Специјалното јавно обвинителство и неговата работа се во фокусот на вечерашното „Отворено студио“ со Градимир Марковски на ТВ Нова во кое гостуваат независната пратеничка Солза Грчева и Виктор Цветковски, адвокат и генерален секретар на ГРОМ. Цветковски го критикува Специјалното јавно обвинителство, велејќи дека веќе цела година ја избегнува својата основна цел, според извештајот на самото СЈО. „Во заклучоците на извештајот, самата јавна обвинителка има наведено дека основна цел, дури и ќе ја цитирам: „на ова јавно обвинителство е да утврди кој, на кој начин и за чии и какви цели вршел незаконско прислушување во периодот 2008-2015 година““, рече Цветковски. Цветковски вели и дека една година по формирањето на СЈО, уште чекаме да дознаеме кој е тој што ја прислушувал цела Македонија. „Основна цел на ова Јавно обвинителство е првенствено да го истражи тоа, виновниците да ги утврди, да ги изведе пред суд и да докаже кој, зошто и кои се целите што сакал да ги постигне со снимањето. И година дена упорно бега од ...
сите 3 | | | веќе видена

Очекувањата беа да почне да се занимава сериозно со сериозни предмети и стратегија во тој опфат на предмети. Се процесираат од помал ранг предмети кои што само се предмет на еден сценски настап. Ние не видовме се уште некое сериозно обвинение од оние сериозни индиции кои што имаше можност да ги чуе јавноста. За самата Катица Јанева јас многу отворено кажав, вели Грчева, уште на седницата лани кога го гласавме обвинителството и Катица Јанева. Нејзината биографија и нејзиното немање на референции од областа на организиран криминал не ми дава за право да кажам дека ќе имаме еден јак обвинител како што сме гледале во многу земји. „Немав таква надеж и за жал ми се потврди тоа дека сум имала право што единствено од целата сала не ја гласав госпоѓата Јанева. По она што го гледав во собранието овие три дена кога таа беше присутна, мислам дека Македонија требаше и мораше да одбере посилен човек, човек кој што навистина ќе може достоинствено да се однесува, непристрасно и да не проектира кон јавноста пристрасност кон ...
сите 3 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 121 седница. На оваа седница, како што е вообичаено за секој последен четврток од месецот, македонските парламентарци треба да поставуваат прашања до членовите на Владата на Република Македонија. Поради одржувањето на собраниската седница за пратенички прашања, денеска нема да се одржи продолжение на седницата на Комисијата за финансирање и буџет, на која се разгледува Предлог буџетот за 2017 година, кое е закажано за в петок.
сите 86 | | | веќе видена

Институтот за јавно здравје на Република Македонија, во рамки на одбележувањето на 29 септември, Светски ден на срцето, денеска на плоштадот „Делфина“ во населбата Влае во соработка со општина Карпош од 11 до 13 часот ќе организира музички хепенинг. Мото на годинашното одбележување на Светскиот ден на срцето е „Дајте му сила на вашиот живот“. Годинава, информираат од Институтот, нема бесплатни превентивни прегледи за граѓаните, но ќе има промотивен материјал со насоки и совети за тоа како треба да се грижиме за здравјето. Како и секоја година превентивците од Институтот за јавно здравје апелираат за редовна посета на избраниот лекар и примената на превентивните совети и препораки кои се единствениот начин за намалување на ризиците од кардиоваскуларните болести и превенција на последиците од нив. Секоја година кардиоваскуларните болести се причина за 17,3 милиони случаи на прерана смрт, а до 2030 година, се очекува дека 23,6 милиони луѓе ќе умрат од овие заболувања. Ова се проектирани бројки од Светската ...
сите 43 | | | веќе видена

Во рамки на проектот “Храната за гладните, а не на депонија“ денеска ќе бидат презентирани резултатите за согледување на состојбата со фрлањето храна од производствените капацитети, маркетите, дистрибутивните ланци – субјекти и угостителските објекти во Република Македонија, како и искуството од Франција, со презентација на првиот претставник кој успеа да го поттикне и донесе Законот за не фрлање храна од маркетите во нивната земја. Резултатите, според организаторите „Храна за сите-Банка за храна Македонија“, покажуваат дека илјадници тони храна, која е добра за консумирање, секоја година завршува на депонија. Овошје и зеленчук што стоеле неколку денови, но не се расипани, млеко и месо со нивните преработки, кои се пред истекот на рокот, леб и печива, слатки, и друга пакувана храна секојдневно се исфрлаат од македонските маркети и ресторани. Нивниот заклучок е дека многу мал дел од тие количини завршуваат кај сиромашните луѓе. Значаен и организиран систем нема, а секоја активност на хуманитарните организации ...
сите 54 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а дневната од 22 до 29 степени. Во Скопје слично време, сончево со слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до седум, а дневната ќе се искачи до 25 степени. Без промени времето ќе биде до недела, односно сончево со свежи утра и со благо покачување на дневната температура, а од недела се очекува зголемување на облачноста со локални врнежи од дожд.
сите 215 | | | веќе видена

За да станете државјанин на Соединетите Американски Држави, потребно е да положите тест во кој ќе го покажете своето знаење за граѓанските права и должности. Десет од можните 100 прашања се пред вас, а потребни се само 6 точни одговори. Погледнете и сами некои од прашањата кои се наоѓаат во тестот за државјанство во САД и дознајте дали би можеле да станете државјанин на оваа земја. Исто така, веднаш по прашањата можете да ги погледнете и точните одговори: Прашања: 1. Колку амандмани има американскиот устав? 2. Кој е еконосмкиот систем во САД? 3. Кој живеел во Америка пред да стигнат Европјаните? 4. Наведете една работа по која е познат Бенџамин Френклин. 5. Пред да стане претседател, Ајзенхауер бил генерал. Во која војна? 6. Со што се занимавала Сузан Б. Ентони? 7. Кој е претставник на вашиот дистрикт во американскиот Конгрес? 8. Кој е претседател на Врховниот суд во САД? 9. Авторите на збирките од статии и есеи „The Federalist Papers“ го поддржале донесувањето на американскиот устав. Наведете еден автор. ...
| | веќе видена

Девет од десет жители во светот живеат изложени на исклучителна загаденост на воздухот што придонесува за поголем број мозочни удари, болести на срцето, карцином на белите дробови и други здравствени проблеми, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Како што се наведува, 92 отсто луѓе во светот живеат во области во кои степенот на квалитетот на воздухот ги надминува ограничувањата на СЗО, а југоисточна Азија, источен Медитеран и западните региони на Пцификот се најмногу погодени. Секој четврти смртен случај во светот се доведува во врска со загадувањето на воздухот. По глава на жител најмногу такви смртни случаи во светот се доведуваат во врска со загадувањето на воздухот. Загадувањето на воздухот е причина за смрт на три милиони луѓе годишно, повеќе од маларијата или сидата, според податоците на СЗО. Се очекува таа бројка да се удвои поголема со зголемувањето на градската популација и бројот на автомобили. СЗО укажува и на некои охрабрувачки податоци за напорите на многу градови да ја ...
сите 8 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Џон Кери денес се заканил дека ќе ги прекине сите контакти со Русија во врска со Сирија доколку не се запре русокото и сириското бомбардирање на Алепо. Стејт департментот објави дека Кери го изнел тој ултиматум во телефонски разговор со рускиот колега Сергеј Лавров, пренесува АП. Портпаролот на Кери, Џон Кирби, рекол дека американскиот државен секретар изразил сериозна загриженост поради нападот на руската и сириската влада на болниците, водоводот и другите цивилни инфраструктурни објекти во Алепо. Американскиот државен секретар му рекол на Лавров дека САД ја сметаат Русија за одговорна за користење на запаливи и бомби за рушење на бункери во урбаните средини, додава АП. Кери му рекол на Лавров дека САД се подготвени „да ги суспендираат сите американско – руски билатерални ангажирања околу Сирија“ вклучувајќи го и предложеното партнерство во борбата против тероризмот „ако Русија веднаш не превземе чекори за запирање на нападите на Алепо“ и да воспостави прекин на огнот.
сите 91 | | | веќе видена

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер е еден од можните наследници на Сем Алардајс на функцијата селектор на Англија, пренесува „Дејли Мејл“. Алардајс синоќа поднесе оставка откако се најде во центарот на вниманието на корупциски скандал. Тој беше на функцијата селектор на Англија само 67 дена. Венгер порано има дадено изјава дека „Англија ја смета за своја втора татковина и дека еден ден може да биде и селектор на Англија“. Францускиот експерт е 20 години на клупата на Арсенал. Поволна варјанта за првите луѓе на англиската Фудбалска асоцијалција е и тоа што Венгер на крајот од сезоната му истекува договорот со Арсенал, што значи дека тогаш нема да има пречка да биде селектор. Во тој случај Англија ќе мора да назначи привремен селектор, додека на Венгер не му истече договорот со „топџиите“. (lider.mk)
сите 61 | | | веќе видена

Познатиот холандски мост „Вулувемер Аквадукт“ е изграден уште во 2002 година, но ова инженерско ремек дело, кое спојува еден вештачки холандски остров со копното и натаму не престанува да го фасцинира светот. При планирањето се разгледувале голем број идеи, вклучувајќи и подводен тунел и обичен мост, но сите тие проекти биле премногу скапи за изградба и ќе требало предолго време да се реализираат. Основната идеја било транспортот на автомобилите и ферибодите меѓу брегот и островот да може да тече слободно без метеж и ограничувања. Тоа довело до генијално решение – воден мост долг 25 и широк 19 метри. Со тоа, под повеќе од три метри длабокиот мост, минуваат илјадници возила дневно, бродовите слободно пловат, а не се заборавени ни пешаците. Секако при изградбата, не е прекршен ниту еден закон на физиката, но во секој случај е чудно да се вози автомобил под мостот над кој пловат бродови.
сите 9 | | | веќе видена

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски оцени дека мерката за субвенционирање на електрични автомобили ќе има позитивно влијание врз животната средина. Тој изјави дека во Буџетот веќе се алоцирани средства за реализација на оваа мерка која ќе почне да се применува од следната година и оти во годините кои следат средствата би можело да се зголемуваат доколку има интерес од граѓаните. „Лицата кои ќе ја искористат мерката ќе имаат низа на придобивки. За купување на возилата ќе добија субвенции од државата во висина до 5.000 евра, данокот на додадена вредност е намален од 18 процетни на 5 проценти и нема дополнителна акциза, регистрацијата на возилата ќе биде поевтина, нема да плаќаат патарини, ќе користат бесплатен паркинг на сите јавни паркинзи, како и низа други бенефиции, истакна Пешевски. Според него, со мерките кои се предложени, граѓаните при купувањето на електричен автомобил, би заштедиле околу 20 проценти од вредноста на возилото. Истражувањата, како што посочуваат надлежните, покажуваат ...
сите 8 | | | веќе видена

Општина Центар во месец октомври ќе спроведе „Еко акција“ за почиста и поздрава средина за живеење. Подолжува проектот за собирање на отпадната електрична и електронска опрема, преку ефикасен и економски одржлив систем за собирање, селектирање, рециклирање, преработка и отстранување на отпадна електрична и електронска опрема од целата територија на општината. Секој граѓанин што ќе донесе отпаден уред од домаќинството, ќе добие ваучер со одредена вредност за да си купи нов уред во ТехноМаркет или @Hоме, како партнери во проектот. Со проектот, Општината воспостави организиран систем за собирање на отпадна електрична и електронска опрема, кој што во континуитет ќе се спроведува во урбаните заедници и ќе придонесе кон намалување на опасниот отпад на улиците, дивите депонии и во контејнерите, подигнување на јавната свест за опасниот отпад и потребата од негово организирано собирање и рецилирање, се со цел заштита на животната средина и здравјето на луѓето. Проектот се спроведува во партнерство со колективниот ...
сите 3 | | | веќе видена

Здружението за заштита на авторските и музички права (ЗАМП), на барање на Организацијата на српските музички автори СОКОЈ, од 1 октомври им забранува јавно емитување на музика од репертоарот на СОКОЈ на сите радио и телевизиски станици на територија на Македонија. „Како што стои во известувањето на СОКОЈ, причините за донесување на одлуката за забрана за користење на репертоарот на СОКОЈ произлегува од фактот дека со издадената дозвола од Министерството за култура на РМ на организацијата СОКОМ МАП и предложениот од нивна страна Правилник со тарифа за користење на авторски музички дела е направено намалување за 50% во однос на јавното соопштување на авторските музички дела, споредено со предлогот на ЗАМП, а пак во делот на емитување и реемитување предлогот е за околу 100% понизок“, стои во соопштението на ЗАМП.
сите 101 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, на маргините на вчерашниот Самит „Миграцијата на балканската рута“ што се одржа во Виена одржа и голем број билатерални средби со дел од присутните европски лидери. Димитриев се сретна со австрискиот канцелар Кристијан Керн, кој беше домаќин на Самитот, како и со претседателите на Владите на Унгарија, Виктор Орбан, на Словенија, Миро Церар и на Хрватска, Тихомир Орешковиќ. Според информациите од овие средби, покрај главната тема миграцијата, која беше и целта на вчерашниот Самит во Виена, а за што соговорниците на македонскиот премиер му го пренеле задоволството од тоа како Република Македонија досега се справува со бегалската криза, исто така е разговарано и за унапредување на и онака добрите односи што македонската држава ги има со Австрија, Унгарија, Словенија и Хрватска. Токму од овие четири земји-членки на Европската унија, Македонија доби најголема поддршка во справувањето со бегалската криза, а истите стандардно даваат поддршка и ...
сите 15 | | | веќе видена

На 20 млади лица избрани на конкурс денска им беа врачени стипендии „Борис Трајковски“ за мастер студии на СИТИ Колеџот од Солун, Меѓународен факултет во состав на Универзитетот Шефилд од Велика Британија, за академската 2016/2017 година. Претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој денеска ги додели стипендиите, истакна дека нема поисплатлива инвестиција од квалитетно образование насочено кон градење лидери за сегашноста и за иднината, а на Република Македонија, додаде, ѝ се потребни лидери во областа на бизнис-администрацијата, менаџментот, маркетингот и финансиите. „Многумина се пријавија на овој конкурс. Но, малкумина беа избрани. Вие сте најдобрите од најдобрите. Инвестираме во вас со цврсто уверување дека ќе бидете добри претприемачи и менаџери, со успешна кариера, но и со одговорност кон општеството. Вашите идни успеси ќе бидат и успех на Република Македонија, рече Иванов. Посакувајќи им успех, тој на стипендистите им порача дека во наредниот период, тие ќе бидат слика на македонското општество во ...
| | веќе видена

Голем број на луѓе сакаат да веруваат дека хигиената им е на завидно ниво, но факт е дека човекот всушност и не е посебно чисто суштество. Многу бактерии се кријат на највообичаени предмети кои секојдневно се користат без многу размислување – како шише со вода или женски чанти, а нам тоа воопшто не ни пречи. Секако, тука се и ве-це школките, за кои веруваме дека се најнечистиот дел со кој доаѓаме во допир. Едно истражување покажа дека поистои нешто многу полошо од ве-це даската на која се седи, а добар дел од луѓето воопшто не ги мијат рацете. Тестирањето спроведено од Busbud.com, на три бензински пумпи покажа дека во просек на бензинска пумпа претстојуваат дури 2.011,970 бактерии на секои 2,5 квадратни сантиметри. Колку за споредба во просечно ве-це ќе се најдат околу 172, на чантите 9,7, а на парите 5.2. Бактериите од бензинските пумпии можат да предизвикаат кожни инфекции, синдром на токсичен шок, пневмонија и труење со храна. Значи, следниот пат кога ќе се застане на бензинска пумпа да се користат ...
| | веќе видена

Заврши регулацијата на коритото на реката Мериз во централното подрачје на селото Студеничани при што се изградени потпорни ѕидови од двете страни на реката, а санирано е и нестабилното свлечиште во горниот дел на селото со примена на најсовремени методи за стабилизација и заштита од свлекување. Како што информираат од УСАИД Македонија и Милеуконтакт Македонија, проектот на УСАИД за Општински стратегии за климатски промени им помогна на граѓаните на Студеничани да станат поотпорни на климатските промени при соочување со појави како поплави, ерозија и лизгање на земјиштето, како и да се избегнат можни материјални штети и човечки загуби во иднина. За овој пилот проект УСАИД донираше 82 илјади долари, а општината учествуваше со 20 илјади долари.
сите 6 | | | веќе видена

Започна изградбата на асфалтен пат до Сарафовско маало во селото Саса во Македонска Каменица, во должина од два километри и ширина на коловозот од 3, 5 метри. Градоначалникот Дарко Митевски кој денеска направи увид на стартот на работите на овој локален пат, истакна дека повеќе од половна век жителите од оваа маало во Саса првпат ќе добијат асфалт. „На огромно задоволство на локалното население, еве денеска започнуваме со градежните работи за изградба на овој локален пат. Средствата за реалзација на овој проект, како и за изградба на патот до Перчачко маало во село Моштица, чија изградба ќе следува по завршување на работите на оваа делница, се обезбедени преку грант, односно неповратни средства од Светска банка преку Министерство за финансии во износ од 260 илјади евра, како и сопствено учество од 10 милиони денари за дореализација на двата проекти, истакна Митевски. Тој додаде дека овој инафрструктурен проект е на барање на жителите кои живеат овде или имаат свои имоти во овој дел на Саса. „Иако овде живеат ...
сите 26 | | | веќе видена

За капитални инвестиции во здравството и образованието следната година се предвидени над 70 милиони евра, најави денеска на комисиската расправа на буџетот, министерот за финансии Кирил Миноски. Инвестициите во здравствениот сектор за 2017 година се проектирани на 1,12 милијарди денари или над 18 милиони евра. „Капиталните инвестиции во здравството следната година се проектирани на 1,12 милијарди денари, и истите ќе бидат фокусирани на Проектот за изградба, реконструкција и доградба на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје и Регионалната Клиничка болница во Штип. Останатите средства ќе бидат наменети за реконструкција на јавни здравствени установи, меѓу кои Клиничката болница во Тетово и болницата во Кичево и Гостивар, за набавка на медицинска опрема, како и за довршување на изградбата на ПЕТ Центарот, истакна министерот Миноски. За капитални инвестиции во образованието, детската заштита и спортот издвоени се 3,25 милијарди денари или околу 53 милиони евра. „Овие средства се наменети за изградба и ...
сите 82 | | | веќе видена

next