ФудбалМК

Фаворитите за освојување на титулата во италијанската Серија А ќе имаат релативно едноставни задачи во ова коло. Милан ќе се соочи со Лече на гостински терен, Лацио ќе се обиде да се опорави во дуелот со Сампдорија а изненадувањето Наполи има најтешка задаќа со оглед на мечот против Фиорентина. Napoli - Fiorentina 1/15/11 6:00 PM Inter Milan - Bologna 1/15/11 8:45 PM Cagliari - Palermo 1/16/11 12:30 AM Genoa - Udinese 1/16/11 3:00 PM Catania - Chievo 1/16/11 3:00 PM Juventus - Bari 1/16/11 3:00 PM Cesena - Roma 1/16/11 3:00 PM Lazio - Sampdoria 1/16/11 3:00 PM Brescia - Parma 1/16/11 3:00 PM Lecce - Milan 1/16/11 8:45 PM
| | веќе видена

Напаѓачот на Тотнам, Роби Кин е на добар пат да го засили тимот на Вест Хем иако интерес за неговиот потпис пројавија неколку англиски гиганти меѓу кои и "Црвените" од Енфилд. Меѓу кандидатите за ангажирање на напаѓачот се Бирмингем, Њукасл, Фулам, Астон Вила, Лидс и Ливерпул но се очекува ирскиот интернациоанлец да се одлучи токму за Вест Хем. Најавена е оштета од околу 7 милиони евра за неговиот трансфер во Вест Хем иако челниците на Бирмингем понудија речиси двојно. Роби Кин е далеку од посакуваната позција во тимот на Хари Реднап и токму затоа со нетрпение очекува трансфер за време на тековниот преоден рок.
сите 6 | | | веќе видена

Челниците на Челзи се подготвени повторно да се обидат да го доведат талентираниот Давид Луиз откако од страна на Борусија Дортмунд добија дефинитивно не за ангажман на Невен Суботиќ. Првичната понуда од 20 милиони евра за одбранбениот фудбалер беше експресно одбиена и од страна на португалскиот тим постоеше најава за можен трансфер но само доколку бидат понудени 30 милиони евра. Од Челзи се очекува да ја подобрат следната понуда на 24 милиони евра и во трансферот да го вклучат Паоло Фереира, кој би бил одлични засилување за Бенфика. Карлос Анчелоти е уверен од потребата од засилување на централната одбранбена позиција и токму затоа очекува доведување на фудбалер од висок калибар со кој ќе може повторно да размислува на врвот во Премиер Лигата.
сите 4 | | | веќе видена

Голманот на Јувентус, Џиџи Буфон повторно се врати меѓу стативите на својот клуб на мечот против Катанија од Италијанскиот Куп кој торинскиот гигант го доби со 2-0. По неочекуваните порази од Парма и Наполи, Буфон е задоволен од победатан над Катанија а со тоа и враќањето на победничката атмосфера во тимот. Буфон конечно се опорави од повредата заработена на 14-ти јуни на Светското Првенство, на мечот на италијанската селекција против Парагвај. Се чуствува одлично поради конечно опоравување и особено по успешното враќање на мечот со Катанија, без при тоа да прими погодок во својата мрежа. Особено се заблагодари на фановите на клубот кои со своето однесување допринеле за негово конечно закрепнување и враќање во стартниот тим.
сите 17 | | | веќе видена

Членот на Баерн Минхен, 32 годишниот напаѓач Мирослав Клосе е на добар пат да го засили напаѓачкиот ред на Реал Мадрид откако Жозе Мурињо пројавил голем интерес за негов ангажман. Договорот на Мирослав Клосе со германскиот гигант истекува по крајот на тековната сезона, што би значело мала оштета при негово ангажирање во зимскиот преоден рок. Португалецот е убеден во потребата од напаѓач од рангот на Клосе, кој верува дека одлично би се вклопил во тимот. Клосе моментално само сонува за место во стартниот тим на Луис Ван Гал бидејќи Марио Гомес е во животна форма и едноставно не дава простор за никакво размислување во поглед на место во стартниот тим. Агентот на напаѓачот најави голем интерес од неколку шпански клуба и при тоа напомена дека преговорите сеуште не се со потребното темпо за да се реализира трансфер во следниот период.
сите 6 | | | веќе видена

Рускиот интернационалец Андреи Аршавин е на добар пат да го напушти англискиот гигант но само доколку Арсенал успее за неговите услуги да добие оштета во износ од 20 милиони евра. Агентот на рускиот интернационалец го потврди големиот интерес на Јувентус, но за можен трансфер највлијателни се моменталните финансии на торинскиот гигант. Доколку управата на овој италијански гигант се одлучи да понуди 20 милиони евра за услугите на Аршавин, тогаш трансферот на русинот ќе се реализира за краток временски рок. Аршавин по одличната сезона во минатата сезона, моментално се соочува со пад во формата и најверојатен излез од моменталната состојба ќе бара со трансфер во друг европски клуб со големи амбиции.
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерот од левата страна на одбраната на Тотнам, Герет Бејл влијае на 50% од сите резултати на лондонскиот тим и токму тој е од голема важност за тимот на Реднап според забелешките на Роберто Манчини. Манчини убеден е во квалитетите на Герет Бејл и според него моментално е фудбалер кој е во фокусот на многу европски гиганти со оглед на неговата одлична форма во дресот на Тотнам. Герет Бејл изигра инзовредно особено на мечот со Интер кога постигна 3 погодоца и беше вистински херој за својот тим. Моментално Герет Бејл е на примарно место за засилување на Јувентус со оглед на слабата игра на тимот по страничните позиции на одбраната. Манчини смета дека Јувентус доколку го ангажира Бејл, значително ќе ја промени играта особено по страничните позиции каде што ќе се истакне велшкиот интернационалец.
сите 3 | | | веќе видена

Жозе Мурињо - човекот за кого чудата се секојдневна реалност е добитиник за наградата за најдобар стратег во изминатата 2010-та година од страна на Светската фудбалска организација. Жозе Мурињо постигна неверојатен успех во изминатата 2010-та година со освојување на 3 титули со италијанскиот гигант и со успешното раководење со Реал Мадрид во тековната сезона. Португалецот го трансформира Интер во вистински великан во европскиот фудбал со освојување на титула во Серија А, во Италијанскиот Куп и Лигата на европските шампиони. Според многумина, токму Мурињо ја одбележа изминатата 2010-та година без оглед на светската титула на шпанската репрезентација и наградата за најдобар фудбалер за изминатата година која ја доби Лионел Меси.
сите 4 | | | веќе видена

Членот на Барселона и на аргентинската репрезентација Лионел Меси е добитник на претсижната награда "Ballon d'Or", со што се издигна на врвот на светскиот фудбал со оглед на успешноста и во минатата сезона. Лионел Меси беше добтиник на оваа награда и во 2009-тата година, со што со двете признанија во серија е еден од ретките фудбалери кои ја имале оваа чест. Аргентинецот одигра инзворедна сезона особено во дресот на Барселона, каде што беше неприкосновен за противничките екипи и движечка сила за целокупниот тим. Лионел Меси иако не очекуваше повторно да дојде до признанието за најдобар фудбалер, беше поуспешен од клубските колеги Чави и Иниеста, кои имаа инзовредна сезона особено со репрезентацијата на Шпанија.
сите 4 | | | веќе видена

Стратегот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо по најавите за отсуство на Конзало Хигуаин во следните 4 месеци најави дека го очекувал таквиот развој на настаните но очекувал поголема соработка од страна на управата на тимот. Португалскиот стартег веќе подолг период е заинтересиран за доведување на нов напаѓач во тимот но од страна на управата постојано се најавува недостигот од финансии за трансфери во јануарскиот преоден рок. Мурињо пред новинарите напомена за потребата од уште еден напаѓач во тимот, бидејќи на таа позиција го има на располагање само Карим Бензема кој не е во постојана форма. Потврди дека неколку пати ги потсетил челниците на тимот за сериозноста на повредата на Конзало Хигуаин, поради која аргентинецот нема да може да се врати на терените во тековната сезона. Позитивна вест за Реал Мадрид е враќањето на Кака, кој успеа да се запише во листата на стрелците на мечот со Виљареал.
| | веќе видена

Агентот на Алберто Џилардињо најави интерес на торинскиот гигант Јувентус за засилување на напаѓачкиот ред со италијанскиот репрезентативец, кој според најавите моментално е задоволен во Фиорентина. Агентот на напаѓачот, Бепе Боцо за медиумите во Италија призна за интересот на Јувентус за откупување на неговиот договор од моменталниот клуб Фиорентина. Но како што соопшти Боцо, во Фиорентина моментално нема да дозоволат заминување на Џилардињо без разлика дали станува збор за позајмица или пак оштета за целокупниот договор. Од страна на напаѓачот иако постои мала доза на заинтересираност сепак не би направил ни чекор без претходна потврда до страна на "Виолетовите".
| | веќе видена

Избраниците на Пеп Гаврдиола со голем триумф од 4-0 продолжија во походот по титулата во шпанската Примера Девизија. Реал Мадрид во денешниот дуел ќе се соочи со Виљареал, а Атлетико Мадрид очекува три бода во мечот против Леванте. Malaga - Athletic Bilbao 1 - 1 1/8/11 6:00 PM Real Sociedad - Sevilla 2 - 3 1/8/11 8:00 PM Deportivo - Barcelona 0 - 4 1/8/11 10:00 PM Espanyol - Zaragoza 1/9/11 5:00 PM Mallorca - Almeria 1/9/11 5:00 PM Racing - Sporting de Gijon 1/9/11 5:00 PM Osasuna - Getafe 1/9/11 5:00 PM Real Madrid - Villarreal 1/9/11 7:00 PM Levante - Valencia 1/9/11 9:00 PM Hercules - Atletico Madrid 1/10/11 9:00 PM
| | веќе видена

Откако приситигна во Чикаго каде што ќе биде опериран со цел отстранување на проблемите со грбот, Конзало Хигуаин во позитивно расположение и надеж за што побрзо враќање во редовите на Реал Мадрид го очекува долготрајниот третман. Хигуаин најави одлучност за конечна операција со цел сигурна иднина со фудбалката кариера и многу години работа во најспоредната работа на светот. Аргентинецот посакувал конечно да заврши неговата приказна со честите болки и токму затоа се одлучил за хирушка интервенција, која се очекува да помине во најдобар ред. Иако не е точно прецизиран датумот кога ќе може повторно да заигра за шпанскиот гигант, сепак смета дека со помош на својата позитивна енергија наскоро ќе може да им помогне на соиграчите. По интервенцијата, напаѓачот е свесен за потребата од постојана работа за целосно опоравување и враќање на терените во шпанската Примера.
| | веќе видена

Португалскиот предводник на Реал Мадрид, Жозе Мурињо преку официјалната веб страна на Реал Мадрид најави сигурно стартување на бразилецот Кака на денешниот дуел со Виљареал. Мурињо очекува одлична партија од Кака, кој по подолг период конечно се врати на терените. Доколку Кака се врати во својата препознатлива форма, тогаш Мурињо ќе биде далеку помирен со оглед на проблемите со кои се соочува во напаѓачката линија. По повредата на Хигуаин, Бензема е единствената опција во нападот и според изјавите на португалецот, се очекува токму од Кака да се докаже во офанзивниот дел од тактиката и со тоа да го загарантира своето место во Кралскиот клуб.
сите 7 | | | веќе видена

Во управата на Јувентус сеуште не се задоволни од изборот во напаѓачката линија и по критиките од страна на Павел Недвед се подготвени во тимот да го доведат бугарскиот интернационалец Валери Божинов. Моменталниот член на Парма имаше одлична сезона за торинскиот гигант во Серија Б, но по освојувањето на тронот во ова натпреварување се одлучи да ги промени тимските бои. Луиџи Дел Нери очекува уште засилувања во нападот и Валери Божинов е еден од неговите фаворити со оглед на неговата сличност во играта со онаа на Кваглиарела. Освен Божинов, споменувани варијанти за италијанскиот гигант се членот на Атлетико Мадрид Диего Форлан и напаѓачот на Фиорентина, Алберто Џилардињо.
сите 2 | | | веќе видена

Во 19-тото коло од италијанската Серија А се очекува подобрување на формата на Јувентус во дуелот со Наполи особено по ангажирањето на Лука Тони, како и нова победа на Интер со новиот стратег Леонардо. Милан на домашен терен ќе го пречека тимот на Удинезе а со оглед на моменталната состојба очекува сигурна победа. Мечевите од ова коло проследете ги во подменито "Натпревари во живо". Sampdoria - Roma 1/9/11 12:30 AM ЖИВО! Milan - Udinese 1/9/11 3:00 PM Bari - Bologna 1/9/11 3:00 PM Lazio - Lecce 1/9/11 3:00 PM Cesena - Genoa 1/9/11 3:00 PM Catania - Inter Milan 1/9/11 3:00 PM Chievo - Palermo 1/9/11 3:00 PM Fiorentina - Brescia 1/9/11 3:00 PM Parma - Cagliari 1/9/11 3:00 PM Napoli - Juventus 1/9/11 8:45 PM ТАБЕЛА ВО ИТАЛИЈАНСКАТА СЕРИЈА А
| | веќе видена

Покрај смешните најави на италијанските медиуми за неможноста Сити да го ангажира Един Џеко, босанскиот интернационалец и официјално беше најавен како најновото засилување за тимот на Манчини за сума од 32.5 милиони евра. Џеко изјави задоволност од реализирање на неговиот трансфер во редовите на Манчестер Сити по долготрајните преговори меѓу двата клуба. Босанскиот интренационалец смета дека токму денешниот ден за прв пат во Волфсбург пројавиле желба за негово сигурно заминување и за рекордно краток период успеале да се усогласат двете страни при финалните преговори. Воодушевен е од можноста да соработува со Карлос Тевез и Коло Туре, а што се однесува до целокупниот тим смета дека е конкурентен на сите натпреварувања и очекува големи успеси во следните сезони. За неговиот избор, смета дека не се одлучил за Сити заради финансиите туку квалитетот и потенцијалот на тимот бил клучен во изборот за следен чекор во кариерата.
сите 3 | | | веќе видена

По враќањето на Кака во тимот на Реал Мадрид на мечот со Гетафе на кој "Кралевите" славеа победа, Жозе Мурињо изрази задоволство од подготвеноста на бразилецот на физички и ментален план. Мурињо смета дека враќањето на Кака на терените е голема позитивна вест за целокупниот фудбалски свет, особено за тимот на Реал Мадрид. Португалскиот стратег е убеден во важноста од менталната подготвеност по долго отсуство и затоа очекува постојано подобрување на формата на Кака. Смета дека неговата приказна повторно е позитивна и убеден е во неговото задоволство од бранење на боите на шпанскиот гигант.
сите 3 | | | веќе видена

Европските гиганти со почетокот на јануарскиот преоден рок започнаа да ги засилуваат своите тимови со цел подобрување на формата во вториот дел од сезоната. Моментално вистински хит е Един Џеко, кој го засили тимот на Манчестер Сити, зад кого следи Лука Тони од кого се очекува многу во тимот на Јувентус. Date Player To: From: 1/7/11 Edin Dzeko Striker Man City VfL Wolfsburg Full Ownership 1/7/11 Steve Sidwell Midfielder Fulham Aston Villa Full Ownership 1/7/11 Iacopo Fanucchi Midfielder Pisa Empoli Loan 1/7/11 Pablo Hernan Dellafiore Defender Cesena Parma Loan 1/7/11 ...
| | веќе видена

Почетокот на новата 2011-та година ги разочара фановите на лондонски Челзи, откако нивните миленици на гостински терен беа поразени од "Волците" со 1-0. Ливерпул исто така не очекуваше пораз од екипата на Блекбурн, додека пак Њукасл со инзворедни 5-0 славеше над Вест Хем. Во дербито, Арсенал и Манчестер Сити ги поделија бодовите одигрувајќи 0-0. Fulham - West Bromwich 3 - 0 1/4/11 8:00 PM GMT Man Utd. - Stoke 2 - 1 1/4/11 8:00 PM GMT ВИДЕО Blackpool - Birmingham 1 - 2 1/4/11 8:00 PM GMT Aston Villa - Sunderland 0 - 1 1/5/11 7:45 PM GMT Wolves - Chelsea 1 - 0 1/5/11 7:45 PM GMT Newcastle - West Ham 5 - 0 1/5/11 7:45 PM GMT ВИДЕО Arsenal - Man City 0 - 0 1/5/11 7:45 PM GMT ВИДЕО Bolton - Wigan Athletic 1 - 1 1/5/11 8:00 PM GMT Blackburn - Liverpool 3 - 1 1/5/11 8:00 PM GMT ВИДЕО Everton - Tottenham 2 - 1 1/5/11 8:00 PM GMT ВИДЕО ТАБЕЛА ВО АНГЛИСКАТА ПРЕМИЕР ЛИГА.
| | веќе видена

next