Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан. Курбан Бајрам е 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр Бајрам, а го обележува денот кога е комплетиран Светиот куран. Хуманизмот, хармоничните односи меѓу луѓето, меѓу човекот и светот и стремежот кон мир и благосостојба, како основни принципи на Исламот, на Бајрам се исполнуваат со посетување на роднините и пријателите и со честитки и добри желби за секој намерник. Со овој празник се крунисува аџилакот, кој важи за петти темел на исламот, кој е доказ за солидарност и благосостојба. Поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија Реис ул Улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи по повод Курбан Бајрам упати порака и честитка до муслиманските верници. Првиот ден на Курбан Бајрам, 12 септември, е неработен ден за верниците од муслиманската вероисповед ...
сите 29 | | | веќе видена

Екипата на ТВ Нова утрово се јави од паркот во близина на американската амбасада, каде голем број лица ја поминаа вечерта во страв на отворено. Дел од жителите се уште стравуваат да се вратат, а повеќето веќе се упатиле кон своите домови. Репортер на ТВ НОВА зборуваше со дел од скопските жители кои беа во паркот рано утринава.
| | веќе видена

Околу 300 јавувања за пријава на штети на објектите во серијата земјотреси во скопскиот регион се регистрирани досега во Центарот за управување со кризи (ЦУК). Пријавите, како што информираат од ЦУК, во најголем дел се однесуваат на разурнати фасади, оштетени кровови, скршени прозорски окна. Штети како последица од земјотресот вчера се пријавени и во СВР Скопје, за оштетувања на повеќе патнички моторни возила, паднати плафони, искршени прозорски стакла на ОУ „Димитар Беровски“ во населбата „Ѓорче Петров“, во Институтот за македонски јазик, во објектот на МРТ, повеќе приватни куќи во село Батинци, Драчево, Гази Баба, Бит Пазар, Центар, а пријавено е и дека е паднат оџак од зграда во населба Железара. Во ЦУК може да се пријават штети на отворениот телефон 195 или пак на меилот на ЦУК: mail@cuk.gov.mk. Согласно препораките од вчерашниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи, екипи на ИЗИС и на скопските општини веќе вршат увид на првично пријавените штети По пријавата на штетите, тимови ...
сите 190 | | | веќе видена

Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти по серијата земјотреси што вчера ги погодија Скопје и околината, пренесе ТВ Нова. „Изминатото деноноќие помина со зголемен обем на работа, особено по 15.20 часот кога се зголеми бројот на пациенти и беа мобилизирани поголем број медицински лица. До 17 часот беа хоспитализирани 52-ца пациенти, кои беа прегледани и пуштени на домашно лекување. Бројот во текот на ноќта се зголеми до 21 часот и истиот достигна 70 лица. Немаше пациенти со животна загрозеност, воглавно се работеше за лица со полесни повреди што беа веднаш хоспитализирани. Клиниката успеа да се справи со бројот на пациенти, истакна доктор Никола Груев. Тој додаде дека во болницата пристигнале пациенти со повреди по екстремитетите, но и такви кои биле прегледани поради голема вознемиреност по земјотресот. „Задоволни сме како се справивме и се надеваме дека нема да се повтори. Важно е да не се крева паника во вакви ситуации, рече Груев. Додаде дека тројцата пациенти што биле ...
сите 240 | | | веќе видена

Последниот бил регистриран околу 10 часот со магнитуда од 2 до 2,5 степени според Рихтер. До 10 часот утрово сеизмолошката опсерваторија регистрирала дестина послаби земјотреси. Земјата се тресела ноќта и во текот на утрово. Последниот бил регистриран околу 10 часот со магнитуда од 2 до 2,5 степени според Рихтер. „После синоќешниот земјотрес во 20:57 имаше уште слаби земјотреси кои беа почувствувани. Последниот беше некаде пред половина час, но тоа беа слаби потреси со рихтерова магнитуда меѓу 2 и 2,5 степени а почувствувани се со интензитет од 3 до 4 степени според европската макросеизмичка скала” – вели Драгана Черник од Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ во Скопје. Таа додава дека нема простор за паника. „Тоа е сосема нормално таков земјотрес да биде проследен со сеизмичка активност и сосема нормално е да предизвика послаби потреси кои граѓаните ги чувствуваат.” – вели Черник.
сите 240 | | | веќе видена

Во 11:50 регистриран нов земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Се уште нема официјални информации со колкава магнитуда беше последниот потрес и каде бил епицентарот.
сите 11 | | | веќе видена

Во моментов нема отворени прекини во снабдувањето со електрична енергија по вчерашниот земјотрес во скопското подрачје, изјави Атанас Ковачевски, од секторот за односи со јавност на ЕВН. „Екипите на ЕВН работеа целото попладне по земјотресот и во текот на ноќта за да ги вратат во напон сите трафостаници. Реагираше заштитата на трафостаниците – автоматското вклучување на заштитата за да не настанат посериозни проблеми како што се пожар и други последици кои можат да направат голема штета, појасни Ковачевски во изјава за ТВ Нова. Тој додаде дека екипите на ЕВН веднаш се упатиле на терен за да ги приклучат трафостаниците кои не се автоматски водени и далечински управувани, при што оние коишто биле далечински веднаш биле вклучени. Како што рече, најмногу повици за прекини во снабдувањето со електрична енергија имало во Аеродром, Центар, дел од Железара, Карпош, Стајковци.
сите 8 | | | веќе видена

Актерката Мелиса Џорџ e примена во болница, откако нејзиниот партнер Жан Давид Бланк физички ја нападнал. “Paris Match” пишува дека 40 годишната ѕвезда од сериите “Friends” и “Grey’s Anatomy” е примена во болница во Париз, каде останала 24 часа. Таа ја повикала полицијата од дома и го пријавила нападот, а наводно имала повреди на лицето и осетила вртоглавица, мачнини и болки по целото тело. Засега не се познати повеќе детали од нападот. Француските медиуми пишуваат дека Жан Давид Бланк, основач на популарната страна “AlloCiné”, одби да коментира на пишувањето на медиумите. Не одговори ни на повиците на списанието “People”, кое исто така напиша за инцидентот.
сите 13 | | | веќе видена

Земјотрес со интензитет од 4,6 степени според Рихтерова скала денеска претпладне е регистриран во округот Маниса, во западниот дел на Турција. Според турската Дирекција за управување со кризи и вонредни ситуации, епицентарот на потресот се наоѓал во реонот на градот Акхисар, на длабочина од 22,92 километри под површината на земјата. Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета. Земјотресот ги вознемирил и жителите на поблиските градови и окрузи.
сите 43 | | | веќе видена

Две непознати лица на 10-ти овој месец измамиле 70-годишен делчевец одземајќи му 1.000 евра. Како што информира МВР, случајот го пријавил Б.Н. (70) на 10 септември 2016 година во 13.20 часот во Полициската станица – Делчево, а се случил утрото околу 9 часот на ул. „М.М.Брицо“. Двете непознати лица, како што се наведува во соопштнието, го прашале каде има продавница за авто делови бидејќи имале сообраќајна незгода и едното лице требало да му исплати 100 евра отштета на другото лице. Како сведок го повикале Б.Н. и пред него извршиле примопредавање на 100 евра. Откако едното лице ги зело парите го прашал Б.Н. дали тој има евра. Бидејќи не ги познавал парите сакал да ги види пред да му продаде часовник на другото лице за сума од 3.500 евра, а откако ќе ги земе парите за часовникот ќе му ги врати неговите пари, а за услугата ќе му подари два мобилни телефона. Пријавителот отишол од банка извадил 1.000 евра и му ги дал на лицето. Откако му ги дал еврата, „купувачот“ рекол дека неговата сопруга е во банка за да ...
сите 17 | | | веќе видена

Во јули годинава во Македонија имало 129.656 туристи кои оствариле 526.693 ноќевања. Во однос на истиот месец лани бројот на туристи е зголемен за 8,3 отсто, а бројот на ноќевањата за 1,2 процента. Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на домашните туристи е зголемен за 5,9, а на странските туристи за 10,7 отсто. Домашните туристи оствариле за 0,4 отсто помалку ноќевања, додека бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 5,5 проценти. Во првите седум месеци од годинава бројот на туристите е зголемен за 8,5 отсто во споредба со истиот период лани. Кај домашните туристи има зголемување за 8,6, а кај странските за 8,5 отсто. Бројот на ноќевањата, пак, е зголемен за 5,3 отсто. Кај домашните туристи има зголемување за 5,2 отсто, а кај странските за 5,4 отсто.
сите 28 | | | веќе видена

Екипи од Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија со претставници од скопските општини, денеска ќе прават увид на патната инфраструктура, водоводот, канализацијата, топловодите и на струјоводите за да откријат евентуални оштетувања од земјотресот. Увид ќе направат и во станбените згради и во останатите објекти за домување каде што се пријавени штети. Ова беше договорено на синоќешниот управувачки комитет за кризи. Од град Скопје информираат дека градскиот штаб за заштита во кој се сите јавни претпријатија и бригадата за противпожарна заштита е целосно мобилизиран.
сите 262 | | | веќе видена

Нов земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Зенјотресот е почувствуван и во Србија и Косово. Новите потреси следат откако утринава во истото епицентрално подрачје беа регистрирани два потреси од страна на Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија со јачина од 3,9, односно од 2,8 степени по Рихтер.
сите 300 | | | веќе видена

По утринските потреси кои ги вознемирија македонските граѓани од сеизмолошката обсерваторија за ТВ Нова велат дека нема простор за паника. „ Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје , случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова локална магнитуда од 3, 9 степени, почуствуван е во Скопје и околината со интензитет од 6 до 7 степени според Европската макросеизмична скала, изјави доктор Вера Чејковска од сеизмолошката обсерваторија. Од таму додаваат дека според информациите со кои се располага, ваквите земјотреси со јачина од околу 4 степени според Рихтер се случуваат на 10 до 15 години. „Во текот на минатиот век се имаат случено околу 10 -15. Истите, како што беше и случајот утринава, можат да бидат придружени со помали потреси. По неколку минути утрово се случи помал потрес од 2, 8 степени според Рихтер, велат од oбсерваторијата.
сите 367 | | | веќе видена

Официјален Вашингтон и Токио бараат против Северна Кореја да бидат воведени најстроги санкции, по најновата и досега најголема нуклеарна проба што Пјонгјанг ја изврши, изјави денеска специјалниот претставник на Стејт департментот за политика кон Северна Кореја Сунг Ким. Според Ким САД би можеле да воведат сопствени санкции како одговор на провокативното и неприфатливо однесување на Северна Кореја. „Ќе соработуваме блиску во рамки на Советот за безбедност на ОН, но и пошироко, со цел да постигнеме најстроги можни мерки како одговор на најновите акции на Северна Кореја, изјави Ким во Токио, по средбата со својот јапонски колега Кенџи Канасуги. Американскиот специјален претставник на Стејт департментот посочи дека освен санкции на Советот за безбедност, и САД и Јапонија, заедно со Јужна Коореја ќе разгледаат унилатерални мерки. Против Северна Кореја од првата нуклеарна проба на земјата во 2006 година се воведени пет сета санкции, додека Пјонгјанг продолжува со своите нуклеарни проби. Пјонгјанг во петокот ја ...
сите 29 | | | веќе видена

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне на места нестабилно, со локален пороен дожд и грмежи, особено во планинските подрачја. УВ-индексот ќе изнесува 5, а температурата ќе се движи од 19 до 29 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне на места нестабилно, со локален пороен дожд и грмежи. Температурата ќе достигне 27 степени.
сите 216 | | | веќе видена

Деновиве се појави потресна информација на социјалните мрежи за киднапери кои шетаат во кругот на скопската населба Кисела Вода и се обидуваат со пари и разни играчки да намамат дечиња. Хоророт сега добива уште поголеми размери откако киднаперите со опелот кој сее страв биле забележани во скопско Драчево. Како што пренесува ЕМагазин , мајка апелирала на социјалната мрежа Фејсбук родителите да внимаваат на своите деца, бидејќи Опелот бил забележан во населбата Драчево. Киднаперите кои сеуште се на слобода, за малку ќе киднапирале две дечиња. Како што раскажува мајката за ЕМагазин, нејзиното детенце со уште едно другарче од учулиште и побарало пари да си купат јадење од најблиската пекара, а таа им дала и ги пуштила да одат. Во близина на обложувалница Спортлајф, ги застанал човек со капче и им понудил пари. Им викнал да ги земат парите побрзо. Децата се исплашиле и почнале да бегаат во паника, а тогаш го забележале и паркираниот Опел во кој имало жена со маска на лицето. За хоророт да биде поголем, ова се ...
сите 3 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне на места нестабилно, со локален пороен дожд и грмежи, особено во планинските подрачја. УВ-индексот ќе изнесува 5. Температурата ќе се движи од 19 до 29 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне на места нестабилно, со локален пороен дожд и грмежи. Температурата ќе достигне 27 степени. До понеделник ќе се задржи променливо облачно време со сончеви периоди, во попладневните часови со локален пороен дожд и грмежи. Од вторник ќе настапи стабилизирање на времето.
сите 215 | | | веќе видена

Силен земјотрес утрово во 6.57 часот го стресе главниот град. Според информациите на Европскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил со јачина од 4.4 степени според европската скала, на длабочина од 2 киометри. Епицентарот на земјотресот бил на 3 километри југоисточно од Скопје. Силниот потрес предизвика паника и буквално ги крена од кревет скопјани и ги извади надвор на улица. Освен бутнати слики и други предмети во домовите, за сега нема информации за штети и повредени.
сите 257 | | | веќе видена

Почувствуван е силен земјотрес во Скопје и Македонија, кој предизвика вознемиреност меѓу граѓаните. Се очекува наскоро официјалните да излезат со информации за силината на земјотресот.
сите 685 | | | веќе видена

next