Исландскиот воздушен простор е затворен во неделата поради ерупцијата на најактивниот исландски вулкан Гримсвотн којашто е проследена со голем облак прашина, соопшти управата за авионски сообраќај „Исавиа“ „Се затвораат аеродромот во Кевлавик, најголемиот исландски аеодром, и исландскиот воздушен простор“, изјави портпаролката на „Исавија“, Хјордис Гудмундсдотир . Вулканот Гримсвотен во областа Ватнајоекула, во југо-источен Исланд, се активираше во саботата. Тој е најактивниот исландски вулкан кој во периодот мешу 1922 и 2004 година деветпати еруптирал. Ерупсцијата е проследена со голем облак од вулканска прашина која досегнува височина од најмалку 17 киилометри, а можеби и повеќе, рекол Еинар Кјартансон , геофизичар од метеоролошкиот завод на Исланд. Според истите податоцви, облакот од чад во саботата навечер бил повисок од 20 километри. Ерупцијата на исландскиот вулкан Еијафјатлаијокудл во април 2010 година, предизвика хаос во авионскито сообраќај на целата територија на Европа.Вулканот кој не беше ...
сите 58 | | | веќе видена

Со победата над Жан Паскал (28 г.) Бернар Хопкинс стана најстариот боксер кој освоил шампионска титула. Хопкинс (52 победи, 5 порази, 2 нерешени) на денот на мечот за титула светски првак во лесно-тешка категорија имаше 46 години, 4 месеци и 6 дена. Претходно најстар шампион беше Џорџ Формен кој победи за титула кога имаше 45 години и 10 месеци. Американецот Бернар Хопкинс го победи шампионот Жан Паскал од Канада (26 победи, 2 пораза, 1 нерешена), во повторениот меч, откако на 18 декември во првиот меч боксуваа нерешено. На Паскал ова му беше петти меч за одбрана на титулата. Понесен од успехот, Хопкинс по мечот изјави дека нема да се повлече и дека ќе го брани тронот додека на наполни 50 години. Но уште првата наредна борба ќе му биде вистински тест, против Даниел Карпата Доусон (31 победа, 1 пораз).
сите 6 | | | веќе видена

Британската морнарица денеска ја заврши мисијата на обука на припадниците на војската на Ирак, по што и последните британски војници денеска ја напуштаат оваа земја, изјави за Франс прес портпаролот на ирачката влада Али ал-Дабаг. Запрашан дали тоа значи дека во Ирак повеќе нема британски војници, портпаролот на ирачката влада одговори потврдно. Официјален Лондон минатата недела најави дека денеска ќе ја заврши обуката на припадниците на ирачката морнарица, што ќе го означи крајот на британските операции во оваа земја што започнаа во 2003. година, кога меѓународните сили, предводени од САД, извршија инвазија врз Ирак. Мнозинството британски војници што беа распоредени во Ирак се вратија дома уште во 2009. година.
сите 8 | | | веќе видена

На својот прв меч пред своите гледачи во финалето на западната конференција кошаркарите на Оклахома загубија од Далас со 87:93 (12:27, 24:25, 20:18, 31:23). Далас го врати брејкот од еден загубен меч дома, па сега поведе со 2:1 во серијата. За победата решавачка беше првата четвртина која што тексашаните ја добија со 15 поени разлика, па сите напори на Оклахома беа задоцнети, бидејќи до последниот период надоместија само 3 поени. Далас победи иако Дирк Новицки делуваше како да се одмара, па наместо редовните 30 поени постигна само 18, а имаше дури 7 загубени топки. Шон Мерион постигна исто така 18 поени, а Тајсон Чендлер имаше скромни 8 поени но и 15 скокови. Во тимот на Оклахома Расел Вестбрук беше најефикасен со 30 поени, а Кевин Дурант имаше 24 поени, 12 скокови и 5 асистенции, но ниту еден од останатите кошаркари на домаќините не направија двоцифрен учинок. Следниот четврти натпревар се игра во вторник повторно во Оклахома Сити.
сите 38 | | | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама во интервју за BBC пред почетокот на неговата европска турнеа нагласил дека повторни би наредил операција како онаа во која беше убиен Осама бин Ладен, доколку некој друг баран терорист се појави на територија на Пакистан Акцијата во којашто на 2-ри мај беше убиен водачот на глобалната терористичка мрежа Ал каеда, Осама бин Ладен во градот Аботабад само 50 килоемтри од пакистанската престолнина Исламабад во којашто учетвуваа само американски маринци, силно ги затегна односите меѓу САД и Пакистан, кој е неговиот сојузник во борбата против тероризмот . На прашањето на уредникот на BBC , што би сторил доколку лидерот на талибаните Мула Омар бил откриен во Пакистан, претседателот на САД, Барак Обама одговорил дека повторно во случај на потреба би преземал еднострана акција. „Нашата работа е заштитата нa Соединетите држави. го почитуваме пакистанскиот суверенитет, но не можеме да дозволиме некому активно да планира како ќе ги убива нашите луѓе или луѓето на нашите ...
сите 10 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов, како предводник на висока државна и црковна делегација, денеска ја започнува тридневната посета на Италија и Ватикан, по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“. Предвидено е македонскиот претседател Ѓорге Иванов во недела да ја посети античката капела при Пантеон во придружба на Даниеле Микелети , ректор на базиликата Пантеон, каде ќе присуствува и на свеченото отворање на манифестацијата со концерт на Благој Нацоск и, Ана и Олег Кондратенко , Алесандро Д Агостини и Марија Вршкова . За во понеделник најавена е средбата со поглаварот на Католичката црква, папата Бенедикт XVI-ти , а во вторник ќе биде одржан молебен на гробоѕ на Свети Кирил во рамките на манифестацијата. Во состав на делегацијата се министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски , како и заменик директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Антон Серечи .
сите 53 | | | веќе видена

Грчки премиер Јоргос Папандреу во саботата изјави дека земјата сака да го избегне преструктуирањето на државниот долг, но јасно стави до знаење дека дискусијата за различни пристапи на проблемот со долговите продолжува. Грција доби 110 милијарди евра кредитна поддршка од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за финасирање на нејзиниотдолг поголем од 330 милијарди евра, но светските финансиски пазари не се убедени дека земјата е во можност самостојно да го одржува долгот на ниво повисоко од 160 отсто од БДП, како што се претпоставува дека ќе биде во 2012 година. Меѓународните агенции го намалија рејтингот на Грција на најниско меѓу европските земји, вредноста на грчките обврзници исто така уриваат рекорд, како резултат од уверувањето во потребата од преструктуирање на државнито долг. „Преструктуирањето не се разгледува“, рече меѓу другото грчкиот премиер Јоргос Папандреу во интервјуто коешто ќе биде обајвено во неделата. Извадоци од интервјуто објавува во саботата навечер на Атинската ...
сите 8 | | | веќе видена

Бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа на север од ирачката престолнина Багдад при што убил најмалку седум луѓе а десетмина се сериозно ранети, пренесува во неделата Reuters Ројтерс повикувајќи се на извор во министерството за одбрана на Ирак. Како што дополнува во информацијата агенцијата, меѓу загинaтите најмногу се припадници на ирачката полиција. Засега не се соопштени други детали од овој терористички напад, како што го квалификувале од миниsтерството за одбрана. Според инфрмациите на агенцијата Assocaited Press , во неделата наутро во главниот град на Ирак, Багдад, се слушнале неколку експлозии. Извор на агенцијата во багдатската полиција рекол дека станува збор за експлозии во шиитската област од главниот град Садр-сити, каде што загинал еден човек, и во квартот Баја на југо-запад од градот каде загинале пет луѓе. Според соговорникот на агенцијата, во неделата наутро во Багдад биле извршени вкупно осум терористички напади.
сите 10 | | | веќе видена

Со одигрувањето на натпреварите од 38-то коло заврши фудбалскиот шампионат на Шпанија во сезоната 2010/2011. Во последната рунда беше решена единствената непозната, кој покрај Алмерија и Херкулес ќе ја напушти Примера. Последниот патник во понизок ранг е Депортиво, откако екипата на домашен терен загуби од Валенсија со 0:2. Со оглед на тоа дека Сарагоса победи кај Леванте, а Сосиедад и Хетафе одиграа без победник, на Депортиво му беше потребна победа над Валенсија за во тој случај второлигаш да стане Мајорка. Сепак екипата од „Риазор“ во новото првенство ќе игра во Сегунда. Резултати од 38-то коло: Малага-Барселона 1:3 Реал Мадрид-Алмерија 8:1 Херкулес-Спортинг 0:0 Осасуна-Виљареал 1:0 Реал Сосиедад-Хетафе 1:1 Еспањол-Севиља 2:3 Мајорка-Атлетико Мадрид 3:4 Расинг-Атлетик Билбао 1:2 Депортиво-Валенсија 0:2 Леванте-Сарагоса 1:2.
сите 13 | | | веќе видена

Песочната бура што зафати делови од Индија предизвика смрт на најмалку 41 лице во последните 24 часа во сојузната држава Утар-Прадеш, пренсува Times of India. Во невремето во саботата биле повредени уште 30 луѓе. Во последните три дена, вкупниот број настрадани во песочната бура се зголеми над 80 загинати. Силата на ветерот во епицентарот достигнува над 70 километри на час. Железничкиот и патниот сообраќај, како и далноводите за електрична енергија претпреле сериозни оштетувања, пишува индискиот весник. Поројните дождови кои ја следат бурата,исто така, нанесле големи штети на плантажите со манго и посевите на пченица./крај/рн/сн
сите 7 | | | веќе видена

Чадот од најактивниот исландски вулкан Гримсвотн на југо-исток од земјата кој еруптираше во саботата навечер, се издига на надморска височина од 20 километри, пренесува Reuters во неделата. Авионските летови во радиус од 222 километри од вулканот се забранети. „Ја затворивме за авијацијата областа на вулканот на неодредено, додека видиме какво влијание влијанието на летовите ќе има вулканската пепел“, изјавил претставникот на Одделот за цивилно воздухопловство „Исавиа“, Хордис Гудмундсдотир. Владини претставници изјавија дека активноста на вулканот нема да влијае врз летови на небоот над на Европа во следните 24 часа. Од неделата наутро, на подрачјето на вулкан силни ветрови. „Не веруваме дека ерупцијата на Гримсвотн ќе влијае на каков и да е начин врз авионскиот сообраќај од и кон Исланд, а ниту на земјата на јкаков и да е начин“, изјавил директорот за односи со јавноста на авиокомпанија „Ајслендер“, Гудн Арнгримсон. Ерупцијата може да трае неколку дена. Според весникот „Morgunbladid“, сегашната ...
сите 53 | | | веќе видена

Мадриѓаните ја завршија сезоната со најуверливата победа од 8:1, на својот „Сантјаго Бернабе“ совалчдувајќи ја Алмериа, при што Роналдо го постави новиот рекорд на најсилната шпанска фудбалска лига Португалецот Кристијано Роналдо на овој меч го постави рекордот уште во 4 минута а во 76 минута со вторито негов денешне погодок стигна до бројката од 40 голови постигнати во една сезона. Со тоа го надмина за два гола рекордот што во 1990 г. го потврди со 38 погодоци Хуго Санчез исто така од Реал Мадрид а претходно во 1951 г. го постави Телм Зара од Атлетико Билбао . Роналдо оваа година постигна вкупно 53 голови, 40 во Примера, шест во Лигата на шампионите и седум во Копа дел Реи. Против Алмериа стрелци уште беа Адебајор во 31, 52 и 73, Карим Бензема во 48 и 63 и Жозел во 87 минута, додека за гостите стрелец беше Уче во 33 минута. Реал сезоната ја заврши на втората позиција зад најголемиот ривал Барселона , освојувајќи 92 бода и постигнувајќи 102 погодоци, додека мрежата на неговиот репрезентативен голман ...
сите 30 | | | веќе видена

Околу 30 деца се затрупани при одрон во едно сиропиталиште во централна Малезија, а засега се извлечени две тела, соопшти тамошната полиција Пожарникарите и локалното население извлекле пест тешко повредени деца, кои итно се префрлени во болница. Според полициски извори, поројниот дожд најверојатно предизвикал одрон во кој денеска попладне било затрупано сиропиталиштето во државата Селенгор во централна Малезија. Истиот извор додава дека дождот што продолжува да паѓа ја отежнува спасувачката акција.
сите 5 | | | веќе видена

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ презентираше сознанија дека лидерот на опозицискиот СДСМ, Бранко Црвенковски го ставил под хипотека во Комерцијална банка целиот имот на партијата на „Бихаќка“ Според ВМРО-ДПМНЕ, станува збор за 2.000 метри квадратни, каде што се наоѓаат просториите и 2.700 метри квадратни дворно место. Ова, како што тврдат одладејачката впартијат, било објавено во Службен весник број 66 на 12 мај 2011 година, а проценката за имотот е повеќе од шест милиони евра. „Највидливо е тоа што Бранко Црвенковски признава дека ги губи изборите и дека потоа СДСМ во обид да се реформира ќе сака да го исфрли од шефовското столче. Знае дека после поразот на 5 јуни ќе мора да си оди. Затоа сега прави логистика за да си ја засили својата позиција во СДСМ и да се спротивстави на заминувањето од политиката. Шемата е едноставна, Бранко го заложува имотот на партијата кај својот пријател Хари Костов во Комерцијална Банка кого во минатото го постави за Премиер, за подоцна во внатрепартиската битка да се закани ...
сите 24 | | | веќе видена

СДСМ ќе ги преиспита законите и ќе ги преполови казните, вети партискиот кандидат за премиер, Радмила Шекеринска, на промоцијата на штаб на СДСМ во центарот на Скопје Идејата за ваквото намалување, како што рече Шекеринска, дошла по жалбите што во текот на кампањата ги добиле од граѓаните. „Само минатата година, секој граѓанин во нашата држава платил просечно 160 евра казни и надоместоци. Новата Влада на Социјалдемократскиот сојуз тоа ќе го промени. Буџетот нема да го полниме со казни, туку со вистински инвестиции. И затоа во првите 100 дена од владата на Социјалдемократскиот сојуз ќе ги преиспитаме сите закони и ќе ги преполовиме казните кои досега удрија многу силно врз грбот на граѓаните на Македонија“, изјави Шекеринска. Запрашана за оценка на досегашниот тек на кампањата, Шекеринска со став – граѓаните сакаат да чујат конкретна понуда, порачувајќи дека нејзината партија ќе води позитивна кампања. Во врска со појавата на одредени инциденти, Шекеринска повика на функционирање на институциите ...
| | веќе видена

Како ефтин популизам од ВМРО-ДПМНЕ ги оценија настапите на кандидатот за премиер на СДСМ, Радмила Шекеринска, според која, во Македонија се живее сиромашно Како што рече партискиот портпарол, Александар Бичиклиски , Шекеринска и лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски се виновни за сиромаштијата, а говореле и за работи што не ги познавале. „Три дена Радмила Шекеринска бега да одговори: Дали е спремна да се откаже од својот луксузно опремен стан од 150 м2 во населбата Тафталиџе, или од својата скапа викендица во Маврово за која Шекеринска се фалеше во весниците? Дали Радмила Шекеринска е спремна да се откаже од најновиот автомобил мерцедес кој вреди околу 150 илјади евра? Или пак, од своите скапи и брендирани чанти вредни десетици илјади евра?“, праша Бичиклиски, кој додаде дека е потценување што на граѓаните од страна на опозицијата им се дели локум и кафе во рамки на кампањата.
| | веќе видена

СДСМ нема да се бави со вашата ниска и валкана реторика, ниту пак ќе применува иста стратегија, се вели во реакцијата на СДСМ, на прес конференцијата што ја одржа портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски „Ние нашата кампања нема да ја менуваме, ќе продолжиме позитивно со промоција на вистинските решенија за проблемите со кои ја затрупавте државата. Од врата до врата, ќе зборуваме со и за граѓаните на Република Македонија“, се вели во реакцијата на СДСМ.
сите 3 | | | веќе видена

Македонија е европска земја и има свое место во Европската унија. Не постои сомневање дека наскоро вашата земја ќе стане дел од ЕУ заедно со другите земји во регионот и по ова прашање нема друга опција, истакна при својата денешна посета на Охрид, шведската европратеничка, Ана Ибрисагиќ „Во однос на Македонија и нејзиниот прием во европското семејство воопшто не постои сомнеж кај поголемиот дел од европратениците. Има уште прашања кои треба да се решат, но она што досега е направено во однос на реформите, се оценува како позитивно. Особено што се однесува на извршените реформи во јавната администрација, правосудството и образованието. Македонија, како релативно млада земја со изградено солидно образование покажува зрелост за пристап кон Европската унија“, рече Ана Ибрисагиќ на заедничката прес конференција со нејзиниот домаќин, носителот на листата за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ во И.Е.бр. 5, Антонио Милошоски , пренесува OhridNews . Како што потенцира Милошоски, ваквите средби се доказ дека ВМРО- ДПМНЕ, како ...
| | веќе видена

Можеме слободно да кажеме дека токму Груевски и неговиот омилен коалиционен партнер, Амди Бајрам, ќе ги вратат редиците пред странските амбасади Ова денеска го изјави Гордан Георгие в, потпретседател на СДСМ, при тоа додавајќи дека македонските власти и МВР биле алармирани за опасноста од враќање на визите од страна на европските институции уште пред 14 месеци. „Овој документ на МВР е доказ дека државните органи уште од декември 2010 година знаеле дека организатор на превозот на лица кои бараат азил во земјите на ЕУ, е патничката агенција „Скај Вин“. Управител на агенцијата е синот на Амди Бајрам , коалиционен партнер на ДПМНЕ и кандидат за пратеник во ИЕ2, Елвис Бајрам , инаку градоначалник на Шуто Оризари“, рече Георгиев. Тој, презентирајќи го документот, додава дека МВР била запознаена дека агенцијата на Елвис Бајрам најмалку еднаш неделно, со два автобуси, во периодот од јануари до октомври 2010 пренесувала патници во земјите на ЕУ. „Затоа, глумењето на активитет на кој сме сведоци во ...
сите 7 | | | веќе видена

Реализација на евроатланските амбиции на Македонија и нејзин економски развој се главните приоритети на партијата „Достоинство“, која денеска на собир во Општина Карпош ги презентираше кандидатите на листата од првата изборна единица. Партискиот лидер, Стојанче Ангелов порача дека партија ќе се залага за одбрана на достоинството на државата, пред се преку нудење решенија за нејзин економски развој. „Држава со слаба економија не може да си го чува своето достоинство. Ние како политичка партија, со помош на врвните бизнисмени, меѓу кои е и господинот Ристо Гуштеров, ќе направиме сè за економско заздравување на нашата држава. Доста беа детски игри. Доста им дозволувавме на деца, на млади, неискусни и некомпетентни кадри да ја водат и управуваат државата. Ние ќе понудиме чесни, образовани, високо стручни, искусни и компетентни кадри во сите сфери на општествениот живот“, рече Ангелов. Носителот на листата, бизнисменот Ристо Гуштеров на собирот рече дека приоритет за земјата е нејзино зачленување на ...
сите 3 | | | веќе видена

next