Лидерот на табелата во СЕХА лигата, македонскиот првак Вардар ја продолжува серијата натпревари ова натпреварување. Следен ривал на „црвено-црните“ е тимот на Татран Прешов, кој синоќа загуби од Металург. Вардар во саботата ја продолжи серијата победи откако триумфираше на теренот на словенечкиот тим Цеље. Ова за нашиот претставник беше четврта победа во серија. На денешната прес-конференција капитенот Стојанче Стоилов повика на максимално залагање и на овој дуел. „Ние сме во добра форма, но на секој натпревар мора да играме максимално со 100%, ако сакаме да играме на „фајнл фор“ турнирот. Едноставно не смееме да си дозволиме кикс како во првото коло со Мешков Брест, кога одигравме нерешено, рече Стоилов. За тоа со кој состав ќе настапи Вардар утре тренерот Раул Гонзалез изјави: „Малку сме уморни. Ќе видиме кои играчи ќе можат да играат, но ние сме фаворити на овој дуел. Мислам дека сега нашата ситуација е добра особено што сме на првото место. Ако сакаме да играме на Ф4 мора да победуваме. Натпреварот ...
сите 52 | | | веќе видена

Tешка сообраќајна несреќа вечерва се случила на патниот правец Охрид-Струга во близина на црквата Св.Еразмо. Во сообраќајната незгода едно патничко возило марка “Југо” е излетано од патот, а во незгодата учевствувало и уште едно патничко возило марка “Мерцедес”, како и други возила во директен судир, објави Охрид1 . Интервенирано е веднаш од страна на Брзата помош и пожарната а екипи од СВР се на терен при што патниот правец е блокиран во двата правци. Во меѓувреме, на повозрасен човек од возилата кои чекаат во колоната му се слоши, при што ниедно од возилата од Брзата помош не сакаше да пружи помош на човекот, да го прими во возилото, бидејќи се зафатени со повредените од сообраќајната несреќа, известува Охрид 1 кој е на местото на незгодата. Сообраќајот е се уште затворен во двата правци.
сите 30 | | | веќе видена

Христијан Тришоски (24), младиот талентиран музичар од Кичево е Македонецот кој ќе го скрши мразот на новата гламурозна сцена во студиото и ќе ја отвори новата сезона на најпопуларното регионално музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“. Имено, претстојниот викенд, во сабота на 24 септември со почеток во 20 часот започнува 11. по ред телевизиска сезона на регионалниот музички натпревар „Ѕвездите на Гранд“, а честа прв да настапи на новата сцена ја има токму нашиот Христијан Тришоски. Тришоски со музика започнува да се занимава уште од петто одделение кога за прв пат почнува да посетува приватни часови по музика. Своето образование Христијан го продолжил како теоретичар во средното музичко училиште во Битола, а часови по соло пеење почнал да посетува веќе на 17-годишна возраст. Часовите по соло пеење му помогнале да го одреди својот музички правец и да продолжи како соло пејач на Факултетот за музичка уметност при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Христијан Тришоски е роден на 31 јануари 1992 година, а ...
сите 2 | | | веќе видена

Бројни научни истражувања потврдија дека домашните миленичиња делуваат благотворно на нашето расположение и физичкото здравје. Дури и само кога ги посматраме кучињата и мачките, па дури и рибите во аквариум, во телото се случуваат физиолошки промени. Се намалува нивото на кортизол, хормонот на стрес, и се зголемува создавањето на серотонин со што се подобрува нашето расположение. Домашните миленичиња ни помагаат подобро да реагираме на стресот, а според новите истражувања, не штитат и од алергии. Сопствениците на кучиња, благодарение на нивните миленици, повеќе се во движење и редовно имаат физички активности, макар да е тоа само прошетка. Повеќе научни истражувања покажаа дека домашните миленичиња позитивно делуваат врз кардиоваскуларното здравје. Во едно истражување во кое учествувале 240 брачни парови, утврдено е дека сопствениците на домашни миленици имаат понизок крвен притисок во состојба на мирување отколку луѓето кои немаат куче или мачка. Друга студија укажа на тоа дека кај децата со хипертензија се ...
| | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен претежно југозападен ветер. УВ=5 Т-мин. од 10 до 18 а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 21 до 28 степени. Скопје Променливо облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни проследени со грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен претежно југозападен ветер. Т-рите од 17 / 26 степени. Од вторник под влијание на посвежа воздушна маса од север времето ќе биде променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет. Ќе дува умерен повремено засилен ветер од северен правец, особено во вторник. Дневните температури ќе опаѓаат и во средината на наредната седмица ќе се движат од 16 до 22 степена.
сите 191 | | | веќе видена

Британската пејачка Адел најави дека планира да се повлече од сцената во следните десет години, за да помине повеќе време со синот Анџело. Главна причина за тоа е наводно што Анџело следните години почнува со училиште и таа сака цело време да биде со него. Адел рече дека не сака да оди по турнеи, туку сака да биде дома со сопругот Сакмон Конеки и со синот. Извор близок до пејачката за магазинот „Сан“ откри дека синот Анџело и е „се на светот“ на Адел. Адел во својата кариера веќа направи пауза од пет години, па нема сомнеж дека нејзините фанови ќе го „преживеат“ и ова повлекување од сцената. Овој прекин сигурно нема многу да и наштети финансиски на Адел, затоа што досега таа заработи приближно 65 милиони фунти.
сите 4 | | | веќе видена

Старите традиционални имиња се враќаат во мода. Еве што значат имињата од Библијата: Девојчиња: 1. Aдa – преубав украс 2. Aвa – неправда 3. Дина – oдмаздена 4. Eлизабета – божјо ветување 5. Eстера – тајна 6. Eвa – живот 7. Jудита – жена од Јудеја 8. Maгдалена – жена од Магдала, а значи и кула 9. Mириам – светлост, сакана 10. Рахела – jaгнe 11. Ребека – сродна, поврзана 12. Сузана – цвеќе лилјан Момчиња: 1. Aбрахам или Аврам – татко на мнозина, татко на многу народи 2. Aмос – снажен, отпорен 3. Aдам – човек, маж 4. Бенедикт – благословен 5. Даниел – Бог е мој судија 6. Eзра – помош 7. Лeви – Тој ќе дојде 8. Mика – подарок од Бога 9. Рубен – визија на син 10. Самуел – измолен од Бога 11. Симон – оној кој слуша, покорен 12. Toмас – близнак
| | веќе видена

Мерката за бесплатен железнички превоз беше дел од програмата во 2014 година, предвидуваше бесплатен железнички превоз во секој трет викенд за младите во Македонија. Веднаш по изборите започнавме да ја применуваме, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. „Подоцна во оние 40 проекти за млади одлучивме да ја прошириме и да не биде секој трет туку, секој прв и трет викенд во месецот. Можам да кажам дека одлично се спроведува затоа што до сега 84.000 млади луѓе ја искористија и заштедиле над половина милион евра, вели Груевски. На тој начин овие заштедени пари останаа во џебовите на младите за да ги потрошат за некој друг приоритет, додава Груевски и потврди дека мерката ќе продолжи и во иднина.
сите 3 | | | веќе видена

Недостигот на сперма станува голем проблем за новозеландските двојки и жени кои по пат на вештачко оплодување со помош на донатори сакаат да имаат дете, пишува Гардијан. Една жена од Нов Зеланд рече дека се шокирала кога одлучила да забремени по пат на вештачко оплодување со помош на донатор и дознала дека списокот на чекање на сперма е долг две години. Жената изјави дека сепак ќе чека на донатор, но во меѓувреме секако ќе се обиде да забремени по природен пат. Проблемот со дефицит на сперма го потврди и докторката Мариј Бирдсел од клиниката „Fertility Associates“, специјализирана за вештачко оплодување и донирање сперма. Брисал наведе дека проблемите со недостиг на донатори почнале од 2004 година со измените на законот и дека имаат се помалку донатори откако не им било овозможено анонимост и финансиски надомест. Освен тоа што разни компании се уште не пронаоѓаат доволно донатори, од клиниката размислуваат за увозот на сперма од другите земји.
| | веќе видена

Огромен успех за талентираниот и успешен дизајнер на автомобили, Славче Таневски со потекло од Македонија, кој за само неколку години професионална кариера успева да добие шанса, самостојно да креира нов модел на Mercedes-Benz, GLC Coupe. „Навистина сум среќен што ја добив шансата да дизајнирам автомобил за најстариот и најголемиот автомобилски бренд во светот Mercedes-Benz; но уште повеќе ме прави среќен што денес сум во Македонија, споделувајќи го успехот со вас“, изјави Славче Таневски, вработен во дизајн центарот на Mercedes-Benz, во Штудгарт. Дизајнерот Таневски, од Скопје заминува на студии во Германија, на Универзитетот за применети науки во Минхен, изучувајќи транспортен дизајн. Учествува на неколку конкурси за дизајн на автомобили, за потоа неговиот талент да биде забележен од страна на Mercedes-Benz добивајќи ја нивната поддршка прво во изработка на дипломската работа, а потоа во 2011-та година да добие и понуда за работа. За кусо време, односно по само три години работа во Mercedes-Benz, на ...
сите 4 | | | веќе видена

Патниците од возот на шпанската железница Ренфе кои се возеле на линијата Сантандер – Мадрид, во престолнината стигнале со задоцнување од неколку часа, поради тоа што машиновозачот го исклучил возот од погон на средина од патот со објаснување дека неговото работно време завршило и не може да продолжи да вози понатаму. Околу стотина патници останале шокирани од овој потег на машиновозачот и се обиделе да го организираат патувањето со такси. Но поголем број од патниците одлучиле да чекаат и за нив морало да се ангажираат автобуси. Железницата Ренфе на сите патници од возот им ги платила патните трошоци за превозот , а во одбрана на машиновозачот застанал синдикатот. Синдикатот ја известил железницата дека машиновозачот повеќе пати ја предупредувал централата на тоа дека работното време му истекува и дека ќе биде принуден да го прекине возењето.
| | веќе видена

Односот со лицето кое на работа ви е директно надредено неретко е осетливо прашање. Сакате ли вашиот однос со шефот да биде поквалитетен, што значи и дека на работа ќе доаѓате помотивирани, тогаш држете се до следните правила. Прифатете го фактот дека вашиот однос нема да биде секогаш ист Не се врзувајте премногу за моменталниот однос кој го имате со шефот и не се окупирајте со тоа каков однос ќе имате за пет години. Природно е низ времето тој однос да варира и да биде помалку или повеќе интензивен. Не чекајте да добиете пофалба Чекањето некој да ве пофали често е знак за незрелост. Ако сте доволно самоуверени и свесни за своите способности пофалбите не ви се потребни. Дојдете на работа пред шефот Многу надредени велат дека се чувствуваат супер кога ќе дојдат на работа и ќе видат дека луѓето со кои раководат веќе пристигнале. Тоа им влева доверба и им дава до знаење дека сте одговорно лице на кое можат да се потпрат. Бидете лојални на вашиот шеф и тој ќе ви биде лојален на вас Потрудете се да не криете било ...
| | веќе видена

Со два натпревари кои ќе се играат вечерва ќе започне новата сезона до домашното ракометно првенство, односно машката Супер лига. Во првиот дел од првенството ќе ги нема двете најдобри екипи, шампионот Вардар и вицепрвакот Металург кои ќе се приклучат во вториот дел од сезоната. Првото коло ќе донесе и ново битолско дерби во кое повеќекратниот првак Пелистер ќе игра против екипата на Еурофарм Работник тим кој со вложувањата и направениот играчки колектив се истакнува како еден од тимовите кои претендираат за висок пласман. Двојките за 1.коло се: Петок 19:00 Пролет 62 – Металург 220:00 Пелистер – Еурофарм Работник Сабота 19:00 Прилеп 2010 – Вардар Ј.19:00 Радовиш – ГРК БорецНедела 12:00 Работнички – Охрид .
сите 31 | | | веќе видена

Во завршна фаза влегува изградбата на мостот на Сушевски порој. Градежните активности кои почнаа во мај годинава, денеска вклучија и полнење со бетон, со што се очекува нејзино скоро завршување. „Она што заедно со месното население го утврдивме како недостаток и потреба сега го реализараме. Општина Василево успеа да обезбеди средства за реализација на оваа активност која во наредните неколку денови комплетно ќе биде завршена, нагласи градоначалникот на Василево, Ванчо Стојанов, кој денес направи увид во работата. Мостот кој ги поврзува двете страни на поројот и обезбедува нормална комуникација меѓу жителите кои живеат од едната и другата страна е со димензиик од 8 х 6 метри, а заради безбедноста на корисниците, најави градоначалникот, ќе биде ограден со метална ограда. Вкупниот буџет изнесува 1.370.000 денари од кои 80 проценти се обезбедени од Министерството за локална самоуправа, Биро за регионален развој, по пат на Јавен повик за прибирање на предлог проекти за развој на подрачјата со специфични развојни ...
сите 6 | | | веќе видена

Изминатата недела по серијата земјотреси во Скопје просечниот број јавувања на линијата „Ало докторе“ е зголемен за околу 200 и најчесто се бара совет за начинот на кој граѓаните може да ја смират паниката предизвикана од потресите. Ова денеска во изјава за медиумите го истакна директорката на Здравствен дом Скопје, Татијана Баевска Вучковиќ. „Граѓаните прашуваа како да се смират и што да се напијат во домашни услови како симптоматска терапија. Колегите даваа совети како да се постапува и им посочуваа дека паниката е непријател во такви состојби. При јавувањето во позадината вообичаено се слушаат и гласови на деца и затоа се даваа совети како да се постапува со нив, бидејќи тие ја гледаат реакцијата на родителите и се пресликува кај нив, рече Баевска Вучковиќ. Таа појасни дека вообичаено неделно на линијата има од 1.200 до 1.500 повици, а во изминатава недела нивниот број достигнал до 1.700. Како покарактеристичен пример го истакна спасувањето на животот на планинар кој бил каснат од змија. „Двајца пријатели ...
сите 10 | | | веќе видена

Балканот и понатаму се тресе. Утринава од земјотреси беа погодени Турција и Грција. Во Турција е забележан земјотрес од 4 степени, додека во Грција во 6 часот и 55 минути е регистриран земјотрес од 4,3 степени.
сите 163 | | | веќе видена

Олујно невреме ја зафати Истра денеска околу 13 часот на делот на западниот брег, јавува Истра Мет. Најмногу е погодено подрајчето Пореча. Паѓаше доста силен дожд кој ги блокираше и улиците.
сите 27 | | | веќе видена

Од снимката се гледа како се нишаат мониторите во собата на техничарите. Техничарите и организаторите на информативната програма во телевизијата „Канал 5“ ја напуштија просторијата по ударот на земјотресот, кој со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала вчера го погоди Скопје.
сите 22 | | | веќе видена

Редовно се врши контрола на исправностаа на водата во центарот за санитарна контрола на ЈП Водовод. Иако на социјалните мрежи се појавија и видео снимки од црвена и заматена вода по вчерашниот земјотрес, сепак, од центарот велат дека водата контролирана од утринава е безбедна за пиење. Директорката Катерина Димовска вели дека ова не е невообичаена појава по земјотрес и може да се должи на заматувањето на изворите или од градските чешми да се должи на корозијата од самата цевка, пренесува ТВ Нова. Екипите на ЕВН Македонија во текот на вчерашниот ден за време и по земјотресот беа на терен и вршеше санирање на штетите, менување на склопките со цел да обезбедат непрекинато снабдување на електрична енергија во градот Скопје. Од ЕВН велат дека во населеното место Стајковци паднал бетонски столб на ЕВН а исто така имало проблеми во неколку скопски населби за што се интервенирало на време. По вчерашниот земјотрес кој изнесуваше 5,3 степени според Рихтеровата скала денеска во Градот Скопје ситуацијата е под контрола ...
сите 8 | | | веќе видена

next