Њујоршката полиција против приведениот вечерта кон недела по локално време претседател на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан, поднесе неколку обвинувања за сексуални престапи, пренесува Reuters Обвинителите го товарат Доминик Строс Кан за „обид за силување, незаконски сексуален чин, незаконско лишување од слобода...“, се вели во информацијата. Уште пред да бидат објавени официјалните обвиненија, адвокатот на Строс-Кан, Бенџамин Брафмен , изјави дека неговиот клиент не се чувствува виновен. Строс-Кан, еден од можните кандидати за претседател на Франција, беше уапсен во авион на француската авиокомпанија „Ер Франс“, десет минути пред да полета за Париз, по пријава и сомневање дека извршил малтретирање од сексуална природа против вработена собарка во еден хотел на њујоршки „Тајмс Сквер“. Во 2008 година, Меѓународниот монетарен фонд спроведе истрага против Строс-Кан, кој беше осомничен за злоупотреба на својата позиција за лична полза. Причината за истрагата беа настаните од декември 2007 ...
сите 134 | | | веќе видена

Американските власти обвинија шест лица дека финансиски ги помагале пакистанските талибани, пренесуваат американските медиуми Тројца од обвинетите се американски државјани, од нив двајца се имами во џамии на Флорида, а тројца се пакистански државјани. Како што коментираат американските медиуми, информацијата доаѓа во време кога се заоструваат односите меѓу Пакистан и САД поради незадоволството на пакистанските власти затоа што американските специјалци изведоа самостојна акција кога го ликвидираа во Аботебад водачот на глобалната терористичка мрежа, Осама бин Ладен. Обвинети се 76-годишниот Хазиф Кан , имам во џамијата во Мајами и неговите два сина, 24-годишниот Изар Кан кој бил имам во џамијата во соседниот град Маргат и 37-годишниот Ирфан Кан . Ќерката на стариот имам, Амина и нејзиниот син Алам Зеб исто така се обвинети, како и Али Рехман , а сите тројца живеат во Пакистан. Шестмината се обвинети дека собирале средства со кои се извршени злосторства, како што се убиства, ранувања и грабнувања луѓе ...
сите 4 | | | веќе видена

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан, кој е осомничен за сексуално малтретирање нема да ја признае својата вина, јави Reuters повикувајќи се на адвокатот на приведените шеф на ММФ, Бенџамин Брафмен. Доминик Строс-Кан, беше уапсен на аеродромот Џон Ф. Кенеди во Њујорк само неколку минути пред летот за Париз. Според Reuters, набрзо се очекува тој да биде и формално обвинет. „Очекуваме дека во рок од еден час тој ќе биде обвинет и со тоа тој ќе биде формално уапсен“ , изјави портпаролот на полицијата во Њујорк, Пол Браун. „Тој нема да се изјасни за виновен“, го цитира агенцијата адвокатот Бенџамин Брафмен. Во меѓувреме, од ММФ не го коментираат апсењето на раководителот на фондот. „Ние тоа го видовме на вестите, но само ќе ја коментираме работата на фондот“, изјавија кусо од ММФ. Строс-Кан, еден од можните кандидати за претседател на Франција, е обвинет за сексуално малтретирање на вработена во еден хотел на Тајмс Сквер. Според весникот The New York times, агенти во ...
сите 126 | | | веќе видена

Mанчестерските „граѓани“ на Вембли во финалето на англискиот ФА Куп со голот на Јаја Туре во 74 минута го совладаа Сток сити Ова е првиот трофеј за Манчестер јунајтед по цели 35 години, а во Манчестер денеска 19-та титула во првeнството ја донесоа и лутите градски ривали Манчестр јунајтед кои ремизираа кај Блекбурн што им беше доволно коло пред крајот на шампионатот да станат најтрофејниoт англиски клуб. Сити сега има во своите витрини пет пехари во Фа Купот покрај двата наслова во првенството, но последниот триумф во ФА Купот го остварија во 1969 година Со оваа победа најпосле се исплатеа голeмите вложувања на сопственикот на клубот, шеикот од Абу Даби, Мансур бин Зајед бин Ал Нахиана , кој го купи Манчестер сит и во 2008 година и досега во негоза играчки засилувања вложи околу 500 милиони долари. Покрај титулата, ова сеозна може да се смета за успешна за Сити , затоа што во првенството со освојувањето на четвртото место си обезбеди и настапа во квалификациите од Лигата на шампионите. Инаку ...
сите 35 | | | веќе видена

Повеќе од 48 илјади корисници на интернет ја искористија можноста да ја проследат во живо промоцијата на изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ „Манифест за реформи и развој”, соопштија од партијата Според ВМРО-ДПМНЕ, првпат граѓаните и пошироката јавност имале можност еден партиски настан да го проследат во живо на официјалната интернет страница на ВМРО-ДПМНЕ, како и на официјалната фејсбук страница на ВМРО-ДПМНЕ. „Овој начин на комуникација кој предизвика огромен интерес во јавноста е во насока на транспарентно и доследно работење, како и доближување на нашата работа до граѓаните“, се наведува во партиското соопштение. Притоа во однос на иницијативата која произлезе од граѓанската асоцијација „Порта“, за потпишување на таканаречените картички за заложба и за ратификување на Конвенцијата на ОН за хендикепирани лица од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека партијата веќе и пред овој настан и иницијатива имаше за план ратификување на Конвенцијата на ООН за хендикепирани лица. Како доказ од партијата го приложуваат и ...
сите 2 | | | веќе видена

Папата Бенедект Шеснаесетти денеска изрази жалење поради „новите проблеми и новите облици на ропство“ кои постојат во современиот свет, како што е „несигурноста, сиромаштвото и емиграциите“ „Во нашето време се појавуваат нови проблеми и нови видови ропство“, изјави Папата примајќи ги на аудиенција претставниците на делегацијата на понтификалната мисионерска заедница, додавајќи дека од тоа не се поштедени ниту богатите кои исто така стравуваат за иднината, исто како и жителите на земјите во развој. Тие, според Бенедикт Шеснаесетти, како и другите стануваат жртви на глобализацијата којашто често се карактеризира со желбата за профит, а се’ е поголем бројот на сиромашни лица кои се принудени да ги напуштат своите татковини, како и се’ поголемиот број угнетувани. Бенедикт Шеснаесетти повторно ги повика христијаните, како што тоа го стори и минатиот декември на светскиот ден на мирот, „да не страхуваат“ бидејќи ја имаат нивната вера.
| | веќе видена

СДСМ денеска призна дека нивните списоци за петте најсилни се преполни со лица гонети за тежок криминал. А вчера тоа го потврдија и институциите Ова попладнево го изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски како реакција на прес конференцијата на СДСМ, на која беа изнесени обвинувања дека Гордана Јанкулоска го прекршила Кодексот за фер и демократски избори. „Андреј Петров тврдеше дека тоа се списоци на пет најсилни, ама и најискусни членови, потоа Гордан Георгиев тврдеше дека тоа се нивните браќа, сестри, родители а денеска конечно признаа дека на списоците има лица кои се осудувани за тешки кривични дела“, рече Бичиклиски. Според него, СДСМ има план за насилство и создавање на страв и паника меѓу граѓаните,чија крајна цел е непризнавање на изборните резултати. Бичиклиски наброја неколку инциденти, кои според него, биле предизвикани од активисти на СДСМ, запрашувајќи што друго уште ќе биде видено.
| | веќе видена

Шест припадници на јеменските безбедносни сили биле убиени за време на нападот од страна на група екстремисти денеска во близина на градот Рада во јужниот дел на земјата, соопшти арапскиот портал An-Nil Во соопштението на јеменската полиција се наведува дека „околу 20 вооружени лица во саботата нападнале контролен пункт кај местото Лимсан, отвориле оган од автоматско оружје и фрлиле неколку гранати врз пунктот“. Според последните информации, шест луѓе биле убиени, а еден полицаец е сериозно повреден. Јеменски безбедносни сили велат дека има голема веројатност дека нападот бил организиран од страна на милитантите на Ал-Каеда, која во Јемен ја има една од најсилните и најголемите свои ќелии. Полицијата во градот Рада организираше специјална операција за да ги пронајде и приведе напаѓачите. Нападот врз полицискиот пункт во Лимсан е втор ваков инцидент што се случи последните 24 часа во Јемен. Во петокот, пет војници беа убиени на исток од земјата во нападот на милитанти на Ал Каеда. Јеменската ќелија на ...
сите 2 | | | веќе видена

Повеќе од 48 илјади корисници на интернет ја искористија можноста да ја проследат во живо промоцијата на изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ „Манифест за реформи и развој”, соопштија од партијата Според ВМРО-ДПМНЕ, првпат граѓаните и пошироката јавност имале можност еден партиски настан да го проследат во живо на официјалната интернет страница на ВМРО-ДПМНЕ, како и на официјалната фејсбук страница на ВМРО-ДПМНЕ. „Овој начин на комуникација кој предизвика огромен интерес во јавноста е во насока на транспарентно и доследно работење, како и доближување на нашата работа до граѓаните“, се наведува во партиското соопштение.
сите 3 | | | веќе видена

Стотици имигранти од северна Африка дојдоа до италијанскиот брег во последните 24 часа, што придонесе за миграциска криза која предизвика тензии меѓу европските влади и размислувања за привремено повторно воспоставување на граничните контроли Италијанската полиција соопшти дека осум бродови со 1.800 луѓе од Тунис и од Либија допловиле до островчето Лампедуза во ноќта меѓу петок и сабота. Лампедуза, островот на половина пат меѓу Тунис и Сицилија со околу пет илјади постојани жители е во центарот на имиграциската криза којашто ја предизвикаа народните бунтови во земјите од северна Африка. Ситуацијата на островот е критична бидејќи во центрите за згрижување на бегалците има место за само 850 лица. Од почетокот на оваа година до сега вкупно повеќе од 35 илјади Африканци од кои 24 илегални имигранти од Тунис успеаја да дојдат до Лампедуза или до другите помали италијански острови. Илјадници од нив се префрлени во центри за прифаќање бегалци во Италија, откако премиерот Силвио Берлускони вети кон крајот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Гордана Јанкулоска го погази потпишаниот Кодекс за фер и демократски избори од страна на ВМРО-ДПМНЕ, испраќајќи писмо до ДИК со обвинувања против СДСМ Вакво обвинување денеска на прес конференција изнесе заменик портпарол на Изборниот штаб на СДСМ, Калинка Сентиќ-Габер . Според неа, писмото до ДИК било доказ дека ВМРО-ДПМНЕ е во координација со Министерството за внатрешни работи (МВР). „МВР целосно и’ се става на услуга на ДПМНЕ, со тоа што спротивно на законот издава документи од казнената евиденција, нешто што смее да го прави само по барање на суд или официјална институција. ВМРО-ДПМНЕ, колку и да се труди, не е ниту суд, ниту државен орган“, рече Сентиќ-Габер. Според СДСМ, злоупотребата е поголема затоа што Гордана Јанкулоск а постапува по барање на ДПМНЕ, на чија листа таа е носител во ИЕ 2. „Ова е класичен пример за злоупотреба на функција и конфликт на интереси. Во време на избори недозволиво е Јанкулоска да ја злоупотребува својата министерска функција за партиски и изборни цели“, сметаат од ...
| | веќе видена

Поголемо количество порнографски филмови се пронајдени меѓу запленетите работи во куќата на Осама бин Ладен која ја уништија америкаснките специјалци, пишува денешен The New York Times Неименувани американски функционери, на чии информации се повикува весникот, не потврдиле дали пронајдениот видео -материјал му припаѓа на првиот човек на Ал Каeда или на лицата кои престојувале со него во куќата. Весникот оценува дека ова откритие би можело да ја загрози репутацијата на Осама бин Ладен , особено поради тоа што во 2002 година тој во „Писмото упатено до американскиот народ“, ја осуди американската култура и начинот на кој таа го злоупотребува женското тело. Американските специјалци на 2. мај во нападот на засолништето на бин Ладен во Аботабад запленија многубројни документи. Еден припадник на американска тајна служба рече дека запленетиот материјал претставува најзначајната досегашна заплена на документи кои му припаѓале на еден лидер на терористичка организација.
| | веќе видена

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) ги осудува сите обиди на злоупотреба за партиски и политички цели на двата трагични настани кои се случија при изградбата на објектите од проектот Скопје 2014 Она што најмалку е потребно е присуство на политика кога станува збор за лични трагедии на две семејства, сметаат од КСС. „Работата на политичките партии не е тие да излегуваат со квалификации за утврдување на причините за несреќата, тоа се очекува и тоа треба да го направат надлежните институции“, стои во соопштението на КСС.
сите 2 | | | веќе видена

Тениската репрезентација на Македонија ги загуби шансите за пласман во повисок ранг, откако денеска во Скопје.претрпе пораз од Турција Во денешното полуфинале на турнирот од Третата група од евро-африканската зона, што се игра на терените на „Југ“ во Градскиот парк, Турција поведе со недостижни 2:0. Најнапред нашиот најдобар играч Предраг Русевски загуби од Халук Акојун со 2:1, по сетови: 6:4, 2:6 и 2:6. Во вториот сингл меч младиот Томислав Јотовски беше убедливо поразен од Марсел Илхан со 2:0, по сетови 1:6 и 1:6.
сите 6 | | | веќе видена

Македонија нема друг избор и продолжува напред кон исполнување на сите критериуми за влез во ЕУ се’ со цел еден ден и Република Македонија да стане дел од заедничкото европско семејство, дел од заедничкиот европски дом Ова го порача меѓу другото вицепремиерот за европски интеграции Васко Наумовски кој денеска присуствуваше во Градскиот парк во Скопје, на прославувањето на 61. роденден на Европската унија кој ќе се празнува до полноќ на повеќе локации во главниот град. „Покрај активностите насочени кон градење на економско- социјално стабилно општество, насочени сме и кон промовирање и градење општество согласно со основните вредности на Унијата а тоа се демократија, мир, солидарност и почитување на човековите права. „Различни но сепак еднакви“ е мотото на ЕУ .Унија кон која се стремиме во блиска иднина“, рече градоначалникот на Скопје Коце трајановски . Амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Петер Соренсен , кој на граѓаните им се обрати и на македонски јазик, го поздрави трудот на учениците од ...
сите 5 | | | веќе видена

Малезија е подготвена да испрати свои војници во Бахреин за да се избегне влошувањето на ситуацијата во оваа арапска земја, објави интернет страницата на катараската сателитска телевизија Al Jazeera, повикувајќи се на изјава на малезискиот премиер Наџиб Разак „Ако владата на Бахреин ни се обрати со такво барање, ние сме подготвени да испратиме војници во кралството Малезија“, се вели во писмената изјави на малезискиот премиер Наџиб Разак по неговиот состанок со саудискиот крал Абдула бин Абдул Азиз Ал Сауд , кој се одржа во Ријад. Според Разак, Малезија го поддржува раководството на Бахреин, кое „ја презеде иницијативата за поведување национален дијалог за да се врати стабилноста и мирот во земјата“, и е подготвена да обезбеди своја поддршка. Масовните немири во Бахреин започнаа во средината на февруари 2011 година. Демонстрантите на протестите бараат проширување на социјалните и на политичките права. Според официјалните бројки, за време на антивладините протести во Бахреин беа убиени 24 лица. Во ...
сите 2 | | | веќе видена

Грција има намера целосно да ги санира своите долгови и нема да се откаже од еврото, изјави во саботата премиерот, Јоргос Папандреу Оваа изјава грчкиот премиер ја даде во интервју за италијанскиот весник Corriere della Sera . Грција ќе го рефинансирање својот долг од 330-на милијарди евра од кредитот од 110 милијарди евра што го доби од Европската унија и од Меѓународниот монетарен фонд, но реалниот износ на долгот е во пораст во апсолутни рамки. Финансиските пазари бараат од Атина зголемување на каматата на кредитите со што земјата може да се надева на самопозајмување на среднорочна перспектива „Се надевам дека ова нема да се случи, дека ќе бидеме во можност да влеземе на пазарот, барем делумно, ако во 2012 година имаме дополнителни резерви. Но, за тоа ние не одлучуваме, како ќе реагира пазарот“, вели премиерот Јоргос Папандреу . Според него, приоритет на земјата ќе биде остварувањето на големата програма за приватизација, која што, како што порано соопшти владата во Атина, би донела 50 милијарди евра. ...
сите 4 | | | веќе видена

Во „Т.Д Арената“ во Мемфис, Гризлите на полувремето имаа заостаток од 10 поени (44:54) против Оклахома Сити Тандер, но одиграа едно од своите најдобри втори полувремиња оваа сезона Вториот дел Мемфис го доби 51:29, за севкупна победа од 95:83. Со тоа се избори за право на седми нокаут меч, кој сепак ќе се игра во Оклахома Сити. Откако Гризлите играат во Мемфис (2002 г.) четири пати испаднаа со по 0:4 во првиот круг, ова им е прв настап во конференциско полуфинале, а сега имаат шанса и за финалето. Зек Рендолф беше најдобар поединец во Мемфис со 30 поени и 13 скокови, Мајк Конли оствари дабл дабл (11 п. 12 ас.), а О’ Џеј Мајо додаде 16 кошеви во победата . Марк Гасол имаше овојпат само 8 поени, но и 9 скокови. Во екипата на Оклахома, Расел Вестбрук беше најефикасен со 27 поени, но имаше дури 5 загубени топки. Џејмс Харден запиша 14 поени, 6 скокови и 5 асистенции зад своето име. Кевин Дурант играше под своето ниво со 11 поени и 7 скокови.
сите 26 | | | веќе видена

Стoтици Авганистанци потестираа денескa поради тинејџерот кој настрада во нападите на силите на НАТО а локалните власти соопштија дека еден маж е убиен додека три лица се повредени, кога полицијата отворила оган врз на демонстрантите Локалниот гувернер Абдул Халик Махруф за Reuters изјави дека се’ почнало кога демонстраните почнале да флаат камења кон полицијата а потоа почнале и да пукаат. Мажот загинал а другите три лица биле повредени кога полицијата отворила оган за да им возврати на демонстрантите. Според Махруф, меѓу демнострантите имало и бунтовници. Случајните убиства на цивили се главна причина за напнатост во односите меѓу авганстанскиот претседател Хамид Карзаи и западните сили и ги комплицираат напорите со кои се настојува да се добие поддршка од Авганистанците за војната против талибаните.
| | веќе видена

Со ремито кај Блекбурн (1:1), во претпоследното коло од англискиот фудбалски шампионат, Манчестер јунајтед веќе ја освои титулата шампион на Англија, бидејќи има недостижна предност од седум бодови пред ланскиот првак Челзи Манчестер јунајтед ја прослави 19-та титула и со тоа стана најтрофејниот англиски клуб надминувајќи го Ливерпул коj остана на 18 наслови првак на Англија. Во последните десет години „црвените ѓаволи“ дури пет пати станаа прваци на Англија. Листата англиски титули со најмногу првенствени титули ја предоди Манчестер јунајтед со 19; Ливеприл има 18; следуваат Арсенал со 13; Евертон – 9; Астон вила и Сандерленд со 7; Нукасл јунајтед -5; Челзи и Шефилд вендсдеј – 4; Хадерсфилд таун , Лидс јунајтед , Вулверхемптон вандерерс и Блекбурн роверс – 3; Портсму т, Престон норт ен д, Барнсли , Манчестер сити , Тотенхем хотспур и Дерби каунти – 2, и по една титула имаат освоено Шефилд јунајтед , Вест бромвич албион, Нотингем форест и Испвич таун . Во саботата Блекбурн поведе во 20 минута со голот на ...
сите 48 | | | веќе видена

next