ФудбалМК

Уште една очајна партија на македонската фудбалска репрезентација, на која повоторно и покрај најавите за три бода забележавме нов пораз од 0-2 пред полниот "Филип II". Сите надежи ги урна уште Роби Кин во 7-та минутра од мечот, откако неговиот шут од околу 18 метри се одби во десната нога на Бобан Грначаров, при што топката доби незгодна насока и го лобуваше Богатинов. Покрај водството на гостите Горан Пандев по одличното проигрување и лобување на целокупната одбрана на гостите изби сам пред Шеј Гивен, но за жал не успеа да ја пласира топката во неговата мрежа. Ладен туш за домашната публика повторно во 36-тата минута, кога Бобан Грнаров направи катастрофална грешка во одбраната при враќање на топката кон нашиот Богатинов, Роби Кин успешно ја искористи и зголеми на 2-0. Шансите на македонската репрезентација не завршија тука, особено по дуседениот пенал за прекршокот над Горан Пандев. Но и оваа шанса остана неискористена откако Иван Трчковски ја погоди само гредата од противничкиот гол. Во вториот дел ...
сите 5 | | | веќе видена

Новиот изглед на стадионот "Филип II" во Скопје, неколкуте одлични игри но на крај забележани само несреќни порази се доволна мотивација за избраниците на Мирсад Јонуз конечно да се изборат за победа над Ирска на домашен терен. По поразот на гостински терен токму од денешниот противник, сите членови на репрезентацијата се свесни за важноста на мечот за квалификациите. Само победа против солидниот тим на Ирска ќе ни обезбеди минимални шанси за пласман на втората позиција во групата. Надешта за победа е поголема по информациите за настап на Горан Попов, кој се очекува да биде главен адут на Мирсад Јонуз по страничните позиции, како во нападот така и во одбраната. Во првиот тим ќе недостасува Ацо Стојков, но Пандев доколку пружи одлична партија ќе биде доволен во нападот заедно со Иван Тричковски за да им пружиме вистински главоболки на Ирците. Најдобриот македонски фудбалер се надева на голема победа и придаде особено значење на денешниот меч, кој е пресуден за тековните квалификации. "Филип II" ...
сите 7 | | | веќе видена

Напаѓачот на Порто, Радамел Фалкао по одличните игри за португалскиот тим особено во Европа Лигата го придоби интересот на многу европски екипи меѓу кои и лондонскиот Арсенал и Тотнам. Според медиумите, англиските гиганти доставиле понуда за анагжман на Фалкао за кого во Порто се надеваат на минимални 30 милиони евра. Освен интересот на лондонските гиганти, екипите од италијанското Калчо го набљудуваат напаѓачот но неговата состојба со бразилскиот напаѓач го прави недостапен за овие тимови. Освен интересот за Фалкао, португалскиот гигант се обидува да го задржи Халк кој со потпишување на новиот договор со Порто неговата клаузула за откупување изнесува 100 милиони евра.
сите 2 | | | веќе видена

Аргентинскиот напаѓач Серџио Агуеро е главна трансфер цел на челниците на торинскиот гигант Јувентус, кој минатиот понеделник пред писмен допис се заинтересирале за ангажман на феноменалниот напаѓач. Од страна на управата на Атлетико Мадрид сеуште немаат официјално одговорено на интересот на торинскиот тим, но најавија дека немаат намера да се ослободат од услугите на напаѓачот без исплата на 45 милиони евра. Во Атлетико се заинтересирани да преговараат со секој клуб кој ќе биде желба на Агуеро, освен екипата на Реал Мадрид. Од страна на членот на управата на Атлетико, Џил Марин беше објавен и интересот на Реал Мадрид но најави дека во никој случај нема да дозволат аргентинецот да стане дел од шпанскиот гигант. Што се однесува до Јувентус, челниците на клубот најавија големи засилувања но сеуште е скоро неверојатно дека ќе се одлучат да исплатат 45 милиони евра за само еден фудбалер поради фактот што треба да го засилат сите позиции од тимот.
сите 14 | | | веќе видена

Управата на Челзи незадоволна од резултатаите сезонава се одлучи да преземе радикални чекори и по последниот меч во Премиер Лигата му врачи отказ на поранешниот тренер на Милан, Карло Анчелоти. Во официјалното објавување на веста, управата и сопственикот на Челзи му се заблагодарија на Карло Анечлоти особено на двојната титула во првата негова сезона во англискиот фудбал. Ова беше првата дупла круна за лондонскиот гигант но резултатите во тековната сезона му пресудија на италијанскиот стратег. Сепак најголем проблем на Карло Анчелоти му зададе Фернандо Торес, кој покрај трансферот вреден 50 милиони евра успеа да постигне само 1 погодок. Токму шпанецот ги расипа плановите на Анечлоти и неговата неефикасност го чинешеиталијанецот место во тимот.
сите 27 | | | веќе видена

Спортскиот директор на Јувентус, Џузепе Марота за Sky Sport Italia најави ангажман на поранешниот фудбалер на торинскиот гигант Антонио Конте кој во моментов е предводник на екипата на Сиена. Марота не се радува на заминувањето на Дел Нери, но смета дека тим како Јувентус нема време за созревање и мора во секоја сезона да се надева на титула. Што се однсеува до Конте, Марота е задоволен со изборот и очекува официјално да се објави новиот стартег на тимот во текот на идната недела. Од друга страна пак Антонио Конте најави дека сеуште е под договор со Сиена, но е импресиониран од интересот на италијанскиот гигант за неговите тренерски услуги. Конте постигна голем успех со екипата на Сиена, бидејќи со него на чело тимот се врати во Серија А.
сите 7 | | | веќе видена

Екипата на Манчестер Јунајтед успеа да ја запре феноменалната серија на тимот на Блекпул и со тоа го испрати во втората по ранг лига во Англија. Од друга страна пак Ливерпул со пласманот на 6-тата позиција не обезбеди место во Европа Лигата. "Црвените" се збогуваа од натпреварувањето во Европа Лигата откако беа поразени од тимот на Астон Вила со 1-0, а пак за разлика од нив Тотнам со 2-1 славеше над Бирмингем и обезбеди место во Европа Лигата. Токму победата и радоста на Тотнам, значеше голем пораз и преселба во Шампион Дивизијата за фудбалерите на Блекбурн. Екипата на Блекпул иако во последните 6 кола имаше одлична серија, сепак шампионот одигра крајно професионално и со 4-2 го испрати тимот во втората поранг лига во Англија.
сите 8 | | | веќе видена

Екипата на Валенсија со победата од 2-0 над Депортиво му го нанесе 15-от пораз во шпанското фудбалско првенство, а со тоа и 3-тото место од крајот на табелата кое го однесе тимот во втората по ранг лига во Шпанија. Екипите на Барселона и Реал Мадрид обезбедија директен пласман во Лигата на шампионите со освојување на шампионската и ви-це шампионската титула. Валенсија и Виљареал преку квалификациите ќе се борат за пласман во фазата по групи на елитното клубско натпреварување. Севиља со пласман на 5-тата позција ќе се бори во Европа Лигата, додека Атлетико не обезбеди место во Европа. Друштво на веќе промовираните Алмериа и Херкулес во втората лига ќе им прави тимот на Депортиво, екипата која сама се осуди на неуспех.
сите 11 | | | веќе видена

Со ремито против ПСЖ, екипата на Лил стигна до својата 3 титула во францускиот шампионат. По вчерашното реми, фудбалерите на Лил имаат недостижна предност од 6 бода во однос на второпласираниот Марсеј. Во екипата на Лил иако очекуваа сигурна победа над ПСЖ, а особен податок во нивна полза беше и ислучување на напаѓачот Хоарау на противникот. Но сепак иако на два пати поведуваше, најпрвин со погодокот на Обраниак во 5-тата минута а потоа и Муса Соу во 59-тата, домаќините на два пати го израмнуваа резултатот. Годинашната титула на Лил претставува прво нивно големо достигнување во последните 59 години, а моменталниот тим ветува големи очекувања и во следните сезони.
сите 6 | | | веќе видена

Со победата од 5-0 против германскиот второлигаш Дуисбург, фудбалерите на Шалке се изборија за освојување на првата титула во тековната сезона како и излез на европската сцена, односно во Европа Лигата. Шалке едноставно блесна на дуелот со нерамноправниот противник, на кој едноставно блесна Клас Јан Хунтелар. Холандскиот напаѓач на два пати ја затреси противничката мрежа, додека стрелци на преостанатите погодоци беа Дрекстер, Хаудес и Хурдадо. Постоеше голема опасност од евентуалне пораз на ова финале за фудбалерите на Шалке, бидејќи пред победата над Дуизбруг германскиот бундеслигаш доживеа 6 порази по ред.
сите 6 | | | веќе видена

Голманот на екипата на Алмерија, Диего Алвеш, ќе биде нов член на екипата на Валенсија од следната сезона откако Ел Че успеале да постигнат договор со Алмерија и со самиот играч.Алвеш е еден од најдобрите голмани во Ла Лига и ќе биде големо засилување за екипата на Валенсија за која се најавува дека повторно ќе ги продаде главните играчи. Покрај потпишувањето со Алвеш, Валенсија го продолжи договорот и на голманот Гуаита, со што се чини голманската позиција во оваа екипа ќе биде обезбедена на подолг рок.
| | веќе видена

Стратегот на Манчестер Сити, Роберто Манчини, најави останување во редовите на премиерлигашот од Манчестер и покрај најавите за негово заминување од екипата и враќање во Италија каде би требало да го преземе Јувентус.Манчини истакна дека воопшто не му била понудена работа во Јуве, но притоа додаде дека сака да остане меѓу “Граѓаните“ бидејќи таму е веќе 18 месеци и повеќе би сакал да ја заврши започнатата работа во овој клуб отколку да се пресели во нов клуб и да започне од ново. Тој пос своето доаѓање успеа да му донесе трофеј на Сити во ФА Купот и успеа да обезбеди место кое води во Лигата на Шампионите.
сите 2 | | | веќе видена

Учесниците во финалето на националниот фудбалски куп очекуваат интересен и неизвесен натпревар и притоа и двете екипи се надеваат дека токму тие ќе бидат овогодинешните освојувачи на трофејот.Овој натпревар ќе биде одлична шанса за екипата на Металург да го освои првиот трофеј во својата историја и се чини фудбалерите на овој тим ќе направат се за да му ја донесат првата радост на својот клуб. Сепак, тренерот на Металург Жикица Тасевски изрази респект кон противникот и напомена дека нема да биде лесно на овој натпревар. “Тетекс е квалитетен клуб, со искусни фудбалери како што е капитенот Захариевски кој има големо интернационално искуство, сепак сметам дека имаме одлична полусезона во која играме стабилно, квалитетно со форма во нагорна линија и затоа ја прифаќам улогата на фаворит. Досега имам финале со ФК Маџари како играч и со Работнички како помошник тренер, што значи посакувам трета среќа и победа на нашиот тим.“ Тренерот на Тетекс, Тони Јакимовски, упати пофални зборови за организацијата на ...
сите 4 | | | веќе видена

Со евентуалн кикс на Металург и победа на домашен терен на Ренова, можно е тимот од Џепчиште да се замеша во местото во Лигата на Европа за следната сезона. Проследете ги во живо резултатите од Првата Лига: 17:00 Турново -Силекс 2:0 (2:0) 2 17:00 Металург - Тетекс 1:1 (1:1) 2 17:00 Напредок -Скопје 0:2 (0:2) 2 17:00 Пелистер -Вардар 1:0 (1:0) 2 17:00 Работнички - Брегалница 4:0 (1:0) 2 17:00 Ренова - Шкендија 1:1 (0:1) 2
сите 12 | | | веќе видена

Членот на Атлетико Мадрид, Давид Де Геа во текот на сезоната со одличната форма го привлече вниманието на шкотскиот стратег Алекс Фергусон кој е подготвен да го доведе младиот шпанец како одлична замена за Ван Дер Сар. Де Геа со игрите во тековната сезона беше често споредуван со чуварот на мрежата на Реал Мадрид, Икер Касиљас и според најавите се очекува токму голманот на Атлетико во следните сезони да прерасне број 1 во светскиот фудбал. Токму затоа во манчестер не ни помислуваат за пропуштање на одличната зделка, односно ангажман на Де Геа за сума од 17,5 милиони фунти, сума со која ќе обезбедат долгогодишна сигурност на голманската позиција. Од друга страна пак младиот голман смета дека понуда од страна на англискиот шампион е премногу голема шанса за да се пропушти и токму затоа е подготвен да ја одбие новата понуда од Атлетико со цел трансфер во големиот европски гигант.
| | веќе видена

Единственото отворено прашање во италијанскиот фудбалски шампионат за овогодишната сезона е последното место во Лигата на Европа за кое Јувентус има минимални шанси а фудбалерите на Рома со само бод во дуелот со Сампдорија ќе ја зациментираат позицијата на Старата Дама. 22 May, 17:00 Bologna v Bari Stadio Dall'Ara, Bologna 22 May, 17:00 Genoa v Cesena Stadio Luigi Ferraris, Genoa 22 May, 17:00 Brescia v Fiorentina Stadio Mario Rigamonti, Brescia 22 May, 17:00 Cagliari v Parma Stadio Sant'Elia, Cagliari 22 May, 17:00 Palermo v Chievo Stadio Renzo Barbera, Palermo 22 May, 17:00 Internazionale v Catania Stadio Giuseppe Meazza, Milan 22 May, 19:45 Lecce v Lazio Stadio Via del mare, Lecce 22 May, 19:45 Udinese v AC Milan Stadio Friuli, Udine 22 May, 19:45 Juventus v Napoli Stadio Olimpico, Turin 22 May, 19:45 AS Roma v Sampdoria Stadio Olimpico, Rome
| | веќе видена

Стратегот на Јувентус, Луиџи Дел Нери ќе го има последниот меч на клупата на италијанскиот гигант откако потполно ја разочара управата на торинскиот гигант со катастрофалните резултати во финишот од сезоната. Веќе подолг период беше најавувано заминувањето на Луиџи Дел Нери, но конечната одлука беше донесена во изминатата среда кога на Дел Нери му било соопштено сигурно заминување по крајот на сезоната. Поранешниот стратег на Сампдорија се заблагодари за довербата на управата и особено на фудбалерите на торинскиот гигант со кој имал одлично разбирање. Пред почетокот на сезоната се надевал на одлична сезона но многу бројните проблеми со повреди му ги расипале плановите во текот на сезоната. По заминувањето на Дел Нери, сеуште не е познато кој ќе го заземе неговото место иако шпекулациите сеуште целат на поранешниот член на тимот Антонио Конте.
сите 12 | | | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер Сити, Емануел Адебајор по одличната полусезона мината во редовите на Реал Мадрид е подготвен за целосно останување во редовите на шпанскиот гигант. Адебајор иако постигна само 2 погодоци на одиграните 13 меча за шпанскиот гигант, сепак остави голем впечток кај Жозе Мурињо кој според најавите се надева на негов целосен ангажман. Но за исполнување на желбата на Адебајор големо влијание ќе има управата на Манчестер Сити, бидејќи откупната цена на договорот на напаѓачот ќе биде пресудна за неговата иднина. Напаѓачот се надева на реална процена на неговите вредности и дозвола за негово целосно заминување во Реал Мадрид бидејќи никогаш не успеа да се докаже во редовите на богаташите од Манчестер.
| | веќе видена

На натпреварот кој се одржа на стадионот Билјанини извори екипата на Ренова успеа да стигне до титулата младински првак на Република Македонија откако успеа да го совлада Пелистер со високи 3-0.Стрелци на погодоците за Ренова беа Османи во 9 минута и Скендери во 62 односно 73минута од натпреварот. Ова е прва куп титула за екипата на Ренова во младинска категорија, а ваквиот успех значи дека екипата има светла иднина во младинскиот погон. Пехарот на младите играчи на екипата од Џепчиште им го додели претседателот на ФФМ Харалампие Хаџи-Ристески
сите 2 | | | веќе видена

Последното коло во англиската Премиер Лига ќе ги одреди екипите кои во текот на другата сезона ќе се натпреваруваат во втората по ранг англиска лига. Загрозени за напуштање на Премиер Лигата се екипите на Виган, Блекбурн, Бирмингем, Блекпул и Вулверхемптон. 22 May, 16:00 Aston Villa v Liverpool Villa Park, Birmingham 22 May, 16:00 Tottenham Hotspur v Birmingham City White Hart Lane, London 22 May, 16:00 Wolverhampton Wanderers v Blackburn Rovers Molineux, Wolverhampton 22 May, 16:00 Stoke City v Wigan Athletic Britannia Stadium, Stoke-on-Trent 22 May, 16:00 Newcastle United v West Bromwich Albion St. James' Park, Newcastle 22 May, 16:00 Manchester United v Blackpool Old Trafford, Manchester 22 May, 16:00 Fulham v Arsenal Craven Cottage, London 22 May, 16:00 Everton v Chelsea Goodison Park, Liverpool 22 May, 16:00 Bolton Wanderers v Manchester City Reebok Stadium, Bolton 22 May, 16:00 West Ham United v Sunderland Upton Park, London
| | веќе видена

next