Моќна бомба експлодирала денеска во полицискиот кампус главниот нигериски град Абуџа капитал, јавува AFP Локална телевизија јави дека експлозивната направа од непознат модел експлодирала на паркингот во близина на главната зграда на полицијата на 11-от округ во главниот град на Нигерија. „Бомбата експлодираше на територијата на полициска станица. Експлозијата беше многу силна“, изјавил портпаролот на нигериската полиција, Јеми Ајаји за AFP . Очевидци за агенцијата изјавиле дека над местото на експлозијата се крева густ столб од црн чад. Сé уште нема информации за загинатие и повредени. Инцидентот се случи во услови на продолжување на политичките тензии во земјата. Нигерискиот претседател Гудлaк Џонатан ја презема должноста по изборите кои беа одржани на 16-ти април на кои се случија серии протести и безредија во кои животите ги загубија повеќе од 800 луѓе. Претседателот Џонатан, кој има целосна поддршка на југот, но освои и милиони гласови на северот, вети формирање на влада која ќе ги вклучи сите ...
сите 3 | | | веќе видена

Либискиот водач Моамер ел-Гадафи би се согласил со меѓународно надгледувани избори под услов да нема местење на гласањето, изјавил претставник на либиските власти пренесуваат италијанските медиуми „Изборите може да се одржат во рок од три месеца, најдолго до крајот на годината, а гаранцијата може да биде присуството на меѓународни набљудувачи“, изјавил Саиф ал-Ислам во интервју за италијанскиот дневен весник Corriere della Sera објавено во четвртокот. Синот на либискиот водач Моамер ел-Гадафи , кој го сметаат за наследник на чело на режимот во Триполи, додава дека изборите во Либија може да бидат надгледувани од претставници на Европската унија, на Африканската унија, Обединетите нации, па дури и од претставници на НАТО чие воено воздухопловство спроведува кампања за бомбардирање и ослабување на војската лојална на Гадафи. „Важно е изборите да бидат транспарентни, да не се јави сомнеж дека се наместени“, нагласува ал-Ислам. „Не се сомневам дека повеќето Либијци стојат крај мојот татко и ги сметат ...
сите 10 | | | веќе видена

Фондот за здравство поднесе кривични пријави против 10 лица до Основното јавно обвинителство поради фалсификување на сини картони, упати за специјалистички прегледи и здравствени услуги, соопшти денеска Бранко Аџигогов портпаролот на ФЗОМ Десетте фалсификувани докази за платено здравствено осигурување (сини картони) , Фондот ги открил при проверка на пресметките за извршени здравствени услуги во Подрачната служба – Скопје. „При проверката за исправноста на сините картони е констатирано дека истите визуелно не се компатибилни со тие што ги издава ФЗОМ и лицата немале платено здравствено осигурување за периодот кога се лекувале т.е. здравствената услуга требале да ја платат приватно“, рече Аџигогов. Покрај тоа фалсификувани се и упати за специјалистички прегледи кои чинат 400 денари но и за здравствени услуги од 301.500 денари а вкупната штета која му е нанесена на Фондот изнесува околу 7.000 евра. Казната за фалсификување на сини картони изнесува до три години затвор.
сите 8 | | | веќе видена

Шест деца се хоспитализирани во францускиот град Лил со симптоми на цревната инфекција предизвикана од бактеријата ешерихија коли, јавува AFP повикувајќи се на регионалната канцеларија на Министерството за здравство „Денеска наутро шест деца беа хоспитализирани со цревни инфекции предизвикани од бактеријата ешерихија коли. Состојбата на сите хоспитализирани е стабилна. Нивната состојба е сериозна, но не е опасна по животот", стои во изјавата на локалната канцеларија на француското министерство за здравство што ја цитира агенцијата. Според подрачната единица на Министерството за здравство на Франција, во четвртокот утрото три од шесте деца биле поврзани на апарат за хемодијализа. Хоспитализацијата била преземена откако кај децата почнала „силна крвава дијареа“ по конзумирањето стекови производство на компанијата „Steaks Country“, купени во некои продавници од синџирот супермаркети „Lidl“. Како што пренесува агенцијата, компанијата производител на сомнителните стекови ноќта кон четвртокот повлекла цела ...
сите 12 | | | веќе видена

Кина во четвртокот го забрани патувањето на странски државјани во Тибет, пред одбележувањето на 90-годишнината од основањето на кинеската комунистичка партија на 1-ви јули, рекле за Reuters извори од Тибет Кина чиешто раководство е многу чувствително на нестабилност или какви и да се други закани за нејзиниот еднопартиски систем, нема доверба во странските државјани особено од нивното присуство во етничките погранични области кои ги именува како „автономни региони“. Ваквите мерки инаку се чести кога станува збор за прославување на значајни политички годишници од нејзината историја. „Тоа е ново правило поради 90-годишнината. Странците не може да доаѓаат, дури ни со туристички групи“, изјавил за Reuters, претставник на туристичко биро од Ласа, главниот град на автономниот регион Тибет. „Моравме да ги откажеме многуте резервации, но не ги знаеме причини за воведувањето на ова правило. Веројатно тоа е поврзано со политиката“, изјавил за агенцијата туристички агент во Пекинг.
сите 4 | | | веќе видена

Меѓународната терористичка организација Ал Каеда го назначи својот нов лидер, Ајман ал-Завахри „Командата на Ал Каеда", по направетните консултации го објавува назначувањето на шеик Ајман ал-Завахири, за прв човек на организацијата“, стои во соопштението објавено на еден од екстремистичките портали цитирано од AFP. Претходно повеќето аналитичари и познавачи на состојбите во глобалната терористичка мрежа сметаа дека ал-Завахири, „човекот број два“ во Ал Каеда до ликвидацијата на 2-ри мај во пакистанскиот град Аботабад на челнико Осама бин Ладен, е логичниот наследник за шеф на организацијата. Сепак, привремен „вршител на должноста“ стана водачот на оперативците на Ал Каеда, Египќанецот, Сеиф ал-Адел. Според некои медиуми од Блискиот исток, ал-Завахири се сретнал со лидерите на опозицијата од некои организации кои сакаа раководството со мрежата да мине во рацете на помладата генерација. Лекар по професија, ал-Завахри, кој во 19 јуни ќе наполни 60 години, е основачот на „Египетскиот исламски џихад" (Egyptian ...
сите 41 | | | веќе видена

За учебната 2011/2021 година согласно конкурсот за запишување на ученици во средните училишта предвидени се 35.394 слободни места во 1.041 паралелка Од овие паралелки 345 се во гимназиско (11.730 места), 671 стручно (22.814 места), 17 уметничко (578 места) и осум паралелки во спортска гимназија (или 272 места). Како што информираат од МОН, годинава завршуваат 25.152 осмоодделенци и тоа: 15. 991 Македонци, 8.462 Албанци, 636 Турци, 17 Срби и 46 Бошњаци. Учениците ќе можат да се запишуваат во јавните средни училишта на 17 и 18 јуни.
сите 55 | | | веќе видена

Во однос на политичките барања на СДСМ кои соодветствуваат со барањата на граѓаните кои протестираат, од Министерството за внатрешни работи велат дека веќе одговориле по истите „СДСМ уште еднаш покажа дека нема ниту грам почит кон туѓата трагедија, некрофилски обидувајќи се да поентира на случајот кој веќе е во судска постапка. Токму расчистувањето на целиот случај за помалку од 24 часа, откако е добиено известувањето за причините за смртта од Институтот за судска медицина, го покажува лицемерието со кое СДСМ повторно ги потценува граѓаните кои јасно и кажаа не на таквата политика“, се наведува во реакцијата на МВР, по барањето на СДСМ Јавниот обвинител да поднесе кривични пријави против министерката Гордана Јанкулоска и портпаролот Иво Котевски . Тие додаваат дека токму лоцирањето на одговорноста и процесуирањето на случајот за неполни 24 часа, ја покажува разликата помеѓу сегашното постапување на МВР и начинот на работење до 2006 година. „За разлика од изведувањето на осомничениот за убиството на ...
сите 4 | | | веќе видена

„Не гледаме кој друг би можел да ја насочи опозициската енергија против оваа забегана и насилничка власт, освен Бранко Црвенковски“, изјави денеска Калинка Сентиќ – Габер од СДСМ На новинарско прашање дали на утрешниот состанок на Централниот одбор на партијата ќе се разговара за можната одговорност за поразот на СДСМ на изборите, таа одговори дека нема да влегуваат во шпекулации кои како што рече се готвени во кујната на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски . „СДСМ има освоено 150.000 гласа повеќе отколку на претходните предвремени парламентарни избори , што е зголемување за 65 отсто на целото гласачко тело. Кога генерално ќе се соберат опозициските гласови, се гледа дека повеќе од половината се против политиките и режимот на Никола Груевски“, истакна Габер. За денешните информации објавени во дневниот весник „Дневник“ дека Фијат Цаноски ќе формира пратеничка група со новинарите од А1 телевизија кои ќе бидат дел од парламентарниот состав, Габер рече дека од изјавата само може да се види дека се ...
сите 37 | | | веќе видена

СДСМ го повикаа Јавниот Обвинител веднаш по службена должност да покрене постапка против сите инволвирани и одговорни за убиството на 23-годишниот Мартин Нешковски. Тие бараат да поднесе кривични пријави против министерката за внатрешни работи Гордана јанкуловска и портпаролот на Иво Котевски „Да поднесе кривични пријави против Гордана Јанкулоска најмалку за ’злоупотреба на службено овластување’ и против Иво Котевски за “прикривање“, рече Калинка Сентиќ Габер од СДСМ. Според неа Јанкулоска и Котевски немаат морално право да вршат јавна функција. „Што и да сторат Груевски и неговите функционери не можат да избегаат од фактот дека се обидуваа да го затскријат грозоморното убиство за да ја избегнат сопствената политичка и кривична одговорност. А одговорни се најмалку заради тоа што како партиски функционери учествувале во организирањето на прославата на ВМРО-ДПМНЕ, политички настан на којшто се случи трагедијата“, истакна Габер. Ова убиство смета таа дека не може да се разреши само со притвор и кривична ...
сите 6 | | | веќе видена

Најголемиот дел од барањата доставени со поднесокот од демонстрантите кои се во ингеренција на министерството се веќе исполнети, односно по истите е постапено, додека за останатите политички барања постојат соодветни процедури во демократски избраните институции, соопштуваат од МВР „Одговорноста во однос на убиството кое се случи на Плоштадот „Македонија“ е веќе лоцирана и до надлежното Јавно Обвинителство, беше процесуирана целокупната документација од преземените мерки и активности во форма на кривична пријава, а подоцна и во форма на посебни извештаи. Пријавата беше прифатена и проследена до Основниот суд Скопје 1 - Скопје како барање за отварање на истрага. Осомничениот за убиство ден по настанот беше идентификуван, обезбеден и со него беше извршен разговор во службените простории на СВР Скопје. Изрекувањето санкција за осомничениот е во исклучителна надлежност на судот кој треба да одлучи во фер и непристрасна постапка. Утврдувањето на кривична одговорност и санкции за сите одговорни лица е исто ...
сите 23 | | | веќе видена

Вештачењето за случајот со момчето Мартин Нешковски беше изведено максимално брзо, професионално и точно, изјави директорот на судска медицина, Алексеј Дума При обработката на тој предмет, како што изјави д-р Алексеј Дума , работеле, криминалистичката техника на МВР, криминалистичката полиција, одделението за потраги на МВР и институтот за судска медицина. „Како едно единствено дело во обезбедување на материјални докази многу брзо, професионално и точно сработија работата. Ние со нив имаме одлична комуникација, секогаш се координираме максимално професионално“ рече Дума. Тој изјави дека обдукцијата на детето била завршена, во 12.30 часот, а податоците на истражниот судија му биле предадени на истражниот судија во 13 часот. Мартин Нешковски во неделата вечерта после полноќ беше претепан до смрт од страна на специјалниот Игор Спасо в. Случајот се уште не е разрешен, а институциите два дена молчеа за случајот. Но новинарско прашање за повторно отворањето на случајот Трајан Бекиров , Дума вели дека тие ...
| | веќе видена

Американски и чешки високи преставници изјавија дека Чешка повеќе не учествува во планираниот американски против ракетен штит. Чешкиот министер за одбрана, Александер Вондра рече дека официјална Прага се повлекла незадоволна од малата улога која ја добила во новиот американски план. Администрацијата на поранешниот американски претседател, Џорџ Буш, првобитно предложи стационирање на десет пресретнувачки ракети во Полска и радарски станици во Чешка. Ова предизвика незадоволство кај Русија и Москва предупреди дека недалеку од Полска ќе стационира сопствени ракети доколку биде реализиран наведениот план. Администрацијата на сегашниот претседател на САД, Барак Обама во септември 2009 година се откажа од првобитниот план и понуди нов во кој Чешка би имала помала улога. Вондра по состанокот со американскиот министер за одбрана Вилијам Лин истакна дека Чешка сака да учествува „но не на ваков начин“.
| | веќе видена

Во подготовки за најлошото сценарио и доминација на анти американските сили во Јемен , САД градат тајна воздушна база на разузнавачката агенција ЦИА во Персискиот залив за оттаму да ја напаѓаат Ал Каеда, пишува денес агенцијата Асошиејтед прес Белата куќа веќе го зголемила бројот на припадници на ЦИА во Јемен и ја забрзала изградбата на базата па така наместо за две години да биде изградена за осум месеци. На барање на американски официјални лица кои барале да останат анонимни , АП не ја објавува локацијата на базата. Моменталните операции во Јемен ги предводи американската Заедничка команда за специјални операции , додека ЦИА дава разузнавачка поддршка. Изградбата на нова база , укажува дека САД се приврзани на подолг рок на борбата против Ал Каеда во регионот, по моделот од Пакистан каде беспилотни летала на САД ги бомбардираа екстремистите со премолчна согласност од пакистанските власти, наведува АП.
сите 4 | | | веќе видена

Во средата на Македонска берза за хартии од вредност, беше остварен промет во износ од 6.219.123,31 денари. Од овој промет 5.700.386,31 денари беа реализирани на Официјалниот пазар за хартии од вредност, додека на Редовниот пазар прометот изнесуваше 518.737,00 денари Индексот МБИ10 во средата се зголеми за 0,20% и изнесуваше 2.660,29 поени. МБИД се намали за 0,52% и изнесуваше 2.666,21 поени, додека ОМБ остана непроменет и изнесуваше од 117,39 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Алкалоид АД Скопје во износ од 2.127.547,00 денари по просечна цена од 4.497,99 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на ТТК банка АД Скопје со која беше остварен 827.695,00 денари промет по просечна цена од 1.111,00 денари. Трета беше акцијата на Фершпед АД Скопје со остварени 533.500,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 53.350,00 денари. Најтргувана од обврзниците беше Обврзницата за денационализација на Р.М деветта емисија . Оваа обврзница се тргуваше по ...
сите 9 | | | веќе видена

Русија нема да воведе стандарди на НАТО за воената техника и вооружувањето, изјави министерот за одбрана на Руската Федерација, Анатолиј Сердјуков за новинарите по настапот во Думата, кој беше затворен за медиуми, пренесува РИА Новости „Нема да преминеме на стандардите на НАТО. Исто така и тенковите „леопард“ нема да ги купуваме“, изјавил рускиот министер за одбрана. На прашањето од новинарите со што во тој случај би војувала руската армија, Анатолиј Сердјуков кусо одговорил - „со она што го имаме на располагање“. Планот на Русија за купување носачи на хеликоптери од типот „мистрал“ од Франција којашто е членка на НАТО, предизвика претпоставки дека руските вооружени сили може да преминат на стандардите на западната воена алијанса. Сердјуков, исто така, рекол дека за време на своето излагање ги известил пратениците оти договорите за оваа набавка се склучени во 2010 година и според нив договорени се нарачки за 2011 година. Министерот потсетил дека на крајот на 2010 година, рускиот претседател Дмитриј ...
| | веќе видена

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2010 година, во Република Македонија се родени вкупно 24.507 деца, од кои 24.296 се живородени и 211 се мртвородени Бројот на живородените деца во 2010, во споредба со претходната година, е зголемен за 612 деца или за 2,6 отсто. Во структурата според пол, кај живородените деца, машките имаат поголемо учество и тоа 52 отсто, односно на 100 живородени женски деца 108,3 се машки. Според возраста на мајката, најголемо учество, односно 60,8 отсто, се живородени деца од мајки на возраст 20-29 години. Просечната возраст на мајката при вкупниот број на раѓања е 27,8 години, а 26 отсто години на првите раѓања, што претставува благ пораст во однос на претходната година. Генерациска година на раѓање на мајката која се појавува како најфреквентна при раѓањето на детето е 1982 година. За одбележување е бројот на раѓања кај многу младото женско население. Во 2010 година се регистрирани 26 живородени деца од мајки на возраст под 15 години. Бројот на вонбрачните ...
сите 4 | | | веќе видена

Прехранбените навики се менуваат во многу земји пред се поради зголемувањето на цените на прехранбените производи, покажуваат резултатите од анкетата која во 17 држави ја спроведе агенцијата Оксфам Во последните две години прехранбените навики ги промениле половина од испитаниците, поточно 53 отсто Меѓу нив, повеќе од една третина, 39 отсто ги навело економските причини, а 33 отсто здравствените причини. Севкупно 20 отсто во последните две години ги променило своите прехрамбени навики поради зголемувањето на цените на прехранбените производи. Оваа тенденција е најсилна во сиромашните земји, како што се Кенија или Гватемала, но е изразена и во развиените држави како Австралија, Шпанија и Велика Британија. Оксфам ги повика челниците од целиот свет, а особени министрите за земјоделство на земјите членки на Г20, кои следната недела ќе се сретнат во Франција да „реагираат со цел да го поправат нашиот прехранбен состав што се распаѓа“.
| | веќе видена

Шангајската организација за соработка, која преставува противтежа на американското влијание во средна Азија, во средата во Казахстан се собра на самитот на кој учествуваат рускиот, кинескиот и иранскиот претседател Членки на Шангајската организација се Русија, Кина, Узбекистан, Казахстан, Киргистан и Таџикистан, а статус на набљудувачи имаат Индија, Пакистан, Иран и Монголија. „Можно е Шангајската организација за соработка да ја преземе одговорноста за многубројните проблеми во Авганистан по повлекувањето на коалициските сили во 2014 година“, изјави претседателот на Казахстан, Нурсултан Назарбаев на отворањето на самитот. Регионалната стабилност и стопанската соработка меѓу членките на организацијата се главните теми на самитот, на кој се повикани да учествуваат и претседателите на Авганистан и Пакистан, Хамид Карзаи и Асиф Али Зардари.
сите 3 | | | веќе видена

Најновата анализа на Фондацијата Thompson Reuters покажува дека најлошо место за живеење на жените е Авганистан, на второто и третото место се Демократска Република Конго и Пакистан Високото ниво на насилство, лошата здравствена заштита и сиромаштијата го прават Авганистан најлошо и најопасно место за живеење кога се во прашање жените, се вели во анализата на Фондацијата во која се собрани експерти за правата на жените и еднаквост помеѓу половите. Четврта на оваа листа е Индија, пред се поради големиот број на насилни абортуси, на петтото место е Сомалија. Во анализата биле вклучени 213 експерти од пет континенти од кои било побарано да ги рангираат земјите според нивото на опасност, пристапот до здравствената заштита, насилството, културната дискриминација и трговијата со луѓе.
сите 5 | | | веќе видена

next