Осум воени бродови на силите лојални на Гадафи се потопени ноќеска од страна на НАТО во водите покрај градовите Триполи, Ал Кумса и Сирт, соопшти Алијансата. НАТО и сојузничките сили ги продолжија прецизните воздушни напади врз силите на режимот на Гадафи, се вели во соопштението. Понатаму се додава дека нападот бил извршен поради зачестената употреба на либиските поморски сили. Во средата либиската војска објави дека погодила најмалку еден брод на НАТО во близина на градот Мисрата, објави денеска агенцијата Reuters повикувајќи се на либиската државна телевизија. Портпаролот на НАТО веднаш ја демантира оваа информација, оценувајќи ја како измислица. Тој дополни дека ниту еден брод на НАТО силите не е во близина на брегот од каде би можел да биде погоден. Портпаролот, предупреди на фактот дека информацијата е објавена 24 часа откако еден брод на НАТО спречил напади врз Мисрата. За контрола на спроведувањето на ембаргото за оружје за Либија и за патролирање во централниот дел на Медитеранот во ...
сите 11 | | | веќе видена

Бомбашкиот напад во кој денеска загина еден случаен минувач во Пешевар, бил насочен кон две возила на американскиот конзулат, а двајца вработени во конзулатот се полесно ранети, пренесува агенцијата AFP „Нападнати се две возила на американскиот конзулат што се движеле кон козулатот“, изјави портпаролот на амбасадата во Исламабад. Претходно полицијата објави дека еден минувач е убиен, а полесно се ранети 11 лица, меѓу кои и двајца странци. Пакистанските талибани најавија дека ќе ја осветат смртта на Осама бин Ладен, убиен на 2. мај во напад на американски командоси на северот на Пакистан.
сите 3 | | | веќе видена

Голем дел од вработените мислат дека се подобри работници од своите шефови, најмногу им замеруваат тоа што не ги ценат доприносите и незнаат да комуницираат. Во светот Кинезите најмногу им веруваат на своите шефови, а најмалку Британците. Речиси 70 отсто сметаат дека шефот може да ја извршува својата работа многу подобро, покажува истражувањето во кое учествуваа 9.000 лица од 52 земји. Најголеми критичари се Британците, само 18 отсто веруваат дека нивниот шеф е поспособен од нив. Како потполно неспособен го оценуваат 41 отсто од лицата, а десет отсто сметаат дека нивниот шеф е незаменлив. Во Kина, пак, третина од работниците сметаат дека нивниот шеф е генијалец, а само 15 отсто ја преиспитуваат неговата надлежност. Оваа анкета покажува колку лицата се фрустрирани, а поголемиот дел од нив веруваат дека се доволно способни да преземат одговорност, изјави претставникот на истражувањето, Изабела Ратинауд .
сите 2 | | | веќе видена

Покрај собарката којашто го обвини веќе поранешниот шеф на ММФ за сексуално малтретирање, во апартманот на њујоршкиот хотел, во време на несреќата имало уште еден од вработените на хотелот, објави интернет страницата на француски Figaro, цитирајќи извор близок до менаџментот на хотелот Финансискиот стручњак и политичар, Доминик Строс-Кан , кој е потенцијален кандидат за претседател на Франција, беше уапсен на 14-ти мај во Њујорк на аеродромот „ЏФ Кенеди“ во авионот на француската авиокомпанија „Ер Франс“, десет минути пред да полета за Париз, по обвинувањето на собарката од хотелот „Софител“ на њујоршки Тајмс Сквер во полицијата за сексуално напаствување од страна на високиот гостин. Според извори на весникот, мажот кој се наоѓал во апартманот на Строс-Кан само за да ја расчисти масата, собарката откако влегла го прашала дали може да започне со чистењето на собата. Нејзиниот колега одговорил дека завршил со работата, дека во апартманот нема никој а потоа си заминал. Тој можел и да не знае дека ...
сите 40 | | | веќе видена

Шпанскиот фудбалер, Иван дела Пења, одлучи, на крајот од сезоната да ја прекине професионалната кариера. Иван де ла Пења последните две години има многу проблеми со повредите, а сезонава во дресот на Еспањол одигра само пет натпревари. „Посакував овие години повеќе да играм фудбал, за жал повредите не ми го дозволија тоа“, изјави 35-годишниот фудбалер, “им благодарам на сите за поддршката која ја добив, мојата глава сака да продолжи да игра, но телото рече доста е“. Де ла Пења кариерата ја започна во Барселона , каде ги мина сите старосни категории, со оваа екипа има освоено три титули (една во првенството и две во купот), пред доаѓањето во Еспањол во 2002 година играше за Лацио и Олимпик Марсеј . „Се надевам дека уште еднаш ќе истрчам на теренот и дека со топката ќе се простам на центарот. Во сабота ќе биде мојот најтежок натпревар во кариерата, секако доколку тренерот ми дозволи да играм. Сакам да останам во фудбалот, бидејќи тука го минав целиот мој живот, но сега сакам да бидам и со ...
сите 5 | | | веќе видена

Белата куќа денеска објави пакет на помош за Египет вреден две милијарди долари. „САД ги обликуваа иницијативите со кои би се поддржале процесите за стабилизација и понатамошен стопански раст „Ние помагаме кај меѓународните финансиски институции, и кај соседите Египет и Тунис, како би се исполниле нивните финансиски потреби“, се наведува во соопштението од Белата куќа. САД објавија билатерална помош за Египет, од кои, една милијарда ќе биде отпишување на долговите, со цел Египет тие средства да ги инвестира во претприемништво и нови вработувања. Преку владината Прекуморска агенција за приватни вложувања, САД на име заем на Египет ќе му додели уште една милијарда долари. Очекувањата се дека Меѓународниот монетарен фонд, Светска банка и Европската банка за реконструкција и развој, ќе обезбедат „повеќе милијарди“ како помош за Египет.
сите 2 | | | веќе видена

Судот на њујоршкиот реон Менхетн, во четвртокот се согласи да го ослободи со кауција од милион долари и да му одреди домашен притвор на поранешниот директор на ММФ, Доминик Строс-Кан, кој е обвинет за злосторства од сексуална природа, јави дописникот на РИА Новости од судницата. Финансискиoт експерт и политичар, извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан , беше уапсен на 14-ти мај во Њујорк, по обвинувањата на собарката од луксузниот хотел „Софител“ за сексуално малтретирање од страна на високиот гостин. Во понеделник, Кривичниот суд на Менхетн го одби барањето на адвокатите на Строс-Кан нивниот клиент да се брани од слобода со кауција од милион долари. Повторното рочиште беше закажано за 20 мај, но подоцна беше одложено за еден ден порано. До идното изведување пред судот на 6-ти јуни, Строс-Кан ќе остане во домашен притвор со електронски надзор. Судскиот совет на њујоршкиот суд во четвртокот навечер по македонско време го обвини Строс-Кан за поврзаност со нападот на ...
сите 71 | | | веќе видена

Промет во износ од 15.142.277,88 денари остварен е денеска на Македонска берза за хартии од вредност, од што 14.381.825,88 денари беа реализирани на Официјалниот пазар, додека на Редовниот прометот изнесуваше 760.452,00 денари. Индексот МБИ10 денеска се зголеми за 0,15% и изнесуваше 2.580,16 поени. МБИД се намали за 0,03% и изнесуваше 2.718,48 поени, додека ОМБ порасна за 0,17% и изнесуваше од 117,78 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Алкалоид АД Скопје во износ од 1.598.619,00 денари по просечна цена од 4.403,91 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Комерцијална банка АД Скопје со која беше остварен 771.903,00 денари промет по просечна цена од 3.711,07 денари. Трета беше акцијата на Макпетрол АД Скопје со остварени 571.272,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 25.966,91 денари . Најтргувана од обврзниците а воедно и најтргувана хартија од вредност беше Обврзницата за денационализација на Р.М. од десетта емисија. Оваа обврзница се ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонскиот телекомуникациски пазар е добро развиен, но сепак треба да се стимулираат операторите со цел да понудат цени кои ќе бидат достапни за сите граѓани Цените на телекомуникациските услуги ќе се намалуваат со подобрување и развивање на технологијата, а со тоа ќе овозможи зголемување на бројот на домаќинства кои ќе користат широкопојасен интернет (безжично поврзување на интернет). Ова се дел од заклучоците кои беа истакнати од страна на агенциите за електронски комуникации од регионот на Меѓународната регулаторна конференција која се одржуваше во Охрид. „Планот е бројката домаќинства кои користат интернет да се зголемува во наредниот период. Со мерките кои АЕК ќе ги носи, сакаме да ги стимулираме операторите да овозможат услугите коишто ги нудат да имаат цени достапни за секој граѓанин“, истакна Роберт Ордановски, директор на АЕК. Тој истакна дека проектот за проширување на достапноста на интернет е доста амбициозен и постојано ќе се развива. „Телекомуникациите во целиот регион се доста добро ...
сите 7 | | | веќе видена

Во тридневната офанзива на авганистанските и странските сили во земјата во релативно мирната северозападна провинција Фарјаб се убиени најмалку 60 востаници, соопшти прес-службата на ИСАФ Операцијата против востаниците, во која имаше најголем број загинати востаници во последниве неколку месеци, започна на 13-ти мај. „Комбинираните единици убија повеќе од 60 востаници во текот на операцијата за чистење на регионот во близина на селото Гучгар, по информациите дека таму се одвива засилена активност на милитантите“, се вели во соопштението на ИСАФ. Провинцијата Фарјаб, која се наоѓа на границата со Туркменистан, досега беше позната според многу малата активност на милитантните групи. И покрај присуството на околу 150 илјади странски војници, насилствата ширум Авганистан минатата година ги достигнаа најлошите стапки откако талибаните беа соборени од власта по американската инвазија во 2001 година, со рекорден број загинати и на двете страни во конфликтот. Талибаните минатиот месец го најавија почетокот на ...
сите 2 | | | веќе видена

На фонот на демократските превирања на Блискиот исток и во северна Африка, американскиот претседател Барак Обама ќе вети стопанска помош за Египет и за Тунис Според американските медиуми, американскиот претседател оваа финансиска поддршка ќе ја објави во неговиот говор кој во денеска ќе го одржи во Стејт департменот. Барак Обама , како што известува CNN во четвртокот повикувајќи се на функционери од американскатаадминистрација, ќе се осврне на клучните точки од актуелните состојби на Блискиот исток и во северна Африка на израелско-палестинскиот, мировен процес, на ситуациите во Либија, Сирија, Иран и неодамнешната ликвидација на лидерот на терористичката Ал Каеда, Осама бин Ладен , акцентирајќи го својот план за поддршка на САД на развојот на регионот низ политичките и економските реформи. Претседателот Обама ќе ја изнесе „долгорочната визија за иднината на регионот и неговата улога во светот, а како дел од тоа, ние ќе најавиме иницијативи за поддршка на таа долгорочна визија“, изјавил во средата висок ...
сите 9 | | | веќе видена

Првпат во историјата на Венецуела, земјата каде што одвај се почитуваат сообраќајните знаци, одземена му е возачката дозвола на една година, на возач на автобус Како што пренесе Reuters , полицијата го запрела четириесет иедногодишниот Рамон Пар а бидејќи го возел со преголема брзина автобусот кој бил полн со патници, и згора на тоа автобусот бил без едно од страничните тркала. „Важно е да се нагласи дека ова е комплетно нов закон. Првпат во Венецуела привремено одземаме на 12 месеци, возачка дозвола. Законот беше одобрен во 2008. година и ова е првпат да се применува“, рече началникот на полицијата Луис Фернандез. Венецуела, која е најголем јужноамерикански произведувач на нафта и земја каде бензинот е речиси бесплатен, ги фаворизира возачите а литар бензин чини околу три центи со години. Како што пишува Reuters , алкотестовите се непозната појава во оваа земја, а по улиците се вози со брзина од над 160 километри на час.
сите 4 | | | веќе видена

Ал Каеда постхумно објави аудио снимка на Осама бин Ладен, во која тој ги фали револуциите кои се шират низ арапскиот свет и повика на рушење и на преостанатите „тирани“ Исламските милитанти честопати беа резервирани кон востанијата во кои тие само маргинално учествуваа, бидејќи во најголем дел ги водеа обични граѓани кои повеќе не можеа да ја трпат автократската власт, корупцијата и лошите економски политики. Но, бин Ладен, кој беше убиен во акција на американските специјалци на 2-ри мај во Пакистан, ги поддржал побуните кои започнаа во Тунис и се проширија низ голем дел од Северна Африка и Блискиот исток , со тврдење дека ветриштата на промените ќе задуваат ширум муслиманскиот свет. Пораката, која вчера беше поставена на интернет страницата „Ал-Сахаб“, блиска до ал Каеда, трае 12 минути и 37 секунди и во неа бившиот исламистички лидер ги повикува сите муслимани подобро да ја искористат „ретката историска прилика“ за бунт против властите. „Се пружа ретка историска прилика умата (исламската заедница) ...
сите 10 | | | веќе видена

Европа нема да биде комплетна додека сите земји од Западен Балкан не станат полноправни членки на Европската унија(ЕУ), изјави помошник државниот секретар на САД за евроазиски прашања Филип Гордон „Таков степен на согласност за Балканот е основа на нашиот успех – соработуваме на секој дел од патот. Интензивната заедничка дипломатија изминатите месеци покажа колку блиско се поврзани нашите визии, што е клучно за прогресот во регионот“, рече Гордон во излагањето за приоритетите на САД во Европа, изнесено пред Подкомитетот за Европа, Надворешно политичкиот комитет на Сенатот. Во излагањето за односите на САД со Европа и приоритетите на стариот континент, Гордон наведе дека Европа денеска речиси е целосно демократска и дека е клучен глобален партнер на Америка.
сите 3 | | | веќе видена

Доминик Строс-Кан даде оставка на позицијата на директор на меѓународниот монетарен фонд (ММФ) , но и натаму негира дека извршил сексуален напад и обид за силување на собарка во њујоршкиот хотел ММФ во своето соопштение го објави и писмото на својот досегашен извршен директор, со кое тој службено го известува Извршниот одбор за одлуката веднаш да отстапи од функцијата. „Дами и господа во Одборот, со неизмерна тага се чувствувам присилен денеска до извршниот одбор да ја доставам својата оставка на местото на Извршен директор на ММФ“, се вели во неговото официјално писмо. Во истото соопштение, ММФ наведува дека наскоро ќе го објави почетокот на постапката за избор на нов извршен директор , како и дека привремено на таа должност останува Џон Липски . Обвинителите го товарат Доминик Строс Кан за „обид за силување, незаконски сексуален чин, незаконско лишување од слобода...“, се вели во информацијата. Уште пред да бидат објавени официјалните обвиненија, адвокатот на Строс-Кан, Бенџамин Брафмен, изјави дека ...
сите 76 | | | веќе видена

Изборите треба да ја потврдат демократската зрелост на земјата и да го потврдат капацитетот на сите учесници во изборниот процес за спроведување на избори согласно највисоките демократски стандарди Ова е заедничката констатација за значењето на претстојните парламентарни избори на средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ / ОДИХР за предвремените избори, Џулијан Пил Јејтс . Иванов очекува натпреварот да биде конструктивен и да биде легитимен натпревар за власт, натпревар на предлози и идеи. „Сакам да нагласам, дека кој и да помисли да предизвикува инциденти или нерегуларности на изборите, и со тоа да ни нанесе штета на сите нас како општество, ќе се соочи со најстрогиот можен институционален одговор,“ нагласи Претседателот Иванов на средбата со Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ / ОДИХР. Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ / ОДИХР посочи дека на изборите сите учесници треба да ја исполнат својата улога. Тој додаде дека мисијата ќе ги оценува изборите од ...
сите 22 | | | веќе видена

Иако е наизглед невозможно сепак шеиците сопственици на Манчестер Сити се надеваат дека може да го донесат повторно на островот Кристијано Роналдо од Мадрид Португалецот Кристијано Роналдо има уште четири години договор со Реал од Мадрид во кој дојде за 94 милиони евра од Манчестер Јунајтед . Има и заштитна клаузула од една милијарда евра. Но сопствениците на Манчестер Сити кој ќе игра во квалификацискиот циклус за групите во Лигата на шампионите веруваат дека една понуда од 100 милиони фунти (113,5 милиони евра) и не е толку лесна за отфрлање. Парите прават чуда, па во Сити веруваат дека до трансферот може да дојде. Роналдо оваа година на 33 мечеви постигна 38 голови и е само еден гол од рекордите на првенствата на Шпанија поставени од Телмо Зар (1950/51) и од Хуго Санчез (1989/90).
сите 17 | | | веќе видена

Либиската војска објави дека погодила најмалку еден брод на НАТО во близина на градот Мисрата, објави денеска агенцијата Reuters повикувајќи се на либиската државна телевизија „Нашите сили пукаа врз воените бродови и погодија најмалку еден од нив“, објави државната телевизија на Либија. Портпаролот на НАТО веднаш ја демантира оваа информација, оценувајќи ја како измислица. Тој дополни дека ниту еден брод на НАТО силите не е во близина на брегот од каде би можел да биде погоден. Портпаролот, предупреди на фактот дека информацијата е објавена 24 часа откако еден брод на НАТО спречил напади врз Мисрата. Мисрата, трет по големина град во Либија, кој се наоѓа на 200 километри источно од Триполи, веќе неколку седмици е место каде се водат борби помеѓу владините сили и бунтовниците. Меѓународната воена акција против силите на полковникот Гадафи започна на 19 март, а кон крајот на март командата на акциите ја презеде НАТО.
сите 26 | | | веќе видена

Опозицијата и режимот на претседателот на Јемен, Али Абдулах Салех, денеска, треба да го потпишат договорот за планот за излез од кризата Инаку овој договор е предложен од арапските монархии во Персискиот залив, информира советникот на јеменскиот претседател, Ахмад ал Суфи . За телевизиската мрежа, Ал Арабија, тој рече дека дошло до „позитивно движење“ и „важен напредок“ во преговорите помеѓу двете страни. Портпаролот на Заедничкиот фронт, коалицијата на парламентарна опозиција во Јемен, Ахмад Кахтан , потврди дека двете страни договорот требало да го потпишат уште синоќа, но претседателот Салех во последен момент се повлекол од потпишувањето. Договорот на планот за излез од кризата предвидува опозицијата да формира влада на помирување, шефот на државата најдоцна за еден месец да поднесе оставка во замена за имунитет за себе и своите блиски соработници, и во рок од 60 дена да бидат организирани претседателски избори. Јеменската опозиција против режимот на Салех протестира уште од почетокот на ...
сите 6 | | | веќе видена

Мисијата на Европската Комисија во јуни ќе ги соопшти заклучоците за спроведувањето на визната либерализација од страна на Македонија, по што ќе се знае дали ќе се превземаат мерки во врска со ова прашање, најави евроамбасадорот Петер Соренсен „Засега не можам да коментирам. Има набљудувачка мисија која ја проценува состојбата овде и во целиот регион. Не сакаме да излегуваме со никакви заклучоци пред да видиме што тие ќе кажат. Колку што знам, во јуни ќе го завршат својот извештај и тогаш ќе се навратиме на ова прашање“, изјави Соренсен. Преставници од Европската Унија веќе предупредија дека Комисијата може да превземе одредени мерки против Македонија и Србија поради бранот лажни азиланти што се појави по укинувањето на визите, за влез во земјите од Шенгенскиот договор.
сите 8 | | | веќе видена

next