Јапонскиот парламент денеска му изгласа доверба на премиерот Наото Кан, кој неодамна одби да поднесе оставка поради критиките за лошо управување со кризата предизвикана од земјотресот на 11 март Од вкупно 480 пратеници во долниот дом на парламентот, доверба на Кан му искажаа 293, додека 152 беа против. Останатите пратеници беа отсутни или воздржани. Кан за време на седницата изјави дека е подготвен да поднесе оставка, но откако земјата ќе закрепне од последиците од разорниот земјотрес и цунамито, при што загинаа или исчезнаа околу 24.000 лица. Тој ги повика пратениците да му овозможат да остана на функцијата, ветувајќи дека ќе ги удвои напорите со цел земјата да ја надмине кризата. Кан, кој на премиерската функција се наоѓа само една година, беше критикуван бидејќи не одговорил доволно брзо на кризата.
сите 5 | | | веќе видена

Бразилскиот Сантос е првиот финалист на Копа Либертадорес. Сантос во реваншот со Церо Портено од Парагвај одигра 3:3 пред своите гледачи и благодарејќи на победата од 1:0 во првиот меч нагости се пласира во финалето Бразилците го контролираа мечот. Рано поведоа со 2:0 со головите на Зе Едуардо (2`) и автоголот на Барето (28`). На 2:1 намали Бенитез (31`) но во последната минута од првото полувреме Сантос повторно поведе со два гола предност по погодокот на Неимар. Во второто полувреме Парагвајците постигнаа два гола преку Луцер (60`) и Фабр (81`) но немаа сили за подвиг. Во финалето Сантос го чека победникот од Велез Сарсфилд (Аргентина) и Пењарол (Уругвај). Пењарол во првиот меч на домашен терен победи со 1:0.крај
сите 6 | | | веќе видена

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас смета дека има промени во пристапот на Македонија во однос на спорот со името Впечатокот шефот на грќката дипломатија Димитрис Друцас го сподели на настап во Атина, каде говореше за бројни прашања од грчката надворешна политика, вклучувајќи го спорот со името. Според Друцас, нема контрадикторност во фактот што Грција е еден од најгласните поддржувачи за интеграцијата на западниот Балкан во Европската Унија, во исто време кога има застој во македонската интеграција поради спорот со името. Друцас смета дека по доаѓањето на власт на премиерот Јоргос Папандреу, по негова иницијатива биле засилени личните контакти со македонските лидери, како поддршка на процесот што се води во рамки на Обединетите Нации. Шефот на грчката дипломатија, кој честопати ја обвинуваше Македонија за некоструктивност, сега вели дека има промени во пристапот на Скопје кон спорот. „Нашиот впечаток е дека, полека но сигурно, има промена на пристапот од страна на Скопје“, рече Друцас во ...
сите 21 | | | веќе видена

Австрија во сабота привремено ќе воведе контроли на граничните премини, како мерка на претпазливост пред Светскиот економски форум (WEF), што на 8 и 9 јуни ќе се одржи во Виена Австриското Министерство за внатрешни работи со денови ги планира мерките на безбедност пред конференцијата, на која се очекува да се соберат над 500 високи претставници од светот на политиката и бизнисот. Со цел да се спречи доаѓањето на насилни антиглобалистички групи, кои вообичаено ги следат конференциите на WEF, Австрија одлучи од сабота, до наредната недела, да воведе гранични контроли. Како што беше вообичаена практика порано, надлежните органи ќе ги сопираат патниците и ќе им ги контролираат патните исправи Истовремено се јавува дека во виенскиот затвор ќе биде подготвено цело одделение за можно приведување на насилните демонстранти.
сите 4 | | | веќе видена

Најмалку 23 полицајци и шестмина цивили загинаа во северозападен Пакистан во нападот на талибани на контролен пункт во близина на границата со Авганистан, соопштија локалните власти „Стотина пакистански и авганистански талибани, тешко вооружени го нападнаа и го заземаа контролниот пункт на полицијата во Шалтало, во областа Дир, недалеку од племенските зони, кои се упориште на пакистанските талибани“, изјави начелникот на локалната полиција, Кази Џамил ур-Реман . Тој информираше дека војската успеала да ги потисне талибаните и да го поврати контролниот пункт, додавајќи дека судирите се уште траат. Контролниот пункт Шалтало се наоѓа десетина километри од пакистанската граница со авганистанската покраина Кунар, во која талибаните се мошне активни.
сите 6 | | | веќе видена

Лошите вести од американскиот пазар на труд и од индустријата предизвикаа голем пад на водечките индекси на Вол Стрит, за над два отсто, што е најголем дневен пад од август минатата година Индексот Дау Џонс потона за 279 поени на 12.290, што е пад од 2,22 отсто, С&П падна за 2,28 отсто на 1.134 поени, додека Насдак се намали за 2,23 отсто на 2.769 поени. Стравувањата на инвеститорите од забавување на закрепнувањето на американското стопанство вчера беа потврдени по објавувањето на податоци за состојбите во индустријата и пазарот на работна сили, кои се пониски од очекувањата. Индексот на индустриска активност во мај падна од 60,4 поени на 53,5, што е значително повеќе од очекуваното, иако движењето на тој индекс над 50 поени укажува на раст на активностите. Според најголемата американска агенција за вработување, приватниот сектор во мај отворил 38.000 нови работни места, што е значително помалку од 177.000 отворени во април
сите 4 | | | веќе видена

Холандскиот напаѓач Руд ван Нистерлој го напушти германскиот бундеслигаш Хабургер СВ и својата богата кариера ќе ја продолжи во шпанскиот прволигаш Малага Овој трансфер на 35-годишниот поранешен холандски репрезентативец ќе биде остварен под услов успешно да минат лекарските прегледи. Во тој случај Руд ван Нистерлој ќе потпише едногодишен договор со Малага . На „Ла Росаледа“ Холанѓанецот доаѓа без отштета, откако му истече 18-месечниот договор со Хамбургер СВ . Малага ќе биде седмиот клуб во успешната и богата кариера на Нистелрој. Еден од најквалитетните напаѓачи во историјата на холандскиот и европски фудбал кариерата ја започна во домашниот клуб Ден Бош , а потоа се пресели исто така во холандскиот прволигаш Хееренвен , но само по една сезона мина во побогатиот ПСВ Ајндохове н, исто така во холандската најсилна лига. Во ПСВ мина три сезони а потоа пет години настапуваше за Манчестер јунајтед , а од 2006 до 2010 година го носеше дресот на Реал Мадрид . Ван Нистерлој во текот на својата досегашна ...
сите 13 | | | веќе видена

И покрај кампањата на организацијата за заштита на околината и протестите на домашното индијанско население, Бразил издаде конечно одобрение за почетокот на градбата на контроверзната брана во регионот Амазон Станува збор за големата хидроцентрала Бело Монте којашто ќе биде трета по големина во светот. „Бразилскиот институт за околина (IBAMA) му издаде на конзорциумот на компанијата ’Норте Енерџи’ официјална лиценца со којашто се одобрува градењето на хидроцентралата Бело Монте на реката Ксингу во Амазон чија сила ќе биде 11233 мегавати“, соопшти во средата владиното тело задолжено за оваа проблематика. Индијанските заедници во овој регион, зелените и Католичката црква пред повеќе од една година покренаа кампања против градењето на оваа хидроцентрала со којашто ќе се поплават 500 квадратни километри почва крај реката Ксингу, во западната амазонска држава Паре и според официјалните податоци ќе принуди на иселување над 16 илјади луѓе. Нивната борба ја популаризираа ѕвезди како што се канадскиот режисер на ...
сите 3 | | | веќе видена

Во пријателски фудбалски натпревар одигран во Абуџа, репрезентацијата на Нигерија пред 30 илјади гледачи ја декласираше фаворизираната Аргентина со 4:1 Сепaк, „гаучсоите“ во Нигерија допатуваа со бездрвната екипа без најдобрите фудбалери, но сепак фудбалската јавност не очекуваше избраниот тим на земјата на неколкукратниот светски и јужноамерикански шампион предводен од стратегот Серџо Батиста да доживее убедлив пораз од домашната селекција. Головите за Нигерија ги постигнаа Икечукву Уче во 10 и 40, Виктор Обина во 27 минута од пенал и Емануеле Еменике во 52 минута, додека од целосно срамен пораз без постигнат погодок Аргентина ја спаси од пенал Мауро Босели и тоа во петтата минута од судиското продолжение.
сите 5 | | | веќе видена

Сирискиот претседател Башар ал-Асад најави формирање тело задолжено за „националниот дијалог“ и почна со ослободување на стотици политички затвореници Овој потегна на претседателот на Сирија, Башар ал-Асад се оценува како обид да ги смири масовните протести кои од март ја потресуваат неговата земја и покрај бруталните репресивни мерки што се преземаат за задушување на народното незадоволство. Истовремено УНИЦЕФ соопшти дека најмалку 30 деца се убиени со истрели од огнено оружје во рамките на досегашните репресии од страна на безбедносните сили на Сирија. Според организацијата за заштита на човековите права, од средината на март се убиени повеќе од 1.100 цивили а најмалку 10 илјади се уапсени. Во средата еден цивил е убиен во градот Растан во централниот дел од земјата, а 20 мртви тела се довезени во државната болница во градо Хомс во истоимената сириска провинција, изјавил претставникот на сириското здружение за човекови права со седиште во Лондон, Рами Абдел-Рахман , но не прецизира кога и како настрадале ...
сите 10 | | | веќе видена

Досегашниот претседател на Меѓународната фудбалска федерација ФИФА, Сеп Блатер доби мандат и следните четири години да ја води светската фудбалска асоцијација Седумдесет ипет-годишниот Сеп Блатер беше избран за старо-нов претседател на ФИФА на денешниот изборен Конгрес и за него гласаа 186 од вкупно 203 делегати, со што си го обезбеди четвртиот последователен претседателски мандат. „Сакам да се заблагодарам на укажаната доверба. Во идните четири години ќе ја вложам сета своја енергија и знаење за доброто на оваа организација“, изјави Швајцарецот Блатер. Блатер на чело на ФИФА се наоѓа од 1998 година, а неговиот избор во средата беше проследен со низа скандали, како што се повлекувањата на некои континентални федерации, барања за ревизии за корупција и најави за повлекување на најголемите спонзори на организацијата.
сите 24 | | | веќе видена

Меѓународната организација на трудот (ILO) мора да стане застапничка на оние кои бараат повеќе социјална правда и радикални промени во процесот на глобализација Ова во средата го истакна директорот на секретаријатот на ИЛО, Хуан Сомавиа по повод отворањето на 100-то собрание на организацијата. Тој во својот говор наведе дека на улиците и плоштадите од многу земји во светот, сведоци сме дека се раѓа ново социјално и народно движење кое го предводат младите и коешто е кадро да го промени светот. Тие млади луѓе, како што рече Сомавиа пред повеќе од илјадници делегати од целиот свет собрани во Женева кои таму ќе бидат 17-ти јуни, се „гласноговорниците на 3,5 милијардите молчаливи во светот“ чии примања се еднакви со оние на 61 милион најбогати луѓе на светот. Луѓето коишто протестираат особено последниве месеци во своето, од плоштадот Тахрир до Пуерто дел Сол, како што вели Сомавиа, го изнесуваат барањето кое е познато во оваа најстара организација на Обединетите нации - за достоинствен труд и право на ...
сите 3 | | | веќе видена

Воените сили на земјите од Персискиот залив распоредени на средината од март во Бахреин за да помогнат во задушувањето на анти-владините протести , и натаму остануваат во Бахреин Оваа одлука којашто за дневниот весник „Ашкар ал-Авсат“ ја соопштил висок воен функционер е донесена и покрај тоа што во средата е укината вонредната состојба во Бахреин. „Тие сили ќе останат во Бахреин до моментот кога веќе нема да бидат потребни“, изјавил командантот на одбранбените сили шеикот Калифа Бен Ахмед ал-Калифа. Саудиска Арабија во Бахреин испрати повеќе од илјада војници, а Обединетите Арапски емирати околу 500 што бахреинската опозиција го нарече „странска окупација“. Техеран жестоко ја осуди саудиската воена интервенција во Бахреин, земја во којашто како и во Иран живее мнозинско шиитско население, но с него владее сунитска династија. Поддржувачите на протестите во Бахреин преку интернет и натаму повикуваат на демонстрации. Во повикот од средата упатен преку социјалната мрежа Фејсбук „коалицијата на младите ...
сите 2 | | | веќе видена

НАТО денеска ја продолжи воената операција во Либија до крајот на септември, првично одобрена за 90 дена, соопшти генералниот секретар на алијансата, Андерс Фог Расмусен „НАТО со своите партнери одлучи да ја продолжи мисијата во Либија за уште 90 дена“, изјави Андерс Фог Расмусен преку соопштението. „Оваа одлука испраќа јасна порака до режимот на Моамер Гадафи: решени сме да ја продолжиме нашата операција во заштита на либискиот народ“ рече Расмусен. Тој додаде дека ќе продолжи со напорите за исполнување на мандатот на Обединетите нации. „Нашата одлука, исто така, испраќа јасна порака до либискиот народ дека НАТО, неговите партнери и меѓународната заедница во целина се со нив“, вели Расмусен. Генералниот секретар рече дека сите го уверуваат либискиот народ дека може сам да ја гради својата иднина и дека денот кога тоа ќе биде можно се приближува. НАТО ја презеде командата на воените операции во Либија на 31 март.
сите 3 | | | веќе видена

Денеска на Македонска берза за хартии од вредност, беше остварен промет во износ од 11.437.579,34 денари. Од овој промет 10.931.025,34 денари беа реализирани на Официјалниот пазар за хартии од вредност, додека на Редовниот пазар прометот изнесуваше 506.554,00 денари Индексот МБИ10 денес се намали за 0,10% и изнесуваше 2.677,33 поени. МБИД се намали за 2,55% и изнесуваше 2.706,65 поени, додека ОМБ се зголеми за 0,03% и изнесуваше од 117,69 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Алкалоид АД Скопје во износ од 4.070.395,00 денари по просечна цена од 4.547,93 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Комерцијална банка АД Скопје со која беше остварен 1.760.716,00 денари промет по просечна цена од 3.869,71 денари. Трета беше акцијата на Гранит АД Скопје со остварени 1.155.773,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 612,49 денари . Најтргувана од обврзниците беше Обврзницата за старо девизно штедење . Оваа обврзница се тргуваше по просечна цена од ...
сите 8 | | | веќе видена

На тема Република Ирска, денеска во Охрид прес конференција одржа селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Мирсад Јонуз На половина од квалификацискиот циклус тој смета дека шансите за пласман на едно од првите три места во групата не се загубени. “На половина од циклусот ќе се приближиме до врвот колку што сега сме далеку од него. Бодовите од оваа средба ни се потребни исто колку што им требаат и на Ирците“, рече Јонуз. Тимот и тактиката за натпреварот со Ирска сè уште не е познат, но Јонуз најавува дека нема да отстапи од офанзивната варијанта со тројца напаѓачи. “Ирска игра сосема различно дома и во гости. Мораме да ги натераме фудбалерите да играат, брзо да се трансформираат и да се движат без топка“, смета селекторот. Во офанзивата проблеми на Јонуз му задава повредата на Ацо Стојков, кој по претпладневниот тренинг е ослободен од обврските. Дополнителни главоболки за селекторот е и повредата на Горан Попов, чиј настап е неизвесен. Ако е за утеха Ирците во Скопје ќе играат без Дан, ...
сите 32 | | | веќе видена

Селекторот на Аргентина за претстојното првенство на Јужна Америка ќе ги има на располагање сите ѕвезди и ќе има селекција за стравопочит Аргентина со оглед дека ќе биде домаќин на шампионатот и дека во тимот ќе ги има Меси, Тевез, Ди Марија, Игуаин, Агуера, Милито, Маскерано ќе биде најголем фаворит за освојување на титулата. Батиста ќе настапи со следниот состав: Голмани: Серхи Ромеро (Аз Алкмар), Хуан Пабло Каризо (Ривер Плата) и Маријано Андухар (Катанија). Одбрана: Габриел Милито (Барселона), Езекиел Гарај (Реал), Николас Бурдисо (Рома), Хавиер Занети (Интер), Николас Пареха (Спартак М.), Маркос Рохо (Спартак М.), Пабло Забалета (Манчестер Сити), Фабијан Монзон (Бока Јуниорс). Среден ред: Хавиер Маскерано (Барселона), Лукас Билија (Андерлехт), Евер Банега (Валенсија), Естебан Камбијасо (Интер), Хавиер Пасторе (Палермо), Диего Валери (Ланус), Фернандо Гаго (Реал), Енцо Перез (Естудијантес де Ла Плата). Напад: Лионел Меси (Барселона), Анхел Ди Мариа (Реал), Гонзало Игуаин (Реал), Серхи Агуеро ...
сите 3 | | | веќе видена

Во основното јавно обвинителство англискиот експерт за авионски несреќи Едвард Пули го презентираше извештајот и неговата експертиза за падот на армискиот хеликоптер кај катлановско Блаце Во несреќата загинаа 11 македонски војници. Постапката е тајна и од судот и Обвинителство не изнесуваат никакви податоци околу новите моменти во истрагата. Единствен кој беше расположен да даде појаснување околу експертизата беше токму Пули. Тој по средбата со обвинителот изјави: “Мојата задача беше да ги проверам сите докази кои беа презентирани од претходните истраги и да го дадам моето мислење за заклучокот од тие истраги како и мои погледи во однос на спроведување на истрагата. Вчера го предадов мојот извештај и можам да ви кажам дека како и за секоја несреќа има серија од настани кои може да придонесат за несреќа. И ако се вратиме назад всушност ќе сфатиме дека се работи за ризиците кои не можат да се предвидат, и тоа не само луѓето кои го најдоа леталото или го контролираа. Овие ризици не биле предвидени и ...
сите 19 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи утре ќе започне со дистрибуција на избирачките списоци и гласачките ливчиња од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола до сите 84 Општински изборни комисии „Министерството за внатрешни работи ќе ги преземе сите потребни мерки и активности согласно законските овластувања и надлежности за обезбедување на изборниот материјал, негово безбедно дистрибуирање и предавање на Општинските изборни комисии во рок од 72 часа пред денот определен за гласање, а потоа и негово предавање на избирачките одбори во рок од 24 часа пред денот на гласањето (2964 избирачки места). Доставувањето на изборниот материјал ќе се направи по претходна координација и доставено барање од Државната изборна комисија за обезбедување на доставувањето на изборниот материјал“ соопштуваат од МВР. За обезбедување на транспортот на изборниот материјал ќе се формираат полициски мото-патроли. Секој конвој ќе биде обезбеден со најмалку два автомобили, со полициски службеници од ЕБР и полициски советник од Секторот за ...
сите 30 | | | веќе видена

Двајца дебрани, на околу дваесетгодишна возраст, минатиот месец пукале со калашников пред Основниот суд во Дебар и во близина на Градскиот пазар во Дебар, соопштуваат од МВР Со автомобил „ауди“ првин застанале пред Основниот суд и од возилото извадиле автоматска пушка и почнале да пукаат. Истото го сториле и кај Градскиот пазар каде испукале неколку куршуми и предизвикале опасност по животот на граѓаните. Вчера бил извршен претрес во домот на двајцата пријавени, при што кај едниот била пронајдена автоматска пушка со бајонет од кинеско потекло. Во близина на судот биле пронајдени чаури, кои заедно со пушката биле предадени на вештачење. Против двајцата е поднесена кривична пријава за “предизвикување општа опасност“ и “недозволено изработување, држење и тргување со оружје и распрскувачки материи“. Вториот од осомничените е се уште во бегство, а на првоосомничениот му е одреден триесетдневен притвор.
сите 9 | | | веќе видена

next