Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху не го прифати предлогот за идната палестинска држава со границите од периодот на примирјето од 1967 г., велејќи дека тие еврејската држава би ја оставиле со „неодбранливи“ граници Ова Нетанјаху го рекол на средбата со американскиот претседател Барак Обама во петокот којашто се одржала во Овалната соба во Белата куќа. „Иако Израел е подготвен на великодушни отстапки поради мирот, не може да се врати на границите од 1967 г., бидејќи тие граници се неодбранливи“, изјавил израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху . Американските медиуми го толкуваат ова како шлаканица за претседателот на САД Барак Обама дадена пред новинарите и камерите по средбата којашто траела повеќе од два часа. „Мирот втемелен на привиди, на крајот ќе се разбие од карпите на блискоисточната стварност. Трајниот мир може да се темели единствено на стварноста и непобитните факти. За да се постигне мирот, Палестинците мора да прифатат некои темелни факти“, нагласил Нетанјаху. Израелскиот премиер ...
сите 11 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на англискиот фудбалски премиерлигаш Арсенал, Бразилецот Денилсон по завршувањето на сезоната го напушта лондонскиот клуб. Играчот од средниот ред на англискиот фудбалски премиерлигаш Арсенал, Бразилецот Денилсон по завршувањето на сезоната го напушта лондонскиот клуб. Дваесет итри-годишниот бразилски интернационалец Денилсон стана член на лондонските „топчии’ пред пет години и досега за Арсенал одигра 153 натпревари, но како што вели сега бара нови предизвици. Денилсон најави дека а би сака да настапува за некој од познатите клубови во Шпанија или во Италија. „Во Арсенал стигнав за да освојувам трофеи, но пет години не освоив ништо. Одлуката да го напуштам клубот ја донесов уште пред осум месеци“, изјави Денилсон за британските медиуми. Младиот Бразилец во англискиот прволигаш пристигна во 2006 година од редовите на бразилскиот клуб Сао Паоло./крај/ро/сн
сите 4 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на англискиот фудбалски премиерлигаш Арсенал, Бразилецот Денилсон по завршувањето на сезоната го напушта лондонскиот клуб Дваесет итри-годишниот бразилски интернационалец Денилсон стана член на лондонските „топчии’ пред пет години и досега за Арсенал одигра 153 натпревари, но како што вели сега бара нови предизвици. Денилсон најави дека а би сака да настапува за некој од познатите клубови во Шпанија или во Италија. „Во Арсенал стигнав за да освојувам трофеи, но пет години не освоив ништо. Одлуката да го напуштам клубот ја донесов уште пред осум месеци“, изјави Денилсон за британските медиуми. Младиот Бразилец во англискиот прволигаш пристигна во 2006 година од редовите на бразилскиот клуб Сао Паоло .
сите 4 | | | веќе видена

Tоварен воз излета од шините во петокот во југозападниот дел на Германија во близина на железничката станица Милхајм, при што истекле опасни хемикалии поради што е затворен сообраќајот на една од најпрометните железнички линии меѓу Германија и Швајцарија Како што пренесува швајцарската телевизија SF повикувајќи се на портпаролот на германската полиција, iнцидентот се случил по 13 часот по македонско време на железничката пруга меѓу германскиот град Фрајбург и швајцарскиот град Базел. Композицијата составена од повеќе од 20 вагони, превезувала хемикалии од градот Келн во Западна Германија преку Швајцарија за италијанскиот град Галарте. При несреќата на возот се истурило големо количество нафтен катран, битумен и натриум хлорацетат. Според претставниците на германската противпожарна служба, овие супстанци се запаливи и претставуваат опасност за здравјето на човекот. „Меѓу Фрајбург и Базел сообраќајот е прекинат“, изјавил портпаролот на полицијата цитиран од германската новинска агeнција DPA . Досега не е ...
сите 2 | | | веќе видена

Британската кралица Елизабета Втора во петок е срдечно испратена од маса народ од Корк, вториот по големина град во Ирска, пред да се качи на кралскиот авион по нејзината историска посета која уште сега се оценува за многу успешна Британската кралица Елизабета Втора во петок е срдечно испратена од маса народ од Корк, вториот по големина град во Ирска, пред да се качи на кралскиот авион по нејзината историска посета која уште сега се оценува за многу успешна. На последниот ден од посетата, британската кралица Елизабета Втора на срдечноста на Ирците одговори со неплaнирана прошетка и ракување со насобраните луѓе во самиот центар на Корк, пренесува Reuters . „Ова ќе му покаже на светот дека минатото е зад нас. Ни беа потребни децении да го постигнеме мирот и ова е сега шлагот на тортата“, изјавила 41-годишната Памела Хајленд кој на испраќањето на кралицата ја довела и својата 9-годишна ќерка. Организаторите на оваа историска посета, прва на еден британски монарх на Република Ирска откако таа стекна ...
| | веќе видена

Хеликоптер на турската полиција се урнал во Црно Море близу Истанбул, при што загинале четири лица додека еден полицаец преживеал, изјавил началникот на градската управа за безбедност, Хусеин Чапк’н Според податоците на полицијата, се’ уште се истражуваат причините за несреќата којашто се случила попладнево. Хеликоптерот во кој се превезувале пет лица полетал во петокот од аеродромот „Ататурк“, кој се наоѓа во европскиот дел на Истанбул. На 100 до 150 метри од брегот на Азија во градот на Босфорот, хеликоптерот под се’ уште не разјаснети околностите изгубил контрола и се урнал во морето, изјавил за новинарите гувернерот на Истанбул, Авни Мутлу . Во леталото бил и заменик-началникот на истанбулската полиција кој скокнал во морето кога видел дека уривањето на хеликоптерот е неизбежно и така ја преживеал несреќата, пренесува телевизискиот канал NTV . Телевизијата, исто така, пренесува дека во хеликоптерот имало и едно дете.
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот извршен директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Доминик Строс-Кан ќе добие годишна пензија од околу 318 илјади долари, пренесува денеска американската телевизиска мрежа ABC news Доминик Строс-Кан , беше уапсен на 14 мај во Њујорк, врз основа на изјавите на 32-годишната собарка од њујоршкиот хотел „Софител“ којашто го пријави на полицијата со обвинување за сексуално насилство. Во четвртокот веќе поранешниот шеф на ММФ го информира раководството на Фондот дека има намера да ја напушти својата позиција во врска со кривичната истрага што се води против него. Како што дознава американската телевизија, според договорот на Строс-Кан со ММФ, кој беше склучен во 2007 година, неговата плата во основа изнесувала 496 илјади долари годишно. Меѓутоа, сметајќи ги зголемувањата на платата и надоместоците, приходот на Строс-Кан, како што проценува телевизијата, за минатата година изнесувал 530 илјади долари. Според вообичаената американски практика, се плаќа компензација на високи извршни директори на ...
сите 21 | | | веќе видена

Полска, Франција и Германија ги поддржуваат ставовите на американскиот претседател Барак Обама за судирот на Блискиот исток, соопшти во петокот полскиот министер за надворешни работи, Радослав Сикорски по состанокот со францускиот и германскиот колега „Ја поддржуваме смелата политика на американскиот претседател Барак Обама кој се однесува на итна потреба од дејствување чија цел е решавањето на блискоисточниот судир“, изјавил шефот на полската дипломатија Радослав Сикорски н апрес-конференцијата одржана заедно со неговите француски колега Ален Жипе и германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле по заедничкиот состанок во Бидгошч. „Барак Обама го направи она што му го советуваше Европа, а сега ние ја поддржуваме неговата одлука. Ние сме за решение кое подразбира две држави. Нема алтернатива за решението со две држави., а тоа треба да се оствари по пат на разговори“, изјави Вестервеле, истакнувајќи дека Германија се изјасни за границите од 1967 г.. Францускиот министер Жипе, пак, изјави ...
сите 15 | | | веќе видена

Француската фудбалска федерација (ФФФ) ги објави имињата на деветте градови во кои ќе се играат мечевите од Европското првенство во 2016 г. Тоа се Париз, Нанси, Лил, Лион, Марсеј, Ленс, Бордо, Ница и париското предградие Сен Дени . Како резервни градови се пријавен и Сен Етјен и Тулуз, во случај некој од четирите нови стадиони, во Лил, Бордо, Лион и Ница, не бидат завршени во предвидените рокови. „Сите понуди беа на многу високо нив, но изборот беше многу јасен и се’ извршивме во првиот круг од гласањето“, изјави претседателот на Фудбалската федерација на Франција, Фернан Душосоа.
сите 13 | | | веќе видена

Операторот на оштетената јапонска нуклеарна централа „Фукушима Даиичи“, „Тепко“, пријави годишна нето загуба од 15 милијарди долари, што е најголема загуба во историјата на една јапонска компанија надвор од финансискиот сектор Досегашниот раководител на компанијата, Масатака Шимизу , кој во петокот поднесе оставка на функцијата, ја презеде одговорноста и им се извини на компанијата и на потрошувачите. Компанијата беше цел на силни критики поради справувањето со кризата предизвикана од земјотресот и цунамито кои ја погодија Јапонија на 11-ти март, поради што илјадници луѓе беа присилени да ги напуштат своите домови во околината на нуклеарката, а нивоата на радијација се се уште енормно високи. „Тепко“ денеска, исто така, најави дека ќе ги исклучи четирите оштетени реактори во централата во Фукушима. Катастрофата ја стави под знак на прашање и иднината на нуклеарната енергија во Јапонија.
| | веќе видена

Сириските сили за безбедност денеска убија најмалку девет луѓе во градот Хомс, меѓу кои и 11-годишно и едно 16-годишно момче, пренесува Al Jazeera, повикувајќи се на локални сведоци Убиството на двете момчиња се случило откако полицајци во цивилна облека отвориле оган врз демонстрантите. Полицијата претходно со неколку возила се залетала во толпата од 2.000 демонстранти, со цел да ги присили да се растурат. Откако прегазиле неколку демонстранти, едно полициско возило удрило во ѕид. Четворицата полицајци кои се наоѓале во возилото отвориле оган со автоматско оружје врз демонстрантите. Во денешните судири се повредени уште најмалку седуммина демонстранти. Според непотврдени информации од групите за заштита на човековите права, до сега во двомесечните судири се убиени преку 800 луѓе, а илјадници се водат како исчезнати.
сите 9 | | | веќе видена

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) вети дека доколку победи на изборите, меѓу првите работи кои ќе ги измени, ќе биде Законот за заштита од пушењето „Ние во СДСМ целосно стоиме зад потребата да се уреди начинот на кој граѓаните ќе се заштитат од штетните влијанија на пушењето. Но, веруваме во правото на слободен избор дали некој ќе пуши или не, како и во обврската на државата да обезбеди рамноправни услови за економски просперитет на стопанствениците,“ изјави партискиот потпретседател Гордан Георгиев. Тој најави дека со новиот закон, сопствениците на угостителските објекти ќе имаат право со лиценца да го обележат својот локал како пушачки или непушачки. Дополнително, пушењето ќе биде дозволено во сите објекти на отворено, од типот на летни тераси, бавчи, летни кина и амфитеатри, рече Георгиев СДСМ најавува дека измените во законот за пушењето ќе ги донесени заедно со пакет мерките за намалување на глобите за прекршоци.
сите 4 | | | веќе видена

Вицепремиерот за евроинтеграции Васко Наумовски денеска предупреди дека СДСМ заедно со одредени медиуми подготвува сценарио за непризнавање на резултатите од изборите „ Бранко Црвенковски и СДСМ свесно ги кршат сите законски, морални и етички правила за одржување на избори“, изјави Наумовски на прес конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, СДСМ ја започнал предвреме изборната кампања, со што го прекршил законот и не се криел дека на овие избори ќе подмитува гласачи за месо, брашно, кафе, локуми и наполитанки. „Нивната партиска телевизија емитува политички спотови без да назначи нарачател и ги емитува надвор од со закон предвидените термини, а емитува и преноси во живо од митинзите на СДСМ, спротивно на законот“, рече Наумовски. Оценувајќи дека целта на Црвенковски и Шекеринска била да не ги признаат изборните резултати, Наумовски ги предупреди, како што рече, да не си играат со судбината на државата.
сите 6 | | | веќе видена

Залудни се притисоците што некои медиуми ги прават кон Советот за радиодифузија(СРД), порача денеска Зоран Стефановски, претседател на ова тело „Сакам да ги повикам медиумите кои што нè учат како треба да работиме дека медиумите треба да си ја работат својата работа и да го остават регулаторот да си ја работи својата работа. Вие не сте регулатори, ние сме регулатори, исто како што ние сме регулатори, а не сме медиуми. Ве молам секој да си ја врши својата работа бидејќи тие притисоци се залудни кои што некои медиуми ги прават кон регулаторното тело“, рече Стефановски Тој им порача на новинарите да не бидат водени од интересите на медиумските сопственици и партии. „Вие сте медиуми кои треба да известувате за време на овој изборен процес професионално и вистинито“, нагласи Стефановски. Тој додаде дека радиодифузерите, по стапувањето на сила на Правилникот за рамноправен пристап во медиумското претставување за време на изборна кампања, во најголем дел почнаа да ги почитуваат условите. Стефановски ...
сите 11 | | | веќе видена

Израелското воено аташе Вадим Лејдерман, кој на 14-ти мај беше прогласен за непожелна личност од руските власти, се интересирал за воено-техничката соработка и помошта на Русија и државите од Заедницата на независни држави, соопштила дирекцијата за односи со јавнсота на руското ФСБ. „Со оглед на природата на задачите на израелското воено разузнавање, Вадим Лејдерма н се обидел од голем број руски владини претставници да добие тајни информации во врска со перспективите на билатералната воено-техничка соработка и помош на Русија со повеќето арапските држави и со ЗНД“, се вели во соопштението на Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Руската Федерација, што го цитира РИА Новости . Лејдерман беше прогласен за персона нон грата и мораше да ја напушти Русија на 14 мај. Агенцијата за разузнавање исто така соопштува дека како гест на добра волја и за да се избегне формирање негативното јавно мислење против Израел, не сака да ги открива „фактите за израелската разузнавачка дејност на штета на нашата земја“. ...
| | веќе видена

Бројот повредени во судирот на два патнички воза во градот Совето, предградие на главниот град на Јужна Африка, Јоханезбург, надмина 850 лица, јавува порталот на Chanel 6 news, повикувајќи се на изјава на Тон Гејмс, претставник на компанијата „Metrorail“, опеатор со железницата. Претходно беше соопштено за 642 повредени. Инцидентот се случи во четвртокот навечер на станицата Фомолонг кога патнички воз удри во друг кој стоел на станицата. „Можеме да потврдиме дека според конечните податоци, бројот на настраданите изнесува 857 лица. Од нив само три се сериозно повредени. Сите жртви добиле медицинска нега во болниците“, изјавил Тони Гејмс. Спасувачката операција којашто траеше до четвртокот доцна навечер е завршена и моментално се расчистува железницата. Се очекува дека железничкиот сообраќај ќе биде повторно воспоставен подоцна денеска, додал претставникот на компанијата концесионер со јужноафриканската железница. Засега не се познати причините за несреќата. Железничките несреќи не се невообичаени во Јужна ...
сите 8 | | | веќе видена

Винарската визба „Тиквеш“ освои вкупно осум награди во две одвоени престижни натпреварувања од светски ранг (International Wine Challenge и Decanter) кои традиционално се одржуваат во Лондон, Велика Британија. Покрај тоа, 11 вина се специјално истакнати од страна на натпреварувачките комисии, како особено квалитетни. Во рамки на натпреварот за интернационален вински предизвик (International Wine Challenge) на кој традиционално секоја година се натпреваруваат над 10 илјади мостри од најквалитетните сорти и видови вина од целиот свет, вината на „Тиквеш“: Chardonnay Special Selection 2010, Kratošija – Cabernet Sauvignon 2010, Cabernet Sauvignon Special Selection 2010 и Temjanika Special Selection 2010 добија бронзени одличја, а останатите пет со кои најголемата македонска винарница учествуваше во натпреварот беа пофалени за своите уникатни карактеристики и квалитет. Една сребрена и три бронзени медаљи освоија и вината на „Тиквеш“ кои винарската визба ги пријави на натпреварот Decanter кој се одржува во ...
сите 4 | | | веќе видена

Вршителот на должноста директор на Меѓународниот монетарен фонд, Џон Липски, навести дека француската министерка за финансии, Кристин Легард, би можела да е новиот шеф на организацијата, наспроти растечкиот притисок тоа место да го заземе не-европеец Џон Липски е вршител на должноста откако досегашниот директор, 62-годишниот Доминик Строс–Кан минатиот четврток беше уапсен под обвинение за обид за силување на собарка во еден њујоршки хотел. Тој вчера беше ослободен со кауција од милион долари, но мора да остане во куќен притвор. Наспроти се посилниот притисок, особено од земјите со брз економски развој, претежно од Азија и објавата на членките на ЦИС (Русија, Белорусија и Казахстан) дека застануваат зад гувернерот на казахстанската централна банка, Григориј Марченко , многумина аналитичари сметаат дека Легард е идеален кандидат. „Таа е многу талентиран и способен лидер, но е само едно од имињата кои се во игра“, вели Липски и додава дека процесот на избор ќе се засновал на заслуги и отвореност. ...
| | веќе видена

Израелскиот премиер Венјамин Нетанјаху ги отфрли тезите на американскиот претседател Барак Обама за враќање на границите меѓу Израел и Палестина од 1967. година. Според изреалскиот премиер Бенјамин Нетанјаху , таквиот чекор би значел катастрофа за еврејската држава, пишува BBC . Изјавата на американскиот претседател во која го нарече Израел окупатор и одговорот на израелскиот премиер доаѓаат во пресрет на денешниот состанок што треба да се одржи во Белата куќа. Нетанјаху истакна дека повлекувањето во рамки на минатите граници ќе ја загрози безбедноста на израелскиот народ и ќе остави голем дел од населението на Западниот брег надвор од израелските граници. Барак Обама вчера ја поддржа Палестина и нејзиното барање да се вратат границите од пред 1967. година, поточно пред израелската окупација на источен Ерусалим, Западниот брег и Газа. Обама му порача на Израел дека никогаш нема да има целосен мир што се темели на трајна окупација.
сите 22 | | | веќе видена

Австриски фотограф кој работел за медиуми од Јужна Африка, Антон Хамерл, кој исчезна во Либија на почетокот од април, е убиен од страна на владините трупи, пренесува AFP повикувајќи се на член на неговото семејство. Во средата, на 18 мај неколку медиуми објавија дека од 4 април се водат за исчезнати во Либија четири странски новинари: двајца Американци, еден Шпанец и новинар од Јужна Африка кој беше ослободен. Но, веднаш потоа Reuters појасни дека меѓу ослободените не е фотографот од Јужна Африка ,туку британскиот новинар Најџел Чендлер . Притоа не беше соопштено дали новинарите имале акредитации. Претходно, Националната телевизија на Шпанија ( TVE1 ) објави дека возилото во кое се превезувале на 4-ти април четворицата новинари било сопрено на автопатот што води од градот Аџдабија кон градот Марса ен-Брега. Либиските војници ги извадиле новинарите од автомобилот, кој потоа бил запален, а нив ги притвориле .Се’ уште е непознато дали има меѓу бил Австриецот Антон Хамерл. „Антон беше убиен од страна на ...
сите 5 | | | веќе видена

next