Вчера наутро во 07.20 часот на делот од пругата помеѓу ЖС Ново Зелениково и ЖС Орешани, на отворена пруга пред стојалиште Орешани, се случила железничка незгода во која патнички воз кој сообраќал на релација Гевгелија-Скопје удрил во автомобил „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки во кое имало две непознати лица. Истите од ударот се здобиле со телесни повреди и со екипа на Итна медицинска помош биле пренесени во Скопје. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на СВР Скопје. За време на увидот железничкиот сообраќај од 07.20 до 10.00 часот бил во прекин.
сите 32 | | | веќе видена

Општина Карпош и лиценцираната непрофитна организација „Нула Отпад“ ќе организира голема есенска еколошка акција за собирање на електронски и електричен отпад на територијата на локалната самоуправа. Градоначалникот на општината Стевче Јакимовски појасни дека со оваа акција граѓаните на Карпош ќе можат да се ослободат од непотребниот електронски отпад кој го чуваат во своите домаќинства. „Се работи за најразличен елетричен и електронски отпад, како што се електричните шпорети, расипани компјутери, машини за перење, фрижидери, односно апарати кои се опасни по животната средина, истакна Јакимовски. Акцијата ќе трае три дена односно на 28, 29 и 30 септември. Предметите кои се помали, граѓаните ќе можат да ги достават директно до секретарите на урбаните заедници, додека тие кои се потешки и поголеми, ќе бидат дислоцирани од домовите на граѓаните.
сите 22 | | | веќе видена

Агенцијата за катастар на недвижности денеска почнува со изготвување бесплатни геодетски елаборати од најпогоденото подрачје од поплавите, село Стајковци, а со изготвување бесплатни елаборати ќе бидат опфатени сите населени места од поплавениот регион. Агенцијата за оваа намена формира седум стручни тимови кои сочинуваат повеќе од 20 вработени геодети, а при посетата пријавените лица ќе пополнуваат барање за изготвување бесплатен геодетски елаборат. Ова денеска го истакна директорот на Агенцијата за катастар на недвижности, Славче Трпески, кој рече дека Агенцијата досега има примено 229 барања за изготвување бесплатни геодетски елаборати од страна на жителите на поплавените подрачја. Од овие барања, појасни, 57 се поднесени во Агенцијата за катастар на недвижности по писмен пат, односно граѓаните ги поднеле на шалтерите во Катастарот, додека 172 барања се пријавени преку контакт-центарот на Агенцијата за катастар на недвижности телефонски или преку електронска пошта. Посочи дека во зависност од бројот на ...
сите 22 | | | веќе видена

Во Ресен се одржува 12. манифестација Преспански јаболкобер 2016, преку која се слави почетокот на бербата на преспанското јаболко што традиционално започнува во деновите околу православниот празник Крстовден, на 27 септември. На петдневната манифестација, што беше отворена синоќа, меѓу другото, ќе се реализираат и детски музички хепенинзи, промоција на книги, гостување на НУ Турски Театар- Скопје и слично. Во Ресен преку сопствени креации најмладите преспанчани ќе се престават на детскиот Еко Базар, додека пак на главниот саемски ден преку 40 компании ќе промовираат сопствени производи и земјоделска механизација која пред преспанчани и присутните гости треба да ги презентараат најновите достигнување во практицирањето на одржливо овоштарство. Ќе се одржат и традиционалните турнири посветени на младински категории во фудбал и ракомет, а ќе биде одржана и научна трибина посветена на Современите пристапи во наводнувањето и фертилигацијата во земјоделското производство. Манифестацијата завршува на 27 септември ...
сите 30 | | | веќе видена

Во Ресен денеска почна реконструкцијата на секундарната водоводна мрежа, проект финансиран преку програмата за обнова на екосистемот на Преспанското Езеро од Швајцарската агенција за развој и соработка во висина од околу 200.000 долари. На отпочнување на реализација на проектот денеска присуствуваа градоначалникот на општина Ресен Ѓоко Стрезовски и постојаниот претставник на УНДП во Македонина Луиза Винтон. Проектот што го спроведува УНДП, според Винтон, е од исклучителна важност за жителите и за општината, бидејќи повеќе нема да се соочуваат со чести дефекти на мрежата и прекин во водоснабдувањето. „Старите азбестни цевки ќе бидат заменети со нови, направени од материјал кој ги исполнува современите стандарди за здравствена заштита, појасни Винтон. Со реализација на овој проект, како што истакна градоначалникот Стрезовски, ќе се комплетира реконструкцијата на водоводната мрежа. Ваква темелна и целосна обнова на водоводната мрежа, според него, не е направена уште од 70-тите години на минатиот век. „Со замена ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонската кошаркарска репрезентација по неуспехот во квалификациите за Евробаскет 2017 нема да се пресели во Б дивизијата, туку преку претквалификации ќе се обиде да обезбеди опстанок во елитата, што воедно би значел и учество на „црвено-жолтите“ во квалификациите за претстојното Светско Првенство што ќе се одржи во 2019 година. По бројните шпекулации на оваа тема денеска конечно со свое соопштение се јави Светската Кошаркарска Федерација ФИБА, обелоденувајќи дека во август следната година ќе организира претквалификации за оние селекции кои не обезбедија учество на претстојното Европско Првенство. Македонија за противници во овие претквалификации ќе има селекции како Швајцарија, Кипар, Холандија, Австрија, Данска, БиХ, Шведска, Естонија, Белорусија, Португалија, Бугарија, Косово, Словачка, Албанија и Луксембург. Дел од ривалите во ова „друштво“ воопшто не се наивни, но во ситуација кога половина од овие 16 селекции ќе опстанат во елитното друштво јасно е дека шансите на нашиот национален тим воопшто не се ...
сите 28 | | | веќе видена

Во јули годинава просечната месечна исплатена нето-плата по вработен изнесува 22.334 денари и е за 2,2 отсто повисока во споредба со истиот месец лани, а 1,6 отсто од вработените воопшто не примиле плата. Според податоците на Државниот завод за статистика, зголемувањето се должи на повисоката просечна месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите Градежништво за 9 отсто, Административни и помошни услужни дејности 6,7 и Информации и комуникации за 6,2 отсто. Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли од 3,6 отсто, Преработувачка индустрија 3,4 и Административни и помошни услужни дејности 1,8 отсто. Просечната, пак, месечна исплатена бруто-плата по вработен, во јули годинава е повисока за 2,2 отсто во споредба со јули 2015 година. Зголемувањето е резултат на повисоката просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите Градежништво ...
сите 31 | | | веќе видена

На 20.09.2016 година околу 22:00 часот во полициската станица Аеродром Д.С. (22) пријавил дека околу 19,25 часот на ул.„Атанас Митрев“, во близина на Транспортниот центар неговиот 16 годишен брат бил пресретнат од страна на три непознати малолетни лица. Тие физички го нападнале удирајќи го во пределот на главата и со закана со нож извршиле разбојништво, одземајќи му сребрено синџирче и избегале, со што се стекнале со противправна имотна корист од околу 12 000 денари. Се преземаат мерки за целосно расчисување на настанот.
сите 19 | | | веќе видена

Голема несреќа се случи вчера во Битола. На 20.09.2016 година околу 13:40 часот во Битола во просторот на станбено деловениот објект во изградба лоциран на ул.„Васко Карангелевски“во сопственост на ГП-Пелистер, З.М.(47) од Битола возач на работна машина „Бобкет“,извршувајќи работни задачи насипување на стопи, враќајки се наназад удрил во работниците Т.М.(56) од с.Крклино (кај кого не се констатирани телесни повреди) и Ј.Е. (63) од Битола, кој откако бил изваден од под машината, со возило на итна медицинска помош бил префрлен во ургентен центар при Клиничка болница -Битола, каде од страна на лекар била констатирана смрт. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Битола, а по наредба на ЈО телото на починатиот е дадено за обдукција.
сите 51 | | | веќе видена

На 20.09.2016 година во 14:25 часот во Битола на крстосницата од ул.„Партизанска“ и ул.„Климент Охридски“, случена е сообраќајна незгода. Несреќата се случила помеѓу моторцикл „Јамаха“ со бугарски регистерски ознаки управувано од З.А.(34) од Битола и „Фолксваген Голф“ со битолски регистерски ознаки управувано од К.М.(34) Битола. Во незгодата З.А. се здобил со тешки телесни повреди и е во животна опасност. Бил хоспитализиран во Клиничката болница-Битола. Увид на местото на настанот извршиле ОЈО и увидна екипа од СВР-Битола. Се работи на целосно расчистување на случајот.
сите 54 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР- Охрид поднесе кривична пријава против Ј.Ч. (29) од Прилеп. Пријавената, со намера да прибави противправна имотна корист, со лажно прикажување односно со прикривање факти, ги довела во заблуда лицата Д.Н. од Охрид и Л.А. од струшкото село Ложани, ветувајќи им евтини повратни авионски билети од САД до Република Македонија. Од нив, пријавената побарала и добила вкупно 779,000 денари по што на Д.Н. му обезбедила карти само во еден правец а Л.А. воопшто не добила авионски билети. Во текот на март годинава, сега оштетениот Д.Н. кој моментно живее во САД, на сметка на пријавената уплатил вкупно 4.140 американски долари за купување на пет повратни билети на релација Чикаго-Виена-Скопје. По остварен контакт меѓу пријавената и сега оштетената Л.А. во Струга, било договорено купување на 12 повратни авио билети од САД за Република Македонија. По извесно време од средбата и направениот договор, сега оштетената Л.А. на сметка на пријавената ...
сите 28 | | | веќе видена

Десет приватни старски домови денеска добија грантови во висина од 750 илјади денари неповратни средства наменети за опрема и репроматеријали. На ваков начин, ќе се зголеми капацитетот за згрижување стари лица во приватни домови, ќе се обезбедат дополнителни работни места, а ќе се зголеми и конкуренцијата што треба да влијае и на подобрување на условите за згрижување. „Мерката Грант за основање приватен дом за стари лица со неповратни средства во износ од 750 илјади денари ја реализираме првпат годинава со цел да ги мотивираме инвеститорите да вложат во отворање вакви домови. Со тоа ќе се зголеми бројот на приватни домови за стари лица, ќе се зголеми капацитетот за згрижување на старите лица во Македонија, а и да влијаеме на зголемување на бројот на вработени во овој сектор, рече при доделувањето на грантовите дополнителниот заменик министер за труд и социјална политика Диме Спасов. Информира дека десет приватни домови за стари лица ќе добијат неповратни средства во износ од 750 илјади денари за набавка на ...
сите 39 | | | веќе видена

Секојдневното консумирање на најмалку два филџана кафе е поврзана со 66 отсто помал ризик за смрт од цироза на црн дроб, ова го покажа најновото истражување. Научното списание „Хепатолоџи“ ги објави резултатите, кои истражувачите од Универзитетот во Сингапур ги собрале од околу 63.000 испитаници на возраст од 45 до 74 години. Учесниците во истражувањето биле следени во просек 15 години, а кафето било најизразено поврзано со намалување на ризикот за смрт кај лица чијашто цироза не била предизвикана од вируси. Кафето не било поврзано со помал ризик за смрт кај пациенти кај кои цирозата на црн дроб била предизвикана од вирусот на хепатит Б. Во студијата е утврдено и дека честата консумација на алкохол го зголемува ризикот од цироза на црн дроб. Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека цирозата на црн дроб е 1,3 отсто од смртните случаи во светот.
сите 2 | | | веќе видена

Проблемите со спиењето не се само психички проблеми, туку тие влијаат на целокупното здравје и не треба да се игнорираат, предупредуваат научниците од Медицинскиот универзитет „Чеи Меи“ на Тајван. Тие ги анализирале медицинските досиеја на 84.000 луѓе, од кои 21.000 страдале од несоница. Научниците го следеле нивниот здравствен статус четири години и откриле дека луѓето од сите возрасти се изложени на поголем ризик од срцев удар, додека ризикот е осум пати повисок за оние што се помлади од 40 години. Како најголем ризик за развој на болести на срцето е комбинација од несоница и дијабетес, тврдат научниците. Иако не е јасна точната поврзаност меѓу несоницата и срцев удар, тие сметаат дека честото изоставување на сонот придонесува за системско воспаление, зголемен крвен притисок и хиперактивност. Во комбинација со нездрави навики, како што се пушењето, пиењето алкохол и живот со високи дози стрес, несоницата често може да предизвика срцев удар.
| | веќе видена

Има храна која нема рок на траење. Во неа спаѓа: Шеќер – Не е важно каков е – бел, кафеав, во прав или во коцки, тој никогаш нема да се расипе, затоа што во него бактериите не можат да опстојуваат. Мора да биде на суво место и во затворен сад. Екстракт од ванила – Ако го имате некаде во кујната и подолго време ви стои на едното исто место, нема потреба да го фрлате. Тој едноставно трае вечно. Ориз – Само кафеавиот ориз има рок на траење, затоа што содржи поголема количина масло. Белиот ориз не се расипува. Мед – Теглата мед трае додека не ја испразните. По одредено време може да се кристализира или да ја промени бојата, но медот и по неколку години е здрав за консумирање. Само потребно е да го чувате на студено место. Жестоки пијалаци – Ракија, џин, вотка, текила, рум… Дури и кога ќе ги отворите нема шанса да се расипат. Бојата, вкусот и аромата може да ослабат, но и потоа се пијат без проблем. Сол – Нема рок на траење, само е неопходно да се чува на суво и студено место. Оцет – Во добро затворена флаша, ...
| | веќе видена

Неколку промени во исхраната се доволни за вашата коса да расте побрзо, а истовремено да биде бујна и здрава. Лосос Оваа риба е богата со витамин Д и протеини, кои се одлични за вашата коса. Таа исто така содржи омега- 3 масни киселини, кои го стимулираат растењето на косата и го одржуваат скалпот здрав. Жолта пиперка Содржи речиси пет и пол пати повеќе витамин Ц од портокал ( 341 мг наспроти 63 мг). Витаминот Ц е антиоксиданс, кој ја засилува косата и го спречува нејзиното кинење. Остриги Недостигот од цинк е една од причините за губењето на косата, а морските школки се богати со цинк. Јајца Јајцата се одличен извор на омега- 3 масни киселини, а, исто така, содржат и биотин, кој го поттикнува растењето на косата. Семки од сончоглед Само неколку семиња ќе ви овозможат д внесете многу витамин Е, кој го подобрува протокот на крв во скалпот и го поттикнува растот на косата. Авокадо Поради високата концентрација на есенцијални масни киселини што се наоѓаат и во клетките на кожата, авокадото одамна е познато ...
сите 2 | | | веќе видена

Секој понекогаш сака да касне и лута храна, која има свои предности. 1. Помага при слабеење Дополнително зачинета храна доведува до намалување на телесната тежина. Истражувањата покажале дека лути феферони содржат капсаицин, состојка која му помага на телото да ги согори вишокот калории. 2. Спречува карцином Истражувањата покажале дека капсаицинот во лутите феферони ги убива ќелиите на рак. Овој лут зеленчук помага во борбата против настинки, служи како превенција од мозочен удар, а спречува и дебелеење. 3. Го штити срцето Лутите пиперки штитат од болести на кардиоваскуларниот сисмет, го намалуваат ризикот од инфаркт и од мозочен удар, како и штетното влијание на лошиот холестерол. 4. Го намалува крвниот притисок Научно е докажано дека лутите пиперки го намалуваат крвниот притисок и ги отпуштаат крвните садови. 5. Ослободува од бес Лутата храна поттикнува производство на серотонин, хормон поради кој луѓето се чувстуваат добро. Поради тоа лутата храна е корисна во борбата против депресијата.
сите 6 | | | веќе видена

Најновото истражување покажа дека 44 проценти од луѓето ја преферираат саботата како омилен ден за секс. Саботата е ден, кој за разлика од петокот, најмногу се отпуштаме и се одмараме. Од понеделник до петок работиме, а недела е ден кога психички се подготвуваме за новата работна седмица. Па, така, сабота останува како најлогичен избор за најпопуларен ден во неделата за секс. Истражувањата, меѓу другото, покажале дека веќе нема спонтан секс и дека се повеќе млади двојки го планираат секстот однапред. Поголемиот број луѓе се највозбудени и најмногу сакаат секс во сабота околу 16.33, но, сепак, најмногу луѓе водат љубов во сабота во 19.37 часот. Разликата од три часа што ги покажало истражувањето настанува поради обврските, како на пример: миење коса, депилирање, миење садови, пеглање и слично. Како што опишуваат испитаниците во истражувањето, по саботниот ручек партнерите сакаат да гледаат телевизија и да одмораат. Возбудата за секс расте, но поради опишаните причини, водењето љубов го одложуваат за неколку ...
| | веќе видена

Поголемиот број жени губат интерес за секс кога се стари – такво мислење владееше во јавноста. Но, според научниците, тоа е само мит. За жените што уживаат во сексот, годините не претставуваат никаков проблем, се тврди во најновата студија. Истражувачите открија дека верувањето оти жените се помалку заинтересирани за секс кога ќе остареат, не се однесува на оние кои секогаш уживале во сексуалната активност. „Жените што изјавија дека сексот им е многу важен, трипати се поактивни во зрелите години од оние кои изјавиле дека не им е важен. Постои јавна перцепција дека жените, како што одминуваат нивните години, престануваат да имаат секс кога ќе остарат. Но, според оваа студија, жените продолжуваат да имаат сексуален живот и во зрелите години – вели американскиот истражувач Холи Томас. Истражувачите испитувале 600 жени меѓу 40 и 65 години и ги прателе нивните промени четири години. Десет отсто од жените изјавиле дека сексот им е исклучително важен, 50 отсто – умерено важен и 20 отсто – не им е многу важен. ...
сите 6 | | | веќе видена

Станува сѐ потешко да се најде здрава храна во вистинска смисла на зборот. Тешко е да се провери од каде доаѓа храната која ја јадеме секојдневно бидејќи и тоа што го пишува во составот, често е манипулација. Но, луѓето почнуваат да се интересираат за потеклото и за составот на намирниците. Има повеќе токсични намирници кои секојдневно ги јадеме, а кои дејствуваат погубно на нашете здравје. Азодикарбонамид во лебот Неодамна американскиот синџир за брза храна „Сабвеј“ признал дека во своите производи ја има опасната хемикалија – азодикарбонамид, кој инаку се наоѓа во ѓоновите на чевлите и во душеците на дување за на плажа. Микрогранули во рибата и во водата Познато е дека пластичните микрогранули може да се најдат во пастата за заби, течните сапуни, но и во останатите средства за лична хигиена. Неодамна е откриено дека овие микрогранули може да се најдат и во водата и во рибата. Тие се помали од милиметар и не може да се видат со голо око. Бромирано растително масло Станува збор за обично масло за јадење на ...
| | веќе видена

next