Племенската унија Хашид која и’ пристапи на опозицијата во Јемен, во средата за време на обновените судири со владините трупи во главниот град Сана ја презеде контролата врз седиштето на државната авиокомпанија „Yemenia“, јави AFP, повикувајќи се на извор во владата и на очевидци Покрај тоа, претставниците од највлијателното племе во Јемен во средата продолжи со контролата врз зградата на јеменското министерство за трговија и индустрија и зградата на официјалната новинска агенција SABA . Во ноќта кон средата, јеменскиот претседател Али Абдула Салех нареди армијата да го прекиен огнот и побара од поддржувачите на шеикот ал-Ахмар , кој се смета за водач на племето Хашид, да ги напуштат запоседнатите државни објекти. Според AFP , најжестоките борби продолжиле во средата во квартот од јеменската престолнина ал-Хасаба, во близина на резиденцијата на ал-Ахмар и во зградата на министерството за внатрешни работи, од каде што според изјави на очевидци, племенската опозиција истрелала најмалку десет ...
сите 28 | | | веќе видена

Околу 500 летови се откажани во Европа поради ширењето на облакот од пепел што се создаде по ерупцијата на исландскиот вулкан Гримсвотн, пренесува во вторникто AFP повикувајќи се на соопштение на Евроконтрол (Eurocontrol) - Европската агенција за безбедност и контрола на воздушниот простор Чадот од вулканот Гримсвотн во областа Ватнајоекула, во југо-источен Исландн, која започна да еруптира во саботата, достигна до 20 километри во височина. Исландски вулканолози претходно изјавија дека ерупцијата најверојатно ќе трае неколку дена или седмица, и дека нема да предизвика колапс на европскиот авионски сообраќај како што тоа се случи пролетта 2010 година за време на ерупцијата на дугиот исландски вулкан Еијафјатлаијокудл. „Денеска зона со силна концентрација на честички од пепел е регистрирана во некои области во северниот дел на Велика Британија. Поради тоа, од 29 илјади закажани летови за вторникот во Европа, околу 500 се откажани“, го цитира агенцијата соопштението на Евроконтрол. „Постои голема веројатност ...
сите 43 | | | веќе видена

САД наметнаа санкции за седум странски компании кои тргувајќи со Иран ја прекршиле актуелната американска забрана, пренесува BBC Меѓу компаниите кои се изложени на американските санкции е и државната нафтена компанија на Венецуела - „Petroleos de Venezuela (PDVSA)“. Другите санкционирани компании имаат седишта во Обединетите Арапски Емирати - „Royal Oyster Gruop“; во Израел „Ofer Brothers Group“; во Сингапур - „Tanker Pacific“; во Монако - „Associated Shipbroking“, на островот Џерси.и Иран - „Petrochemical Commercial Company International’“, како и компанијата „Speedy Ship“ со седиште во Емиратите и во Иран. „Сиве овие компании учествувале во активности врзани со испораката на нафтени деривати за Иран, вклучувајќи и директно снабдување со бензин и сродни производи“, изјави Џејмс Стејберг , заменикот на американската државна секретарка, Хилари Клинтон . Тој додава дека санкциите се прилагодени на секоја поединечна компанија, но дека тоа воопштено значи престанување на нивното тргување со САД. Така на ...
| | веќе видена

Празнувајќи го 24 мај, Денот на Св. Кирил и Методиј, уште еднаш ја потврдуваме нашата верба во добрината и силината на човечкиот дух, еднаквоста и слогата меѓу народите, ја потврдуваме нашата доследност кон светлите принципи кои браќата Кирил и Методиј ги поставија за нас Ова се наведува во празничната порака, што претседателот на Македонија Ѓорге Иванов ја упати до македонските граѓани. „Во време кога ги живееме врвните цивилизациски придобивки, кога нашиот животен пат се заснова и зацртува преку образованието и знаењето, кога ги надградуваме нашите човечки и хумани вредности во еден обединет свет кој тежнее кон развој, да се потсетиме на оние светли ликови кои го трасираа тој наш пат и кои со нивното дело задолжија многу генерации пред и по нас“, стои во пораката на Иванов. Тој истакнува дека со својата неуморна работа и посветеност Кирил и Методиј го отворија патот на писменоста и ширењето на христијанскиот дух, одбележувајќи ја епохата на будење на словенските народи, придонесувајќи кон севкупниот ...
| | веќе видена

Кандидатот за премиер од редовите на Социјалдемократскиот сојуз (СДСМ), Радмила Шекеринска денеска го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на телевизиско соочување Наведувајќи дека до изборите на 5 јуни останаа уште само 12 дена, Шекеринска истакна дека Груевски во изминативе недели веќе одби едно телевизиско соочување. „Денеска, сакам да му понудам уште еден ТВ дуел. Никола, страв ти беше да прифатиш со Бранко да зборуваш за минатото. Те повикувам денеска да собереш храброст и со мене на ТВ дуел да говориш за иднината“, рече Шекеринска. Според неа, доколку Груевски го одбиел дуелот со неа, ќе станело јасно дека тој немал што да им понуди на граѓаните.
сите 17 | | | веќе видена

Против сменетиот египетски претседател Хосни Мубарак и двајцата негови синови покренато е обвинение за убиство на демонстранти на опозиционите протести, соопшти јавното обвинителство на Египет Хосни Мубарак , кој беше тргнат од власта во февруари по речиси 30 години владеење, моментно се наоѓа во затворска болница во популарното египетско летувалиште Шарм-ел-Шеик Двајцата негови синови, Алаа и Гамај , сместени се во каирскиот затвор Тора, пренесува BBC . Мубарак и неговите синови ќе бидат обвинети за убиство со предумисла не неколку учесници на мирните демонстрации одржани на 25 јануари, соопшти египетското обвинителство
сите 10 | | | веќе видена

Советник од советот на градот Касписк е убиени во понеделникот, изјави за РИА Новости вишиот помошник-директор на републичката полициска управа, Алхас Амирханов Како што изјавил Амирханов, убиството се случило во 17.30 по московско време (15.30 часот по македонско време), на една од централните улици во градот Касписк. Непознати напаѓачи отвориле оган врз градскиот советник Магомедгаџи Алиев инаку директор на локално јавно претпријатие додека тој со неговиот „лексус“ возел кон својот дом. „Во нападот загинал советникот, а напаѓачите побегнаа“, рекол претставникот на истрагата за агенцијата. Засега нема други детали за ова последно во серијата убиства на локални функционери во немирната кавкаска руска република Дагестан.
сите 2 | | | веќе видена

Најмалку едно лице загинало а 20 се повредени во експлозија во иранска рафинерија околу времето на посетата на претседателот Махмуд Ахмадинеџад, објавија локалните медиуми. Како што јавува кинеската агенцијата Xinhua која се повикува на иранската полу-официјална државна агенција Fars , технички проблеми се причината за експлозијата, којашто предизвикала и пожар. Густ чад можел да се види како се крева од рафинеријата, но пожарот бил ставен под контрола, дознава Xinhua . Претседателот Махмуд Ахмадинеџад не бил повреден и имал телевизиско обраќање по повод отворањето на рафинеријата за нафта во југо-западниот град Абадан. Висок ирански официјален претставник изјави дека инцидентот „не е чин на саботажа“. „Ек0спертите се согласни дека рафинеријата во Абадан не е подготвена да биде целосно ставена во функција. Инциденот во Абадан се случи поради технички проблеми“, изјави Хамид Реза-Катоузиан , претседател на парламентарната комисија зa енергија на Иран, цитиран од новинската агенција Reuters . Друга ...
сите 2 | | | веќе видена

Независниот синдикат на професионални војници го изрази револтот од предизборието, кога се ветува зголемување на плати, а војниците мораат да реагираат за да ги добијат одработените дневници како и трошоците за пат и закупнини за стан кој што мора да ги плаќаат од сопствен џеб Во пресрет на претстојните парламентарни избори, професионалните војници се надеваат дека со идното раководство ќе наидат на подобро разбирање и соработка за да ги решат проблемите. „Се надевам дека со идното раководство, без разлика кое ќе биде, ќе наидеме на подобро разбирање и соработка за да се решат проблемите и да се надминат. Проценуваме дека не сме фактор за занемарување како гласачко тело, затоа што сме повеќе од 20 илјади луѓе, заедно со своите семејства“ изјави претседателот на Независниот синдикат на професионалните војници, Веле Крбалески . Според нивни информации, во армијата работеле професионални војници кои имале над 40 години, иако власта цело време го отфрла ова нивно барање за покачување на старосната граница. ...
сите 2 | | | веќе видена

Шпанија успеа да собере 2,3 милијарди евра од аукцијата на нејзините трезорски записи, којашто беше одбележана со голема побарувачка и стабилни каматни стапки, што укажува на стивнувањето на страхувањата во врска со шпанските долгови Шпанскиот државен трезор ги продаде трезорските записи со рок на доспевање од три месеца за 998 милиони евра, со просечна каматна стапка од 1,38 отсто. На минатата слична аукција во април, каматните стапки изнесуваа 1,37 отсто, потсетува Reuters . Шпанското министерство за финансии продаде и трезорски записи со рок на доспевање од шест месеци во вредност од 1,3 милијарди евра со маката од 1,76 проценти. На априлската аукција на истите записи, каматната стапка изнесуваше 1,86 отсто. Побарувачката за тромесечните записи била речиси шест пати поголема од понудата, додека во случајот со шестмесечните записи таа ја надминала побарувачката за речиси пет пати. Аукцијата беше внимателно следена поради страхувањата дека грчките должнички проблеми може да влијаат на расположението ...
сите 3 | | | веќе видена

Њујоршката полицијата не доставила никакви информации за резултатите од ДНК тестот на поранешниот извршен директор на ММФ, Доминик Строс-Кан, кој е обвинет за сексуално насилство, пренесува во вторникот АФП повикувајќи се на анонимни полициски извори Претходно американските медиуми повикувајќи се на извори блиски до истрагата, објавија дека примероци од ДНК земени од Доминик Строс-Кан , се совпаѓаат со генетскиот материјал најден на облека од хотелската собарка. Според неименуваниот претставник на полицијата на Њујорк на кого се повикува агенцијата, полицијата не доставила „никаква информација и никакви резултати“ од ДНК тестот извршен од поранешниот челник на Меѓународниот монетарен фонд. Доминик Строс-Кан беше уапсен на 14 мај во Њујорк, врз основа на изјавите на 32-годишната собарка од њујоршкиот хотел „Софител“ којашто го пријави на полицијата со обвинување за сексуално насилство. Врховниот суд на Њујорк во четвртокот се согласи да го ослободи со кауција од милион долари и да му одреди мерка домашен ...
сите 9 | | | веќе видена

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес и цунамито во североисточниот дел на Јапонија од 11 март, како и во серијата силни земјотреси што следеа во почетокот на април достигна 15.202 луѓе, пренесува телевизија NHK, повикувајќи се на полициската управа на Јапонија Претходната бројка на жртвите на полициската управа на Јапонија којашто ги соопштува официјалните податоци од несреќата .од природната катастрофа изнесуваше 15.057 луѓе. Во шест јапонски префектури како исчезнати се регистрирани околу 8.720 луѓе. Најголем број од жртвите се регистрирани во префектурата Мијаги – 9.083, Во префектурата Ивате - 4.470, во Фукушима повеќе од 1.580 луѓе. Во околу 2.400 привремени засолништа во 18 префектури во Јапонија се згрижени 116 илјади луѓе. Земјотресот со магнитуда од 9.0 степени по Рихтер на 11 март ја погоди североисточна Јапонија, предизвикувајќи цунами со височина на места и повеќе од десет метри. Според Институтот за географија на Јапонија, цунамито поплави вкупна површина од 561 квадратни ...
сите 3 | | | веќе видена

Околу 25 отсто од граѓаните очекуваат делумно фер и демократски избори, додека еден од десет граѓани, 12,8 отсто стравуваат дека ќе има масовни нерегуларности и насилство на изборите. Мнозинството од граѓаните, 50,8 отсто очекуваат фер и демократски избори, без нерегуларности, покажува истражувањето кое то го спроведоа Македонскиот центар за меѓународна соработка, Институтот за демократија и Македонскиот институт за медиуми за тоа како ќе се одвиваат вонредните парламентарни избори, дали очекуваат нерегуларности и какви нерегуларности се можни Околу 25 отсто од граѓаните очекуваат делумно фер и демократски избори, додека еден од десет граѓани, 12,8 отсто стравуваат дека ќе има масовни нерегуларности и насилство на изборите. Етничките Албанци, 14,4 отсто повеќе стравуваат од масовни нерегуларности и насилство на изборите отколку етничките Македонци, 11,5 отсто. Најмногу страв од изборни нерегуларности има кај граѓаните од изборната единица 2, додека гласачите од четвртата, шестата и третата изборна единица ...
сите 20 | | | веќе видена

Грција под притисок на останатите членки на Европската унија и финансиските пазарите, ја забрза приватизацијата на државниот имот за да го намали јавниот долг и да ја избегне должничката криза во еврозоната По маратонскиот состанок, владата на Јоргос Папандреу објави дека оваа година ќе заштеди дополнителни 1,6 милијарди евра и веднаш ќе почне да го продава профитабилниот државен имот. На удар ќе се најде најголемиот грчки телекомуникациски оператор OTE и пристаништата во Пиреа и Солун, кои спаѓаат меѓу најпрометните туристички и трговски пристаништа на Медитеранот. Државата моментно има уште 16 отсто удел во ОТЕ, каде главен акционер е Дојче Телеком и би можела да го продаде во целост. Атина планира до 2012 година да го намали за 17 отстотни бодови, постоечкиот удел од 51 отсто во монополската компанија за електрична енергија PPC . Во план е приватизација на Хеленик Постбанк, водостопанството во Солун, гасната компанија DEPA, железничката компанија Траиносе, казина во близина на Атина и произведувачот ...
сите 15 | | | веќе видена

Четвртиот меч од финалето на западната НБА конференција, меѓу Оклахома Тандер и Далас Маверикс што се играше во Оклахома изобилуваше со неизвесност Во регуларниот тек мечот заврши 101:101, а по првото продолжение гостите од Далас постигнаа 11 поени, а примија 5 и се изборија за победа од 112:105, што е трета во серијата до четири победи. Дирк Новицки со 40 постигнати кошеви и 5 скокови е најуспешниот гостински кошаркар, а за победата значаен придонес имаа Џејсон Тери (20 п. 5 ск.) и Џејсон Кид (17 п. 5 ск. 7 ас.). За Оклахома Кевин Дурант имаше 29 поени и 15 скокови но и 9 загубени топки. Расел Вестбрук оствари 19 поени и по 8 скокови и асистенции, а Семјуел Ибака забележа дабл дабл од 18 поени и 10 скокови. Следниот меч Далас го игра пред своите гледачи што е можност за обезбедување влез во годинешното финале и мечеви за освојување на прстенот.
сите 51 | | | веќе видена

На Вол стрит во понеделникот водечките индекси забележаа остар пад, потонувајќи на најниското ниво во последните месец дена, бидејќи доверителската криза и слабеењето на индустрија во светот ги наведоа вложувачите на продажба на акциите Дау џонс (Dow Jones) падна за 130 бодови или за 1,05 отсто на 12.381 бод, додека С&P 500 (S&P500) потона за 1,19 отсто на 1.317 бодови а индексот Насдак (Nasdaq) за 1,58 отсто на 2.758 бодови. По намалувањето на кредитниот рејтинг на Грција и намалувањето на изгледите за рејтингот на Италија, на светските берзи повторно завладеа стравот од продлабочувањето на должничката криза во еврозоната. Индексот MSCI на акциите во светот вчера падна за 1,8 отсто што претставува негов најголем дневен пад во последните два месеца. Вложувачите стравуваат дека протестите против острите мерки за штедење може да доведат до неисполнување на должничките обврски во поедини членки од еврозоната. Загрижува и ситуацијата во Шпанија, уште еден финансиски ослабен член од еврозоната, каде ...
сите 9 | | | веќе видена

Најмалку три лица загинаа синоќа додека 150 се повредени во воздушните напади на НАТО врз Триполи, соопшти за портпаролот на либиската влада, Муса Ибрахим „Според информациите со кои располагаме, тројца луѓе загинаа, а 150 се повредени“, изјави Ибрахим за новинарите кои веднаш по бомбардирањето беа повикани да посетат една болница во главниот град. Според проценките на странските новинари во Триполи, синоќешните напади биле најжестоки од почетокот на бомбардирањето на НАТО врз Либија. „Касарната беше празна, а повеќе жртви се цивили кои живеат во околината“, рече Ибрахим. Очевидците на новинарите во болница им кажеле дека тројцата загинати биле двајца браќа и нивен роднина кои живееле во авенијата Есуг, во близина на погодената касарна која се наоѓа во секторот на Баб ал-Азизија, каде што е и резиденцијата на либискиот лидер, Моамер Гадафи. Овој реон во повеќе наврати беше мета на воздушните сили на НАТО.
сите 40 | | | веќе видена

Најмалку десет работници загинаа додека 30 се повредени кога камионот кој ги пренесувал налетал на мина во провинцијата Кандахар, во јужниот дел на Авганистан „Десет лица загинаа, а 30 се примени во болница“, изјави за Франс Прес, Абдул Кајум Пухл,директорот на службата за здравство во таа покраината Кандахар.. Во камионот се наоѓале работници вработени на изградба на патишта. Провинцијата Кандахар е едно од најсилните упоришта на талибанците во Авганистан.
сите 5 | | | веќе видена

Бројот на жртвите на торнадото во американската сојузна држава Мисури, според последните информации во вторник (по локално време) на локалните власти достигна 116, пренесува Associated press Претходно беше соопштено дека во природната стихија животите ги загубиле 89 луѓе. Најпогоден од невремето е градот Џоплин, низ кој торнадото минал со патека долга десет километри и широчина од еден километар. Во градот се оштетени околу две илјади објекти, меѓу кои болници, училишта, цркви, продавници и домови. Предупредување за опасност од појава на торнада објавија властите на голем број други американски сојузни држави, од Тексас на југот до Мичиген на северот Минатата сабота, моќната бура, којашто беше проследена со торнадо го погоди источен Канзас, при што загина едно лице, а беа уништени околу 20 куќи. Во погодената област исто така беа забележани и врнежи од град. Според очевидци, дел од парчињата мраз достигнувале големина на бејзбол топка. Вкупно, од почетокот на мај во торнадата кои го зафатија Средниот ...
сите 34 | | | веќе видена

Иднината преодна влада на Палестинската национална администрација (ПНА или ткн палестинска автономија) ќе биде составена од независни кандидати и нема да ги вклучи оние на палестинските фракции, изјави во понеделникот шефот на Фатах и претседател на ПНА Махмуд Абас Махмуд Абас изјави дека постои „заблуда“ околу природата на идната преодна влада, наводно, тоа ќе биде влада на Хамас, се вели во информацијата на официјалната палестинска новинска агенција Вафа . „Тоа нема да биде влада на Фатах или на Хамас, тоа е мојата влада, која ќе ги следи моите стратегии и мојата политика, таа ќе биде составена од независни кандидати а не од организациите“, изјави Абас на прес-конференцијата во јорданскиот главен град Аман, по средбата со кралот Абдула Втори. Палестинскиот национален орган (ПНА) настојува да воспостави самостојна држава во границите од 1967 година и се надева дека во текот на меѓународните преговори, Израел ќе ги повлече своите трупи од окупираните палестинските територии по војната во 1967 година ...
сите 2 | | | веќе видена

next