Во три одвоени експлозии пред државни институции во градот Фуџу, на истокот од Кина, во четвртокот се повредени најмалку пет лица Бомбашките напади, како што пренесуваат агенциите, извршени се паралелно во рок од еден час на канцеларијата на државниот обвинител, зградата на општинската администрација, како и институцијата за надзор на прехрамбени производи и лекови. Извор во владата на покраината Џиангкси претпоставува дека бомбашот најверојатно е еден незадоволен земјоделец, кој сакал со нападите да им се одмазди на властите поради, како што смета тој, неправедниот воден судски спор. Неименуваниот портпарол на властите за кинеската агенција Ксинхуа рекол дека експлозијата се случила нешто после девет часот по локално време. Бомбата кај првата експлозија се наоѓала во еден автомобил во гаражата во зградата на државното обвинителство, другата била детонирала кај зградата на општината, а третата исто така била сместена во возило во близина на Агенцијата за контрола на прехрамбени производи. Властите не ...
сите 3 | | | веќе видена

Кошаркарите на Далас Маверикс се победници во западната конференција откако во финалната серија со 4:1 ја елиминираа Оклахома Тандер Во петиот меч Далас победи со 100:96 во крајно неизвесен дуел. Сите претходни три четвртини гостите од Оклахома ги добија со еден или два поени разлика, па во пресрет на последната четвртина влегоа со плус четири. Но финишот им припадна на кошаркарите од Тексас, кои во последниот период беа подобри за осум поени (28:20). Најефикасни во тимот на Далас беа Шон Мерио н (26 п. 8 ск.) и Дирк Новицки (26 п. 9 ск.). Двоцифрен број на поени постигнаа уште и Џеј Џеј Бареа (14 п. 5 ас.) и Џејсон Тери (12 п.). Џејсон Кид оствари само два поени, но имаше 7 скокови и 10 асистенции. Во гостинскиот состав Расел Вестбрук беше најефикасен играч на натпреварот (31 п. 8 ск. 5 ас.), а по 23 поени постигнаа Кевин Дурант (9 ск.) и Џејмс Харден (5 ск. 6 ас.). Ник Колисо н оствари дабл дабл (12 п. 12 ск.).. Ова ќе биде втор обид на Далас да го освои шампионскиот прстен и по втор пат најверојатно ...
сите 36 | | | веќе видена

Тројца Полицајци и еден војник се убиени во нападот на бомбаш-самоубиец во пакистанскиот град Пешавар, а одговорноста ја преземаа талибаните, кои тврдат дека нападот е одмазда за смртта на Осама бин Ладен Во експлозијата на комбето-бомба биле ранети уште најмалку 23 луѓе, а спасувачите се уште се обидуваат да пронајдат уште четворица исчезнати под урнатините. Дента кога беше убиен шефот на ал Каеда пред повеќе од три недели, талибаните најавија дека ќе ги засилат нападите во кои во Пакистан веќе загинаа 4.400 луѓе за помалку од четири години. Тие тогаш се заканија дека ќе ги нападнат силите за безбедност и го обвинија Исламабад и неговата армија за соучество во американскиот смртоносен напад врз бин Ладен на 2-ри мај.
сите 6 | | | веќе видена

Андреа Пирло, кој со репрезентацијата на Италија освои еден Мундијал и за Милан има одиграно 400 натпревари, ги смени клупските бои Триесет идве-годишниот Андреа Пирло од редовите на Милан премина во Јувентус , а финансиските детали не се соопштуваат. Пирло со Милан освои две првенства на Италија и два пати триумфира во Лигата на шампионите, но последната сезона имаше само 24 настапи, првенствено поради повреди. Со доаѓањето на Пирло, Јувентус веќе не мора да го откупи договорот на Алберто Акилани , којшто настапува како позајмен играч од Ливерпул .
сите 4 | | | веќе видена

Еден полицаец и еден поранешен полицаец загинале за време на разбивањето на протестите на опозицијата во Тбилиси, соопшти утрово грузиското Министерство за внатрешни работи. Полицијата ноќеска користела солзавец, водени топови и гумени куршуми за да ги растера демонстрантите вооружени со мотки. Демонстрантите од саботата се собрани пред зградата на парламентот, барајќи оставка на претседателот Михаил Саакашвили, кој е на власт од 2003. година. Полицаецот и поранешниот полицаец загинале откако на нив налетал автомобилот во кој се наоѓал еден од организаторите на протестот. „Вкупно 37 луѓе се сместени во болница, од нив 28 се полицајци, а девет демонстранти“, изјави Шота Утиашвили, портпарол на грузиското Министерство за внатрешни работи. Организаторите на протестот соопштија дека повеќе десетици демонстранти се уапсени, но официјални податоци нема. Околу 5.000 луѓе се собраа вчера, петти ден по ред, на протести пред парламентот во Тбилиси, заканувајќи се дека ќе ја блокираат и денешната воена парада ...
сите 7 | | | веќе видена

Најмалку 28 луѓе се убиени а четири се тешко ранети во средата доцна навечер во судирите на ривалски банди на автопат во сојузната мексиканска држава Наирит во западниот дел од земјата „Дваесет иосум мртви лица и четири ранети се пронајдени на самото место, како и десетина напуштени возила“, соопштиле од канцеларијата на мексиканското обвинителство. Полицијата интервенирала, откако првично била информирана дека станува збор за киднапирање. Судирот меѓу припадниците на двете банди се случил на автопатот на раскрсница во близина на местото Руиз. Во престрелката биле користени пушки и гранати, а судирот траел речиси цел час, велат сведоци за локалните медиуми. Жителите на градот Руиз изјавиле за новинарите на локалниот весник El Heraldo дека интензитетот на пукањето го принудило локалното население да ги затвори продавниците и да се сокрие во своите домови. Според официјалните податоци, во изминатите четири години во Мексико биле убиени повеќе од 34 илјади луѓе, главно во насилства поврзани со трговија на ...
сите 7 | | | веќе видена

На њујоршки Вол стрит во средата цената на акциите забележаа благ пораст прекинувајќи го тридневниот негативен тренд, најмногу благодарејќи на јакнењето на енергетскиот сектор по опоравувањето на цената на нафтата Индексот Дау џонс (Dow Jones) зајакна за 38 бодови или 0,31 отсто на 12.394 бодови, додека С&П 500 (S&P 500) се зголеми за 0,32 отсот на 1.320 бодови а Насдак (Nasdaq) индексот порасна за 0,55 проценти на 2.761 бод. Завршувањето на тридневната негативна серија се случи благодарејќи на порастот на цената на нафтата, по објавувањето на податокот за намалувањето на резервите од горива во САД. На берзата во Њујорк терминалната цена на нафтата се зголеми за околу два долара, на 101,30 долари по барел. Тоа го поттикна растот на цените на акциите на нафтените компании, па С&П индексот на енергетскиот сектор со процент од 1,5 отсто беше најголем добитник на пазарот во средата. Притоа акцијата на „Ексон Мобил“ (Exxon Mobil) поскапе за 0,8 отсто. По остриот пад на почетокот од мај, последните денови ...
сите 4 | | | веќе видена

Екипата на Борусија Менхенгладбах успеа да го задржи прволигашкиот статус, откако остана непоразена во Бохум во реваншот од баражот за пополнување на германската Бундеслига Натпреварот вo средата навечер во Бохум заврши со резултат 1:1, со што фудбалерите на Борусија ја сочуваа минималната предност од 1:0, изборена на првиот натпревар во Менхенгладбах. Бохум поведе во 24 минута со автоголот на Нордваит со што вкупниот резултат беше израмнет, но Рос во 72 минута им донесе огромна радост на гостите. Составот од Менхенгладбах, кој во најголемиот дел од сезона беше на последното место на табелата, буквално во последен час се избори за баражот против третата екипа од втората лига.
сите 8 | | | веќе видена

Брисел е град во кој најверојатно најмногу се зборува француски, но прашањето на јазикот е чувствителен проблем во Белгија па операторот со подземната железница одлучи дека веќе нема да емитува француска музика Ваквата одлука да не се пушта француска музика на станиците од бриселското метро, е донесена по поплаките од Белгијанците кои говорат холандски јазик. Операторот во 2005 година одлучил да емитува главно меѓународни поп хитови на 69-те станици на подземната железница во главниот град на Белгија. „Меѓу нив имаше и многу француски песни, но ниедна холандска што предизвика критика на оние што зборуваат холандски јазик’, изјави портпаролката на операторот, Ан ван Хамм. Така што сега се емитуваат хитови од кои 70 отсто се на англиски јазик, 15 отсто на италијански и 15 проценти на шпански. Осумдесет отсто од патниците изјавиле дека се задоволни со ваквата селекција.
сите 3 | | | веќе видена

Џина Тинехарт која е на чело на рударска компанија стана првата жена која ја предводи листата од најбогатите Австралијци, објави финансискиот магазин BRW Џина Ринехарт ја наследила компанијата којашто се занимава со рударската индустрија од нејзиниот татко и го прошири бизнисот во телевизискиот сектор. Таа во минатата година го удвои своето богатство кои сега изнесува 10.3 милијарди австралисти долари или 7,6 милијарди евра. „Првпат во 28-те години постоење на листата од 200-ини најбогати Австралијци во магазинот BRW една жена го зазема првото место“, изјави Ендрју Хиткот , издавач на овој економски весник. Педесет иседум-годишната Ринехарт во 1992 година го презема управувањето со компанијата од нејзиниот татко Ланг Хенкок, кој е еден од пионерите на австралиската рударска индустрија. . Од тогаш таа разви синџир од рудници во западна Австралија и во
сите 3 | | | веќе видена

Поројниот дожд што во средата навечер се истури врз грузиската престолнина Тбилиси, не ги поколеба неколкуте стотици приврзаници на опозицијата кои останаа пред зградата на парламентот каде неколку дена протестираат со барање за оставка на претседателот Михаил Саакашвили Како што јави агенцијата Новости-Грузија , дождот престанувал па повторно се засилувал, а дел од демонстрантите се засолнале под стреите на околните згради, додека организаторите на митингот делеле пластични кеси. Претходно во текот на средата Градското собрание на Тбилиси ги покани опозициските претставници од здружението „Народно собрание“, кој ја бараат оставката од претседателот на Грузија, Михаил Саакашвили , протестот да го преместат на друга локација. Исто така, кабинетот на градоначалникот на грузиската престолнина испрати предурпедување до припадниците на „Народното собрание“ дека рокот на нивното барање за митинг во центарот на Тбилиси е истечен. Во средата попладне, поддржувачите на „Народното собрание“, на чело со ...
сите 2 | | | веќе видена

Облакот од вулканска пепел од исландскиот вулкан, поради што неколку дена се откажани летови кон Велика Британија, Германија и делови од Скандинавија, најверојатно целосно ќе се расчисти од утрото во четвртокот Оваа информација во среда доцна попладне ја пренесе Reuters , повикувајќи се на Европската агенција за безбедност и контрола на воздушниот простор (Евроконтрол). „Утре (четврток) не очекуваме значително влијание врз воздушниот простор на Европа“, е вели во соопштението на Евроконтрол. Според податоците на Евроконтрол, поради облакот од вулканска пепел во средата во Германија беа откажани 450 летови, главно, на аеродромите во Берлин, Бремен и Хамбург. Вулканот Гримсвотн во југоисточниот дел на Исланд, по претходнат ерупција која беше забележана во 2004 година, еруптираше во ноќта на 22 мај. Столбот од чад од вулканот се издигна до височина од 20 километри. Претходно во средата, британските метеоролози изјавија дека Гримсвотн престанал да еруптира. Вулканска пепел претставува сериозна закана ...
сите 9 | | | веќе видена

Шпанскиот фудбалски прволигаш Севиља реши да не го продолжува договорот со досегашниот тренер Грегорио Манзано кому со крајот на сезоната му истече досегашниот договор Грегорио Манзано ја презема екипата на Севиља пет кола по почетокот на годинешнава сезона и го доведе клубот до петтото место на табелата од шпанската Примера дивизион, со што му овозможи индата сезона настап во Европската лига. За најголем кандидат кој ќе ја предводи Севиља во следната сезона се споменува Аргентинецот Марсело Биелса , кој во моментов е без ангажман. Биелса пред две седмици беше споменуван дури и како наследник на Португалецот Жозе Мурињо на клупата на мадридските „кралеви. Биелса чијшто прекар е „Локо“ (Лудиот), се прослави на последното Светско фудбалско првенство во Јужна Африка каде со еден од аутсајдерите на мундијалот Чиле дојде до осминафиналето во кое беше поразен од Бразил со 0:3. Биелса по ротациите во врвот на чилеанската фудбалска асоцијација ја напушти репрезентацијата. Според тоа Севиља е поуспешна од ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на палестинската администрација Махмуд абас изјави дека Израел не нуди „ништо на што би го граделе“ мирот, и дека доколку нема напредок во септември ќе бара од Обединетите нации признавање на палестинската држава Махмуд Абас во средата обраќајќи и’ се на Палестинската ослободителна организација (ПЛО) рече дека говорот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во американскиот Конгрес во вторникот „се оддалечил од мирот“ бидејќи диктира решение и пред почетокот на преговорите. Абас има намера овој викенд да се направи консултации со челниците на арапските земји за новите идеи на американскиот претседател Барак Обама за обновување н амировниот процес како из а негативната реакција на Нетанјаху. „И пред тоа зборувавме, и натаму тоа го велиме, дека ние ги избираме преговорите, само преговорите и ништо освен преговорите. Меѓутоа, ако до септември не се случи ништо, ќе одиме да побараме признание од 192-те членки на Обединетите нации. Нашата намера не е да се изолира Израел, ниту да му го ...
сите 3 | | | веќе видена

Нема да има попуштање на притисокот врз либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, изјавија денеска американскиот претседател Барак Обама и британскиот премиер Дејвид Камерон на заедничката прес-конференција во Лондон Челниците на двата сојузника од коалицијата којашто учествува во мисите во Авганистан и Либија порачаа дека веруваат дека Гадафи ќе отстапи од власта, пренесуваат британските и американските медиуми. „Целосно сум согласен дека Гадафи и неговиот режим, имајќи го предвид напредокот остварен последните неколку седмици, мораат да сфатат дека нема да има попуштање на притисокот“, изјави американскиот претседател Барак Обама додавајќи дека верува оти е постигнат доволен замав кој доколку се одржи Гадафи да биде соборен од власта. „Веруваме дека треба да го засилиме притисокот и, што се однесува до Британија, ќе ги разгледуваме сите опции на засилување на притисокот“, изјави британскиот премиер Дејвид Камерон , одговарајќи на новинарското прашање дали Британија во нападите во Либија ќе употреби и борбени ...
сите 7 | | | веќе видена

Француската министерка за финансии Кристин Лагард во средата официјалнo преку прес-конференција ја објави својата намера да се кандидира за функцијата извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Претходно, советник на претседателот на Франција, Анри Гено изјави дека во случај на учество на изборите за прв човек на ММФ , Кристин Лагард , официјален Париз ќе ја поддржи нејзината кандидатура. Битката за нов шеф на ММФ доаѓа откако на 14-ти мај во Њујорк под обвинение за сексуално насилство беше уапсен и обвинет досегашниот прв човек на Фондот, Французинот Доминик Строс-Кан . Лагард досега не се изјаснуваше официјално, иако имаше јавни поддршки од разни европски земји, но таа на прес-конференција во Париз дефинитивно во средата се изјасни дека сака да се кандидира. Педесет ипет-годишната Лагард изјави дека ја донела одлуката да се кандидира за извршен директор на ММФ по „зрело размислување“, и во согласност со францускиот претседател Н иколас Саркози и премиерот Франсоа Фијон за кои самата потврди ...
сите 15 | | | веќе видена

Предложувањето на заштитен механизам за визниот режим од страна на Европската Комисија за Владата е успех, поради тоа што ова не значело враќање на Шенген визите за македонските граѓани Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Васко Наумовски порача дека два милиона македонски граѓани нема да бидат заложници на поединци кои сакаат да профитираат. „За жалење на сите што не можат да го прифатат овој успех на Македонија, визите не се враќаат. Владата на Република Македонија им препорачува на сите граѓани спокојно да го планираат својот годишен одмор за патување без визи и, истовремено, сакаме да ги увериме оние коишто несовесно го користат овој безвизен режим да не се надеваат на азил. Не само што нема да добијат азил туку нема да поминат неказнети“, рече Наумовски. Министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска , пак, од своја страна порача дека институциите ќе продолжат со засилените контроли со цел спречување на нов азилантски бран. Информираше дека досега, покрај враќањето на околу 500 граѓани од ...
сите 31 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи Вилијем Хејг ги отфрли стравувањата на јавноста дека западните држави со нивната кампања против либискиот лидер Моамер –ел-Гадафи ќе бидат вовлечени во судир идентичен како во Ирак. Британскиот министер за надворешни работи Вилијем Хејг ги отфрли стравувањата на јавноста дека западните држави со нивната кампања против либискиот лидер Моамер –ел-Гадафи ќе бидат вовлечени во судир идентичен како во Ирак. Франција, Велика Британија и САД ги предводат воздушните напади врз Либија кои почнаа во март откако на 17-ти февруари Советот за безбедност при Обединетите Нации со резолуцијата 1973 одобри употреба на мерки за заштита на цивилното населени од нападите на силите лојални на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи. Тие предвидуваат воспоставување зона за забранети летови над либиската територија како и контрола врз поморскиот сообраќај заради обезбедување на ембаргото за увоз на оружје за Либија. И Ричард Данат, поранешниот командант на британската армија денеска направи ...
сите 5 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи Вилијем Хејг ги отфрли ставувањата на јавноста дека западните држави со нивната кампања против либискиот лидер Моамер –ел-Гадафи ќе бидат вовлечени во судир идентичен како во Ирак Франција, Велика Британија и САД ги предводат воздушните напади врз Либија кои почнаа во март откако на 17-ти февруари Советот за безбедност при Обединетите Нации со резолуцијата 1973 одобри употреба на мерки за заштита на цивилното населени од нападите на силите лојални на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи. Тие предвидуваат воспоставување зона за забранети летови над либиската територија како и контрола врз поморскиот сообраќај заради обезбедување на ембаргото за увоз на оружје за Либија. И Ричард Данат , поранешниот командант на британската армија денеска направи споредба меѓу операцијата во Либија и воената кампања во Ирак во која западнитре здружени сили се соочија со жесток и крвав отпор на копното. „Се’ е поинаку отколку во Ирак, бидејќи во ирачкиот случај беа распоредени голем ...
сите 5 | | | веќе видена

Се’ уште се непознати сторителите коишто синоќа пукаа со автоматско оружје од автомобил „пежо 106“ кон автомобил „голф 3“ и го убија триесет идве-годишниот велешанец Блаже Стефанов, а го повредија четириесет и-две-годишниот Благој M на автопатот Велес – Градско На местото на настанот доцна синоќа увид направи Истаржен судија, Јавен обвинител и СВР Велес. Од полицијата велат дека работат на расветлување на случајот, приведени биле две лица. Велешани, пак, ја расплетоа приказната. Станувало збор за расчистување на меѓусебна нетрпеливост. Пукотницата ја поврзуваат со неодамнешна тепачка но и со запален автомобил кон крајот на минатата година. Истрaгата сепак ќе го даде конечниот одговор, која е вистинската причина за синоќешниот вооружен инцидент во непосредна близина на автопатот Велес - Градско. Синоќа околу 20:10 часот непознати сторители стрелале од автоматско оружје кон „голф 3“ и од повредите на лице место починал возачот на автомобилот, Блаже Стефанов , додека сопатникот се здобил со повреди во ...
сите 29 | | | веќе видена

next