Иранските власти привремено ја повлекоа дозволата за прелет за авионот на германската канцеларка Ангела Меркел, по што тој бил принуден околу два часа кружење над територијата на Турција, јави вторникот Reuters, повикувајќи се на прес-секретар на владата на Германија, Штефен Зајберт Германската канцеларка Ангела Меркел во вторникот отпатува во официјална посета на Индија, а притоа пристапот до воздушниот простор на Исламската Република Иран, беше оневозможен откако беше повлечена за прелет на иранската територија. „Необичен беше почетокот на патувањето во Индија. Иран привремено ја повлече дозволата за надлетување па слетувањето на канцеларката во Њу Делхи беше одложено“, ја цитира Reuters, пораката на портпаролот Штефен Зајберт , објавена на микроблогот Твитер. Како што пренесува агенцијата, во составот на германската делегација, покрај членови на владата, се и претставници на крупниот бизнис, а како причина за инцидентот со одземање на правото на прелет на иранската територија се наведуваат ...
сите 11 | | | веќе видена

Бројот на загинатите и оние кои останале без домови во разорниот земјотрес на Хаити е многу помал од оној што го соопштија властите на оваа карипска земја, покажува извештајот изработен на барање на Американската агенција за меѓународен развој(УСАИД) Во извештајот, во кој имала увид агенцијата Асошиејтед прес, бројот на загинати е проценет меѓу 46.000 и 85.000, додека властите на Хаити соопштија дека загинале 316.000 луѓе. Извештајот, кој сè уште не е објавен, е подготвен за УСАИД. Портпаролката на Стејт департментот Прити Шах рече дека во извештајот постојат одредени несогласувања и нема да биде објавен додека тоа не се реши, одбивајќи да каже дали извештајот потоа значително ќе биде променет. Властите на Хаити одбија да го коментираат извештајот бидејќи немале увид во документот. АП потсетува дека со големиот број загинати и големите уништувања се оправдани парите пристигнати од странство во Хаити, најсиромашната земја на западната хемисфера, сметајќи ги и тука 5,5 милијарди долари собрани на ...
| | веќе видена

Во Сирија во понеделникот е објавен нацрт-закон за општи избори. Одредбите од овој предлог кој ќе биде ставен на јавна дискусија се достапни преку официјалните интернет страници на владата на Сирија, како и на министерствата за правда, внатрешни работи и локална самоуправа Конечниот текст на законот ќе биде усвоен со учество на оценки и мислења изразени во текот на јавната дискусија, како и се евентуални измени и дополнувања. После тоа, како што наведе претходно челникот на комисијата за подготовка на предлог-законот, заменик-министерот за правда на Сирија, Наџи ал-Ахмед , новиот закон „ќе соодветствува на најдобрите закони во светски рамки“. Подготовката на новиот закон за избори е еден од чекорите преземени од страна на раководството на Сирија, како дел од реформите кои се спроведуваат под притисок на последните настани во земјата. Од средината на март Сирија е зафатена од немирите кои почнаа во градот Дера’а на границата со Јордан, а потоа се проширија на други делови на земјата. Во текот на ...
сите 2 | | | веќе видена

Руската централна банка во понеделник ги зголеми каматните стапки на ткн. прекуноќните депозити за четвртина од процентниот бод, изненадувајќи ги пазарите додека другите каматни стапки останаа непроменети Каматната стапка на споменатите депозити е зголемена за 0,.25 процентни бодови, на 3,50 отсто, додека клучната каматна стапка за рефинансирање остана на 8,25 отсто а репо-стапката на 5,50 отсто, објави Руската централна банка, пренесува Reuters . Како причина за зголемување во банката ги наведуваат инфлациските очекувања и ризиците за растот на стопанството. „Одлуката е донесена имајќи ги предвид очекувањата за се’ уште високата инфлација и ризикот за стабилен стопански раст“, стои меѓу другото во соопштението на централната банка на Русија. Зголемувањето на каматната стапка на прекуноќните депозити следеше откако за зголеми загриженоста подари одлевање на капиталот кој изминатите седум месеци надмина 50 милиони милијарди долари. Од Руската централна банка притоа нагласуваат дека сегашните стапки „ќе ...
сите 3 | | | веќе видена

Најмалку три лица загинале во напад на сириските тенкови во градот Талбисех, северно од градот Хомс административен центар на истоимената провинција, пренесува Reuters повикувајќи се на активисти за заштита на човековите права Претходно локалните жители за агенцијата изјавиле дека во нападот десет нивни сограѓани се ранети. Слично на оваа акција, во неделата сириските тенкови и други армиски единици опколија неколку градови во провинција Хомс при што загинале 14 луѓе, се наведува во соопштението на организациите за заштита на човековите права. Операцијата на сириската војска за задушување на антивладините протести од неделата продолжи денеска и во градот Растан, северо-западно од Талбисех, со население од 80 илјади луѓе. Сириските војници придружени од тенкови ги опколија градовите Растан и Талбисех, во коишто во неделата наутро се одржувале анти-владини демонстрации. Бунтот во Сирија започна во средината на март во градот Дера’а на границата со Јордан, и многу брзо се прошири во другите региони на ...
сите 3 | | | веќе видена

Ние имаме име, нашето име е Република Македонија, тоа е напишано во нашиот Устав. Она што треба да се реши е да се замени референцата во Обединетите нации(ОН), односно да се расчисти како ќе ни се обраќаат во оваа организација Ова попладнево во интервјуто за Канал 5 го изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов , притоа додавајќи дека решението не смее да го загрозува идентитетот и јазикот. Според него, решението треба да се бара согласно рамката во ОН, односно, да се бара решение само за разликите околу името, а не и за идентитетските и јазичните прашања. Претседателот Иванов истакна дека треба да се дојде до взаемно прифатливо решение, на кое ќе се согласат двете страни. „Взаемно прифатливо решение е кога и ние ќе имаме удел во тоа, а не само Грција да го наметнува решението“, рече Иванов. Тој додаде дека на средбата со американскиот претседател Барак Обама во Варшава, добил ветување дека лично американскиот претседател ќе разговара со грчкиот премиер Ј оргос Папандреу да се најде решение за ...
сите 3 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на денешната средба со синдикалните лидери вети дека утврдувањето на минимална плата ќе биде дел од програмата на новата владата доколку партијата ја освои довербата на предвремените парламентарни избори на 5-ти јуни Примиерот Никола Груевски посочи дека висината на минималната плата дополнително ќе се утврдува. „Оваа јавна заложба ќе биде составен дел од програмата за работа на идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Процесот на утврдување на висината на оваа плата ќе се спроведе преку институционално преговарање во рамки на социјалниот дијалог помеѓу партнерите: влада, работодавачи, синдикати“, рече Груевски. Ниту синдикалните лидери не излегоа со конкретна бројка колку би изнесувала минималната плата. „Ќе мора да се направи сериозна проценка околу висината на минималната плата, без лицитирање, затоа што мислам дека тоа може да има сериозни последици по вработените во Република Македонија и по економијата“, изјави Дојчин Цветановски , почесен претседател на ...
сите 25 | | | веќе видена

Бројот на неопределени гласачи пред почетокот на изборната кампања покажува 32,5 отсто или 520.000 граѓани, а околу 16,9 отсто или 270.000 се изјасниле дека нема да гласаат на предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 5. јуни Овие податоци ги покажува истражувањето на Политичкиот Барометар на БРИМА кои се направени на репрезентативен примерок кој опфаќа повеќе од 1.160 анкетирани полнолетни граѓани во периодот од 22 април до 2. мај. Според БРИМА податоци покажува дека постои широк простор на влијание на предизборните кампањи врз определбата на бирачите за кого ќе гласаат на изборите. Речиси две третини од анкетираните, кои се изјасниле дека не се одлучни или нема да гласаат, или 328 илјади од 520 илјади сметаат дека земјата оди во погрешна насока. „Социјалниот профил на семејствата на оваа група анкетирани покажува дека спаѓаат во семејствата со намалена куповна моќ. Од нив 56 отсто или 290 илјади можат да го купат само неопходното, а 26 отсто или 140 илјади не можат да го купат ни ...
сите 10 | | | веќе видена

Данецот Петер Соренсен и официјално е именуван за шеф на делегацијата на Европската унија во Босна и Херцеговина, информираат од канцеларијата на високиот преставник за надворешна и безбедносна политика на унијата, Кетрин Ештон Именувањето на Петар Соренсен , како што соопштуваат од канцеларијата на Ештон, доаѓа во значајно време за Босна и Херцеговина и западниот Балкан. „Не можам да помислам на никој поквалификуван за превземање на функцијата Шеф на Делегацијата. Би сакала и да оддадам признание за добро сработената работа од страна на Питер во Скопје“, се вели во писмената изјава на Ештон. Соренсен пред три месеци го замени Ирецот Ерван Фуере на функцијата шеф на делегацијата на ЕУ во Македонија. Информацијата за именувањето на Соренсен на новата функција во Сараево неофицијално беше објавена од страна на босанските медиуми во петокот.
сите 23 | | | веќе видена

По реакцијата на СДСМ дека на митингот на ВМРО-ДПМНЕ имало помалку од 30 илјади граѓани, ВМРО – ДПМНЕ излегоа со свои споредби и фотографии Од владејачката партија тврдат дека на вчерашниот митинг имало двојно повеќе граѓани во споредба со митингот на СДСМ на 15 мај. „Од оваа фотографија каде што јасно се гледа распространетоста на луѓето и на митингот на СДСМ и на митингот на ВМРО-ДПМНЕ, можете да заклучитe дека двојно повеќе граѓани беа на митингот на ВМРО-ДПМНЕ. После вчерашниот митинг јасни се две работи: дека тоа беше најголемиот политички митинг во плурална Македонија и второ, дека ВМРО-ДПМНЕ победува“ изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски . Прес конференцијата на Гордан Георгиев , Бичиклиски ја оцени како доказ за стравот кој што владеел во СДСМ, а целта на пресот била да ја врати надежта во сопственото членство
сите 18 | | | веќе видена

Коалицијата предводена од страна на ВМРО – ДПМНЕ и партиите ЛДП, ДУИ и ДПА имаат потрошено многу повеќе средства од сметката, од оние што ги имаат обезбедено со приливите Ова е констатацијата на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), по доставувањето на финансиските извештаи за состојбата на сметките кои наменски се отворени од страна на организаторите на изборните кампањи за реализација на предизборните активности. „ДУИ, од донации на седум лица, обезбедиле 1.150.000 денари , а потрошени се 4.342.270 денари; ДПА, од донации на 10 лица, обезбедиле 608.000, а потрошиле 1.022.423 денари, ЛДП од донации на лица има обезбедено 275.000 денари, а за кампањата потрошени се 2.322.240 денари, и на крај, коалицијата предводена од ВМРО – ДПМНЕ, од донации на 130 физички лица и едно правно лице, обезбедиле 7.950.000, а потрошени се 103.054.161 денари“, образложи претседателот на ДКСК, Воислав Зафировски. Овие констатации, како што посочи тој нудат можност за анализи кои Комисијата ќе ги направи по ...
сите 18 | | | веќе видена

И покрај сите притисоци, уцени, закани и злоупотреби на власта, Груевски вчера не успеа да се приближи до бројката на последниот митинг на СДСМ пред Влада на 15 мај, реагира СДСМ по вчерашниот Централен митинг на ВМРО-ДПМНЕ пред Влада „Само на митингот на СДСМ пред владата на 15 мај имаше над 60 илјади, за разлика од вчерашниот митинг на ДПМНЕ на кој имаше помалку од 30 илјади луѓе. Сепак, вчера Груевски направи една вистинска работа, го најави своето заминување од власта, за жал со ултра скап огномет платен со народни пари. Убаво што си направија митинг пред Влада, сега останува да се преброиме на 5-ти јуни, за овие луѓе конечно да се тргнат од Владата на РМ“ изјави потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев . Од СДСМ го обвинија Груевски дека за да донесе повеќе луѓе на митингот, ја злоупотребил власта со невидени притисоци врз администрацијата. Тие тврдат дека вработени од администрацијата морале да одат на вчерашниот митинг за да не ја изгубат работата. „Груевски, вчера тој приреди “оптичка варка“. За ...
сите 19 | | | веќе видена

Компаниите до крајот на месец јуни ќе мора да одлучат на кој начин ќе се справуваат со амбалажниот отпад На фирмите со законот им се понудени да одберат помеѓу три опции за тоа како да го рециклираат својот отпад. Едната е сами да се регистрираат како постапувач со својот амбалажен отпад и сами да го соберат и да го однесат на рециклирање, втората е таа обврска да им биде дадена на единствената фирма за амбалажен отпад „Пакомак“. Третата опција е компаниите да плаќаат според тарифникот кој е содржан во Законот за управување со пакување и отпад од пакување кој предвидува, државата со собраните средства да го организира системот на селектирање на отпадот. „Доколу фирмите плаќаат на државата или сами се регистрираат ќе плаќаат по 310 евра за тон со што би требало да го вкалкулираат тој трошок во крајната цена со што би довело до покачување на цената на производите“, изјави Филип Ивановски, претседател на „Пакомак“. Засега во Македонија регистрирана е само една фирма, „Пакомак“ која би можела да ја извршува ...
сите 9 | | | веќе видена

Промет во износ од 14.790.548,82 денари остварен е денеска на Македонска берза за хартии од вредност, од што 9.772.933,82 денари беа реализирани на Официјалниот пазар, а 5.017.615,00 денари на Редовниот пазар Индексот МБИ10 се зголеми за 1,01% и изнесуваше 2.662,76 поени. МБИД се зголеми за 0,18% и изнесуваше 2.771,18 поени, додека ОМБ остана непроменет и изнесуваше од 117,65 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Алкалоид АД Скопје во износ од 1.112.145,00 денари по просечна цена од 4.520,91 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Комерцијална банка АД Скопје со која беше остварен 1.014.163,00 денари промет по просечна цена од 3.784,19 денари. Трета беше акцијата на Топлификација АД Скопје со остварени 949.813,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 4.094,02 денари . Најтргувана од обврзниците, воедно и најтргувана хартија од вредност беше Обврзницата за денационализација на Р.М. од десетта емисија. Оваа обврзница се тргуваше по просечна ...
сите 13 | | | веќе видена

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) даде согласност на измените и дополнувањата на Правилата за тргување на Македонската берза АД Скопје, со што се воведуваат маркет мејкери, односно поддржувачи на ликвидност „Маркет мејкер може да биде секоја брокерска куќа и овластена банка која има овластување за тргување во свое име и за своја сметка и има склучено договор со Македонската берза за ’маркетмејкинг’ работи“, се наведува во соопштението. Како што појаснуваат од КХВ, маркет мејкерот создава пазар за одредена хартија од вредност, така што во Бест системот на Берзата внесува лимитирани куповни и продажни налози за хартијата од вредност и склучува трансакции врз основа на тие налози во рамките на класичното тргување. На тој начин, маркет мејкерите придонесуваат да се зголемат обемот на тргувањето, ликвидноста на хартијата и длабочината на пазарот, а се намалува распонот во цените на поединечните хартии од вредност. Една членка може да се пријави за поддржувач на ликвидноста на една или повеќе хартии од ...
сите 7 | | | веќе видена

Најмалку 30 лица се загианти и повредени во два одделни самоубиствени напади извршени од четири бомбаши смаоубијци во авганистанскиот град Херат, од кои еден бил изведен пред седиштето на италијанската војна база. Втората експлозија се случила на околу два километри од базата. Според одредени информации, по експлозиите одекнувале пукотници во близина на базата. Според медицински извори, тројца од повредените се наоѓаат во критична состојба Претставник на НАТО потврди дека нападот бил изведен во близина на италијанската воена база во Херат, каде што покрај војници, сместени се и цивили кои учествуваат во изградба на локалната инфраструктура. Авганистанските власти информираат дека меѓу повредените има деца и жени, а повредени биле и двајцата чувари на базата. Според италијански извори, четворицата загинати се авганистански полицајци, а меѓу повредените има 15 италијански државјани, од кој еден во критична состојба.
сите 2 | | | веќе видена

Вкупно 26,7 отсто од граѓаните би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, а 12,9 отсто за СДСМ доколку утре се одржат парламентарни избори, покажува последната анкета спроведена од Институтот „Димитрија Чуповски“ Според анкетата на институтот, за ДУИ би гласале 8,5 отсто од граѓаните, 3,9 за ДПА, 3 за НДП 2,3 за ЛДП и 1,4% за Нова Демократија. Распределено по мандати, ВМРО-ДПМНЕ би освоиле 58 пратеници, СДСМ 29, ДУИ 15, ДПА 7, НДП 4, ЛДП 4 и останатите партии 3 партии. Анкетата е спроведена телефонски во периодот меѓу 27 и 29 мај на 1.550 испитаници.
сите 14 | | | веќе видена

На претстојните парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ би освоиле 48 пратенички мандати, СДСМ-37, ДУИ-16, а ДПА-9 Ова се резултатите од симулација на распоредот на пратеничките мандати која Институтот за демократија (ИДСЦС) ја направи врз основа на последната анкета за рејтингот на политичките партии, пред одржувањето на изборите на 5 јуни. НДП би имала 3 пратеници, Обединети за Македонија, ВМРО-Народна партија и Нова демократија би освоиле по две пратенички места, а ЛДП-1. Од вкупниот број на испитаници 19, 4 отсто рекле дека ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, за СДСМ- 15, 1, за ДУИ-6,9, а за ДПА-3,9. За НДП би гласале 1,8 отсто, за ОМ-1,3, за ВМРО-Народна 1,1, Нова демократија би добила поддршка од 1 отсто, ЛДП-0,8, Достоинство-0,3, Демократска десница- 0,1. Бројот на определени гласачи според истражувањето е 52,9 отсто, а на неопределени 47,1. Истражувањето е спроведено во периодот 26 од 28 мај на репрезентативен примерок од 1.111 испитаници. ...
сите 16 | | | веќе видена

Интер во финалето на Купот на Италија на Олимпико во Рим го совлада Палермо со 3:1 (1:0) и го одбрани насловот освоен минатата година Стрелец на првите два гола беше Семјуел Ето`о (26`, 76`). Во финишот на две минути до крајот по корнер од левата страна Езекиел Муњоз намали на 2:1 и бидејки мечот имаше продолжение од пет минути ја врати неизвесноста околу победникот. Но по две минути игра во судиското продолжение Горан Пандев се проби по левата страна и идеално го послужи Диего Милито кому не му беше тешко да го постигне третиот гол за Интер . На Пандев ова му е трет Куп на Италија по ред откако пред две години го освои и со Лацио.
сите 11 | | | веќе видена

Војници од составот на НАТО во понеделникот заробиле во Пакистан, петмина талибански водачи и со два хеликоптера ги пренеле во Авганистан, јавува Синхуа која се повикува на пакистански разузнавачки извори Според изворите на кинеската новинска агенција, водачите на бунтовниците биле уапсени во близина на границата со Авганистан во племенската паштунска област Северен Вазиристан. Како што пренесува Синхуа, силите на НАТО спровеле операција за пребарување и апсење на талибанските бунтовници без претходна најава до пакистанските власти. Пакистан традиционално се спротивставува на учеството на странски војници во операции на неговата територија, но тамошната опозиција обвинува дека станува збор за премолчена согласност на владата во Исламабад. Иста реакција пакистанските власти упатија и поради акцијата на американските маринци во ноќта на 2 мај кога во утврдена куќа во близина на пакистанскиот град Аботабад во северниот дел на земјата беше ликвидиран водачот на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда, Осама ...
сите 5 | | | веќе видена

next