Голем пожар избувна синоќа во бегалскиот камп „Морија“ на грчкиот остров Лезбос во Егејското Море, соопшти претставник на локалната полиција. Грчките медиуми јавија дека меѓу три и четири илајди мигранти побегнале од кампот, користејќи го хаосот што настанал за време на пожарот. Засега нема инфорамции за жртви при огнената стихија, која целосно уништила поголем број шатори во кои биле сместени мигрантите. Гаснењето на пожарот и пристапот на противпожарните екипи во кампот бил отежан од тепачките кои избувнале меѓу мигранти од различни националности за време на инцидентот, Сепак по неколу часовни напори, пожарникарите во текот на ноќата успеале целосно да го изгаснат пожарот. Причините за пожарот засега не се познати, но полицијата претпоставува дека најверојатно тој бил предизвикан намерно. Весникот „Катимерини“ тврди дека пожарот избувнал за време на немири до кои дошло по вчерашните протести на мигрантите, предизвикани од неофицијалните гласини дека властите планираат наскоро да ги вратат во Турција. На ...
сите 36 | | | веќе видена

Со обемот на работните часови и недостигот на време за себе, луѓето почнаа да забораваат на важноста на добриот сон, често заменувајќи ги тие 6-8 часа со нешто друго што е поврзано со кариерата. Многумина пак, сакаат да го минат времето често во спиење, со што си го олеснуваат неделниот стрес со тоа што ќе останат во креветот. Сите знаеме дека спиењето е важно, но може ли некогаш да биде премногу? Колку спиење е премногу спиење? Многу варијации на препорачани часови за спиење од многу интернет страни би можеле да ве натераат да се запрашате кому да верувате. Од поновите студии направена е нова листа на препораки за должината на спиењето за сите возрасти. Без разлика на која возрасна група припаѓате, ако спиете повеќе часови од горната граница во колоната „Не се препорачува“ во табелата подолу, тогаш спиете премногу. Што ќе се случи ако спиете премногу? Прекумерното спиење може да предизвика многу здравствени проблеми. Дијабетес: можеби е апсурдно да се мисли на дирекна врска меѓу спиењето и дијабетесот, но ...
сите 11 | | | веќе видена

Пред македонскиот рударски сектор се подобри денови. Инвестициите ја менуваат сликата, се зголемуваат производството и вработеноста, се влијае на растот на индустријата и на БДП. Рестартирањето на „Злетово“ и на „Тораница“, изградбата на комплексот во Казандол, вложувањата во „Иловица“ се најава за позитивни ветришта во рударскиот бизнис, пишува „ Лидер “. Овој сектор од година на година станува сè поважен за домашната економија, особено што оваа Влада е посветена на доделување концесии за целосно искористување на расположливите потенцијали. „Во секторот рударството и вадење камен се активни 173 компании, кои учествуваат со 10,1% во структурата на индустриското производство, додека кај преработката на неметали и минерали се активни 332 компании со учество во структурата со 5,14%. Бројот на вкупно вработени изнесува околу 12.600 работници со учество од околу 1,7% во вкупно вработените во земјата, вели претседателот на Македонската асоцијација на рударство, Николајчо Николов. Владата ги поттикнува инвестициите ...
сите 2 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде п роменливо облачно и посвежо со локален слаб дожд кој особено ќе биде застапен во западните делови на земјава. Преку денот ќе дува умерен, долж Повардарието засилен ветер од северозападен правец кој наместа ќе надминува над 50 км/ч. Утринската температура ќе се движи од осум до 15, а дневната од 18 до 26 степен. Во Скопје времето ќе биде сончево и релативно свежо со мала до умерена облачност, како и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до 11, а дневната ќе се искачи до 22 степени. УВ-индексот ќе има вредност 5. Утре времето ќе биде променливо облачно и свежо со услови за краткотраен локален дожд, а ќе дува умерен повремено засилен ветер од северозападен правец.
сите 177 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи првото продолжение на 117. седница на чиј дневен ред е Дополнетиот предлог закон за изменување и дополнување на Законот за студентскиот стандард, во второ читање. Пратениците ќе ги разгледаат и Предлог законот за ратификација на Спогодбата меѓу Владата на Република Македонија и Советот на министри на Босна и Херцеговина за колокација на дипломатско-конзуларните претставништва, како и предлог законите за изменување и дополнување на Законот за експропријација, на Законот за приватизација и закуп на градежното земјиште во државна сопственост, на Законот за игрите на среќа и за забавните игри, и на Законот за железничкиот систем, четирите по скратена постапка. На дневниот ред се и предлог законите за изменување и дополнување на Законот за користење и располагање со стварите во државна сопственост и со стварите во општинска сопственост, и на Законот за престанување на важење на законот за определување на услов за ограничување за вршење на јавна функција, ...
сите 78 | | | веќе видена

Народната банка на Република Македонија денеска ќе промовира два информативно-едукативни филмови – „Народна банка – 70 години во служба на македонското општество“ и „Запознајте ја централната банка“. Изработката на овие два филма е во рамки на активностите што Народната банка ги презема за одбележување на значајниот јубилеј 70 години централнобанкарски активности во Република Македонија. Одбележувањето на јубилејот се одвива во текот на целата година, под мотото „Запознајте ја централната банка“ и има за цел да ја приближи Народната банка до пошироката јавност и да ја унапреди информираноста на граѓаните за доменот на делување на институцијата, нејзината улога и значењето во домашната економија. Во тој контекст е и изработката на овие два филма, со коишто Народната банка дава значаен придонес кон натамошно унапредување на нивото на финансиската едукација во земјата. Како што соопшти НБРМ, со овој чекор, Народната банка станува дел од големото семејство на современи централни банки коишто во спроведувањето на ...
сите 106 | | | веќе видена

Завршуваат активностите за санација на големото свлечште на патниот правец Крива Паланка – село Дурачка Река. Градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски изврши увид на терен и рече дека конечно е решен проблемот кој настана по минатогодишните поројни дождови. „Големото свлечиште кое претставуваше опасност за минувачите, оние кои соообраќаат на овој патен правец, туристите кои доаѓаат во овој крај, но и за жителите кои имаат домови под самиот пат на делницата е минато. По долгите испитувања на теренот, во консултација со надлежните служби, и стабилизација на земјиштето, проблемот е решен со поставување габиони, информира Алексовски. На потег од околу 120 метри поставени се двесте габиони во четири висински слоеви. За санација на свлечиштето се вложени буџетски средства од општина Крива Паланка.
сите 8 | | | веќе видена

Сообраќајната полиција во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Скопје изврши увид на вкупно 13 сообраќајни несреќи, во кои со полесни повреди се здобиле девет лица. Како што информираа за МИА од СВР – Скопје, во текот на изминатиот ден по спроведените контроли над учесниците во сообраќајот од страна на сообраќајната полиција, откриени и санкционирани се поголем број прекршоци. Санкционирани се 19 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, тројца возачи го управувале возилото под дејство на алкохол и истите се исклучени од сообраќај, тројца возачи поминале на црвено светло на семафор и четворица возачи не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин. Од СВР посочуваат дека се затекнати и 13 лица кои за време на управување на моторните возила го искористеле мобилниот телефон, односно не носеле сигурносен појас и пет пешаци кои сториле прекршоци по разни основи. Со помош на специјалното возило пајак, во текот вчерашниот ден отстранети се 82 возила кои во поголема мера ...
сите 43 | | | веќе видена

Сигурно сте забележале од лично или од туѓо искуство дека поголемиот број од луѓето ја зголемуваат нивната телесна тежина откако ќе ги остават цигарите. Грчките научници потврдиле дека кај лицата кои неодамна престанале да пушат е потребно повеќе време да се намали нивото на грелин (односно хормонот на глад) во желудникот. По оброкот, кога сме јаделе доволно, доаѓа до намалување на овој хормон и тогаш мозокот добива сигнал дека сме најадени. Меѓутоа, доколку нивото на грелин останува покачен подолго време, подолго ќе јадеме и на тој начин ќе внесеме поголема количина на храна. Токму поради ова откако ќе се престане со пушење се зголемува апетитот и со самото тоа дневното внесување на калории, поради што најчесто доаѓа до зголемување на телесната тежина.
сите 2 | | | веќе видена

Сте помислиле ли некогаш дека аспиринот може да се користи за нешто друго освен за главоболка и температура? Овој лек има цел тон изненадувачки употреби за кои не сте знаеле. Ви претставуваме некои од нив. Помага во лекувањето на акните Аспиринот помага да се смири жариштето на инфекцијата,з атоа што има инфламаторно дејство. Скршете 2-3 апчиња и измешајте ги со лимонов сок, а потоа смесата нанесете ја врз мозолчињата и оставете ја да отстои неколку минути пред да го измиете лицето. Избегнувајте да ја користите оваа паста непосредно пред да излезете на сонце. Ги смирува угризите од инсекти Аспиринот исто така помага да не дојде до воспаление, црвенило, и да се намали чешањето на местото каснато од комарец. Стопете еден аспирин во малку вода и нанесете на местото да отстои неколку минути. Ги намалува црнките на кожата Аспиринот содржи состојки кои ги топат мастите, кои се користат и во кремите за масна кожа и во тониците. Измешајте 7 аспирини со три лажички јогурт и 1 лажичка мед. Нанесете ја маската на чисти ...
сите 28 | | | веќе видена

НАСА развива патнички авион Д8 „двоен меур“ кој во спосредба со денешните авиони од тој тип ќе троши двојно помалку гориво. Патничкиот авион е со најсовремен технолошки дизајн и се развива во соработка со компанијата Аурора флајт сајансис и МИТ. За проектот НАСА издвоила 2,9 милиони долари со кои ќе се изработи прототип во природна величина за тестирање со надеж дека до 2027 година ќе влезе во употреба тој тип на авиони. Со максимална брзина од 936 км/час и напреден аеронаутички дизајн ќе се овозможи намалена потрошувачка на гориво за околу 50 отсто во споредба со денешните патнички авиони. Мајкл Роџерс од НАСА вели дека најголем дел од ефикасноста во потрошувачката на гориво ќе биде резултат на најсовремениот дизајн на крилата.
сите 2 | | | веќе видена

Сите заинтересирани ученици од седмо и осмо одделение од основните училипшта во општина Центар кои имаат континуиран успех со просек од 5.00 можат да аплицираат за стипендии до 23-ти овој месец. „Ова е веќе трета година по ред како ќе бидат доделени стипендии за учениците кои покажале континуиран успех во текот на школувањето од 6-то одделение. Услови за доделување стипендија се следните: да се ученици на општина Центар, редовни ученици во осмо и деветто одделение и да оствариле континуиран успех со просек 5.00. Во критериумите влегуваат и освоени награди од областа на науката, културата, уметноста и техниката од 6-то до 9-то одделение, се вели во денешното соопштение од општина Центар. Висината на стипендијата, информираат оттаму, ќе изнесува 2.500 и 2000 денари месечно, за осум месеци во текот на учебната година. Рокот за поднесување на документи е заклучно 23 септември 2016 година.
сите 3 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија го донесе Предлог Буџетот за 2017 година и истиот веќе утре ќе го достави до Собранието. Предлог Буџетот за 2017 година е развоен со рекордно ниво на капитални инвестиции, повисоки за дури 20% во споредба со оваа година, истакна министерот за финансии Кирил Миновски кој на јавноста и ги соопшти деталите за новиот Буџет. „Буџетот за 2017 година е работен врз основа на проекција за раст на економијата од 3% следната година. Сметам дека ова е реална проекција, бидејќи во неа се инкорпорирани предвидувањата за глобалниот раст следната година, ефектите од Брегзитот – кои ќе влијаат на успорување на растот во земјите на ЕУ, како и очекувањата за домашната состојба – односно разрешување на политичката криза по завршување на парламентарните избори. Растот на економската активност ќе биде придвижен од извозот, кој се предвидува да забележи реален раст од 6%. Увозот е предвидено да забележи раст од 4,7%, со што нето-извозот би имал благ позитивен придонес кон економскиот раст. ...
сите 124 | | | веќе видена

Њујоршката полиција соопшти дека трага по 28-годишниот Ахмад Кан Рахами во врска со бомбашкиот напад во квартот Челзи во Њујорк. Како што јави „Си-Ен-Ен“, полицијата објавила слика од осомничениот и дека градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио, изјавил дека осомничениот би моќел да биде вооружен и опасен, дека се работи за жител на сојузната држава Њу Џерси и е натурализиран американски државјанин. Извори на ТВ мрежата „Ен-Би-Си“ велат дека Рахами бил на снимката од експлозијата во Челзи во саботата навечер. Идентификацијата на бомбашот стигна неколку часа откако ранец со бомба експлодира додека полициски робот го анализирал во близина на железничката станица во местото Елизабет од каде што потекнува Рахами. Се наведува дека бомбата на Менхетен и оваа во Елизабет биле поврзани со мобилен телефон. Медиумите во Њујорк претходно објавија дека американските федерални власти привеле пет лица за можна поврзаност со експлозијата во Њујорк, додека њујоршкиот огранок на ФБИ објави на Твитер дека нема обвинети за ...
сите 24 | | | веќе видена

Обилните дождови и бури предизвикаа проблеми во различни реони на Романија. Во дел од земјата е прогласен жолт аларм поради дождовите, а во низа реони портокалов аларм поради опасни метоеролошки појави. Бурите синоќа предизвикаа поплави во неколку места во источниот романски округ Констанца. Во градот Констанца неколку улици беа поплавени, а ветерот собори неколку дрвја. Само за еден час во Констанца наврнале 35 литри дожд на метар квадратен. Поплави имало и во западниот град Арад, каде во централните делови, нивото на водата изнесувала над 50 сантиметри. Метеоролозите за денеска предвидуваат нови обилни дождови, грмотевици и силен ветер. Портокалов аларм е прогласен во окрузите Баку, Васлуј, Вранча, Галац, Тулча, Браила и Бузу, како и во планинските реони на окрузите Прахова, Дамбовица. Арджеш. Валча и Горж. Се предвидува дека во планините би можело да наврнат од 60 до 80 литри дожд на метар квадратен.
| | веќе видена

Франција е првата земја во светот која ја забрани употребата на пластични чаши и чинии а законот целосна примена ќе доживее во 2020 година. Оваа мерка била усвоена минатиот месец, но компаниите имаат рок да се прилагодат во наредните четири години. Приборот за јадење за еднократна употреба во Франција ќе мора да биде направен од материјали од биолошко потекло кои можат да се распаднат. Франција веќе забрани употреба на пластични кеси, што е мерка применета и во некои други земји.
сите 2 | | | веќе видена

Новоотворената „Куќа на Мијаците“ се наоѓа во срцето на најживописниот и најубав крај на нашата Македонија, меѓу горостасните убавици Бистра, Крчин и Дешат, разделени од бистрите и немирни води на чудесната Радика. Природата овде, украсена со нежност и питомост, навистина поседува некоја таинствена привлечност – одблесок на небесната слава на премудриот Бог Творец. Меѓутоа, наоѓајќи се во овој прекрасен крај, преполн со природни убавини, ние истовремено се наоѓаме и во историски најзначајниот крај на Македонија, во славната Мијачија, која ги дала нашите најзначајни народни будители, општествени дејци, духовници, писатели, градители, уметници. Доволно е само да се спомне дека во оваа знаменита историска област се сместени легендарните Галичник, Лазарополе, Гари, Тресонче, родните места на цутот на Славјано-македонската преродба од деветнаесеттиот век. Тука започнала националната пробуда, тука биле отворени првите народни училишта, тука бил и зародишот на современата македонска држава. Затоа, Македонија не ...
| | веќе видена

Општина Гевгелија денеска објави продажба на нови 25 градежни парцели, од кои 21 за станбени куќи и четири за објекти од лесната индутрија кои се лоцирани во четири градски зони. Според известувањето од одделението за урбанизам, сите парцели ќе се продаваат со почетна цена од 61 денар за квадрат. Шест од понудените градежни парцели за станбени куќи,чија површина се движи од 312 до 543 квадрати, се наоѓаат во населбата „Касарна“ само три градежни парцели за станбени куќи со посебен режим, со површина од 1.120 до 1.480 квадрати, се понудени во населбата „Мрзенски рид“, а најмногу, поточно 12 парцели со зафатнина од 292 до 574 метри квадратни, се наоѓаат во населбата „Караорман“. Понудените четири парцели за изградба на објекти од лесната незагадувачка индустрија, чија што површина се движи од 2.684 до 5.457 квадрати,се наоѓаат во месноста „Сува река“ во јужната градска зона каде на претходната аукција беа продадени две парцели. Понудите за градежните парцели за станбени куќи треба да се достават најдоцна до 5 ...
сите 5 | | | веќе видена

Во близина на дебарското село Гари денеска е отворена фабриката за производство на флаширана вода за пиење „Maya“ на хрватската компанија Мали Лошињ. Почетната инвестиција изнесуваше 300.000 евра, а проценетите 7,7 милиони достигнаа 14 милиони евра за 3,5 години, колку што траеше процесот на реализација. Фабриката е лоцирана покрај регионалниот пат Бошков Мост – Извор, пет километри пред еколошки чистото село Гари, каде што се наоѓа концесијата. Моментниот број од 25 вработени, според најавите на инвеститорот, треба да се зголеми за многу кратко време, а дневното производство на флаширана вода може да достигне и до 200.000 литри за осумчасовна смена. „Денешниот свечен чин е финален производ од сите наши заложби и политики, а оваа инвестиција е од огромно значење не само за Гари и за Дебар, туку и за целиот Западен регион, во насока на рамномерен и одржлив економски развој, рече во обраќањето министерот за економија Дритон Кучи. Според него, со оглед на фактот што инвестициите и извозот се клучните столбови ...
сите 6 | | | веќе видена

Годинава климатските услови и топлото време го забрзаа зреењето на црвената пиперка, односно македонската ајварката поради што и сезоната на откупот почна еден месец порано. Откупните цени на локалните пазари имаат голема разлика. Се движат од 18 до 40 денари за килограм. Сезоната на ајвари почна еден месец порано од лани. На локалните пазари понудата е многу голема, а пиперките ги откупува и конзервната индустрија. Во деновите кои доаѓаат се очекува да се зголеми побарувачката на зеленчукот за подготовка на зимници, особено на пиперката-ајварка, па земјоделците се надеваат, покрај конзервните фабрики и на добар пласман на тезгите на пазарите. Во струмичко, во првата недела од септември преработувачите ја откупувале од 14 до 16 денари за килограм,а на пазарот на големо цената била 18, додека на кванташкиот во Скопје ајварката чинела по 20 денари за килограм. На пазарите на мало, најевтино се нудела во Пробиштип по 23, во Скопје во просек по 30, додека најскапа била на пазарот во Охрид по 40 денари за ...
сите 3 | | | веќе видена

next