Тибетскиот парламент во егзил, во неделата ги одобрил измените во ткн. Повелбата на Тибетанците со кои Тибетанците, Далај Лама се лишува од сите административни овластувања, се вели во извештајот на Централната тибетски администрација (тибетанската влада во егзил) Добитникот на Нобеловата награда Далај Лама , на 10-ти март годинава неочекувано ги обелодени своите намери да ги предаде сите овластувања концентрирани на управен орган на избран лидер, односно да ја напушти политичката активност и да се концентрира на духовните работи. Пратениците на тибетскиот парламент во егзил ја поздравија одлуката, а во април тибетската дијаспора го избра за „калон-трипу“ (премиер во егзил), адвокатот од Харвард, Лобсанг Сангеји . „Тибетскиот парламент на четиринаесеттиот состав успешно ги спроведе демократските реформи, искористувајќи ја довербата на Неговата Светост Далај Лама“, изјави по гласањето во неделата, спикерот на парламентот Пенпа Церинг. Според изменетиот член 1 од Повелбата, 75-годишниот Далај Лама е ...
сите 9 | | | веќе видена

Јеменско воено воздухопловство во понеделникот го бомбардираше градот Зинџибар во јужниот дел на земјата кој беше заземен од екстремните милитанти поврзани со терористичката група Ал Каеда, пренесува Reuters цитирајќи локални жители Според жителите на Зинџибар, при воздушните напади под интензивен артилериски оган биле повеќе градски населби. Претходно во понеделникот претставници на властите во Јемен изјавија дека ноќта кон понеделник во заседа паднал воен конвој. Притоа загинале најмалку четири војници, меѓу кои и полковник од единицата којашто била упатена да ги истисне од градот бунтовниците коишто го контролираат Зинџибар.. Според западните медиуми во текот на продолжението на борбите во понеделникот ноќта, единиците на владините сили во Зинџибар убиле четворица бунтовници а десетина биле ранети. Бунтовнците потврдија дека загинале двајца нивни борци. Во петокот навечер околу 200 вооружени лица влегле во Зинџибар - административен центар на провинцијата Абијан и ги нападнале владините трупи. ...
сите 10 | | | веќе видена

Командата на силите на НАТО во Авганистан се извини денеска за смртта на девет цивили во воздушниот напад во јужниот дел од земјата иако авганистанските власти тврдат дека се убиени 14 лица „Во име на коалицијата, командантот на ИСАФ генералот Девид Петраус , примете ги искрените извинувања за деветте цивил убиени во инцидентот во округот Новзад во покраината Хелманд. Коалицијата сериозно ја сфаќа секоја смрт или ранување на цивилите. Избегнување на цивилните жртви е наш главен приоритет“, стои во соопштението на американскиот генерал Џон Тулан , командант на зоната југо-запад, што го цитира АФП. Патрола на американските маринци во покраината Хелманд во саботата била нападната од талибаните, па американските војници побараа воздушна поддршка. Хеликоптерите на НАТО кои биле повикани како засилување отвориле оган врз комплекс во кој пет бунтовници држеле позиции од таму продолжиле да стрелаат, соопшти генералот Тулан. Според податоците со кои располагаат локалните авганистански власти, дванаесет деца и ...
сите 11 | | | веќе видена

Десетина лица загинале во експлозија на бомба која во неделата навечер експлодирала во воената база во северна Нигерија неколку часа откако претседателот Гудлак Џонатан ја положи заклетвата за својот прв целосен мандат Според болнички извори загинале десет лица, меѓу кои се и четири жени, додека извори од спасувачките служби зборуваат за 12 загинати и 25 ранети во експлозијата во внатрешноста на воената база на крајот од градот Баучи. Началникот на полицијата, Мухамед Иднабаве изјавил дека се’ уште не се знае кој е одговорен за експлозијата кој се случила во трговскиот центар „Мами“ во воената база, кој заедно со продавницата отворена за граѓаните бил популарно место за вечерни излегувања на локалното население. Според Јушу Шуаиб , портпарол на Националната агенција за управување во кризни ситуации, станува збор за силна експлозија која била проследена со втора помала во пивница на периферијата од главниот град Абуџа. Во втората експлозија биле полесно повредени три лица, а според Шуаиб се’ уште не се ...
сите 4 | | | веќе видена

На овие избори како никогаш досега се појавија некои мали, нови, штотуку креирани партии за потребите на СДСМ, изјави Гордана Јанкуловска, носител на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во втората изборна единица, во Неделното интервју на Радио Слободна Европа Според Јанкулоска, „очигледно е дека СДСМ не може да земе од гласовите кои се традиционално гласачко тело на ВМРО-ДПМНЕ, па поради тоа се јави потребата да се формира Обединети за Македонија, да се промовира ВМРО-Народна партија или Демократска десница, Достоинство итн, кои доаѓаат од „Бихаќка““. Но, како што вели - таа е убедена во капацитетот на избирачите и според неа граѓаните се доволно свесни и способни да ја направат вистинската проценка, односно да направат разлика како работеле токму овие луѓе кога имале можност нешто да сработат и дали нешто оставиле зад себе и што е понудата на ВМРО-ДПМНЕ. На прашањето дали за ВМРО-ДПМНЕ е прифатливо име со географска одредница како решение за спорот со Грција, Јанкуловска вели: „За нас е прифатливо ...
сите 5 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на денешниот централен митинг во Скопје речле дека тајната на рејтингот и поддршката не е во рекламите туку во споредбата. „Не Бранко, тајната не во тоа што ти го нарекнауваш реклами. Тајната е во споредбата. На една страна ништо само афери, лажни ветувања, безконечна транзиција и еден пополнет прашалник. На другата страна израдба, грижа за речиси секоја група во Македонија. Тоа е ВМРО-ДПМНЕ.Има разлика Бранко, голема споредба што може овој народ да ја направи. Во тоа е тајната.Таа разлика граѓаните секој ден ја живеат“, рече Груевски на денешниот митинг во Скопје пред Владата на Република Македонија. Според него реалност се новите автобуси, покачената пензија, зголемената плата, намалениот данок. „Тоа е споредба, тоа е реалност без трикови, без предизвици .Реалност е дека и НАТО и ЕУ јавно изјавија дека Република Македонија ги направи сите потребни реформи за членство во НАТО во 2008-та и за почеток на финалните преговори за членство во ЕУ во 2009-та, заради ...
сите 2 | | | веќе видена

Струмичката полиција поднесе кривични пријави против две лица, кои во петокот нападнаа активисти на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица додека лепеле плакати Двајцата Струмичани 18-годишниот Л.К. и 35-годишниот Г.Б. заработија кривични пријави поради основано сомнение дека сториле кривично дело „насилство“. Во петокот околу 3 часот и 30 минути по полноќ во Струмица група од околу 15 лица нападнала активисти на ВМРО-ДПМНЕ додека лепеле плакати на пано предвидено за тоа.
| | веќе видена

Во неделата директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС) Диме Спасов организираше прием за познатиот американски НБА тренер и менаџер Ренди Фунд со кој разговараа на тема развој и напредок на македонската кошарка Директорот на АМС, Диме Спасов на прославениот гостин му ја презентираше структурата на македонската кошарка која ги опфаќа и младинските категории, како и успесите на македонската кошаркарска репрезентација. Исто така Спасов му се заблагодари на Ренди Фунд за успешно спроведениот семинар-кошаркарска клиника во Струмица на која учество земаа 50 тренери. Ренди Фунд истакна дека му преставувало задоволство и дека повторно ќе присустува во некоја друга пригода. Директорот Спасов му се заблагодари на Ренди Фунд за посетата на Македонија и му подари старомакедонски симбол на вечноста, а тренерот Ренди Фунд во знак благодарност му подари дрес од НБА кошаркарот Леброн Џејмс . Ренди Фунд е поранешен помошник-тренер на Лос Анџелес Лејкерс под водство на Пат Рајли и Мајк Данливи , а воедно ...
сите 3 | | | веќе видена

Министерот за јавни служби во центар-десничарската администрација на францускиот претседател Никола Саркози, Жорж Трон, даде оставка по обвинувањата за сексуално злоставување, јавува Reuters Жорж Трон е обвинет од две жени дека сексуално ги малтретирал додека бил градоначелник на Дравеји, место јужно од Париз. Една од нив вели дека се охрабрила да зборува по апсењето на шефот на ММФ, Доминик Строс-Кан во Њујорк, по обвинувања дека сексуално злоставувал собарка. Трон, од своја страна, вели дека обвинувањата се „неверојатни“ и посочи дека и двете биле избркани од работа , па сега сакаат да му се одмаздат. Министерот денеска и формално го известил премиерот Франсоа Фијон дека поднесува оставка. Францускиот државен секретар за државни службеници Жорж Трон во неделата поднесе оставка во врска со наводите за злосторства од сексуална природа, јави Agence France-Press e. „Премиерот, заедно со претседателот на Република ја прифатија оваа одлука, како јасен знак дека во никој случај нема да влијаат врз ...
сите 3 | | | веќе видена

По распишувањето на изборите, од сметката на Владата и министерството за финансии, Груевски исплатил за соопштенија, реклами и огласи, фантастични 112 милиони денари или 1,8 милиони евра, тврди портпаролот на Изборниот штаб на СДСМ, Гордан Георгиев „Само од омилената рекламна агенција на Груевски и Протоѓер, „Република“, исплатени се 56 милиони денари. Од овој финансиски колач се офајдиле и режимските медиуми. Само Сител телевизија во два дена добил 22 милиони денари. Затоа и Канал 5 и Сител ја одработуваат црната кампања на ВМРО-ДПМНЕ. После овој огромен скандал со право се отвора прашањето дали со овие пари се плаќаат и ТВ спотовите на ДПМНЕ во изборната кампања? Ако на овие пари се додаде огромната сума од 1, 5 милиони евра кои Груевски ги потроши само за билборди, тогаш е јасно дека тој безобразно ги троши народните пари за купување гласови“, истакна Георгиев. Според него реалната сума која ВМРО-ДМПНЕ ќе ја потроши за оваа кампања е неколкукратно повеќе од законски дозволениот лимит од четири милиони ...
сите 11 | | | веќе видена

Водетелот на политичкото шоу на каналот RT America кој се нарекува Adam VS The Man, познат радио-телевизиски водител, ветеран од војната во Ирак, политички активист и поранешен кандидат за Конгресот, Адам Кокеш е уапсен од полицијата за време на мирниот протест во Вашингтон, јави телевизијата. Неколку од демоснтрантите танцувале без музика пред споменикот на Џеферсон во Вашингтон, во знак на заштитата и поддршка на Првиот амандман од Уставот на Соединетите држави кој ја гарантира слободата на изразување и слободата на здружување. Лицата што танцувале биле турнати на земјата и врзани со лисици. Уапсените ја минале ноќта во затвор, а во текот на неделата треба да бидат изведени пред суд. Притворањето на демонстрантите е снимено на видео и распространето преку интернет. Според телевизијата, полициските службеници удриле некои од луѓето што протестирале, на други им биле ставени лисици и фрлена на земјата, што претставува јасно прекршување на нивното право на слободен израз.
сите 2 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ ќе го тужат портпаролот на Изборниот штаб на СДСМ, Гордан Георгиев за како што велат изнесените тешки лаги, клевети и манипулации во неговата денешна прес-конференција „Господинот Гордан Георгиев си дозволува да зборува за милиони како да се десет денарки, веројатно мислејќи дека тоа што неговиот лидер Бранко Црвенковски и олигарсите околу него располагаат со милионски суми, значи дека и секој во оваа држава постапува како нив“, рече директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски . Поради како што посочи Димовски изнесените клевети и поради изнесените лаги тие го очекуваат Георгиев на суд каде како што рече ќе треба сето ова што го изнесе да го каже. „Исто така го повикуваме денеска да дојде и тој пред Владата на Република Македонија и да се увери дека и без разлика на шпекулациите, лагите и измислените милионски суми, реформите ќе победат во Република Македонија“, истакна Димовски
сите 11 | | | веќе видена

Сојузничките авиони кои учествуваат во операцијата „Обединет бранител“ во Либија, во саботата извршиле 134 мисии , од кои 53 биле борбении, при што уништиле три тенка, една командно-контролна позиција и три магацина за муниција, соопшти во неделата прес-службата на Алијансата Вкупно од 31 март, кога операцијата во Либија беше ставена под командата на НАТО, во рамките обезбедувањето зона на забранети летови над Либија и заштита на локалното население, авијацијата на алијансата извршила 8.729 летови, од кои 3.327 биле борбени. За обезбедување на спроведувањето на ембаргото за оружје за Либија, за патролирање во централниот дел на Средоземното Море, во саботата биле ангажирани 20 бродови на НАТО. Од почетокот на операцијата, бродовите на НАТО извршиле проверки на вкупно 1.082, вклучувајќи ги и 14-те направени во саботата. Претреси на бродски транспорт во текот на операцијата се извршени 59 пати, а седум пати на инсистирање на капетаните на бродовите на Алијансата; странски бродови биле принудени да го ...
сите 7 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ го прашуваат лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски дали е точно дека имотот во Корчула е купен не во 1979, туку во 1997 година и дали свесно е заведен на моминското презиме на сопругата на Бранко, со цел да се скрие трагата и да се намали сомнежот. „После пет дена од објавување на аферата за скриениот имот на Бранко Црвенковски на Корчула, се уште од негова страна нема никакви одговори. Бранко Црвенковски се однесува како да секое семејство во Македонија може да си купи и дозволи имот на еден од најлуксузните острови во Хрватска“, рече Зоран Петрески од ВМРО-ДПМНЕ. Според него, приказната за тоа дека имотот е дел од оставинската постапка е смешно. „Не е возможно имот кој е веќе заведен како имот на Јасна Црвенковска , да е во исто време и имот на нејзиниот татко, да е имот над кој би се водела оставинската постапка“, посочи Петрески.
сите 9 | | | веќе видена

Потпретседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Јовановски денеска вети доколку победат на изборите на 5-ти јуни дека ќе ја подобрат бизнис климата во македонската економија Тој посочи дека ќе воспостават квалитетна и постојана комуникација помеѓу Владата и бизнисмените, која ќе биде суштинска и со конкретна намена. „За таа цел во соработка со бизнис заедницата ќе основаме Национален бизнис совет. Во него ќе членуваат 200 претставници на сите делови на бизнис секторот, претприемачи, претставници на микро бизниси, на мали и средни фирми, на големи компании, на извозници, увозници, претставници на стопански комори итн. Седниците на бизнис советот ќе се одржуваат четири пати годишно, на нив ќе се дискутира за најактуелните економски прашања и што е најважно, ќе бидат отворени за јавноста“, рече Јовановски. Тој додаде дека ќе го реализираат проектот “Отворен регулаторен прозорец“. „Новата Влада на СДСМ редовно ќе се консултира со бизнис заедницата пред да се менуваат прописите или да ...
сите 5 | | | веќе видена

Големо мнозинство на жителите на Малта, единствената европска земја во која разводот на бракот се уште е забранет, на вчерашниот референдум гласаше за легализација на разводот, објави денеска премиерот Лоренс Гонзи На гласачите им беше поставено прашањето дали го одобруваат разводот по четири години раздвоен живот. Гонзи, кој во текот на кампањата силно се залагаше против легализацијата на разводот, го призна поразот на противниците на разводот. „Не посакував ваков резултат, но волјата на народот мора да се почитува“, рече Гонзи. За легализација на разводот гласале околу три четвртини од гласачите. Одзивот беше 72 проценти. Референдумот имаше консуслтативна природа, а за вистинска легализација на разводот треба да се донесе посебен закон. Жителите на Малта се 95 проценти католици, а речиси на секој квадратен километар има по една црква. До сега постоеја само два исклучока од забраната за развод. Едната важеше за оние кои се развеле во странство и за оние кои стапиле во брак со странец.
сите 10 | | | веќе видена

Менталната состојба на поранешниот командант на армијата на босанските Срби Ратко Младиќ во изминатите денови значително е влошена, а тој побарал да му го донесат во затворот во Белград ковчегот со неговата ќерка, рече во неделата, неговиот адвокат Милош Шаљиќ Адвокатот Милош Шаљиќ цитиран од новинската агенција Бета изјави дека на Ратко Младиќ на ум му паѓаа „болни идеи“, така што не е можно да се води процес против него пред Меѓународниот трибунал за воени злосторства сторени на територијта на поранешна Југославија, кој го обвинува за воени злосторства за време на босанскиот конфликт во периодот од 1992 до 1995 година. „Младиќ продолжува да зборува за посетата на гробот на неговата ќерка Притоа на ум му доаѓаат болни идеи, на пример, да му го донесат ковчегот со телото на неговат, доколку не му дозволат да го посети нејзиниот гроб“, изјави во неделата за новинарите Шаљиќ по посетата на неговиот клиент кој е притвор. Српските власти не дозволуваат Младиќ да го посети гробот на неговата ќерка во ...
сите 65 | | | веќе видена

Првата група од 100 туристи од Финска утрово со чартер-лет на авио компанијата Финаир на финскиот тур-оператор „Ауринкоматкат“ од Хелсинки пристигна на охридскиот аеродром На пригодната церемонија на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ ги пречека вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, како координатор на проектот на Владата на РМ за привлекување на странски туристи. По свечениот дочек на Финските гости Пешевски истакна дека нивното доаѓање е резултат на координираната соработка на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на туризмот и Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот како и на финансиската подршка во форма на субвенции која ја обезбеди Владата. „Со доаѓањето на туристите од Финска, и тие од Холандија, практично се потврдува позитивната политика на Владата на РМ за заживување на туризмот во Република Македонија. Во иднина планираме да воведеме и дополнителни субвенции со цел поттикнување на тур операторите и од други земји да ја вклучат Македонија во своите ...
сите 13 | | | веќе видена

Македонската женска ракометна репрезентација со поддршка на Виталиа се подготвува за Светското ракометно првенство кое ќе се одржи во Бразил 2011 година Обезбедување здрави оброци за време на подготовките, диететски совети за правилна исхрана и препораки за енергетската вредност на храната се дел од активностите кои ги превзема Виталиа за подготовка на македонските ракометарки. Подготовките за Светското првенство се веќе во тек, а целта е да се постигне подобар резултат во месец декември оваа година во Бразил. Виталиа како компанија за здрава храна ги поддржува спортистите и нивната посветеност на поголеми спортски достигнувања и здравиот живот воопшто. Македонските ракометарки влегуваат во засилена фаза на физички подготовки за претстојното првенство, а во тоа ќе ги следат и посебно ќе им помогне здравата исхрана од Виталиа и стручните совети на нутриционистите. „Да се биде дел од подготовките на македонската женска репрезентација за Виталиа е вистински предизвик. Самото тоа што Македонија во спортот ...
сите 3 | | | веќе видена

На претстојните парламентарни избори на 5 јуни ВМРО-ДПМНЕ би освоила 52 пратенички места, СДСМ 34, ДУИ 14, ДПА осум – покажуваат резултатите од најновата телефонска анкета на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) Според анкетата која е спроведена помеѓу 26 и 28 април на 1.111 испитаници НДП би освоила четири пратеници, додека ВМРО - Народна партија, ЛДП, Обединети за Македонија и НД би освоиле по две пратенички места. Резултатите се добиени врз база на претпоставена излезност на денот на изборите во интервалот меѓу 53,3 и 56,5 проценти, пресметана од Институтот, кој ги проектира и рејтинзите на политичките партии земајќи ги предвид само определените гласачи од анкетата, согласно со методологијата на ДИК. За коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ според резултатите од истражувањето би гласале 40 отсто од граѓаните, 27,3 за коалицијата на СДСМ, за ДУИ се определиле 11,3, ДПА 6,4 проценти, НДП 3,5, ВМРО - Народна со 3 проценти, ЛДП и Обединети за Македонија ја добиле довербата од 2,7 ...
сите 47 | | | веќе видена

next