра во инзворедна форма. Неговата стравотна брзина и одлична техника се неговите најдобри атрибути и токму со неговите игри во дресот на Удинезе, ги докажа квалитетите кои светски познатите скаути и познавачи на фудбалот ги споредуваат со оние на Криситијано Роналдо во времето кога протигалецот пристигна во тимот на Јунајтед. Неговиот агент најави сигурно останување во Удинезе до крајот на сезоната, а пак што се однесува до блиската иднина можен е трансфер во Манчестер Јунајтед иако интерес за неговите услуги пројавиле и останатите гиганти од Премиер Лигата.
| | веќе видена

Откако се одлучи да не се придружи на неговите соиграчи во тренинг кампот во Турција, се пореални се најавите за заминување на Џеферсон Фарфан од редовите на германскиот бундеслигаш Шалке. Најавен е негов можен трансфер во редовите на шпанскиот претставник во Лигата на шампионите Валенсија, тим кој во следното коло е токму директен противник на Шалке. Од претставниците на бундеслигашот сеуште нема официјално соопштение но со оглед на најавите на Феликс Магат, кој потенцираше Фарфан да отпатува во Турција се чини дека кариерата на крилниот напаѓач во германскиот клуб е завршена. Крилниот напаѓач Џеферсон Фарфан за медиумите најави понуда во некој од европските гиганти и негово сигурно заминување за време на зимскиот преоден рок.
| | веќе видена

Челниците на Милан се подготвени да ги понудат услугите на Александре Пато на екипата на Манчестер Сити со цел за време на тековниот преоден рок да го ангажираат талентираниот напаѓач Марио Балотели. По неконстантната форма на Пато во првиот дел од сезоната, во редовите на Милан пројавија желба за ангажман на ново засилување во напаѓачката линија. По пристигнувањето на Антонио Касано, во Милан ќе се обидат да ги заменат Александре Пато со напаѓачот кој одигра одлично во минатата сезона во редовите на Интер, Марио Балотели и со тоа да го зголемат квалитетот во најофанзивната линија од тимот. Доколку во Сити го доведат Един Џеко, тогаш ќе немаат потреба од услугите на Пато и Балотели па во тој случај се очекува финансиска понуда за целосно откупување на договорот на Балотели од "Сините". Интерес за бразилскиот напаѓач веќе подолг период пројавува екипата на Челзи и затоа можна варијанта е негово заминување во овој англиски премиерлигаш, а пак со финансиите од неговата продажба во редовите на Милан да биде ...
сите 3 | | | веќе видена

Италијанскиот напаѓач Џузепе Роси би се одлучил за напуштање на редовите на шпански Виљареал само доколку постои понуда за негов трансфер во некој од најголемите европски гиганти. Агентот на Роси Федерико Пасторело за шпански медиуми најави желба на неговиот клиент за напуштање на Виљареал, но само доколку засили некој од европските гиганти Реал Мадрид, Барселона, Челзи или Интер. Само при понуда на споменатите клубови италијанскиот напаѓач би се одлучил за заминување, во спротивно со задоволство ќе продолжи да ги брани боите на солидниот годинава Виљареал. Моментално се одвиваат преговори за продолжување на неговиот договор, кои се очекува успешно да бидат финиширани при крајот на јануари.
| | веќе видена

По расправијата со Коло Туре и најавеното ангажирање на нов напаѓач во редовите на Сити, повеќе од јасно е сигурното заминување на Емануел Адебајор од "Сините" со што напаѓачот стана дел од желбите на челниците на Ливерпул. Според најавите во Ливерпул, се очекува позајмица на Адебајор до крајот на тековната сезона со клаузула за можно откупување на неговите услуги. Доколку се одлучат за целосен ангажман во Манчестер Сити ќе очекуваат 25 милиони евра, односно сумата која ја исплатија при неговото ангажирање од редовите на Арсенал. Ситуацијата на Ливерпул ја комплицираат екипите на Реал Мадрид, Тотнам и Вест Хем кои исто така будно ја следат ситуацијата на напаѓачот. Во Ливерпул очекуваат со ангажман на Адебајор да ги решат проблемите во нападот и со тоа да му олеснат на Фернандо Торес, кој би добил одличен соиграч со големо искуство во Премиер Лигата.
| | веќе видена

Фудбалерот со најголем напредок во изминатата 2010-та година, Герет Бејл би можел по истекот на тековната сезона да заигра во италијанската Серија А откако Јувентус, Интер и Милан пројавија голем интерес за негов ангажман. Јувентус моментално е најблиску до ангажманот на Герет Бејл, со оглед на огромната потреба од неговите услуги поради незадоволството на Луиџи Дел Нери од овој дел на тимот. Но неговиот агент иако потврди можен трансфер, сепак најавите може да се остварат само по финишот на тековната сезона. Меѓутоа плановите на Тотнам би можел да ги расипе само тимот на Реал мадрид, кој во случај на понуда од 20 милиони евра би можел да го ангажира велшкиот интернационалец во тековниот преоден рок. Но со оглед на желбите на Бејл, се очекува неговиот следен чекор да биде токму италијанската Серија А.
сите 5 | | | веќе видена

Плејмејкерот на италијански Милан, Роналдињо се очекува во текот на денот да биде најавен како најново засилување за неговиот поранешниот бразилски клуб Гремио откако ги прифатил понудените услови. Неговиот агент е во постојани преговори со челниците на Гремио и се очекува наскоро да биде официјализирано неговото заминување од редовите на Милан. Освен Гремио, голем интерес за неговите услуги пројавија англиски Блекбурн и бразилските екипи Палмериас и Фламенго, кои ја губат битката за бразилецот со оглед на најавата за негов трансфер во Гремио. Што се однесува до неговата кариера во Милан е дефинитивно завршена, со оглед на ангажманот на Антонио Касано кој одлично се покажа во пријателските натпревари на Милан.
сите 13 | | | веќе видена

Стратегот на Тотнам, Хари Реднап е крајно разочаран од односот на управата на Лос Анџелес Галакси поради долгиот период на кој чека одговор за евентуална позајмица на англиската супер ѕвезда Дејвид Бекам. Хари Реднап иако е уверен во квалитетите на Бекам, сепак доколку очекува максимум од него во вториот дел од сезоната се надева на негово што побрзо пристигнување во Лондон. Покрај најавениот интерес и започнатите преговори, во Тотнам веќе неколку седмици се во очекување на одговор за евентуалната позајмица на Бекам во лондонскиот клуб. Хари Реднап дека Бекам би бил одличен модел за младите фудбалери на тимот и со неговото искуство се надева на подобри резултати во Премиер Лигата. Бекам се надева на враќање во Англија, поради едноставна цел односно да докаже дека сеуште е способен за натпреварување на фудбалските терени во Европа. Но освен Тотнам, интерес за неговите услуги пројавија неколку англиски премиерлигаши меѓу кои Њукасл и Блекбурн.
сите 8 | | | веќе видена

Во лондонскиот гигант Арсенал очекуваат 45 милиони фунти за услугите на Цес Фабрегас доколку шпанскиот репрезентативец се одлучи за трансфер во редовите на Барселона. Од страна на Арсенал е потврдена желбата за останување на капитенот на тимот, но доколку Фабрегас пројави желба за заминување ќе очекуваат 45 милиони фунти за реализирање на неговиот трансфер. Откако беше најавена и понуда од страна на Реал Мадрид за неговите услуги, во Арсенал образложија дека следна можна дестинација на Фабрегас би можела да биде само Барселона и ниту еден друг европски клуб. Од друга страна пак, во редовите на Барселона најавуваат максимални 37 милиони фунти за ангажман на шпанскиот ас и покрај преголемата желба за негов ангажман. Се очекува финалните преговори околу евентуалниот трансфер на Фабрегас да се случат по крајот на тековната сезона.
сите 3 | | | веќе видена

Напаѓачот на Волфсбург, Един Џеко на челниците на Јувентус им соопшти дека ќе потпише договор со екипата на Манчестер Сити доколку во следните 48 часа не биде доставена официјална понуда за негов ангажман. Един Џеко има голема желба за да заигра во редовите на торинскиот гигант, но во последниот период чекорите на челниците на италијанскиот клуб се неразбирливи за одличниот напаѓач. Токму затоа фудбалерот се одлучи да почека само 48 часа пред официјално да се согласи за трансфер во редовите на Сити. Во минатото од страна на Јувентус имаше голем број на обиди за ангажман на напаѓачот и најголемата шанса ја пропуштија за време на летниот преоден рок, откако понудија 15 милиони евра плус услугите на Диего кои се чини дека не ги задоволија барањата на германците. Што се однесува до моменталната ситуација, од страна на Волфсбург се очекува понуда од минимум 30 милиони евра за услугите на напаѓачот. Следниот чекор се очекува да го преземат официјалните лица од страна на Јувентус и токму од нив зависи понатамошната ...
сите 15 | | | веќе видена

Екипата на Њукасл ќе се вклучи во трката за потис со ѕвездата на ЛА Галакси, Дејвид Бекам, кој се очекува да замине на позајмица во Европа во вториот дел од сезоната.Менаџерот на Њукасл, Алан Пердју, смета дека Бекам ќе биде од голема важност за клубот како на теренот така и на сите останати полиња во клубот. Тој е човек кој знае да ги мотивира соиграчите и кој ќе предизвика голем интерес со своето присуство. Пердју смета дека Бекам може многу да придонесе за Њукасл, посебно сезонава кога разликите во бодови помеѓу клубовите се многу мали. Секако, потпишувањето со Бекам ќе значи и голем финансиски надомест во поглед на продадени дресови и маркетинг, па според тоа потшишувањето со некогашната ѕвезда на Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид ќе биде од голема корист. Покрај Њукасл голем интерес за Бекам постои и кај екипата на Тотнам која одлично се претстави во Лигата на Шампионите и се уште се наоѓа во игра за титулата во Премиер Лигата. Тука е и Евертон кој исто така има намера да донесе играчи на позајмица со ...
сите 19 | | | веќе видена

Бразилецот Кака би можел да биде ново засилување за екипата на Манчестер Јунајтед и тоа уште во јануарскиот преоден рок. Како обештетување се споменуваат 50 милиони фунти.Кака конечно се опорави од повредите и се очеува набрзо да се врати на терените. Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо, најавуваше дека Кака ќе остане во клубот, но се погласни се најавите дека тој ќе замине. Како можни дестинации на Кака се споменуваа Манчестер Сити, Челзи и Интер кој воедно беше и најголем фаворит за него. Сепак, во трката се вклучува и Манчестер Јунајтед кој е спремен да испалти 50 милиони фунти. Ова за Реал ќе значи враќање на парите потрошени за Кака и се чини ќе биде ѓанса која не се пропушта. Уште повеќе, Жозе Мурињо повеќе посакува Кака да замине во Манчестер Јунајтед отколку во Интер, а тоа веројатно се должи на фактот што тој е фаворит за преземање на Јунајтед по заминувањето на Фергусон. Како и да е, заминувањето на Кака се чини дека е се поизвесно, а заинтересираноста на и финансиската моќ на клубовите укажуваат ...
сите 11 | | | веќе видена

Изминатава 2010 година беше доста исполнета со фудбалски случувања. Покрај стандардните европски лиги и напреварите на УЕФА, годинава се одржа и Светското Првенство во Јужна Африка. ФудбалМК ви го претставува Дрим-Тимот за 2010 година.Икер Касиљас е нашиот избор за голманската позиција. Капитенот на шпанската репрезентација стигна до титулата Светски Првак ова лето и беше еден од најзаслужните за титулата. Иако со Реал Мадрид заврши само втор во Ла Лига, сепак беше најзабележителен меѓу голманите во 2010. Според нашиот избор најдобрата одбрана ја сочинуваат Бејл, Лусио, Пујол и Лам. Бејл е играч кој блесна во 2010 година и е најбараниот играч во Европа кој игра по левата страна. Тој одлично се снаоѓа и во одбраната и во средниот ред. Лусио беше столбот на одбраната на Интер кој во 2010 стигна до 5 трофеи. Тој исто така е столб на одбраната иа на бразилската репрезентација. Пујол, како главен играч во одбраната на Барселона и шпанската репрезентација, стигна до титулата Светски Првак и до насловот во Ла Лига. ...
| | веќе видена

Екипата на Манчестер Јунајтед е заинтересирана за доведување на Алберто Џилардино во своите редови во текот на следниот преоден рок како засилување за нападот на Црвените Ѓаволи.Играчот на Фиорентина е мета на Јувентус, клуб за кој навива и за кој сака да игра, но сега и Манчестер Јунајтед се вклучува во трката. Алекс Фергусон бил фасциниран од настапот на Џила минатата сезона против Ливерпул, па затоа и се надева на негов ангажман. Тој би бил одлична замена за Димитар Бербатов, а воедно ќе донесе и поголема конкуренција помеѓу напаѓачите. Како можна варијатна се споменува и замена за Федерико Македа плус доплата, иако агентот на Македа изјави дека Алекс Фегусон има долгорочни планови со неговиот клиент.
| | веќе видена

Претседателот на Интер, Масимо Морати, изјави дека откако Рафаел Бенитез повеќе не е во клубот Интер ќе донесе дури петмина нови играчи и тоа уште во јануарскиот преоден рок.Со тоа Морати ќе му обезбеди на Леонардо, новиот тренер на Интер, играчи кои тој ги посакува уште од првиот натпревар како тренер на Интер. Морати смета дека Леонардо има доволно искуство, и ја познава работата на клубовите не само од играчка туку и од економска страна. Тој покрај најавите за засилувања најавува и заминувања од екипата со цел клубот да заработи. И покрај ова Морати смета дека Интер е доволно силен, тоа веќе го покажа минатата сезона, и очекува да продолжи да освојува титули и во текот на оваа сезона.
| | веќе видена

next