Места кои не се проодни, кои се поплавени и кои се погодени од поплавата, се прикажани на мапа на интернет-страницата „Гугл“, преку која граѓаните можат да добијат најнови информации за случувањата во Скопје.
сите 8 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи информира дека до 15 часот, по извршениот претрес на теренот во согласност со насоките од дежурен јавен обвинител за подрачјето на Град Скопје пронајдени се 21 починатo лицe, од кои идентификувани се 20 лица и телата на починатите се предадени на семејствата, а за 1 лице сеуште трае утврдувањето на идентитетот. Починатите лица се пронајдени на подрачјето на Гази Баба односно: Сингелиќ, Стајковци, обиколница Смилковци и Црешево. Од 07 до 11 часот, дополнително се пријавени уште 56 повредени лица на третман во здравствени установи, од кои девет се задржани, а останатите се пуштени на домашно лекување. Се преземаат мерки поради настанатата елементарна непогода,и притоа дадени се конкретни задачи на сите вклучени државни органи во делот на претрес на терен, со цел пронаоѓање евентуално други настрадани лица, потоа настанати штети, како и воспоставување на елементарни услови за живеење. Од страна на екипи од Општината Гази Баба и Град Скопје ангажирани се правни лица со ...
сите 67 | | | веќе видена

Поради невремето кое беснееше во Скопје и околината доцна вечерва се случи верижен судир кај наплатната рампа во Петровец, во правец од аеродромот кон Скопје. Во верижниот судир учествувале пет возила. Засега нема информација од МВР за судирот, ниту пак сознанија дали во судирот има повредени или евентуално загинати лица. Од 18.00 часот на подрачјето на град Скопје се случија повеќе сообраќајни незгоди како резултат на големото невреме, од кои едната беше и во близина на селото Стајковци, каде што моментално е најкритично.
сите 52 | | | веќе видена

Четири скипа веќе се пратени во Синѓелиќ и Стајковци. Исто така два чамци се пратени од противпожарната единица. Тука се од специјална полиција и војската се координираме на лице место, тука на последна „45“, овде е најкритичното место, вели градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски. „Тука е најкритично со оглед на тоа дека од Скопска Црна Гора преку Булачани дојде огромна количина на вода и избиена е целата во Стајковци и Синѓелиќ, а потоа оди кон Економија и Инџиково. Тука се и од војската и полицијата, противпожарната единица приватните компании се вклучија со нивна механизација, правиме се што се може. Целта ни е да се пробие обиколницата, бидејќи таму има одрони, многу возила и донесена е механизација да се расчисти патот, додава Трајановски кој вечерва беше во Ченто. Тој додаде механизација е пратена и на усјанскиот канал.
сите 104 | | | веќе видена

Специјалните единици успеале да се пробијат до возилата на обиколницата во Скопје во близина на село Стајковци, и им помагаат на луѓето што биле заглавени, пренесува Нова Македонија. Повеќе од 30 возила беа заглавени приближно час и половина, поради свлечиште кое формирало насип, а водата влегувала и во автомобилите. Повеќе граѓани кои побараа помош преку социјалните мрежи, напишаа дека во некои возила има и бебиња и мали деца. Исто така, на социјалните мрежи се пишуваше и за жртви, но за сега нема никава информација и потврда од институциите.
сите 158 | | | веќе видена

Шест тима на Армијата на Република Македонија во моментот се ангажирани во Стајковци каде пружаат помош во санирање на псоледиците од поплавите кои попладнево го зафатија скопскиот регион, дознава КУРИР. ФОТО: ТВ НОВА „Тука е најкритично со оглед на тоа дека од Скопска Црна Гора преку Булачани дојде огромна количина на вода и избиена е целата во Стајковци и Синѓелиќ, а потоа оди кон Економија и Инџиково. Тука се и од војската и полицијата, противпожарната единица приватните компании се вклучија со нивна механизација, правиме се што се може. Целта ни е да се пробие обиколницата, бидејќи таму има одрони, многу возила и донесена е механизација да се расчисти патот, изјави градоначалникот Коце Трајановски кој вечерва беше во Ченто. Според информациите, хеликоптер е во приправност да дејствува од 05:30 часот изутрина по видно време. Тим за извидување се наоѓа на правецот кон Шипковица за помош во наредниот период. Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов е моментално во скопско Сингелиќ, каде има ...
сите 104 | | | веќе видена

Во некои куќи има дури и по два метра вода, улиците се поплавени, а има и граѓани кои се заглавени во своите автомобили во скопското село Стајковци, јавува репортерот на ТВ Нова од терен. ФОТО: ТВ НОВА Тој додаде дека голем број лица останале на патот оневозможени да стигнат до своите домови, а службениците од кризните штабови што ги отвори Владата веќе пристигнале на помош. Армиски и полициски тимови, како и екипи од противпожарната бригада се на терен и им помагаа на луѓето. Се употребуваат армиски „хамери“ и камиони опремени со макари за извлекување на заглавени возила. Погледнете каква штета направија поплавите во едно од најкритичните места во Скопје.
сите 4 | | | веќе видена

Вицепремиерот Никола Тодоров кој претседава со Управувачкиот комитет за справување со кризи закажа вонреден состанок на комитетот кој е предвидено да се одржи утре во 10:30 часот во просториите на Центарот за управување со кризи. На состанокот се очекува присуство на сите надлежни институции од централно ниво и од локално ниво од зафатените подрачја. Проценките на надлежните се дека заради обемот на загрозувањата од обилните врнежи и поплавите кои ги надминуваат локалните можности, потребно е ангажирање на системот за управување со кризи. Моментално градоначалникот Коце Трајановски го раководи скопскиот кризен штаб кој дејствува на повеќе локации во насока на справување со последиците од обилните врнежи и предизвикани поплави. Трајановски моментално е на терен во Ченто каде што помага во евакуацијата на лица од домовите. Скопскиот кризен штаб е во постојана координација со Владата и институциите на национално ниво, како и со АРМ.
сите 104 | | | веќе видена

Доколку ви е потребна помош и поддршка за справување со поплавите од невремето кое го зафати скопскиот регион обратете се на телефонскиот број 195 , отворен телефонски број на Центарот за управување со кризи. Надлежните информираа дека сите екипи се на терен и им се помага на граѓаните со сите расположливи средства.
сите 596 | | | веќе видена

Покрај тоа што се исклучително вкусни, ф’стаците се и најздрави од сите јаткасти плодови – ореви, лешници, бадеми… Можат да го зајакнат метаболизмот, да го намалат нивото на холестерол и да го забават стареењето. Исто така, го подобруваат здравјето на кардиоваскуларниот систем. Знаеме дека кога еднаш ќе започнете да ги јадете ф’стаците, тешко можете да запрете, но во никој случај не смеете да претерувате: 1. Ф’стаците го содржат моќниот антиоксидант лутеин. Тој го спречува таложењето на мастите, а исто така ги спречува и воспаленијата. Со редовно консумирање од само неколку дена, ќе забележите намалување на холестеролот за 20 отсто. 2. Тие се богати со влакна со што ја подобруваат дигестивната функција на организмот. Со само 10 ф’стаци вие ќе ја обезбедите потребната дневна доза растителни влакна. 3. Една шолја ф’стаци содржи 60 отсто од препорачаната дневна количина фосфор. Тој ја стимулира толеранцијата на гликоза и важен е за разложување на протеините до аминокиселини. 4. Ф’стаците ја зголемуваат ...
сите 8 | | | веќе видена

Според фотографијата која цикрулира на социјалните мрежи, жена се удавила во водите на Смилковското езеро за време на невремето кое го зафати Скопје и околината. Очевидците тврделе дека телото на жената е најдено покрај брегот на езерото а сомневањата се дека со неа вечерта биле и двете деца. Засега нема потврда од полицијата за овој настан. Нема инфомации како се случила несреќата и не е познат идентитетот на жената.
сите 9 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија заедно со поголем број на институции, Министерството за труд и социјална политика, Министерството за одбрана, АРМ, екипи и од Црвениот крст се излезени на терен. Сите служби се обидуваат на граѓаните да им дадат максимална поддршка и помош кои се погодени од невремето. Ова вечера го истакна министерот за труд и социјална политика Диме Спасов кој го посети кризниот штаб кој градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски го формираше по невремето и поплавите во Скопје. Спасов истакна дека според првичните информации поголеми штети има во скопскиот, а помали во тетовскиот регион. „Неочекувано дојде до поголеми поплави во поголем број на населени места во скопско. Институциите се веќе на терен и се обидуваме максимално да им дадеме поддршка на сите кои им е потребна помош, истакна Спасов.
сите 116 | | | веќе видена

По повод невремето што ја зафати Република Македонија и особено скопскиот регион, Претседателот на РМ и врховен командант Ѓорге Иванов ја задолжи армијата на РМ да ги стави сите расположливи капацитети на располагање со цел да се помогне во санирањето на штетите предизвикани од невремето. Одговорни лица од АРМ во координација со формираните кризни штабови веќе упатиле дел од своите единици на местата кои се сметаат за најкритични во моментот и истите се вклучени активно во помош на загрозените граѓани.
сите 110 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски се наоѓа во кризниот штаб кој е лоциран во Автокоманда од каде ги раководи и координира активностите за справување со поплавите во главниот град. Градските служби се на терен и дејствуваат на повеќе места во Скопје. Се очекува Трајановски да се обрати во текот на вечерта. „Апелираме до граѓаните да останат во нивните домови и да не излегуваат со возила се додека не престане невремето и не се создадат услови за нормално одвивање на сообраќајот. Дополнително, апелираме до сите лица кои се со моторни возила и се во моментов затечени во сообраќај од невремето, истите да останат во нивните возила, да не се движат (возат) и да почекаат да заврши невремето и да се нормализираат условите за одвивање на сообраќај, се наведува во апелот кој попладнево беше испратен од Град Скопје.
сите 82 | | | веќе видена

Ова видео ја прикажува ситуацијата на скопска Обиколница. Автомобилите се заглавени и едвај се движат низ големата вода. „Еден километар пред селото Стајковци на Обиколницата пред влезот во Скопје има голема сообраќајка, има заглавени фамилии со бебенца и вода им влегува во автомобилите. Ве молам кој знае како знае. Нека интервенира да иде помош да ги извлечат јас вртам секогаде кај што може за да идат да им помогнат, напиша Катерина Јованоска на својот „Facebook“ профил.
сите 189 | | | веќе видена

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради сообраќајна незгода во прекин е патниот правец Пештани кон Трпејца. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Поради високите температури препорачуваме патување во раните утрински и вечерни часови. Правете почести одмори и конзумирајте повеќе безалкохолни пијалоци. Поради зголемената фреквенција на граничните премини можни се задржувања до 30 минути. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.
сите 163 | | | веќе видена

Авион на компанијата „Ер Алжери“ на летот АХ1020 од Алжир кон Марсеј, кој попладнево исчезна од радарите откако претходно побара помош, слетал на меѓународниот аеродром „Уари Бумедијен“ во алжирската престолнина и сите патници се добро. Раша Тудеј информира дека авионот се соочил со технички проблеми, поради што леталото се вратило во Алжир, каде безбедно бил приземјен.
сите 6 | | | веќе видена

Во невремето што зафати делови од државата до 20 часот најмногу дожд наврна во Скопската котлина 33 л/м2, соопшти вечерва Управата за хидрометеоролошки работи. „Попладнево под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса во западните и северозападните делови од земјава предизвика нестабилност проследена со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Со поинтензивен пороен дожд беа зафатени планинските делови, Мавровскиот регион, Шарпланинскиот масив и Полошката котлина. Во западните и југозападните делови од Скопскиот регион беше нестабилно со грмежи и засилен северен ветер кој на моменти достигнуваше брзина до 72 км/час, се наведува во соопштението. Вториот бран на нестабилност во форма на долготрајно невреме, се посочува, ја зафати Скопската котлина. Невремето беше проследено со силен пороен дожд, силни електрични празнења како и засилен на моменти и силен ветер кој достигнуваше брзина од 72 до 80 км/час. Во текот на ноќта, од УХМР најавуваат дека ќе се задржи нестабилно со локален пороен дожд со ...
сите 352 | | | веќе видена

next