ФудбалМК

Македонската фудбалска репрезентација во изминатиов месец доживеа скок на 79-тата позиција на светската ранг листа на ФИФА иако не одигра ниту еден меч. Во пресрет на пријателскиот меч со Камерун, Македонија ја подобри својата позиција на официјалната ранг листа откако веќе подолг период постојано забележуваше падови. На врвот на оваа ранг листа сеуште се Шпанија, Холандија и Германија зад кои се репрезентациите на Бразил и Аргентина. Од нашите противници во квалификационата група, најдобро се пласирани Русија на 12-тата позиција, Словачка на 20-тата позиција додека Ерменија по големите резултати значително го подобри својот пласман и моментално е на 62-та позиција. Послабо рангирани од нас се само репрезентативците на Андора, кои се на 202-то место во светот. 1. Шпанија (1887) - (-) 2. Холандија (1723) - (-) 3. Германија (1485) - (-) 4. Бразил (1446) - (-) 5. Аргентина (1367) - (-) 6. Англија (1195) - (-) 7. Уругвај (1152) - (-) 8. Португалија (1090) - (-) 9. Хрватска (1075) - (-) 10. Грција ...
сите 2 | | | веќе видена

Страничниот одбранбен фудбалер Горан Попов, се надева на сигурен престој во редовите на Динамо Киев и покрај големата конкуренција за оваа позиција во стартниот состав на украинскиот гигант. Стратегот на Динамо Киев, Јуриј Семин најави можност за позајмување на македонскиот интернационалец поради големата конкуренција за овој дел од тимот. Но спроти ваквите најави на Семин, Попов најави дека е презадоволен во редовите на украинскиот тим и не ни помислува на промена на клубските бои. Според најавите од Украјна, моментално бразилецот Алмеида е во прв план во однос на Горан Попов но македонскиот интернациоанлец е убеден дека ќе успее да се избори за место во тимот. Сезона Екипа Настапи Голови 2002-03 Belasica 6 (0) 2003 Sileks 0 (0) 2004 AEK Athens 8 (0) 2004 Red Star Belgrade 0 (0) 2004-05 Odra Wodzisław 11 (0) 2005-07 Egaleo 44 (1) 2007-08 Levadiakos 20 (0) 2008-10 Heerenveen 51 (2) 2010 Dynamo Kyiv 7 (0)
| | веќе видена

По ангажирањето на Панче Ќумбев, Крсте Велковски и неколку веќе докажани фудбалери во Првата Лига во скопскиот клуб го ангажираа и стоперот Игор Стојанов, кој се очекува да биде од голема помош во продолжението. Новиот менаџер на Романтичарите од Дебар Мало, Влатко Костов убеден е во големиот потенцијал на тимот особено по пристигнувањето на Панче Ќумбев и Игор Стојанов. Костов е убеден дека со спојот на младоста и искуството тимот на Работнички ќе биде способен за високи дострели во тековната сезона, каде што моментално се наоѓа на 3-тата позиција со само 3 бода заостанување зад Шкендија. Освен прстигнувањето на Игор Стојанов кој има одиграно 5 натпревари за сениорската репрезентација, во Работнички пристигнаа и следните засилувања: Крсте Велковски, Баже Тодоровски, Александар Радовиќ, Звонимир Станковиќ, Маријан Андонов, Панче Ќумбев и голманот Игор Стефановиќ. Работнички успешно ги започна тест средбите во пресрет на пролетниот дел од сезоната откако со 1-0 и погодокот на Андонов славеше над ...
| | веќе видена

Најтрофејниот македонски клуб, скопски Вардар ќе има неколку сериозни тест средби на подготовките во Макарска меѓу кои и соочување со солидниот тим на Хајдук. Шефот на стручниот штаб на Вардар, Зоран Стратев се надева на одигрување на сериозни тест средби со кои значително би ја подобриле формата во пресрет на пролетниот дел од сезоната. Најавениот меч со спитски Хајдук дефинитивно ќе биде најголемиот тест за вардарци, кои по промената на речиси целиот играчки кадар се надеваат на значајно подобрување на позицијата на табелата. Вардар своите подготовки ќе ги одработи од 5-ти до 19-ти февруари а резултатите од пријателските мечеви ќе можете да ги проследите на ФУДБАЛ.МК.
| | веќе видена

Поранешниот член на Интер, Горан Славковски е надобар пат да се врати во родната Шведска откако не се избори за место во првиот тим на германскиот Бохум. Иако Славкосвки најави дека од страна на Бохум му е понуден нов 3 годишен договор, сепак со оглед на неговите настапи за Б тимот напаѓачот не е презадоволен од односот во овој клуб. Токму затоа е решен да се врати во Шведска и да потпише договор со прволигашот АИК, екипа која пројави интерес за неговите услуги. Македонскиот напаѓач најпрвин ќе треба да помине една недела на проба во АИК и доколку се докаже се очекува негово останување во овој шведски прволигаш. Во досегашните настапи за сениорките екипи и покрај големите очекувања, македонскиот репрезентативец има одиграно само 1 меч за Интер и 8 натпревари за вториот тим на Бохум постигнувајќи само 1 погодок.
| | веќе видена

Креативниот фудбалер од средниот ред на македонската репрезентација, Марио Ѓуровски по најавите за трансфер во грчки или германски клуб ги насочи своите мисли кон шпанскиот клуб од Б Дивизија, Бетис. Марио Ѓуровски иако е сеуште под договор со тимот на Војводина, повеќе од сигурно е дека ќе ги промени клубските бои. најпрвин како сигурен следен чекор во неговата кариера беше презентиран грчкиот Ерготелис, но по интересот од германските екипи Вердер и Минхен 1860 Марио се ориентираше кон Бундес Лигата. Но и покрај најавите, сепак далеку е од трансфер во некој од германските клубови а како следен чекор се споменува и шпански Бетис, чии претставници пројавиле голем интерес за негово доведување.
сите 2 | | | веќе видена

Избраниците на Арсен Венгер со пресврт во вториот дел од мечот успеа да обезбедат победа против Евертон. Челзи без новите засилувања Торес и Луиз славеше над Сандерленд со 4-2, а пак Јунајтед убедливо со 3-1 се избори за 15-тата понуда во тековниот шампионат. Arsenal - Everton 2 - 1 2/1/11 8:45 PM Sunderland - Chelsea 2 - 4 2/1/11 8:45 PM West Bromwich - Wigan Athletic 2 - 2 2/1/11 9:00 PM Man Utd. - Aston Villa 3 - 1 2/1/11 9:00 PM Birmingham - Man City 2/2/11 8:45 PM Blackburn - Tottenham 2/2/11 9:00 PM Liverpool - Stoke 2/2/11 9:00 PM Bolton - Wolves 2/2/11 9:00 PM Blackpool - West Ham 2/2/11 9:00 PM Fulham - Newcastle 2/2/11 9:00 PM
| | веќе видена

Селекторот на англиската репрезентација, Фабио Капело ги негираше најавите за негово повторно враќање во редовите на Јувентус тврдејќи дека е максимално посветен на својата должност со Англија. Фабио Капело пред медиумите најави негово сигурно останување на селекторската функција се до крајот на Европското Првентство во 2012-та година, по што ќе размислува на следна дестинација во својата кариера. Што се однесува до ситуацијата во торинскиот гигант очекува стабилизрање на состојбата во следниот период а како главна причина за непосакуваните резултати ги наведува промашените засилувања, кои иако се добро платени сепак не ја оправдаа довербата на тренерите. Исто така напомена дека тековната е многу важна за новиот претседател Анели, кој очекува наскоро да се стекне со потребното искуство и потоа да го донесе клубот на правите патеки.
| | веќе видена

Напаѓачот на Каљари, Алесандро Матри вториот дел од сезоната ќе го мине на позајмица во редовите на Јувентус а доколку се докаже, во торинскиот гигант ќе имаат можност целосно да го откупат неговиот договор. Алесандро Матри е задоволен од трансферот во редовите на Јувентус, особено поради големите шанси за место во стартниот тим со оглед на проблемите со кои се соочува Дел Нери во овој дел на играта. Челниците на торинскиот гигант се одлучија за негово позајмување да исплатат 2.5 милиони евра со можност за целосно откупување на неговиот договор за сума од 15 милиони евра. Матри својата кариера ја започна во редовите на Милан, од каде што беше позајмуван на неколку екипи од послабите лиги во Италија. Неговиот договор во целост го откупи тимот на Каљари во 2007-та година, тим за кого одигра 114 натпревари и беше стрелец на вкупно 37 погодоци.
сите 4 | | | веќе видена

Шпанскиот напаѓач Фернандо Торес по голема неизвесност сепак успеа да ја оствари својата желба и за рекордна оштета од 58.5 милиони евра стана дел од екипата на Челзи. Фернандо Торес иако беше задоволен од условите, колегите и фановите во ливерпул сепак проблемите на тимот на резултатски план директно влијае на неговата желба за напредок. На почетокот на зимскиот преоден рок од страна на управата на Ливерпул беа одбиени неколку понуди, како и желба за продолжување на договорот со шпанскиот ас. Но Фернандо Торес очајно најавуваше заминување и на неколку пати упати молба за негово заминување. Во самиот финиш од преодниот рок, двата тима пронајдоа решение и за сума од 58.5 милиони евра беше договорен трансферот на шпанскиоот напаѓач, кој се одлучи за вклучување на договор со важност до 2016-тата година. Фернандо Торес пристигна во Ливерпул во 2007-та година од екипата на Атлетико Мадрид за 28 милиони евра, тим за кого настапи на 214 меча и постигна 85 погодоци. По доаѓањето во Ливерпул, за ...
сите 23 | | | веќе видена

Уругвајскиот напаѓач Луис Суарез за сума од 26.5 милиони евра стана дел од напаѓачкиот ред на Ливерпул, каде што се очекува да биде одлично надополнение за новиот член на Ливерпул, Енд Керол. Луис Алберто Суарез, роден во 1987-та година во Салто има одиграно 110 натпревари за холандски Ајакс, на кој постигна вкупно 81 погодок. Суарез по почетоците во Национал, во 2006-тата премина во тимот на Гронинген каде што на 29 мечеви беше стрелец на 10 погодоци. Оваа сезона беше одлична препорака за напаѓачот, кој по интерсот на Ајакс се одлучи да стане дел од овој почитуван холандски гигант. Одигра инзовредни 4 сезони и постојано беше трансфер цел на некој од европските гиганти. По многуте неуспеси за негов ангажман, оваа желба им успеа на челниците на Ливерпул кој успеаа да го ангажираат непосредно пред завршувањето на зимскиот преоден рок. Сумата од 26.5 милиони евра ги премисли челнциите на Ајакс во нивната намера за задржување на Суарез, кој ќе биде партнер во нападот на "Црвените" на Енди Керол.
сите 3 | | | веќе видена

За сума од 25 милиони евра лидерот на одбраната на португалска Бенфика, Давид Луиз се одлучи својата кариера да ја продолжи во редовите на лондонскиот гигант Челзи. Со официјално соопштение на веб страната на Бенфика беше презентирано заминувањето на Давид Луиз, за кој се очекува да прерасне во вистинска замена за Џон Тери во одбраната. Освен на централните позиции во одбраната, Луиз е способен да игра и по страничните позиции на тимот на Карло Анчелоти. Освен 25 милиони евра, челниците на Челзи се обврзаа по истекот на сезоната да го отстапат договорот на младиот Немања Матиќ, кој ќе го засили тимот на Бенфика. Во својата кариера, 23 годишниот Давид Луиз освен за Бенфика има настапувано и за екипата на Виториа. За бразилската репрезентација има 4 настапи во дресот на сениорите и 2 натпревари бил дел од репрезентацијата за фудбалери до 20 години.
| | веќе видена

Новиот напаѓач на Ливерпул, Енди Керол за медиумите образложи дека во ниту еден момент не посакал заминување од редовите на Њукасл но сопствениците го принудиле на таков потег. Енди Керол за сума од фрапантни 40 милиони евра стана дел од екипата на Ливерпул, откако двата клуба се договорија за висината на оштетата. Напаѓачот се одлучи на 5 годишен договор со "Црвените" кои очекуваат многу од него во продолжението од сезоната. Стратегот на Њукасл, Алан Пардју на неколку пати напомена на сигурното останување на талентираниот напаѓач и покрај интересот на големите англиски клубови. Челниците на Њукасл најпрвин одбија две понуди од страна на Ливерпул, но не можеа да кажат не на онаа од неверојатни 40 милиони евра. Со заминувањето на Енди Керол и неангажирање на негова замена во Њукасл ќе се соочат со бурен втор дел од сезоната во кој ќе се борат за опстанок во најквалитетната англиска лига.
сите 8 | | | веќе видена

Тренерот на Тотнам, Хари Реднап, бара останување на Герет Бејл во екипата доколку белите од Вајт Харт Лејн посакуваат да бидат голем клуб кој ќе освојува трофеи.Тој смета дека управата на Тотнам треба да му даде голема плата на Бејл со цел велшанецот да не замине бидејќи тој е играч кој ја прави разликата. Реднап го спореди евентуланото заминување на Бејл со продавањето на Рио Фердинанд кога тој беше тренер на Вест Хем. Тогаш екипата го продаде својот најдобар играч и со тоа започна надолната линија на еден од најперспективните тимови во лигата. Сепак, Реднап е убеден дека сега тоа нема да биде случај бидејќи претседателот на Тотнам е амбициозен човек кој сака да го види клубот на насвисокот место.
| | веќе видена

Челзи уште еднаш ќе се обиде да стигне до потписот на Фернандо Торес и тоа пред крајот на Јануари и со тоа да го направи најголемиот трансфер во овој зимски преоден рок.Торес има откупна клаузула од 50 милиони фунти, но таа важи само по крајот на сезоната. Тоа значи дека тој може да замине доколку некој клуб понуди толкава сума на лето, но тогаш во игра за него ќе бидат и Реал Мадрид, Барселона и Манчестер Сити па Челзи ќе имапотешкотии кога се во прашање личните услови. Во моментов Челзи е подготвен да понуди 60 милиони фунти што е најдобрата понуда која може да ја добие Ливерпул, но и тоа би била едниствената понуда за Торес кој веќе побара трансфер од клубот. Ливерпул веќе го одби барањето на Торес за трансфер бидејќи сега клубот има доволно средства за нови засилувања. Но ако се земе во предвид дека речиси со сигурност Торес ќе замине по крајот на сезоната доколку Ливерпул не се искачи барем на четвртата позиција, тогаш оваа понуда е нешто што не се одбива посебно по доаѓањето на Луис Суарез од Ајакс. ...
сите 31 | | | веќе видена

Челниците на Волфсбург пројавија желба за ангажман на нашиот интернациоанлец Горан Пандев за сума од 7000000 евра откако Един Џеко се одлучи својата кариера да ја продолжи во редовите на Манчестер Сити. Сепак според моменталната ситуација на Горан пандев во шампионот на Италија, се чини дека нема наскор да се одлучи за промена на клубските бои. Новито тренер на Интер, бразилецот Леонардо има целосна доверба во квалитетите на македонскиот напаѓач и очекува наскоро да се врати во посакуваната форма. Горан пандев пристигна во Интер во минатиот зимски преоден рок како слободен агент и со Интер ги освои сите можни титули во европскиот клубски фудбал за само една сезона. Досега има одиграно 31 меч и постигна 4 погодоци за својот тим, но од голема полза за теренерите на Интер беше неговата способност да игра на неколку позиции во нападот и средниот ред.
сите 2 | | | веќе видена

Членовите на Камерун се незадоволни од пријателскиот меч со македонската репрезентација, бидејќи моментално сме пласирани на катастрофалното 88 место на ФИФА ранг листата и сметаат дека не сме достоен противник. Селекторот Хавиер Клементе го објави списокот на репрезентативци кои ќе допатуваат во Скопје и ќе ги одмерат силите со Македонија. Проследете го изборот на камерунскиот селектор, кои речиси со сите сили ќе оди на победа на "Филип II": Goalkeepers: Guy Rolland N'Dy Assembé - Nantes, France Idriss Carlos Kameni - Espanyol, Spain Defenders: Sébastien Bassong - Tottenham Hotspurs, England Gaëtan Bong - Valenciennes, France Nicolas N'Koulou - Monaco, France Henri Bedimo - Lens, France Aurélien Chedjou - Lille, France Sadjo Haman - Honvéd, Hungary Benoît Assou Ekotto - Tottenham Hotspurs, England Midfielders: Stephane Mbia - Olympique Marseille, France Benoît Christian Angbwa Ossoemeyang - Anzhi, Russia Matthew Andongcho Mbuta - Chrystal Palace Baltimore, USA Eyong Takang Enoh - Ajax, Netherlands ...
| | веќе видена

Македонскиот селектор Мирасад Јонуз ги најави 18-те фудбалери кои во дресот на македонската фудбалската репрезентација ќе ги соочат силите со африканската велесила, репрезентацијата на Камерун. Со само 4 фудбалери во средниот ред и со дури осумина во одбранбениот ред, Мирсад Јонуз со одбранбена игра и со повремени контра напади ќе се обиде да обезбеди поволен резултат. Мирсад Јонуз сметаше дека во репрезентацијата нема место за стандардниот Марио Ѓуровски, Бобан Грнчаров и Славчо Георгиевски. Голмани: Един Нурединовски- Ethnikos Achnas, Cyprus Мартин Богатинов- Karpaty, Ukraine Одбрана: Николче Новески - Mainz 05, Germany Игор Митрески- Neftçi, Azerbaijan Горан Попов - Dynamo Kyiv, Ukraine Ванче Шиков- Ethnikos Achnas, Cyprus Александар Лазевски - Partizan, Serbia Александар Тодоровски- Rad, Serbia Даниел Мојсов- Vojvodina, Serbia Владе Лазаревски- Tobol, Kazakhstan Среден ред: Величе Шумуликовски - Sibir, Russia Дарко Тасевски- Levski, Bulgaria Мухамед Демири- Thun, Switzerland Филип ...
сите 2 | | | веќе видена

Стратегот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо се поблиску е од заминување од редовите на шпанскиот гигант поради лошите односи со претседателот на тимот, Жорже Валдано. Португалскиот ас иако не ја потврди официјално ваквата информација, сепак изјави дека најдобро се чуствувал додека бил на чело на лондонски Челзи. Мурињо е убеден дека фер плејот и големата организираност на тимовите е главна причина поради што португалецот се чуствува најубаво во англискиот фудбал. За идните чекори најави тим каде што повторно ќе може да ја почуствува радоста во фудбалот без при тоа да прецизира кој клуб е неговата желба. Моменталната ситуација на португалецот во Реал Мадрид е тензична со оглед на неисполнувањето на неговите потреби за ново засилување на напаѓачкиот ред.
сите 11 | | | веќе видена

Талентираниот фудбалер на Сао Паоло, 16 годишниот фудбал Лукас Пиазон се наоѓа во Торино каде што се очекува склучување на договор за негово останување во редовите на Јувентус. За Лукас Пиазон се најавува блескава кариера со оглед на тоа што се споредува со нивото на Кака додека бразилецот беше на неговата возраст. Во Торино моментално се во потрага по италијанска роднинска врска на Пиазон, заради негово региситрирање како домашен фудбалер. Освен Јувентус, Пиазон е дел од плановите на Челзи чии скаути веќе подолг период се надеваат на негов ангажман. Со оглед на моменталното тренирање на Пиазон со младиот тим на Јувентус, се очекува негово наскоро официјално ангажирање за сума од 5 милиони евра.
сите 3 | | | веќе видена

next