Лажицата за тестенини за многумина претставува една од најголемите кујнски мистерии, а голем број на луѓе ја користат погрешно. Прва асоцијација на многумина е дека дупката што се наоѓа во средината на лажицата се употребува за цедење на вишокот вода од тестенините, но тоа е само половина од нејзината намена. По правило, дупката е со точно одредена големина – ако во неа ставите шпагети пред готвење ќе се има идеална доза за оброк за едно лице. Ако имате дома ваква лажица, во иднина повеќе нама да имате дилеми околу точното количество на тестенини што ви е потребно за ручек или вечера. Зависно од бројот на луѓето на масата, лесно се дозира количеството.
сите 44 | | | веќе видена

Акцијата за бесплатно приклучување кон системот за топлинска енергија на компанијата за дистрибуција на топлина „Балкан енерџи“ продолжува до крајот на месецов. „Сите заинтересирани граѓани може да се јават на телефонскиот број 02/3076-200, а акцијата се одвива по принципот „прв пријавен, прв услужен“ и се однесува само на објектите кои имаат техничка можност да бидат приклучени во системот за топлинска енергија во Скопје, соопшти денеска „Балкан енерџи“. Освен за домаќинствата, акцијата за бесплатно приклучување во системот за греење е продолжена и за правните лица, кои, посочуваат од „Балкан енерџи“ со последното утврдување на цената на топлинска енергија во август годинава, исто така, добија значително намалување. Во рамки на досегашната акција за бесплатен приклучок во системот за топлинска енергија приклучени се околу 700 потрошувачи, а се јавиле 900 потрошувачи. Според „Балкан енерџи“, најавата за можен пад на температурите го зголемила интересот за приклучување на системот за толинска енергија, на ...
сите 58 | | | веќе видена

Колумна на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски е објавена во германски „Дер Хаупштадбриф“ , најзначајниот политички магазин на политичката и бизнис заедница во Германија. Излегува како месечник и се дистрибуира помеѓу врвните политички лидери на Германија и носителите на економијата. Важи за магазин кој е главен носител на идеите за политичко одлучување во Берлин. Во претходниот број свои текстови имаа канцеларката Ангела Меркел и министерот за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер. 25 години на борба и докажување На 8 септември граѓаните на Република Македонија го прославија денот кога во 1991 година одлучија да се одделат од поранешна Југославија и да создадат независна и суверена држава. Македонците и другите народи кои живееле на овие простори секогаш се стремеле и се бореле за свое парче земја со која ќе владеат. Гоце Делчев, еден од најголемите и најпознатите револуционери кој беше дел од историското ВМРО и во почетокот на 20 век ја поведе борбата против Отоманската империја, рече: “ Ние не ...
| | веќе видена

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинја за половина денар по литар, а цената на дизел горивата остана иста, одлучи Регулаторната комсија за енергетика (РКЕ). Со овдлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,93, односно за 0,56 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 61,5, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, 63 денари за литар. Цените на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), не се менуваат, односно остануваат 48 и 36,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 0,387 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и сега ќе чини 22,408 денари за килограм. Како причина за намалување на цените на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 0,832 отсто пониската просечна цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатите две недели и за 0,148 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.
сите 4 | | | веќе видена

Патријархот московски и на цела Русија, врховниот муфтија на Русија и ополномоштената на претседателот на РФ за право на детето ја поддржаа борбата против абортусот. Па сепак, мала е веројатноста дека вештачкиот прекин на бременоста во Русија ќе биде забранет или исклучен од системот за здравствено осигурување затоа што на тоа се противи Министерството за здравство на Русија. Патријархот Кирил, поглаварот на Руската православна црква (РПЦ), ја потпиша на 27 септември 2016 година Петицијата на граѓаните за забрана на абортусот, документ напишан од православните активисти. „Ние, граѓаните на Руската Федерација, се залагаме за прекин на праксата на легално убиство на деца пред да бидат родени“, се вели во петицијата. Патријархот ја одобри иницијативата на активистите и, како што соопштува официјалниот сајт на патријаршијата „им се заблагодари за трудот“. Судејќи според текстот на петицијата, авторите се залагаат за целосна забрана на абортусот: тие бараат човекот да се смета за живо суштество од моментот на ...
| | веќе видена

Излегувањето на државата од медиумите во Србија требаше, според новинарските надежи и предвидувања, конечно да осигури предуслови за развивање на квалитетно новинарство и одржливи медиуми. Но наивната верба во пазарната меритократија, по којзнае кој пат, се насука на гребенот на капиталистичката реалност Српската медиумска елита истрауматизирана од владеењето на Слободан Милошевиќ, веќе над 20 години заговара приватизација на медиумите во надеж дека плурализмот на информации, слободата во известувањето и сеопштата грижа за јавниот интерес ќе процветаат во изведба на некакви идеал-типски новинари изникнати од учебниците по новинарство. Водени од повикот на либералната демократија и транзициониот наратив за “пристојно општество” од Западот, новинарскиот еснаф го усвои пазарниот правец прецизно сведен во догматскиот став на професорот по радиско новинарство Раде Вељановски дека “статусот на јавно претпријатие е најлошиот статус за еден медиум.” На 15 години по фамозната “Петооктомвриска револуција” и “правиот” ...
| | веќе видена

Во Македонија ќе се гради медицински наменски центар за потребите на целиот Балкан. Ова го соопшти министерот за одбрана, Зоран Јолевски кој гостуваше во информативниот дневник во 20 часот на ТВ Нова. „Се работи за прва регионална организација со постојано седиште во Скопје. Членки на овој центар за непогоди се Словенија, Србија, Босна и Херцеговина Црна Гора, Албанија и Македонија. Тоа значи дека во случај на непогоди како пожари, земјотреси, поплави ќе се координира одговорот на овие земји, односно медициските сили ќе се распоредат на соодветни локации. Преку овој т.н. штаб ќе се координира која земја со што може да придонесе“, истакна Јолевски. Тој додаде дека медицинскиот центар ќе се отвора во среда, а на отворањето ќе присуствуваат неговите колеги, Министрите за одбрана на Слованија, Србија и Босна. Како поддржувачи на проектот се јавуваат Норвешка и САД кои ќе имаат и нивни претставници на отворањето на центарот. „Иницијативата е проект на НАТО. Целта е наместо земјите посебно да инвестираат во вакви ...
сите 104 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде облачно со слаб до умерен дожд и значително постудено. Ќе дува засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од шест до 13, а дневната од 14 до 23 степени. Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен повремен дожд и со повремено засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 11, а дневната ќе се искачи до 17 степени. Во среда ќе дува засилен северен ветер што ќе услови значително спуштање на дневната температура. Во среда и во четврток ќе биде сончево со мала до умерена облачност и се постудено, а во петок ќе настапи ново наоблачување со врнежи од дожд.
сите 211 | | | веќе видена

Минатиот месец се појави iPhone 7 и за многумина е толку голема желба, што се одлучуваат да го купат и на кредит. Веднаш по почетокот на продажбата, Седмицата стана нов статусен симбол. Сепак, не го чуваат сите како капка на дланка. Влогерот Текс Рекс на неговиот YouTube канал објави снимка каде го фрла апаратот iPhone7 Plus од Бурџ Халифа, највисоката зграда во светот. Рекс го фрли уредот од 148 кат на зградата, по што го „побара“ со апликацијата „Find my iPhone“, се увери дека мобилниот е целосно уништен. Видеото вознемири многумина кои го видоа, а неговите следбеници тврдат дека во нив предизвикал чудно чувство, слично чувство на тензија во хорор или трилер филмовите. Видеото за само три дена е видено милион пати.
сите 3 | | | веќе видена

Една од причините поради кои многу често не го гледаме, да го наречеме, тоа „зло“, злобно срце или психопатско однесување, веројатно е тоа дека ни е тешко да поверуваме дека постојат такви луѓе. Следните пет знаци ќе ви покажуваат дали имате работа со луѓе со злобно срце и доколку ги препознаете, најдобро е да се тргнете од нив. – Тие се експерти за создавање забуни и кавги; ги извртуваат фактите, заведуваат, лажат, избегнуваат да преземат одговорност, ја негираат вистината, измислуваат приказни, задржуваат информации за себе. – Тие се експерти во заведување на другите со својата слаткоречивост. Но, ако погледнете што создале или ако се поведете по нивните зборови, ќе видите дека тие ништо не менуваат и не се влог во раст и развој. Нивниот живот е илузија, а духовна храна им е туѓата несреќа. – Тие сакаат да ги контролираат другите, а сами на себе се најголемиот авторитет. Ги одбиваат повратните информации и конструктивните критики, сами ги креираат правилата по кои живеат, прескокнувајќи ги моралните норми. ...
| | веќе видена

Милан денеска славеше неверојатна победа над Сасуоло од 4:3, иако губеше со 1:3, а од овој резултат добро се офајди една Македонка која го погоди точниот резултат. „Другарка ја сонуваше вчера утакмицава и цел ден ја збореше, напиша нејзин другар на социјалните мрежи. Другарка ја сонуваше вчера утакмицава и цел ден ја збореше pic.twitter.com/VuYP59oj6z — ТониМилиони (@tonimilioni) October 2, 2016
сите 10 | | | веќе видена

Балканот не престанува да се тресе. Пред само неколку минути силен земјотрес ја стресе Црна Гора. Според сајтот на Европско-Медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотрес со магнитуда од 3,9 степени по Рихтер вечерва во 21:41 часот ја стресе Црна Гора. Епицентарот е на 9 километри од Подгорица.
сите 185 | | | веќе видена

СЈО е продолжена рака на СДСМ. Последната истрага за случајот “Трезор” е само потврда за се она што функционерите на ВМРО-ДПМНЕ зборуваа во изминатиот период. „Toa што го направи СЈО со последниот случај е истото што го говориме подолг период наназад. СЈО функционира како продолжена рака на СДСМ и има единствена цел неосновано да дискредитира луѓе од раководството на ВМРО-ДПМНЕ кои Заев ги гледа како конкуренција на која што не може да и парира. Сите наводи на СЈО се целосно измислени. Под сета морална и материјална одговорност тврдам дека изречените наводи на прес конференцијата на СЈО се целосно измислени и неточни. Ниту сум направил некаква штета на буџетот, ниту сум остварил каква било материјална корист. Сите политички инсинуации на СЈО ќе се докажат во соодветна постапка – вели Мијалков.
сите 2 | | | веќе видена

Под исклучително поволни услови, со директна поддршка на државата и Министерството за одбрана, на припадниците на АРМ им се дава можност да дојдат до сопствен стан. Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој денеска присуствуваше на поставување на камен темелник за изградба на првата зграда со станови за припадници на Армијата на Република Македонија, како дел од проектот „АРМ – мој вистински дом“. „Мене ми е задоволство што започна да се реализира овој проект кој што го зацртавме од поодамна. Имаше пречки во минатото за неговата реализиација, но тие се надминаа и сега голем број на воени лица, на официери, подофицери, војници и така натаму ќе можат да го решат своето станбено прашање, рече Груевски. Потенцираше дека ова било ветување, најпрво во партиската програма пред изборите, а потоа и во владината програма и изрази задоволство што овој проект започна да се реализира. „Голем број на војници ќе го решат своето станбено прашање и ќе имаат убави услови со многу поволни услови, затоа што со ...
сите 2 | | | веќе видена

Истражувањата покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе победи на претстојните избори на 11-ти декември со значајна разлика, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во своето обраќање на денешната средба со преставници и пратеници од Европската народна партија (ЕПП) кои учествуваат на есенската сесија и на Парламнетарното собрание на ОБСЕ кое од вчера се одржува во Скопје. Изминатите десет години спроведени се многу реформи и проекти кои се важни за иднината на земјата. Сите овие резултати и проекти беа препознаени од македонските граѓани. Македонските граѓани гласаа за ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата што ја предводиме. Тоа беше потврдено на сите избори изминатите десет години. Сега ни претстојат избори на 11-ти декември а сите индикатори покажуваат дека повторно ќе победиме на изборите со значајна разлика, рече Груевски. Тој изрази надеж дека со овие избори политичката криза во Македонија ќе заврши, и оти треба да се почитува волјата на народот изразена на изборите. Кризата треба да е привремена не смее да трае ...
сите 2 | | | веќе видена

Проект за изградба на нови 140 државни детски градинки во периодот од 2017 до 2020 година со кои ќе се отворат до 18 илјади места за згрижување деца од претшколска возраст најави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Вредноста на проектот е 25 милиони евра, а со неговата реализација треба да се реши проблемот со листите на чекање за згрижување на деца во градинки. Приоритет за изградба на нови детски градинки ќе имаат општините кои имаат најголеми потреби, односно најдолги листи на чекање. Станува збор, рече Груевски, за изградба на 100 комплетно нови и 40 детски градинки кои ќе се отворат во постоечки, а неискористени државни објекти, откако претходно ќе бидат реновирани и адаптирани. Со овие, градинки, опфатот на деца згрижени во претшколски установи се очекува да се зглеми од 26 проценти колку изнесува сега, на околу 40 проценти. Приоритет во рамки на овој проект ќе имаат општините кои имаат најголема потреба од нови капацитети за згрижување, кои што досега имаат и најголема листа за ...
сите 73 | | | веќе видена

П редвремените парламентарни избори ќе бидат излез од кризата, но само доколку по изборите се деблокираат интеграциите на Република Македонија, порача претседателот Ѓорге Иванов во синоќешното обраќање на свечениот прием за учесниците на 15. Есенска сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ што се одржа во Музејот на македонската борба. Според Иванов, б локадата на европската и евроатлантската интеграција на Република Македонија стана една од главните причини за постојаната политичка криза што , нагласи, кулминираше годинава и со тоа, последиците од блокадите станаа причини за нови блокади. „ Верувам дека предвремените парламентарни избори ќе бидат излез од кризата, но само доколку по изборите се деблокираат интеграциите. Само со отворање на европските перспективи за македонските граѓани ќе се излезе од маѓепсаниот круг на политички кризи и недоверба , рече претседателот Иванов. На ОБСЕ, како што посочи шефот на државата, му беа потребни речиси четири долги години за да ја прифати реалноста на македонската ...
сите 2 | | | веќе видена

Стан изгоре во пожар во Чаир. Три противпожарни возила учествувале во гаснењето на пожарот и едно специјално возило со скали. Денеска околку пладне избувна голем пожар во населбата Чаир во кој целосно изгоре стан. Причините не се познати, но според сведоштвото на жената која сама била дома најверојано се случила мала експлозија на дел од инсталацијата во една од собите, објави „ Телма “. Таа со помош на соседите излезе пред зградата, а во тоа време беше повикан и нејзниот сопруг кој беше во близина. Во гаснењето на пожарот учествуваа три против пожарни возила и специјално возило со скали. На самото место пристигна и екипа на итната медицинска помош која освен покачен крвен притисок и вознемиреност кај сопружниците не требаше дополнително да интервенира.
сите 25 | | | веќе видена

Управата за хидрометеоролошки работи (УНМР) соопшти дека утре кон крајот на денот со засилен северен ветер кон нашето подрачје ќе започне да се спушта студена воздушна маса од поларните географски ширини. Ова, како што наведуваат од УХМР, ќе предизвика во вторник времето да биде променливо облачно, ветровито и постудено со повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет. Максималната температура ќе се движи од 14 до 22 степени. Променливо облачно, студено и ветровито, но претежно суво ќе биде во среда, кога дневната температура ќе биде во интервал од 10 до 16 степени. Во четврток ќе настапи разведрување, па утринската температура ќе се спушти од 0 до 7, а во петок од -2 до 5 степени. Од четврток дневните температури ќе бидат во постепен благ пораст.
сите 200 | | | веќе видена

Во радовишкото село Покрајчево денеска свечено беше пуштена во употреба новата училишна зграда на подрачното општинско основно училиште „Орце Николов“, каде настава посетуваат 21 ученик. Изградено е на 134 квадратни метри и има три училници и санитарни јазли. Инвестицијата е вредна 4.700.000 денари. Заменик-министерот за образование и наука Спиро Ристовски истакна дека пред девет месеци на тоа место беше поставен камен-темелникот за изградба на новата училишна зграда, а веќе денеска, како што рече, се отвора современ објект во кој учениците ги имаат сите услови за нормално одвивање на редовната настава. „Ако пред некој ден отворавме училиште за 500 или 600 ученици во населбата Кисела Вода во Скопје, денеска отвораме училиште за 21 ученик во село Покрајчево, што за нас е основна интенција и начин да ги поддржиме општините и да ги поддржиме помалите населени места преку изградба на што поголем број училишта. Ова е само потврда дека како Влада продолжуваме да инвестираме секаде и во соработка со општините, каде ...
сите 10 | | | веќе видена

next