Силна експлозија одекнала во саботата во кампусот на универзитетскиот град Кандахар, административен центар на истоимената јужна авганистанска провинција, пренесува локалната телевизија Tolo Според информациите што ги соопштиле претставници на локалната управа на министерството за внатрешни работи, експлозијата се случила околу 12.30 часот по локално време (11 часот по македонско време), на паркингот за автомобили и моторцикли пред универзитетот. Како што јавува телевизијата Tolo во експлозијата има загинати и повредени, но ситуацијата е хаотична и засега нема информации ниту за нивната приближна бројка. Според податоци на управата на провинциското министерство досега во централната градска болници „Мирвајс’ биле донесени тела на двајца загинати и петмина ранети. Територијата на универзитетскиот кампус е блокирана од полицијата и припадници на авганистанската армија, а на местото на експлозијата се присутни голем број амбулантни возила, се наведува во информацијата на авганистанската телевизија.
сите 3 | | | веќе видена

Глобалната терористичка мрежа Ал Каеда објави нова видео снимка направена по ликвидацијата на нејзиниот водач Осама бин Ладен, на која муслиманите коишто живеат на Запад се повикуваат на џихад „на непријателската територија“ Како што објaви американскиот Центар за следење на исламистичките интернет страници (SITE Intelligence Group), снимката од два дела којашто вкупно трае еден час и четириесет минути, содржи обраќање на Ајман ал-Завахири, еден до најблиските соработници на убиениот лидер Осама бин Ладен , и Американецот Адам Гадахан кој се јавува како портпарол на Ал Каеда. Муслиманите на Западот се „најпогодни за пресудната улога во џихадот против ционистите и крстоносците“, изјавил Гадахн на англиски јазик. Како што пренесува натаму SITE, тој рекол и дека муслиманите во САД во продавниците можат како и секој друг многу лесно да набават автоматско оружје а притоа да не мора да ја покажат личната карта. „Битно е да ја ослабиме желбата на нашите кукавички непријатели за војување, така што ќе ги ...
сите 5 | | | веќе видена

Фудбалерите на Лихтенштајн ја изненадија фудбалската репрезенација на Литванија и ја совладаа со 2:0, постигнувајки ја својата прва победа во петиот меч Лихтенштајн со оваа победа значително ги подобри шансите на Чешка за освојување на второто место, со оглед дека Шпанија со 15 бодови од 5 мечеви на првото место е сигурен патник на ЕУРО 2012. Резултати од мечевите од 3 јуни: Група А: Казахстан – Азербејџан 2:1 (Гридин 58`, 68` - Надиров 63`) Австрија – Германија 1:2 (Фридрих автогол 50` - Гомез 44`, 90`) Белгија – Турција 1:1 (Огуњими 4` - Јилмаз 22`) Група Ц: Фарски Острови – Словенија 0:2 ( Матавж 29`, Балдвинсон 47` а.г.) Италија – Естонија 3:0 (Роси 21`, Касано 39`, Пацини 68`) Група Д: Белорусија – Франција 1:1 (Абидал 20` а.г. – Малуда 22`) Романија – БиХ 3:0 (Муту 37`, Марица 41`, 55`) Група Е: Молдавија – Шведска 1:4 (Бугаев 61` - Тоивонен 11`, Елмандер 30`, 58` Гернт 88`) Сан Марино – Финска 0:1 (Форсел 41`) Група Ф: Хрватска – Грузија 2:1 (Манџукиќ 761`, Калиниќ 78` - Канаква 17`) Група И: ...
сите 13 | | | веќе видена

Северозападната воена Алијанса денеска соопшти дека првпат во Либија се употребени борбени хеликоптери во напади врз воени возила, опрема и силите на полковникот Моамер ел-Гадафи „Борбените хеликоптери под команда на НАТО првпат се употребени н а4-ти јуни во воени операции над Либија, во рамките на операцијата ’Обединет бранител’’, соопшти командата на Алијансата во писмената изјава издадена ноќта кон сабота. „Цел на нападите беа воени возила, воена опрема и силите на режимот на Моамер ел-Гадафи “, се додава во соопштението во кое не се наведува локацијата на која е извршен нападот или нападите. Во оваа акција учествувале британските борбени хеликоптери од типот „апачи“, соопшти министерството за одбрана во Лондон. Портпаролката на министерството кусо ја потврдила акцијата ненаведувајќи поединости за бројот и целите на нападите. Лондон кој од 19-ти март учествува во операциите на меѓународната коалиција под команда на НАТО во Лобија, на крајот од мај објави дека од носачот на хеликоптери „Ошн“ кој се ...
сите 12 | | | веќе видена

Околу 11.000 немоќни и болните лица кои не се во можност да гласаат на избирачките места во недела, ќе гласаат vo саботата ден пред изборите во своите домови или каде што престојуваат Покрај болните и изнемоштените, ќе можат да гласаат и 2.222 лица кои се во притвор или на издржување казна затвор, 407 внатрешно раселени лица, како и 7.258 македонски државјани во дијаспората. Првпат, тројца од идните 123 пратеници во Собранието ќе се бираат од дијаспората. Во трите изборни единици во странство - Европа и Африка, Северна и Јужна Америка и во Австралија и Азија, се поднесени вкупно 19 кандидатски листи, за кои ќе можат да се изјаснат 7.258 македонски државјани, кои се пријавиле за гласање во Дипломатско конзуларните претставништва. Право на глас имаат 1.821.122 гласачи кои на 2.976 гласачки места ќе можат да се изјаснат за 18 листи со 1.679 кандидати за 120 пратенички места во македонскиот Парламент. Во изминатите 20 дена партиите, коалициите и независните кандидати кои се пријавија за учество на изборите ...
сите 444 | | | веќе видена

Папата Бенедикт XVI денеска треба да допатува во дводневна посета на Хрватска, при што се најавува дека центарот на Загреб ќе биде целосно блокиран од безбедносни причини Предвидено е папапата во Загреб да има протоколарни средби со државниот врв на Хрватска, но главниот настан ќе биде средбата со околу 700 претставници на јавниот живот во Хрватска, каде што е предвидено и негово обраќање. Дел од хрватските медиуми со денови полемизираат за тоа кој бил повикан, а кој не, на средбата со папата. Притоа се критикува Хрватската бискупска конференција, којашто е организатор на настанот, бидејќи не е повикан поранешниот претседател Стипе Месиќ , а повикан е контроверзниот пејач Марко Перковиќ Томсон , чии настапи се проследени со усташки песни и усташка иконографија. На бдеењето со младите во вечерва на Плоштадот „Бан Јелачиќ“ се најавува присуство на 50 илјади млади лица, додека во недела на загрепскиот Хиподром се очекува папата да го поздрават околу 300 илјади верници. Актуелниот папа веќе двапати ја ...
сите 32 | | | веќе видена

Во Основниот суд 1 во Скопје денеска продолжи судскиот процес “Фаланга” во кој на голема група обвинети им се суди за нелегално копање и продавање на антички вредни предмети. На денешното рочиште сведочеше вештак од управата за заштита на културното наследство кој имал можност да ги анализира дел од запленетите предмети во акцијата. Анализата била само со гледање без употреба на никакви хемиски средсва или други методи. Во извештајот кој го потпишал е наведено дека предметите меѓу кои и менадата се оригинали. Но, вистинска бура во судницата предизвика неговиот исказ дека записникот го потпишал но не знаел што пишувало во него. Потоа вештакот кажа: ”Се сомневам дека менадата е оригинал. Таа е повисока од оригиналната”. По овој исказ судијата го опомена неколку пати вештакот дека ако излаже може да биде кривично гонет. Но, сепак сведокот продолжи да тврди дека бил ставен во комисија за увид без негово знаење. Мислел дека на колега само му помага во работата. Потоа вештакот појаснуваше како всушност ...
сите 2 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство донесе одлука да не поведе постапка за утврдување на кривична одговорност за случајот со доставените списоци од А1 телевизија. На списоците имаше имиња на луѓе од државната администрација кои, според телевизијата, биле уценувани и застрашувани да гласаат за владеачката партија. Поголемиот дел од наведените во списоците беа повикани и дадоа искази пред обвинител, но ниту еден од нив не кажал дека имал притисок или уцена за кого да гласа. Затоа обвинителството нема основи по кои би повело постапка.
сите 3 | | | веќе видена

Самиот факт дека СДСМ користи бугарски сајтови за да пласираат информации, а ги нарекуваат Викиликс е доволно јасно за што станува збор. Ова се наведува во писмената реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на шефот на изборниот штаб на СДСМ, Андреј Петров, кој повикувајќи се на податоци наводно објавени на Викиликс, обвини дека братучедот на Груевски, Сашо Мијалков „тајно преговарал за името“. „Во оној напис, кој некој го нарекува Викиликс има датуми и настани кои целосно ги имаат промашено. За настани кои се случиле во 2010 година, пишувале уште во 2009та година. Или биле видовити или фалсификуваат. А овде е јасен фалсификатот“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Притоа му се порачува на раководството на СДСМ дека ниту подршката и подземните игри на некои луѓе од служби од соседството не може да ја вратат таа партија на власт. „Позади сета оваа местенка стои финансиски и политички интерес, пред се поврзан со прашањето на името. А тоа нас ни е совршено јасно. Бранко, готово е. Престани со ...
| | веќе видена

За тоа како работеше Секретаријатот за европски прашања во периодот кога Радмила Шекеринска раководеше со него најдобро говори фактот дека Македонија во тоа време стана кандидат за членство во Европската унија (ЕУ). Ова се наведува во писмената реакција на СДСМ во врска со денешната прес конференција на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски кој ја повика Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) да ги разгледа информациите и документите кои излегоа во јавноста, во врска со работењето на Шеќеринска во наведениот сектор. „Залудно се обидуваат со груби лаги и манипулации да го оцрнат најголемото достигнување на Република Македонија во евро-интеграциските процеси. Впрочем, тоа го потврди и самата Европска комисија која во Извештајот за напредокот на РМ за 2005 година посочува дека „Секторот за европска интеграција го координира спроведувањето на ССА на ефикасен и професионален начин“, се вели во реакцијата. Истовремено, се истакнува дека благодарение на владата на ВМРО-ДПМНЕ, ...
| | веќе видена

Селекторот на Република Ирска, Џовани Трапатони е пред проблеми воочи утрешниот квалификациски меч за ЕУРО 2012, против Македонија во Скопје Во групата Б по пет одиграни кола во водство се три репрезентации сите со по 10 бодови. Словачка, Русија и Република Ирска три кандидати за две места на ЕУРО. Токму денешниот распоред на мечевите ја прави најтешка задачата на Ирците за одржување чекор со овие две репрезентации. Русија игра дома со Ерменија (17,00 ч.) и се фаворити. Словачка ја пречекува последно пласираната Андора (20:15 ч.). и на овој меч прашањето за победникот не се поставува. Така Република Ирска е пред искушение само со победа вечерва против Македонија (21:30 ч.) да не заостане во бодови. Но единствено Ирците гостуваат, а имаат и проблеми околу составот. Ричард Дан е суспендиран. Поради повреди отпадна квартетот Дерон Џибсон, Демиен Даф, Кевин Дојл и Џејмс Мек Карти. Во составот ќе ги нема ниту Џонатан Волтерс, Ентони Стоукс и Кирен Вествуд. На сите овие проблеми капак е повредата на ахиловата ...
сите 14 | | | веќе видена

Британските шпиони ја хакирале интернет страницата на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда и упатствата за изработка на рачни бомби од домашно производство ги замениле со рецепти за „cupcakes“, колач кој изгледа како мини торта, соопштија во петокот британските медиуми Овој сајбер напад се случил минатата година кога почнал да излегува магазинот на англиски јазик „Inspire“ наменет за муслиманите коишто живеат на Запад, а го основаа приврзаници на Ал Каеда на Арапскиот полуостров (AQAP). Британските разузнавачи кои имаат свој центар во комуникацискиот штаб (GCHQ) во државниот центар за прислушување, ја нападнаа интернет страницата на овој електронски магазин од 67 страници, кои во моментот на нападот не можеле да се читаат и наместо заглавието „ Како да се направи бомба во кујната на својата мајка “, ги поставиле рецептите од книгата „ The Best Cupcakes in America " на познатата Елен ДеЏенерис , пишуваат во петокот британските медиуми. По хакирањето, на специјалистите од AQAP им биле потребни две ...
сите 4 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи бара од Агенцијата за разузнавање (АР) да го провери разузнавачот кој што го пријавил нападот на Шекеринска, дали навистина работи во Агенцијата и дали имал службена наредба да го провери настанот Ако се докажат овие наводи, МВР апелира да бидат преземени соодветни мерки за неговиот непрофесионален однос. „Доколку истиот не вршел службени задачи, туку во партиски цели ја злоупотребувал службената положба и овластувањата, МВР од Агенцијата бара негово најостро санкционирање, бидејќи е недозволиво политичкото инструментализирање на институциите најодговорни за националната безбедност“ пишува во дописот кој што МВР го испрати до Агенцијата за разузнавање. Инаку вво четвртокот министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска соопшти дека настанот кога беше нападната Шекеринска со шише од возило во движење бил пријавен од лице кое работело во Агенцијата за разузнавање кој се однесувал непристојно кон дежурниот полицаец. Според неа, неколку часа по пријавата во А1 ...
| | веќе видена

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска ги повика сите граѓани во недела да излезат и да гласаат како што рече за промени „Вие ќе решавате каков живот ќе живеете и каква држава ќе имате. Македонија е мала земја. А малите земји немаат право на големи грешки. За жал во овие 5 години се направија многу, многу големи грешки. Благодарение на оваа власт Македонија е осиромашена, изолирана, заборавена земја. Благодарение на оваа власт Македонија е изгубена земја во просторот и времето . Сите напред- ние назад. Сите кон Брисел-ние кон Паљурци. Во таква земја не може да има среќа и задоволни луѓе. Во таква земја нема надеж и оптимизам. На 5ти јуни имаме шанса тоа да го промениме“, истакна Црвенковски. Тој упати порака до како што посочи сите чесни професионалци во јавната администрација, во образованието и здравството, во Министерството за внатрешни работи дека новата власт ќе има целосна почит кон нивната работа и ќе ги ослободи од сите притисоци. Повикувајќи ги директорите, началниците и раководителите ...
сите 6 | | | веќе видена

„Знаевме дека Никола Груевски и Сашо Мијалков се едно-исто, знаевме дека шефот на тајната полиција е човекот за се’ на премиерот, но не знаевме дека првиот братучед на Груевски ќе добие овластувања и да го продаде името на државата“, изјави шефот на Изборниот штаб на СДСМ, Андреј Петров Секретарот на опозициските социајлдеморкати Андреј Петров истакна дека со извештаите на амбасадата на САД објавени на „Викиликс“ паднал во вода падна во вода патриотизмот на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. „Додека Груевски јавно се удира во гради и тврди дека е непопустлив за името, Мијалков со негов налог тајно се пазари со уставното име Република Македонија. Веќе се е јасно, лажните приказни на Груевски се рушат како кула од карти“, рече Петров. Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат и велат дека тоа се лаги и манипулации. „Самиот факт дека користат бугарски сајтови за да пласираат вакви информации, а ги нарекуваат Викиликс е доволно јасно за што станува збор. Во оној напис, кој некој го нарекува Викиликс има датуми и настани кои целосно ги имаат ...
сите 10 | | | веќе видена

Претседателот на Јемен Али Абдел Салех е полесно ранет при престрелка што избила во близина на претседателската палата при посета на џамија во главниот град Сана,.пренесува Reuters повикувајќи се на арапската телевизија телевизијата Аl Arabia Наспроти тоа Reuters повикувајќи се на јеменската опозиција јавува дека претседателот Али Абдел Салех е убиен во престрелката. Агенцијата не успеала да се повтрзе со претставници на претседателската администрација, за да се разјасни судбината на Салех. Reuters јавува дека на телефонскито број во претседателдскат апалата никој не одговраа. Претходно AFP повикувајќи се на извор од владејачката партија во Јемен, пренесе дека во петокот во главниот град Сана било стрелано врз џамија во непосредна близина на претседателската палата, при што покрај Салех биле ранети и премиерот и претседателот на парламентот на Јемен. Претходно во петокот јеменските армиски сили во јужниот дел од главниот град на земјата Сана стрелалае врз резиденцијата на лидерот на опозициската ...
сите 55 | | | веќе видена

Претседателот на Јемен, Али Абдел Салех се здобил со полесни повреди од огнено оружје при престрелка во околината на претседателската палата, јавуваат агенциите. Како што јавува АФП, во истиот инцидент се ранети и премиерот и претседателот на јеменскиот парламентот. Според изјави на претставник на владејачката партија, инцидентот се случил во непосредна близина на претседателската палата во главниот град Сана. Засега нема подробности за инцидентот како и за загинати и настрадани, што според соговорникот во моментов се проверуваат и уточнуваат.
сите 55 | | | веќе видена

ДИК соопштува дека се завршени сите подготовки за изборите, а гласачкиот материјал веќе е доставен до органите задолжени за нивно спроведување Вечерва на полноќ завршува предизборната кампања и почнува 24 - часовниот молк пред седмите парламентарни избори што ќе се одржат в недела. Гласачките места треба да бидат отворени во 7 часот, а затворени во 19 часот. Право на глас имаат 1.821.122 гласачи кои ќе можат да се изјаснат за една од 18-те листи за кандидати за пратеници. Парламентарните избори ќе ги следат над 7.000 набљудувачи акредитирани во Државната изборна комисија, од кои 489 се странски. Своето избирачко право утре ќе можат да го остварат лицата кои се во притвор или на издржување казна затвор, изнемоштените и болните лица и внатрешно раселените лица. На овие избори за прв пат ќе гласа и дијаспората. Пријавени се 7.258 македонски државјани, кои што се пријавиле за гласање во Дипломатско-конзуларните претставништва. Првите избори за пратеници во Собранието беа одржани во 1990 година, вторите ...
сите 227 | | | веќе видена

Агенцијата за кредитен рејтинг Мудис денес го намали кредитниот рејтинг на осум грчки банки, со негативна прогноза, само по два дена откако претходно го намали рејтингот на државата Грција Како причина за намалување на рејтингот агенцијата ја наведува се поголемата веројатност за реструктуирање на грчкиот долг. „Ако во најлош случај дојде до реструктуирање на државниот долг, грчките банки би биле директно погодени со тоа„, наведува Мудис. Во групата на осумте банки влегуваат Националната банка на Грција (мнозинскиот сопственик на Стопанска банка Скопје во Македонија), ЕФГ Евробанк, Алфа банка (присутна и во Македонија), АТЕбанк, Атика банк, Емпорики, Геники и Пиреус банк.
сите 4 | | | веќе видена

Двајца од кандидатите за пратеници на претстојните предвремени парламентарни избори соработувале со тајните служби а за други двајца комисијата го одложи одлучувањето, поради дополнителна проверка на податоците Комисијата за лустрација на денешната седница одлучила дека изјавите на двајца кандидати за пратеници не се совпаѓаат со податоците што ги поседува комисијата. За останатите седум од вкупно 11 кои беа предмет на проверка на Комисијата, таа одлучила дека не соработувале со тајните служби, односно нивните имиња или се совпаѓале со исти имања на други лица или, пак, биле следени од службите но не било најдено соработничко досие. Претстедателот на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев, не открива на која политичка партија и’ припаѓаат двајцата кандидата за пратеници, но неофицијално се дознава дека станува збор за еден кандидат Македонец и еден Албанец,, од помалите опозициски партии. За него не е симптоматично тоа што седницата се одржувана два дена пред изборите и негира одработува некаква ...
сите 15 | | | веќе видена

next