Според податоците на Климатскиот институт на Австралија, ако продолжи постојаното влошување на климатските услови, глобалното затоплување ќе биде заслужно за 50-процентно намалување на производството на кафе до 2050 година, или до целосно исчезнување на ова растение до 2080 година. „Постојат силни докази дека растечките температури и променливите услови за врнежи, влијаат врз приносите, квалитетот, штетниците и болестите, што влијае и врз економската сигурност во регионите каде што стопанството се потпира на производството на кафе“, пишува во најновиот извештај на Институтот. Што ќе значи исчезнувањето на кафето објаснуваат и американскиот публицист Марк Пендерграст и историчарката Аугустина Седвик од Унуверзитертот Харвард. Преку 120 милиони луѓе во повеќе од 70 земји се потпираат на кафето како извор на приходи, а повеќето од 25-те милиони одгледувачи на кафе се мали прозводители. Само во Канада, на пример, преку 170 000 вработени се поврзани со кафето, а во САД таа бројка изнесува 1,6 милиони. ...
| | веќе видена

Професорот Сергеј Бубновски, познат руски стручњак за кинезитерапија (активирање на организмот и подобрување на оштетените функции), тврди дека постои многу едноставен метод за јакнење на имунитетот. Ова е неговата препорака: Секој ден во лавор сипете многу студена вода, дури ледена, и во неа потопете ги стапалата на 10-15 секунди. Потоа стапалата добро избришете ги со крпа и на нив навлечете дебели волнени чорапи. Повторувајте го овој метод секоја вечер пред да одите на спиење. Професор Бубновски додава дека, ако веќе имате некој вироза, настинка или ве мачи кашлица, тогаш овој метод да го практикувате почесто – на секои четири часа. Тој истакнува дека не треба да стравувате дека здравствената состојба ќе ви се влоши поради ледената вода, тука напротив, ќе ви биде сè подобро и подобро. Инаку, се разболуваме во моментот на паѓањето на имунитетот, а не на изложеноста на вирусот. Слабиот имунитет му оневозможува на телото успешно да се бори со нив и токму затоа е многу важно да се има силен имунолошки систем, ...
сите 2 | | | веќе видена

Најдобар избор на храна за бебињата во првите месеци е доењето. Покрај тоа што ги содржи сите потребни материи за здрав развој на бебето, мајчиното млеко содржи антитела кои ќе го изградат бебешкиот имунитет и така ќе го заштитат од инфекции. Доколку пак од кои било причини, не сте во можност да го доите своето бебе, друг избор е адаптираната млечна формула која обезбедува оптимални количини железо, витамин Д и есенцијални масни киселини. По 6 месеци, потребите за железо кај вашето бебе ќе почнат да растат и тоа е период кога се почнува со воведување цврста храна (од 4-6 месец од бебешкиот живот). Нека првата храна која ќе му ја дадете на вашето бебе бидат житарки збогатени со железо кои ќе ги приготвите со мајчино млеко или со млечна формула. Полека воведувајте ги и другите производи богати со железо, месо, овошје и зеленчук. Дали бебето треба да пие кравјо млеко во првата година? Кравјото млеко, разредено или не, не се препорачува во исхраната на децата до една година па и понатаму, бидејќи не само што не ...
сите 8 | | | веќе видена

Можно е никогаш да не сте ја забележале иако ја има на речиси сите инструмент табли на автомобилите во светот. И да знаете за неа, тешко дека некогаш сте се запрашале за што служи малата стрелка на делот кој не информира за количината на гориво во резервоарот. Може да биде на левата или на десната страна од симболот во облик на апарат за точење гориво. Токму таа положба ја оправдува целта на постоењето на оваа стрелка. Таа покажува на која страна на автомобилот се наоѓа капачето од резевоарот од каде точите гориво. Делува дека функцијата е поприлично бесмислена (кој не го знае толку својот автомобил, па да не знае од која страна се полни гориво?), меѓутоа во некои случаи знае да биде многу корисна. На пример, ако изнајмувате автомобил или возите нечија кола…
| | веќе видена

Истражувачите од Универзитетот „Њукасл“ во Велика Британија анализирале 927 семејни стебла со повеќе од половина милион луѓе. Жената на ембрионот дава хромозом Х, а мажот хрoмозом Х за девојче, а хромозом Y за момче. Истражувањето потврдило дека секој петти маж има наследен ген што го одредува полот на детето и ако во неговото семејство имало повеќе момчиња, бебето ќе биде машко.
сите 2 | | | веќе видена

Оваа е тајната на Јапонките, кои буквално јадат се но не се дебелеат. И тајната не толку голема тајна, колку што е во издржливоста и посветеноста на овие неколку правила. Најпрво, запрашајте се: Дали сте виделе дебела Јапонка? Најверојатно не, но и да видите тоа е толку ретко што речиси и да нема. Покрај убавата фигура, Јапонките го носат и епитетот „нај долговечни“ и во просек живеат 84 години. Правилата се следни: Оброците најчесто им се состојат од риба, ориз, варен зеленчук, зелен чај и овошје. Исто така, секогаш храната ја подготвуваат дома и ретко јадат надвор. 2. Лебот го заменуваат со ориз, а храната која ја подготвуваат се вари на тивок оган. Најчесто, доручекот на Јапонките се состои од парче риба, ориз, супа, бел лук, омлет и секако зелен чај. И сето тоа е во мали порции. 3. Речиси и да не јадат десерти, а кога јадат тоа е во многу мали количини. Наместо десерт јадат овошје. 4. Вежбаат секој ден, затоа што знаат дека за млад и здрав изглед освен храна потребно е и секојдневно вежбање или пешачење.
сите 42 | | | веќе видена

Едно лице го загуби животот во сообраќајна несреќа која вчера поплaднето се случила на магистралниот пат Ресен-Охрид кај селото Срушје. Од полицијата информираат дека на лице место починал С.П. (17) од село Ивањевци, Могила. Во несреќата учествувале автомобил „Југо“ управуван од 20 годишниот Д.С. и „Пасат“ управуван од Љ.Д. (47) од Ресен. Од ударот С.П.кој бил сопатник во Југото починал на лице место, додека возачот е тешко повреден и задржан на лекување во охридската болница. Возачот на „Пасатот“ е лесно повреден. Според информациите на локалните медиуми, на терен интервенирале и пожарникари кои го ваделе телото на починатото момче од смачканиот автомобил. Увид извршиле полициски екипи во присуство на јавен обвинител по чија наредба телото на починатиот е предадено на обдукција. Извор. Курир
сите 57 | | | веќе видена

Тренерите Владимир Максимов и Лино Червар ги одредија составите на своите екипи за денешната средба. Состави: Чеховски Медведи: Андреев, Черноиванов, Фурцев, Грамс, Измаилов, Корнев, А.Котов, К.Котов, Ковалев, Куретков, Осташченко, Павленко, Прокопјев, Санталов, Шелестјуков и Скопинцев. Металург: Арсиќ, Томовски, Брајовиќ, Драгаш, Дрогришки, Костески, Кузмановски, Младеновиќ, Нелоски, Обрадовиќ, Палевски, Печенковски, Пешевски, Петров, Талески и Велковски. Оваа средба се игра денеска во арената ““Олимпијскиј“, која е со капацитет од 3000 места, со почеток во 19 часот по локално време, 18 часот по македонско време.
сите 32 | | | веќе видена

Со оглед на тоа што една од главните причини за загадување на воздухот во градот Скопје е затоплување на домовите со дрвја, остатоци од мебел и други несоодветни горива со оваа мерка сакаме да стимулираме при затоплувањето граѓаните на град Скопје да користат пелети, изјави на денешната прес конференција градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски. Во продолжените го пренесуваме текстот интегрално . Затоа во пресрет на претстојната зима и почетокот на сезоната на затоплување на домовите, му предложив на Советот на Град Скопје на денешната седница да донесе Програма за субвенционирање на граѓаните на подрачјето на Град Скопје за купување печки на пелети за 2016 година. Поточно, предложив Градот Скопје да им излезе во пресрет на граѓаните и да субвенционира купување на печки на пелети, односно, да надомести дел од трошоците направени при купување на печка на пелети за затоплување на домовите. Со оваа мерка, Градот Скопје ќе надомести 70% од вредноста на печката, но не повеќе од 30.000 денари. Мерката не ...
сите 46 | | | веќе видена

Се градат три улици, инфраструктурно се уредува урбаната индустриска зона осум во Неготино, каде фунционираат неколку стопански субјекти. Станува збор за потегот од десната страна на излезот од Неготино кон Кавадарци, каде се лоцирани и функционираат повеќе објекти од стопанството. Како што информираше денеска за МИА неготинскиот градоначалник Ванчо Апостолов, општината најпрвин обезбедила проектна документација, врз основа на која и биле беа одобрени два проекта. Едниот проект е за изградба на две улици, преку Биро за регионален развој и министерствата за локална самоуправа и транспорт и врски, со посредство на Вардарски плански регион, вреден околу пет милиони денари. Со нивното завршување, ќе следува изградбата на третата улица, со средства од околу 700 илјади евра од Министерството за транспорт и врски, преку Европската инвестициска банка. „Најпрвин со средства од 27 милиони денари ќе се изгради целата водоводна мрежа, како и фекална и атмосферската канализација во овој дел на градот. Со тоа, ...
сите 22 | | | веќе видена

На плоштадот „Македонија“ во Скопје вчеравечер од 20 часот се одржа деветтата манифестација „Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ која ја организира фан-клубот на Тоше. Манифестацијата се одржува од 2008 година во чест и сеќавање на последниот концерт на македонската музичка легенда Тоше Проески (1981-2007) и оттогаш секоја година на овој датум на плоштадот во главниот град се пеат неговите песни. На 5 октомври 2007 година Тоше го одржа последниот концерт на Градскиот стадион во Скопје, кој беше хуманитарен и во соработка со УСАИД наменет за подобрување на условите во училиштата.
сите 13 | | | веќе видена

На 5 ноември истекува рокот за поднесување барања за директни плаќања за произведено и предадено овчо, козјо и кравјо млеко во период од мај до септември 2016 година. Висината на поддршката изнесува 3,5 денари по литар, информира Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР). Агенцијата ги потсетува млекопроизводителите дека барањата се поднесуваат по електронски пат во подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство каде што е регистрирано земјоделското стопанство. „До 5 ноември 2016 година завршува и рокот за поднесување барања за директни плаќања за несилки внесени во капацитет за производство на јајца во период од мај до септември 2016 година. Висината на поддршката изнесува 100 денари за купена и внесена неслика во одгледувалиште на кокошки несилки за производство на јајца, соопшти АФПЗРР. Барањата се поднесуваат во писарницата на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, лично или по пошта. Образецот за ...
сите 2 | | | веќе видена

Над 2.000 работни места ќе се отворат за стручен кадар, негователки, готвачи кои ќе се ангажираат во градинките и кои ќе се грижат за растот, развојот, едукацијата на децата со отворањето на новите 140 градинки, истакна заменик министерот за труд и социјална политика Диме Спасов во денешното гостување во емисијата „Бројки“ на Радио Слободна Македонија. Спасов истакна дека so новиот проект со кој планирано е отворање на 140 детски градинки ќе се реши деценски проблем. „Ако земеме во предвид дека во ’90-тите години воопштво не беше инвестирано, а до 2006 речиси ниту една градинка не беше изградена се соочуваме со проблем во Градот Скопје и другите градови, а се повеќе и во рураралните места каде се јавува потребата да се зголемува бројот на градинки. Со намалувањето на невработеноста се зголемува бројот на родители кои имаат потреба од нови капацитети за сместување на децата. Листи на чекање се големи и се одлучивме да промовираме и започнеме со реализација на овој голем проект. Со овој проект ќе се отворат ...
сите 39 | | | веќе видена

Пообилни врнежи од дожд утре попладне се очекуваат во северозападните и источните делови. Локално, како што најавуваат од УХМР, се очекуваат да наврнат над 25 литри на метар квадратен. Максималната температура ќе биде во интервал од 14 до 21 степен. Во сабота ќе преовладува променливо облачно време, со сончеви периоди кои ќе бидат позастапени во источните делови. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, а максималната температура ќе биде без промена. Во недела ќе биде претежно сончево со пониска утринска температура, од еден до осум, а повисока дневна од 16 до 23 степени. Во првите два дена од наредната недела се очекуваат локални врнежи од дожд, но со послаб интензитет.
сите 318 | | | веќе видена

Почнува целосната исплата на оштетените лица во августовските поплави, одлучи Владата. ФОТО: ТВИТЕР/Џото Како што соопшти денеска владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, исплатата ќе се реализира во неколку транши, овој и наредниот месец. Со првата транша вредна 118 милиони денари ќе бидат опфатени 947 предмети или 25 отсто од засега утврдените четири илјади. „Граѓаните да бидат сигурни дека Владата ќе го реализира ветувањето дадено во август и ќе ги обесштети сите што беа зафатени од поплавите, нагласи Ѓорѓиев на прес-конференција. Според него, првата транша би требало да се реализира до крајот на оваа недела. Досега, нагласи порптаролот, Владата има исплатено аванс од 30.000 денари по предмет за вкупно 3.074 предмети. На овие лица ќе им бидат доплатени уште толку пари, колку што е висината на вкупната штета, додека оние лица кои не добиле аванс, ќе бидат одеднаш обесштетени на вкупната проценета штета, а такви се околу 1.000 предмети. Од вкупно 947-те предмети во првата транша, околу 100 биле авансно ...
сите 2 | | | веќе видена

Гинекологот Марјан Стојовски, кој беше директор на Клиниката за гинекологија и акушерство во времето на СДСМ и раководител на операционите сали, осуден е на две години затвор за примање поткуп и изречена му е забрана за вршење на професијата во траење од една година од денот на правосилноста на пресудата со тоа што времето поминато во затвор не се засметува во времето на нејзиното траење, јави Република Оваа пресуда, трета за случајот од 2010 година кога Стојовски беше уапсен под сомнение дека примил 120.000 денари мито, доаѓа откако првостепената пресуда, затворска казна од две години, одбраната ја обжали, а Апелација ја надгради со дополнителна една одина забрана за вршење дејност. Но оваа одлука, адвокатите на Стојовски ја обжалија пред врховните судии, кои пак, случајот го вратија во првостепена постапка. Основниот суд Скопје 1 – Скопје во декември 2014 година го осуди на казна затвор во траење од две години, како и казна забрана на вршење на дејност во траење од една година, но времето минато зад ...
сите 13 | | | веќе видена

Во полициската станица во Карпош вчера околу 19,45 часот, медицинска сестра од Итната медицинска помош пријавила дека на телефонскиот број 194 примиле пријава дека непознато лице паднало во реката Вардар, во близина на одбојкарското игралиште. Од извршените проверки било утврдено дека се работи за лицето Р.К. (55) од Скопје кој испил поголема количина алкохол и солна киселина. Истиот од случајни минувачи бил изваден од реката и со возило на Брзата помош бил пренесен во Ургентниот центар во Скопје на клиниката за Токсикологија. Од страна на СВР-Скопје излезено е на местото на настанот и се работи на целосно расчистување.
сите 19 | | | веќе видена

Зоран Заев единствено што знае е да измислува и ветува, без да оствари ништо од тоа. Празните ветувања кои не се остваруваат, народот ги знае како шарени лаги, рече на денешната прес конференција пратеникот Васил Пишев. Во продолжение ја пренесуваме изјавата интегрално: Зоран Заев нема кредибилитет. Тој од 2002 година дава лажни ветувања на избори, а од тоа остануваат само празни зборови таму каде што тој е власт и од него зависи реализацијата. Само да потесетиме на една од најголемите лаги кои Зоран Заев ги кажа. Имено тој вети дека ќе отвори три индустриски области, со минимум 30 нови фабрики, минимум 300 нови производствени погони, минимум 3 000 нови работни места, за третиот мандат кој како што гледаме го потроши. Вети и безочно излажа. Мандатот му истекува, а од трите идустриски области нема ништо. Денес индустриската зона Сачево е само една празна ливада обрасната со трева и грмушки. Зоран Заев зарем ти си нашол да ветуваш проекти за Македонија. Граѓаните на Струмица најдобро ги знаат твоите лаги. ...
сите 23 | | | веќе видена

Винарските визби кои ќе откупат грозје од сортата „смедеревка“ ќе добијат субвенции од два денара за килограм. Мерката е донесена на вчерашната владина седница и со неа се очекува да бидат откупени преостанатите количини од оваа сорта. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков денеска на прес-конференција истакна дека според нивните сознанија не се собрани уште 20 до 30 милиони килограми грозје од сортата „смедеревка“. Субвенции ќе може да добијат оние винарски визби кои се запишани во регистрарот и кои ги имаат подмирено финансиските обврски кон производителите. Тие ќе треба да откупат минимум еден милион и 500 илјади килограми грозје од оваа сорта. Смедеревката, како што рече Цветков, ќе се откупува согласно договореното, односно 11 денари за 17 шеќерини единици. Ако грозјето е со повеќе од 17 шеќерни единици, тогаш откупната цена ќе биде повисока за 0,65 денари, а доколку е пониска, цената ќе се намали за 0,65 денари. „Оваа мерка ја донесовме поради тоа што на светскиот пазар ...
сите 33 | | | веќе видена

Во последните две години во САД исчезнале 44 авганистански војници, кои во оваа земја биле испратени на воена обука, веројатно во обид илегално да останат да живеат и работат во земјата, информираа официјални претставници на Пентагон, а пренесуваат британските медиуми. Медиумите навеудваат дека иако бројот на исчезнувања е релативно мал, бидејќи од 2007 година до сега вкупно на воена обука во САД престојувале околу 2.200 припадници на авганистанските сили, овие инциденти го отвораат прашањето за безбедноста и процедурите на проверка кај ваквите програми. Британските медиуми наведуваат дека ова откритие може да биде понижувачко за администрацијата на американскиот претседател Барак Обама, која потрошила милијарди долари за обука на авганистанските сили во обид земјата да ја извлече од скапата 15-годишна војна во Авганистана. Откритието може и да ги запали критиките кои пристигнуваат од приврзаниците на републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп, кој ја обвини администрацијата на Обама за ...
сите 4 | | | веќе видена

next