ФудбалМК

Лидерот на табелата во италијанската Серија А, екипата на Милан во дербито на колото ќе ги одмери силите со второпласираниот тим на Наполи. Интер на гостински терен ќе ги одмери силите со Сампдроија, додека Палермо на домашен терен ќе го дочека тимот на Удинезе. Juventus - Bologna 2/26/11 8:45 PM Catania - Genoa 2/27/11 12:30 AM Bari - Fiorentina 2/27/11 3:00 PM Cagliari - Lazio 2/27/11 3:00 PM Palermo - Udinese 2/27/11 3:00 PM Cesena - Chievo 2/27/11 3:00 PM Brescia - Lecce 2/27/11 3:00 PM Roma - Parma 2/27/11 3:00 PM Sampdoria - Inter Milan 2/27/11 8:45 PM Milan - Napoli 2/28/11 8:45 PM
| | веќе видена

Поради слабите резултати во квалификационите но и пријателските мечеви на големо се најавува промена на предводникот на македонската репрезентација, а како можен кандидат е поранешниот предводник на Работнички Драгољуб Беквалац. Српскиот стратег најави дека сеуште се надева на селекторската функција на македонската репрезентација бидејќи и во минатото бил кандидат за оваа позиција. Убеден е во квалитетот и потенцијалот на македонските фудбалери и токму затоа се надева на соработка со ФФМ. Најголемиот успех на Беквалац е двојната титула со тимот на Работнички и токму во тие моменти се наметна како еден од кандидатите за селекторската позиција. Но тогашниот избор на ФФМ беше Мирсад Јонуз, кој не успеа да ги исполни најавите.
| | веќе видена

Македонскиот одбранбен фудбалер со 41 настап за сениорскиот тим, Владе Лазаревски е на добар пат да му се приклучи на Стевица Ристиќ во тимот на Амкар Перм. Иако пред само 60 дена потпиша за Тобол Костанаи, македонскиот интернационалец е подготвен повторно да ги промени клубските бои. Станува збор за клубот Амкар Перм кој се натпреварува во првата по ранг лига во Русија. Во текот на својата кариера Лазаревски има настапувано за голем број на европски клубови, меѓу кои и Металист, Карпати и Ријека. На 19-ти декември 2007-та година беше на проба во англиски Дерби Каунти каде што не успеа да се докаже. Својата кариера ја започна во ФК Куманово, каде што и за прв пат одигра на еден сениорски дуел.
| | веќе видена

Лидерот во Македонската Прва Лига, екипата на Шкендија е на добар пат да го ангажира одличниот напаѓач Христијан Кировски кој доколку не пронајде странски клуб со сигурност ќе ги брани боите на тетовчани. Македонскиот напаѓач сеуште е во потрага по нова средина во Европа но доколку не успее во своите намери тогаш се очекува да се придружи на тимот на Шкендија. Кировски одигра одлична полусезона за тимот на Скопје, каде што беше еден од најдобрите во тимот. Бројката од 11 постигнати погодоци на 14 меча говори за способностите на напаѓачот. Пред да биде ангажиран од страна на Скопје, Кировски настапуваше за украински Васлуи.
| | веќе видена

Со цел подобрување на резултатите во текот на идната сезона, во торинскиот гигант постои голем интерес за ангажман на двајца членови на Виљареал, Џузепе Роси и Сориано кои моментално се цел на скаутите на торинскиот тим. Иако станува збор за одлични фудбалери, сепак проблематично ќе биде нивното ангажирање поради големата проценета вредност на Џузепе Роси. Со оглед на одбиената понуда од Тотнам за време на зимскиот преоден рок вредна 35 милиони фунти, во Јувентус ќе мора да обезбедат релативно голем буџет за ангажман на италијанскиот напаѓач. Џузепе Роси е моментално интерес на голем број на европски клубови и што се однесува до досегашната трансфер политка во Јувентус се чини дека ќе има бурни најави за време на летниот преоден рок. Квалитетите на Роси се докажуваат од просекот во тековната сезона, каде што на 22 меча постигна вкупно 12 погодоци. Најавите од Италија говорат за ангажман на Сориано како евентуална замена за Мухамед Сисоко кој би го напуштил тимот по крајот на сезоната.
| | веќе видена

Со погодоците на Карим Бензема и Рикардо Карваљо во првиот дел од мечот со Леванте, избраниците на Жозе Мурињо се изборија за нова победа приближувајќи се на моменталниот лидер Барселона:
| | веќе видена

По одличниот прв дел за Римската Волчица и водството од 3-0, тимот на Клаудио Раниери доживеа вистински дебакл и со 4 примени погодоци забележаа срамен пораз на гостински терен:
сите 51 | | | веќе видена

Моменталниот лидер на табелата на германската Бундес Лига, Борусија Дортмунд продолжува со позитивните перформанси во домашниот шампионат совладувајќи го Сент Паули со 2-0:
сите 14 | | | веќе видена

Покрај големите најави за заминување на Жозе Мурињо од редовите на Реал Мадрид на крајот од сезоната, портгалскиот ас ги негираше медиумите најавувајќи сигурно останување доколку не му биде доделен отказ од страна на управата на клубот. Со оглед од задоволството на челниците на Реал Мадрид од работата на Жозе Мурињо повеќе од очеигледно е дека "специјалниот" ќе го исполни договорот. За медиумите Мурињо најави задоволство од досегашната работа во Шпанија и решителност да го исполни целосниот договор, односно што би значело негово останување во Реал Мадрид до 2014-тата година. Своето интервју за "Радио Копе" го заврши со желби за понатамошен напредок на новиот проект на шпанскиот гигант и сигурно понатамошно останување доколку сите страни се задоволни.
| | веќе видена

Челниците на Милан се убедени во потребата од ангажман на квалитетен одбранбен фудбалер и токму затоа своето внимание го насочија кон членот на Реал Мадрид, Серџио Рамос. Но со оглед на големата вредност на Рамос за тимот на Жозе Мурињо, во италијанскиот гигант постои варијанта за евентуална замена на фудбалери. Станува збор за испраќање на Александре Пато во редовите на Реал Мадрид доколку во шпанскиот тим има интерес за ваквата замена. Но со оглед на желбите на португалскиот предводник за доведување на квалитетени напаѓачи во Милан очекуваат позитивни сигнали од Мадрид. Со оглед на квалитетот на Серџо Рамос, освен Пато во Милан ќе бидат приморани да понудат и дополнителни финансикси средства кои би се движеле од 10 до 15 милиони евра.
| | веќе видена

Борусија Дортмунд го продолжи походот кон титулата во германскта Бундес Лига откако славеше над Сент Паули, додека големиот конкурент ја продолжи победничката серија совладувајќи го Мајнц. По победата над Интер, Јувентус со играч помлаку беше поразен од просечниот тим на Лече додека Интер и Милан забележаа нови победи. Valencia - Sporting de Gijon 0 - 0 2/19/11 6:00 PM Real Madrid - Levante 2 - 0 2/19/11 8:00 PM Zaragoza - Atletico Madrid 0 - 1 2/19/11 10:00 PM Getafe - Racing 0 - 0 2/20/11 5:00 PM Almeria - Deportivo 1 - 1 2/20/11 5:00 PM Villarreal - Malaga 1 - 1 2/20/11 5:00 PM Osasuna - Espanyol 4 - 0 2/20/11 5:00 PM Sevilla - Hercules 2/20/11 7:00 PM Barcelona - Athletic Bilbao 2/20/11 9:00 PM Real Sociedad - Mallorca 2/21/11 9:00 PM Nürnberg - Eintracht 3 - 0 2/18/11 8:45 PM GMT Hannover 96 - 1. FCK 3 - 0 2/19/11 3:30 PM GMT Hoffenheim - FC Köln 1 - 1 2/19/11 ...
| | веќе видена

Сопругата на Рафаел Ван Дер Варт, Силвија е една од најсексипилните сопруги на светски познатите фудбалери. Силвија Ван Дер Варт ја започнала својата кариера како фото модел за подоцна да продолжи како водителка во холандските телевизии. Првиот позначаен настан кој го водеше беше доделувањето на годинешните награди на музичката телевизија ТМФ, за подоцна да има интервју со светски познатите Бритни Спирс и Кајли Миног. Во 2008-та ја предводеше церемонијата за најдобар фудбалер според изборот на ФИФА. Проследете неколку фотографии од сексипилната Силвија:
| | веќе видена

Фудбалерите на Тотнам иако задоволни од победата во Милано сепак се крајно разочарани од неспортскиот однос на прoфесионалните фудбалери на Милан, особено na Матју Фламини и Џенаро Гатусо. Фудбалерот од средниот ред на Тотнам, Рафаел ван Дер Варт изјави дека нема видено ништо слично на ситуациите на мечот со Милан. Непријатно е изненаден од бесот на Гатусо, кој непријатно стартувал врз секој фудбалер на лондонскиот тим а подоцна и го нападнал тренерот на тимот. Ван Дер Варт исто така го искритикува и Матју Фламини кој со двете нозе незгодно стартувал врз Ведран Чорлука, чија нога била отечена по мечот со Милан. Холандскиот ас се надева на строги казни за сите членови на Милан кои стартуваа непријателски, особено за Џенаро Гатузо и Матју Фламини.
| | веќе видена

Со погодокот на ветеранот Раул, екипата на Шалке обезбеди реми на домашен терен и покрај првичното водство на гостите од Шпанија. Со резултат 1-1 во Шалке се надеваат на изненадување на гостински терен, а пак во Валенсија се задоволни од резултатот:
сите 6 | | | веќе видена

Со обезбеденото водство на гостински терен против големиот Милан, лондонскиот тим на Тотнам е на чекор од пласман во четвртфиналето од Лигата на европските шампиони. Питер Крауч со погодокот во 80-тата минута се избори за големата предност:
сите 17 | | | веќе видена

Со погодокот на новото засилување во нападот на торинскиот гигант, Матри екипата на Луиџи Дел Нери по подолг период се избори за победа во дуелите со екипите од врвот на италијанската Серија А. Проследете ги инсертите од одличното дерби:
сите 2 | | | веќе видена

Хрватскиот напаѓач Едуардо смета дека неговиот моментален клуб, украински Шахтјор има голема шанса да стане дел од четвртфиналето во Лигата на шампионите каде што се надева на двобој со Арсенал. Едуардо иако има голема почит за италијанскиот клуб Рома, сепак е уверен во квалитетите на тимот и верува дека доколку не примат погодок на гостински терен тогаш ќе бидат многу блиску до пласман во следното коло. Особено ја пофали играта на домашен терен на Шахтјор, каде што напаѓачот е уверен дека не можат да загубат. На мечот со Рома очекува интересна игра со оглед на одличните форми на двата тима, иако во Шахтјор ќе бидат порелаксирани со оглед на паузата во шампионатот но подготовките во Шпанија и Дубаи верува дека одлично ќе влијаат врз неговите соиграчи. Што се однесува до Рома, смета дека најдобар дел од играта на "Римската Вочица" е сконцентриран во нападот каде што особено ги пофали квалитетите на Вучиниќ и Бориело.
| | веќе видена

Плејмејкерот на Милан, Андреа Пирло е следна трансфер цел на челниците на Јувентус откако солидниот фудбалер од средниот ред е незадоволен од ново понудените услови за негово останување во Милан. Наспроти досегашната заработка од 5.8 милиони евра по сезона, во Милан за продолжување на договорот понудија само 3.5 милиони евра кои се премалку за Андреа Пирло. Токму затоа во Јувентус се надеваат да го ангажираат Пирло како слободен агент по крајот на сезоната со оглед на неговото незадоволство во Милан. Пирло моментално се опоравува од незгодната повреда на коленото и е во преговори за нов договор кој според сегашното темпо се очекува да завршат неуспешно. Во Јувентус имаат можност да му понудат побогат договор со оглед на штедењето во изминатиот преоден рок, а како главен двигател на идејата за ангажман на Андреа Пирло е Павел Недвед кој верува во потребата од доведување на искусен плејмејкер.
сите 4 | | | веќе видена

Капитенот на Арсенал, Цес Фабрегас во пресрет на мечот со каталонскиот гигант упати големи пофалби на сметка на тимот на Пеп Гврадиола за кого вели дека е моментално најдобриот во светот. Поучени од минатогодишниот пораз од Барселона токму во Лигата на шампионите, Цес Фабрегас смета дека треба да бидат внимателни во секој дел од играта но и да се обидат да ја играат својата игра бидејќи само така ќе им парираат на шпанците. Во минатогодишниот дуел, Лионел Меси беше вистински кошмар за одбраната на лондонскиот гигант откако беше стрелец на 4 погодоци доволни за пласман во следното коло. Фабрегас истакна дека мотивацијата е на високо ниво и токму затоа верува во успех во двобојот со Барселона. Иако ќе се соочат со моментално најдобриот тим на светот, Фабрегас верува дека младоста и брзината на тимот ќе биде доволни за пласман во следното коло.
| | веќе видена

Значајниот фудбалер на Барселона од одбранбениот ред на тимот, Карлос Пујол поради ненавременото закрпенување ќе го пропупшти големото соочување во Лигата на шампионите против лондонски Арсенал. Стратгот на Барселона, Пеп Гвардиола и покрај повредата сепак очекуваше навремено опоравување и можност на Пујол да биде дел од одбраната во мечот со Арсенал. Но сепак шпанецот не успеа да ја залечи повредата и токму затоа не е дел од списокот од 18 фудбалери кои ќе ги одмерат силите. Поради повредата на Пујол и отсуството на Џефрен, во тимот шанса ќе добие младиот и перспективен Тиаго кој мечот ќе го започне од клупата за резервни фудбалери.
| | веќе видена

next