Изградбата на експресниот пат од Велес до Штип во должина од 26 километри е при крај. Асфалтирањето се очекува да заврши за неколку дена, а се планираат и два железнички премини за кои ќе бидат набавени и сигнални уреди и нови рампи. Патот се градеше во три фази, од кои двете се веќе завршени, а најголем дел од работите на третата фаза од патот, која е во должина од 10 километри, се завршени. Станува збор за инвестиција од околу 15 милиони евра, средства обезбедени преку Европската банка за обнова и развој, а со пуштањето во употреба на овој експресен пат се очекува да се олесни сообраќајот на оваа делница која што е многу фреквентна. Увид во градежните активности денеска извршија лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски и директорот на Државното претпријатие за државни патишта Александар Стојановски.
сите 15 | | | веќе видена

Индустриското производство во август годинава бележи раст од 5,2 отсто во однос на август лани, а од почетокот на годината заклучно со август има зголемување за 5,5 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, индустриското производство во август годинава, во однос на август лани во секторот Рударство и вадење камен бележи опаѓање од 10,5 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 8,4 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација пораст од 0,9 отсто. Зголемувањето во секторот Преработувачка индустрија е резултат, пред сѐ, на зголеменото производство на прехранбени производи, на текстил, на основни фармацевтски производи и фармацевтски препарати, на производи од гума и производи од пластични маси, производство на други неметални минерални производи, производство на електрична опрема, производство на машини и уреди, неспомнати на друго место, производство на моторни возила, приколки и полуприколки и производство на мебел. ...
сите 14 | | | веќе видена

Припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во рамки на обуката за логорување, изведоа тактичко-показна вежба со три различни сценарија за справување со терористички закани во планина. Единицата за време на обуката за логорување беше посетена од директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков. Обуката, која траела 7 дена, се одржува еднаш годишно со цел воведување нови и обновување на постојните знаења на ЕБР. Во рамки на истата се работело на три сценарија, заседа да возило на терориостичка група, засега на терористичка група која се движи пеш и движење во планински предел и неутрализирање на непријателска група.
| | веќе видена

Управниот одбор на одгледувачи и производители на свинско месо и свињи донесе одлука цената на свинското месо да ја намали. Цената на свињите жива мера ќе се движи од 90 до 95 денари за килограм, соопшти денеска претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Ефтим Шаклев. „Кај нас постојат демократски односи, одлучивме самите членови на нашето здружение да имаат извесна флексибилност и слобода при формирањето на цените, во зависност од времетраењето на соработката, големината на порачките и од зависност на начинот и времетраењето на плаќњето да се движи цената на свињите од 90 до 95 денари. Сето ова го правиме за да докажиме дека ние сакаме да имаме цврсти и постојани односи со нашите партнери, вели Шаклев. Тој истакна дека на овој начин ќе ги задоволат и потребите на потрошувачите со македонско свежо месо, со што ќе влијаат и на подобрување на стандардот на граѓаните. „Со овие цени се уште ќе се движиме во границите на рентабилноста. Но, да речеме ова е скоро долна граница на рентабилност. Се надеваме дека ...
сите 6 | | | веќе видена

Одлуката на ОПЕК да го намали производството на нафта би можела да ја подигне цената на „црно злато“ за дури 10 долари по барел сметаат аналитичари од неколку светски инвестициски банки. Ситигруп предвидува дека до крајот на годината цените на нафтата ќе се движат во распон од 40 до 50 долари за барел, додека цената на нафтата од типот „брент“ ќе порасне на 60 долари за барел во 2017 година. За македонски услови тоа значи дека од наредната година можно е да имаме и за 10 денари поскап литар гориво во однос на актуелните цени.
сите 64 | | | веќе видена

Во недела, со почеток од 10:00 часот покрај кејот на реката Вардар ќе се одржи хуманитарна трка по повод 70-годишниот јубилеј на централно-банкарските активности во Република Македонија. Хуманитарната трка ќе се одвива од Народна банка на Република Македонија до спортскиот центар „Јане Сандански“ во Општина Аеродром, а средствата од овој настан ќе бидат донирани на центрите за деца со посебни потреби. Покрај хуманитарната трка, на истата патека ќе се одвиваат и повеќе други спортски активности како трчање, возење ролерки и велосипед, како и брзо пешачење. На крајот од трката во Паркот со езерата ќе се организира културно-забавна програма и доделување на наградите за победниците. Овој хуманитарен настан го организира Народна банка на Република Македонија и Синдикалната организација при НБРМ, со поддршка од Општина Аеродром, а ќе учествуваат лица од финансискиот сектор. Организаторите ги повикуваат и другите граѓани да се приклучат на трката во недела.
сите 36 | | | веќе видена

Б ројот на работниците во индустријата во август 2016 година, во однос на август лани бележи намалување за 1,1 проценти, додека во периодот јануари- август 2016 година, во однос на периодот јануари – август 2015 година, бележи раст од 0,6 отсто, објави Државниот завод за статистика. Во секторот Рударство и вадење на камен во август 2016 година, во однос на август бројот на работници бележи пораст од 1,7 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи опаѓање од 1,3 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 0,3 отсто. Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во август 2016 година, во однос на август 2015 година, бележи пораст кај Енергија за 1 процент, Интермедијарни производи, освен енергија за 0,3 отсто, Капитални производи за 8,2 отсто и Tрајни производи за широка потрошувачка за 3,4 отсто, додека опаѓање бележи кај Нетрајните производи за широка потрошувачка за 4,3 отсто.
сите 16 | | | веќе видена

Првата меѓународна конференција за безбедност на сообраќајот на патиштата, на тема: „Управување со безбедноста на патниот сообраќај во Југоистична Европа-предизвици и насоки за дејствување“ започна денес во Скопје. На Конференцијата присуствуваа претседателот на РСБСП, Стојче Стаменковски, заменик на претседателот на Владата на РМ, Владимир Пешевски и претседател на Координативното тело за безбедност на сообараќајот на патиштата, дополнителниот заменик-министер во МВР Оливер Андонов, и претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. Конференцијата ја отвори Иванов кој во своето обраќање пред присутните истакна дека секој учесник во сообраќајот има право да биде безбеден и да се движи безбедно, но и честопати забораваме дека тоа право подразбира и лична одговорност на секој учесник во сообраќајот, односно зависи од триаголникот на правото, одговорноста и почитувањето. -Ниту нови патишта, ниту нови закони, ниту повисоки казни, нема да ја намалат смртноста на патиштата ако не работиме на развивање на ...
сите 12 | | | веќе видена

Во големата сала на Собранието на општина Прилеп денеска продолжи редовната практика за доделување на решенија од процесот на легализација. Градоначалникот, Марјан Ристески врачи 80 решенија за легализација на бесправно изградени објекти. „Процесот на дефинирање на статусот од недвижниот имот изграден бесправно пред повеќе децении продолжува со несмалено темпо во Прилеп“ , посочи градоначалникот Ристески. Дополнителниот рок за доставување на нови барања за легализација од граѓаните кој заврши неодамна ја зголеми бројката на предмети на недвижен имот што ќе биде опфатен со изготвување на геодетски елаборати. Општина Прилеп заедно со овие дополнителни барања регистрира околу 18 илјади поднесени пријави. Досега, преку приватните геодетски куќи и општинската урбанистичка служба финализирани се над 8.000 барања за легализација.
| | веќе видена

Германската полиција го затворила автопатот, близу до граничната линија со Австрија, откако во еден запрен автомобил биле најдени материјали за изработка на бомба, јавуваат германските медиуми. Инцидентот се случил во текот на ноќта, кога при рутинската контрола на еден автомобил со полски регистарски таблички, биле откриени количества барут, електрични кабли, неколку мобилни телефони и цевки, од кои може да се направи бомба или некаква експлозивна направа. Полицијата го уапсила возачот, но и тројцата Африканци, мигранти кои патувале со него, двајца од Брегот на Слоновата Коска и еден од Гвинеја. Засега не е јасно однесувањето на Полјакот, но полицијата го уапсила со обвинување за илегално префрлање африкански имигранти во Германија. Германските власти воведоа контрола и ги запираат возилата што доаѓаат од Австрија, уште од јули минатата година, по неочекуваниот наплив на 1,1 милиони мигранти и бегалци. Полицијата и безбедносните сили во Германија се во позиција на постојана тревога, по неколкуте напади со ...
сите 4 | | | веќе видена

Денеска почна да се гради паркот „Макфест“, кој се наоѓа во непосредна близина на Центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип, каде секоја година се одржува фестивалот на забавна музика „Макфест“. Директорката на Центарот за развој на Источно планскиот регион, Драгица Здравева вели дека средствата од 130.000 евра се обезбедени од Министерството за локална самоупува преку Бирото за рамномерен регионален развој. „Паркот на „Макфест“ е прв на приоритетнната листа за финасирање за проекти, за кои што средствата се обезбедени од Програмата за рамномерен регионален развој или поточно тоа се средства од националниот буџет преку Бирото за регионален развој, вели Здравева. Нада Наџинска од Одделението за урбанизам во Општина Штип вели дека проектот содржи фонтана, плато до фонтаната, парк кој ќе се обнови со нови стази, а ќе има и висечки мостови околу фонтаната на кои ќе има канделабри и звучници за да може да се слушат песните од фестивалот „Макфест“. „Во попладневните часови, два часа од 18 до 20 часот ќе се слушат ...
сите 2 | | | веќе видена

Полицијата денес информира дека расчистен е случајот поврзан со кривично дело насилство случен на 6-ти август во близина на бензиската пумпа во село Градец, кога М.Г. со синот Н.Г. и сопругата М.Г. сообраќал на релација село Градец – село Сенокос со патничко возило ,,Фиат Стило“, при што во еден момент Х.Б. со товарно возило ,Цитроен“ се движел во истиот правец и ги испрскал со атмосферска вода, по што запрел. „По ова помеѓу непознато лице и Н.Г. настанала расправија, а кога М.Г. сакал да го оттргне син му од расправија непознатото лице со нога го удрило М.Г. во пределот на градите. Потоа М.Г. го ставил во погон возилото и се упатил накај дома, но бил следен од возилото кое го управувал Х.Б. и по патот неколку пати удиран во задниот дел од неговото возило. Во селото Неготино во близина на амбулантата Х.Б. ги заобиколил и овој пат неколку пати со возилото ги удирал во нивното возило од предната страна. Кога Н.Г. се обидел да излезе од возилото Х.Б. со метален предмет клешти – папагалки замавнал кон него и го ...
сите 12 | | | веќе видена

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата со новата кампања за заштита на децата во сообраќајот, насловена „Секој ден да е безбеден“, уште еднаш ја потенцира највисоката општествена цел и врвниот општествен приоритет на поединците и на надлежните институции-безбедноста на децата. Кампањата ќе се реализира во соработка со Општинските совети за безбедност на сообраќајот на патиштата и со надлежните институции на ниво на Република Македонија. РСБСП цели кон тоа да се задржи континуитетот на сообраќајна едукација, а со тоа децата да се стекнат со трајни навики кои секојдневно ќе ги практикуваат во текот на целиот живот, а со тоа да се унапреди безбедноста на сообраќајот на патиштата, како кај децата, така и кај возрасните, преку практикување на повисоко ниво на култура, свест и одговорност во сообраќајот. Активностите од кампањата ќе бидат реализирани во наредните 6 месеци, кога ќе бидат организирани повеќе јавни настани за подигање на свеста за заштита на децата во сообраќајот, едукативни ...
сите 2 | | | веќе видена

Непознато лице вчера пред ОУ „25-ти Мај“ во населбата Ченто вперило пиштол во деветгодишно дете и други 20-тина ученици, по што испукал еднаш во воздух побегнал од местото на настанот. МВР денеска соопшти дека нема повредени во инцидентот и се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.
сите 5 | | | веќе видена

Четириесет и девет годишниот Т.Г.М. од Пловдив, Бугарија вчера бил пронајден починат во сметувачки објект во Берово. Од полицијата информираат дека безживотното тело било пронајдено од страна на неговите колеги со кои бил дојден во Берово. Најверојатно тој починал од природна смрт која била констатирана од лекар. Увид извршиле полициски екипи и јавен обвинител, по чија наредба телото ќе биде предадено на обдукција.
сите 34 | | | веќе видена

Момче по име Тсерин исчезнало во сибирската тајга, но, за среќа, беше пронајдено три дена подоцна, живо и здраво, пишува “Сајбиријан тамјс”. Успешно заврши акцијата за спасување на тригодишно дете, кое беше пронајдено по 72 часа талкање во шума во областа Тува, позната како област богато населена со волци и мечки, во зафрлениот дел на Сибир. Како што пренесуваат руските медиуми, детето во џебот имало неколку парчиња чоколада, спиело на купови лисја, а локалните власти давале мали шанси дека може само да преживее. Во потрагата биле вклучени повеќе од 100 лица, како и екипи од Министерството за вонредни состојби. За да се осигура дека не станува збор за киднапирање, полицијата најпрво извршила рација во преку 60 куќи во селото Кут, а детето било пронајдено во шумата, на место оддалечено три километри од тоа село. Докторите потврдиле дека момчето е во добра состојба и не е повредено.
| | веќе видена

Логата на авионите секогаш се во боја, но испишани на бела површина. Сте се запрашале ли некогаш зошто авионите, како и автомобилите, не се појавуваат во различни бои. Всушност, ретко, некои примероци доаѓаат во друга боја, но 99 отсто од сите патнички авиони во целост се бели, а причини има неколку, а главната е безбедносна. На бела боја најубаво се одбива светлината, а тоа е многу важно бидејќи на тој начин се намалува загревањето ан авионот. Освен тоа, на бела боја најлесно се забележуваат пукнатини, протекување на масло и други проблеми кои можат да се случат доколку авионот не е исправен, а со тоа и побрзо да се реши проблемот. На крајот, белата боја најлесно се забележува на небото во случај на судир или при лоши временски услови. И практично -0 тоа е единствената боја која не бледее. Секако, постојат и економски причини, зашто за боењето на авион е долга и скапа работа, а со наведените предности ан белата, навистина нема смисла да се бои во друга боја. За бојадисување на авион потребно е време од два ...
сите 5 | | | веќе видена

Во видеото кое стана хит на социјалните мрежи можете да погледнете како едно момче преживеа налет на автомобил во полна брзина. Имено, додека излегувал од својот мини купер, од спротивна насока, без никаква контрола, во полна брзина наишол фолкцваген, кој се движел директно кон него. Поради брзото размислување и неверојатните рефлекси го преживеа налетот на фолкцвагенот. Вистинско чудо е како успеа да си го спаси животот зошто евентуален судир сигурно би бил кобен за него.
сите 8 | | | веќе видена

Без оглед на тоа дали вишокот на сексуален апетит може да се смета за нарушување или не, постојат одредени карактеристики кои се заеднички за луѓето со нездрави сексуални желби. Зависноста од секс е една од темите што често не се земаат сериозно во предвид, и за кое што со презир се вели дека е измислена состојба. Без оглед на тоа дали вишокот на сексуалната страст може да се смета за нарушување или не, постојат одредени карактеристики кои се заеднички за луѓе со нездрави сексуални желби или како што британски Сан ги нарекува – сексуални зависници. Еве шест карактеристики на зависниците од секс, но тие не се задолжителни кај таквите лица. Карактеристика 1: Користење на сексот како оружје Кога сексот станува алатка, начин на одмазда, за изедначување на сметката со партнерот или со некоја друга личност, тоа е главниот знак дека на сексот не гледате само како на задоволство, туку како на оружје за извршување на вашите цели. Карактеристика 2: Користење на секс за смирување на негативните емоции Некои луѓе ...
сите 3 | | | веќе видена

Врие во ординациите на психијатарите, зачестените земјотреси ги направија граѓаните анксиозни. Докторите апелираат граѓаните да побараат стручна помош.На оваа тема во дневникот на Канал 5 вчера зборуваше примариус доктор психијатар Весна Дамјановска. Бројот на пациeнти кои побарале помош поради депресија анксиозност е зголемен за околу 50 проценти истакнуваат психијатарите. Која е причината на зголемениот број на пациенти со ансиозност и депресија?„Стресот како секојдневен придружник на современото живеење,е главниот причинител за појавата на разни болести. Стресот не е болест , но доведува до болест, истакна Дамјановска. Целиот разговор погледнете го во видеото.
сите 6 | | | веќе видена

next