Заслабениот производител на автомобили од Шведска „Сааб“ и холандскиот сопственик на фабриката „Спајкер“ успеаја да потпишат нацрт-договор со кинеската компанија „Панг Да Аутомобил“ за заедничка дистрибуција и производство објави денеска холандската компанија „Меморандумот за разбирање вклучува стратешки сојуз за заедничко вложување во дистрибуцијата, при што партнерите ќе имаат еднаков удел “, се вели во соопштението на „Спајкер“. Договорот вклучува и „заедничко производство на возилата од марката „Сааб“, како и на возилата во сопственост на заедничката компанија во Кина“, се вели натаму во соопштението. Шведскиот производител на автомобили „Сааб“ кој се соочува со финансиски проблеми и неговиот холандски сопственик „Спајкер“ претходно соопштија дека пропаднал нивниот договор за поврзување со „Хаутаи Мотор Груп“, бидејќи кинеската компанија не успеала да ги добие сите потребни дозволи.Договорот требаше да го одобрат агенции на кинеската влада, како и Европската банка за инвестиции и шведското Биро за ...
сите 3 | | | веќе видена

Најмалку 27 луѓе се пронајдени мртви во едно село во Гватемала во близина на границата со Мексико. Што е едно од најлошите масовни убиства во оваа земја во изминативе неколку децении, јавува Reuters Крвавиот инцидент се случил кога вооружени напаѓачи го нападнале селото Касерио ла Бомба, на околу 400 километри северно од престолнината Гватемала Сити, соопшти полицијата и додава дека меѓу убиените има и две жени. Поголемиот дел од мртвите биле убиени, па потоа им била отсечена главата. „Ова е најлошиот масакр во модерната историја на земјата“, изјави портпаролот на полицијата Доналд Гонзалес и истакна дека вакви убиства не се видени откако заврши 36-годишната граѓанска војна во земјата во 1996 година. Полицијата смета и дека убиствата може да се поврзани со убиството на 56-годишниот Харолдо Валдемар Леон , брат на трговецот со дрога Хуан Хозе Лео н, кој во саботата беше застрелан во рурална област во северна Гватемала. Хозе Леон требаше да биде екстрадиран во САД кога беше убиен при нападот на 30 луѓе ...
сите 6 | | | веќе видена

Невработеноста во Турција е намалена на 11,5 насто во периодот јануари-март 2011 година од 14,4 во истиот период лани Бројот невработени е намален за 600 илјади луѓе за една година и сега е 2,9 милиони луѓе, соопшти Националниот институт за статистика. БДП е зголемен до 8,9 отсто во 2010 што е над анализите на владата. Турција има едно од највисоките нивоа на економски раст во светот. Според експертите, сепак реалното ниво на невработеност е околу 20 отсто бидејќи официјалните податоци се без реална состојба во сектори или социјални категории кои се надвор од официјалната статистика.
сите 6 | | | веќе видена

Потребно е донесување на буџетски финансирана програма за борба против дискриминацијата, стигмата и социјалното исклучување што ќе биде посебно фокусирана на припадниците на маргинализираните групи Ова е препораката на тематската група на ОН за ХИВ/СИДА, која во понеделникот го промовираше извештајот од Анализата на законодавството во земјата поврзано со ХИВ/СИДА од аспект на човековите права. Според анализата, во Македонија во 2010 вкупно 134 лица се регистрирани како ХИВ позитивни. Од нив, 99 се случаи на СИДА, од кои повеќето од половината се веќе починати. Во најголем број од регистрираните случаи, ХИВ позитивните лица пријавиле дека се инфицирале преку хетеросексуален начин на пренос на оваа инфекција, а три четвртини од случаите (70%) се мажи. „Мошне значаен сегмент од оваа анализа е областа на социјалната сфера и делот со работните односи, каде се согледува дека во нашето национално законодавство не постојат специфични одредби со кои би се определила обврска во случај на утврден ХИВ позитивен ...
сите 4 | | | веќе видена

Статусот на македонските граѓани кои работат во Албанија и нивните граѓани кои работат кај нас, наскоро ќе се регулира со потпишување на договор за социјално осигурување За ова информираше министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами по денешната средба со албанската делегација предводена од заменик-министерот за труд, социјална заштита и еднакви можности на Албанија, Филорета Кодра . Како што рече Бајрами, целта на посетата е усогласување на драфт верзијата на договорот што Македонија ја испратила до Албанија, по што се очекува потпишување на договорот до крајот на годината во Тирана. „За 2011.година потпишувањето на договорот со Албанија е предвидено и во МПА активностите, односно во приближувањето на Македонија кон Европската унија. Да се надеваме дека во овогодинешниот извештај за напредокот на Македонија кон ЕУ, конечно ќе биде нотирано дека Македонија го има исполнето тоа што го презеде како обврска, односно потпишување на договорот за социјално осигурување меѓу овие две земји.“, рече ...
сите 5 | | | веќе видена

Европската фудбалска унија(УЕФА) денеска им додели на Англија, Норвешка и Шведска по едно дополнително место во Лига Европа за следната сезона, бидејќи овие три земји ги заземаат водечките места на фер плеј листата Во Лига Европа ќе се натпреваруваат екипите кои во овие три лиги се наоѓаат на прво место на националните фер плеј листи, односно оние кои собрале најмал број жолти и црвени картони. Веќе е познато дека во Норвешка на прво место на таа листа е тимот на Олесунд, додека во Шведска тоа е екипата Хакен. Англија наскоро треба да го соопшти името на клубот што ќе настапува во Лига Европа. Освен картоните, како критериум за фер плеј се смета и респектот кон судиите и противниците, однесувањето на навивачите, но и на функционерите на клубот. Сите три екипи следната сезона натпреварите во Лига Европа ќе ги почнат во првото коло на квалификациите.
сите 7 | | | веќе видена

На штотуку завршеното Светско првенство во хокеј репрезентацијата на Финска го освои насловот откако во финалето ја победи Шведска со 6:1 (0:0, 1:1, 5:0) Ова е втора титула за Финска, а првата ја освоија во 1995 година. Во мечот за третото место Чешка ја победи Русија со 7:4 (2:3, 3:1, 2:0). Русија и покрај четвртото место сè уште на светската ранг листа го зазема првото место. Иако во финалниот меч не се прослави, голманот на Шведска Виктор Фаст е прогласен за најкорисен играч на шампионатот. Во идеалната петорка на првенството спортските новинари ги одбраа: голман: Виктор Фаст (Шведска) Бекови: Давид Петрасек (Шведска) и Марек Зидилки (Чешка) Напаѓачи: Патрик Берглунфд (Шведска), Јако Имонен (Финска) и Јаромир Јагр (Чешка).
сите 5 | | | веќе видена

Германската влада е подготвена да одвои милијарда евра за субвенции во наредните две години за да помогне во развојот на индустријата за електрични автомобили, пишува весникот Welt am Zontag Канцеларката Ангела Меркел деновиве предложи Германија да стане пазарен лидер во нови технологии, со цел до 2020 година на германските патишта да има милион електрични автомобили. Германската влада веќе во среда треба да го разгледа планот за финансиска поддршка на индустријата електрични автомобили. Владата ќе ја разгледа можноста и сопствениците на електрични автомобили во иднина да добиваат одредени финансиски олеснувања, а се планира и воведување на посебни паркинзи и коловозни ленти за ваквите автомобили.
| | веќе видена

Еден саудиски дипломат е убиен денеска во Карачи, во Пакистан, само два дена откако на тамошниот конзулат на Саудиска Арабија биле фрлени две рачни бомби, соопшти локалната полиција На дипломатот, кој се наоѓал во своето возило, пукале непознати напаѓачи од мотоцикл. Како што соопштува полицијата, жртвата работела како обезбедување во конзулатот, а убиството било извршено во близина на тој објект. Според зборовите на заменик главниот полициски инспектор, убиството на некој начин е поврзано со нападот на зградата на саудискиот конзулат, во кој немаше жртви. Мотивот на убиството не е јасен, но до него доаѓа во време на тензии меѓу муслиманските шиити и сунити, како на Блискиот исток, така и во Пакистан. Саудиска Арабија со години финансиски ги поддржува сунитските организации во Пакистан, што предизвикува гнев кај малцинските шиити. Според извештаите на локалните медиуми, последните месеци во Карачи многу жртви биле застрелани од непознати напаѓачи коишто се појавувале на мотоцикли и брзо бегале од местото ...
сите 4 | | | веќе видена

Во седмиот решавачки меч пред своите гледачи во Оклахома Сити домашната екипа избори сигурна победа против забревтаниот Мемфис и се пласира во финалето на западната конференција Оклахома победи со 105:90, а на натпреварот блесна токму Кевин Дурант, кој иако на шестиот натпревар беше со слаб учинок, на овој меч даде дури 39 кошеви, остварувајќи притоа и 9 скокови. Џејмс Харден додаде 17 поени, а Расел Вестбрук оствари трипл дабл со 14 поени 10 скокови и 14 асистенции. Во тимот на Мемфис најефикасни беа Мајк Конли (18 п. 5 ск. 6 ас. и Зек Рендолф (17 п. 10 ск.). Оклахома во финалето на Западот ќе игра против Далас. Во источната конференција во финалната серија Чикаго поведе со 1:0 против фаворизираниот Мајами Хит. Во „Јунајтед Центарот“ во Чикаго, Биковите победија со 103:82. Дерик Роуз уфрли 28 поени и 6 пати асистираше. Луол Денг имаше 21 поен и 7 скокови, а Карлос Бузер 14 поени и 9 скокови за Чикаго. Во тимот од Флорида само Крис Бош играше на ниво на своето реноме. Постигна 30 поени и 9 скокови, но ...
сите 32 | | | веќе видена

Близу 20 илјадии компании во Словенија, што е над 35 отсто од сите претпријатија во државата, во измината година оствариле загуба во работењето Според официјалните податоци, загуба во работењето објавиле 19.623 словенечки фирми, во кои се вработени една третина од работниците во Словенија. Нивната вкупна загуба достигнува 2,8 милијарди евра, што е за 38 отсто повеќе од загубите на словенечките фирми во 2009 година. Чиста добивка во работењето во изминатата година оствариле 33.758 претпријатија, односно 60,6 отсто. Нивната вкупна добивка изнесува 2,6 милијарди евра, што значи дека словенечките претпријатија, прв пат од 2001 година, искажале нето загуба во износ од 265,5 милиони евра.
сите 4 | | | веќе видена

Директорот на меѓународниот монетарен фонд(ММФ) Доминик Штраус-Кан денеска попладне ќе се појави пред судот во Њујорк за да се изјасни по обвинувањата за сексуален напад, обид за силување и незаконско затворање на собарка од хотелот „Siftel“, пренесуваат светските агенции Извршниот директор на ММФ, Доминик Строс-Кан првично по обвинението требаше да се изјасни вчера, но тоа беше одложено поради медицинските прегледи, соопшти неговиот адвокат. „Мојот клиент доброволно се согласи на форензички преглед на барање на владата“, рече Вилијам Тејлор , притоа додавајќи дека неговиот клиент има намера на судот да се изјасни како невин. Полицијата соопшти дека побарала судски налог за да може преку прегледот да се најдат траги од гребаници или отпор на силување на телото на Строс-Кан. Кан нема дипломатски имунитет и доколку се утврди дека е виновен, може да заработи затворска казна од 15 до 20 години. Обвинителите го товарат Доминик Строс-Кан за „обид за силување, незаконски сексуален чин, незаконско лишување од ...
сите 96 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтер денеска го погоди крајбрежјето на Папуа Нова Гвинеја, соопшти Американскиот геолошки завод Засега нема информации за штети или повредени. Пацифичкиот центар за предупредување од цунами соопшти дека нема опасност од разорно цунами, но не исклучува можност од ваква појава бидејќи земјотреси со ваква јачина можат да предизвикаат цунами во пречник од 50 километри од епицентарот. Американскиот геолошки завод соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на околу 120 километри од градот Арава. Независната држава Папуа Нова Гвинеја се наоѓа во источниот дел на островот Нова Гвинеја, додека западниот дел е aнектиран од Индонезија во 1969. година. Во овој регион минатиот септември беа регистрирани повеќе десетици потреси со магнитуда поголема од 7 степени по Рихтер, и следуваат еден во друг во кратки временски интервали. Индонезија и нејзиниот дел Папуа Нова Гвинеа се наоѓаат во ткн. Огнен прстен во Тихиот Океан, подрачје во кое на спојувањето на континенталните ...
сите 2 | | | веќе видена

Олимпискиот шампион во маратон Семи Ванџиру од Кенија, изврши самоубиство скокајќи од балконот на својата куќа, по семејната расправија со сопругата и уште една жена, соопшти утрово кениската полиција Шефот на полицијата не кениската Централна провинција рече дека Семи Ванџиру починал по скокот од балконот на својата куќа во градот Њахуруру, што се случил синоќа. Зад себе имаше серија семејни проблеми, бил во домот со друга жена кога се појавила неговата сопруга, по што настанала расправија. Дваесет и четиригодишниот Ванџиру постави рекорд на Олимписките игри во Пекинг во 2008. година и беше најмлад маратонец што било кога победил на четири големи светски маратони.
сите 9 | | | веќе видена

Најмалку 15 деца се повредени на автопатот меѓу Крањ и Љубљана, откако германски автобус полн со деца излета од патот Во автобусот, како што јавува радио Словенија, наводно имало околу 30 деца, од вкупно 41 лице. Повредените деца, меѓу кои три потешко, префрлени се во болница во Љубљана, додека останатите деца се префрлени во хотел во Крањ. Возачот на автобусот останал заглавен во автобусот, па пожарникарите го извлекуваат надвор. Автобусот бил на пат за Хрватска.
сите 8 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со триумфот на мастерсот во Рим над Рафаел Надал од 6:4, 6:4 во финалето, ја забележа својата 77-ма последователна победа на АТП турнирите од почетокот на годинава и полека се приближува кон апсолутниот рекорд на Џон Мекинро од 42 победи За израмнување на рекордот ќе му биде потребно да го освои и Ролан Гарос. Новак победи на седум турнири оваа година, потребен му е само уште еден, но... Како и искачувањето на Еверест, последните чекори кон врвот секогаш се најтешки. Иако годинава дури четири пати го победи Надал, тенисер кој што благодарејќи на ланските успеси сè уште го држи врвот на АТП листата, а трипати Федерер кој е вон форма, сепак Ролан Гарос е Ролан Гарос. Тука се игра и по пет сетови, се игра и против традиции. Новак на неколку натпревари беше блиску до пораз, посебно на последниот меч со Мареј, но покажа исклучителна психичка стабилност и зрелост, па доколку на Отвореното првенство на Франција уште еднаш го освои големиот пехар, конечно покрај рушењето на ...
сите 26 | | | веќе видена

За СДСМ гласот на граѓаните чини колку и 100 грама кафе, што е навистина понижувачки и обид откако се украдоа и упропастија фабриките избирачите да се понижат и поткупат за што ќе се потрошат милионски суми Ова на денешната прес-конференција го констатираше портпаролот на ВМРО-ДПМЕН, Александар Бичиклиски , кој додаде дека токму заради ваквиот однос СДСМ на овие избори ќе биде казнет од гласачите. Тој запраша дали парите што опозицискиот СДСМ ќе ги потроши на големи количества кафе, локуми и наполитанки што ќе ги дели на граѓаните во предизборната кампања потекнуваат од проневерите во периодот на транзицијата. „Социјалдемократскиот сојуз ги потценува граѓаните и врши поткуп и врбување гласачи со огромни количества кафе. Нашите информации говорат дека Социјалдемократскиот сојуз само од една позната фирма веќе има нарачано цели 12 илјади килограми кафе. Парите кои СДСМ ќе ги потроши за ова кафе изнесуваат неколку милиони“, рече Бичиклиски за кого намената на ваквиот промотивен материјал е поткуп на ...
сите 19 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски вечерва директно го повика лидерот на ВМРО –ДПМНЕ, Никола Груевски да го расчистат минатото, за да се ставело крај на таа тема Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски вечерва директно го повика лидерот на ВМРО –ДПМНЕ, Никола Груевски да го расчистат минатото, за да се ставело крај на таа тема. „Никола, гледам дека ти и твојата партија наместо да зборувате за сегашноста и иднината многу повеќе сакате да се занимaвате со минатото, со тоа што се случувало во оваа земја пред 10,15,20 години. Ајде тогаш таа работа конечно да ја расчистиме“, изјави Црвенковски на вечаршниот митинг на СДСМ во Скопје. Тој го повика Груевски на ТВ дуел пред целата македонска јавност, препуштајќи му да одбере време и место. „Никола, или прифати го овој предизвик за соочување, или замолчи на оваа тема еднаш засекогаш“, рече Црвенковски. Тој оцени дека животна желба на Никола Груевски била да стане Бранко Црвенковски. Лидерот на СДСМ на своите симпатизери кои присуствува на вечерашниот митинг ...
сите 28 | | | веќе видена

Израелските војници во неделата на денот кога Палестинците го одбележуваат со тага создавањето на израелската држава, стрелале врз демонстрантите кои се обидувале да ги минат израелските граници со Сирија, Либан и појасот Газа при што убиле најмалку 13 а раниле повеќе стотини лица Израелските сили во најжестоките судири во последно време отвориле оган на три различни локации за да ги спречат толпите демонстранти да ја минат граничната линија. Либанската армија соопшти дека на либанската граница загинале десет Палестинци кога израелските војници отвориле оган врз демонстрантите кои фрлале камења врз нив и се обидувале да навлезат на израелската територија. Извори од безбедносните либански служби за странските медиуми изјавиле дека повеќе од стотина демонстранти се ранети во пукањето близу либанското погранично село Мароунал-Рас. Израелската армија, пак, соопшти дека либанските војници употребиле боева муниција во настојувањата да ја задржи толпата која се нафрлила врз граничната ограда. Тел Авив овие ...
сите 5 | | | веќе видена

Израелските сили убиле четворица сириски државјани кои учествувале во анти-израелски собир на сириската страна од границата на Голанската висорамнина во неделата, соопшти тамошната државна телевизија Во инцидентот од двете страни на границата ранети се околу 60-ина лица, наведува истиот сириската државна телевизија. Израелските медиуми претходно известија дека биле убиени четири лица ко во огнот што бил отворен од израелска страна кога десетици палестински бегалци од Сирија минале на израелската страна од границата во текот на протестот со кој Палестинците го одбележуваат „накба“ (катастрофа), односно нивниот егзодус од 1948 година. Израелското воено радио извести дека во пукањето е убиен еден Сириец а тројца Израелци биле ранети. Границата на Голанската висорамнина претежно беше релативно мирна во поголемиот дел од прекинот на огнот кој беше постигнат со посредување на САД во 1974 година, седум години откако Израел го окупираше ова стратешко подрачје во регионот. Сирискиот претседател Башар ал-Асад ...
сите 6 | | | веќе видена

next