Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Ѓорче Петров Сокол Митровски, денеска присуствуваа на асфалтирањето на дел од улицата Ѓорче Петров. Градежните екипи на „Пелагонија“ АД Гостивар започнаа со асфалтирањето на две коловозни ленти, каде овој викенд ќе нанесат нов асфалтен слој Сплит Мастикс со дебелина од 5 сантиметри. По завршувањето на асфалтирањето на овие две коловозни ленти, градежните работи ќе се префрлат на другите две коловозни летни. Проектот за реконструкција на коловозот на улицата Ѓорче Петров се врши на потегот од кружниот тек кај СП „Планет“ до општинската зграда, во должина од 1.245 метри. За реконструкција на коловозот на улицата Ѓорче Петров, на потегот од кружниот тек кај СП „Планет“ до општинската зграда, Градот Скопје ќе вложи околу 18,6 милиони денари.
сите 16 | | | веќе видена

На 09.09.2016 година во 22.40 часот во Скопје на бул. „Партизански Одреди“ во угостителски објект дошло до нарушување на Јавниот ред и мир во кое учествувале осум непознати лица од кои пет од едната и три лица од другата страна. По претходна расправија помеѓу нив настанала тепачка во која биле употребени различни предмети и делови од инвентарот во угостителскиот објект. Во тепачката со телесни повреди се здобиле едно шеснаесетгодишно девојче и М.Т. (21) од Прилеп. По нарушувањето сите инволвирани избегале од местото настанот. По извршени консултации со Јавен обвинител, настанот е квалификуван како кривично дело „насилство“. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот.
сите 114 | | | веќе видена

На 09.09.2016 година во 21.50 часот во ПС Кочани, П.С. (52) од Кочани пријавил дека пред неговата куќа пронашол непознато машко лице кое лежело на грб облеано во крв и кое било повредено во пределот на главата и било неконтактибилно. Од страна на Итна медицинска помош лицето било пренесено во Медицински центар Кочани, каде му биле констатирана тешки телесни повреди ( расекотина во задниот дел од главата и крварење од ушите) и му била укажана лекарска помош, по што било пренесено во Ургентниот центар Скопје. Од извршениот увид констатирано е дека лицето најверојатно се здобило со повреди на главата при пад од неоградена тераса на куќата на пријавителот од висина од околу 3 метри, на бетонската површина во дворот. Кај повредениот не биле пронајдени лични документи и не е утврден неговиот идентитет. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
сите 56 | | | веќе видена

Започна реконструкцијата на патот од Средно Водно до село Нерези во должина од 4,5 километри, за што ќе бидат инвестирани 14 милиони денари. Почетокот на градежните работи денеска го означија министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и директорите на јавните претпријатија за патишта Александар Стојанов и Гајур Кадриу. Според надлежните, ќе се изврши целосна реконструкција на овој патен правец. „Започнавме со уште еден проект по барање на жителите од Скопје. Се работи за реконструкција на регионалниот пат од Средно Водно кој води до Нерези во должина од 4,5 километри. Со реконструкцијата ќе се постави целосно нов асфалт или планираме да вградиме околу 100 тони асфалт. Вредноста на инвестицијата е 14 милиони денари. Очекуваме патот да биде завршен во рок од триесетина дена, изјави министерот Мисајловски. Тој додаде дека дополнително е зголемена програмата на „Македонија пат“ за нови 150 милиони денари за реконструкција на патните правци: Калишта – ...
сите 14 | | | веќе видена

Со проектот вреден 1,3 милиони евра реконструирани се 11 километри од патниот правец Делчево- планина Голак, а средствата се обезбедени преку Министерството за транспорт и врски, пренесува ТВ Нова. До крајот на наредната година на Голак најавена е изградба на ски патека.
сите 2 | | | веќе видена

На 09.09.2016 година околу 16.00 часот екипа на Алфа единицата пријавила дека на ул. „Ферид Бајрам“ го забележале А.Ќ., кој се бара за издржување казна затвор од 4 години со ПМВ „Мерцедес“ со скопски регистарски ознаки. Истиот не ја послушал нивната наредба да го запре возилото и со голема брзина се упатил кон нас.Железара. Екипата тргнала во потрага по лицето и возилото, каде на ул.„Перо Наков“ А.Ќ. со ПМВ „Мерцедес“ удрил во ПМВ „Поло“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на МВР на РМ. Во сообраќајната незгода тројца полициски службеници се здобиле со ТП и со возило на Итна медицинска помош биле пренесени во Ургентен центар. Истите по укажаната лекарска помош се пуштени на домашно лекување.
сите 111 | | | веќе видена

Преголемиот внес на сол лошо влијае на здравјето на нашето срце и крвните садови, а една од последиците е и зголемен крвен притисок. Овие знаци покажуваат дека внесувате премногу сол во вашиот организам. 1. Имате проблеми со бубрезите. Натриумот влијае и на функцијата на бубрезите, а преголемата количина на сол и натриум предизвикува создавање на бубрежни камења. Експертите велат дека личностите кои имаат проблеми со бубрезите треба да го ограничат внесот на сол на максимум една мала лажичка дневно, а зависно од тежината на здравствените проблеми, количината би требало да биде уште помала. 2. Одеднаш се чувствувате подуено и потечено. Само еден ден претерување со внесот на сол може да предизвика оток кај луѓето кои имаат забавен организам или здравствени проблеми. Отокот настанува поради акумулација на течностите, а него може да го предизвика големиот внес на натриум кој се наоѓа во солта. 3. Често сте жедни. Храната со висок процент на натриум (чипс, пица и слично) ќе влијае врз балансот во вашиот организам ...
сите 2 | | | веќе видена

Сите војни во 20-ти и на почетокот на 21-ви век се водат поради енергетските ресурси, а Сирија не е исклучок на тоа. Најинтензивните борби се водат за транспортните патишта за нафтата и гасот кои што водат кон европскиот пазар. Енергетската политика на сириските власти не им одговара на националните интереси на многу регионални држави – Турција, Израел, Катар, Саудиска Арабија и сите оние кои што активно се обидуваат да го соборат режимот на Башар Ал Асад. Се започна во 2009-та година кога Асад одби да потпише договор со Катар за изградба на гасовод кој преку Саудиска Арабија, Јордан, Сирија и Турција требаше да транспортира гас до Европа. Откако Катарците му предложија на Асад изградба на гасовод, традиционалниот шиитски сојузник на Сиријците, Иран веднаш реагираше. Иранците претставија свој проект за ирански гасовод вреден 10 милијарди долари кој од Иран преку Ирак би минувал низ Сирија, се до Либан. Овој договор во 2012-та година го потпишаа Иран и Сирија во моментите кога се разгоруваше граѓанската војна ...
сите 2 | | | веќе видена

Дека и некогаш популарното “Југо” може и денес да претставува добар материјал за опасна драг машина, потврдува и еден ентузијаст од Грција, чиешто Yugo AWD ослободува околу 650 КС, а четврт милја минува за околу 10 секунди! Дека не се само некогаш популарните европски и јапонски автомобили токму оние коишто љубителите на драг трките ги преправаат во мали ѕверови, потврдува и еден Грк под името Василис, кој што се одлучил за, верувале или не, некогаш популарното “Југце”. Моторот е по потекло од Fiat Bravo, со оригинална зафатнина од 1.6 литра, кој благодарение на турбо полначот Precision Turbo PT6265 ослободува околу 650 КС! Погонот на сите четири тркала пак е “позајмен” од Lancia Delta HF Integrale. Како ова Yugo AWD се движи погледнете и самите, а резултатот на четврт милја изнесува 10.1 секунда, со излезна брзина од 229 километри на час. Навистина импресивно, нема што!
| | веќе видена

Обичај на свадба е невестата да се наоѓа од левата страна на младоженецот. Дали знаете зошто е тоа така? Оваа традиција потекнува од времето кога браковите главно биле договорени, а киднапирањата биле честа работа на свадбите. Поради тоа младоженецот секогаш морал да биде претпазлив, па невестата се наоѓала од левата страна, бидејќи мечот главно се носи во десната рака. Обичајот се задржал сè до денес, а не е познато дали мажите леваци од дамнешните времиња морале да го почитуваат оваа правило без оглед што не им одговарало и како се снаоѓале.
сите 10 | | | веќе видена

Во авионот на либиската компанија „Бурак-ер“ на летот од Триполи до престолнината на Нигер, Ниамеј, се родило момче, а на мајката во породувањето ѝ помогнале членовите на екипажот, пренесе Си-ен-ен. Либиската авиокомпанија на Фејсбук објави дека на својот млад патник му доделила бесплатни летови на своите линии до крајот на животот. Си-ен-ен, исто така, пренесе и дека мајката му го дала на синот името Абудл Басет, по капетанот на авионот во кој се породила.
сите 3 | | | веќе видена

Дронови од разни облици големини, брмчеа по должина на рутата која од централната париска авенија Шанзелизе, се протега се до Триумфалната капија. Во текот на фестивалот организирана е трка со дронови, како и повеќе работлиници за управување на овие летала и прописите за нивно користење. На цивилите им е забрането летање на нивните дронови над Париз, без специјална дозвола, но тоа било дозволено на манифеставијата што изминатиот викенд се одржуваше во срцето на Париз. Целта на целиот фестивал е запознавање на јавноста со француската индустрија на дронови. Франција е лидер во светот во трговија со дронови за цивилни потреби, со 30.000 продадени дронови минатата гподина, што е двојно повеќе од 2014 година. Околу 1.300 компании и 3.000 луѓе работат во секторот на цивилни дронови во Франција, а за заработката се проценува на 300 милиони евра, од кои 60 милиони за професионалните дронови. Дрновите, налик на хеликоптери со три или четири елиси, за „пилоти“ –почетници, може да се купат и за помалку од 100 евра, а ...
| | веќе видена

Дали некогаш сте се прашале зошто капсулите не се произведуваат само во една боја? На ова прашање постојат неколку одговори. Првиот е тој дека со создавање на препознатлива комбинација на бои фармацевстките куќи сакале да ја намалат веројатноста консументите да ги погрешат лекарствата. Освен тоа, се покажало дека шарените капсули на децата делуваат многу попримамливо од тие со проѕирна или бела боја. Трето, потесниот дел на капсулата секогаш служи како „резервоар” за лекот, додека поширокиот дел има улога на капаче. За да се обезбеди поголема ефикасност во текот на производството на капсулите, односно да не се погрешат двата пластични дела, се користат две различни бои.
| | веќе видена

Неодамнешното истражување на вакцината против хуман папилома вирусот (ХПВ) откри дека во текот на десет години, од почетокот на нејзиното користење, стапката на инфекција со ХПВ опаднала за дури 90 проценти во земјите каде редовно се користи, пишува „Сајнс Алерт“. Истражувањето, исто така покажало, дека над 187 милиони дози на вакцини се искористени во 130 земји во светот и дека во дел од нив стапката за инфекции опаднала за 90 отсто, а сличен пад е забележан и кај гениталните брадавици и абнормалноста на грлото на матката. Овие резултати се потврдени од страна на надлежната за ова истражување, Сузан Герланд од Кралската женска болница во Австралија. ХПВ и ДНА се вируси кои се пренесуваат преку сексуален однос. Пред вакцината за нив, луѓето често имаа еден или повеќе вируси од тој тип, а американскиот Центар за надзор на болести заклучи дека речиси сите во минатото кои биле сексуално активни го имале тој вирус. „Денеска ситуацијата е таква што 50 проценти од луѓето се заразуваат со тој вирус во текот на ...
| | веќе видена

Додека мажите во тек на сексуален однос доживуваат оргазам, кај некои жени тој многу често изостанува. Храната, исто така, влијае на сексуалното задоволство, односно на процесите во телото. Прочитајте кои производи се природни афродизијаци и кои можат да помогнат да доживеете оргазам. Спанаќот е богат со витамин Е кој поттикнува производство на сексуални хормони во организмот. Семките од тиква, соја, сончоглед и слични производи, исто така, го поттикнуваат производството на сексуални хормони бидејќи се богати со омега-3 масни киселини. Сите видови јаткасти плодови, исто така, даваат дополнителна енергија во текот на сексуалниот однос. Рибата и морските плодови, покрај омега-3 масните киселини, богати се со витамин Б. Школките се веќе добро познат афродизијак бидејќи содржат цинк, кој го засилува создавањето на тестостерон кај мажите. Маслиновото масло исто така го подобрува производството на тестостерон. Недостигот на овој хормон ја намалува желбата за секс и го зголемува ризикот од неможност за достигнување ...
сите 2 | | | веќе видена

Интолерацијата на глутен наречена целијакија стана болест на денешницата на која не е имуна ниту една старосна група. Имајќи предвид како неварењето на глутенот може да доведе и до посериозни компликации важно е да се препознаат симптомите и да се реагира на време. Глутенот е дел од белковина која се наоѓа во житарките како пченицата, оризот, јачменот, овесот и пир. Но, освен во житарките, глутенот е составен дел од бројни производи за широка потрошувачка како што се тестенините, разните преливи и додатоци на исхраната, а присутен е дури и во некои кармини. Болеста интолеранција на глутен се нарекува целијакија. Станува збор за неможност за варење на оваа состојка, а според последните пресметки, се проценува дека девет од 10 лица кои боледуваат од интолеранција на глутен не се ниту свесни за тоа. Ако се сомневате дека и вие спаѓате во оваа група потребно е да направите дијагностички тестови и испитувања, или пред анализите, да ги препознаете најчестите симптоми. Симптоми на интолеранција на глутен 1. Груба ...
| | веќе видена

Високите потпетици се едно од најженствените парчиња кое ја краси секоја фигура. Но, дали знаете дека високите потпетици можат да бидат многу опасни? Најновото истражување открило која нуспојава овој моден додаток ја повлекува со себе. Носењето на високи потпетици бара пракса и колку што повеќе ги носите дотолку во нив ќе ви биде полесно да чекорите. Но, ова не се однесува и на вашето здравје. Имено, последното истражување спроведено на голем број жени објаснува дека со носењето на високи потпетици сè повеќе го загрозувате вашето здравје во постарата животна доба. На самиот почеток носењето на високи потпетици ги јакнат мускулите на листовите и ножните зглобови, но станува збор само за многу краткотраен ефект. Имено, жените кои обувки со потпетица повисока од 10 сантиметри носат повеќе од три пати неделно значајно ја зголемуваат шансата за деформација на сите зглобни мускули. Таквите негативни промени на мускулите доведуваат до бројни хронiчни болести како воспаление на зглобовите или артритис. Исто така, ...
сите 2 | | | веќе видена

Бакнеж за пречек. Наместо со прашања како „Купи леб?“ и „Ги плати сметките?“, пречекувајте го вашиот сопруг со бакнеж и прашања од типот „Како си?“ и „Како помина на работа?“. Грижа за надворешниот изглед. Физичката привлечност е многу важна. Издвојувајте си време за да изгледате убаво и да го одржувате вашето тело во форма. Разубавувањето и физичката активност не само што ќе ви ја зголемат самодовербата, туку и ќе му укажат на вашиот партнер дека сакате да изгледате привлечно за него. Секси планови. Брачните парови знаат дека спонтаниот секс е реткост. Покрај стотиците обврски и децата, многу ретко се случува да можат да ѝ се оддадат на страста непланирано. Затоа, искористете ја моќта на планирањето и испланирајте си секси вечер. Планирањето нема да ја убие вашата страст. Мили зборови. Кажувајте си „Те сакам“ барем двапати дневно. Започнувајте го и завршувајте го денот со зборови кои ќе ја потенцираат вашата љубов. Подароци без повод. Многу луѓе повеќе ги ценат малите подароци подарени без повод, отколку ...
сите 4 | | | веќе видена

Сто нови решенија за легализација на дивоградби се доделени денеска во Општина Кисела Вода, со што бројот на решени предмети изнесува 4.980, од пристигнатите 13.851 барање за легализација. Бројот на поднесени барања без геодетски елаборат, во овој момент, изнесува 3.966. Исто така, како што информираат од општината, изготвени се уште 232 урбанистички согласности, од кои, за 182 се чека уплата на надомест, за постапката за изготвување решенија за легализација на објектите да може да се продолжи. Градоначалничката на Кисела Вода Билјана Беличанец Алексиќ на доделувањето на решенијата ги повика сите граѓани кои ја немаат комплетирано документацијата што поскоро да ја достават до административните служби. Крајниот рок за комплетирање на документацијата за новодонесените барања кои пристигнаа во продолжениот рок даден од Владата истекува до крајот на 2017 година, а за граѓаните кои претходно имаат поднесено барање, до крајот на годинава.
сите 5 | | | веќе видена

Најмалку 15 лица загинаа, а околу 70 се потешко повредени во пожарот, кој избувна синоќа во фабрика за пакување облека во близина на главниот град на Бангладеш, Дака, соопшти локалната полиција. Десетици работници се префрлени во болница поради изгореници, а пожарникарите продолжиле да го гаснат пожарот, кој се проширил на сите четири ката на фабриката. „Пожарот избил кога работниците почнале да стигнуваат на работа, имало околу сто лица во моментот кога се почнало да гори, изјави претставникот на фабриката Мохамед Актаружаман и додаде дека причината за пожарот се уште не е позната. Пакување на веќе изработена облека е меѓу дејностите со најголемите приходи за бангладешкото стопанство, преку кое на годишно ниво се остварува профит од околу 28 милијарди долари. Лошите противпожарни системи се честа појава во оваа земја во која во 2013 година загинаа 1.100 фабрички работници, меѓу кои се стотина загинати во уривање на една фабрика.
сите 13 | | | веќе видена

next