Најмалку десет лица се убиени во северен Авганистан за време на протест против нападот што во текот на ноќта го извршиле НАТО и авганистанските сили, изјавиле болнички извори за BBC Покрај тоа, како што пренесува британскиот радиодифузер, околу 40 демонстранти биле повредени во судирите во градот Талокан. Официјални претставници на авганистанските безбедносни сили изјавиле дека некои од демонстрантите биле вооружени. Тие протестираа против нападот во кој биле убиени четири луѓе, за кои НАТО соопшти дека се бунтовници. Официјален претставник од градските власти рекол дека припадниците на авганистанската национална армија и силите за брза реакција се распоредени во градот, а ситуацијата сега е „претежно под контрола“. Тој рекол и дека некои од двете илјади демонстранти биле вооружени и го нарушиле јавниот ред а уништувале и приватен имот. Градскиот функционер додал дека во Талокан било повикано засилување од соседната покраина Кундуз. Насилството кулминирало претпладнево откако во текот на ноќта започнаа ...
сите 5 | | | веќе видена

Канада реши да протера пет либиски дипломати кои работат во амбасадата во Отава со образложение дека се занимаваат со „некоректни“ активности, објави во вторникот навечер канадското министерство за надворешни работи Петте дипломати се означени како „непожелни лица“ поради активностите кои се „во спротивност со извршувањето на нивните нормални дипломатски активност“, се наведува меѓу другото во соопштението на канадското министерство за надворешни работи што го пренесе АФП. Дипломатите и нивните семејства „треба веднаш да се подготват за заминување“, додава канадското министерство но не го соопштува идентитетот на дипломатите ниту нивниот ранг во амбасадата. Канада иако учествува во операциите на НАТО во Либија со ескадрон борбени и извидувачки авиони, ги нема прекинато дипломатските односи со Либија, но ги стопираше активностите на нејзината амбасада во Триполи. Што се однесува до либиската амбасада во канадската престолнина Отава, таа и натаму останува отворена, се наведува во соопштението на ...
сите 3 | | | веќе видена

Руската влада отпушти голем број воени функционери, како и раководители во одбранбената индустрија поради лошите перформанси при имплементирањето на амбициозната програма на земјата за набавка на оружја во 2010 година, соопшти Кремљ „Поради потфрлањето во снабдувањето со оружја и воена опрема, голем број функционери од Одделот за набавка при Министерството за одбрана се отпуштени од армијата, вклучувајќи го и заменик-началникот на Вооружените сили“, се вели во соопштението. Новата програма за набавка на оружје за Русија од 2011 до 2020 година предвидува надградба на опремата од 11 проценти годишно и ќе овозможи земјата да го зголеми модерното вооружување за 70 проценти до 2020 година.
сите 5 | | | веќе видена

Сопругата на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи – Сафиа и неговата ќерка Ајша избегале од Либија во Тунис на островот Џерба, јави денеска на веб-сајт Al Jazeera, повикувајќи се на извори во туниските безбедносни структури Според овие извори, пред неколку дена, Сафија Фаракаш Гадафи и Ајша Гадаф и ја преминале либиско-туниската граница преку контролниот пункт Раас Џадиријах и сега се наоѓаат во еден рехабилитационен центар на островот Џерба. Интернет порталот An-Nil јавува повикувајќи се на извори од либиската опозицијата, дека заедно со Сафија и Ајша е и сопругот на ќерката на Гадафи кој неодамна бил ранет за време на борбите со опозицијата. Се’ уште нема официјална потврда на овие информации кои ги пренесуваат арапските медиуми цитирајќи неименувани извори. Контролниот пункт Раас Џадиријах е единствената точк на копнената граница преку која Либијците кои се на страната на нивнито водач Моамер ел-Гадаф и можат да ја напуштат земјата. Според туниската новинска агенција, само минатиот вторник преку овој ...
сите 31 | | | веќе видена

Цената на златото во вторникот забележа пад откако неколку големи хеџ фондови, меѓу кои и еден кој го контролира контроверзниот милијардер Џорџ Сорос, открија дека продале големи количества од своите резерви злато, пишува во средата The Wall Street Journal Терминската цена на златото за испорака во мај падна за 10,60 долари или за 0,7 отсто на 1.479,80 долари за унца на Комекс (Comex) стоковата берза во Њујорк. Најактивно се тргувало со терминскиот договор за златото за испорака во јуни, чија цена исто така паднала за 10.60 долари на 1.480 долари за унца. Во понеделникот навечер „Сорос фонд менаџмент“ (Soros Fund Management) објави дека во првото тримесечје од годинава продал 99 отсто од својот удел или 4.7 милиони акции во фондот „Голд траст“ (Gold Trust (GLD). Продадените акции чинеле 680 милиони долари на основа на цените од понеделникот. Од 31-ви март, Сорос поседува само 49.400 акции од фондот во вредност од 6,9 милиони долари кои имаа подлога во злато. Оваа информација ја поткопа довербата меѓу ...
сите 7 | | | веќе видена

Непознат вирус е причина за смртта на три деца од локалното население во градот Ел-Гуна, на египетскиот брег од Црвеното Море, пишува денеска порталот на каирскиот дневен весник Al Ahram Децата (едно петмесечно бебе, другото на возраст од година и три месеца и третото на 11-годишна возраст) биле хоспитализирани во градската болница во однесен во болница во Ел-Гуна во неделата, но лекарите не можеле да ги спасат нивните животи. Спроведени медицински испитувања потврдиле дека не станува збор за вирусот на грип од типот A(H1N1) или таканаречениот „свински грип“. „Специјално формирана епидемиолошка комисија од Министерството за здравство продолжува да испитува за какво вирус станува збор“, изјавил потсекретарот на египетското министерство за здравство за областа на Црвеното Море, Осама Абдел Азим . Според него, докторите ги очекуваат резултатите и од други направени тестови./крај/аа/сн
сите 4 | | | веќе видена

Слабиот квартален резултат на Вол-Март, намалување на деловните процени на „Хјулит-Пакард“ и макроекономските податоци кои укажуваат на успорување на растот на американското стопанство предизвикаа во вторникот на Вол стрит пад на Дау џонс и С&П 500 индексите четврти ден по ред Индексот Дау Џонс (Dow Jones) паднал на 68 бодови, или 055 отсто, на 12.479 додека С&П (S&P 500) ослабе за 0.04 отсто на 1.328 бодови. Насдак (Nasdaq), пак, се засили за 0.03 отсто на 2.783 бодови. Меѓу најголемите губитници во вторникот беше акцијата на „Хјулит-Пакард“ со пад на цената од повеќе од 7 отсто, бидејќи најголемата светска технолошка компанија ги намали процените за работење во оваа година поради проблемите со снабдувањето со делови од Јапонија и послабата продажба на персонални компјутери. Вложувачите беа разочарани и од деловните резултати на Вол-Март за кварталот. Иако добивката на најголемиот светски трговски синџир во првото тримесечје пораснало за 3 отсто, но продажбата во неговите продавници отворени пред ...
сите 4 | | | веќе видена

Поранешниот офицер на специјалните египетски сили Саиф ал-Адел го наследува водачот на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен, што би можело да ги налути некои ќелии од Саудиска Арабија и од Јемен Како што пренесува CNN кој се повикува на доверливи разузнавачки извори, Саиф ал-Адел е избран за привремен водач на Ал Каеда по ликвидацијата на Осама бин Ладен на 2-ри мај. Американската телевизиска мрежа тврди дека информацијата за новиот лидер на Ал Каеда ја добила од Номан Бенотман кој своевремено ја водеше либиската исламистичка организација блиска на Ал Каеда. Бенотман предупредил дека изборот на Египќанецот може непријателски да биде прифатено од ќелиите на организација во Саудиска Арабија и во Јемен.
сите 18 | | | веќе видена

Либерално-демократската партија(ЛДП) најави дека ќе се залага за дислокација, односно разместување, на одделни државни и јавни институции надвор од главниот град „Процесот на дислокација ќе се заснива врз проценки за оправданост и проценки на реалните можности и услови во одредени региони, со цел поуспешно функционирање на одделни институции. Тој процес ќе се одвива постепено, при што некои државни и јавни институции веднаш можат многу поуспешно, поекономично и порационално да функционираат во одделни регионални центри“, изјави Ивица Боцевски, член на Извршниот одбор на ЛДП. Според него, реална е и можноста за дислокација и на одредени министерства. „Како почетен чекор во стопирањето на долгогодишниот загрижувачки тренд на скопјанизација на Македонија и овозможување на реални почетни услови за урамнотежен регионален развој, ЛДП се залага за реализација на својот план на дислокација на десеттина значајни државни и јавни институции во регионалните центри низ земјата“, рече Боцевски.
сите 2 | | | веќе видена

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) го поддржува учеството на приватниот сектор во проширувањето на македонскиот енергетски сектор со заем од три милиони евра за поддршка на развојот на мали хидроцентрали Средствата се доделени на македонската Хидро енерџи груп доо Скопје (ХЕГ), локална компанија за обновлива енергија, за финансирање на изградбата на три мали хидроцентрали, се наведува во соопштението на банката. Лоцирани во западниот дел од земјата на две реки, хидроцентралите ќе имаат вкупен капацитет од 3.73 мегавати и во просек ќе произведуваат околу 10.0 гигават часови електрична енергија на годишно ниво. Ова е трет заем на ЕБОР доделен на приватниот сектор во Македонија за инвестиции во енергетски капацитети обезбеден преку Директната кредитна линија за инвестиции во одржливи извори на енергија во Западен Балкан.
сите 11 | | | веќе видена

По поставувањето на билборди и делењето на летоци на македонските граѓани кои предупредуваат дека судниот ден е 21 мај, ден кога ќе почне уништувањето на светот, полицијата привела две лица По пријава на граѓанин, кој се почувствувал вознемирен од делењето на летоците за крај на светот, полицијата постапила и две лица повикала на информативен разговор минатата недела. „Лицата беа предупредени, им беше укажано дека ги вознемируваат граѓаните и подоцна беа пуштени од полиција. Доколку има и други пријави од граѓани кои се чувствуваат вознемирени, полицијата ќе постапи во согласност со своите ингеренции“, изјави портпаролот на МВР, Иво Котевски . Пред неколку дена во Скопје и други поголеми градови низ Македонија осамнаа вакви билборди со вознемирувачка содржина. Тие се дело на христијанската организација Фемили стејшн, попозната како Фемили Радио. Станува збор за секта од Њујорк која верува дека нивниот духовен водач со математичка формула ги открил кодовите и тајните на Библијата, како и пропаѓањето на ...
сите 6 | | | веќе видена

СДСМ треба да даде одговор од каде и се милионите евра, потрошени за кафе, наполитанки, локум, тони расипано месо. СДСМ треба да одговори дали ова се пари од олигарсите на Црвенковски, кои за себе си ги земаа фабриките, а народот сега го залажуваат со 100 грама кафе и една нопилитанка Ова денеска го изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски, додавајќи дека СДСМ ја излажала јавноста дека нема да врши пренос во живот на протестот пред Влада, а потоа А1 се вклучила директно. „Ние ја разбираме нивната загриженост, поради слабиот одзив кој што го добиваат и на нивните средби со граѓани и на социјалните мрежи. На овој начин се обидуваат да си ги промовираат активностите, но треба да бидат искрени и да кажат дека СДСМ денес зборува за активности кои ВМРО-ДПМНЕ веќе одамна ги спроведува. И не само овие туку и многу други начини на комуникација преку интернет, со кои преставниците на ВМРО-ДПМНЕ се во секојдневна комуникација со граѓаните“, рече Бичиклиски.
сите 4 | | | веќе видена

Кафето и локумот не се ништо поразлични од запалките и пенкалата кои сите партии во сите изборни циклуси ги користеле како рекламен материјал Ова го изјави потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев , реагирајќи на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ дека со делењето кафе и локум се врши упад во изборниот процес. „Да ве потсетам, целото кафе не чини повеќе од три големи билборди на ДПМНЕ поставени во Скопје. А такви билборди ги има илјадници низ цела Македонија“, рече Георгиев. Тој обвини дека во составот на општинските изборни комисии, во кои се делегирани вработени во државната администрација, спротивно на законот се наоѓаат тројца кандидати од листите за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ.
сите 36 | | | веќе видена

Граѓанската асоцијација МОСТ ја повика Државната изборна комисија да поведе постапка за предвреме започнатата изборна кампaња на политичките партии Оваа асоцијација од досегашното набљудување на изборниот процес забележала прекршувања на изборните правила кои можат да влијаат врз целокупниот изборен процес. Од МОСТ сметаат дека непочитувањето на законските одредби и предвреме отпочнатата кампања е поттикната од минималните казни предвидени за тоа, но и од неконзистентната реакција на надлежните институции, во овој случај ДИК. Според нив, ДИК е надлежна да поведе постапка при постоење основи на сомнение дека е сторена повреда на одредбите од Изборниот законик. „Дали надлежните органи ќе преземат соодветни мерки против сторителите за предвремено започнување на изборната кампања? Дали партиите средствата кои веќе ги потрошија за настаните со кои предвреме ја започнаа изборната кампања, ќе ги прикажат во своите финансиски извештаи за истата“ вели претседателот на МОСТ, Дарко Алексов . Претседателот на ДИК, ...
сите 12 | | | веќе видена

Унифицираните матични книги за запишани студенти како и главните книги на дипломираните студенти на високообразовните установи во иднина ќе бидат обезбедувани од страна на министерството за образование и наука Ова го соопшти денеска министерот за образование и наука, Никола Тодоров , кој истакна дека новината се воведува заради спречување на можности за манипулација со податоците во матичните книги и главните книги, и спречување на злоупотреба на податоците кои тие ги содржат, како и нивно обезбедување како документ од трајна вредност. „Ако некој сака да отиде во некоја високо образовна установа затоа што условно кажано се договорил со некој од високо образовната установа да ја земе дипломата без да помине четири години, без да ги полага сите испити и високообразовната установа нема да може да го запише како да се запишал пред четири години. Ова беше можно досега и ние основано се сомневавме дека во некои високо образовни установи тоа е и правено за прилично високи суми кога некои луѓе добивале диплома ...
сите 11 | | | веќе видена

Промет во износ од 10.003.839,53 денари остварен е денеска на Македонска берза за хартии од вредност, од што 8.980.960,53 денари беа реализирани на Официјалниот пазар и 1.022.879,00 денари на Редовниот пазар Индексот МБИ10 се намали за 0,31% и изнесуваше 2.582,36 поени. МБИД се намали за 0,15% и изнесуваше 2.709,99 поени, додека ОМБ се намали за 0,11% и изнесуваше од 117,58 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Гранит АД Скопје во износ од 3.206.750,00 денари по просечна цена од 590,02 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Комерцијална банка АД Скопје со која беше остварен 897.110,00 денари промет по просечна цена од 3.753,60 денари. Трета беше акцијата на Алкалоид АД Скопје со остварени 517.898,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 4.352,08 денари . Најтргувана од обврзниците беше Обврзницата за денационализација на Р.М. од деветта емисија. Оваа обврзница се тргуваше по просечна цена од 87,50% и беа остварени 1.875.946,85 денари. ...
сите 10 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи(МВР) приведе три лица осудени за изборни инциденти на изборите во 2008. година Две од лицата се приведени утрово во периодот од 04 до 07 часот, при претрес во нивните домови, во гостиварското село Неготино. Третото лице било приведено минатата недела во тетовското село Желино. Сите тројца се осудени за спречување на избори и гласање. По едно од лицата, кој учествувале во изборниот инцидент во селото Неготино, сè уште се трага. Лицата се на 25 и 33. годишна возраст. Тие на денот на изборите влегле во училиштето „Наим Фрешери“ во селото Неготино и под присила му го одзеле гласачкиот материјал на претседателот на Изборниот одбор. Во овој инцидент, освен приведените, учествувале уште други четири лица и сите се осудени на три години затвор. Портпаролот на МВР негира вмешаност на Министерството во политичката кампања и вели дека МВР прави сè што е во нејзина надлежност да обезбеди фер и демократски избори. За изборниот циклус во 2008. година против 220 лица се поднесени ...
сите 10 | | | веќе видена

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одобри околу 1,6 милијарди евра од новиот пакет на помош за Ирска, која ја тресе должничката криза ММФ соопшти дека ја завршиле најновата анализа за напредокот на Ирска според условите од помошта од 85 милијарди евра, која министрите за финансии на 16-те земји членки на еврозоната на Ирска и ја одобрија во ноември. „Ирска оствари напредок во справувањето со најлошата економска криза во поновата историја“, се наведува во соопштението од ММФ. Анализата е одложена поради политичките превирања поттикнати од економскиот колапс на Ирска, што во март доведе до избори и нова влада.
сите 3 | | | веќе видена

Влезот во Европската Унија и НАТО е единствена опција за Македонија за која ќе треба да се донесат големи политички одлуки, порача лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на изборната конвенција одржаната во понедленикот навечер во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје Со слоганот „Заедно кон целта“, носителите на изборните листи на ДУИ ја побараа поддршката од граѓаните на предвремените парламентарни избори на 5-ти јуни. Лидерот Али Ахмети , кој е носител во шестата изборна единица, посочи дека за интеграцијата на Македонија во евро-атланските структури се потребни големи одлуки. Побара, како што рече, повеќе да не се игра со емоциите на граѓаните, порачувајќи дека не се плашат од никого, вклучувајќи го и коалициониот партнер ВМРО-ДПМНЕ. „Македонија нема никаква друга опција. Единствена опција за сите граѓани е влез во ЕУ и НАТО. Нема повеќе играње со емоции. Големите политички одлуки се за вистински политичари, без разлика дали со одредени одлуки ќе се изгуби дел од својот рејтинг“, рече Ахмети. Според ...
сите 6 | | | веќе видена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повторно денеска ги изложи условите кои сака да се остварат во рамките на мировниот договор со Палестинците за кои според него во Израел е постигнат широк консензус „Еврејските населби на Западниот брег мораат да останат под наш надзор. Израел треба да биде признаен како држава на еврејскиот народ и неговата престолнина мора да остане неподелениот Ерусалим“, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на почетокот од парламентарната седница во понеделникот, пренесуваат израелските медиуми. „За проблемот со палестинските бегалци мора да се пронајде решение надвор од израелските граници, а мировниот договор мора да овозможи прекин на судирите и палестинските барања кон Израел“, посочил Нетанјаху. Притоа израелскиот премиер истакнал дека секој мировен договор мора да ги исполни безбедносните услови во Израел и да ја опфати „израелската долгорочна присутност во долината на реката Јордан“, долж границата со Западниот брег и државата Јордан. „Ако Палестинците се решат ...
сите 2 | | | веќе видена

next