Вкупно 1.821.122 граѓани во Република Македонија и вкупно 7.258 во странство ќе имаат право на глас на претстојните предвремени парламентарни избори, соопшти денеска претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Борис Кондарко Според податоците што ги соопшти Борис Кондарко , право на глас во Изборната единица бр. 1 имаат 302.864, во втората изборна единица - 312.720, во третата - 291.140, во четвртата - 292.596, во петата - 303.686 и во шестата изборна единица се регистрирани 318.116 гласачи. На ова членот, на Државната изборна комисија, Бедредин Ибраими имаше приговор дека постои голема разлика во бројот на избирачи, ан пример, меѓу изборните единици четири и шест, односно бројот регистрирани гласачи се разликува за околу 26 илјади. Ибраими додаде дека со тоа еден пратенички мандат не добива иста или приближна „тежина“ на гласовите. Претседателот на Комисијата, Кондарко на ова рече дека тие се придржувале согласно законот, како што дополни, каков што е. Во однос на избирачите во странство, според ...
сите 8 | | | веќе видена

Предлогот на Субхи Јакупи, потпретседателот на Државната изборна комисија (ДИК) и членот на комисијата Бедредин Ибраими, во избирачките одбори во дијаспората задолжително да има по еден Албанец беа одбиени Субхи Јакупи и Бедредин Ибраими на денешната седница на ДИК предложија во избирачките одбори во секоја од изборните единици во дијаспората (во изборните единици 7, 8 и 9, во Европа, Америка и Канада, и Австралија), да има по еден член од албанска етничка припадност. На гласањето останатите пет членови на Комисија беа против овој предлог, бидејќи според нив, според пријавената етничка припадност на гласачите во дијаспората треба да се утврдува и составот на избирачките одбори
| | веќе видена

Ракометарите на Металург го освоија Куп трофејот, откако во финалниот натпревар на завршниот турнир, чии домаќин беше Битола, го совладаа Пелистер со 22:20 (10:14) На овој начин Металург ја одбрани двојната круна, а воедно стана првата екипа која трофејот во Купот го освојува три години по ред. Металург во финалето до победата стигна благодарение на поголемиот број квалитетни ракометари и подобрата физичка подготвеност. Пелистер пружи достоен отпор, одиграа Битолчани извонредно прво полувреме, но на крајот не можеа да го издржат темпото кои сами го наметнаа. Репрезентативецот Наумче Мојсоски со девет гола го предводеше Металург до трофејот, на спротивната страна прво име беше голманот Тоскоски со 14 успешни интервенции.
сите 21 | | | веќе видена

Изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ содржана во „Манифестот за реформи и развој“ е изработена темелно и длабоко веруваме дека тоа што го ветуваме е остварливо Ова денеска во Скопје го изјави лидерот на ВМРО–ДПМНЕ, Никола Груевски, истакнувајќи дека најголема гаранција за дадените ветување се сторените дека во изминатиот мандат. „Се’ она што можете да го видите во програмата ВМРО-ДПМНЕ е точно пресметано, изанализирано, испроектирано и остварливо. Можно е дури и нешто повеќе од тоа да се оствари, но не сакаме да гарантираме и да застанеме зад тоа“, рече Груевски. Тој нагласи дека од неговата партија се многу внимателни при давањето ветувања и често се ветува и помалку од она што може да се оствари. „Не сакаме да оставиме впечаток кај луѓето дека нешто ветуваме а не исполнуваме. Затоа сме толку внимателни и често ветуваме помалку од тоа што може да го оствариме. Одиме со помали проекции и се трудиме доколку е можно да дадеме и нешто повеќе“, рече Груевски. Тој уште еднаш повтори дека претстојните избори за ...
сите 4 | | | веќе видена

Гордан Георгиев, портпарол на Изборниот штаб на СДСМ, побара од премиерот Никола Груевски, како што рече - да се концентрира на сопствената програма, бидејќи опозицијата својата изборна програма ја промовирала пред три седмици „Вчера премиерот Груевски беше во елемент. На промоција на сопствената програма, пред своето членство, истури еден куп лаги и клевети врз Социјалдемократскиот сојуз. Тој рече дека сега СДСМ ќе ја компромитирал нивната програма, а после ќе сме ја препишувале“, рече Гордан Георгиев . Тој го обвини премиерот Груевски дека не кажувал вистини. „На пример, во својот говор рече дека СДСМ кога ќе дојде на власт ќе ги укинел субвенциите за земјоделството. Да, точно е, СДСМ ќе дојде на власт, но не само што нема да ги укине субвенциите за земјоделството, туку и ќе ги зголеми. Тоа, господине Груевски, можете да го прочитате на страна 23 од програмата на СДСМ“, дополни потпретседателот на партијата и портпарол на изборниот штаб на СДСМ. Според Георгиев, Манифестот што вчера го промовираше ...
сите 2 | | | веќе видена

Најмалку пет Палестинци се ранети во неделата во жестоките судири на контролниот пункт Каландиа на Западниот брег на влезот во Ерусалим, соопштија официјални палестински извори Како што пренесува AFP повикувајќи се на палестински извори и својот дописник, покрај судирите и ранетите на Западниот брег, има и повеќе од десетина повредени во појасот Газа во израелски оган при одбележувањето на палестинската „накба“ – прогонот на Палестинците од израелските подрачја во 1948 г. Според агенцијата судирите продолжиле и во неделата попладне по локално време во Каландија, главниот контролен пункт меѓу Западниот брег и Ерусалим. Демонстрантите фрлале камења а израелските воени сили одговориле со истрелување солзавец и гумени куршуми. Еден Палестинец бил повреден со гумен куршум во главата и се наоѓа во сериозна состојба, рекле од локалната болница во која бил примен. Портпаролот на локалната израелска власт изјавил дека поради „судирите меѓу околу 200-ини демонстранти и граничарите“, израелската страна ...
сите 8 | | | веќе видена

Нашата кампања ќе биде позитивна, во духот на зелените принципи, почитување на различните мислења, толеранцијата и ненасилството, рече портпаролот на партијата ДОМ, Мирослав Богдановски Тој додаде дека ДОМ која на претстојните парламентарни избори ќе настапува во коалицијата „За подобра Македонија“ , се приклучила кон коалицијата со ВМРО - ДПМНЕ, откако претходно двете партии се договориле во програмата на идната влада да бидат вградени неколку заложби. Заложби за унапредување на животната средина, преку современо управување со природните ресурси, имплементирање на програмите за обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност, гаранција дека идната влада нема да гради нуклеарна централа,силна поддршка за развој и промоција на туризмот преку буџетски средства и кредити,силна поддршка на науката и ратификација на Конвенцијата на ОН за лицата со хендикеп и донесување системски закон за лицата со хендикеп. „Сакаме да порачаме дека во најкус рок ќе биде ратификувана Конвенцијата на ОН за лицата со ...
| | веќе видена

Најголем предизвик и потешкотија за Државната изборна комисија (ДИК) ќе биде спроведувањето на гласањето во странство, бидејќи изборниот законик во тој дел не е доволно разработен Ова денеска го изјави претседателот на Државната изборна комисија Борис Кондарко во Неделното интервју за Радио Слободна Европа . „Ќе се соочиме со објективни околности кои се едноставно неприменливи, на пример гласањето на избирачките одбори кои од Македонија ќе одат во странство да го спроведат гласањето. Не е предвидена постапка дали истите тие граѓани ќе гласаат таму или тука во Македонија, значи не е предвидена никаква постапка и тие практично го губат правото на глас, за да други граѓани го добијат правото на глас“, рече Кондарко. Тој изрази надеж дека овие апсурди за наредните избори со интервенција во законот ќе бидат исправени и регулирани. Во врска со рекламирање на партиите пред почетокот на кампањата, Кондарко рече дека ДИК е надлежна да го надгледува изборниот процес и во овој период, меѓутоа таа не е истражен ...
сите 25 | | | веќе видена

Министерот без ресор Неджет Мустафа како главна причина поради која Ромите бараат азил ја посочи тешката економска ситуација и манипулирањето на лажните туристички агенции кои им ветуваат подобар живот во западните земји Министерот Неждет Мустафа во неделата се сретна со претставниците на Ромските информативни центри и ромските невладини организации од внатрешноста со кои се договори да ги информираат граѓаните за визната либерализација и последиците од злоупотребувањето на истата. „Би сакал да ги убедам сите граѓани македонскиот пасош да биде користен за вистински потреби без да ја доведеме Македонија ,после толку години огромен труд на генерации за да се постигне овој момент на визна либерализација, ЕУ повторно да не врати на нивниот режим.Се надевам дека и Ромската заедница ќе го прифати овој мој апел“, рече Мустафа. Тој додаде дека во моментов МНР најмногу поплаки добивале од Шведска каде пристигнувале околу 470 семејства неделно.
сите 8 | | | веќе видена

Со победата од 2:0 на гостувањето во Маритимо фудбалерите на Порто ја верификуваа титулата првак на Португалија, иако насловот беше многу одамна освоен Порто го заврши првенството беаз пораз со 27 победи и само три реми во 30 одиграни кола со рекордни 84 бодови. Второпласираната Бенфика имаше дури 21 бод заостаток. Со тоа Порто се пласира во Лигата на Шампионите, Бенфика ќе игра квалификации за Л.Ш. Во Лигата на Европа се пласираа Спортинг, Брага, Викторија Гимараеш и Национал, а од португалската лига испаднаа Портимоненсе и Навал.
сите 2 | | | веќе видена

Разбеснета толпа нападна група христијани кои протестираа пред зградата на телевизијата во Каиро при што се повредени 65 лица, соопштија надлежните Над стотина напаѓачи го нападнаа местото каде демонстрантите седеа, фрлајќи на нив молотови коктели и камења, а околните возила се зафатени со пламен. Како што пренесуваат агенциите, анонимен претставник на надлежните рече дека судрот е предизвикан поради инцидент во кој по расправија демонстрантите претепаа мотоциклист кој сакал да помине низ местото на простестите. Толпата за која се претпоставува дека дошла да се одмазди за претепаниот мотоциклист повредила 65 лица од кои двајца се во критична состојба. Уапсени се 15 „поттикнувачи“ на немирите а протестот со седење е продолжен по интервенцијата на безбедносните сили. Верското насилство и пораст на криминалот на улиците , е еден од главните проблеми со кој се соочуваат воените власти на Египет откако на 11.февруари , претседателот Хосни Мубарак беше сменет со улични протести. Војската вети дека остро ќе ...
сите 5 | | | веќе видена

Уште еден земјотрес со јачина од 3,4 степени регистриран е во западна Македонија, по вчерашниот земјотрес кој беше со јачина од 4,2 степени Како што информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, земјотресот бил регистриран во 01:32 минути во тетовското епицентрално подрачје. Земјотресот е почувствуван во тетовскиот регион со интензитет од III-IV според Европската макросеизмолопшка скала, а во другите места од западниот дел од државата со послаби интензитет. Земјотрес со магнитуда од 4,2 степени по Рихтер вчера изутрината предизвика страв кај жителите во гостиварско-кичевскиот регион во западниот дел од земјата од Македонија,
сите 13 | | | веќе видена

Челникот на Меѓународниот монетарен фон (ММФ), Доминик Строс-Кан кој денеска беше обвинет за сексуален напад, обид за силување и незаконско лишување од слобода на собарка во њујоршки хотел ги отфрлa сите обвиненија Диминик Строс-Кан во текот на денот пред судот ќе се произнесе дека не се чувствува виновен, изјави за Agence France Presse , неговиот адвокат во Вашингтон, Вилијем Тејлор. Строс-Кан е обвинет за обид за сексуален напад врз 32-годишна собарка која работи во синџирот хотели „Sofitel“ во Њујорк во кој отседнал извршниот директор на ММФ, што наводно го извршил во саботата попладне. Како што претходно пренесоа американските медиуми,станува збор за хотелот на њујоршки Тајм сквер, а Строс-Кан откако жената го пријавила на полицијата многу брзо го напуштил хотелот и веднаш се упатил кон аеродромот „Џ.Ф.Кенеди“. Меѓутоа десет минути пред полетувањето на авионот на француската компанија „Air France“, на лет од Њујорк за Париз, полицијата го привела и веднаш го испрашала во полициска станица на ...
сите 126 | | | веќе видена

Челникот на Меѓународниот монетарен фон (ММФ), Доминик Строс-Кан кој денеска беше обвинет за сексуален напад, обид за силување и незаконско лишување од слобода на собарка во њујоршки хотел ги отфрлa сите обвиненија. Челникот на Меѓународниот монетарен фон (ММФ), Доминик Строс-Кан кој денеска беше обвинет за сексуален напад, обид за силување и незаконско лишување од слобода на собарка во њујоршки хотел ги отфрлa сите обвиненија. Тој во текот на денот пред судот ќе се произнесе дека не се чувствува виновен, изјави за Agence France Presse, неговиот адвокат во Вашингтон, Вилијем Тејлор. Строс-Кан е обвинет за обид за сексуален напад врз 32-годишна собарка која работи во синџирот хотели „Sofitel“ во Њујорк во кој отседнал извршниот директор на ММФ, што наводно го извршил во саботата попладне. Како што претходно пренесоа американските медиуми,станува збор за хотелот на њујоршки Тајм сквер, а Строс-Кан откако жената го пријавила на полицијата многу брзо го напуштил хотелот и веднаш се упатил кон аеродромот ...
сите 126 | | | веќе видена

За СДСМ гласот на граѓаните чини колку и 100 грама кафе, што е навистина понижувачки и обид откако се украдоа и упропастија фабриките избирачите да се понижат и поткупат за што ќе се потрошат милионски суми. Ова на денешната прес-конференција го констатираше портпаролот на ВМРО-ДПМЕН, Алескандар Бичиклиски , кој додаде дека токму заради ваквиот однос СДСМ на овие избори ќе биде казнет од гласачите. Тој запраша дали парите што опозицискиот СДСМ ќе ги потроши на големи количества кафе, локуми и наполитанки што ќе ги дели на граѓаните во предизборната кампања потекнуваат од проневерите во периодот на транзицијата. „Социјалдемократскиот сојуз ги потценува граѓаните и врши поткуп и врбување гласачи со огромни количества кафе. Нашите информации говорат дека Социјалдемократскиот сојуз само од една позната фирма веќе има нарачано цели 12 илјади килограми кафе. Парите кои СДСМ ќе ги потроши за ова кафе изнесуваат неколку милиони“, рече Бичиклиски за кого намената на ваквиот промотивен материјал е поткуп на ...
сите 24 | | | веќе видена

Со победата над Каљари од 4:1 на својот „Сан Сиро“ во 37-то претпоследно коло од Серија А, фудбалерите на Милан ја потврдија својата 18-та титула Ова е прва титула за „росонерите“ по 2004 година, која беше и теоретски освоена уште минатото коло со ремито 0:0 на римски „Олимпико“ против домашната Рома. Милан го реши прашањето на победникот уште по 35 минути во првото полувреме кога поведе со 3:0. Стрелци за Милан беа Робињо во 22 и 35, Џенаро Гатузо во 24 и Калренс Сидорф во 77 минута, додека за Каљари почесниот гол го постигна Андра Косу во 38 минута. Од синоќешниот меч за одбележување е и моментот на десет минути мечот за пред крајот кога во игра влезе 37-годишниот ветеран на Милан , Филипо Пипо Инзаги кој се појави на теренот по шестмесечна пауза откако ланскиот ноември против Палермо скина лигамент на ногата и му беше оштетен менискус на левото колено. Во вториот натпревар одигран во саботата од рамките на претпоследното коло од италијанското фудбалско првенство Лацио на „Олимпико“ ја совлада ...
сите 3 | | | веќе видена

ЕУ го разгледува воведувањето рестриктивни мерки во однос на својата соработка со Белорусија, додека Вашингтон најави дека „ќе ги преиспита своите односи“ со поранешната советска република на чие чело е Александар Лукашенко, пренесе AFP Андреј Саников Раковдоството на Белорусија во неделата не реагираше на критиките и заканите на западните земји по повод пресудата на пет години затворска казна за опозиционерот Андреј Саников , главниот противкандидат за претседател на Александар Лукашенко на претседатеслките избори во 2010 г. Во Вашингтон, Брисел и други европски престолнини процесот во кој Саников вчера беше осуден е оценет како диригиран и политизиран, што е уште еден во низата прогони на опозицијата во таа земја, оцени AFP . САД, Германија и Италија изразија загриженсот поради пресудата со којашто белорускиот опозициски лидер Андреј Саников е осуден на петгодишна затворска казна. Андреј Саников које еден од главните политички противници на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, во ...
сите 6 | | | веќе видена

Автобус и автомобил се судриле во северо-источниот дел од Нигерија, при што загинале 18 луѓе, пренесува агенцијата Associated Press повикувајќи се на локалната полиција Несреќата се случила во близина на нигерискиот град Јобе, кога возачот на автомобилот се обидел да го заобиколи автобусот кој се запалил по сударот. Сообраќајни несреќи со голем број жртви не се невообичаени за Нигерија, а причина за тоа се старите патишта кои ретко се поправаат, како и невнимателноста на возачите кои често ги игнорираат ограничувањата на брзината и прописите за безбедност. Во април годинава, во слична несреќа близу градот Нараби во централниот дел од земјата, камион полн со гориво удри во автомобилска колона која стоеше на еден полициски пункт, при што загинаа 50 луѓе.
сите 4 | | | веќе видена

Од вечерва официјално започнува предизборната кампања за вторите по ред предвремени парламентарни избори што ќе се одржат на 5. jуни Партиите и коалициите наредниве 20 дена ќе можат пред граѓаните да ги претстават своите програми и кандидати и да образложат пред граѓаните зошто ја бараат довербата од нив. ВМРО-ДПМНЕ првиот митинг вечерва традиционално ќе го одржи во Охрид, а СДСМ најавија протестен собир пред Владата. ДУИ изборниот карван ќе го почне од салата „Борис Трајковски“ во Скопје, а ДПА од Кондово. Кампањата ќе трае до 3. јуни на полноќ. Завршните митинзи СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе ги одржат во Скопје, а ДУИ во Тетово. Денот пред изборите односно 4.јуни е предизборен молк. Гласачките места треба да бидат отворени на 5. јуни во 7 часот, а затворени во 19 часот. На овие избори граѓаните ќе можат да изберат една од 18-те кандидатски листи. Изборите ќе бидат спроведени според пропорционалниот модел во шест изборни единици на територијата на земјава и три за македонските граѓани кои живеат надвор од ...
сите 33 | | | веќе видена

Врз пограничниот регион на Либан, каде што се сместуваат бегалците од областите погодените со немирите во Сирија, било стрелано од сириска територија, при што едно лице загинало а уште пет се повредени, јави Agence France-Presse, цитирајќи извор во безбедносните служби Како што пренесува агенцијата, инцидентот се случил на контролниот пункт Ал Бокаја на либиско-сириската граница. Сириските бегалци од градот Тел-Калјах, ја преминале границатa и се упатиле кон градот Вади-Калед во Либан, кога се нашле под оган од страната на Сирија. Во нападот загинал еден Сириец, а пет лица меѓу кои и либански војници биле повредени. Според AFP, стотици луѓе во саботата бегале во соседен Либан од сирискиот пограничен град Тел-Калјах, кој е опкружен од сириската војска. Според медицински лица во градот, откако протестите се раширија имало жестока реакција на сириските безбедносни сили кои убиле најмалку четири лица. Претседателот Бушар ал-Асад кој владее авторитарно преку неговата партија Баат е на власт од 2000-та кога ...
сите 2 | | | веќе видена

next