САД соопштија дека државната секретарка Хилари Клинтон ќе го посети Пакистан поради „стратешки“ разговори , ненаведувајќи го точниот датум на посетата Станува збор за многу важна посета на државната секретарка Хилари Клинтон на оваа источна земја во невралгичното подрачје, во периодот кофа растат тензиите меѓу двете држави откако на 2-ри мај американските специјалци во самостојна акција во градот Аботабад, 50 километри од пакистанската престолнина Исламабад, го ликвидираа Осама бин Ладен, водачот на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда.. Клинтон „планира да го посети Пакистан, за да ги спроведе таму продлабочените стратешки разговори“, изјави портпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер на брифингот за новинарите. Тој додал дека државната секретарка на САД ќе отпатува за Исламабад кога „разговорите ќе може да ги одржи во поволен контекст и со вистинска подготвеност.
| | веќе видена

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и овој предизборен циклус традиционално го започна од Охрид, од каде лидерот на партијата Никола Груевски порача дека на овие предвремени парламентарни избори граѓаните ќе гласаат за реформите „Дали сте за нови 1.200 проекти во наредните четири години. Дали сте за реформи и развој на Македонија. Дали сте за ’ДА’. За нови намалувања на даноците? Дали сте за да се намали ДДВ-то за туристичките услуги од 18 на 5 отсто“, праша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Груевски вечерва од Охрид им порача на бројните приврзаници дека на изборите на 5-ти јуни, ќе победи „Да“ за реформите, за развојот на Македонија, за туристичка промоција на Охрид, за изградба на патишта, болници, училишта и универзитети. Тој вети подобар животен стандард на граѓаните, повисоки плати и пензии и намалување на даноците. Груевски пред неколкуте десетици илјади граѓани рече дека изминативе четири ипол години владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ поставила е нови стандарди во македонската политика, ...
сите 18 | | | веќе видена

ДИК апелира до сите политички партии да се воздржат од ангажирање политички активисти кои би можеле да го нарушат изборниот процес. ДИК апелира до сите политички партии да се воздржат од ангажирање политички активисти кои би можеле да го нарушат изборниот процес. Ова е заклучокот што доцна вечерва го усвои со четири гласови „за“ и два „против“ , Државната изборна комисија во врска со доставената информација од страна на Министерството за внатрешни работи, како и пропратното писмо од ВМРО-ДПМНЕ според кои опозициската СДСМ ангажира активисти коишто би можеле да го нарушат изборниот процес на 5-ти јуни. Министерството за внатрешни работи утврдило дека 29 лица од списоците на СДСМ од проект „пет најсилни членови за“ ткн проект „чувари на изборната победа“, минувале низ криминалната евиденција на министерството. Претходно Комисијата не го усвои предлогот на нејзиниот претседател Борис Кондарко којшто побара ДИК да го задолжи Министерството за внатрешни работи исто како што ги проверувало списоците на ...
сите 13 | | | веќе видена

УЕФА ја одби тужбата на Реал Мадрид против фудбалерот на Барселона, Серхи Бускетс, по што тој ќе може да настапи во финалниот меч од Лигата на шампионите, објавија од седиштето на Европската фудбалска асоцијација Мадриѓаните во пријавата до УЕФА тврдеа дека Серхи Бускетс на првиот полуфинален натпревар во Лигата на шампионите упатувал расистички навреди на сметката на бекот на Реал Мадрид , Бразилец Марсел о. УЕФА ја отфрли тужбата на Реал Мадрид , како што се образложува, поради недостиг од докази. Така Бускетс ќе му биде на располагање на Хосеп Гвардиола во финалниот меч кој Барселона ќе го одигра на 28-ми мај на лондонски „Вембли“ а противник ќе биде англиски Манчестер јунајтед .
сите 8 | | | веќе видена

Министрите за финансии од Еврозоната (Еврогрупата) на состанокот во понеделникот, како што се очекуваше, го одобрија пакетот финансиска помош за Португалија од вкупно 78 милијарди евра, се вели во соопштението на Еврогрупата Две третини од оваа сума се планира да ги обезбеди Европската Унија, а една третина Меѓународниот монетарен фонд. Португалија се обрати за помош на почетокот на април. Сега уште е потребно одобрение од ММФ и од Европската централна банка што ќе се случи, како што се очекува, до 25 мај. Се очекува дека првата транша од финансиската поддршка на ЕУ и на ММФ, Португалија ќе ја добие на почетокот од јуни, како што претходно соопшти Европската комисија. Официјален претставник на ЕК во понеделникот изјави дека апсењето на шефот на ММФ, Доминик Строс-Кан нема да влијае врз процесот за одобрување на помошта за Португалија. Во соопштението за Еврогрупата се додава дека 26 милијарди евра ќе бидат распределени преку Европскиот фонд за финансиска стабилност (EFFS), исто толку преку Механизмот ...
сите 18 | | | веќе видена

Њујоршкиот суд ја отфрли кауцијата од милион долари во готовина, па извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс-Кан ќе остане во притвор до 20-ти мај Како што пренесува Reuters, еден од неговите адвокати изјави дека Доминик Строс-Кан ги отфрлил обвинувањата а неговото повторно појавување пред судот е веќе закажано за 20-ти мај. Обвинителството барало да се отфрли барањето за пуштање на слобода, бидејќи, како што навелo, се испитува барем уште еден случај на слично однесување на Строс-Кан кон персонал на хотелот „Софител“ на њујоршки Тајм сквер. Исто така, застапникот на американското обвинителство навел дека постои можност оти Строс-Кан ќе се обиде да пребегне од САД во Франција. Неговите адвокати веднаш по апсењето најавија дека тој ќе се изјасни дека не е виновен за кривичното дело „обид за силување, незаконски сексуален чин, незаконско лишување од слобода“, за што му се заканува затвор и до 25 години. Претходно во понеделникот адвокатите на првиот човек на ММФ тврдеа дека тој има ...
сите 73 | | | веќе видена

Адвокатите на Доминик Строс-Кан имаат доказ дека извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) бил во ресторан со неговата ќерка во времето кога наводно сексуално ја нападнал хотелската собарка, јавува француското радио RMC Радиотo објaви дека адвокатите го утврдиле движењето нa Строс-Кан според кое тој го напуштил хотелот напладнe, по плаќањето на сметката и предавањето на клучот а потоа отишол да руча со неговата ќерка, земал такси до аеродромот, пренесува Reuters. Според овој распоред би значело дека Строс-Кан веќе го напуштил хотелот во времето за кога 32-годишната собарка тврди дека наводно ја бркал по ходникот, ја принудил да влезе во собата и ја нападнал, пренесува радиото RMC на својата интернет страница, додавајќи дека адвокатите имаат материјални докази и сведоци. Тој во текот на денот ќе се појави пред судот во Њујорк за да се изјасни за вината. Неговите адвокати веднаш по неговото апсење најавија дека тој ќе се изјасни дека не е виновен за кривичното дело „обид за силување, ...
сите 79 | | | веќе видена

Со пет гласови „за“ и два „против“ Државната изборна комисија (ДИК) по неколку часовна расправа усвои заклучоци во врска со доставените списоци од А1 телевизија за наводните притисоци врз државната администрација од страна на владејачката ВМРО-ДПМНЕ ДИК ги усвои заклучоците на нејзиниот член Јован Јосифовски , според кои доколку има евентуално незаконско дејство на одделни вработени во јавната администрација, таквите наоди треба да ги утврдат други надлежни органи, како што е Јавното обвинителство и Министерството за внатрешни работи. „ДИК не може да врши истражни дејствија“, се наведува во заклучокот. Исто така, Комисијата апелира дека никој не може и не смее да врши притисок врз избирачкото право на граѓаните. Претходно со четири гласови „против“, два „за“ и еден воздржан, ДИК не ги прифати заклучоците на претседателот на комисијата Борис Кондарко . Тој предлагаше ДИК веднаш да ги провери сите имиња од списоците и да утврди дали некои од тие личности се во составот на изборните органи, за што потоа ...
сите 26 | | | веќе видена

Директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски излезе со проценка дека на вчерашниот митинг на СДСМ немало повеќе од 13.000 лица, со што граѓаните му кажале „не“ на Бранко Црвенковски „Должината на улицата каде вчера СДСМ држеше митинг изнесува точно 180 метри, нејзината широчина е точно 22 метри. Тоа значи дека целата површина е 3.960 м2. Во најголема гужва, во еден метар квадратен можат да се соберат тројца луѓе. Според проста математика и здрава логика на вчерашниот митинг на СДСМ немаше повеќе од 12 до 13 000 луѓе“, изјави Димовски, најавувајќи масовен митинг на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Охрид. Според Димовски, вчера се докажало дека СДСМ нема ниту идеа, ниту визија, ниту капацитет, а говорот на Бранко бил полн со гнев, фрустрации и ароганција. „Тој не кажа ништо корисно. Не даде ниту една идеја, не понуди ниту едно решение, не смисли ниту еден проект за доброто на граѓаните.Бранко не зборуваше за она што ги интересира граѓаните, тој зборуваше за себе“, оцени Димовски. Тој му ...
сите 22 | | | веќе видена

ЛДП најавува дека наместо досегашниот формат на централни вечерни митинзи на плоштадите, кампањата ќе ја води преку „Куќа на модерни идеи“, со која планира целодневно присуство во местата кои ќе ги посети Во „Куќата на модерни идеи“ ЛДП ќе ги претстави пред граѓаните клучните точки на својата програма, а предвидени се и посебни настани за микро, малите и средни претпријатија, како и посебни термини за Форумот на жени, либерално демократската младина и пензионерите. Дневната програма ќе кулминира околу 20:00 часот кога ќе биде одржан главниот собир со претставувањето на претседателот на партијата, носителот на изборната листа и кандидатите за пратеници од општината, по што ќе се организира журка за младите. „Со „Куќата на идеите“ ЛДП промовира нов иновативен кампањски продукт, каде што во центарот на настаните нема да биде партиското раководство, туку граѓанинот, а самиот концепт инсистира на најширока можна интерактивност и отвореност за дискусија и дебата со секој заинтересиран граѓанин“, стои во ...
сите 2 | | | веќе видена

Досегашниот гувернер на Народната банка на Македонија (НБМ) Петар Гошев денеска даде отчет за сработеното во неговиот мандат, порачувајќи му на својот наследник Димитар Богов да ја сочува независноста и кредибилитетот на институцијата „Клучно прашање е одбраната на независноста на Централната банка, како што пропишува законот и не се сомневам дека во таа насока вработените ќе вложат се што е потребно. Но независноста на НБМ не е доволно да ја бранат само вработените“, рече Гошев, појаснувајќи дека одредени лица не треба да се мешаат таму каде што не им е местото. Оценувајќи дека Богов е добар човек и економист и дека зад него стои добар тим, Гошев рече дека не се сомнева во тоа дека работа на Централна банка ќе биде унапредена. Осврнувајќи се на сработеното во својот седумгодишен мандат, Гошев оцени дека во тој период НБМ успешно се соочила со бројните предизвици и ги остварила целите на своите политики. „Периодот мај 2004 - мај 2011 година беше значајно поглавје од развојот на македонската економија, во ...
сите 18 | | | веќе видена

Средствата од пензиските фондови многу малку се пласираат на македонскиот пазар на капитал, потребно е да се вклучат локалните и корпоративните обврзници, сметаат од двете пензиски друштва, „НЛБ Нов Пензиски фонд“ и од “КБ прво пензиско друштво“ По пет годишно функционирање на двата фонда инвестициите во домашните акционерски средства изнесуваат околу 3,2 отсто. Доминираат обврзниците на државата со учество од 53 отсто, потоа депозитите во банкарскиот сектор од 31 отсто, а странските инвестиции учествуваат со 11 проценти. Проблемот во ниското ниво на инвестирање во домашната економија е недостигот на корпоративни обврзници и ограниченоста во инвестирање во само 10 компании од 33 кои котираат на берзата. „Во последните две години нема издадено корпоративни обврзници и мислиме дека тоа е интересно за домашните компании да размислуваат за издавање на овие обврзници, значи наместо да се задолжуваат во банка да размислат дали би можеле да се задолжат на отворениот пазар“, изјави Јанко Тренковски, директор на ...
сите 12 | | | веќе видена

Во понеделникот во Министерството за здравство во Скопје беше потпишан редок меморандум меѓу институтот за јавно здравје на Република Македонија и институтот за јавно здравје и животна средина на Кралството Холандија за подобрување на јавното здравје „Дванаесет наши експерти во институтот за јавно здравје имаа тренинг и едукација главно за современи пристапи за здравствениот статус на населението и методи за предвидување и управување со современите болести, како и лабораториски техники“, изјави директорот на институтот за јавно здравство Шабан Мемети . Тој додаде дека проектот е финансиран од Холандската МАТРА програма наречен „Обука во областа на контрола на инфективните заболувања и здравствен мониторинг“ со цел да се воспостави соработка во областа на јавното здравство, контрола на инфективните заболувања, исхраната, здравјето и животната средина. „Целта на овој проект е размена на знаење во областа на здравството меѓу Република Македонија и Кралството на Холандија. и во рамките на проектот имаше ...
сите 9 | | | веќе видена

Лондонската полиција добила информации за експлозивна направа поставена во центарот на британскиот главен град од страна на ирските екстремисти, јави во понеделникот повикувајќи се на свој полициски извор Sky News Како што пренесува Reuters , полицијата во Лондон потврдила дека добила информации за експлозивна направа поставена во градот, но тврди дека нивото на опасност од терористички напад не е зголемено. Претходно беше објавено дека британските безбедносни сили во понеделникот го блокирале сообраќајот на една од улицате во Лондон, во близина на Бакингамската палата. Според Agence France-Presse , булеварот Мол кој води кон резиденцијата на британската кралица Елизабета Втора бил затворен уште утринава околу 05,30 часот по македонско време. Конкретните причини поради кои британската полиција ги презела таквите мерки не се обелоденети, туку е соопштено само дека сообраќајот е блокиран поради „безбедносни причини". Според информациите на Reuters , полицијата во центарот на Лондон спроведувала ...
сите 52 | | | веќе видена

Државната изборна комисија веќе еден час расправа за списоците кои што А1 ТВ ги достави до ДИК за вршењето на притисок врз вработени во државната администрација од страна а владејачката ВМРО-ДПМНЕ Во истата точка се расправа и за доставените списоци од страна на политичката партија Демократска десница. Претседателот на ДИК, Борис Кондарко , при отворањето на расправата рече дека ДИК е надлежна да расправа за ова прашање бидејќи нивна обврска е да се грижат за законитоста на изборниот процес и поради тоа што тие се оние кои ги формираат изборните органи во кои влегуваат лица кои се вработени во државната администрација. Тој смета дека ДИК треба да бара од другите државни институции, Јавното обвинителство, Државната комисија за спречување на корупција, да ја проверат автентичноста на овие списоци. Според него, ДИК е должна да расправа за оваа точка бидејќи би можела да влијае врз понатамошниот изборен процес, но членовите на ДИК Сашо Срцев и Јован Јосифовски го обвинија претседателот за двојни аршини при ...
сите 31 | | | веќе видена

Вкупно осум лица од Куманово, осомничени за криумчарење мигранти преку територијата на Македонија се уапсени во акцијата „Патра“ Кумановците се осомничени дека во 12 наврати од Грција преку територијата на Македонија во Србија илегално префрлиле 78 авганистански, пакистански и државјани од други арапски земји. Четворица од нив се уапсени во обидот да пренесат седум лица од Мароко. Како што информираше министерот за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, станува збор за меѓународно организиран канал на криумчарење мигранти, кој е дел од засилениот миграциски бран кој во последно време се одвива кон Европската Унија. „Евидентно е дека илегалните мигранти, кои понатаму бараат азил во западно европските земји, користеле и копнени рути. Ова е една од нив. Во функција на пресекување на овој канал на криумчарење мигранти, во соработка со други земји, преку СЕКИ-центарот, беше организирана оваа акција која евидентно беше успешна и овој канал на мигранти е пресечен“, изјави Јанкуловска. Утврдено е дека мигрантите ...
сите 10 | | | веќе видена

Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров успешно го оцени вчерашниот митинг на партијата, на кој според него, народот дал поддршка за програмата и кандидатите на СДСМ „Македонија вчера покажа дека ќе се бори за својата иднина. Народот вчера одбра. Преку 60.000 граѓани му порачаа на Груевски дека дојде времето да замине. Тие сакаат подобра иднина, развој, напредок... Не сакаат портокалови лаги, сиромаштија и невработеност“, рече Петров. Според него, програмата на СДСМ ги содржела вистинските решенија, а кандидати за пратеници на ова партија биле докажани и почитувани луѓе во својата професија и средина каде што живеат. „На 5 јуни, ние заедно со народот ќе кажеме да. Но не за вашата победна Македонија, туку големо да за просперитетна, европска и економски стабилна Македонија“, рече Петров Тој оцени дека кампањата на ВМРО-ДПМНЕ со закупувањето на 300 билборди само во Скопје покажал дека ќе води расипничка кампања.
сите 11 | | | веќе видена

На Македонска берза за хартии од вредност, денеска беше остварен промет во износ од 9.607.413,30 денари. Од овој промет 9.378.893,30 денари беа реализирани на Официјалниот пазар за хартии од вредност, додека на Редовниот пазар прометот изнесуваше 228.520,00 денари Индексот МБИ10 денес се зголеми за 0,25% и изнесуваше 2.590,35 поени. МБИД се намали за 0,56% и изнесуваше 2.714,13 поени, додека ОМБ порасна за 0,19% и изнесуваше од 117,71 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Комерцијална банка АД Скопје во износ од 3.108.750,00 денари по просечна цена од 3.750,00 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Алкалоид АД Скопје со која беше остварен 2.814.500,00 денари промет по просечна цена од 4.350,08 денари. Трета беше акцијата на Макстил АД Скопје со остварени 530.644,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 203,08 денари . Најтргувана од обврзниците беше Обврзницата за денационализација на Р.М. од десетта емисија. Оваа обврзница се тргуваше по ...
сите 8 | | | веќе видена

Одложено е рочиште што требаше да се одржи во понеделникот од судскиот процес за бродската несреќа на бродот „Илинден” Вештото лице Игор Џурков , побара од судот дополнителен период за комплетирање на наодите од дополнителното вештачење на системот за управување со бродот, додека застапникот на оштетената страна, пак, побара да се изнесе како доказ и преведи на германски јазик, правилникот за работа на бродскиот регистер- германски „Лојд “ кој ја вршел техничката контрола на бродот “ Илинден”, како би се видело кои биле должностите и обврските на „ Лојд”, јавува Охридњуз . Димитрија Цобоски , правниот застапник на првообвинетиот Сотир Филески , побара да се види дали постои посебно овластување издадено од страна на Владата на РМ на германски „Лојд”, врз основ на кој бил извршен технички преглед на бродот и издаден сертификат во 2006 година. Следното рочиште е закажано на 6- ти јуни. Бродот „Илинден“ потона на 5 септември 2009 година, на околу 300 метри од брегот на Охридското Езеро, во близина на авто ...
сите 9 | | | веќе видена

Најмалку 353 луѓе се повредени, еден од нив критично, кога египетските безбедносни сили ги нападнаа про-палестинските демонстранти пред израелската амбасада во каиро доцна синоќа, пренесува Al Jazeera Демонстрантите за телевизијата изјавиле дека армијата и силите на МВР употребиле солзавец, гумени куршуми и боева муниција за да ги растурат илјадниците демонстранти, кои се собрале да ја одбележат 63-годишнината од „Накба“ или „катастрофата“, како што Палестинците го нарекуваат денот на создавањето на израелската држава во 1948 година. На тој датум, десетици илјади Палестинци беа протерани од своите домови, а имотот им беше конфискуван за изградба на еврејски населби. Тој процес се уште трае. Најмалку двајца од демонстрантите се ранети со боева муниција, додека другите се примени во болница поради вдишување солзавец или биле погодени од гумени куршуми. Некои од демонстрантите тврдат дека тројца демонстранти се убиени во судирите. Судирите започнале околу 23 часот, кога група демонстранти се втурнале кон ...
сите 5 | | | веќе видена

next