ВМРО-ДПМНЕ и нејзините коалициони партнери на секаков начин вршат атак врз симпатизерите и членовите на ВМРО-НП за време на изборната кампања, обвини претседателот на партијата Марјан Додовски На денешната прес конференција партискиот лидер Марјан Додовски истакна дека поддржувачите и симпатизерите на ВМРО-НП се секогаш предмет на уцени и закани, а нивните членови добиваат телефонски јавувања и смс пораки со заканувачка содржина. Додовски, рече дека она што е посебно загрижувачки се директните јавувања и директни закани до сите значајни членови на ВМРО-НП, дека доколку не се оградат од партијата и не преминат во ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат избркани од работа. „Суспендираната демократија е целосно присутна, Македонија живее во време на уцени, закани, буквално демократските принципи на живеење во Македонија не постојат“ - рече Додовски. Поради тоа, од партијата апелираат гласачите на 5 јуни да гласаат по сопствено убедување „Дефинитивно овие парламентарни избори ќе бидат запечатени со трага дека се нерегуларни, ...
сите 5 | | | веќе видена

Атлетите на „Специјална Олимпијада Македонија“ се квалификуваа меѓу вкупно 7.500 од 185 земји од светот, а на Светските летни Олимписки игри Атина 2011, Грција, кои ќе се одржат од 25. јуни до 04. јули оваа година, ќе се натпреваруваат во четири категории: пливање, атлетика, кошарка и пинг понг Оваа година, Македонија учествува со најголема делегација досега - 31 учесник, од кои 22 атлети, кои под глобалниот завет „ Дозволи ми да победам, а ако не можам, дозволи ми да бидам храбар во обидот “ ќе ги бранат боите на Република Македонија. Се работи за лица од различни возрасти (од 15 до 35 години), со различни пречки во развојот, како Даунов синдром, епилепсија, аутизам, интелектуална попреченост итн., кои и досега имаат постигнато забележителни резултати на различни национални, регионални и меѓународни натпревари. „Резултатите кои досега ги покажаа атлетите на „Специјална Олимпијада Македонија“ потврдуваат дека е неопходно нејзино омасовување не само заради надминување на предрасудите во локалната ...
сите 3 | | | веќе видена

Одложено е судење за процесот „Пајажина“ коешто требаше да започне во понедленикот и е презакажано за 13. јуни Одбраната побара увид во целокупниот доказен материјал. Адвокатот на одбраната Никола Поленак рече дека не им биле доставени 160 докази од списите во предметот. Тој рече дека без увид во целокупната доказна документација обвинетите не можат да ја подготват својата одбрана. Одбраната побара увид во документацијата пред закажувањето на главниот претрес. Судијката Павлина Христова рече дека поради временски и просторни услови не успеале дел од доказите да стигнат до сите обвинети, но нагласи дека ниту еден доказ нема да им биде ускратен и ќе им биде даден на увид. Таа додаде дека увидот на докази не завршува со денешниот ден и дека ќе направи распоред за сите обвинети да ги видат целокупните докази. Адвокатот на одбраната Мирослав Вујиќ по судењето ја поздрави одлуката на судот и рече дека вината за ова, со оглед на обемноста на предметот, не ја лоцира кај судот. Адвокатите побараа замена на ...
сите 12 | | | веќе видена

Малопродажната цена на бензините ноќеска на полноќ се намалува за два денара, дизелот поевтинува за 2,5 денари, а екстралесното масло за три денари Вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика на денешната редовна седница, посветена на корекција на цените на нафтените деривати. Согласно одлуката, цената на Еуросуперот БС-95 изнесува 74,5 ден/лит и на Еуросуперот БС-98 изнесува 76,00 ден/лит. Новата цена на Еуродизелот (Д-Е V) изнесува 64,00 ден/лит, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 64,00 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,648 денари/кг со што новата цена на М-1 НС изнесува 40,928 ден/кг. Одлуката на регулаторите се образложува со намалување на цената на суровата нафта на светските берзи во изминатите дена за 7,68 отсто и со порастот на курсот на доларот за 3,4 отсто во однос на денарот.
сите 5 | | | веќе видена

На 26 мај организаторите на изборните кампањи треба до Државната комисија за спречување корупција(ДКСК) да ги достават извештаите за состојбата на сметката од која се финансира изборната кампања, сите приливи и расходи Ова го предвидуваат новите измени на Изборниот законик, каде организаторите на 11-от ден од почетокот на предизборната кампања треба да достават извештај за состојбата на сметката, а истото треба да го направат и на 21-от ден, со цел да се следи целиот процес. „ДКСК апелира да ја испочитуваат законската обврска со цел да не се доведе во непријатна ситуација да се докажуваат пред судските органи зошто не ја исполниле оваа обврска“, рече претседателот на ДКСК Воислав Зафировски. Од Комисијата апелираат да запрат огласите за вработување во текот на изборните кампањи. Оние огласи кои се распишани пред 15 април да продолжат по изборот на новата влада. Досега во Комисијата пристигнати се 402 предмети во врска со актуелните случувања во предизборната кампања. Од нив 118 се однесуваат на нови ...
сите 11 | | | веќе видена

Македонија во моментов има малку спортисти кои можат да исполнат норма за Олимписките игри во 2012 година во Лондон и МОК прави се што е во нејзина надлежност тие да ги остварат нормите„ изјави претседателот на МОК ,Васил Тупурковски Васил Тупурковски информираше дека боксерите биле на подготовки во Шпанија и во Бугарија, кајакарот Николовски се подготвувал во Грција и Словачка, а триатлонецот Поповски во САД. „Сево ова е со цел подобро да се претстават на европските првенства преку кои се изборува место и на светските шампионати, што значи шанса за виза за Олимпијадата во Лондон“, рече Тупурковски. Кајакарот Атанас Николовски изјави дека на последниот натпревар во Словенија прикажал добро возење и пласман на 13-место, дека се подготвува во Братислава каде ќе биде одржано европското првенство и очекува да избори пласман на ОИ. Примислав Димовски во свое име и во име на Вели Мумин и на Фатљум Жута се заблагодари за напорите на МОК за нивно подобро подготвување пред ЕП и СП и очекува дека барем двајца ...
сите 2 | | | веќе видена

Со еден час задоцнување поради големиот интерес на јавноста и полициската проверка на присутните, започна судењето за случајот „Пајажина“. Првообвинетиот Велија Рамковски расположен ги поздравуваше сите кои доаѓаат во судницата. Посебно ги поздрави неговите новинари и директорот на А1 телвизија. „Петти јуни го славам уште од сега“, рече Рамковски. Главен судија е Павлина Христова, а нејзин помошник е Зоран Димитријевски и има тројца судии поротници. Од обвинетите не се присутни шестмина од вкупно 23-цата. Меѓу отсутните е Невен Рауф , која не е спроведена од куќен притвор. Одбраната на обвинетите, адвокатот Мирослав Вујиќ побара судот да им одобри на сите медиуми неселективно да вршат тонско и визуелно снимање на дел од главниот претрес. Со ова, според одбраната, ќе се отстранеле сите шпекулации за непристрасно водење на постапката. Адвокатката Татјана Поповска рече дека за време на постапката ќе се презентираат низа на податоци, документи и датуми и дека не постои ниту правна ниту фактичка пречка ...
сите 19 | | | веќе видена

Новинарите на египетскиот весник „Ал-Масри ал-Јаум“ тврдат дека го пронашле домот и роднини на новиот водач на меѓународната терористичка мрежа Ал Каеда, Сеиф ел-Адл, кој го замени ликвидираниот поранешен „терорист број еден“ Осама бин Ладен Осама бин Ладен , кого Вашингтон го обвини за нападите од 11-ти септември 2001 година, беше убиен од американските специјални сили ноќта на 2 мај во утврдената куќа во близина на пакистанскиот град Аботабад во северниот дел од Пакистан. Подоцна беше објавено дека привремен лидер на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда стана еден од нејзините основачи и близок соработник на Осама бин Ладен, - роден во Египет, познат како Сеиф ал-Адл (на арапски : мечот на правдата). Тој ќе ја води организацијата до моментот кога ќе биде изберен новиот. Според објавениот напис во понеделникот, египетските новинари до семејството на привремениот водач на Ал Каеда, ги донеле негови поранешни соработници кои војувале со него во Авганистан, а подоцна се „пензионирале“. Весникот не ги ...
сите 5 | | | веќе видена

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на Република Македонија му издаде дозвола на Дуропак ГмбХ Виена, да даде понуда за откуп на сите акции, издадени од Комуна АД Скопје Станува збор за 260.452 обични акции со право на глас и 18.548 приоритетни кумулативни акции, се наведува во соопштението на КХВ. Австриската компанија се обврзува да ги откупи хартиите од вредност по цена од 495 денари по акција. Понудувачот има депонирано 2.254.780 евра на девизната сметка на Централниот депозитар за хартии од вредност АД Скопје, износ, кој е потребен за плаќање на сите хартии од вредност на кои се однесува понудата. Рокот за прифаќање на понудата за откуп изнесува 45 дена од денот на првото објавување на извадокот од Проспектот и на понудата за откуп, а акциите треба да се платат во рок од осум дена по приемот на решението на Комисијата за хартии од вредност за успешност на понудата.
сите 10 | | | веќе видена

Компании коишто котираат на странските берзи од наредниот месец ќе може да котираат и на Загрепската берза, јавија локалните медиуми За таа цел, хрватската агенција за надзор на финансиските услуги изврши промена на постоечките законски прописи, кои ќе стапат на сила од 24 јуни. Порталот banka.hr пишува дека со оглед на фактот што берзите во регионот се значително помали по промет и капитализација од Загрепската, голема веројатност е дека некоја од компаниите од регионот, ќе одлучи да котира и на Загрепскиот пазар на хартии од вредност.
сите 5 | | | веќе видена

Над 5.000 граѓани во Македонија ја поддржале Иницијативата за формирање на Регионална и независна комисија (РЕКОМ), чија цел е утврдување и јавно изнесување на фактите за воените злосторства и другите тешки кршења на човековите права на просторите на екс Југославија меѓу 1991 и 2001 г. Според координаторот на акцијата за собирање на потписи за РЕКОМ во Македонија, Дејан Докузовски , потписи ќе се собираат и во следните две недели во пет градови во Македонија. „Собирањето на потписи за РЕКОМ досега оди одлично, според досегашните резултати формирањето на РЕКОМ го поддржуваат повеќе од пет илјади граѓани во земјава, се надевам дека до крај на кампањата „Милион потписи за РЕКОМ“, која завршува на 6 јуни, Иницијативата ќе ја поддржат повеќе граѓани“, вели Докузовски во писмена изјава до медиумите. Коалицијата за РЕКОМ ја сочинуваат мрежа на невладини организации, здруженија и поединци/поединки кои ја застапуваат и афирмираат инцијативата. РЕКОМ досега го поддржаа видни политичари од просторот на поранешна ...
сите 5 | | | веќе видена

Кошаркарите на Мајами Хит во третиот меч со Чикаго Булс, прв пред својата публика победија со 96:85 и сега водат со 2:1 во финалето на Истокот Крис Бош беше најрасположен за игра со 34 поени и 5 скокови, а добар асистент имаше во Леброн Џејмс кој оствари 22 поени, 6 скокови и 10 асистенции. Двејн Вејд „одмораше“ со 17 поени и 9 скокови. За Биковите 26 поени и 17 скокови имаше Карлос Бузер , а 20 скокови и по 5 скокови и асистенции додаде Дерик Роуз. Луол Денг додаде 14 кошеви и 8 скокови. Следниот меч се игра повторно во „Америкен Еирлајнс Арената“ во Мајами.
сите 40 | | | веќе видена

Жителите на Австрија се противат на давање натамошна помош на Грција за надминување на финансиската криза, покажа истражувањето на институтот ОГМ Дури 60 отсто до Австријците се против нова финансиска инјекција. Уделот на Австрија во пакетот помош вреден 110 милијарди евра на ЕУ за Грција, изнесува 2,3 милијарди евра. Откако тие средства се покажаа како недоволни, ЕУ размислува за дополнителни 65 милијарди евра, што не наиде на одобрување во австриската јавност.
сите 6 | | | веќе видена

Единица на пакистанските ренџери по 14-часовна битка ја заврши специјалната операција во базата на морнаричкото воздухопловство Мехран, при што се убиени четири милитанти додека четири се заробени, објави телвизијата DawnNews цитирајќи воени извори. Како што пртенесува пакистанската приватна телевизија, за време на борбите загинале најмалку осум војници а 16 се ранети. Според информациите на пакистанските медиуми, милитантите успеале да уништат два против-подморнички патролни авиони од типот П-3C "Орион" и еден хеликоптер. Борбата во воздухопловна база Мехран почна во неделата вечер, кога група од 20 милитанти вооружени со митралези и рачни гранати, се уфрлија во базата Мехран близу Шахрах –е-Фејсал крај Карачи и отвори оган врз хангар со авиони на морнарицата. Кај уапсените по борбата екстремисти биле најдени документи со лажен идентитет преку кој како што се претпоставува успеале да влезат во безбедносната зона, наведуваат пакистанските медиуми. За да се справат со диверзантите навелзени во базата, ...
сите 24 | | | веќе видена

„Македонија, како земја со убавина што го одзема здивот, ќе оди напред. Со среќа и Бог да ве благослови“ – вака поранешниот американски претседател Бил Клинтон го заврши својот говор на конференцијата за југоисточна Европа што вчера се одржа во Будва, Црна Гора. Клинтон во својот настап, како што пренесува Б92 порача дека иднината на Балканот е во Европската Унија и НАТО. Конференцијата за јакнење на општествата во југоисточна Европа тој ја искористи и да порача дека неоходно е да продолжи интерната интеграција на регионот. Поранешниот американски претседател пред присутните ја престави и својата визија за Европа како единствен континент во кој ќе се живее во мир и демократија, со функционални влада што ќе ја развиваат меѓусебната солидарност. На листата на учесници на вчерашната конференција, покрај Клинтон, беа и поранешните претседатели на Хрватска и Словенија, Стјепан Месиќ и Милан Кучан, како и преставници на црногорскиот политички врв.
сите 13 | | | веќе видена

Водачот на радикалното движење Талибан, Мила Мохамед Омер е ликвидиран во Пакситан, јавува во понеделник Синхуа повикувајќи се на приватни авганистански телевизии. На почетокот од мај, набргу по веста за ликвидацијата на водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен претставници на военото и политичкото раководство на САД и Италија, изјавјаи дека следнатра цел на антитерористичката борба е лидерот на талибаните во Авганистан, Мула Омар. Лидерот на меѓународната терористичка организација Ал Каида, Осама бин Ладен, беше ликвидиран од американските специјални сили во една куќа во близина на градот Аботабад во северниот дел на Пакистан во ноќта на 2 мај.. Минатиот четврток (19-ти мај), американскиот државен секретар за одбрана, Роберт Гејтс, изјави дека Пентагон нема намера да открие детали од операцијата за ликвидирање на Осама бин Ладен, наведувајќи ја како причина загриженоста за безбедноста на членовите на војниците и нивните семејства, како и поради можно загрозување на идни планови за слични активности. Мула ...
сите 14 | | | веќе видена

Почнува судењето на сопственикот на А1 Телевизија, Велија Рамковски и уште 22 лица, обвинети за злосторничко здружување, перење пари, злоупотреба на службената положба и овластување, даночно затајување и оштетување на доверители Обвинителството го товари Рамковски, за основање на 24 фирми во Македонија и странство кои биле раководени од членовите на злосторничкото здружување и биле ставени во функција во зависност од потребите на членовите. Исто лице се појавувало како основач на повеќе фирми, управителите постојано се менувале. Според Обвинителството, доказ дека сите овие фирми биле меѓусебно поврзани говорел фактот што тројца од обвинетите биле овластени потписници за сите фирми. Според материјалните докази и превземените истражни мерки, една од фирмите во која имало тројца вработени на име изработка сценарија и режија за проекти и тоа документарни филмови, забавни, дебатни и контактни емисии до телевизијата доставиле фактури во износ од 3 милиони евра, кои биле книжени и за овој износ медиумот ...
сите 59 | | | веќе видена

Палестинското исламистичко движење Хамас во неделата го одби повикот на американскиот претседател Барак Обама да го признае Израел, соопшти Сами Абу Зухр, портпарол на движењетп кое го контролира појасот Газа Во Хамас сметаат дека американската администрација во минатото не успеала и дека секогаш ќе биде неуспешна во обидите да ја убедат оваа организација да ја признае израелската окупација, изјави портпаролот Сами Абу Зухри за новианрите. „Американската администрација во целост ја поддржува окупацијата на штетаа на тежнеењата на палестинскиот народ да создаде своја држава“, дополни Зухри. Американскиот претседател Барак Обама во Конгресот во Вашингтон во годишното обраќање на главното про-израелско лоби во САД, AIPAC, го повика Хамас да му го признае правото на постоење и да го отфрли насилството. Претседателот Обама појасни дека основа за решавање на израелско-палестинскиот конфликт треба да биде воспоставување на државните граници на Израел од 1967 година. Изјавата на Обама од минатиот четврток, ...
сите 9 | | | веќе видена

Министерот за здравство Бујар Османи денеска присуствуваше на Клиниката за детска хирургија, каде беше извршено презентирање на електронското апликативно решение за специјалистичко-консултативна здравствена заштита Ова решение е дел од проектот за интегриран здравствен информатички систем. Негова главна цел, како што рече министерот, е создавање на здравство без хартија и овозможување на брз пристап и размена на податоци и информации за пациентите и нивната здравствена состојба. „Во моментот целосно е завршена апликацијата на примарно ниво, на ниво на матичните лекари, каде е создадена неопходната информатичка поддршка на овој систем. Денеска е готова и апликацијата на специјалистичко-консултативно ниво, а при крај е и болничката апликација. Направени се регистрите неопходни за евиденција, а исто така е создадена и централната дата база, односно главниот мозок-компјутер кој што е сместен во подрумот на Министерството за здравство, каде ќе бидат сместени електронските досиеја на сите пациенти во РМ“, ...
сите 11 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон денеска пристигна во „престолнината“ на либиската опозиција Бенгази, каде што треба да отвори канцеларија на Европската унија(ЕУ). Станува збор за прва посета на толку висок политичар од ЕУ. До сега во Бенгази престојуваа полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски и американскиот сенатор Џон Меккејн. Ештон, за време на кратката посета, треба да разговара со претседателот на Преодниот национален совет Мустафа Абделџалил, по што свечено ќе ја отвори канцеларијата на ЕУ во еден од хотелите во Бенгази. „Отворањето на канцеларијата е цврст знак за нашата поддршка на либискиот народ. ЕУ поминува од зборови на дела“, рече Ештон. Европскиот парламент веќе подолго време се залага ЕУ да го признае Преодниот национален совет како официјален соговорник во Либија, но до сега ова тело го имаат признаено само Франција, Италија, Катар и Гамбија.
сите 8 | | | веќе видена

next