Средствата наменети за субвенции и капитални инвестиции во земјоделството и руралниот развој во буџетот за 2017 година ќе достигнат 176 милиони евра, согласно податоците кои денесka ги изнесе министерот за финансии Кирил Миноски на комисиската расправа во Собранието за буџетот за 2017 година. За субвенции во земјоделството и рурален развој обезбедени се 8,45 милијарди денари или 140 милиони евра. За капитални инвестиции кои ќе го поддржат земјоделството и руралниот развој догодина со буџетот се предвидени 2,2 милијарди денари или 36 милиони евра. „Овие средства се наменети за рурален развој, за изградба на хидросистеми и инвестиции за подобрување на конкурентноста и модернизација на земјоделските стопанства, за нивно преструктуирање и надградба со цел побрзо исполнување на стандардите на ЕУ. Во рамките на овие расходи се планирани средства за изградба на системите за наводнување во Јужновардарскиот регион во износ од 194 милиони денари. За повеќенаменскиот проект Злетовица предвидени се средства во износ од ...
сите 7 | | | веќе видена

50- те електрични автобуси кои ги најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за градот Скопје ќе значат нула проценти загадување и дополнителна комоција и можност за превоз на граѓаните. Со ова градот Скопје ќе се вброи во светските метрополи кои веќе користат ваков вид на превоз. Јапонија, Кина, Канада, Италија Англија, Франција се земјите кои ги ползуваат придобивките од употребата на овие автобуси. Тие не произведуваат позначаен звук и ја намалуваат бучавата, а дополнително се добива ефект на трамвај, но без дополнителните трошоци за изградба на инфраструктура и застој во сообраќајот од изградбата на таква инфраструктура. „Набавивме електрични автомобили за градот Скопје, електрични скутери, електрични велосипеди. Јавните претпријатија набавуваат машини кои се на електричен погоден, меѓутоа сакам да најавам еден нов проект на Градот Скопје, а тоа е набавка на 50 нови целосно електрични автобуси, при што 20 ќе бидат зглобни автобуси кои ќе имаат поголем капацитет на патници, односно ќе собираат околу ...
сите 13 | | | веќе видена

На многумина од нас кафето е омилен утрински ритуал без кој не можеме да функционираме. Но, малкумина од нас знаат дека со додавање на само една состојка во црното кафе можеме значително да си го подобриме здравјето. Имено, станува збор за печурките. Печурките во прав кои можеме да ги најдеме во продавниците за здрава храна значително можат да ја подобрат циркулацијата и да ги заштитат кардиоваскуларниот и нервниот систем од можни заболувања. Најдобра за оваа намена е печурката наречена лавја печурка. За да го подготвите своето лековито кафе доволно е во свареното и топло кафе да додадете пола лажичка од правта од мелената лавја печурка и добро да промешате. Овој пријалок особено ќе им одговара на оние кои пијат горко кафе, затоа што колку што е полековита, толку е и погорка печурката.
| | веќе видена

Засладени пијалаци како што се лимонадата и енергетските и газираните напитоци ги оштетуваат забите, особено ако се конзумираат во мали голтки подолго време. „Ако можете испијете ја целата содржина од чашата наеднаш, советува Дирк Кроп од групата „ПроДент“, која води кампања чија цел е унапредување на орална хигиена. „Засладените напитоци предизвикуваат повеќе штета на забите кога на нив се задржуваат подолго време. Поради тоа би можело да биде корисно по малите голтки испиени лимонада, енергетски пијалок или сличен напиток, да се напиете малку вода, вели Кроп. Бактериите во забната шуплина живеат од шеќери, кои ги соддржат споменатите пијалоци. Со раскинувањето на молекулите на шеќерот се ослободуваат киселини кои ја напаѓаат забната глеѓ и влијаат на формирање на кариес. Колку подолго засладени пијалоци се во устата, толку е поголема опасноста киселините да предизвикаат кариес. Научниците предупредуваат и дека забите не треба да се четкаат половина до еден час по пиењето на газирани пијалаци, лимонада или ...
| | веќе видена

Секојдневно конзумирање на масно сирење може да биде клуч на среќниот живот, покажало едно ново научно истражување. Научниците на Универзитетот во Копенхаген дошле до заклучок дека јадење големи колични сирење е здраво за срцето. Во истражувањето долго 12 недели во кое учестувале 139 лица, третина од испитаниците секој ден јаделе 80 грама полномасно сирење, а во исхраната на другата третина имало 80 грама сирење со низок процент на маснотии. Резултатите покажале дека кај групата која конзумирала масно сирење немало промени во нивото на холестеролот, обемот на струкот и крвниот притисок. Нивното општо здравје било подобро.
сите 4 | | | веќе видена

Наместо да се најадете со некои нездрави грицки, нездрав сендвич или чоколада, попаметно би било да ги следите овие неколку совети пред да си го оптоварите желудникот. Оброците во доцните ноќни часови се голем непријател на нашиот метаболизам. Но кога остануваме будни до доцна неизбежно е да почувствуваме глад. Со оглед на тоа дека ноќта е време за одмор, нашиот организам е навикнат бавно да ја вари храната. Сепак гладувањето е подеднакво лошо како и нездравата храна. Избегнувањето на оброци може да го поремети нашиот метаболизам. По правило, последниот оброк навечер треба да биде барем два до три часа пред спиење, но поради нашите лоши навики често посегнуваме по чоколадо или високо калоричен сендвич. Нутриционистите препорачуваат чаша млеко пред спиење, а ако сакате нешто поблаго тогаш можете да си подготвите чоколадно млеко. Храна што можете да ја јадете навечер без грижа на совест е туна во комбинација со зеленчук како зелена салата, свежа пиперка и краставица. Освен тоа, навечер можете да јадете и разни ...
сите 16 | | | веќе видена

Силите на сириската влада пред неколку дена, со голема воздушна поддршка од Русите и остра осуда од западните земји, тргнале во голема офанзива на Алепо, а аналитичарите тоа го сметаат за почеток на можеби и конечната битка за тој клучен сириски град, пишува “BBC”. Алепо е важен. Тоа е едно од ретките урбани средишта кои сириските бунтовници, во овој случај делумно, го имаат под своја контрола. Пред војната Алепо бил најважен сириски комерцијален центар и како таков бил клучна стратешка и психолошка награда на сириската граѓанска војна. Сè додека делови од тој град се под востаничка контрола, тој град е трн во окото на владата. Доколку владините сили го освојат Алепо, тоа ќе биде важен чекор до руската стратешка цел – засилување на позицијата на Башар Ал Асад, за да не може да се избегне во било каков иден мировен ангажман и негово конечно останување на власт. Ваквата ситуација во Алепо е веќе видена. На почетокот на оваа година сириските сили заедно со разни проирански милиции започнале голема офанзива која ...
сите 77 | | | веќе видена

Златното правило во автомобилската индустрија гласи: Сè што добро се продава, не треба да се менува премногу! Токму затоа Audi не ни сакал премногу да ризикува со новата генерација на моделот Q5, којшто е “споделен” на тизер фотографии пред да биде и официјално претставен на 29-ти септември во Париз. Првата фотографија ни открива дека SUV моделот има нови предни светла со Audi Matrix LED светла и поголема маска на ладилникот, додека линиите се за нијанса поостри отколку кај актуелниот модел. Автомобилот ќе биде базиран на познатата Volkswagen MLB платформа, а би требало да биде во просек за 100 килограми полесен. Германскиот Auto Bild во меѓувреме дознава дека новиот Q5 ќе биде значајно подолг, односно дека во кабината и багажниот простор ќе има значајно повеќе простор. Тоа било и сосема неопходно за да им се одговори на заканите како Mercedes GLC и BMW X3. Исто така и внатрешноста е сосема нова, со значајно поквалитетни материјали и модерни системи. На почетокот на продажбата купувачите ќе може да бираат ...
сите 17 | | | веќе видена

Веќе подолго време корисниците на Вибер се жалат дека добиваат повици од бројот +266696687, а сега е откриено и што може да ви се случи ако се јавите. Наводно, доколку се јавите на споменатиот број, хакерите лесно би можеле да ве следат на Вибер. Тоа значи дека би можеле да добијат пристап до вашите податоци кои ги разменувате со пријателите. Корисниците на Вибер се советуваат никако да не се јавуваат на непознати броеви.
сите 11 | | | веќе видена

Во кратка розова сукњичка нашата пејачка Симона Попоска или нагалено како што милуваат да ја нарекуваат (МонБонБон), го закочи целиот сообраќај во центарот на градот. Не станува збор за некаков сообраќаен прекршок, туку автомобилите беа стопирани поради новата фотосесија на пејачката. Фото: Зонде Стојановски Фотосесијата ја работеше фотографот Зоран Зонде Стојановски заедно со тимот стилисти; креаторката Ива Спасовска која специјално ги изработи креациите за фотосесијата, во чии креации ја гледаме пејачката и на нејзините настапи, мејкап артистот Бобан Тодоровски и Ивана Заковска. Заприметно е дека веќе Симона има изградено свој стил и печат на поп сцената. Во моментов пејачката со својот соработник Ерик ја подготвуваат својата нова песна на англиски јазик, за која комплетен автор е самиот Ерик Фокс. Најновото од The Sound Messengers е нивниот нов веб сајт каде што ќе можете да ги дознаете сите информации, видеа од настапи и фотографии за Ерик и Симона. Целата фотосесија може да ја погледнете ТУКА .
сите 13 | | | веќе видена

Францускиот напаѓач, Кевин Гамеиро минатово лето беше пред трансфер во шпанскиот шампион Барселона, но во последен момент истиот не се реализираше и тоа поради една причина. Имено екс-играчот на Севилја доби понуда од Атлетико Мадрид која се покажа како многу поатрактивна и попримамлива за него, бидејќи во Барса ќе го имаше статусот на резерва, а пак во таборот на „колчонеросите“ постојано е во игра за настап во првата екипа. „Имаше можност да заминам во Барселона, но во мојата глава секогаш беше јасно дека сакам да потпишам за Атлетико Мадрид. Кога Атлетико ме контактираше се беше јасно, -вели Гамеиро и додава: „Чоло ме побара на телефон и ми кажа дека прва опција бил Диего Коста, но дека тоа било неможно и оти јас сум втората алтернатива. Сега сум во Мадрид и тоа е најважно, -истакнува 29 годишниот Французин за „Кадена Копе“. Извор: Derbi.mk
сите 3 | | | веќе видена

Досега се вработени 1,500 луѓе во 1.146 компании, претежно се микрикомпании до 10 вработени, но веќе започнаа да ги разгледуваат овие можности и компаниите со 10-50 вработени и поретко средните и поголемите компании, ова го изјави Директорот на Агенцијата за вработување, Влатко Поповски кој утрово беше гостин во вестите на ТВ Нова. „Се надевам дека до крајот на оваа мерка што ќе заврши на 27 јули 2017 година, ќе се вклучат и поголемите компании бидејќи придобивките се големи – ослободување од придонеси од 3-5 години што дава стимул за компаниите за развој и за вработување многу лица“, истакна Поповски кој зборуваше за проектот „Македонија вработува 2“.
сите 6 | | | веќе видена

Две импровизирани бомби експлодираа синоќа пред џамија и меѓународен конгресен центар во германскиот град Дрезден, јави ТАСС. Локалната полиција соопшти дека при експлозијата нема повредени лица. „Иако досега никој не презеде одговорност, мораме да се базираме на тоа дека мотивот бил ксенофобија, наведе шефот на локалната полиција, Хорст Кречмар. Засега нема податоци колкава штета е нанесена врз објектите. Пред конгресниот центар е пронајден остаток од експлозивот, пренесува БТА. Засилени се мерките за безбедност пред сите џамии во Дрезден. Следниот месец градот ќе биде домаќин на националната прослава по повод обединувањето на Германија. Дрезден е престолнина на провинцијата Саксонија, каде во последно време има доста напади мотивирани врз расистичка основа.
сите 32 | | | веќе видена

Н.О.(78) од гостиварска Горна Бањица загинал во сообраќајна несреќа што вчеравечер во 20 часот и 25 минути се случила на автопатот Гостивар – Тетово спроти спортската сала кај Пирок, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Според неговите досегашни информации пешакот бил удрен од засега непознато патничко возило со непознат возач што го напуштило местото на несреќата, а тој од задобиените повреди починал на самото место. Смртта кај починатиот ја констатирал дежурен лекар од службата за брза помош кој пристигнал на местото а увид извршиле јавен обвинител и екипа од СВР Тетово. Според обвинителството телото на починатиот било предадено за обдукција. „Истрагата работи на утврдување на идентитетот на возачот и идентификување на возилото што учествувале во сообраќајката, како и се друго поврзано со неа, посочи Јосифовски.
сите 64 | | | веќе видена

Подрачното основно училиште во населеното место Подмол доби нови училишни простории. Комплетно се реновирани две училници со промена на дограмата, малтарење на ѕидовите, промена на подовите, а е реконструиран и холот на училиштето. Реконструкцијата чини осумстотини и педесет илјади денари, средства обезбедени од Буџетот на општина Прилеп. Наскоро ова подрачно училиште ќе добие и детско игралиште кое ќе може да го користат како учениците така и останатите деца од ова населено место.
сите 4 | | | веќе видена

Четири лица се повредени во сообраќајна несреќа која синоќа околу 22:15 часот се случи на булеварот „Борис Трајковски“. Од полицијата информираат дека во несреќата учествувале автомобили „Шевролет Спарк“ управуван од скопјанката Т.В. (27) и „Опел Корса“ управувана од 25 годишниот Б.Ч. од скопско Студеничани. Во несреќата со повреди се здобиле двајцата возачи како и сопатниците, С.С. (35) и Е.Р. (22). Девојката и сопатникот С.С. биле пренесени во Ургентниот центар каде им се контатирани полесни повреди и се задржани на лекување. Со полесни повреди поминале и другиот возач и сопатникот Е.Р. кои исто така се задржани на лекување со ГОБ „Св. Наум Охридски“. На местото на несреќата полицијата изврши увид.
сите 8 | | | веќе видена

Сончево и студено утро имаме и денес во Македонија. Насекаде има претежно сончево време, само во крајните југозападни предели имаме појава на локална облачност. Во Македонија во утринските часови има услови за појава на слаба магла по котлините и долините на реките, претежно во северните, централните и источните предели. Во текот на денот ќе биде сончево и топло време. Ќе дува доумерен слаб североисточен и северозападен ветер. Утринските температури од 1 до 10 степени, додека пак максималните дневни ќе достигнат до 15 односно до 26 степени. УВ индексот ќе има вредност 5. Во Скопје во утринските часови услови за појава на слаба магла и студено време, а во текот на денот ќе биде сончево и потопло. Слаб северозападен ветер. Утринската температура од 8 степени, а максималната дневна до 23. УВ индекс 5. Во наредните денови Македонија ќе биде под влијание на поле на висок воздушен притисок, поради силното влијание на Азорски Антициклон се очекува и продор на топла воздушна маса од југозапад која ќе донесе и ...
сите 171 | | | веќе видена

Дваесет и едно годишниот А.Ј. во неделата вечерта бил застрелан пред основното училиште „Петар Здравковски Пенко“. Случајот во полиција бил пријавен од ГОБ „Св. Наум Охридски“ каде момчето било донесено дури следиот ден околу 22 часот. Лекарите констатирале дека А.Ј. има прострелна рана во пределот на левата потколеница и скршена коска, по што бил пратен на операција. Момчето изјавило дека не знаел кој и зошто пукал во него. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителот и целосно расчистување на случајот.
сите 90 | | | веќе видена

Неповратни грантови во износ од 185 илјади денари за самовработување преку отворање сопствен бизнис беа доделени денеска на невработени лица од Скопје, Куманово и Велес.Деновиве ќе бидат доделени и грантовите за другите градови, со што ќе се заокружи втората фаза. Со завршувањето на оваа фаза ќе бидат доделени вкупно 900 грантови. До крајот на годинава ќе бидат доделени уште 100, со што ќе биде исполнета квотата од 1.000 грантови за годинава. Од почетокот на примената на оваа мерка, во Македонија се отворени над 8.150 мали бизниси. Голем број од нив, по почетното самобработување, почнале да вработуваат и други лица. Во некои од нив сега има по 2, 3, 10, 15, а во некои и по 30 вработени лица. „Мерката грант за самовработување на невработени лица во износ од 185 илјади денари неповратни средства за опрема и репроматеријали се покажа како една од најзначајните мерки во отворање нови работни места. Досега преку неа се отворени нови 8.158 мали бизниси. Таа им помогна на огромен број невработени лица да се ...
сите 16 | | | веќе видена

Непознато машко лице со прострелна рана во главата е пронајдено утрово во ходник во зграда, лоцирана на булеварот „Октомвриска револуција“ во Куманово, потврди МВР. Од МВР соопштија дека случајот во СВР Куманово пријавен е во 7.35 часот. Неофицијално, како што пишува порталот Кумановски муабети , станарите велат дека мртвото тело било пред влезната врата на станот во кој живее градоначалникот на општина Куманово. На местото на настанот увид вршат екипи на крим техника од МВР, јавното обвинителство и судска медицина.
сите 56 | | | веќе видена

next