Доколку сакате да „пукате“ од здравје доволно е да го направите овој еликсир. Оваа витаминска бомба која ќе ви даде енергија е идеалното решение за вас. Потребни состојки: 200 мл мед 200 гр ореви 200 гр суво грозје 200 мл сок од моркови 200 мл сок од цвекло 2 лимони Начин на подготовка: Измијте ги лимоните, пресечете ги на половина и од секоја половина извадете ги семките. Сомелете ги лимоните заедно со кората, освен ако лимонот е прскан, а потоа масата ставете ја во стаклена тегла од еден литар. Додајте мед, сок од цвекло и морков и се добро измешајте. Потоа додајте ги мелените или ситно сецкани ореви и суво грозје и повторно измешајте. Подготвената смеса чувајте ја во тегла во фрижидер. Земајте по една лажица од оваа смеса пред секој оброк, три пати дневно.
сите 19 | | | веќе видена

Диетата со грозје не само што е добра за губење килограми, туку и за подобрување на метаболизмот и за чистење на телото од токсините. Кога избирате грозје, определете се пред се за она со семчиња затоа што содржи поголемо количество полифеноли и го забавува процесот на стареење. Оваа диета е мошне лесна за одржување, а нема да чувствувате глад. Некои студии покажаа дека со конзумирање грозје се намалува ризикот од рак на белите дробови, па затоа оваа дите особоено им се препорачува на пушачите. Грозјето е богато со минерали како што се калиум, магнезиум, железо, калциум, фосфот и кобалт. Овие супстанци го подобруваат работењето на мозокот, ја зајакнуваат мускулатурата… Грозјето е добро и за здравјето на бубрезите. Ова овошје содржи 20 отсто шеќери, па има голема енергетска вредност. Има доволно витамин Ц, но најважно е што е богато со б иофлавониси, антиоксиданси што ги штитат ќелиите од штетното влијание на слободните радикали. Најдобриот извор на флавоноиди е сокот од црно грозје. Не треба да се занемари ...
сите 8 | | | веќе видена

Времето во Македонија во текот на денот ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Кон крајот на денот обчаноста ќе се зголеми, така што во вечерните часови во северните делови ќе има локален слаб дожд со ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи од девет до 17, а дневната од 27 до 34 степени. Во Скопје слично време, преку денот сончево со мала до умерена локална облачност. Во вечерните часови ќе има зголемена облачност со услови за слаб дожд. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 31 степен. УВ-индексот ќе има вредност 7. Од утре, под влијание на серија на влажни воздушни бранови, се очекува значителна промена на времето. Утре и задутре ќе биде претежно облачно и свежо со врнежи од дожд, а поголеми количини на воден талог се очекуваат во западните и јужните делови од земјата. Температурата на воздухот значително ќе опадне и ќе се движи од 18 до 25 степени.
сите 357 | | | веќе видена

За подготвување на овој напиток потребни ви се 500 милилитри бадемово млеко, 2 зрели банани, 2 лажици несолен путер, малку бадемово или кокосово масло, 2 лажици кисела павлака и малку морско оревче. Сите состојки ставете ги во блендер и соединете ги заедно. Препорачливо е веднаш да се испие, но доколку не можете веднаш да го консумирате, можете да го чувате во фрижидер максимум 2 часа. Овој напиток помага во топењето на маснотиите, а доколку паралелно вежбате, тој само ќе го засили ефектот на топењето на мастите.
сите 7 | | | веќе видена

Што треба да се јаде наутро за да се зачува здравјето и да се спречи таложење на прекумерни килограми? Кинеските нутриционисти го разбија митот за тоа дека појадокот мора да биде обилен и дека мора да го јадете рано наутро. Се чини дека е токму спротивното! Според нив, појадокот треба да биде лесен и треба да се јаде доцна. Преобилниот појадок може да доведе до собирање на масти. Експертите исто така составија листа на намирници кои треба да се јадат наутро. На неа се најдоа: 1) Јајца 2) Мусли со овошје или суво овошје 3) Мусли со сок или млеко 4) Јогурт со овошје 5) Салата од зеленчук и зелен зеленчук 6) Свежо сирење со овошје 7) Леб од житарки, интегрален леб 8) Овошна салата 9) Нискокалорично сирење 10) Каша со млеко Идеално време за појадок е околу 11 или 12 часот.
сите 4 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија ќе биде претежно сончево со умерена облачност, а ќе дува умерен повремено и засилен ветер од североисточен правец. Претпладне во јужните делови од земјава ќе има услови за краткотраен дожд со ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 25 до 31 степен. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 29 степени. УВ-индексот ќе има вредност 6. За време на викендот и во почетокот на следната недела ќе преовладува стабилно и топло време. Температурата викендов ќе се движи од 26 до 32, а во понеделник од 27 до 33 степени.
сите 277 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Кисела Вода денес изврши увид во градежните активности на улицата “Спиро Гулапчев”. На оваа локација започна изградба на крак од атмосферска канализација кој треба да го реши проблемот со прифаќање на атмосферските води во овој дел од градот. Во должина од околу 300 метри се поставува систем од цевки со Ф300 и Ф200, кои согласно изведените хидраулични пресметки треба да ги задоволат потребите за одвод на дождовна вода. Градежните работи треба да завршат до крајот на месец септември. Општина Кисела Вода апелира до сите граѓани кои живеат на оваа улица или во близина, за нивно трпение и разбирање додека траат градежните зафати, бидејќи реализацијата на овој крупен проект, ќе значи решение на проблемот со атмосферските води, а со тоа и создавање на подобри и поквалитетни услови за живеење.
сите 2 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, Министерот за образование и наука Пиштар Лутфиу, градоначалникот на Општина Сарај, Беким Мурати, и Бедри Ѓуреци, директорот на новото средно училиште „Сарај“, денеска присуствуваа на отворањето на училишниот објект. „Новото средно училиште коешто е прво во Општината Сарај ќе им овозможи квалитетно образование на учениците од оваа општина. Градот Скопје заедно со Министерството за образование и наука го исполни барањето на жителите од оваа општина и го отвори училиштето во кое учениците ќе можат да следат настава за повеќе образовни профили – истакна градоначалникот Трајановски. Новото средно училиште е со вкупна површина од 4 405 квадратни метри, во кое наставата ќе се одвива во 12 училници, 4 кабинети, голема фискултурна сала, читална и библиотека.
сите 7 | | | веќе видена

Почна новата учебна 2016-2017 година во петте основни и шестте средни училишта во Штип. Во училишните клупи седнаа 490 првачиња, што во споредба со минатата година бројата е зголемена за 40 првачиња. Градоначалникот на Општина Штип, Илчо Захариев, кој денеска присуствуваше на свечениот прием на учениците во подрчаното училиште во приградската населба Три чешми забележа дека во ова училиште ќе се зголемува бројот на ученици, бидејќи на оваа локација ќе се понудат и над 100 парцели за изградба на индивидуални куќи, а кои ќе бидат опфатени со проектот „Купи куќа за млади“. „Се она што ние го правиме на микро план, уредувањето на градот во сите негови населби, населени места, се она што го прави Владата преку инвестирање на патната инфраструктура и другите големи проекти, се она што го правиме во делот на економијата, отварање на нови фабрики привлече граѓани до соседните градови да се доселат во нашиот град. Тоа значи дека бројот населението и на деца во Штип ќе расте, вели Захариев. Општина Штип во текот на ...
| | веќе видена

Во општините Дебар, Маврово Ростуше и Центар Жупа денеска над 300 првачиња ќе го започнат своето образование. Во трите училишта во општина Дебар, „Братство единство“ и „Саид Најдени“ во градот и „Ристе Ристевски“ во село Долно Косоврасти, запишани се над 200 првачиња. Од вкупниот број, 88 првачиња од кои 32 за настава на македонски и 56 за албански наставен јазик се во училиштата „Братсто единство“, во „Саид Најдени“ 40 сите на албански наставен јазик, додека 70 сите на македонски наставен јазик во деветолетката во Косоврасти. Во основното училиште „Мустафа Ќемал Ататурк“ запишани се 11 првачиња за настава на македонски наставен јазик, две за настава на албански и 18 на турски наставен јазик. „Во дветолетката „Неџати Зеќерија“ во Коџаџик и петте подрачни училишта во прво одделение имаме 30 првачиња сите со настава на турски наставен јазик, изјави директорот Абдул Реџеп. Спорд Илбер Имероски, раководител на Секорот за обрзование во општина Маврово Ростуше, во четирите деветолетки и нивните подрачни училишта ...
сите 5 | | | веќе видена

Со целовечерен концерт посветен на доајенот на македонската народна песна Никола Бадев, вечерва во Кавадарци започнува манифестацијата „Тиквешки гроздобер 2016”. На денешната прес конференција, градоначалникот на Кавадарци Александар Панов информираше за настаните кои ќе бидат дел од гроздоберот во наредните три дена. „Ги повикувам сите заинтересирани да дојдат во Кавадарци, бидејќи организираме едно празнување за душата. На симболичен начин ја одбележуваме вековната традиција на овие простори. На 40 годишнината од смртта на најубавиот глас на Балканот, манифестацијата ја започнуваме токму во чест на Бадев, соопшти градоначалникот. Утре на програмата е изложбата во музеј галеријата, посветена на чаршијата во Кавадарци, некогаш и сега, од авторите Петре Камчевски и Димитар Мурџев. За забавата во вечерните часови ќе бидат задолжени „Фолтин“ и „Рибља чорба“. Во кабинетот на градоначалникот Панов утре ќе бидат примени над 20 делегации со претставници на забратимени или пријателски градови на Кавадарци. По ...
сите 10 | | | веќе видена

Во струмичко Барбарово, на патот во близина на училиштето, вчера во периодот од 08.00 до 09.30 часот непознат сторител ја убил З.А. (73) од истото село, нанесувајќи и повреди со тврд предмет во пределот на главата. Телото на З.А., соопшти денеска МВР, го пронашла нејзината внука, која го известила својот татко – Т.А. (син на З.А.). Тој кога видел дека мајка му е мртва, се посомневал дека е убиена од соселанецот А.А. (65). Во соопштението се појаснува дека веднаш отишол во неговиот дом, земал стап и влегол во просторијата во која бил А.А., и започнале расправија која преминала во тепачка. Во тепачката Т.А. со стапот му нанел повеќе повреди на А.А. во пределот на телото и главата, а А.А. со нож му нанел три убодни рани на Т.А. По добиената пријава за случувањето, на местото на настанот излегле и увид ивршиле Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Струмица. Во домот и помошните простории на А.А. бил извршен претрес при што се пронајдени дрво со кое истиот го извршил кривичното дело, како и два мали ножа на ...
сите 8 | | | веќе видена

Невреме проследено со грмежи и врнежи почнаа југозападно од Битола и според правецот на движење треба да го зафати јужниот дел на Пелагонија. Нестабилност има и во Гевгелиско. Во Скопје претпладне се очекува времето да биде нестабилно со зголемена облачност, а попладне ќе има услови за појава на краткотраен пороен дожд, ретки грмежи и умерен североисточен ветер. За време на викендот ќе преовладува стабилно претежно сончево време со повисока температура.
сите 297 | | | веќе видена

Една година од воведувањето на поливалентните вакцини во Македонија ефектите се одлични, опфатот во првите шест месеци од годината е 48,55 проценти што значи дека за цела година тој ќе изнесува 97 отсто, изјави министерот за здравство Никола Тодоров при денешната посета на Поликлника „Букурешт“ во Скопје. Поливалентните вакцини во Република Македонија прв пат се воведоа на 1 септември 2015 година. „Вакцините се добро прифатени од населението и процентот на имунизација е одличен, што ја става Македонија во земјите со висок степен на имунизација на населението. Досега се дадени 54 илјади петовалентни и 54 илјади шестовалентни вакцини, изјави Тодоров. Посочи дека особено важно е што несаканите реакции од овие вакцини се минорни во однос на несаканите реакции кои се јавуваа со вакцините кои претходно беа во употреба. „Во Здравствен дом Скопје на вкупно 25 илјади дадени вакцини има пријавено нула несакани реакции. На ниво на цела држава има пријавено само седум несакани реакции за една година од имунизацијата, ...
сите 14 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи во соработка со Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во рамки на акцијата „Мрежа“ за сузбивање на дилерски мрежи за дрога кои делуваат на национално и меѓународно ниво во раните утрински часови денеска изврши претреси кај две лица на подрачјето на градот Струга и еден претрес во село Велешта. Од спроведеното криминалистичко истражување, изјави денеска Наталија Спирова Кордиќ, началник на Секторот за односи со јавност и протокол во МВР, дојдено е до сознание дека се работи за организирана криминална група која делувала на подрачјето на Струга, Кичево, Гостивар и Охрид. „Првоосомничениот на возраст од 28 години е лишен од слобода во село Велешта и за него постојат сознанија дека подолг временски период заради неовластена продажба на кокаин и марихуана организирал мрежа на препродавачи и посредници при што ангажирал повеќе лица, рече Спирова Кордиќ. Посредниците во продажбите дрогата ја продавале по различни цени и количини и добивале ...
сите 27 | | | веќе видена

На страницата „ blitzortung “, која го следи движењето на облаците и грмотевиците, Балканскиот полуостров е прикажан во црвена боја. Ова значи дека може да се очекува големо невреме, проследено со грмотевици и дожд. Страницата ја пренесува состојбата во реално време, а во моментов нај „црвен“ е Балканот.
сите 8 | | | веќе видена

Бегалски камп во швајцарскиот кантон Золотурн, во градот Биберист, е целосно уништен во пожар кој избувнал денеска, јавува Танјуг. Локалните полициски власти соопштија дека причините за пожарот засега се се уште непознати, и дека нема повредени лица. Сите 10 бегалци коишто во моментот се затекнале таму, се безбедно евакуирани, а противпожарните единици за кратко време го изгаснале пожарот. За проценка на штетите ќе бидат потребни два до три дена, изјави полицискиот портпарол. Случаите на напади врз бегалци во Швајцарија се ретки. Бројот на азиланти во земјата минатата година се искачи на 39.523.
сите 4 | | | веќе видена

Шеснаесет лица се повредени кога авион на прекуокеански лет, поради ненадејни турбуленции, принудно слета на аеродромот Шанон во Ирска. Авионот на американската компанија Јунајтид ерлајнс леташе од Хјустон во Тексас до лондонски Хитроу, јави Би-Би-Си. Четиринаесет патници и двајца членови на екипажот се пренесени во болница од аеродромот. До принудно слетување дојде заради „неочекуваните турбуленции“, соопштија од авиокомпанијата. Авионот бил пренасочен кон аеродромот Шанон во Ирска каде патниците ги пречека лекарска екипа, се наведува во соопштението. Повредените патници и екипажот се пренесени во болницата во Лимерик.
сите 3 | | | веќе видена

Н.Т. од Ресен поднесе кривична пријава против лицето Б.Т.(59) од село Јанковец, ресенско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „телесна повреда“. Имено, п ријавениот пред два дена околу 21:00 часот, во дворот од семејната куќа во с ело Јанковец, седел со пријателите и син му Н.Т. и в о еден момент пријавениот почнал вербална расправија со својот син по што дошло до физичка пресметка, удирајќи му бокс во пределот на главата.
сите 16 | | | веќе видена

next