Денеска Фудбалската Федерација на Македонија потврди дека членот на Вардар, Дарко Велковски ќе биде дел од сениорската репрезентација на нашата земја за престојниот квалификациски натпревар против Израел. Претходно Велковски беше повикан за младинската селекција на Македонија за дуелот со Шкотска. Велковски ќе биде вториот фудбалер од нашиот тим кој што ќе биде дел од „А“ селекцијата на Македонија после Стефан Спировски кој што доби повик за натпреварите со Израел и со Италија во квалификациите за пласман на Светското првенство во Русија 2018 година.
сите 27 | | | веќе видена

Централниот регистар на Република Македонија и Бирото за јавни набавки денес овозможија нова услуга преку Електронскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН), која на компаниите ќе им заштеди време и средства, а истовремено ќе ја зајакне и правната сигурност во постапките за јавни набавки. Проектот „Тендерско досие”, кој двете институции го реализираа во изминатиот период, а е дел од програмата на Владата на Република Македонија 2014-2018 година, им овозможува на компаниите да ги набават потребните документи што ги издава Централниот регистар за учество во постапките за јавни набавки со електронска нарачка преку ЕСЈН, вели в.д. директорот на Централен регистар на Република Македонија, Андреа Поповски, во интервју за „ Нетпрес “. Една од новостите која е воведна од страна на Централниот регистар е воспоставување и реализација на проектот „ Тендерско досие ”, преку поврзување на Централниот регистар на РМ и Бирото за јавни набавки. Кажете ни нешто повеќе околу оваа новина? – Централниот регистар на Република ...
| | веќе видена

Вкупната стоковна размена на Македонија со странство од јануари до август годинава изнесува 7.505.321 илјади американски долари. Најмногу се тргувало со Германија. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика, извозот на стоки изнесува 3.112.569 илјади американски долари и бележи пораст од 6,4 отсто во однос на тој период од претходната година, додека вредноста на увезената стока изнесува 4.392.752 илјади долари што е за 6,2 отсто повеќе во споредба со тој период лани. Трговскиот дефицит, во периодот јануари-август 2016 година, изнесува 1.280.183 илјади американски долари. Покриеноста на увозот со извоз изнесува 70,9 отсто. Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, фероникелот и облеката. Во увозот најмногу се застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени ...
сите 27 | | | веќе видена

Деветнаесет годишниот Х.К. од населбата Гоце Делчев на 1-ви месецов им подлегнал на тешките повреди кои ги здобил во сообраќајна несреќа случена на 20-ти минатиот месец. Од полицијата информираат дека момчето починало на КАРИЛ. Несреќата се случи во населбата Гоце Делчев на локалниот пат кон село Петровац. Управувајќи автомобил „мерцедес“ со скопски регистерски ознаки, Ј.Д.(54) удри во велосипедистот Х.К.(19). Х.К. со Брза помош итно бил префрлен во Ургентниот центар во Скопје, каде десетина дена подоцна им подлегнал на повредите.
сите 26 | | | веќе видена

Едно лице е тешко повредено во сообраќајна несреќа која вчера вечерта се случила на локалниот пат Виница-с.Градец. „Сообраќајна незгода се случила помеѓу „Рено 4“ со штипски регистарски ознаки, управувано од В.Е. (48) од с.Градец, и „БМВ “ со бугарски национални ознаки, управувано од Д.Б. (26) од с.Градец. Во незгодата В.Е. се здобил со тешки повреди по што истиот бил пренесен во Општа болница Кочани каде му била укажана лекарска помош и бил задржан на понатамошно лекување, информираат од полицијата. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на СВР Штип.
сите 93 | | | веќе видена

Нова градинка „Кокиче“ во комплексот на основното училиште „Ѓорче Петров“ во општина Ѓорче Петров, денеска беше пуштена во употреба. Истата ќе има капацитет да згрижи 120 дечиња. Градинката ја отворија градоначалникот на општината, Сокол Митревски, претседателот на Владата, Емил Димитриев, како и заменик министерот за труд и социјална политика Диме Спасов. Со промена и комплетна адаптација на неискористен простор на основното училиште, се реши еден голем проблем на 120 семејства од општината. 50 години старата градинка која збирала само 100-на деца ќе биде затворена. „Заедно со Владата и ресорното министерство за труд и социјалана политика и овој пат покажаа дека само со исполнување на ветените проекти може да се гарантира подобра иднина. Така е и така и ќе остане, рече градоначалникот Митревски. Градинката е трета по ред, која што е отворена заедно во соработка со општината и Владата. „Во Ѓорче нема да застанеме. Овие три градинки не се доволни и затоа ќе продолжиме и понатаму да инвестираме во изградба на ...
сите 20 | | | веќе видена

Храната што ја консумираме има големо влијание на тоа како ќе изгледаме. Ова посебно е видливо кога станува збор за кожата. Доколку консумирате храна која е лоша за кожата, таа ќе изгледа изморено, нездраво и без сјај, а би можеле да добиете и акни и други неправилности на кожата. Некаде на врвот на листот на храната која е лоша за кожата се наоѓа шеќерот. Не се сите видови шеќер лоши, така што овошните шеќери се подобри отколку шеќерот што доаѓа од слатките. Преработениот шеќер посебно е лош па подобро како грицки пред телевизорот да одберете суво грозје или јаболко отколку разни чипсови и колачи кои ќе остават трага на вашата кожа. Иако млечните производи имаат мошне добра репутација кога станува збор за здравјето, не се најдобар избор за здравата кожа. Млекото и млечните производи би можеле да бидат полни со хормони кои влегуваат во вашиот крвоток и можат да предизвикаат воспаление и да го зголемат производството на масленост, што би можело да резултира со акни., Доколку сакате здрава и убава кожа, не би ...
| | веќе видена

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава, на 04.10.2016 год., регистрира земјотрес од источниот дел на скопското епицентрално подрачје. Овој земјотрес се случи во 12 часот и 52 минути, со Рихтерова локална магнитуда 3.1. Истиот беше почувствуван во Скопје и околината со интензитет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала.
сите 197 | | | веќе видена

Според Европско медитераснкиот сеизмолошки центар, последниот земјотрес кој го стресе Скопје бил со јачина од 2,7 степени по Рихтер. Во точно 12:52 часот земјотрес повторно ги вознемири скопјани. Епицентарот на истиот е на 3 километри од Усје.
сите 191 | | | веќе видена

Расте салдото на странски директни инвестиции во Македонија. Народна банка пресмета дека до јули во земјава се влезени над 171 милион евра странски капитал, за 12,2 милиона повеќе во однос на истиот период од минатата година, пишува Лидер.мк. Анализирано по месеци, најмногу странски инвестиции влегле во февруари, односно над 45 милиони евра, додека во март салдото изнесувало 37,5 милиони. Во јули, последниот месец од пресметката, во Македонија се влезени 27,4 милиони евра. Македонија успева и во време на политичка криза да привлече странски инвестиции, иако приливот е забавен, што беше нотирано и на Светска банка. „Во Македонија, ефектите на продолжените политички превирања и несигурноста во однос на изборите почнуваат да ја ослабуваат економијата. Иако СДИ се донекаде отпорни тука, сепак домашните инвестиции драстично се намалени“ – велат од Банката. Сепак, изгледите се позитивни, бидејќи разрешницата на политичката криза се очекува да доведе до политичка стабилност и враќање на старите патеки. Довербата ...
| | веќе видена

Македонија е една од 73. земји во кои од 4 до 10 октомври се одбележува Светската недела посветена на вселената (World Space Week) што вклучува речиси 1.800 различни настани. Целта на одбележувањето е да се даде акцент на придобивките од вселенските истражувања спроведени во текот на претходната година. Одбележувањето на Светската недела почнува на 4 октомври во чест на овој датум во 1957 година кога е лансиран првиот сателит Спутник 1, со што се отвори патот за истражување на вселената. Завршува на 10 октомври, датумот на кој во 1967 година е потпишан Договорот за принципи и активности на државите вклучени во истражување и соодветна употреба на вселената, вклучувајќи ја и Месечината и другите небесни тела.
сите 11 | | | веќе видена

Поради постоење основи на сомнение за сторени четири казнени дела „тешка кражба“, канцеларијата за криминалистички работи од Струга, поднесе кривична пријава против Џ.И. (22) од гостиварското село Дебреше. Пријавениот, како што соопшти СВР Охрид, тешките кражби ги сторил на втори минатиот месец, најнапред од канцеларија на Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство-подрачна единица Струга, а потоа и во неколку продавници на улицата „Маршал Тито“, како и во канцеларијата на една автошкола на улицата „Ристо Крле“ во Струга. Кривичните дела, како што појасни портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски, Џ.И. ги вршел со употреба на подесен предмет со кој насилно ги отворал влезните врати од објектите по што, вршел пребарување и одзел мобилни телефони, пари и резервни клучеви од возило марка „Даеву Матиз“, кое го користел за свои потреби. На 17-ти минатиот месец, пријавениот, истакна Димоски, една тешка кражба сторил заедно со А.М. (20) од истото село. Со употреба на подесен алат, двајцата ја оштетиле ...
сите 16 | | | веќе видена

Чаша вино може да има корисен ефект врз лошото расположение, споредливo со оној на брзи антидепресиви. Експерти од баптистичкиот медицински центар „Остров Вејк Форест“ во САД ги користеле животинските модели за истражување, пишува списанието. „Нејчр комуникешнс“. Истражувачите утврдиле дека мала доза алкохол влијае врз истите биохемиски патеки во мозокот, врз кои влијаат и брзите антидепресиви, и предизвикува слични неврални и молекуларни промени. Ефектот врз животните е сличен со оној кај луѓето и трае 24 часа. Специјалистите, сепак, предупредуваат дека откритието не треба да ги охрабрува склоните кон депресија луѓе да посегнуваат кон алкохолот како средство за лекување. „Тоа е опасно. Границата меѓу користа и штетата е многу деликатна. Во одреден момент самолекувањето со алкохол може да се претвори во зависност“, вели Кимберли Рааб-Греам од истражувачкиот тим, цитиран од агенциите.
| | веќе видена

Многу луѓе имаат навика да заспиваат со вклучен телевизор и велат дека така полесно тонат во сон. Ако и вие сте дел од таа група, тогаш мора да знаете дека тоа ви го пореметува процесот на спиење и остава последици на вашето здравје. Научниците се едногласни – човечкото тело треба да спие во целосен мрак. Кога сонцето ќе излезе и ќе се појави дневната светлина, рецепторите на светлина во мрежницата ни испраќаат сигнал дека е време за будење и спречуваат создавање мелатонин (хормон за спиење) во организмот. Ситуацијата е обратна кога ќе падне мрак. Тогаш телото добива сигнал дека е време за кревет и не поттикнува на спиење испуштајќи мелатонин. Ако во моментот сте изложени на силен извор на светлина како вклучен телевизор, тогаш ќе имате немирен сон бидејќи светлината значително ги пореметува основните телесни функции, циркадијарниот ритам и влегувањето во фаза на спиење во која најдобро ќе се одморите. Тоа резултира со чувство на поспаност, лошо расположение и тешкотии кога ќе се разбудите. Истото важи и за ...
сите 2 | | | веќе видена

Досегашните истражувања покажале дека ѓумбирот ја поттикнува работата на дигестивниот систем, ги ублажува симптомите на астма, како и болките и добар е за превенција од болести на кардиоваскуларниот систем. Чајот од ѓумбир е делотворен и во борбата против главоболка, грип и настинка. Одличен е и за ублажување болки и напнатост во мускулите, пишува HealthyLivingStyle. Секојдневната консумација на чај од ѓумбир може да го зајакне имунолошкиот систем, а се благодарение на високиот удел на антиоксиданси кои му помагаат на телото да се одбрани од инфекции. Само една шолја чај од ѓумбир дневно може да го намали ризикот од срцев удар. Овој чај ја подобрува и циркулацијата во крвта. Подобра циркулација значи и подобар доток на витамини, минерали и кислород во секоја клетка од вашето тело. Чајот од ѓумбир учествува и во уништување на вируси кои предизвикуваат настинка и грип. Со честа консумација на овој чај ќе поттикнете елиминација на токсините од телото, процес на чистење на црниот дроб и ќе ја подобрите неговата ...
сите 2 | | | веќе видена

Зимското сметање на времето оваа година ќе почне на 30 октомври, во 3 часот по полноќ кога стрелките на часовникот ќе се вратат еден час назад. Иако денот се уште трае до 19 часот, како што доаѓа зимата, се порано се стемнува, а зимското сметање на времето дополнитено ќе придонесе за тоа.
сите 5 | | | веќе видена

Во периодот од 2017-2020 година низ Македонија ќе бидат изградени најмалку 140 државни градинки. 100 ќе бидат комплетно нови градби, додека пак 40 ќе се отворат во веќе постоечки државни објекти, кои ќе бидат соодветно реновирани и адаптирани. Проектот, како што појасни лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кога го презентираше проектот, е дека според проекциите истиот ќе чини околу 25 милиони евра. „Изминатиот период бевме посветени на реализација на проекти и мерки за отворање на нови детски градинки. Градинките кои ги отворивме изминатиот период или вкупно 52 градинки, влијаеја значително да се опфати бројот на деца од предучилишна возраст во детските градинки. Ако во периодот од 2006 година затекнавме состојба на опфат на децата од предучилишна возраст на само околу 9%, или пак на децата од 3-6 години опфат од околу 12% веќе денеска ситуацијата е многу поинаква и имаме опфат на децата до предучилишна возраст од вкупно 26% а на оние од 3-6 години на околу 40%, појасни денеска заменик министерот за труд ...
сите 44 | | | веќе видена

Како да поставите граници на работа, а да не испаднете незаинтересирани и неподготвени да им помогнете на колегите? Истражувањата покажале дека овој став е на самиот врв на листата со навики кои го ограничуваат напредувањето во работата. Овој став може да се каже дека се повеќе е присутен во денешно време, а доколку сте работеле со таква личност, знаете колку е тоа фрустрирачко… Помогнете им на другите кога можете Ако имате време и можност да му помогнете на некој колега во компанијата, направете го тоа. Запомнете дека на таа личност сте и направиле услуга, но не очекувајте дека таа личност мора да ви возврати на истиот начин, баш секој пат кога ќе и помогнете. Поставете ограничување, но само со причина Во ред е да кажете „не“ на работното место. Меѓутоа, ако постојат добри причини, ако на пример, сте навистина преоптеретени со работа. Бидете сигурни дека поставувате ограничувања или ги одбивате колегите со причина, а не затоа што не ви се рбаоти или тие колги не ви се омилени. Кога поставувате граници, ...
| | веќе видена

Маслиновото масло содржи олеокантал, соединување кое има слично антифламаторно дејство како лекот „Бруфен“, кој ја намалува болката, но сепак со многу помала јачина. Олеоканталот, исто така, има анти-воспалително и антиоксидантно дејство, и заедно со бројните антиоксиданси и незаситени масни киселини кое ги содржи маслиновото масло, заслужен е за важната улога во превенцијата за кардиоваскуларни заболувања. Маслиновото масло може да ја смири кашлицата, особено во ноќните часови. Едноставно пред да легнете да спиете испијте една супена лажица маслиново масло.
| | веќе видена

Сите карти на кои е нацртана Австралија треба да завршат во ѓубре, затоа што таа повеќе не е таму каде што е прикажана на мапите, тврди весникот „Њујорк Тајмс“. Весникот наведува дела Австралија постојано „се движи“ како последица на поместувањето на тектонските плочи, кое во случајот на оваа државе е едно од најбрзите. Нејзината „плоча“ годишно се поместува за 6,85 сантиметри кон север и малку ротира во правец на стрелките на часовникот. Иако населението на овој континент-држава не го чувствува поместувањето, сепак тоа прецизно го регистрира глобалниот систем за позицирање (ГПС). Надлежните во Австралија се свесни за проблемот и наскоро ќе ја усогласат географската ширина и должина за да се совпаѓа со ГПС. Ова не е првпат австралиските власти да преземат ваков чекор. Така, во последните 50 години, Австралија дури четири пати мораше да ги ажурира координатите на нејзината држава за да бидат точни. Последен пат тоа е направено во 1994 година, кога позицијата била корегирана за 200 метри. Следното ажурирање ќе ...
| | веќе видена

next