Шест сили експлозии одекнаа рано изутрина и во текот изминатата ноќ во близина на Триполи, кој го надлетуваа авиони АFP пренесува дека рано изутрината се слушнале четири експлозии во Триполи, а две експлозии доцна синоќа во областа источно од престолнината на Либија. Во четвртокот изутрината во воздушни напади на НАТО , во Триполи беше погоден и резидентскиот комплекс на Муамер Гадафи при што загинаа три лица , меѓу кои и двајца новинари.Според официјалните податоци во тие напади беа ранети и 27 лица. НАТО вчера потврди дека нападите во последните три дена предизвикале видно вознемирување меѓу силите лојални на Гадафи,. По сомнежите кои ги изнесе италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини, дека Гадафи е можеби ранет или во бекство,лидерот Гадафи во аудио снимка порача дека НАТО бомбардирањата нема да го стигнат.
сите 2 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмунсен денеска го осуди самоубиствениот напад од петокот во кој загинаа најмалку 89 луѓе во Пакистан, нагласувајќи ја потребата дека земјата и Алијансата мора заеднички да се борат против радикалите „Шокантна и тажна е веста за смртта на 80 кадети на паравоените сили во терористичкиот напад“, изјавува Андрес Фог Расмунсен во писмото со сочувство испратено до пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари , што го цитира AFP . Упатувајќи сочувство и до семејствата на загинатите и до пакистанските вооружени сили, генералниот секретар на НАТО оценува дека „тој напад на брутален начин потсети дека Пакистан и сојузниците мора да останат обединети во борбата против опасноста од насилниот екстремизам“. Претходно во саботата пакистанскиот парламент ја осуди американската акција во која беше убиен водачот на глобалната терористичка мрежа, Осама бин Ладен , барајќи да се преиспитаат односите со САД предупредувајќи дека Пакистан може да ги прекине патиштата за снабдување за ...
сите 3 | | | веќе видена

Земјотрес со магнитуда од 4,2 степени по Рихтер предизвика паника кај жителите во гостиварско-кичевскиот регион во западниот дел од земјата од Македонија Како што информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, нивната телеметриска мрежа денеска во 10.45 часот регистрирала земјотрес од гостиварско-кичевското епицентрално подрачје со локална (Рихтерова) магнитуда од 4,2. Tелеметриска мрежа на сеизмолошки станици во Охрид, Битола, Валандово и Крива Паланка, го регистрирале земјотресот во епицентралното подрачје со интензитет од V-VI степени според Европската макросеизмичка скала - 1998, а во Дебар, Струга, Охрид, Прилеп, Битола, Тетово, Скопје и други места од западниот и северниот дел на Републиката - со послаби интензитети. За „Макфакс“ жители од мавровско-галичката област потврдија дека земјотресот бил почувствуван многу интензивно и дека кај локалното население предизвикало паника и страв. Засега нема информации за материјални штети или повредени.
сите 37 | | | веќе видена

Пакистанскиот парламент во саботата ја осуди американската акција во која беше убиен Осама бин Ладен, барајќи да се преиспитаат односите со САД предупредувајќи дека Пакистан може да ги прекине патиштата за снабдување за американските сили во Авганистан доколку се случат слични акции „Парламентот ја осуди едностраната акција во Аботабад која претставува кршење на суверенитетот на Пакистан“, се наведува меѓу другото во резолуцијата што во саботата ја усвоија пакистанските парламентарци., пренесува Reuters . Парламентарците изјавиле дека американските „едностраните акции“ како онаа во Аботабад во која беше ликвидиран лидерот на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен, како и нападите на американските беспилотни летала се неприфатливи и дека владата треба да го разгледа прекинувањето на виталните патишта за снабдување на американските сили во Авганистан доколку не се престане со ваквите практики. Шефот на пакистанската разузнавачка агенција изјави дека е подготвен да поднесе оставка поради ...
сите 6 | | | веќе видена

Републиканскиот конгресмен Рон Пол, кој во Вашингтон го нарекуваат „Др. Но“ поради спротиставувањето на голема влада и на јавната потрошувачкам, соопшти дека ќе се кандидра на партиската претседателска номинација за изборите 2011, што ќе претставува негов трет ваков обид „Дојде времето за обединување околу една точка за која се согласни луѓето со многу од она што го говорев 30 години. Значи, мислам дека е вистинското време“, изјавил 75-годишниот Рон Пол кој првпат се кандидираше за претседател како либертинец во 1988 година. Американските политички аналитичари посочуваат дека сегашната жестока расправа за намалувањето на буџетскиот дефицит и државниот долг од 14 илјади милијарди долари, многу му оди во прилог на Пол како доследен критичар на јавната потрошувачка, но поради неговите радикални барања за минимална улога на државата не му даваат сериозни шанси за номинацијата. Пол ја објави својата канидатура во петокот навечер во интервју за емисијата „Good Morning America" на телевизијата ABC News во Њу ...
сите 3 | | | веќе видена

Напредокот е бавен во областа на криминалното гонење.Анти-дискриминаторската легислатива не е во согласност со меѓународните стандарди, слободата на медиумите опаднала, се заклучува во годишниот извештај на Амнести интернешенал за Македонија во 2010, пренесува Глас на Америка на македонски Во делот на извештајот кој се однесува на Македонија се вели дека во 2010-та доминирал проблемот со името со Грција, во меѓународната и домашната политика. Односите се влошиле и на меѓуетнички план, со етничките Албанци, во врска со гонењето по воени кривични дела, предложениот попис за 2011 и градењето споменици од македонската историја. Во правосудниот систем се потребни реформи, а продолжува и лошиот третман на полицијата спрема граѓаните. Новинарите во Македонија се жалат на мешање на владата во нивната работа, преку закани по живот и друг вид заплашувања. Годишниот извештај на Амнести интернешенал вели дека имало незаконски ограничувања на слободата на изразувањето во 89 држави во светот. Тортура и друг ...
| | веќе видена

Либискиот лидер Муамер ел-Гадафи во петокот навечер имал кратко аудио обраќање преку националната телевизија, во врска со информациите во западните медиуми дека бил ранет во бомбардирање, и дека заминал од главниот град Триполи „Вие не може да ме убиете, бидејќи јас живеам таму каде што не може да ме досегнете - во срцата на милиони луѓе. Дури и ако ме уништите физички, јас ќе останам во срцата на милиони луѓе“, изјавил полковникот Моамер ел-Гадафи , обраќајќи му се на НАТО и на неговиот либиски непријатели. Претходно во петокот, првиот човек на италијанското министерство за надворешни работи, Франко Фратини на прес-конференција во италјанската покраина Тоскана изјави дека „Гадафи, најверојатно, е ранет“ при бомбардирањето на НАТО. Тој исто така посочи дека полковникот заминал од престолнината Триполи, но останал во земјата. Министерот за надворешни работи на Италија додаде информацијата му ја соопштил бискупот Џовани Иноченцо Мартинели и дека верува во нејзината веродостојност. Претходно во ...
сите 31 | | | веќе видена

Украина во петокот попладне соопшти дека прогласи за непожелни и протера двајца чешки дипломати поради шпионажа, пренесоа локалните медиуми Украинското министерство за надворешни работи издаде соопштение во кои се наведува дека двајца службеници од Бирото на военото аташе на чешката амбасада во Киев се прогласени за непожелни. „На шефот на чешката дипломатија ми е изразен остар протест поради тоа што протераните дипломати го користеле дипломатскиот статус за да прибираат информации кој во Украина се чуваат како државна тајна“, се наведува во соопштението што го цитира Reuters . Руската новинска агенција РИА Новости , пак, повикувајќи се на свои извори наведува дека станува збор за полковникот Зденeк Кубичек и за мајорката Петра Новотни. Чешкиот министер за надворешни работи Карел Шварценберг изјави дека протерувањето на чешките дипломати е одмазда затоа што Чешка му одобри политички азил на поранешниот украински министер за стопанство Бохдан Данилишин. „Имаме причина да сметаме дека тоа нема ...
сите 4 | | | веќе видена

По завршувањето на првенствената сезона во Шпанија, екипата на Реал Мадрид би можеле да ја напуштат неколкумина фудбалери, за кои се сметаше дека ќе бидат главни столбови на тимот На врвот на листата на они кои би можеле да заминат во преодниот рок е Бразилецот Кака , кој не се снајде во Реал Мадрид , а за кого интерес покажува Челзи . Втор на листата е францускиот репрезентативец Карим Бензема , за неговите услуги е заинтересиран Јувентус , а медиумите во Италија и Шпанија тврдат дека двата клуба веќе стапиле во преговори. Наводно, покрај за Бензема, „старата дама“ е заинтересирана и за играчот од средниот ред на Реал , Ласана Диара . Инаку, Реал Мадрид минатата седмица го потпиша своето прво засилување за следната сезона, станува збор за играчот на Борусија Дортмунд , Нури Шахин .
сите 7 | | | веќе видена

Една од водечките европски текстилни компании, италијанскиот Бенетон, денеска на јавно наддавање во Белград ја купи текстилната фабрика од Ниш – Нитекс Бенетон, нишката фабрика ја купил за сума од 3,17 милиони евра, пари кои италијанскиот текстилен гигант веднаш ќе ги уплати на сметката на Агенцијата за приватизација. Претседателот на синдикатот на Нитекс, Зоран Тошиќ изјави дека производството ќе започне кон крајот на јуни или почетокот на јули, дополнувајќи дека е договорена продажба на сите објекти на Нитекс на површина од осум хектари. Според планот, како што напомена, е изградба на три нови погони, нови вложувања и 2.700 нови вработувања. Во моментов, како што се наведува, во Нитекс работат 652 работници, а просечната плата изнесува околу 170 евра.
сите 2 | | | веќе видена

Очекувано, Дејвис куп репрезентацијата на Македонија, со две победи ги заврши натпреварите во А групата во Третата европска зона За разлика од максималниот триумф во првото коло против Сан Марино, денеска на терените на тенискиот центар Југ, Македонија со 2:1 ја победи Андора. Димитар Грабуловски, во првиот меч со 2:0 го победи Желабер, Томислав Јотовски со 0:2 загуби од По Готје, за решавачкиот поен на Македонија да и го донесе дублот Русевски – Магдинчев. Утре, Македонија во полуфиналниот дуел против Турција и ќе се обиде да избори пласман во финалето.
сите 16 | | | веќе видена

Вкупен промет во износ од 23.580.512,75 денари, остварен е во петокот на Македонска берза за хартии од вредност, при што поголемиот дел од прометот остварен е со акциите на Комерцијална банка На Официјалниот пазар за хартии од вредност денеска беше остварен промет од 21.595.890,75 денари, а на Редовниот пазар прометот изнесуваше 1.984.622,00 денари. Индексот МБИ10 денес се зголеми за 0,61% и изнесуваше 2.583,94 поени. МБИД се намали за 0,06% и изнесуваше 2.729,51 поени, додека ОМБ остана непроменет и изнесуваше од 117,49 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Комерцијална банка АД Скопје во износ од 15.014.400,00 денари по просечна цена од 3.720,00 денари . Во овој промет влегуваат и два системски блока. Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Алкалоид АД Скопје со која беше остварен 1.957.100,00 денари промет по просечна цена од 4.349,11 денари. Трета беше акцијата на Гранит АД Скопје со остварени 228.470,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од ...
| | веќе видена

Бројот на загинатите од утринскиот двоен напад на бомбаши самоубијци во полициската академија во северозападен Пакистан се искачи на 86,додека бројката на ранети се бори во десетици Според полицијата во градот Шабкадар во областа Чарсада, двата напада биле од бомбаши-самоубијци, а пакистанските талибани ја презедоа одговорноста за нападот, за кој велат дека одмазда за смртта на Осама бин Ладен . Експлозиите одекнале во моментот кога новите кадети на Академијата на пограничната полиција се качувале во автобуси за да заминат на краток одмор откако го завршиле курсот во академијата. Најмалку 65 од загинатите се регрути, а опстанатите се цивилни жртви кои се затекнале на местото. Градот Шабкадар се наоѓа на границата со Авганистан, околу 35 километри западно од Пешавар и од упориштето талибанските милитанти во Мохманд. Во изминативе неколку години, талибаните убија стотици луѓе во бомбашки и други напади ширум Пакистан.
сите 7 | | | веќе видена

Службениците на МВР, судиите и јавните обвинители и правосудната полиција од крајот на месец мај ќе започнат да се обучуваат за да се оспособат за новиот концепт на законот за кривична постапка Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и министерот за правда Михајло Маневски потпишаа Меморандумот за соработка меѓу двете институции околу имплементацијата на активностите предвидени со Програмата за спроведување на Акцискиот план за спроведување на Законот за кривична постапка. „Со меморандумот обезбедуваме навремено подготвување на двете министерства за ефикасно имплементирање и институционално применување на новиот закон за кривична постапка“ изјави Јанкулоска. „Предвидена е двегодишна обука на сите инволвирани судии, јавни обвинители, адвокати, за правосудната полиција и буквално за сите кои ќе учествуваат во спроведувањето на Законот за кривична постапка. Обуките ќе траат се до примената на законот“, рече Маневски. На прашање од каде ќе се финансираат обуките, со оглед на тоа дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Граѓаните препознаваат кога работите во корист на сите и кога се вложувате себе си во работата, вели претседателот Ѓорге Иванов, коментирајќи ја анкетата спроведена за неговата работа од страна на ИПИС При денешната посета на општина Ресен, претседателот Ѓорге Иванов им порача на политичарите дека нивната работа секогаш се препознава од страна на граѓаните. „Кога се вложувате во нешто и кога превземате се за да направите нешто во корист на сите што живеат во оваа држава, тоа граѓаните го препознаваат. Тоа што во изминатите две години го работев јас и мојот кабинет, го оценуваат преку вакви анкети и е позитивно што тој тренд е се попозитивен и попозитивен. Така што, би им упатил апел на сите политичари – секој што работи, секој што нешто вложува, што прави нешто за државата, секој пат граѓаните ќе знаат да го оценат и да го вреднуваат“, рече претседателот Иванов. Според анкетата на ИПИС, две години по преземањето на функцијата граѓаните ја оценија работата на претседателот Ѓорге Иванов со оценка 2,85. ...
сите 5 | | | веќе видена

Постои можност дека либискиот лидер Моамер ел Гадафи го напуштил Триполи и дека најверојатно е ранет, изјави италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фратини Шефот на италијанската дипломатија, за време на својата посета на Тоскана, на новинарите им изјави дека католичкиот бискуп во Триполи му рекол дека „постои можност Моамер ел-Гадафи да го напуштил Триполи и дека најверојатно е ранет за време на воздушниот напад на авионите на НАТО“. Минитсерот за надворешни работи на Италија, Франко Фратини додал дека верува во она што му го соопштил бискупот Џовани Иноченцо Мартинели . Претходно во петокто Фратини рече дела Меѓународниот кривичен суд најверојатно до крајот на месецов ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Гадафи. „Налогот би можел да биде клучен момент во битката против Моамер ел- Гадафи и ќе му оневозможи да избега во егзил во странство“, вели италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини. Портпаролката на Канцеларијата на обвинителот на МКС, Луис Морено Окампо за ...
сите 32 | | | веќе видена

Економската состојба во градежните компании првото тримесечје е поповолна во однос на претходниот период, а подобрена е и финансиската состојба на деловните субјекти Ваква оценка дали, раководителите на деловните субјекти од областа на градежништвото во редовната анкета што ја спроведува Државниот завод за статистика за деловните тенденции во повеќе области. „Раководителите на деловните субјекти од областа на градежништвото ја оценија економската состојба во првото тримесечје како поповолна во однос на претходното тримесечје, како и во однос на истиот период лани. Оценката за финансиската состојба на нивните деловни субјекти е дека се подобрува“, стои во соопштението. Очекувањата за бројот на вработени во наредниот период се неповолни, а бројната состојба и квалитетот на механизацијата и опремата и понатаму се незадоволителни и под нормалата, но со тенденција за подобрување. Оценката за тековната состојба со порачките е поповолна, а во период се очекува продажните цени да се зголемат како и бројот на ...
сите 4 | | | веќе видена

Аранжманите коишто ги нудат туристичките агенции за летување во Охрид се многу поскапи отколку во Грција, велат туристичките агенции За месец јуни евтините аранжмани кои нудат седум ноќевања со превоз на некои од грчките плажи се продаваат по 50 евра, додека ноќевање во Охрид во приватно сместување изнесува од околу 10 евра па нагоре. „Охрид е многу поскап во однос на сместувањето, додека вонпансионските услуги во Грција како цените за јадење и кафе се повисоки. Ние имаме и аранжмани како за Египет и Тунис, кои се поевтини од сместувањето во Охрид“, вели за „Макфакс“ Александар Стојчевски од туристичката агенција „Еуро Травел“. Тој појаснува дека причината за оваа разлика во цените е тоа што во странство хотелите директно им се даваат на агенциите во одредување на цената, додека кај нас хотелите нудат една цена, а агенциите друга, при што се создава нелојална конкуренција. За престој во Охрид освен холандските туристи, Стојчевски вели дека се очекуваат и посетители од Србија, Бугарија а има најави и за ...
сите 2 | | | веќе видена

Палестинците денеска ги започнаа манифестациите по повод „Накбе“, годишнината од палестинскиот егзодус по основањето на државата Израел во мај 1948 година Очевидци јавуваат за инциденти во Источен Ерусалим, додека полицијата соопшти дека поради нарушување на јавниот ред и мир уапсила 12 Палестинци, додека во реонот Силван еден млад демонстрант, под се уште неразјаснети околности е ранет од огнено оружје. Поради можно ескалирање на демонстрациите израелските сили за безбедност се ставени во состојба на готовност. Во Источниот Ерусалим и на северот на Израел, каде живее мнозински арапско население, распоредени се илјада војници. Исто така ограничен е пристапот до Платото на џамии во стариот дел на градот, кој Израел го анектира во 1967 година. Во Хеброн, за Западниот Брег, околу 500 припадници на Хамас демонстрираа. Пред 63 години, под налетот на израелските сили подрачјето го напуштиле или биле протерани околу 760.000 Палестинци. Обединетите нации проценуваат дека бројот на протераните и на нивните ...
сите 6 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека повторувањето на либиското сценарио во Сирија, Јемен или Бахреин би било „многу опасно“ „Обидите за повторување на либиското сценарио во други земји се многу опасни , без оглед дали се работи за Сирија, Јемен или Бахреин“, вели шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и додаде дека ситуацијата е крајно турбулентна и потребно е да се заземе крајно одговорен пристап. Лавров исто така рече дека западната контакт група за Либија, која е вклучена во разговорите со сите вооружени сили во Либија, „е нелегална“ според меѓународното право. Што се однесува на Сирија, лавров истакна дека Русија е „многу загрижена поради тоа што процесот на помирување, на покренување на дијалог“ е забавен од намерата на некои учесници во тој процес да привлечат странски сили во земјата, кои би ги поддржале.
сите 2 | | | веќе видена

next