Лицата кои ќе престанат да пушат имаат помалку потешкотии со менталното здравје, пишува стручното списание „Psychological Medicine“. Податоците собрани во текот на три години од околу 4.800 испитаници го поврзуваат прекинот на пушењето со намалена присутност на пореметување на расположението. Научниците од Универзитетот Вашингтон наведуваат дека при третирање на пореметувањето на менталното здравје лекарите најчесто се фокусираат на психијатриските проблеми и притоа прават превид на зависноста од цигари кај пациентите. Притоа најчесто се смета дека обидите за прекин на пушењето имале негативен ефект врз терапијата. Наодите на новата студија покажуваат дека би било идеално да се поврзе прекинот на пушењето со терапии насочени на менталното здравје, додаваат американските истражувачи.
сите 4 | | | веќе видена

Чајот е идеален напиток за во зима и прави чуда за нашето здравје. Британските научници откриле дека една шолја зелен чај дневно го продолжува животниот век, го спречува ризикот од болестите и помага во топење на калориите. Зелениот чај го забрзува метаболизмот и помага во апсорпција на мастите. Исто така е добар за здравјето на забите и на коските. Само една шолја зелен чај дневно, го намалува ризикот од заболување од болести на срцето, тумурот, болести на простата. Иако има позитивно влијание, овој чај не треба да го пијат лицата кои имаат проблеми со анемија, бидејќи тој го спречува апсорбирањето на железот од овошјето и зеленчукот.
| | веќе видена

Ако во секојдневната исхрана внеувате сос од свежи домати, со тоа ќе го намалите ризикот од болести на срцето. Ова го покажа едно истражување во кое биле опфатени 20 луѓе од кои десет јаделе сос од свежи домати, а другите 10 не го конзумирале по оброк богат со маснотии. Истражувачите од Универзитетот во Верона по ова истражување утврдиле дека 80 грама сос од домати дневно може да го подобри здравјето, посебно маснотиите се многу застапени во исхраната. Антиоксидансот ликопен на доматот му ја дава црвената боја и има многу здравствени предности. Сосот од домати е многу поздрав отколку суровиот домат, пишува британскиот весник „Дејли мејл“.
сите 16 | | | веќе видена

Јапонците јадат најздрава храна во светот. На ранг-листата предничат Холандија, Нов Зеланд и САД, покажува истражувањето на меѓународната организација за борба против сиромаштвото (ОКСФАМ). Листата е направена според достапноста, квалитетот и разновидноста на храната. Меѓу земјите со најнизок рејтинг се Република Чад и низа други земји од Африка. Холандија, Франција и Швајцарија се лидери во правилна исхрана. Таму се јаде разновнидна, корисна и евтина храна. Според листата на ОКСФАМ, меѓу првите 20 земји се земји од Европа, па потоа следува Австралија. Експертите објаснуваат дека САД паднале на листата поради високиот процент на лица заболени од дијабет и од дебелина. Во Јапонија храната е најдобра, но прескапа. Според прехранбените параметри, Јапонците се најдобри и квалитетот на храната е надвор од конкуренција, за разлика од другите земји. Во Јапонија нема слатки од брашно, со маргарин и шеќер. Се јаде многу свежа морска храна. Затоа Јапонија е една од најдобрите земји од аспект на исхраната, а тој факт ...
| | веќе видена

Темно чоколадо, боровинки и црвено вино помагаат во борбата против дијабетес, од типот 2, тврдат научниците. Овие три намирници содржат флавонид, кој го регулира нивото на шеќер. „Мали промени во нормалната диета може да имаат значајни ефекти во резултатите. Една порција боровинки дневно може да помогне во контролирање на нивото на шеќерот во крвта и да спречи срцев удар – изјави Един Касиди од Универзитетот „Ест Ингланд“, водач на проектот. Во истражувањето учестувале две илјади жени кои воделе дневник за својата исхрана и за нивото на шеќер во крвта кое го мереле редовно. Откриено е дека флавонидот помага во регулирање на нивото на инсулинот, хормон кој ја контролира глукозата во крвтта. Исто така, спречува и хронични воспаленија. Студијата покажала дека чајот, одредени тревки, целер, јаболки и портокал, исто така, ја содржаат овааа супстанца. „Оваа супстанца се покажа како многу моќна во борбата против ракот и болестите на срцето. Но, треба да се нагласи дека артикли како чоколадото, црвеното вино или ...
сите 4 | | | веќе видена

Работата во ноќна смена предизвикува хаос во телото на човекот и може да има долгорочни штетни последици, предупредуваат истражувачите. Работата навечер е поврзана со зголемен ризик од дијабетес од типот 2, срцев удар или рак. Научниците утврдиле дека пореметувањата кои настануваат во текот на работата во ноќната смена предизвикуваат проблеми на молекуларно ниво. „Би-Би-Си“ пренесува дека научниците биле изненадени од обемот, брзината и сериозноста на штетата која настанува кога човек навечер е буден. Телото на човекот има свој природен ритам, односно „природен часовник“ по кој телото треба навечер да спие, а да биде будно преку ден. Ако ова не се случува, тогаш настануваат последици кои доведуваат до пореметување на температурата и лачење на хормоните, што се одразува на физичката способност на телото и функционирање на мозокот.
сите 20 | | | веќе видена

Само 27 проценти од анкетираните Американци имале негативен став за рускиот претседател Владимир Путин, додека во претходното истражување тој број изнесувал 66 проценти, наведува весникот “Financial Times” и оценува дека Путин има сè повеќе поддржувачи во САД. Дури 85 проценти од анкетираните припадници на Републиканската партија сметаат дека Путин “е моќен лидер”, додека за претседателот Обама тоа мислење го имаат само 18 проценти од републиканците. Според истражувањето кое го спровел Economis, секој трет поддржувач на Трамп има позитивен став за Путин. “Рускиот лидер е единствениот претседател на голема земја кој денес се истакнува и делува во интерес на својата земја”, е суштинскиот став на оние кои го фалат политичкиот ангажман на Путин. Некои републиканци од Флорида се восхитуваат на акциите на Путин во Сирија и неговата борба против екстремизмот во муслиманските републики во Русија. Financial Times истакнува дека оваа промена на перцепцијата се случила во момент кога односите помеѓу Русија и САД се на ...
сите 5 | | | веќе видена

Имајќи предвид дека Mercedes сериозно размислува за наскоро да претстави свој луксузен пик-ап модел, не треба да се исклучи можноста ниту дека Audi во блиска иднина би можел да прикаже свој натпреварувач во овој сегмент. Дури ниту после измислувањето на бројни автомобилски сегменти во текот на изминатите неколку години, како на пример купе-лимузина, па потоа SUV купе, па и компактен кросовер, водечките производители се чини дека не мируваат, односно овојпат пред нас е најверојатно уште еден нов тренд – освојување на пик-ап пазарот, и тоа оној луксузниот! Mercedes-Benz веќе најави дека подготвува свој натпреварувач, а штом еден од големата германска тројка тргнува во таква авантура, секако може да се очекува дека ќе го следат и баварските конкуренти – BMW и Audi. А моделот на Audi можеби се чини и не толку незамислив, со оглед на фактот дека VW веќе го поседува пик-ап моделот Amarok, којшто е исклучително популарен во Австралија, додека моделот со четири прстени веројатно би бил одлично прифатен во САД…
сите 2 | | | веќе видена

На иницијатива на македонскиот шампион во автомобилизам Игор Стефановски-Иџе денеска во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе се одржи крводарителска акција. Акцијата е по повод Меѓународниот ден на мирот, во организација на Агенцијата за млади и спорт.
сите 25 | | | веќе видена

Партискиот уредник со политички нарачаните интервјуа го руши угледот на националната телевизија и ги доведува во заблуда граѓаните. Иако одговорниот уредник, пред една недела беше известен дека постои желба да се направи интервју со г-ѓата Јанева, сепак уредничката Аргирова сосема недоследно и без одобрение на Колегиумот на Првиот програмски сервис, на своја рака го продуцираше интервјуто и без консултација со Колегиумот го емитуваше истото, за потоа да следат лавина од реакции за тоа како било сработено?, се вели во реакцијата на Колегиумот на Првиот програмски сервис на МРТ по емитуваното интервју со Катица Јанева. „Случувањата и настаните поврзани со интервјуто на специјалната јавна обвинителка во Дневниците на МТВ1 и настаните кои следствено се случуваа потоа со протекување на снимката ги карактеризираме како неуспешен обид да се даде нова професионална слика на Јавниот сервис преку вештачко билдање на програма која што, не смееше да му случи на ниеден уредник и Телевизија без потребната подготвеност и ...
сите 15 | | | веќе видена

Трет земјотрес од 2,7 степени беше почувствуван вчера во Македонија во 19.37 минути. Епицентарот на земјотресот е на 10 киломeтри од Карбинци. Претходно, во 15.57 часот е регистриран земјотрес во Скопје и околината, информира Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот беше 2,4 степени според Рихтеровата, скала и е значајно посилен првиот кој се случи во 13.20 часот, кој беше со јачина од 1,9 степени по Рихтер.
сите 136 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, во западните делови со слаб локален дожд, а во останатите делови сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 18 до 24 степени. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 11, а дневната ќе се искачи до 22 степена. Од четврток ќе преовладува сончево време со умерена облачност и со свежи, во повисоките места и студени утра. И натаму ќе дува умерен северен ветер.
сите 163 | | | веќе видена

Луѓето кои се на диети со минимум јаглехидрати ги стигматизираат компирите како храна која дебелее. Но, можеби компирите се најновата супер храна. Соред најновите истражувања, јадењето компири двапати дневно може да го снижи крвниот притисок, но и килограмите. Научниците велат дека компирите подготвени во микробранова печка, без додадени путер, масло или кечап се најдобри за здравјето. Печените и варените компири (вклучително и пире) исто така се прифатливи. Во студијата која била направена на оваа тема, 18 мажи и жени јаделе по 6 до 8 компири со големина на топче за голф, како гарнир на ручекот и вечерата, како дел од нормалната исхрана. Најголем дел од учесниците во истражувањето биле со зголемена или прекумерна телесна тежина и на терапија со апчиња за снижување на крвниот притисок. По еден месец на ваквиот режим на исхрана, дошло до значително намалување на крвниот притисок, што е знак дека компирите ја завршиле работата која таблетите не можеле. Што е уште поважно, кај ниту еден учесник во истражувањето ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога ќе заврши „акцијата“ мислите дека се` е готово. Но, не е. Разменувајте нежности со вашата партнерка и таа секогаш ќе се враќа по повеќе, покажува истражувањето кое го спровело Центарот за сексуална едукација во Канада. Во ова канадско истражување учествувале 2.400 возрасни луѓе кои одговарале на прашања за својот последен сексуален однос. Од жените кои уживале во размена на нежности со партнерот шест до десет минути по сексуалниот однос, дури 71% од нив го оцениле сексот како „многу задоволувачки“. За споредба, само 41% од жените кои помалку разменувале нежности со својот партнер по сексот, го оцениле истиот како добар. Професорот по човекова сексуалност др. Робин Милхаузен вели дека интимноста по сексот е подеднакво важна за жената како и предиграта. Можната причина за тоа е што во женското (но, и во машкото) тело после сексот се зголемува количината на окситоцин, хормон поради кој чувствуваат потреба за блискост, вели Милхаузен. Таа додава дека жените после сексот се чувствуваат ранливи, а ...
сите 2 | | | веќе видена

Холивудската ѕвезда Шерон Стоун пред точно 15 години била „очи в очи“ со смртта, а како што и самата вели, тоа бил нејзиниот пат до рајот и назад. За насловната страница на магазинот „Клоузер викли“, славната русокоса открива како ја здогледала белата светлина по изливот на крв во мозокот уште во 2001 година. „Чувствував како да сум умрена. Џиновски вртлог од бела светлина како да се спушти на мене, и бум! Некако зачекорив во таа бела величенствена светлина – објаснила 58-годишната актерка. Таа кобна 2001 година Шерон живеела во Сан Франциско со својот сопруг, новинарот Фил Бронстејн, од кого се разведе во 2003 година. Кога ѝ се случил мозочниот удар, дури по три дена отишла во болница, а ова немило случување ја принудило да забави со работата. Повторно учела да оди, да зборува, и како што вели и самата, чувствувала како целокупната ДНК да ѝ е променета. Кога ја здогледала белата светлина, Шерон рекла дека видела и некои стари пријатели коишто биле починати. „Се сретнав со старите пријатели коишто ми беа ...
сите 3 | | | веќе видена

Американската актерка Ејми Локан Бовенизер, која се прослави со улогата во серијата „Мелроуз плејс“, се соочува со продолжување на затворската казна во траење од шест месеци. Имено, таа во 2010 година во автомобилска несреќа ја усмртила 60-годишната Хелена Симен. Во моментот на несреќата, актерката имала три пати повеќе алкохол во крвта отколку што е дозволено. „Моето страдање никогаш нема да престане – изјавила тогаш Ејми и додала дека искрено се кае поради тоа. Поради убиство од небрежност ѝ се закануваа 10 години затвор, но како олеснителна околност е земен фактот дека Ејми е мајка на две малолетни девојчиња од кои едното има сериозно ментално нарушување. Таа минатата година беше пуштена од затвор по две и пол години, но би можела да помине уште шест месеци во казнената институција откако судијата задолжен за нејзиниот случај признал дека ја ослободил премногу лесно. „Мелроуз плејс“ е една од најпопуларните американски сапуници на сите времиња и се емитуваше од 1992 до 1999 година, а Ејми го глумеше ликот ...
| | веќе видена

Во Вашингтон е уапсена една жена поради тоа што украла три пржени компирчиња на припадник на полицијата. Инцидентот се случил во пицерија, а осомничената наводно седнала покрај полицаец кој јадел и се обидела да започне разговор со него. Додека зборувала му земала едно пржено компирче, а потоа уште едно. Тој ѝ рекол да престане, но жената не го послушала. Повторно ја предупредил да не му ги зема компирчињата и дека ќе ја приведе во полициската станица поради кражба. На крајот, жената била уапсена попради кражба на компирчиња, како што се наведува во полицискиот извештај во рубриката „украден имот“. Под количина е наведено „три парчиња“.
сите 2 | | | веќе видена

Вашиот мозок е одговорен за вашите мисли и дела. Меѓутоа, кога се работи за внатрешното работење на вашето тело, тогаш хормоните се одговорни речиси за се. Всушност, вашиот ендокрин систем – мрежа на жлезди кои произведуваат и ги регулираат вашите хормони, е навистина надлежен речиси за сите телесни функции. Жлездите кои го сочинуваат вашиот ендокрин систем управуваат речиси со се – од вашето расположение и апетит до нивото на енергија, репродуктивниот циклус и имунитетот. Сигурно сте се запознале со естроген и тестостерон, примарните женски и машки полови хормони. Меѓутоа, постојат и многу други хормони кои се одговорни за други многу важни функции. Би требало да знаете одредени работи и за следните седум хормони, бидејќи тие се битни и како да препознаете дали сè е под контрола. Тироидни хормони (женски хормони) Тие се одговорни за многу внатрешни функции – од апетит и ниво на енергија, до болка за време на менструција. Исто така, тие се извор на ендокрини пореметувања кај жената. Доколку вашата штитна ...
сите 2 | | | веќе видена

Куќата која била користена во филмовите за Хари Потер, како семеен дом на малиот волшебник, е понудена на продажба. Славната „куќа во која пораснал Хари Потер и во која го минал детството“, како што стои во огласот, се наоѓа во местото Брекнел. Куќата има голем дневен простор, три спални соби и простран двор. Сопственичката на куќата се обидела да ја продаде уште во 2003 година, надевајќи се дека благодарение на Хари Потер ќе добие повисока цена за неа, но откако не ја добила саканата сума се откажала од продажбата. Сега куќата повторно се нуди на продажба, пришто сопственичката одново се обидува да профитира од приказната за детето-волшебник.
сите 10 | | | веќе видена

next