Жалосно кога човек кој извршува толку сериозна функција на една државна институција не може да ја надмине својата улога на адвокат на политичка партија и на партиски експонент и покрај фактот што тој е таму именуван на предлог на неговата политичка партија Ова го изјави министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска откако претседателот на ДИК Борис Кондарко , на завчерашната седница рече дека неприфатливо е и несериозно министерката за внатрешни работи во еден момент да биде професионалец и да предводи институција, а во друг момент да биде носител на кандидатска листа на владејачката ВМРО-ДПМНЕ. На седницата ДИК ја разгледуваше информацијата на МВР и претставката на ВМРО – ДПМНЕ за проектот на СДСM „чувари на изборната победа“. „Зад проверките и зад сите информации кои се официјален документ на министерството за внатрешни работи стојат 13 илјади професионалци кои целиот професионален и работен век го минале во министерството и зад тие информации стои компетентноста на институциите“ рече ...
сите 6 | | | веќе видена

Еднаквост и пристоен живот за инвалидизираните лица, вети денеска кандидатот за премиер од СДСМ, Радмила Шекеринска, по средбата со преставници на здруженијата на инвалидизирани лица Поранешната лидерка на СДСМ, Радмила Шеќеринска искажа заложби за буџетска поддршка за овие лица, а вети и нивно вклучување при носењето на законите и подзаконските акти што се однесуваат на нив. „Преземаме обврска во првата година од владата на СДСМ да ја ратификуваме конвенцијата на Обединетите Нации и опциониот протокол кој во многу ќе ги подобри условите за живот на инвалидните лица. Предвидуваме поддршка на нивно вработување во приватниот бизнис со субвенции, но и примање на инвалидни лица во администрацијата кои што ќе ја направат администрацијата да биде похумана и поотворена кон сите лица со посебни потреби. Предвидуваме во делот на пристапност да практикуваме урбанистичка строгост. Да не се дозволува, особено државните згради, да се градат нови, а притоа да не се предвидуваат можности за пристап за лицата со ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерството за правда подготви и до Владата на Република Македонија достави предлог за изменување и дополнување на Кривичниот законик со кој се предвидува ново кривично дело „Злоупотреба на правата од безвизниот режим со државите членки на Европската Унија и на Шенгенскиот договор“ Со ова кривично дело се санкционира сторителот кој врбува, поттикнува, организира, засолнува или превезува лица во држава членка на Европската Унија и на Шенгенскиот договор, заради стекнување или остварување на социјални, економски или други права, спротивно на правото на Европската Унија и на меѓународното право. За овој облик на кривично дело е пропишана казна затвор од најмалку четири години. Ако делото е сторено од користољубие се пропишува казна затвор од најмалку осум години. Исто така, предвидена е и одговорност на правното лице (превозници, туристички агенции и др.) кое врбува, поттикнува, организира, засолнува или превезува лица во држава членка на Европската Унија и на Шенгенскиот договор спротивно на правото ...
сите 10 | | | веќе видена

Претстојните предвремени парламентарни избори ќе ги обезбедуваат близу 6.900 полицајци, соопшти министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска Министерката Гордана Јанкулоска , денеска, заедно со Паоло Коста од одделот за полиција при мисијата на ОБСЕ, ги посети полициските службеници кои посетуваат тренинг за однесување на полицијата на изборите. „Согласно акцискиот план веќе се одржани серија на обуки, а до 30 мај, до непосредниот почеток на изборите, обука ќе поминат близу 6.900 полициски службеници, што всушност е бројката на полициски службеници кои ќе бидат ангажирани по различни основи за време на изборите“ рече Јанкулоска. Како што истакна Јанкулоска, ова е придонес на министерството за внатрешни работи во функција на создавање на атмосфера за одржување на слободни демократски избори, на кои граѓаните ќе ја изразат својата волја, без притисоци и без влијанија. На самиот старт на изборната кампања МВР ги засили мерките и почна да ги апси предизвикувачите на изборни инциденти од изборите ...
сите 8 | | | веќе видена

Во средата на Македонска берза за хартии од вредност, беше остварен промет во износ од 10.311.882,08 денари Од овој промет 8.241.406,08 денари беа реализирани на Официјалниот пазар за хартии од вредност, додека на Редовниот пазар прометот изнесуваше 2.070.476,00 денари Индексот МБИ10 денес се намали за 0,24% и изнесуваше 2.576,25 поени. МБИД се зголеми за 0,35% и изнесуваше 2.719,40 поени, додека ОМБ остана непроменет и изнесуваше од 117,58 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Алкалоид АД Скопје во износ од 3.091.476,00 денари по просечна цена од 590,02 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Комерцијална банка АД Скопје со која беше остварен 897.110,00 денари промет по просечна цена од 3.750,64 денари. Трета беше акцијата на Гранит АД Скопје со остварени 938.044,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 591,83 денари . Најтргувана од обврзниците беше Обврзницата за денационализација на Р.М. од десетта емисија. Оваа обврзница се тргуваше по ...
сите 10 | | | веќе видена

Судскиот совет на денешната седница донесе едногласна одлука судијата Јордан Митриновски да биде разрешен од судиската функција. Советот утврдил дека Митриновски кога ја донел одлуката Бајруш Сејдиу да биде пуштен во домашен притвор со голема парична гаранција постапил спротивно на Законот Судијата Јордан Митриновски не смеел како претседател и судија во Апелациониот суд да одлучува по ваквото барање на адвокатите на Бајруш Сејдиу . Сејдиу одговара пред судот за повеќе тешки кривични дела, како што се, перење пари, затајување данок. Грешката на Митриновски ја увиде Врховниот суд и претседателот Ј ово Вангеловски веднаш поднесе барање за утврдување на одговорност на Митриновски. Беше одржана јавна седница на која Митриновски тврдеше дека постапил законски наспроти Вангеловски кои го убедуваше Судскиот совет дека ја згрешил постапката. Тогаш Митриновски се пожали на притисоци од Судскиот совет кои денес претседателката Александра Зафировска ги демантираше. Таа на средбата со медиумите соопшти дека ...
сите 27 | | | веќе видена

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) ја одобри деветтата емисија на долгорочни хартии од вредност на клириншката куќа „Клириншки интербанкарски системи“ АД Скопје по пат на приватна понуда .Станува збор за 2.662 обични акции со вкупна вредност од 26,6 милиони денари. Деветтата емисија се врши од средства на друштвото, така што акционерите наместо дивиденда во пари ќе добијат акции и тоа сразмерно на нивното учество во основната главнина на клириншката куќа. На барање на “Фершпед брокер” АД Скопје, КХВ и ја намали дозволата за работење на оваа брокерска куќа, со што повеќе нема да ги врши услугите со хартии од вредност како досега, туку само ќе купува и продава хартии од вредност по налог и за сметка на клиентот и ќе дејствува како покровител при котација. За вршење на овие дејности, “Фершпед брокер” АД Скопје во секое време мора да поседува основна главнина од 75 илјади евра, а не 500 илјади евра, колку што одржуваше претходно. КХВ и ја измени дозволата за работење и на “Алта Виста брокер” АД Скопје, ...
сите 5 | | | веќе видена

На натпреварот кој го одлучуваше новиот првак на Белгија меѓу Генк и Стандард (1:1), во кој Генк ја освои титулата со ист број бодови како Стандард На овој исклучително важен натпревар се случи брутален старт по кој играчот на Стандард , Мароканецот Мехди Карсела можеше да го загуби и животот. Имено по еден продор на Карсела, бекот на Расинг Генк , Крис Мавинга во стилот на Чак Норис со нога го удри во главата и го нокаутира Мароканецот. Играчот на Стандард беше во безсознание со грчеви на телото кое се бореше за здив. Играчите ги фати паника, а несреќниот фудбалер беше префрлен во болница. Таму состојбата му е стабилизирана, а покрај потрес на мозокот, Карсла заработи скршеници на коските на лицето и му беа извршени неколку операции. Интересно е што судијата на овој меч за овој по живот опасен удар му додели само жолт картон на Мавинга кој го доигра мечот до крајот.
сите 2 | | | веќе видена

Јакнењето на еврото и кинескиот јуан најверојатно најавуваат крај на доминацијата на американскиот долар во глобалниот финансиски состав до 2025 година, оценува во својата најнова анализа Светска банка Кина ќе мора да го интернационализира својот јуан за да го поттикне својот индустриски и трговски развој, и тој во следните десет и повеќе години ќе стане силна алтернатива во однос на еврото и доларот, проценуваат авторите на анализата „ Мултиполарност: ново светско стопанство “. Со оглед на јакнењето на нови, големи стопански сили во глобалната индустрија и трговија, особено на Кина, Бразил, Индија, Индонезија, Јужна Кореја и Русија, може да се очекува, дека и нивните валути, особено кинескиот јуан, да играат важна улога во меѓународниот финансиски состав, се истакнува во анализата. Авторите на анализата заклучија дека веродостојна алтернатива на доларот засега е еврото.
сите 13 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед се обидува да го придобие 18-годишниот центархалф на францускиот Ленс, Рафаел Варан Со оглед на тоа што Ленс оваа година испадна од првата француска лига, извесно е дека талентираниот Варан ќе ја смени средината иако има договор до 2015 година. Но Англичаните ќе мора подлабоко да брцнат во касата бидејки за Рафаел Варан се заинтересирани и Јувентус , Барселона и Борусија од Дортмунд. Сер Алекс Фергусон сепак смета дека Варан ќе се одлучи за Манчестер јунајтед бидејки во разговор со фудбалерот му ветил дека ќе има солидна минутажа во црвениот дрес
| | веќе видена

Во седиштето на НБА со жрепка се одредуваше редоследот по кој тимовите ќе ги одбираат кошаркарите на драфтот Најмногу среќа имаше Лос Анџелес Клиперс, но тие уште од порано беа договорени своето место да му го препуштат на Кливленд Кавалирс. Така „коњаниците“ од Кливленд ќе го имаат првенството при изборот. Според жрепката втора ќе бира Минесота, па Јута и повторно Кливленд како четврт. Следуваат Торонто, Вашингтон, Сакраменто, Детроит, Шарлот, Милвоки, Голден Стејт... Последни ќе бираат Чикаго Булс.
сите 4 | | | веќе видена

Веста се’ уште е непотврдена шпекулација, но светските медиуми пренесуваат дека „Мајкрософт“ би можел да ја купи „Нокиа“, еден од најголемите светски производители на мобилни телефони „Мајкрософт“ во последно време не штеди пари кога се во прашање превземања на компании. Пред неколку дена за 8,5 милијарди долари го купи „Скајп“, а според светските медиуми сега е во преговори за купување на финската „Нокиа“ и тоа за сума која е многу повисока од досегашните аквизиции на гигантот. Гласините за преземањето на „Нокиа“ потекнуваат од рускиот технолошки блогер Елдар Муртазин, кој ја пушти информацијата на Твитер. Благодарение на своите извори во „Нокиа„, тој до сега два пати ги „претрка“ медиумите, објавувајќи дека „Нокиа„ ќе работи на телефони за Windows Phone 7, а не за Андроидот на Гугл. Сумата за која би требало да се купи „Нокиа“ изнесува неверојатни 30 милијарди долари.
сите 4 | | | веќе видена

ФИФА ја објави својата најнова ранг листа на којашто нема промени кај првите 12 репрезентации. Шпанија и натаму е прва со 1.857 бодови) пред Холандија (1.702), и Бразил (1.425) Причина за тоа е што првопласираните репрезентации не играа мечеви. Најголеми поместувања имаше кај репрезентации кои имаа средби во минатиот период. За 11 места пласманот го подобри Сенегал и сега е на 40 место, а за девет места погоре е Јамајка (55). Македонија е забарикадирана на 85 позиција со 398 бодови, без одигран меч во меѓувреме. Друштво во соседството ни прават Узбекистан (83), Уганда (84), Молдавија (86) и Ел Салвадор (87). ФИФА Ранг листа: 1. Шпанија 1857 2. Холандија 1702 3. Бразил 1425 4. Германија 1413 5. Аргентина 1267 6. Англија 1163 7. Уругвај 1094 8. Португалија 1052 9. Италија 1019 10. Хрватска 991.... 85. Македонија 398
сите 5 | | | веќе видена

Бразилецот Тиаго Силва и Холанѓанецот Марк Ван Бомел ги продолжија договорите со Милан И додека 34-годишниот Марк ван Бомел (34 г.), тоа го стори само за уште една сезона, до јуни 2012 година, Тиаго Мота потпиша нов договор за следните пет години, па така нему договорот ќе му истекне во јуни 2016 година. Договорите ова лето им истекуваат и на Кларенс Сидорф , Андреа Пирло и Масимо Амброзини , но од управата на Милан засега нема информации за иднината на овие фудбалери.
сите 22 | | | веќе видена

Неколку часа по објавувањето на веста дека судијата Јордан Митриновски е разрешен од функцијата бидејќи незаконски сакал да го ослободи Бајруш Сејдии од затвор, со соопштение разрешениот судија вели дека очекувал дека ќе биде разрешен За својата постапка Јован Митриновски обвинува дека одлуката на Судскиот совет е диригирана од некои центри на моќ и вели „Цело време подносителот на барањето за моја одговорност, тенденциозно и неосновано ja презентираше тезата дека, во конкретниот случај јас и членовите на советот сме решавале по предлог за укинување на притвор според член 207 ст 1 од Законот за Кривичната постапка, иако е сосема евидентно и од самиот поднесок на бранителите на обвинетиот, и Решенијата на Основен суд Скопје 1 Скопје и Апелационен суд Скопје дека сме одлучувале по предлог за понудена на гаранција што е легална правна мерка предвидена со член 193 ст 1 од ЗКП, значи само под тој член по кој е регулирана таа постапка во домашното законодавство и која постапка е општо прифатена од сите странски ...
сите 32 | | | веќе видена

Прометот во индустријата е зголемен за 16,7 отсто во март оваа година, во однос на истиот месец 2010 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика Прометот во индустријата, остварен на домашниот пазар за истиот период бележи пораст од 14,7 отсто, а прометот остварен на странски пазари е зголемен за 18,1 отсто. Гледано по сектори, прометот во индустријата во секторот рударство и вадење на камен, бележи опаѓање од 4,5 отсто, а прометот во преработувачка индустрија има раст од 18,1 отсто. Според главните индустриски групи има раст кај енергија за 31,8 отсто, интермедијарни производи, освен енергија за 5,1 и Капитални производи за 128,3 отсто. Опаѓање има во групата трајни производи за широка потрошувачка за 20,9 и нетрајни производи за широка потрошувачка за 5,4 отсто. Прометот во индустријата во март 2011 година, во однос на февруари 2011 година, е зголемен за 10,5 отсто, додека во периодот од јануари до март 2011, во однос на истиот период од 2010, прометот во индустријата има раст од ...
сите 15 | | | веќе видена

Комисијата за лустрација има одредени сознанија дека некој од поранешните функционери бил соработник со тајните служби По информациите на ТВ Алфа дека комисијата за лустрација открила уште еден кодош, од Комисијата се’ уште не сакаат да прејудицираат. Претседателот на Комисијата за верификација на фактите, Томе Аџиев за Макфакс потврдува дека врз основа на документ доставен од институциите имаат сознанија дека еден од поранешните функционери соработувал со тајните служби, односно неговата изјава не се совпаѓа со информациите на Комисијата. Но Аџиев вели дека не се испитани сите документи за ова лице и дека оваа информација се уште не е целосно потврдена. Досега Комисијата откри двајца носители на јавни функции кои соработувале со тајните служби, поранешниот претседател на Уставниот суд Трендафил Ивановски и советникот во Град Скопје и лидер на Сојузот на титови леви сили, Слободан Угриновски. Ивановски беше разрешен од функцијата, а Угриновски се повлече сам, но од лични причини
сите 17 | | | веќе видена

Кошаркарите на Далас поведоа со 1:0 во финалната серија, во Западната конференција во НБА лигата, откако на домашен терен ја победија Оклахома со 121:112 Одморот што кошаркарите на Далас го имаа, очигледно добро му дојде на најдобриот играч на екипата, Дирк Новицки . Германецот натпреварот го заврши со 48 поени, шест скока и пет асистенции. Новицки на мечот погоди 10 од првите 11 удари кон кошот на противникот. Одлична поддршка Новицки имаше во Џејсон Тери 24 поени и Џеј Џеј Бареа кој реализираше 21 кош. Во сенка на извонредниот Новицки остана уште една одлична партија на првата ѕвезда на Оклахома, Кевин Дурант , кој натпреварот го заврши со 40 поени. Кај Оклахома целосно потфрли Расел Вестбрук , постигна 20 поени но со катастрофален шут од поле, погоди само 3 од 15-те удари. Следниот натпревар ќе се одигра исто така во Далас, а на програмата ќе биде во ноќта меѓу четврток и петок.
сите 41 | | | веќе видена

Двајца полицајци и 15 бунтовници загинаа во тричасовен судир кој избил рано изутрина , кога околу 100 екстремисти нападнале контролен пункт во близина на Пешевар, соопшти денеска тамошната полиција Екстремистите нападот го извеле со помош на противтенковско и друго оружје на контролниот пункт Санга Мера, во близина на племенскиот регион Кибер, каде се верува дека се кријат талибани и други екстремисти, пренесе Асошиејтед прес. Нападот е изведен откако талибаните повеќе пати се закануваа дека ќе се осветат за акцијата на американските специјални единици на 2.мај во кој е убиен водачот на Ал Каеда, Осама бин Ладен.
сите 2 | | | веќе видена

Цените на нафтата денеска на меѓународниот пазар го ги пречекорија нивото од 111 долари за барел, што е поттикнато со падот на залихите на бензините во САД и со послабиот долар Цените на нафтата во Лондон се зголемија за 1,21 долар на 111,20 долари за барел. На Американскиот пазар биле во плус 1,49 долари изнесуваа 98,40 долари за барел, опоравувајќи се од најниското ниво во последните 12 седмици од 96,91 долар која беше забележана во вторникот. Американските резерви на нафтата минатата седмица паднаа за 676 илјади барели, а резервите на деривати за 2,8 милиони барели, соопшти во вторникот Американскиот институт за нафта (API). Резервите од сирова нафта пораснаа, пак, за 2,7 милиони барели. Американската влада објави дека податоците за резервите ќе ги соопшти подоцна денеска. Неочекуваниот пад на резервите би можело да претставува сигнал дека побарувачката ана моторни возила се зголемила, ублажувајќи ја загриженоста на трговците во врска со послабата побарувачка пред врвот на летната возна сезона „Ги ...
сите 10 | | | веќе видена

next