Иранските власти соопштија дека отркиле голема шпионска мрежа и уапсиле 30 „шпиони“ кои работеле во полза на САД, пренесува AFP повикувајќи се на државната телевизија на Иран „За време на операцијата, како во рамките на територијата на земјата така и во странство, беше откриена широка шпионска мрежа поврзана со ЦИА. Агентите на министерството за разузнавање уапсија 30 американски шпиони“, се вели во соопштението на иранското министерство за разузнавање на исламската република емитувано преку државната телевизија. Според соопштението, „шпиоската мрежа“ врбувала агенти преку дипломатските мисии на САД, како на пример и оние во Обединетите Арапски Емирати, Малезија и во Турција. Иранските власти поврмено но редовно тврдат дека во земјата уапсиле „агенти“ и „наемници“ на Западот и на Израел, коишто со „нивната терористичка контра-револуционерната активност имаат цел да се спречи иранската нација да се движи кон идеалите на Исламската револуција и, особено, да се развива нуклеарната програма на земјата ...
сите 9 | | | веќе видена

Искршени излогните стакла на партиски штабови на три политички партии, на СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ Вчера во Кичево на улица „Партизански одреди“, засега непознато лице со камен го скршил излогното стакло на политичката партија СДСМ. На штабот на ДУИ во Куманово пак, вчера му било искршено излогното стакло и одземено партиското знаме. Излогното стакло е искршено и на партискиот штаб на ВМРО – ДПМНЕ во кавадаречкото село Ваташа. Активист на ВМРО – ДПМНЕ од населбата Бутел, пријавил дека на активист на СДСМ му ја исфарбале колата и му напишале „СДСМ“ на автомобилот. „Доколку случајот е пријавен, полицијата ќе постапи и ќе се обиде за го утврди идентитетот на сторителот“ рече портпаролот на полицијата, Иво Котевски. Досега не е откриен ниту едно лице кое учествувало во кршењето на партиските штабови.
сите 7 | | | веќе видена

Ако јас го добијам легитимитетот на Албанците, нема да се формира влада без да се договориме за две работи- за предизборната платформа на ДПА и за компромисот за името, изјави лидерот на Демократската партија на Албанците(ДПА) Мендух Тачи во интервјуто за Радио Слободна Европа(РСЕ). Според него, компромисот за името треба да се направи итно и брзо, најмалку за три, а најмногу за шест месеци. „Ние сме единствениот народ во Европа кому му се оспорува идентитетот, и тоа од страна на македонската влада, вели Тачи. Се оспорува и нашиот јазик и употребата на симболиките на нашата култура и второ, ние сме народ кој е во најтешка економска позиција од сите народи кои живеат во Европа“, рече Тачи, при тоа додавајќи дека решавањето на проблемот со името е важно за Албанците од политички аспект, а за Македонците и Албанците и од економски аспект. „Нашето интегрирање во НАТО значи спас од економскиот колапс на нашите семејства и на државата“, додаде Тачи. Тој додава дека главните принципи на новиот политички ...
сите 8 | | | веќе видена

Најмалку шест луѓе загинале а 23 се ранети во напад на бомбаш самоубиец во болница во главниот авганистански град Кабул, пренесува BBCповикувајќи се на изјава на министерот за одбрана на Авганистан Авганистанскиот разузнавач изјавил дека станува збор за два напаѓачи самоубијци кои влегле во болницата „ Charsad Bestar“, пренсува британскиот радиодифузер. Еден од нив се кренал во воздух во болничката кантина во близина на военото крило, додека за другиот сè уште нема инфорамции„ Портпаролот на талибаните во Авганистан, Забиулах Муџахид ја презема одговорноста за денешниот напад. Според доктор од нападнатата боилница, веднаш по првата експлозија сите потрчале од одделот каде што се наожа кболничката кантина. Тој додал дека нападот се случил во време на паузата за ручек и дека персоналот се заклучил во нивните простории, „бидејќи другиот напаѓач сѐ уште е некаде во болницата“ Болницата која има капацитет да прими 400 пациенти е изградена во 1970-тите каде биле хоспитализирани ранетите војници за време на ...
сите 9 | | | веќе видена

Десет илјади Шпанци ја занемарија забраната за протести и ноќта ја поминаа на мадридскиот плоштад. Демонстрантите незадоволни од владината економска политика го зазедоа плоштадот на почетокот на неделата. Шпанската државна изборна комисија им наложи да го напуштат плоштадот поради утрешните локални избори во таа земја. Забраната стапи на сила на полноќ, а толпата беше дочекана со овации. Полицијата не реагираше и не се ни обиде да ги растера демонстрантите, кои беа околу 25.000. Протестот започна пред шест дена на мадридскиот плоштад Пуерта де Сол, кога младите Шпанци спонтано седнаа протестирајќи заради стапката на невработеност меѓу младите, која изнесува 45 отсто. Протестот се рашири и низ другите шпански градови. Младите бараат работа, подобар животен стандард, правичен систем на демократија и измени на владиниот план за штедење. Дописникот на BBC јавува дека протестот се одвива мирно и полицијата и натаму не интервенира. Бројот на демонстрантите постојано се зголемува. Стапката на невработеност ...
сите 7 | | | веќе видена

Обединетата Македонска дијаспора преку писмо побара од канадскиот премиер Стивен Харпер да ја посети Македонија, кој следната недела во рамки на престојот во Европа ќе ја посети Грција. Во писмото ОМД посочуваат дека таквата посета би била јасен сигнал за канадската поддршка кон целокупниот развој на Македонија. „Канадско-македонската заедница засекогаш ќе ја памети и ќе биде благодарна за вашата одлука од 19-ти септември 2007 година за признавање на уставното име на Македонија, со која се зацврстија одличните односи меѓу Канада и Македонија. Нашата заедница ќе ја поздрави вашата посета на Македонија за време на посетата на Европа“, се вели во писмото на ОМД до канадскиот премиер Стивен Харпер . Од ОМД го охрабруваат Харпер во разговорите со грчките власти да го отвори прашањето за правата на малцинствата во Грција, како и за статусот на бројната заедница во Канада, пребегната за време на Граѓанската војна. Харпер е носител на наградата „Гоце Делчев“, највисоко признание што го доделува ...
сите 2 | | | веќе видена

Бројот на жртвите од судирот на безбедносните сили и демонстрантите во различни делови на Сирија, во петокот се искачи на 44 луѓе, меѓу кои има и едно дете, пренесува Асошиетед прес повикувајќи се на сириски активисти за заштита на човековите права. Претходно беше јавено за 15 мртви. Според организацијата Syrian Observatory for Human Rights, за време на рзбивањето на демонстрациите во петокот, 13 лица меѓу кои 10-годишно момче загинале во градот Хомс. Уште 23 демонстранти биле убиени во северозападниот град Маарат ан Нууман, каде сириската армија извршила напад. Две лица биле убиени во градот Дејир ез-Зор во североисточна Сирија. По еден демонстрант биле убиени во малите градови Санамејин и Хара, во јужното предградие на Дамаск - Дар и во медитеранското пристаниште Латакиа. Во обид за задушување на движењето за уривање на сирискиот режим до денеска се убиени најмалку 850 луѓе а уапсени се над осум илјади демонстранти, според податоците на Обединетите нации и органзиациите за заштита на човековите права. ...
сите 3 | | | веќе видена

Лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ил на вториот ден од тајната посета на Кина го посети Чангчун, индустриски град на северот на земјата, јавија денеска јужнокорејските и јапонските медиуми Јужнокорејската агенција Јонхап пренесе дека утрово Ким со воз допатувал во Чангчун, а потоа отседнал во хотелот во кој во август 2010. година се сретна со кинескиот претседател Ху Џинтао. Јапонската државна телевизија НХК објави снимка на која се гледа како Ким синоќа го напушта хотелот во градот Муданѓијанг на североистокот на Кина, пред заминувањето на Чангчун. Како што наведува Асошиејтед прес, посетата на Ким е таинствена и не се знае со кого ќе се сретне, ниту пак, кој е во состав на делегацијата.
сите 4 | | | веќе видена

Новото привремено престојувалиште на поранешниот извршен директор на ММФ Доминик Строс-Кан е еден од најстарите облакодери на Њујорк – Емпаер Билдинг (Empire Building) во областа Менхетен, пренесува Асошиетед прес, цитирајќи извор запознат со ситуацијата на привременото сместување на Строс-Кан Доминик Строс-Кан беше уапсен на 14 мај во Њујорк, врз основа на изјавите на 32-годишната собарка од њујоршкиот хотел „Софител“ којашто го пријави на полицијата со обвинување за сексуално насилство. Врховниот суд на Њујорк во четвртокот се согласи да го ослободи со кауција од милион долари и да му одреди мерка домашен притвор. До излегувањето од притворот, Строс-Кан се наоѓаше во њујоршкиот затвор „Рајкерс ајленд“. Претходно се претпоставуваше дека поранешниот челник на ММФ ќе остане во домашен притвор во еден апартман во луксузниот комплекс „Плаза Бристол“ еден од најмодерните квартови во Горен Менхетен. Сепак, обвинителите и адвокатите на Строс-Кан не можеа да постигнат договор во врска со овој апартман и на ...
сите 9 | | | веќе видена

Наследникот на Осама бин Ладен планира терористички напад на Лондон, јавуваат медиумите повикувајќи се на доверливи извори За кратко време откако застана на чело на најпознатата светска терористичка организација, Саиф ал Адел сака да ја одмазди смртта на својот поранешен шеф, пишува „Дејли меил“. „Нашиот нов водач има големи планови за Лондон. Тој смета дека Велика Британија е столб на Европа и затоа мора да биде скршен“ изјави портпаролот на талибаните, Ехсанулах Ехсан . Водечките лица на талибаните и Ал Каеда се состанале на пакистанската граница за да ја усогласат новата улога на педесет и едногодишниот ал Адел, кој своевремено беше шеф за безбедност на бин Ладен. Со цел да се подигне нивото за безбедност на највисоко ниво, британската сообраќајна полиција за првпат доби дозвола за носење оружје во возовите, станиците и метроата. Британците стравуваат да не се повтори напад сличен на оној во Мумбаи 2008 година, кога загинаа 200 лица, така што вложуваат максимални напори да ја запрат секоја ...
сите 10 | | | веќе видена

,Најмалку 16 лица загинаа, а повеќе од 10 цистерни на НАТО беа запалени во два одделни напада врз конвоите со залихи за НАТО во Пакистан, изјави во саботата тв каналот GIO, повикувајќи се на полициски извори. Според извештаите на медиумите, првиот напад се случил во областа на преминот Ландикотaл во северозападен Пакистан, во ноќта кон саботата, кога конвој со цистерни за гориво за силите на НАТО патувал кон Авганистан. Според првичните податоци, под една од цистерните експлодирала мина поставена на патот детонирана сo далечински управувач. Во силната експлозија загинале шест лица, а десет починаа од здобини повреди и изгореници во болницата во којашто биле згрижени. Неколку минути подоцна во близина на граничниот пункт Торхам експлодирала уште една цистерна паркирана крај патот. Ниеден од возачите не бил повреден, но пожарот се проширил на три други автоцистерни. Преку Пакистан се транспортира повеќе од 70 отсто од логистиката за силите на меѓународната коалиција за борбите на авганистанска територија. ...
сите 8 | | | веќе видена

Гласањето на дијаспората е историски чекор за Македонија, смета македонскиот амбасадор во САД, Зоран Јолевски, кој во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик говори за гласањето што ќе биде спроведено на 4-ти јуни, ден пред одржувањето на изборите во Македонија. Амбасадор Зоран Јолевски очекува добра излезност. Информира дека за гласањето се пријавиле 7.258 лица, од кои 1.830 во САД и Канада. „Ова е историски чекор за сите нас, за Македонија и дијаспората, бидејќи за првпат ќе има претставници во законодавниот дом, односно во Собранието“, вели Јолевски. За критиките дека учеството на дијаспората на овие избори е пребрз чекор и скапо ќе ја чини Македонија, Јолевски со коментар: „Во принцип демократијата не е евтина. Ако едно лице треба да оствари одредено демократско право, не е важно колку чини тоа. Тоа право треба да му биде овозможено на граѓанинот“, вели Јолевски. Амбасадорот на Македонија во САД на овие избори гледа шанса иселениците да почувствуваат дека се дел од Македонија и дека ...
сите 4 | | | веќе видена

Министерот за финансии на Сингапур и висок претставник на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ)Тарман Шанмугаратнам денеска изјави дека оваа организација што поскоро треба да избере нов извршен директор. Оваа должност до пред извесно време ја извршуваше Доменик Строс-Кан, кој поднесе оставка по апсењето и обвинението дека се обидел да силува собарка во хотел во Њујорк. Строс Кан е пуштен од затвор со кауција и се наоѓа во домашен притвор на Менхетен. Претседавачот со ММФ Шанмугаратнам наведе дека оваа институција се соочува со бројни предизвици и дека брзиот избор на нов директор би претставувало предност. Тој додаде дека процесот на избор на нов директор треба да биде отворен, транспарентен и заснован на заслуги.
сите 12 | | | веќе видена

Во сабота навечер со натпреварите од 38-то коло завршува сезоната во фудбалското првенство на Шпанија. Во пресрет на ова коло единстевено е непознато која ќе биде третата екипа која ќе се пресели во понизиок ранг. Барселона е старо-новиот првак, Реал и Валенсија ќе играат во Лигата на шампионите, додека во квалификациите за ова натпреварување ќе игра Виљареал . Шпанија во Лига Европа следната сезона ќе ја преставуваат Севиља , Атлетик Билбао и Атлетико Мадрид . Примера ја напуштија Алмерија и Херкулес , а кој ќе биуде третиот тим кој ќе патува во Сегунда ќе биде познато вечерва. Од екипите кои се борат за опстанок во најлоша позиција е Сарагоса на која и треба гостинска победа против Леванте , но и Депортив о и Хетафе да не забележат победи над Валенсија и Реал Сосиедад , кој исто така не е безбеден. Двојки од последното коло во Примера: Малага-Барселона, Реал Мадрид-Алмерија, Херкулес-Спортинг, Осасуна-Виљареал, Реал Сосиедад-Хетафе, Еспањол-Севиља, Мајорка-Атлетико Мадрид, Леванте-Сарагоса, ...
сите 33 | | | веќе видена

Кина додатно ја засили својата позиција на светскиот пазар со ретки земјени метали, со тоа што ги качи даноците на овие исклучително важни суровини за технолошката индустрија Кина дополнително го забрани и производството на овие метали преку директно одвојување од сировата руда, како и зголемувањето на производствените капацитети за овој процес. Кинеското министерство за трговија претходно најави дека ќе ги прошири извозните квоти за ретките земјени метали, но само на легурите кои содржат повеќе од 10 проценти од овие метали. Со овие две координирани мерки, кинеската влада ја започна кампањата преку која сака да ја засили контролата врз глобалниот пазар на ретките земјени метали. Државниот совет, или владата на Кина, соопшти дека новата политика на земјата е насочена кон „поттикнување на одржлив и здрав развој на секторот на ретките земјени метали Државниот совет додатно ќе го редуцира бројот на компании кои се занимаваат со вадење и одвојување на ретките метали, со образложение дека на тој начин ...
сите 3 | | | веќе видена

Лидерите на Јапонија, на Кина и на Јужна Кореја денеска ќе се соберат на дводневен самит во Токио, посветен на соработката и меѓусебното помагање во случај на тешки несреќи и елементарни непогоди, како онаа која во март ја погоди Јапонија Според најавите, јапонскиот премиер Наото Кан , кинескиот премиер Вен Џиабао и јужнокорејскиот претседател Ли Мунг-Бак , од состанокот ќе испратат повик за засилување на заедничката соработка во одговор на катастрофите. Според нацрт-изјавата, трите земји ќе планираат и организираат заеднички вежби за спасување, а ќе се работи и на создавање на ефикасен систем за размена на информации за обемот на штетите и потребата од помош. Состанокот се одржува во светло на разорните потреси кои оваа година ја погодија Јапонија, а во 2008 година Кина и последиците од тие катастрофи, најмногу по нуклеарните извори на енергија. За да ја намалат зависноста од нуклеарната енергија, лидерите на трите земји ќе ја разгледаат и можноста за соработка во развојот и заедничкото ...
сите 4 | | | веќе видена

Русија најверојатно нема да ги постигне зацртаните цели за раст на бруто-домашниот производ од 4,5 проценти во наредните неколку години, изјави денеска главниот економист на Европската банка за обнова и развој (ЕБРД), Ерик Берглоф, на годинешниот собир на банката Рускиот заменик-министер за финансии Сергеј Сторчак на истиот состанок, пак, истакна дека БДП на земјата ќе порасне на 2,3 трилиони долари до 2015 година, со што ќе доживее побрз раст за еден процент од остатокот на светот. Берглоф, пак, тврди дека моменталниот раст на Русија се должи единствено на високата цена на нафтата, главниот извозен производ на земјата. Тој вели и дека Русија, за разлика од растечките економии, се соочува со одлив на капиталот, кој во првиот квартал на 2011 година изнесуваше 21 милијарда долари, слично како и во последниот квартал на минатата година. Меѓународната финансиска криза ја погоди Русија посилно отколку другите членки на Г20, затоа на земјата и се потребни додатни реформи за да ги постигне овие амбициозни ...
| | веќе видена

Tерористите од Ал Каеда треба „да се вардат“ бидејќи САД почнаа да ги проучуваат документите пронајдени во засолништето на Осама бин Ладен, изјави во петокот американскиот претседател Барак Обама при посетата на CIA Во текот на посетата на централата на Централната разузнавачка агенција (CIA) во нејзиниот штаб во Ленгли во државата Вирџинија крај Вашингтон, американскиот претседател Барак Обама ја пофалил работата на американските агенти што овозможило и успешен напад врз засолништето на водачот на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен . Тој беше ликвидиран во операција на американските специјалци изведена на 2-ри мај во куќата во Аботабад, 50 километри од пакистанскиот главен град Исламабад. Станува збор за „најголемиот успех на разузнавачката служба во историјата на САД“, нагласил американскиот претседател, додавајќи дека „разузнавачките стручњаци низ генерациите ќ го проучуваат оно што сите вие го постигнавте“. „Денес на секој терорист во мрежата на Ал Каеда би му било подобро да ...
сите 4 | | | веќе видена

Менаџерот на англискиот фудбалски шампион Манчестер јунајтед сер Алекс Фергусон е прогласен за најдобар тренер а бекот на неговата шампионска екипа Немања Видиќ за најдобар играч во изминатото англиско првенство Овој избор во кој учествуваат фудбалски стручњаци, новинари и навивачи, го направи главниот спонзор на англиската Премиершип, компанијата Barclays. За сер Алекс Фергусон ова беше деветта титула, додека српскиот интернационалец Немања Видиќ првпат се закити со престижната титула. Инаку Видиќ претходно беше прогласен за најдобриот играч оваа година во редовите на манчестерските „црвени ѓаволи“, во изборот на соиграчите и навивачите на Манчестер јунајтед . Во изборот на Здружението на играчите, за најдобар фудбалер е прогласен крилниот напаѓач на лондонски Тотенхем хотспур , Гарет Бејл , додека спортските новинари за најдобар играч сезонава во најсилната англиска лига го прогласија играчот за врска на Вест хем јунајтед , Скот Паркер .
сите 14 | | | веќе видена

Судијата на судот во Њујорк нареди во петокот навечер ослободување на поранешниот извршен директор на ММФ Доминик Строс-Кан од притвор и привремено негово сместување во домашен притвор во регионот на Менхетен, јави Reuters. Доминик Строс-Кан, беше уапсен на 14 мај во Њујорк, врз основа на изјавите на 32-годишната собарка од њујоршкиот хотел „Софител“ којашто го пријави на полицијата со обвинување за сексуално насилство. Врховниот суд на Њујорк во четвртокот се согласи да го ослободи со кауција од милион долари и да му одреди мерка домашен притвор. До излегувањето од притворот, Строс-Кан се наоѓаше во њујоршкиот затвор „Рајкерс ајленд“. Претходно се претпоставуваше дека поранешниот челник на ММФ ќе остане во домашен притвор во еден апартман во луксузниот комплекс „Плаза Бристол“ еден од најмодерните квартови во Горен Менхетен. Сепак, обвинителите и адвокатите на Строс-Кан не можеа да постигнат договор во врска со овој апартман и на крајот беше одлучено тој привремено да биде сместен во Долен Менхетен. ...
сите 16 | | | веќе видена

next