На Сардинија се случи инцидент кога непознат возач влетал во масата и повредил повеќе од 30 луѓе. Несреќата се случила во провинцијата Сасари за време на еден религиски фестивал, а бесните очевидци веднаш реагирале и го нападнале возачот. Мажот (43) изгубил контрола над возачот и се залетал во верниците кои биле собрани на главниот пазар. Во несреќата се повредени 30 луѓе, а едно лице е во критична состојба. Но, драмата продолжила кога возачот излегол од автомобилот. Луѓето се собрале околу него, а во гужвата избоден бил четири пати.
сите 5 | | | веќе видена

Главниот град на Украина, Киев ќе биде домаќин на натпреварот за најдобра песна на Евровизија 2017 година, одлучи Европската радиодифузна унија (ЕБУ) и националната телевизија на Украина (НТУ). Организацијата на оваа 62. по ред Евровизија е доделена на најголемиот украински град по овогодишната голема победа на нивната претставничка Џамала во Шведска со песната „1944“. Конкуренција на Киев беа Одеса и Днипро. „По деталниот процес на селекција многу сме задоволни што Киев ќе биде град домаќин на Евровизија 2017 година, изјави претставник на ЕБУ, кој воедно и честиташе на националната телевизија на Украина на проценката. „Киев имаше прекрасна презентација и се радуваме за заедничката работа на највозбудливото шоу во мај наредната година, порача супервизорот Јон Ола Санд.
сите 3 | | | веќе видена

Најмногу дожд во изминатите 24 часа навранал во Претор 34 литри, а најмалку во Скопје – еден литар на метар кавдратен, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Маврово наврнале 24 литри, во Крушево и Лазаропеле по 17, Битола 14, Охрид 11,… Во вечерните часови југозападниот дел од Македонија, особено Преспанскиот регион и јужниот дел од Пелагонија беа зафатени од нестабилност која се преместуваше од југ и се задржа над ова подрачја и во поголемиот дел од ноќта. Во ноќните часови нестабилно со дожд и грмежи беше и во југоисточниот дел од земјава, а во втората половина на ноќта и во раните утрински часови во поголемиот дел од Македонија беше облачно со поврмени врнежи од дожд и ретки грмежи. Времето претпладнево ќе биде променливо облачно со повремен дожд и грмежи, особено во крајните западни и источни делови. Во текот на денот облачноста ќе се намалува и врнежите ќе бидат поретки. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максимална температура од 23 до 29 степени. До понеделник ќе се задржи ...
сите 198 | | | веќе видена

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Велес, во координација со Шумска полиција Велес и ЈП Македонски Шуми, вчера спровеле заедничка акција за спречување бесправен превоз на дрва и пустошење шуми во атарот на село Степанци. Како што соопшти полицијата, во местото „Црници“, атар на село Степанци, затекнати биле пет лица од Прилеп на возраст од 19-39 години при нелегална сеча на дрва. Тие со пет патнички автомобили марка „Лада Нива“ вршеле бесправен превоз на вкупно пет метри просторни дабови огревни дрва. Возилата и дрвата се одземени, а по целосно документирање на настанот ќе биде поднесен соодветен поднесок.
сите 20 | | | веќе видена

Девојче на возраст од околу 14 години вчера попладне било прегазено со џип во скопската населба Волково. Несреќата се случила во близина на училиштето, кога сиво теренско возило од засега неутврдени причини удрило во девојчето. Очевидци велат дека ударот бил силен поради што девојчето имало сериозни повреди и крварело од главата. На лице место пристигнала Брза Помош по што девојчето било пренесено во болница. Очевидците велат дека станува збор за тешки телесни повреди иако за тоа немаме официјална потврда од доктор. Официјална потврда се уште нема ниту од полицијата, пренесува „Press24.mk“.
сите 44 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија малку до умерено облачно, попладне на места нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. УВ-индексот ќе изнесува. Температурата ќе се движи од 18 до 29 степени. Во Скопје умерено облачно, попладне на места нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе достигне до 27 степени. До понеделник ќе се задржи променливо облачно време со сончеви периоди, во попладневните часови со локален пороен дожд и грмежи. Од вторник ќе настапи стабилизирање на времето.
сите 199 | | | веќе видена

Распишан е тендер за реконструкција на патот Гостивар-Кичево, а следната недела ќе има тендер за санација на мостовите. „Што се однесува до патот Гостивар-Кичево, нашата цел е да почне градба на нова траса на автопат Гостивар-Кичево на чии што претходни подготовки, во смисла на различни постапки веќе се работи во Министерството за транспорт. Со оглед на тоа дека овој проект ќе одземе неколку години, најпрво за подготовките, а потоа за периодот во кој треба да се гради, се работи за најтешкиот терен за градба на автопат во Македонија, се процени дека добро е во меѓувреме да се реконструира, да се обнови и рехабилитира постоечкиот пат меѓу Гостивар и Кичево. За тоа веќе пред неколку дена се објави тендерот, јавниот повик до компаниите кои што се заинтересирани да градат, односно да го реконструираат патот и целосно да го обноват, рече Груевски. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека вредноста на оваа инвестиција ќе биде 7, 3 милиони евра плус 1.300.000 евра за реконструкција на мостовите, тендер кој ќе излезе на ...
сите 10 | | | веќе видена

Авионот што исчезна попладнево се урнал кај велешкото село Кожле, каде што се најдени остатоци од леталото. Локацијата на уривањето ја потврди Министерството за внатрешни работи. Во несреќата загинале шест патници чиј идентитет не е утврден, но италијанските медиуми објавија дека се работи за четворица Италијанци и за двајца косовски државјани. Авионот бил приватен со германски национални ознаки, од типот „Пајпер Па 34-200 Т Сенека“. Полетал од Тревизо, Италија, а крајната дестинација му била Приштина. Над Македонија требало да изврши прелет и бил пријавен на аеродромот „Александар Велики“-Скопје за дополнување гориво. Исчезнувањето на авионот од радарот денеска попладне во 17.40 часот во МВР го пријавила Контролата на летање на скопскиот аеродром. За настанот е информиран Јавен обвинител и Комитетот за истражување авионски несреќи.
сите 53 | | | веќе видена

Шестмина патници и членови на екипажот имало во авионот марка „Пајпер“ кој попладнево беше исзчезнат од радарот на Контролата на летање при скопскиот аеродром „Александар Велики“. Полицијата потврди дека сите шестмина патници се загинати, од нив четворица биле италијански и двајца биле косовски државјани. Известен е и јавен обвинител, а полициските екипите остануваат да го обезбедуваат местото на настанот. Според официјалните информации, авионот бил пронајден урнат во Кремење, атар на село Кожле.
сите 62 | | | веќе видена

Авион со приватен комерцијален лет исчезнал од радарот во близина на скопскиот аеродром. СВР Велес примиле телефонска пријава од граѓанин дека слушнал експлозија во близина на с.Кожле. Од страна на Алфа екипа од СВР-Скопје примена е пријава од граѓани дека забележале пожар кај с.Ветерско. Кон авионот во пламен се упатени медицински и противпожарни екипи. Од СВР Скопје упатени се служби на овие локации. Како што дознава Курир, се работи за авион марка “Пајпер“ со германски национални ознаки кој летал од Италија од Тревизо и требал да слета на аеродромот во Скопје да танкира гориво.
сите 170 | | | веќе видена

Денешната аукција на државни записи е согласно календарот на аукции за државни хартии од вредност. Средствата кои се јавуваат како разлика помеѓу побараните на проспектот и реализираните со аукцијата ќе останат како депозит за следната година, стои во соопштението од Министерството за финансии во однос на реакцијата на дополнителниот заменик-министер за финансии Кире Наумов. Во соопштението потсетуваат дека со цел да го намали нето задолжувањето по основ на државни хартии од вредност, Министерството за финансии изминативе месеци не одржа 6 аукции предвидени со календарот.
сите 32 | | | веќе видена

„Паметна автобуска постојка“ и „Скопски автобуски хакатон“ се двата натпревара организирани во насока на промоција на иновациската дејност, поттикнување на соработката меѓу научно-истражувачките, високо-образовните институции и бизнис секторот и промоција на лабораториите во високо-образовните институции. Натпреварите ги организираат Фондот за иновации и Технолошки развој, Министерството за образование и наука, Град Скопје и ЈСП Скопје. Натпреварите, како што соопштија од Фондот за иновации, се отворени за сите креативни индивидуалци, тимови и стартапи кои имаат познавања во областа на развојот и дизајнот на идејни софтверски решенија и сакаат да се вклучат во креирањето и воведувањето на иновации во јавниот сектор, а со цел подобрување на јавните услуги. Аплицирањето за натпреварите е електронски и трае до 15 октомври годинава. „Автобускиот хакатон“ е софтверско решение за оптимизација на автобуски линии, во насока за зголемување на задоволството од користењето јавен градски транспорт. Сите заинтересирани ...
сите 9 | | | веќе видена

Драматични снимки од несреќата се споделуваат на социјалните мрежи, а според информациите се случила во Авенијата Кутузовски. Во страотна сообраќајна несреќа на рускиот претседателски автомобил, загина возачот на Путин, кој имаше 40 години искуство, пренесува The Sun . Сообраќајката ја предизвикал Мерцедес кој изгубил контрола и влетал во BMW-то на Путин. Од силниот удар автомобилот се преполовил а возачот загинал на самото место.
сите 32 | | | веќе видена

Скоро 290.000 мигранти пристигнале во Европа преку Средоземното Море од почетокот на годинава. Околу 3.200 загинале по пат, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ). „Имено, 288.005 мигранти пристигнале во Европа преку Средоземното Море од први јануари до четврти септември, изјави претставничката на ИОМ, Џоел Милман. Најмногу од нив,164.146 лица, пристигнале во Грција, а во Италија останатите 121.355 мигранти. Од први август до италијанскиот брег стигнале 23.087 мигранти, што претставува во просек по 660 лица на ден. Мигрантскиот бран кон Италија се засили откако Турција и Европската унија во март склучија договор за ограничување на миграцијата кон Грција. При ризичниот премин преку Средоземното Море загинале 3.176 лица. Тоа е речиси 500 мигранти повеќе од истиот период минатата година.
сите 15 | | | веќе видена

Најмалку еден загинал, а 38 патници меѓу кои и двајцата возачи се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случула ноќеска во Турција кога македонски автобус полн со туристи се судрил со камион, јавуваат турските медиуми. Според првичните информации, несреќата се случила на автопатот во близина на градот Малкара. По судирот автобусот со скопски регистерски таблички се заглавил во шлеперот со турски таблички, при што бил влечен уште стотина метри. Повредените патници биле префрлени на лекување во најблиската болница во Малкара, а тие што минале со полесни повреди останале на местото на несреќата. Една жена била заробена меѓу седиштата од автобусот кој пак останал заглавен во шлеперот. Таа со тешки повреди на екстремитетите била пренесена во државната болница во Кашан. Според информациите на турските медиуми, жената останала без двете нозе и се наоѓа во животна опасност. Во тешка здравствена состојба биле уште најмалку тројца патници. Во автобусот имало двајца возачи и 39 патници. Несреќата се случила ...
сите 59 | | | веќе видена

„Седумдесет и шестгодишна туристка од Македонија се удавила во морето кај гратчето Мораитика на југоисточниот дел на грчкиот остров Крф. Информацијата за МИА ја потврди Канцеларијата за врски на Република Македонија во Грција и информира дека во тек е процедура за пренесување на телото на починатата во Македонија. Некои грчки медиуми јавија дека жената била на одмор на Крф, каде што пристигнала со група туристи од Македонија. Според првичните информации, 76-годишната Македонка отишла да плива веднаш по „обилен“ оброк, информира онлајн изданието на „Имерсија“. Откако била извадена од морето, жената веднаш била пренесена во Општата болница на Крф, каде била констатирана смрт.
сите 2 | | | веќе видена

Седум години од трагедијата во Охридското Езеро кога при потонувањето на бродот Илинден животот го загубија 15 лица, туристи од соседна Бугарија. Несреќата се случи на 5. септември 2009. година, во 10:30 часот, кога потона бродот Илинден што со 57 патници сообраќаше на релација од Охрид за Свети Наум. Тоа саботно утро времето беше исклучително топло, езерото мирно, ништо не навестуваше дека ќе се случи најголемата бродска несреќа во историјата на пловидбата на Охридското Езеро. Илинден се преврте и потона на околу 250 метри оддалеченост од брегот на езерото, кај автокампот „Елешец“. Капетанот Сотир Филески беше приведен уште на самиот ден на несреќата, при што му беше изречена мерка притвор што беше на сила се до правната разврска на случајот на 5. јули 2011. година, кога беше осуден на една година затвор. Олеснителна околност за Филески беше барањето на застапникот на бугарските државјани кои ја преживеаја несреќата за изрекување алтернативна, а не ефективна законска мерка за капетанот, со образложение дека ...
сите 19 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од ноќеска на полноќ. Цената на нафтата на светските берзи во изминатата недела бележеа значителни промени, а на крајот на минатата недела цените се „закотвија“ на ниво 44,5 долари за еден барел. Пред две недели, кога Регулаторната комисија за енергетика ја определи цената, просечно, барел нафта чинеше 46,3 долари за барел, што значи дека петочната цена е за близу 2 долари поевтина од актуелната. Но, кога ќе се извади просекот, за очекување е дека со денешната корекција нема да има поголеми движења на цените. Пред две недели регулаторот ги поскапи горивата за денари денари по литар.
сите 48 | | | веќе видена

Вкупно 1.770.736 граѓани имаат право на глас на вонредните парламентарни избори, кои треба да се одржат на 11 декември оваа година, соопштија од Државната изборна комисија. За разлика од претходните парламентарни избори што се одржаа во 2014 година, оваа година има 9.392 гласачи помалку. Намалување на бројот на гласачи има во првата и во втората изборна единица, односно речиси 8.000 гласачи помалку има во изборните единици во Скопје и во Куманово. Од ДИК информираа дека избирачкиот список го доставила до сите политички партии на 30 август. Јавен увид во списокот ќе биде можен од 27 октомври до 16 ноември.
сите 39 | | | веќе видена

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за илзез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно да се внимава низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да го попречат движењето на возачите.
сите 82 | | | веќе видена

next