Републиканецот Тим Поленти денеска ја започна својата кампања за партиска номинација за претседател на САД, со ветување дека ќе ја намали улогата на државата и ќе ги укине популарните федерални социјални програми Поранешниот гувернер на сојузната држава Минесота пред насобраните поддржувачи во градот Де Моан најави дека постепено ќе ја качува возраста за пензионирање, ќе ја преуреди програмата за здравствена заштита на постарите лица, „Медикер“, ќе ги замрзне платите на сојузната администрација и ќе ги укине субвенциите за етанолот, горивото кое се произведува од пченица и се додава на бензинот. Започнувајќи ја кампањата во државите кои први ги одржуваат партиските избори, Поленти себе си се претстави како „сериозен човек за сериозни времиња“, кој има храброст на Американците да им ја каже вистината за времињата со кои се соочуваат САД. „Мораме да ја кратиме потрошувачката и тоа на големо. Тешката вистина е дека повеќе нема никакви „свети“ програми“, рече Поленти. Тој призна дека гласачите, можеби, тешко ...
сите 2 | | | веќе видена

Воената морнарицата на Колумбија заплени во пристанишниот град Картагена во северниот дел од земјата 20 тони коакин подготвен за испорака во Мексико, што е рекордно количество дрога запленета од колумбиските власти во последните неколку години, пренесува AFP Кокаинот бил пронајден во контејнер со товар меласа, која требало да биде испорачана во мексиканското пристаниште Веракруз. Наркотикот бил спакуван во вреќи од по 500 грама, се наведува во соопштението на воената морнарицата на Колумбија што го цитира AFP . Во врска со ова се уште нема уапсени, а колумбиската полиција работи на уточнување на точната тежина на запленетата дрога и местото на нејзиното производство. Генералот Р оберто Гарсија , одговорен за поморските операции во областа на градот Картахена, изјави дека почетокот на истрагата укажува на тоа дека огромниот карго превоз припаѓал на криминалната група Rastrojos (Млади надежи), која е главно составена од поранешни припадници на паравоени групи. Според неодамнешните извештаи на Обединетите ...
сите 2 | | | веќе видена

Rускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во понеделникот се состана со претставникот на либиската опозиција Абдел Рахман Шалкам. Според Шалкам, за време на преговорите Москва и Бенгази постигнале „големо меѓусебно разбирање“ Меѓутоа, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавро в, не успеал да ја убеди либиската опозиција да седне на преговарачка маса со полковникот Моамер ел-Гадафи , пренесува РИА Новости . Претставниците на либиската опозиција и бунтовниците чие седиште е во источниот град Бенгази, во Москва беа очекувани минатата седмица. Но, средбата закажана за 18-ти мај беше одложена заради технички причини по барање на либиската страна. Претходно, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, веќе оствари разговори во Москва со претставниците на официјалните либиски власти и со специјалниот претставник на Генералниот секретар на Обединетите Нации за Либија. Тоа што остана е да се чека одговорот на Бенгази. Во понеделникот во Москва пристигна претставникот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама може да го скуси престојот во Ирска и да одлета за Велика Британија порано од планираното поради опасноста од затворање на воздушниот простор што се должи на појавата на нов облак од вулканска пепел од Исланд, јавува ирската телевизија RTE „Многу е веројатно дека Барак Обама ќе ја напушти Ирска денеска навечер наместо утре наутро, Се разработува планот за обезбедување на заминување на претседателот на аеродромот во Даблин околу 19.30 по локално време (20,30 часот по македонско време)“, пренесе ирската телевизија. Засега нема информации дали Обама полетал за Лондон. Првично беше предвидено дека американскиoт претседател и неговата сопруга откако ќе преноќат во Ирска една вечер, а во вторник наутро ќе заминат за Лондон во неговата тридневна официјална посета на Велика Британија. Но, сега овие планови се на преиспитување поради заканата за затворање на воздушниот простор над Ирска и Велика Британија. Претходнo можноста за пореметувања во воздушниот сообраќај во вторник ...
сите 58 | | | веќе видена

Турскиот репрезентативец роден во Германија, Нури Сахин е прогласен за најдобриот фудбалер изминатата сезона во најсилната германска фудбалска лига во изборот на реномираниот спортски магазин Kicker Нури Сахин ова значајно признание го заслужи со партиите што ги пружи во дресот на годинешниот германски шампион Борусија Дортмунд . Во изборот учествувале сите фудбалери од германската Бундеслига, а Сахин добил 46,1 отсто од гласовите. Како што веќе е познато од идната сезона Турчинот роден во Германија ќе настапува за мадридски Реал . Втор според гласовите во изборот на магазинот е неговиот соиграч Марио Гоетц , а третиот Чилеанецот Артуро Видал од Баер Леверкузен .
сите 6 | | | веќе видена

Хозе Каљехон од Еспањол е третото засилување на Реал Мадрид за следната сезона Дваесет и четири-годишниот досегашен играч на Еспањол за мадридските „кралеви“ потпишал петгодишен договор, пренесуваат шпанските медиуми. Хозе Каљехон фудбалската кариера ја започна во младинската екипа на Реал од каде во 2007 година мина во Еспањол и исто така беше репрезентативец на Шпанија во селекцијата до 21 година. Годинава во најсилната шпанска лига постигна десет погодоци и му се допаднал на реаловиот тренер Жозе Мурињо . Реал за новата сезона веќе се засили со турскиот фудбалер натурализиран Германец Нури Сахин од годинешниот првак на Бундеслигата Борусија Дортмунд и со Хамид Алтинтоп од германскиот прволигаш Баерн Минхен .
сите 7 | | | веќе видена

Либиската опозиција се спротиставува на копнена операција на силите на НАТО, изјави за новинарите во понеделникот во Москва, претставник на Преодниот национален совет, Абдел Рахман Шалкам, пренесува РИА Новости „Не. Никогаш. Ние не сакаме копнена операција во Либија. Да, имаше информации дека во бомбардирањата имаше жртви. Ние, секако, жалиме и се извинуваме за тоа. Се надевам дека тоа ќе биде колку што е можно повеќе избегнато во иднина“, изјавил Абдел Рахман Шалкам . Руското министерство за надворешни работи на почетокот од мај издаде соопштение дека се спротиставува на копнени воени операции во Либија, бидејќи резолуцијата 1973 на Советот за безбедност на ОН „категорично и недвосмислено“ ја исклучува оваа можност. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пред извесно време изјави дека кон крајот на април Москва добила информации околу подготовката на меѓународната коалиција за копнена офанзива во Либија. Во средината на февруари во Либија почнаа масовни народни демонстрации со барање за ...
сите 6 | | | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама по разговорите со ирскиот премиер Енд Кени во Даблин изјави дека сака да и’ даде поттик на билатералната трговија и дека ќе стори се’ што е во негова моќ за да го помогне стопанското заздаравување на Ирска „Нагласив дека сакаме да продолжиме да ги зајакнуваме трговските врски меѓу нашите две држави и дека ќе сториме се’ што можеме за да и’ помогнеме на Ирска на патот на опоравувањето’, изјави претседателот Обама. Премиерот Кени од своја страна изјави дека го запознал Обама со мерките што ги презема неговата влада во врска со проблемот на ирските банки и невработеноста. Американскиот претседател исто така ја поздрави минатонеделната историска посета на британската кралица Елизабета Втора на Ирска и потенцираше дека мировниот процес во Северна Ирска „му дава бран надеж на целиот свет“. „Тоа значи дека мирот е возможен и меѓу луѓето кои биле во долготраен судир“, изјави Обама додавајќи дека посетата на британската кралица помогнал да се залечат некои рани од минатото. ...
сите 2 | | | веќе видена

Таман кога помисливме дека Зоран Јовановски ќе излезе да каже што се крие зад одлуката на Бранко Црвенковски да го даде под хипотека имотот на СДСМ кај Хари Костов за цели два милиона евра повеќе од она што СДСМ смее да го потроши за кампањата, тој денес говореше на друга тема Ова денеска го изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски, реагирајќи на прес конференцијата на Зоран Јовановски од СДСМ, на која опозициската партија, доколку дојде на власт, најави стимулации за преработувачката индустрија. „Бидејќи СДСМ изјави дека хипотеката во износ од околу шест милиони евра ќе се користи за избори, тоа значи дека СДСМ за два милиона евра ќе го надмине законски предвидениот лимит за водење на кампања. Тоа значи дека СДСМ индиректно признава дека ќе ги прекрши законите“, рече Бичиклиски. Тој додаде дека Јовановски од јуни 2009 та година работи во Комерцијална банка и веројатно, како што рече, е човекот кој активно бил вклучен во договарањата на овој кредит. „Извесно е дека Зоран Јовановски бил ...
сите 5 | | | веќе видена

Главната управа за национална безбедност на Авганистан не потврдува дека е убиен лидерот на авганистанските талибани Мула Омар, пренeсува денеска Reuters повикувајќи се на претставник на авганистанските специјални структури „Можеме да потврдиме дека Мула Омар исчезна од неговото засолниште во Квета, во провинцијата Белуџистан, пред четири или пет дена. Не можеме да потврдиме дали е жив или е мртов“, го цитира агенцијата портпаролот на Главната управа за национална безбедност на Авганистан, Латифуљ Машаљ . Претходно авганистанската телевизија TOLO, повикувајќи се на извор од авганистанските специјални сили, денеска пренесе дека водачот на радикалното муслиманско движење во Авганистан – Талибан, Мула Омер, бил убиен кога се обидел да го напушти пакистанскиот град Квета во покраината Северен Вазиристан, во пограничната со Авганистан планинска племенска област. Притоа не беа спомнати никакви други детали и датумот на загинувањето на Мула Омар. Потоа и претставници на безбедносните структури на Пакистан, ...
| | веќе видена

Пилотот на авионот на „Ер Франс“ што пред две години се урна во Атланскиот океан, не бил во кокпитот на авионот во моментот на падот До информацијата од неименуван извор дошол германскиот весник Der Spiegel , повикувајќи се на резултатите од анализата на црната кутија. Педесет иосум-годишниот пилот Марк Дубо им дал упати на копилотите како да го спасат авионот и излегол од кокпитот. Досега се веруваше дека пилотите со „Ербас-от А330“ влетале директно во невреме, додека другите авиони го заобиколувале. Но снимката од црната кутија говори поинаку. Всушност, се обиделе да летаат низ облаците и во прво време тоа им успевало, но во еден момент ледените кристали го блокирале уредот за мерење на брзината. Авионот нагло почнал да се дига и најверојатно дошло до дефект на моторот. Францускиот весник Le Figaro пишува дека авионот не претрпел никаков електронски или механички дефект. Детали за несреќата ќе бидат објавени на 27. мај, но експертите сметаат дека ќе биде потребно уште време за да се откријат ...
сите 3 | | | веќе видена

Посмртните останки на поранешниот претседател на Чиле Салвадор Аљенде денеска се ексхумирани во рамки на истрагата чија цел е да се утврдат околностите под кои го загуби животот, за време на државниот удар на Августо Пиноче во 1973 година Ексхумацијата е извршена на централните гробишта во Сантијаго, а истрагата започната во февруари би требало да покаже дали поранешниот чилеански претседател извршил самоубиство или бил убиен. Салвадор Аљенде кој беше избран за претседател на чиле во 1970. година, пронајден е мртов со рана од куршум во претседателската палата Манеда за време на државниот удар на генералот Августо Пиноче , на 11. септември 1973. година. Оружјето од кое е истрелан куршумот не е пронајдено, а мртвиот Аљенде сопругата и ќерките никогаш не го виделе. Членовите на семејството на Аљенде ја поддржуваат истрагата. „Сметаме дека за државата и целиот свет е важно по судски пат да се утврди причината за неговата смрт и околностите под кои тоа се случило“, изјави Изабела Аљенде , ќерка на ...
сите 4 | | | веќе видена

СДСМ во понеделникот промовираше проект од изборната програма на партијата наречен „Три пакети за преработувачката индустрија“ „Суштината на проектот ’Три пакети за преработувачката индустрија’ е во тоа што ги мотивира фирмите колку што е можно повеќе да користат суровини и репроматеријали од домашно производство, а за тоа новата Влада на Социјалдемократскиот сојуз ќе ги наградува со разни поволности, даночни и царински олеснувања, субвенции итн.“, изјави денеска потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев . Тој најави дека ваквите поволностите фирмите од преработувачката индустрија ги имаат во текот на годината ако во претходната година употребените суровини и репроматеријали од домашно производство имале учество поголемо од 55 отсто во вкупните приходи на фирмите. „Значи, колку повеќе фирмите од преработувачката индустрија користат суровини и репроматеријали од домашно производство, толку поголеми поволности ќе добијат“, рече Георгиев.
сите 8 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во првото коло на Ролан Гарос го победи холандскиот тенисер Тиемо Де Бекер со 6:2, 6:1,6:3 и ја оствари својата 38-ма последователна победа во оваа година Михаил Јужни (12-то палсиран на АТП листата) од Русија со 7:5, 6:2, 6:4 го елиминира Јапонецот Го Соеда , а Виктор Троицки (15) Србија беше подобар од Германецот Јулијан Рајстер 6:4, 6:3, 6:3. Игор Кукушкин од Казахстан исто така по три одиграни сета (6:2, 6:4, 6:4) го победи Даниел Брандс од Германија. Кај дамите во првото коло Франческа Скијавоне (5-та на листата на ВТА) од Италија со 6:2, 6:0 лесно ја мина Мелани Оудин од САД. Даниела Хантукова од Словачка и препушти по три гема во двата сета на Занг Шуаи од Кина. Квалификантката Нуриа Лагостера Вивес од Шпанија ја изненади Русинката Анастасија Пивоварова и ја победи ефектно со 6:3, 6:0.
| | веќе видена

Најмалку 89 луѓе загинале во американското гратче Џоплин, кое ноќеска беше погодено од моќно торнадо, при што е причинета и огромна материјална штета Градските власти проценуваат дека се уништени 25 до 30 отсто од инфраструктурата во Џоплин. Во државата Мисури е прогласена вонредна состојба, а претседателот Барак Обама , кој се наоѓа на европска турнеја, упати телеграми со сочувство до семејствата на настраданите. Џоплин има околу 50 илјади жители, а се стравува дека бројката на загинати може да биде многу поголема. Во градот во прекин се телефонските врски, уништени се десетици возила, а нема ниту струја. Торнадото директно погодил и тешко оштетил една болница, каде што во моментот имало многу пациенти. Градските власти наведуваат дека вителот зафатил површина од речиси шест километри. Во Џоплин е упатена тешка механизација која треба да ги расчисти урнатините. Се стравува дека под урнатините има уште луѓе. Во градот веќе е воспоставена мрежа на засолништа. Олујниот ветер кој го предизвика торнадото во ...
сите 36 | | | веќе видена

Комесарот на Европската унија(ЕУ) за монетарни прашања Оли Рен денеска побара од грчката влада да продаде повеќе државен имот, за да ја ублажи кредитната криза и да покаже дека има сериозна намера да ја врати довербата во пазарот „Атина мора да ги преземе тие чекори во следните денови и недели, за да ги убеди другите членки на ЕУ и кредитните институции во својата решеност да го надмине огромниот дефицит“, рече Оли Рен , комесар на Европската унија за монетарни прашања. Инвеститорите сè повеќе веруваат дека на Грција ќе и треба дополнителна финансиска помош покрај 110 милијарди евра што минатата година ги доби за да го избегне банкротот. Грчки премиер Јоргос Папандреу во неделата во интервјуто за Атинската новинска агенција изјави дека земјата сака да го избегне преструктуирањето на државниот долг, но јасно стави до знаење дека дискусијата за различни пристапи на проблемот со долговите продолжува. Грција доби 110 милијарди евра кредитна поддршка од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонија од 7-ми до 9-ти јуни ќе биде домаќин на петтата Конференција на началници на Генералштабови на земјите од југоисточна Европа, вклучувајќи ја и Грција, информираат од Министерството за одбрана Предвидено е на конференцијата, што ќе се одржи во Охрид, да учествуваат 13 високи воени делегации, предводени од девет началници на Генералштабови, двајца началници на земјите гости (Хрватска и Словенија), заменик претседавачот на Воениот комитет на НАТО и Командантот на НАТО Здружената команда на силите во Неапол. На конференцијата, покрај домаќинот, началникот на Генералштабот на АРМ, Мирослав Стојановски, ќе учествуваат и неговите колеги од Албанија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Србија, Грција, Црна Гора, Романија и Турција. „Сите началници на овие девет земји се најавени дека ќе учествуваат на самата конференција. Ова значи дека за првпат ќе имаме највисока воена делегација од Република Грција, што учествува на една активност во Република Македонија“, рече полковник Зоран Секуловски на денешната ...
сите 6 | | | веќе видена

Никој не смее да го попречи граѓанинот да гласа или да му влијае како да гласа. Тој што ќе направи вакво кривично дело кое е дел од делата поврзани со изборите, ќе се казни со најмалку 3 години затвор”, рече министерот за правда Маневски на работилницата во Академијата за судии и обвинители Под покровителство на ОБСЕ во Академијата се одржа дискусија како да се влијае превентивно и како да се постапи во случаи на изборни нерегуларности. „Во овој период до одржувањето на изборите законска обврска е преземање на сите потребни подготовки од надлежните институции за спроведување на добро организирани и фер избори”, рече Маневски пред судиите и обвинителите. Тој додаде дека сите како учесници во изборниот процес преку почитувањето на Уставот и законите се должни да го поттикнуваат владеењето на правото и почитување на изборните правила. „Во измените и дополнувањата на Изборниот законик се внесени последните препораки од финалниот извештај на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за спроведените избори 2008 и ...
сите 5 | | | веќе видена

Промет во износ од 7.865.626,43 денари остварен е во понеделникот на Македонска берза за хартии од вредност, од што 7.572.347,43 денари беа реализирани на Официјалниот пазар, а на Редовниот прометот изнесуваше 293.279,00 денари Индексот МБИ10 во понеделникот се намали за 0,38% и изнесуваше 2.582,18 поени. МБИД се зголеми за 0,17% и изнесуваше 2.736,64 поени, додека ОМБ се намали за 0,08% и изнесуваше од 117,68 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Алкалоид АД Скопје во износ од 3.474.412,00 денари по просечна цена од 4.477,34 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Топлификација АД Скопје со која беше остварен 969.195,00 денари промет по просечна цена од 3.846,01 денари. Трета беше акцијата на Комерцијална банка АД Скопје со остварени 494.585,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 3.718,68 денари . Најтргувана од обврзниците беше Обврзницата за денационализација на Р.М. од десетта емисија. Оваа обврзница се тргуваше по просечна цена од ...
сите 6 | | | веќе видена

Поглаварот на Католичката црква, папата Бенедикт XVI во понедленикот во Ватикан во аудиенција го прими претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов Претседателот Ѓорге Иванов на папата му подари релјеф со библиска тема од Новиот завет , кога на Свети Павле му се јавува Македонец и го повикува да дојде во Македонија и на тој начин се шири христијанството во Европа. Релјефот, кој е тежок околу 250 килограми излеан е во леарница во Фиренца, а изработен е од македонскиот скулптор Маријан Камиловски . Од страна на папата Бенедикт XVI на Иванов му беше подарен златен медалјон од Понтификатот. Предвидено е шефот на македонската држава денеска да се сретне и со државниот секретар на Светата столица, кардиналот Бертоне , а попладне да ја посети базиликата „Свети Павле“ каде ќе положи цвеќе на гробот на Свети Павле. Во црквата „Сан Клименте“ во Рим утре ќе биде одржан молебен на гробот на македонскиот просветител Свети Кирил . Иванов се наоѓа во тридневната посета на Италија и Ватикан, по повод ...
сите 39 | | | веќе видена

next