Доколку утре се одржат изборите за СДСМ би гласале 22,9 отсто, а за ВМРО-ДПМНЕ 19,6 отсто граѓани, покажа последната анкета на Институтот за социјална демократија –ПРОГРЕС Начинот на собирање на податоците е спроведен преку телефонско интервју на 1116 испитаници. Според анкетата за ЛДП би гласале 0,1 отсто, за ДУИ – 8,3 отсто, ДПА би добиле 5,3 отсто од гласовите , ВМРО НП – 1,6 отсто, Нова Демократија – 2,4 отсто, НСДП – 1,1 отсто, НДП – 3,1 отсто, ОМ – 2,9 отсто. Бројката на оние кои сеуште не знаат за кого ќе гласаат е 16, 8 отсто, а 15, 9 отсто од испитаниците немале одговор. Анкетата покажува дека 30,4 отсто од испитаниците сметаат дека изборите се многу важни, а дополнителни 33,5 отсто рекле дека изборите донекаде се важни. 12,3 отсто рекле дека изборите донекаде не се важни, а 17,1 отсто сметаат дека изборите воопшто не се важни. 6,7 отсто не дале никаков одговор На прашањето “Дали очекувате ситуацијата во Македонија да се подобри по изборите?“, 28,5 одговориле дека ќе има подобрување ако на ...
сите 50 | | | веќе видена

Две лица се убиени во градот Растан во сириската провинција Хомс каде во неделата влегле воени единици и тенкови а повеќе десетици се ранети, јавува Reuters повикувајќи се на очевидци Сириските војници придружени од тенкови ги опколиле градовите Растан и Талбисех, во коишто во неделата наутро се одржувале анти-владини демонстрации. Во исто време, според активистите на сириската опозиција, војската и безбедносните сили ги блокираа сите патишта кои водат кон двата града. Според Associated Press , овие градови немаат никаков контакт со другиот дел од палнетата, бидејќи прекинати се сите телефонски врски а градовите се под строга опсада. Според Reuters , при влегувањето во градот Растан со население од 80 илјади жители, војниците отвориле оган од автоматско оружје. Бунтот во Сирија започна во средината на март во градот Дера’а на границата со Јордан, и ногу брзо се прошири во другите региони на земјата, како и во предградија на главнито ргад Дамаск. Сириските активисти за човекови права велат дека во ...
сите 27 | | | веќе видена

Лидерот на Либиска Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи е подготвен да замине од власта достоинствено, под услов на нему и на говото семејство да им биде гарантирана безбедноста“, пишува во неделата арапскиот весник „Аш-Шарк ал-Авсат“. „Синот на полковникот Гадафи, Сеиф ал-Ислам ја предводи работната група составена од официјални лица и претставниците на владата кои бараат решенија за либиската криза, којашто претпочита безбедно и достоинствено повлекување на неговиот татко од власта“, пишува арапскиот весник повикувајќи се на извор од непосредна окружување на либискиот водач Моамер ел-Гадафи . Според изворот, и покрај фактот дека во сите негови јавни изјави, Гадафи и неговите помошници категорично ја отфрлаат идејата за напуштање на власта на либискиот лидер, постојат и други скриени канали за комуникација, преку кои се дискутира за овие прашања. „Гадафи е заинтересиран за достојно заминување од власта, при што ќе биде исклучена можноста од негово гонење или на кој и да е од членовите на ...
сите 33 | | | веќе видена

Вооружена групација поврзани со терористичката мрежа Ал Каеда, го окупираа градот Зинџибар во јужниот дел на Јемен, според агенцијата AFP повикувајќи се претставник на локалните власти Како што пренесува агенцијата, во петокот навечер околу 200 вооружени лица влегле во Зинџибар - административен центар на провинцијата Абијан и ги нападнале владините трупи. Според локални жители, меѓу милитантите и армијата почна жестока битка, а напаѓачите притоа ослободиле десетици затвореници од централниот затвор во градот. Анти-владините демонстрации со кои се бара оставка на претседателот Али Абдула Салех, кој е на власт повеќе од 30 години, почнаа во Јемен од почетокот на февруари. Припадницит на владините специјални единици употребија оружје за да ги растераат антивладините демонстранти. Според западните медиуми во текот на немири во земјата загинале повеќе од 140 луѓе. Во понеделникот, Советот за соработка на арапските држави од Перискиот залив, го објави повлекувањето на својата иницијатива за мирно решавање ...
сите 19 | | | веќе видена

Во воздушниот напад на НАТО силите во јужен Авганистан доцна синоќа се убиени 12 деца и две жени, објавија денеска авганистанските власти Базата на американските маринци во покраината Хелманд вчера се најде под силен напад од талибаните, поради што маринците побарале воздушна поддршка. „Во нападот се погодени две цивилни куќи. За жал, загинаа 14 цивили. Седум момчиња, пет девојчиња и две жени“, соопшти денеска гувернерот на Хелманд. Портпаролот на ИСАФ во Кабул изјави дека во Хелманд е испратен истражен тим, кој ќе истражи што точно се случило. Колатералните цивилни жртви, кои најчесто страдаат во текот на ноќните бомбардирања, се најголемата причина за конфликти помеѓу авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и земјите кои учествуваат во мисијата ИСАФ.
сите 25 | | | веќе видена

Еврото пред викендов падна на рекордно ниско ниво во споредба со швајцарскиот франк, а рекордно ниско кон ова прибежиште на финансиерите во кризни времиња стоеше и доларот Еврото падна на 1,2167 франци, најниско ниво од воведувањето на заедничката европска валута во 1999 година. Сепак, еврото и овој викенд успеа да ја задржи предноста пред доларот за 0,7 проценти. И доларот беше на рекордно ниско ниво во однос на франкот, со вредност од 85,34 центи. Притисоците на доларот не попуштаат по објавата на стапката на раст на американскиот БДП во првото тромесечје од годинава, кое е послаба отколку што се очекуваше. Најновите податоци за економијата, вклучувајќи го индексот на довербата на потрошувачите, можат додатно да ја ослабат зелената валута. Според аналитичарите, комбинацијата од слабите прогнози за доларот и загриженоста поради долговите во еврозоната, најверојатно ќе ги задржи валутите во овој сооднос. Истовремено, швајцарскиот франк, најверојатно ќе продолжи да зајакнува, со оглед на тоа дека ...
сите 4 | | | веќе видена

Изгубивме од најдобрата екипа против која сум играл воопшто, изјави поп поразот во саботата навечер од Барселона во финалето од Лигата на шампионите, менаџерот на Манчестер јунајтед, сер Алекс Фергусон „Изгубивме од страшна екипа против која не можевме ама баш ништи да направиме на средината од теренот. Барселона има блескави играчи и брилијантниот Меси, а нас не’ уништија со пас играта за којашто немавме одговор“, изјави по средбата сер Алекс Фергусон , кој посебно го фалеше аргентинскиот репрезентативец во дресот на каталонците, Лионел Меси . „Не можевме да го контролираме, а не сум ни првиот ни последниот тренер што го вели ова. Се обидувавме да ги поставиме играчите сосема близу Меси, но тоа не успеа, делумно и поради фактот што тој едноставно е брилијантен, а поради неможност ана моите играчи да играме таква одбран над еден човек. Тие вечерва заслужено славеа.“, изјави Фергусон кој во финалето на Лигата од шампионите од Барселона беше поразен и во 2009 година. Фергусон го предводеше Манчестер ...
сите 33 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го потврди ставот на Москва дека е против резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации против Сирија, соопшти министерството Британија, Германија и Франција се обидуваат да протуркаат резолуција на Советот за безбедност при Обединетите нациисо која ќе се осуди начинот на кој Сирија ги задушува анти-владините демонстрации во земјата. Сирискиот претседател Башар ал Асад користи тенкови и војници за да го задуши револтот на народот против неговиот режим. На почетокот на месецов Европската унија го замрзна имотот и воведе забрана за патување во ЕУ за Асад и за деветмина членови на неговото режим. Во телефонскиот разговор во вторникот, сирискиот претседател на својот руски колега Дмитриј Медведев му ветил дека ќе стори се што е можно за да го зачува мирот и да ги поттикне реформите во земјата.
сите 2 | | | веќе видена

Во големото финале во Лондон, фудбалерите на шпанска Барселона го совладаа англискито шампион Манчестер јунајтед со 3:1 За Барселон а ова е четвртата титула во Лигата на шампионите, откако претходно беше победник во 1992, 2006, 2009 и сега во 2011 година, додека Манчестер јунајтед остана на три титули. Пред 90 илјaди на лондонsкиот фудбалски храм „Вембли“ головите за Барселона ги постигнаа Педро во 27, Лионел Меси во 54 и Дaвид Виља во 69 минута, додека на 1:1 што беше резултат од полувремето во 34 минута изедначи Вејн Руни . И покрај очекувањата на дел од фудбалската јавност, ниту генијалноста на сер Алекс Фергусон и тимската игра на Манчестер јунајтед, Барселона освен во првите десетина минути од мечот во преостанатиот дел од натрпеварот особено во второто полувреме беше супериорна и доминантно го заврши ова големо финале. Се чини во тоа многу помогна и конфузната игра на одбраната на Манчестер јунајтед , покрај очигледната неможност англиските фудбалери да се надигруваат со фудбалерите на Барселона ...
сите 53 | | | веќе видена

Земјотрес со магнитуда 6,3 по Рихтер во саботата го погоди брегот на индонезискиот остров Суматра, јавува Синхуа (Xinhua) повикувајќи се индонезиската Агенција на метеорологија и геофизика. Не е прогалсена опасност од цунами. Според америкаската Геолошка служба земјотреси е регистриран во 00,07 по локално време во недела (19.07 часот по македонско време). Епицентарот елоциран 212 километри југозападно од градот Бандар Лампунг. Хипоцентарот на потресот бил на длабочина од 3,6 километри. Засега нема инфорамции за настрадани и шричинета материјална штета. Индонезија се наоѓа во ткн. Огнен прстен во Тихиот Океан, подрачје во кое на спојувањето на континенталните плочи се случува силна сеизмичка активност. Во овој регион од светот се најактивните тектонски плочи, од кои секоја се движи со брзина од седум центиметри годишно. Секоја година, сеизмолозите регистрираат 6 до 7.000 земјотреси со магнитуда поголема од 4,0 степени по Рихтер. Земјотрес со магнитуда од 7,9 степени на 30-ти септември 2009 г. го погоди ...
| | веќе видена

Повеќе од две илјади учесници од цела Македонија ја започнаа розовата прошетка од градскиот парк во Скопје, со марш во чест на Пале Јанкова од Велес, почината од рак на дојка. „Како и секоја година го посветуваме овој марш на некоја личност која што оставила трага во нашиот живот. Овој настан има за цел да го славиме живот и да се сеќаваме на оние кои го загубиле. Оваа година прошетката ја посветувам на нашата млада жена почината од рак на дојка, Пале Јаврова од Велес“ изјави Биба Додева, претседател на Здружението „Борка“. Кандидатот за премиер на СДСМ, Радмила Шеќеринска изјави дека социјалдемократскиот сојуз на Македонија ќе овозможи бесплатно здравство за оние кои се постари од 65 години и за деца до 14 години. Во поддршката на борба против ракот учествуваа и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, амбасадорот на САД во Македонија, Филип Рикер и неговата сопруга, амбасадорката на кралството Холандија, Симоне Филипини, како и министерот за здравство Бујар Османи. „Знаете дека ...
| | веќе видена

САД ги повикаа грузиските власти да покренат истрага за разбивањето на демонстрациите во претолнината Тбилиси од страна на полицијата, кога загинаа неколку демонстранти Специјалната полиција за нереди употреби водени топови, гумени куршуми и солзавец за да ги растера активистите на опозицијата, кои доцна во средата навечер се собраа на главната улица на градот во од да ја спречат планираната парада за Денот на независноста. Тие, исто така, се обидоа да ја блокираат говорницата од каде што требаше да се обрати претседателот на Грузија, Михаил Саакашвили . Демонстрациите имаат за цел да го тргнат од власт Саакашвили поради огромната беда и корупцијата, како и поради срамниот пораз во кусата војна со Русија во 2008 година. Грузиското Министерство за внатрешни работи соопшти дека двајца луѓе, еден поранешен и еден активен полицаец, загинале кога биле прегазени од моторизираниот конвој на лидерите на опозицијата, кои се обидувала да побегнат од местото на судирот. Вкупно 37 луѓе, меѓу кои и осум ...
сите 2 | | | веќе видена

Руските воњени експерти предивдуваат дека западните земји до 2020 година ќе имаат преку 80.000 крстосувачки проектили „Очекуваме западот до 2020 година да има најмалку 80.000 кстосувачки проектили, од кои барем 2.000 ќе бидат нуклеарни“, вели генерал Игор Шеремет и додава дека овие прокетили сигурно не се осмислени само за заплашување и вежби. Поради овие преодни, додава генерал Шеремет, претседателот Дмитриј Медведе ја издаде наредбата во 2011 година да започне создавањето на руски воздушен и вселенски одбранбен систем. Новиот руски систем ќе ги стави под заедничка команда постоечките мрежи за воздушна и противракетна одбрана, системите за рано предупредување од проектили и системите за набљудување на воздушниот простор. Водечкиот руски производител на проектили, „Алмаз-Антеи“ во март соопшти дека работи на развој на најмалку шест типови на напредни системи за противвоздушна одбрана, кои би требало да и се стават на располагање на руската амрија до 2015 година.
| | веќе видена

Судот во Каиро парично ги казни египетскиот претседател Хосни Мубарак и двајца поранешни министри со 90 милиони долари, поради тоа што и направиле „штета на економијата“ кога ги прекинале телефонските врски и интернетот во текот на народниот бунт во Египет. Ним им е наредено „заеднички да ја платат сумата од своите лични средства“, наведуваат судските извори, пренесува агенцијата Франс прес. Осудените ја оштетија националната еконимија со својата одлука да го прекинат интернетот и телефонските услоги за време на револуцијата од 25 јануари, наведено е во образложението на судот. Народните немири, во кои загинаа најмалку 800 луѓе, доведоа до соборување на Мубарак од власта на 11ти февруари.
сите 3 | | | веќе видена

Рускиот премиер Владимир Путин денеска ја потпиша уредбата со која високите извозни царини за бензинот остануваат во сила до јули, во обид да ги стабилизира цените на домашниот пазар Владата ги покачи извозните царини од 1-ви мај. Како провремена мерка во екот на наглиот скок на цените на безнините и недостигот од овој енергенс. Високите цени и недостигот беа предизвикан од високите цени на нафтата на светските пазари, со што на производителите многу повеќе им се исплатеше извозот.
| | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ го прашуваат лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски дали се точни наводите дека имотот на Корчула кој тој и жена му го поседуваат е купен во многу поново време, а тој како што велат не го пријавувал за да глуми дека е скромен политичар. „Ја слушнавме изјавата и признанието на Бранко Црвенковск и дека неговата сопруга имала имот којшто тој не го пријавил. Единственото образложение на Бранко Црвенковски е дека кога неговата сопруга го имала имотот тој имал само 17 години. Чиста невистина. Дури и да е така, според Законот за спречување на корупција, секој имот на функционерите, сегашни и поранешни, мора да е пријавен“, рече Зоран Петрески од ВМРО-ДПМНЕ повикувајќи се на член 33 од Законот за спречување на корупција. Во членот 33 од Законот за спречување на корупцијата стои дека избран или именуван функционер, службено лице и одговорно лице во јавно претпријатие и друго правно лице што располага со државен капитал при изборот, односно по стапувањето на должност, а најдоцна во рок од 30 дена, ...
сите 12 | | | веќе видена

Денешнагта прес-конференција Гордан Горгиев од СДСМ, е обид за дефокусирање на главните теми од кампањата, сметаат во ВМРО-ДПМНЕ како што се наведува во писмената реакција на партијата, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и воедно премиер Никола Груевски го користи својот авторитет да апелира до сите јавни функционери да се заложат целиот изборен процес да помине во фер и демократска атмосфера. Што, како што се додава е и политичка заложба на ВМРО-ДПМНЕ. „Наместо да се обидува да ги омаловажува ваквите позитивни потези, Гордан Горгиев требаше да им се извини на стечајците чии жени Бранко Црвенковски длабоко ги навреди и меѓудругото, без заобиколување да одговори на прашањата кои се однесуваат за скандалот на имотот на жената на Црвенковски, кој се наоѓа на еден од хрватските острови“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. на
| | веќе видена

СДСМ денеска обвини дека ВМРО-ДПМНЕ ги користи институциите за партиска промоција и оти се обидува да ја приватизира државата „Последниот случај е скандалозен. Груевски на владин меморандум им се обраќа на носители на јавни функции и на други одговорни лица од администрацијата наложувајќи им како да се однесуваат за време на изборите. И замислете, во писмото повторно повикува на ставање крај на транзициски политичари. Како да не беше доволно кога пред повеќе од една година истото го направи во својство на претседател на партија, сега во својство на премиер ја става владата во функција на кампањата на ДПМНЕ“, рече потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев. Тој го покажа писмото кое премиерот Груевски го упатил до сите министри, заменици министри, државни секретари, директори и раководители со кое ги повикува да придонесат за позитивна атмосфера за изборите. Во писмото наведува дека ќе биде разочаран доколку некој покаже нереспект кон граѓаните и дека ќе ги санкционира оние кои ќе пробаат да вршат ...
| | веќе видена

Началникот на полициската зона „Север“, генералот Дауд Дауд и началник на провинциската управа на провинцијата Тахар загинал во терористички напад во авганистанскиот град Тулукан Полицискиот командант за северен Авганистан, генерал Мохамад Дауд Дауд , е убиен во саботата во самоубиствен бомбашки напад во канцеларијата на гувернерот на провинцијата Такар, во кој загинаа уште најмалку шест лица Меѓу загинатите се и тројца војници на НАТО. Според извори од НАТО, меѓу жртвите од нападот има голем број на авганистански и на НАТО војници, а и самиот гувернер е ранет. Нападот се случил во моментот кога во канцеларијата на гувернерот повеќе високи функционери одржувале состанок. Генерал Дауд е поранешен воен командант на Северната Алијанса, авганистанските сили кои се бореа против талибанската власт. Одговорноста за нападот веднаш ја презедоа талибаните.
сите 4 | | | веќе видена

Најмалку осум луиѓе се убиени, а уште десетици денеска се ранети во експлозијата на бомба на пазар во немирниот пакистански регион крај границата со Авганистан, јавува Al Jazeera Експлозијата на пазарот Пашт во Саларзаи, кој се наоѓа на 35 километри од главниот град на провинцијата Баџаур, Кар, најверојатно била активирана далечински. Регионалниот владин администратор, Саад Мохамад , соопшти дека четворица луѓе умреле веднаш на пазарот, а уште четворица во болница. Двајца племенски лидери , Малик Тесил Кан и Малик Мајн Џан се меѓу загинатите. „Мислиме дека двајцата племенски старешини биле вистинската мета на нападот, затоа што беа високи членови на локалниот мировен комитет, кој формираше „лашкар“ (племенска воена единица) за борба против талибаните“, вели Мохамад. Одговорноста за нападот веднаш ја презеде организацијата „Терик-е-Талибан“. „Го извршивме бомбашкиот напад против мировниот комитет затоа што тие и се приклучија на владата и станаа непријатели на талибаните. Ние и претходно ги ...
сите 3 | | | веќе видена

next