Против поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, може да биде покренато уште едно кривично дело, за набавка на вакцини за време на епидемија од „свински грип“ во 2009 г., изјави денеска во Врховната Рада (парламентот) првиот заменик на главен обвинител на Украина, Ренат Кузмин Против Јулија Тимошенко во Украина веќе се покренати три кривични предмета. Првиот се однесува на злоупотребата на парите доделени на Украина од продажбата на квотите за емисии на стакленичките гасови во рамките на Протоколот од Кјото. Втората се однесува на нелегалното, според државниот обвинител на Украина, купување амбулантни возила по надуени цени. За овие два случаја, истрагата најави дека може да се спојат во една постапка. Исто така, обвинителството покрена постапка против поранешната украинска премиерка и претседателски кандидат во врска со потпишувањето на договорите за гас со Русија во 2009 г., според кој Тимошенко е обвинета за злоупотреба на службената положба и овластувањата предизвикувајќи штета за државата. ...
сите 4 | | | веќе видена

Речиси 40 проценти од светското богатство се наоѓа во рацете на околу еден отсто од домаќинствата во светот, покажа најновата студија која укажува на се’ поизразена нееднаквост по последната глобална криза Бројот на богати домаќинства зглемен е за 12 проценти во 2010 година, се вели во студијата на Boston Consulting Group. Во рацете на тие домаќинства минатата година се наоѓаше 39 проценти оде вкупното светско богатство, наспроти 37 проценти во 2009 година. И покрај тоа што беа во центарот на светската финансиска криза, САД имаат далеку најголем број на милионерски домаќинства, 5,2 милиони, што е 1,3 проценти повеќе отколку во 2009 година. Јапонија е на второто место, со 1,53 милионерски семејства, а Кина е трета, со 1,11 милиони. Пазарите во раст во Азија можат да очекуваат најглем раст на бројот на богати домаќинства, со оглед на тоа дека нивниот удел минатата година се зглемил за 2,9 проценти во однос на претходната година., се наведува во студијата. Малата азиска еконмска сила Сингапур бележи ...
сите 7 | | | веќе видена

Вкупно 16 лица, сопственици на кладилници и поранешни фудбалери се уапсени во масовната истрага на полицијата за местење фудбалски натпревари во италијанската Серија Б и Серија Ц. На некои од нив им е одреден притвор во затвор, а на други домашен притвор Меѓу уапсените е и поранешниот голгетер и капитен на Лацио и поранешен фудбалски репрезентативец Џузепе Бепе Сињори , па Мауро Брешан поранешен фудбалер на Фиорентина , Џенова , Фоџа и Каљари . И Стефано Бетарини поранешен фудбалер на Интер , Парма , Каљари , доби лисици на рацете. Бетарини кој уште како фудбалер доби петмесечна суспензија за местење резултати сега работи како спортски коментатор, но во јавноста е познат и како сопруг на ТВ водителката Симона Вентура . Акцијата опфати неколку градови, Бари, Комо, Болоња, Римини, Пескара, Анкона, Равена, Беневенто, Рим, Торино, Неапол и Ферара. Засега истрагата открила дека уапсените влијаеле на резултатите на фудбалски мечеви со цел да се оствари имотна полза,
сите 19 | | | веќе видена

Словенечкиот дневен весник Delo во средата пишува дека процесот против Ратко Младиќ, со оглед дека Горан Хаџиќ е сè уште во бегство, би можел да биде последен пред затворањето на Меѓународниот суд за воени злосторства на просторите на поранешна Југославија „Судењето на Ратко Младиќ во Хаг ќе биде процес против воениот командант на босанските Срби и само фластер на раните на семејствата на жртвите на геноцидната политика, но иако апсењето на Младиќ е чекор кон помирувањето, тоа нема да ја исполни својата цел, што ја поставија основачите на Трибуналот“, оценува Delo . Весникот пишува дека Слободан Милошевиќ во затворската ќелија се простил од животот и пред да му биде докажана вината, а судот се откажа од обвинението за геноцид против поранешната претседателка на Република Српска, Билјана Плавшиќ , која ја призна вината за злосторства и прогон на Бошњаци и Хрвати. „Од тој агол на гледање процесот против поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ, што се радува што заедно со Младиќ ќе се обиде да ...
сите 70 | | | веќе видена

Поплавите без преседан и бурите што ги погодија клучните извозни гранки, како што се јагленот и железната руда, предизвикаа пад на австралиска економија од 1,2 отсто во првиот квартал, соопшти денеска владата во Канбера Станува збор за најголемото тримесечно смалување на бруто-домашниот производ од 1991. година, кога Австралија ја доживеа својата последна рецесија. Поплавите и циклоните нанесоа штета во производството од 13 милијарди американски долари, соопшти Државната статистичка канцеларија. Властите очекуваат „силен напредок“ во вториот квартал благодарејќи на силата на економијата на земјата. Австралија беше единствената богата земја што ја избегна рецесијата за време на светската финансиска криза, но официјалните податоци денеска укажуваат на многу големата зависност на стопанството од увозот на кинески суровини.
сите 3 | | | веќе видена

„Стопанска банка“ Скопје ќе подели 36 денари бруто дивиденда за секоја приоритетна акција, извести банката Оваа одлука била донесена на последната сесија на акционерите одржана на 27 мај, годинава. Последен ден со право на дивиденда е 15 јуни годинава, а датум на евиденција на кој ќе се определи листата на акционери е 20 јуни. Дивидендата ќе биде исплатена на 24 јуни годинава. Дивидендата ќе се исплаќа на датумот на исплата и банката ги повикува акционерите да носат со себе валиден документ за лична идентификација при исплатата на дивидендата. Вчера оваа акција на Македонската берза беше истргувана по цена од 410 денари што претставува највисока годишна цена, а воедно постигна дневен пораст од 2,5 отсто.
сите 3 | | | веќе видена

Роберто Батели од Словенија ќе ја предводи меѓународната набљудувачка мисија на ОБСЕ за изборите на 5-ти јуни, соопштуваат од организацијата За Роберто Батели , ова ќе биде петти изборен процес што го набљудува во Македонија. „Со нетрпение очекувам да го проследам остатокот од кампањата и ќе бидам среќен доколку на денот по изборите ќе можат да известам за мирни и чисти избори“, вели Батели преку писмена изјава. Предвидено е Батели првичните оценки на ОБСЕ за изборниот процес да ги изнесе на 6-ти јуни, ден по изборите.
сите 9 | | | веќе видена

Јапонското производство на автомобили и извозот во април претрпеа рекорден пад за повеќе од 60 отсто, по катастрофалниот земјотрес и цунамито од 11-ти март, соопшти јапонското здружение на автомобилски производители Вкупното домашно производство на автомобили, камиони и автобуси е намалено во април за 60,1 отсто во однос на истиот период една година порано, откако големата природна катастрофа доведе до затворање на цела редица постројки и го прекина синџирот за снабдување, соопшти здружението на автомобилските производители во Јапонија. Извозот на јапонските возила, пак, се намалил за 67,8 отсто во однос на истиот период минатата година. Тоа претставува најголем забележан пад на производството и извозот, изјави портпаролката на здружението за АФП. Производството на возила во Јапонија во април паднала на 292.0011 од 731.829 возила забележани истиот месец лани, додека извозот е намален на 126.061 возило наспроти 391.540 извезени во април 2010-та, се наведува во соопштението на здружението на јапонските ...
| | веќе видена

Со подобра игра во второто полувреме Мајами го победи Далас со 92:84 и поведе со 1:0 во серијата до четири победи во големото финале Леброн Џејм (24 п. 9 ск. 5 ас.) и Двејн Вејд (22 п. 10 ск. 6 ас.) го предводеа Мајами до првата победа. Крис Бош одлично го одработи мечот со 19 поени и 9 скокови. Во Далас Дирк Новицки по обичај беше најефикасен (27 п. 8 ск.), а помош имаше само од Шон Мерион (16 п. 10 ск.) и Џејсон Тери (12 п.). Останатите играчи прикажаа слабо издание посебно Предраг Стојаковиќ кој за 15 минути игра трипати шутираше за тројка, на крајот не постигна ниту еден поен, а зад неговото име немаше ниту скокови ниту асистенции. Дополнителен проблем за Далас пред продолжувањето на серијата е што во текот на мечот Новицки го повреди прстот на раката и се’ уште не е познато дали е скршен или повредата не е толку сериозна.
сите 33 | | | веќе видена

Сирискиот претседател Башар Асад објави општа амнестија, во која се вклучени сите политички затвореници, пренесе државната телевзиија на Сирија Амнестијата се однесува на сите кривични дела заклучно со денешниот ден и со неа би можеле да бидат опфатени 10.000 лица, кои според сведочења на активисти, биле уапсени за време на протестите во изминатите два месеци. Воедно се наведува дека амнестијата ќе ги опфати и затворените припадници на политичките партии, вклучително и на забранетата Муслиманско братсво. Владините сили за време на протестите, на кои се бара оставка од Асад, уапсија илјадници луѓе. Асад се обиде да ги смири демонстрантите, укинувајќи ја 50-годишната вонредна состојба, но апсењата без налог продолжија и покрај укинувањето на таквиот закон. Групите за заштита на човековите права наведуваат дека над 1.000 демонстранти во суровиот обид на владините сили да го спречат бунтот. Таткото на актуелниот сириски претседател, Хафез Асад пред 30 години уби најмалку 10.000 лица за да го сопре ...
сите 12 | | | веќе видена

Хашкиот обвинет Ратко Младиќ испорачан му е денеска на Хашкиот трибунал, со што Србија ја исполни својата обврска, објави попладнево српската министерка за правда, Снежана Маловиќ Таа информираше дека во 15.00 часот го потпишала налогот за екстрадиција на Младиќ, јави агенцијата Бета. „Изведувањето на Младиќ пред лицето на правдата е сатисфакција за жртвите и нивните семејства и претставува истовремено и чин на помирување во регионот“, изјави Маловиќ. Министерка за правда порача дека со испорачувањето на Младиќ тој предмет не е завршен, изразувајќи очекување дека ќе се утврди кој се му помагал на Младиќ да се крие Според извори на Б92 авионот, со кој Ратко Младиќ се превезува во Хаг, од белградскиот аеродром полетал во 17.20 минути. Младиќ беше уапсен во четвртокот на територијата на Србија, во селото Лазарево близу Зрењанин. Судсктие органи во Србија го почнаа процесот за негова екстрадиција во Хаг. Според некои, извештаи, Младиќ ќе биде предаден на Холандија на почетокот на следната седмица. Властите ...
сите 73 | | | веќе видена

Ценетиот холандски фудбалски стручњак, Гус Хидик, кој е актуелен селектор на Турција изјави дека повеќе би сакал да работи како тренер во некој клуб, отколку да биде селектор Со оваа изјава дадена за турскиот весник Хабертурк, Хидик (65) долеа масло на оганот на гласините за негово можно ангажирање во Челзи , кој неодамна го отпушти Карло Анчелоти . „Чувствувам дека имам доволно енергија за две работни места, за тренер во клуб и селектор. Тоа е улогата која што најмногу ми одговара бидејќи бара секојдневен ангажман. Во мојата кариера истовремено ги имам водено ПСВ и австралиската репрезентација и Челзи и руската репрезентација и бев задоволен“, рече Хидик. Холандскиот стратег, кој пред две години успешно го водеше Челзи пет месеци, вели дека не добил ниту една официјална понуда. „За сега немам добиено официјална понуда, но неможам ништо да гарантирам. Не сум разговарал на таа тема со претседателот на Фудбалскиот сојуз на Турција, но станува збор за интелигентен човек, кој ги следи збиднувањата во ...
сите 13 | | | веќе видена

Италија постигна спогодба со претставниците на либиските бунтовници за обезбедување на кредитна линија вредна над сто милиони евра, соопшти денеска шефот на италијанската дипломатија, Франко Фратини Тој појасни дека за потребите на либискиот Преоден национален совет ќе бидат обезбедени огромни количини на „нафта и пари“ од страна на италијанската нафтена компанија Ени и банката Уникредит. Фратини, кој денеска во Бенгази го отвори италијанскиот конзулат, информираше дека огромните либиски средства, кои се замрзнати во Италија, ќе “претставуваат валидна гаранција за пренос на парите“. Бунтовниците тврдат дека на либискиот лидер Моамер Гадафи му недостасуваат пари и дека тој очајнички се обидува да ги обезбеди.
сите 4 | | | веќе видена

Околу 670 милиони евра субвенции од 2011 до 2015 година, ново државно земјиште, легализација на фарми без комуналии, поволни ефтини кредити и олеснувања за осигурување на поседите Ова се дел од мерките кои ги содржи Манифестот за развој на земјоделството, а беше потпишан од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и претседателите на Сојузот на земјоделците, Сојузот на земјоделците од Струмица, Здружението на тутунопроизводители и Здружението на лозари „Агротиквешија“. Груевски вети финансиски стимулации во висина од 600.000 денари на млади земјоделци од 18 до 40 години како и стимулирање фамилијарните бизниси. „Во идниот период земјоделците ќе добиваат нови 670 милиони евра субвенции како и зголемување на субвенциите по род или култура во некои единици нови 20.000 хектари државно змејоделско змејиште ќе биде распределнено на земјоделците“, рече Груевски. Никола Стаменов , претседател на Здружението на тутунопроизводители се надева дека и во иднина ВМРО-ДПМНЕ ќе го субвенционира земјоделството.
сите 4 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ најавија дека ќе го тужат за клевета и нарушување на кредибилитетот потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев, поради изнесување информација дека фамилијата на премиерот Никола Груевски поседува шест стана и оти сите не се пријавени во Антикорупциска комисија „Вистина е дека мајката на Никола Груевски поседува еден стан во населбата Капиштец купен во 1986 година, тој стан е од 86 м2 и дека поседува два мали стана купени на кредит од кој едниот кредит се’ уште се исплаќа. Тоа е целокупниот имот и тој е пријавен во надлежните институции“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. И пред два дена од партијата најавија тужба за Георгиев за изнесени лаги, клевети и манипулации. Георгиев тврдеше дека по распишувањето на изборите од сметката на Владата и Министерството за финансии, Груевски исплатил за соопштенија, реклами и огласи, 1,8 милиони евра.
сите 4 | | | веќе видена

СДСМ реагираат на обвиненијата од ВМРО-ДПМНЕ дека Радмила Шеќеринска извлекувала пари од СЕП преку нејзината золва и тврдат дека тоa се невистини „ Лира Секуловска е вработена во Секторот за евроинтеграции уште од неговото основање во 1999 година, во времето на владата на Љубчо Георгиевски , кога Никола Груевски беше министер за финансии. Додека Радмила Шеќеринска успешно го водеше Секторот за евроинтеграции таа и Лира Секуловска не биле во никаква роднинска релација. Шекеринска стапува во брак дури по напуштањето на функцијата вицепремиер за евроинтеграции. Слични вакви лаги беа пласирани и во 2006 година, кои останаа само пукање во празно за дневно-политичките потреби на Груевски. За срамотата да биде поолема, дури и меѓународната заедница го демантираше Груевски за изнесените лаги“, се наведува во реакцијата на СДСМ
сите 12 | | | веќе видена

Францускиот министер за одбрана Жерар Лонже во вторникот изјави дека борбените хеликоптери на западните земји наскоро ќе бидат распоредени во Либија во борбата против силите лојални на либискиот водач Моамер ел-Гадафи. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференција во Париз, министерот Жерар Лонже изјавил дека не може прецизно да каже кога хеликоптерите ќе бидат употребени. „Во секој случај, тоа ќе се случи многу брзо“, изјавил францускиот министер за одбрана. Користењето на борбените хеликоптери кои се многу поранливи од дејството на противвоздушната одбрана, би требало да го забрзаат заминувањето на Моамер ел-Гадафи од власта, бидејќи воздушните напади на сојузничката коалиција во НАТО којашто започна во март значително го ослабеле либискиот противвоздушен систем.
| | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека каналот на течење на пари од Секторот за европски прашања во време на Радмила Шеќеринска бил преку нејзината золва Лира Секуловска „СДСМ призна дека золвата на Радмила Шеќеринска , Лира Секуловска била вработена како шеф на финансиите во Секретаријатот за европски прашања, во исто време додека Шеќеринска е министер во овој ресор“, образложи портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски. Ако била како што рече чесна Шеќеринска, зошто тогаш не вработила професионалец, избран во транспарентна постапка кој ќе биде задолжен за финансиите во секторот за евроинтеграции. „Наместо тоа, Радмила Шеќеринска за шеф на финансиите ја вработува сестрата на својот сопруг, сопствената золва Лира Секуловска“, додаде Бичиклиски. Според него говорот на вчерашниот митинг на Шеќеринска покажува дека таа е нервозна и оти овој како што рече скандал отвара многу дилеми, на кој Шеќеринска треба да одговори. „Дали золвата на Шеќеринска, Лира Секуловска е човекот преку кој СДСМ Шекеринска извлекувала пари? ...
сите 14 | | | веќе видена

Конечно е позната цената на ненадејната желба на Пеп Гвардиола да си оди идната година од Барселона Според секогаш доброинформираниот шпански спортски весник Marca , понудата на катар за Хосеп Гвардиола била 36 милиони евра годишно. Математиката кажува дека е тоа 3 милиони евра месечно или „само“ 100 илјади евра дневно. На оваа астрономска понуда нема тренер кој би останал рамнодушен. Од друга страна за Претседателот на ФС на Катар Шеикот Бин Калифа Ахмад Ал Тани оваа сума и не е некој износ кој ќе го почувствува како трошок. Како што претходно пренесовме, Marca во своето утринско интернет издание објави дека иако по освојувањето на Лигата на Шампионите со Барселона, Гвардиола изјави дека ќе остане во клубот само уште една година, познат е неговиот план за следните четири години. Четворолетката на Гвардиола според весникот предвидува дека првата година останува во Барселона , една година ќе паузира и пота следува преземање на репрезентацијата на Катар која ќе ја подготвува за Мундијалот 2014 година. ...
сите 4 | | | веќе видена

Побарувачката за храна до 2050 година ќе порасне за 70 проценти, а растот на цените на храната, финансиската криза и временските катастрофи веќе ја влошија кризата со храната и системот се сруши, предупреди денеска хуманитарната организација Oxfam „Системот за храна во светот е прилично срушен“, смета извршната директорка на оваа британска организација и најави кампања за помош на гладните. Секој ден 925 милиони луѓе во светот гладува заради растот на цената на храната и на нафтата, заради борбите за вода и за обработлива почва, како и заради климатските промени. За да се заузда растот на цените на храната треба да се ограничат шпекулациите со цената на земјоделските производи на берзите, затоа што тие ги прават цените нестабилни, велат од Oxram, која е и жесток противник на производството на биогориво од прехранбени артикли. „Големите сили, и старите и новите, мораат да соработуваат, а не да се натпреваруваат, мораат да ги делат изворите, да го градат мирот и да се борат со климатските промени“, велат ...
| | веќе видена

next