Во Шведска во вторникот почина 50-годишна жена од ентерохеморалгичната бактерија ешерихија коли (ЕНЕС), која се заразила за време на престој во Германија, што е првиот смртен случај од ваков вид надвор од Германија Пациентката починала во болница во градот Борас, недалеку од Гетебург, во која била примена во неделата, се наведува во соопштението од болницата. По Германија, каде бројот на жртви се искачи на 15, Шведска од сите земји во Европа е најмногу погодена со заразата која ја предизвикува оваа бактерија ЕНЕС. Според најновите податоци во Шведска денес се регистрирани 39 заразени случаи, од кои 15 се во тешка состојба. Сите заразени неодамна престојувале во Германија. Иако до сега не е точно утврден изворот на бактеријата ЕНЕС, властите во северниот дел на Германија му препорачуваат на населението да не јадат краставици, зелена салата и патлиџан. Во меѓувреме, од шпанската Федерација за производство и извоз на овошје и зеленчук, соопштуваат дека „речиси цела Европа“ престанала да купува шпанско ...
сите 75 | | | веќе видена

Потребни се дополнителни анализи за да се утврди висината на минималната плата, бидејќи профитабилноста е различни во секоја гранка со што би можело да дојде до затворање на некои извозни компании поради неисполнување на оваа обврска. Ова го предложија од Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ) на денешното Генерално собрание. Од Организацијата сметаат дека потребно е Владата да овозможи одредени даночни олеснувања или намалување на придонесите со цел да се овозможи поголема акумулација на работодавачите и можност за повисока минимална плата. „Ако ги разгледаме објективните факти за утврдување минимална плата, тогаш може да видиме која е вистинската плата, а не таа да биде донесена во Собранието. Бидејќи оваа висина може да претставува пречка и тешкотии за многу компании да затворат, бидејќи не можат да ја исплатат“, изјави Димитар Стојановски , директор на ОРМ. Тој истакна дека проблем преставува и недостигот од работна сила во некои гранки што се извозно ориентирани, со што би требало ...
сите 3 | | | веќе видена

Бројот на работниците во индустријата е зголемен за 3,5 отсто во април 2011 година, во однос на истиот месец од претходната година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика Бројот на работниците во секторот рударство и вадење на камен за истиот период е зголемен за 3,3 отсто, во преработувачката индустрија за 3,5 и во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација бројот е зголемен за 4,3 проценти. Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата бележи пораст кај енергија за 3,1, интермедијарни производи, освен енергија за 4,6, Капитални производи за 6,1 и нетрајни производи за широка потрошувачка за 3,1 отсто. Бројот на работниците во индустријата во периодот од јануари до април 2011 година, во однос на периодот истиот период лани е зголемен за 1,6 отсто.
сите 12 | | | веќе видена

Министерот за правда Михајло Маневски ги оцени како неразумни изјавите на СДСМ дека кога ќе дојдат на власт ќе ги заменат сите сегашни судии кои биле партиски водени од министерот за правда „Македонија има устав има закон за судови, Македонија има закон за судски совет, судски совет којшто ги избира и разрешува судиите и секако дека ова е смислено за одредени цели, иако се разбира дека не делува позитивно и не создава поволна клима, бидејќи ние градиме самостојно судство коешто ќе ги спроведува Уставот и законите. Сиве овие изјави што одат кон тоа да се заплашуваат судиите, не се рационални и секако имаат одредена политичка цел, а се разбира дека судиите нема да потклекнат на било какви влијанија и притисоци бидејќи никој не може да ги смени освен надлежниот орган во судски спроведена постапка“, изјави министерот за правда Михајло Маневски . Носителот на листа во Втората изборна единица, Ана Павловска Данева на саботниот митинг во скопска Гази Баба рече „СДСМ веднаш ќе ги замени сегашните судии кои се ...
сите 4 | | | веќе видена

Како никогаш досега најгледаните медиуми се ставија себеси во функција на застапување одредена позиција и нивното известување во првите десет дена од изборната кампања не е избалансирано, предупреди денеска Советот за радиодифузија (СРД) СРД поднесе една прекршочна пријава за телевизијата Сител за пречекорување на дозволеното време за платено политичко рекламирање, како и три укажувања за неправилности, за А1 телевизија за непотполно пренесување од политичко истражување, за БТР за грешно означување на интервју како платено политичко рекламирање и за Канал 77. „А1 е на страната на опозицијата, а против власта. Сител е на страна на власта, а против опозицијата. Обете се една против друга. Негативно или позитивно врамување има и кај други медиуми, но тоа не е очигледно во нивниот тон на известување. На пример, Канал 5 објавува прилози во кои позитивно ги врамува резултатите на власта и ветувањата од Манифестот на ВМРО-ДПМНЕ. Од друга страна ТВ Алфа негативно ги врамува активностите на власта“, велат од ...
сите 12 | | | веќе видена

Денеска на Македонска берза за хартии од вредност, беше остварен промет во износ од 11.523.866,69 денари. Од овој промет 9.101.957,69 денари беа реализирани на Официјалниот пазар за хартии од вредност, додека на Редовниот пазар прометот изнесуваше 2.421.909,00 денари Индексот МБИ10 денес се зголеми за 0,65% и изнесуваше 2.680,13 поени. МБИД се зголеми за 0,23% и изнесуваше 2.777,44 поени, додека ОМБ остана непроменет и изнесуваше од 117,65 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Алкалоид АД Скопје во износ од 1.896.693,00 денари по просечна цена од 4.548,42 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Топлификација АД Скопје со која беше остварен 1.401.745,00 денари промет по просечна цена од 4.086,72 денари. Трета беше акцијата на Макстил АД Скопје со остварени 998.055,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 208,58 денари . Најтргувана од обврзниците, воедно и најтргувана хартија од вредност беше Обврзницата за денационализација на Р.М. од ...
сите 9 | | | веќе видена

Суспензијата на бившиот кандидат за претседател на УЕФА Мохамед Бин Хамам и неговото повлекување од кандидатурата, како и суспензијата на делегатот на ФИФА од КОНКАКАФ (земјите од Средна и Северна Америка) Џек Ворнер не можеше да остане без последици во ФИФА Во среда на 1 јуни треба да се одржи избор на нов претседател на ФИФА каде што сега единствен кандидат остана актуелниот претседател Сеп Блатер . Но делегатите од азиските земји во знак на протест си заминаа од Цирих и нема да учествуваат на утрешниот избор. „ФИФА мора да го одложи изборот и да го врати кредибилитетот“ изјави претседателот на англискиот фудбалски сојуз Давид Бернштајн кој смета дека избор на претседател на ФИФА во вакви услови е депласирано. Од друга страна и најголемите спонзори на УЕФА, Кока Кола и Адидас се заинтересираа за случувањата, па замижување и игнорирање на овие настани во моментов не е пожелно.
сите 43 | | | веќе видена

Повеќе од 50 луѓе се убиени од неделата во борбите со владините сили во југозападниот јеменски град Таиз, каде што најкрваво беа задушени демонстрациите на опозицијата, соопшти денеска Високата пратеничка на ОН за човекови права, Нави Пилај „Во канцеларијата на ОН пристигнаа информации, кои се уште не се целосно проверени, дека во Таиз Републиканската града, армијата и силите лојални на владата убиле најмалку 50 луѓе“, се вели во соопштението. Демонстрантите, кои протестирале со седење на Плоштадот на слободата во Таиз „се растурени со водени топови, булдожери и боева муниција“, наведува Пилај и додава дека во судирите имало и стотици ранети. И Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон , изјави дека е „шокирана од употребата на сила во Таиз“ и побара од претседателот Али Абдула Салех без одложување да ја предаде власта. Демонстрациите против Салех, кој со Јемен владее повеќе од три децении, започнаа во средината на март и досега во нив неофицијално загинале преку ...
сите 8 | | | веќе видена

Германската компанија “Кромберг и Шуберт“-ГмбХ ЦО КГ, ќе гради фабрика за производство на автомобилски делови во индустриската зона Жабени во Битола. Новиот производен погон ќе изработува кабловски инсталации за автомобилски производители во Европа, информираат од општина Битола Инвестицијата ќе изнесува околу 20 милиони евра, а во новата фабрика се очекуваат вработување на околу 400 лица. Доколку компанијата работи со полн капацитет ќе обезбеди и над 2.500 вработувања. „Кромберг и Шуберт“ веќе имаат купено земјиште и во тек се активности околу планирање на градбата во соработка со општина Битола и локалните градежни фирми. Според планот фабриката треба да биде готова и да почне со производство во првата половина на 2012 година. „Кромберг и Шуберт“ е германска компанија од индустријата на автомобилски добавувачи која има успешна историја повеќе од еден век. Со над десетина илјади вработени низ целиот свет фирмата развива и произведува високо технолошки производи, како кабли, кабловски инсталации, ...
сите 12 | | | веќе видена

Вештачењето за хеликоптерската несреќа што се случи кај катлановско Блаце во којашто загинаа 11 припадници на АРМ, пристигна попладнево од Лондон, во истражното одделение на Основаниот суд 1 во Скопје Од судот не соопштуваат детали, како што велат, се’ додека целосно не биде разгледано вештачењето што го вршеа британски експерти. Македонските мировници кои се враќаа дома по шестмесечната мисија во АЛТЕА, на 12-ти јануари 2008 година полетаа со хеликоптерот МИ-17околу 9 часот и 30 минути од базата Бутмир кај Сараево. Требаше да слетаат на воениот дел од скопскиот аеродром во Петровец, а последниот контакт со контролната кула екипажот го имал шест милји од целта. Во хеликоптерска несреќа кај Катланово животот го загубија потполковник Тони Спасовски, мајор Горан Ристовски, капетаните Бране Спасовски и Игор Ѓорески, заставниците Славчо Василев и Тони Давитковски, постарите водници Јанко Шириќ, Мики Ивановски, Александар Тасковски и Александар Васиќ и десетарот Златко Вељановски. За испитување на причините ...
сите 25 | | | веќе видена

Седумнаесет борци загинале денеска во воздушниот напад на пакистанското воено воздухопловство врз талибанските позиции во северозападниот регион Оракзаи, соопштија локалните власти Оракзаи е едно од седумте етнички паштунски племенски области, каде што пакистанската армија со напади врз позициите на талибаните се обидува да ги искорени екстремистите. Нападот се случи веднаш откако пакистанските власти соопштија дека планираат офанзива на Северен Вазиристан, едно од најпознатите прибежишта на талибаните и на ал Каеда. Досегашните воени операции во областите како што е Оракзаи не успеаја да ги разбијат екстремистичките групи како што се пакистанските талибани, кои по убиството на Осама бин Ладен на 2-ри мај ја засилија терористичката кампања на самоубиствени напади.
сите 2 | | | веќе видена

Играчот за врска на Манчестер Јунајтед Пол Сколс објави дека ја заврши играчката кариера Триесет ичетири-годишниот Пол Сколс како фудбалер настапуваше за еден единствен клуб, Манчестер јунајтед , каде што само во сениорската екипа помина 17 сезони, со 657 настапи и 150 голови. Во дресот на „црвените ѓаволи“ освои 24 трофеи од кои 10 пати беше првак на Англија, а два пати победи во Лигата на шампионите. За англиската репрезентација Сколс одигра 66 мечеви и постигна 14 голови. Повлекувањето од зелениот терен е само како играч. За Сколс, еден од ретките фудбалери кои потекнаа од школата на Манчестер јунајтед и најде место меѓу тренерите на помладите генерации во клубот.
сите 8 | | | веќе видена

Откако по освојувањето на Лигата на Шампионите со Барселона, тренерот Јосеп Гвардиола изјави дека ќе остане во клубот само уште една година, спортскиот дневник Марка го објави неговиот план за следните четири години Четворолетката на Хосеп Гвардиола изгледа овака: една година во Барса, една година пауза и преземање на репрезентацијата на Катар која ќе ја подготвува за Мундијалот 2014 година. Гвардиола беше и најголем промотор за добивањето на организацијата на Катар на СП во 2014 година.
сите 5 | | | веќе видена

Легендата на Јувентус Павел Недвед ја одби понудата на Јувентус да го преземе кормилото на екипата од досегашниот тренер Луиџи Делнери Недвед којшто за Јувентус играше осум години, а сега е еден од директорите на клубот смета дека е прерано за него да ја започне тренерската кариера. Како можна алтернатива на тренерското место на клупата на Старата дама се споменува тренерот на Сиена Антонио Конте
сите 7 | | | веќе видена

Новиот европски фудбалски шампион ФК Барселона на својата официјална интернет страница во вторникот објави дека на 23 јули ќе гостува во сплит и ќе одигра пријателски меч против Хајдук во рамките на прославата на 100 години од неговото основање Од Барселона објавија дека натпреварот против Хајдук ќе биде првиот подготвителен меч пред новата фудбалска сезона 2011/2012. Исто така, раководството на каталонската гордост соопшти и дека до почетокот на новото шпанско фудбалско првенство планираат да одиграат шест пријателски дуели. Меѓутоа, сигурно е дека на сплитски „Пољуд“ нема да истрча најголемата фудбалска ѕвезда на денешницата, Аргентинецот Лионел Меси бидејќи од Барселона нагласуваат дека во Сплит нема да патува ниеден од нејзините играчи кои настапуваат во Копа Америка (Јужноамериканското првенство) или на Европското првенство за играчи до 21 година. По гостувањето во Сплит, Барселона ќе настапи и на Ауди Купот во Минхен, каде нејзини противници ќе бидат бразилски Интернасионал од Порто Алегре, Баерн и ...
сите 7 | | | веќе видена

Цената на нафтата во вторникот пораснаа на меѓународните пазари за повеќе од еден долар надминувајќи 116 долари на пазарот во Лондон, откако доларот ослабе врз база на подобрувањето на можностите за доделување нов пакет за помош на Грција Цената на барел нафта на лондонскиот пазар се зголеми за 1,34 долари на 116,02 долари, додека на американскиот пазар во плус беше за 1,31 долар односно по цена од 101,90 долари. Во понеделникот пазарите во Лондон и во Њујорк не работеа поради празник. „Послабиот долар е главната причина за зголемување на цената на нафтата, што се темели на надежите дека ќе биде составен нов пакет за помош на Грција“, вели Карстен Фритч, аналитичар на банката „Комерцбанк“ во Франкфурт. Информациите дека Европската унија забрзано работи на предлог за новиот пакет за спас на Грција, го подигнаа еврото на највисоко ниво во однос на доларот во последните три седмици . Во таквите околности доларот ослабе и кон другите значајни светски валути, а послабиот долар ја направи нафтата евтина за ...
сите 12 | | | веќе видена

Руските федерални власти денеска во Чеченија го уапсија Рустам Махмудов, осомничен дека е директниот извршител на убиството на новинарката Ана Политковскаја, јавува РИА Новости Во моментов се врши пренесувањето на Махмудов од Чеченија во Москва, информира адвокатот Мурад Мусаев. Познатата новинарка Ана Политковскаја, која истражуваше теми поврзани со нарушувањето на човековите права во војната и пост-воениот период Чеченија, беше ликвидирана пред нејзиниот дом во Москва на 7-ми октомври 2006 година. Како основна причина за убиството, според истрагата, се наведува професионалната дејност на Политковскаја.
сите 12 | | | веќе видена

Од тешко оштетената јапонска нуклеарна централа „Фукушима-1 Даичи“ повторно денеска одекнала експлозија, соопшти компанијата којашто стопанисува со неа - токиската ТЕПКО. Компанијата соопшти дека експлозијата се слушнала од правецот од каде далечински се наведуваат тешките машини кои работеле во близина на објектот во кој е сместен четвртиот реактор, пренесува АФП. „Машините коишто далечински се управуваат работеа на отстранување на остатокот од урнатините, кога се слушна експлозија“, соопшти портпаролката на компанијата ТЕПКО. Во експлозијата никој не бил повреден, бидејќи станува збор за машини со коишто се работи од дистанца и притоа не се откриени промени во нивото на радијацијата во областа околу нуклеарната централа. „Работниците веруваат дека најверојатно е оштетен цилиндарот за гас што ја предизвикало бучната експлозија“, изјавила портпаролката.
сите 7 | | | веќе видена

Судскиот совет на денешната седница пред петнаесетина минути за претседател на новоформираниот Виш управен суд ја избра судија Розалија Кочковска Судскиот совет на денешната седница пред петнаесетина минути за претседател на новоформираниот Виш управен суд ја избра судија Розалија Кочковска.Кочковска е избрана со 12 гласа “за“ и три “против“. Таа доаѓа од местото претседател на Управниот суд. Судијката Розалија Кочковска во декември 2007 година беше избрана за претседател на тогаш новоформираниот Управен суд. Во Управниот суд дојде од местото судија во Основниот суд Скопје 1, а во 2001 година беше и ВД претседател на кривичниот суд. Правен факултет завршила во 1977 година, а правосудниот испит го положила во 1979 година. Својата кариера ја започнува како приправник и стручен соработник во Окружен стопански суд, потоа била Стручен соработник во Врховен суд за потоа да продолжи во Кривичниот суд.
сите 12 | | | веќе видена

Поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, утрово под силно полициско обезбедување го посети гробот на неговата ќерка на гробиштата во Белград, информираат од српското обвинителство Телевизиските екипи утрово регистрираа бројни полициски екипи како го напуштаат Специјалниот суд во Белград, каде од четвртокот Ратко Младиќ се наоѓа во притвор. Подоцна е потврдено дека се работи за посета на Младиќ на гробот на неговата ќерка Ана Младиќ, која изврши самоубиство во 1994 година. „Младиќ продолжува да зборува за посетата на гробот на неговата ќерка Притоа на ум му доаѓаат болни идеи, на пример, да му го донесат ковчегот со телото на неговат, доколку не му дозволат да го посети нејзиниот гроб“, изјави во неделата за новинарите авокатот на Младиќ, Милош Шаљиќ по посетата на неговиот клиент во притворот. Српските власти не дозволуваа Младиќ да го посети гробот на неговата ќерка во Белград, затоа што тоа подразбираше преземање исклучителни мерки на безбедност. Ќерката на Младиќ, Ана Младиќ почина во ...
сите 116 | | | веќе видена

next