Американското министерство за финансии постигна договор за продажба на државниот удел во групацијата „Крајслер’ ма италијански „Фиат“ за околу 560 милиони долари Со ова американското министерство за финансии целосно ги поврати своите вложувања во „Крајслер“ кои беа преземени во време на големата финансиска криза во рамките на програмата за помош на погодените компании (TARP). „Имајќи предвид дека министерството го повлекува своите вложувања од ’Крајслер’, несомнено е дека одлуката на американскиот претседател Барак Обама да помогне и да се реструктуира оваа компанија била добра. Денеска американскиот производители на автомобили постигнуваат неверојатна пресвртница во поновата историја, креирајќи нови работни места и нови вложувања низ земјата“, се наведува во писмената изјава ма американскиот министер за финансии Тимоти Гејтнер, што го цитира AFP. „Фиат“ се согласил на американското министерство да му исплати 500 милиони долари за 98.461 акции кои беа негова сопственост. Во мај „Крајслер“ отплати 5,1 ...
сите 4 | | | веќе видена

The New York Times објави дека досегашниот главен уредник Бил Келер заминува од функцијата и дека ќе го замени Џил Абрамсон, која така ќе стане првата жена главен уредни во 160-годишното постоење на весникот Педесет иседумгодишната Џил Абрамсон во The New York Times работи од 1997 година а заменичка на Бил Келер стана во 2003 година. Претходно таа работела како шеф на дописништвото на весникот од Вашингтон. Келер кој беше главен уредник осум години, има намера да продолжи со пишувањето и најави дека со полно работно време ќе му се посвети на новинарството во рамките на изданијата на The New York Times . „Несомнено Џил беше најлогичниот избор за наследник на Бил“, коментираше сопственикот на еден од најреномираните дневни весници во светски рамки, Артур Шулцбергер. Џил Абрамсон функцијата главен уредник ја презема на 6-ти јуни.
сите 9 | | | веќе видена

Најмалку 30 луѓе се повредени а над 28 илјади се евакуирани по избувнувањето на пожарот во четвртокот доцна навечер во магацинот за оружје во руската република Удмуртија, пренесува РИА Новости Пожарот изби во магацин со оружје во градот Ижевски, на Урал. Републичкото министерство за вонредни ситуација соопшти дека евакуирало 28 илјади луѓе од најблиските населени места бидејќи во магацинот се наоѓаат 58 илјади тони експлозиви и муниција .Според последните информации едно лице се води како исчезнато. Девет од ранетите се хоспитализирани со тешки изгореници а другите претрпеле само помали повреди, изјавил портпаролот на министерството за вонредни ситуации, Михаил Ѓурков. Во тоа складиште било чувано артилериско вооружување, соопшти руското министерство за одбрана. Според руските медиуми, пожарот може да се забележи од оддалеченост од неколку километри, а со секоја нова експлозија во воздух се крева голема огнена топка. Во гаснењето на пожарот ангажирани се многу пожарникарски екипи и пиротехничари, како ...
сите 28 | | | веќе видена

Осудениот за сексуално злоставување и неговата сопруга од судот во Плејсервил, Калифорнија, се осудени на доживотен затвор поради грабнувањето и силување на Џојси Дагард кога имала 11 години и ја држеле во заробеништво речеис 20 години. Шеесетгодишниот Филип Гаридо е осуден на вкупно 431 година до доживотен затвор, откако пред судот се изјаснил за виновен за грабнувањето и сексуалното злоставување по 13-те точки на обвинението, пренесоа американските медиуми. Обвинителот на округот Ел Дорадо, Верн Пиерсон го опишал Гаридо како „сексуален насилник кој го украл детството и невиноста на 11-годишното дете“. Сопругата на Филип, 55-годишната Ненси Гаридо којашто исто така ја призна вината, е осудена на 36 години затвор. Пред изрекувањето на пресудата, Тери Пробун, мајката на жртвата, сега 31-годишната Џејси Дагард , ја прочитала нејзината писмена изјава во којашто таа ги опишува 18-те ужасни години минати во заробеништво кај Гаридови. Меѓу другото таа во изјавата објаснува дека се решила да не присуствува во ...
сите 4 | | | веќе видена

„Драматично обзнание на Радмила Шекеринска“ вака министерската за внатрешни работи Гордана Јанкулоска го опиша случајот за кој што синоќа соопшти канидатот за премиер на СДСМ, Радмила Шекеринска, кога тврдеше дека била нападната од непознато возило со шише Министерката Гордана Јанкулоска која ова го нарече „настан“ вели дека не може да се утврди што точно се случило и дали воопшто нешто се случило. Наместо случајот го пријават во полиција, Јанкулоска вели дека случајот бил најпрви пријавен на А1 телевизија па потоа во институциите. „Иако законите налагаат ако се случи било каква сообраќајна несреќа или друг инцидент да се остане на лице место или истиот веднаш да се пријави за соодветно да се обезбеди местото и да се спроведе истрага, госпоѓата Шекеринска тоа не го стори. Напротив настанот беше прво пријавен во А1 телевизија во овластените државни иснтитуции. Дали станува збор за непознавање или непочитување на законите и институциите или станува збор за обид да се добие на време и да се прикаже дека ...
сите 21 | | | веќе видена

Поранешниот премиер и министер за одбрана Владо Бучковски денес го заврши својот исказ пред судот кој траеше неколку рочишта Нему му се суди за финансиски малверзации при набавка на делови за тенкови. Обвинети се уште четворица кои учествувале во набавката. Бучковски презентирајќи мноштво документи, некои за судот и нови, останува на одбраната и тврдењето дека набавката била законска и дека Буџетот не бил оштетен. Во детали ја појаснуваше постапката за набавка во време на воена криза во државата. За останатите обвинети тврди дека ниту можеле, ниту смееле, ниту направиле незаконски постапки за време на реализација на договорот за набавка на деловите. Тој пред судот го презентира ревизорскиот извештај направен 2002 година во која стои дека државата покрила над 4 милијарди денари, што значи дека се давале пари и за други големи договори. Според Бучковски, државата ги пренела парите од левиот во десниот џеб, пренасочувајќи ги во ПИОМ. Деловите според исказот на еден од сведоците сослушани во претходна ...
сите 4 | | | веќе видена

Пакистанската влада им дозволи на новинарите да носат оружје, а одлуката следеше по убиството на репортерот Сајед Салим Шахзад Министерот за внатрешни работи Рехман Малик рече дека на новинарите им се дозволува оружје со мал калибар, и тоа само за самоодбрана. „Ние сме новинари, не сме војници. Должност на владата е да нè заштитува“, изјави претседателот на Пакистанското новинарско здружение Афзал Бу т. Телото на 40-годишниот новинар Салим Шахзад е пронајдено завчера во еден канал во покраината Пенџаб, откако исчезна на патот до телевизијата каде што требаше да гостува во една емисија. На телото се пронајдени траги од измачување, а починал од силен удар во градите. Покрај извештаите за Ал Каеда, информираше и за други милитантни исламистички мрежи и организации. Активистите за човекови права неодамна соопштија дека Пакистан е најопасна држава на светот за новинарите.
сите 3 | | | веќе видена

На Македонска берза за хартии од вредност, денеска беше остварен промет во износ од 16.109.506,91 денари Од овој промет 8.726.147,91 денари беа реализирани на Официјалниот пазар за хартии од вредност, додека на Редовниот пазар прометот изнесуваше 7.383.359,00 денари. Индексот МБИ10 денес се намали за 0,08% и изнесуваше 2.675,18 поени. МБИД се зголеми за 0,27% и изнесуваше 2.713,91 поени, додека ОМБ се намали за 0,23% и изнесуваше од 117,42 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Алкалоид АД Скопје во износ од 2.011.130,00 денари по просечна цена од 4.550,07 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Гранит АД Скопје со која беше остварен 1.239.880,00 денари промет по просечна цена од 606,59 денари. Трета беше акцијата на Македонијатурист АД Скопје со остварени 1.183.977,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 2.959,94 денари . Најтргувана од обврзниците беше Обврзницата за денационализација на Р.М десетта емисија . Оваа обврзница се тргуваше ...
сите 5 | | | веќе видена

Генералниот секретаријат на Владата и канцеларијата на претседателот на Македонија се стекнаа со сертификатот за квалитет ИСО:9001 од 2008 година и со сертификатот ИСО:14001 од 2004 година за животна средина со што се зголемува еколошката свест и заштита на животната средина Стандард за квалитет значи дека институцијата има изградено соодветен систем за менаџмент со квалитет и дека на организиран начин ги задоволува потребите на нејзините корисници. „Заложбата за да се воведе овој стандард во државните институции е во насока на унапредување на улогата на Владата како јавен сервис и подобрување на условите кои ги нуди на граѓаните“, изјави Владимир Пешевски , вицепремиер за економски прашања. Владата е трета институција што се здоби со овој вид на сертификат по министерството за образование и секретаријатот за европски прашање, а започната е процедура на уште 17 државни институции. „Заокружен е процесот од шест месеци за добивање на сертификатите чие дефинирање беше спроведено во неколку фази“, истакна ...
сите 6 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ го оцени како обид за создавање на психоза вчерашното тврдење на кандидатот за премиер на СДСМ, Радмила Шекеринска дека синоќа била нападната со шише додека се превезувала во својот автомобил Според владејачката партија, ова е врв на, како што велат, политичкиот неморал и политичкото безобразие на нивните конкуренти. „Замислете, вчера, Радмила Шеќеринска по налог на Бранко Црвенковски кажува дека врз неа е извршен обид за атентат со пластично шише. Повторувам, со пластично шише. До кое дереџе паднавте. Смешно е да обвинувате, а да не знаете ниту каков модел на возило, ниту каква регистрација имало тоа возило. Очигледен е обидот за театралност. Која ако се разбере сериозно, може да нанесе штета на демократскиот амбиент во Македонија. Ова е врв на политичкиот неморал. Ова е врв на политичкото безобразие. Како не се срамите од сопствените постапки?“, изјави Никола Тодоров на денешната прес-конференција. „Со пластично шише не се добиваат избори. Немојте да ги потценувате македонските граѓани, ...
сите 8 | | | веќе видена

Предвремените парламентарни избори во Македониjа, што ќе се одржат на 5 јуни, ќе имаат клучно значење за eвроинтегративниот процес на земјата, сметаат европратениците, пренесува Дојче Веле на македонски јазик „Предвремените парламентарни избори ќе бидат од клучно значење за државата во нејзиниот интегративен процес, како дел од исполнувањето на критериумите од Копенхаген“, вели во писмената изјава Ричард Хауит, известувачот за Македонија во Европскиот парламент. Британскиот европратеник притоа додава дека „обврската на владата и на сите политички партии е да се обезбедат слободни и фер избори.“ За тоа како овие избори ќе се одразат врз евроинтегративните процеси на Македонија, словенечкиот европратеник Милан Звер вели: „Тешко, тешко е да се каже, не е само проблемот со името, постојат и некои други проблеми. Идната македонска влада ќе треба да пронајде силни соработници, пријатели и поддржувачи во ЕУ, што очигледно во моментов ги нема доволно.“ „Проблемот со името останува се’ уште, тоа е можеби повеќе ...
сите 3 | | | веќе видена

По околу 12 часа од нападот на автомобилот на кандидатот за премиер, Радмила Шекеринска, таа е сигурна дека овој напад испраќа одредена политичка порака. Според неа, не се работи за случајност и насилници кои сакаат да создаваат хаос по улиците „Беше очигледно дека тој тип на насилство и напад испраќа одредена политичка порака. На сите нас кои бевме во автомобилот ни стана јасно и ни беше јасно за време на инцидентот дека тој не е случајност и дека не е насочен од страна на некои насилници кои сакаат да создаваат хаос низ улиците на Македонија. Ако некој во оваа држава сакал да ме уплаши или да ми испрати порака дека треба да потклекнам или да се откажам од оваа битка сакам да им порачам дека гадно се излажале. Овој инцидент, ваквиот тип на притисок, ваквиот тип на насилство на македонските улици ме направи само поубедена дека на 5 јуни граѓаните ќе гласаат за Македонија без политички кавги, без политички конфликти и без насилство“ изјави Шекеринска. Утрово тие ги доставиле сите информации до ...
сите 12 | | | веќе видена

САД имаат 30 отсто повеќе балистички ракети со долг дострел и нуклеарни боеви глави од Русија, покажуваат денеска објавените податоци на Стејт департментот Во согласност со Договорот за ограничување на офанзивното стратешко вооружување (СТАРТ), двете земји имаат обврска да ги објават клучните податоци за својот нуклеарен арсенал. САД имаат вкупно 882 ракети – интерконтинентални балистички ракети, балистички ракети на подморниците и оние на тешките бомбардери, додека Русија има 521 такви ракети, се наведува во соопштението на Стејт департментот. Според тоа, САД имаат 1.800 боеви глави, додека ракети за лансирање, распоредени и нераспоредени тешки бомбардери имаат вкупно 1.124. Русија има 1.537 боеви глави и 865 ракетни лансери и тешки бомбардери. Овие податоци се однесуваат на 5 февруари оваа година, кога договорот стапи на сила. Тоа значи дека САД ќе мора уште да го намали својот нуклеарен арсенал, бидејќи новиот СТАРТ ги ограничува двете земји на по 1.550 распоредени боеви глави, како и на 700 ...
сите 2 | | | веќе видена

Подигнато е обвинение против осомничениот за убиство на новинарката на „Нова газета“, Ана Политковскаја во 2006 година, соопшти денеска Истражниот комитет на Русија Триесет иседум-годишниот Рустам Махмудов , уапсен во куќата на своите родители во вторникот во Чеченија, е обвинет за „убиство и трговија со оружје“, се наведува во соопштението. „Рустам Махмудов е извршител на убиството на новинарката на Новаја газета , Ана Политковскаја . Истражувачите собраа доволно докази против него“, се додава во соопштението. Политковскаја, која беше жестока критичарка на Кремљ и пишуваше за војната во Чеченија и кршењето на човековите права во оваа руска република, е убиена на 7 октомври 2006 година во Москва, на влезот на зградата во која живеела. Браќата на Рустам Махмудов, Џабраил и Ибрахим , се сметаат за соучесници во убиството на Политковскаја, иако се ослободени во 2009 година поради недостаток на докази. Тие се обвинети дека ја следеле новинарката и дека до местото на злосторството го донеле Рустам Махмудов, ...
сите 4 | | | веќе видена

Последната жртва на цревната инфекција која од минатата седмица се шири низ Германија, е жена која починала во средата ноќта е регистрирана на Универзитетската клиника „Епоендорф“ во Хамбург, изјави портпаролот на клиниката за телевизијата N-24 Станува збор за повозрасна жена, 17-та жртва во Германија од последици на опасната инфекција, којашто била и пациент на клиниката, а нејзината точна возраст не е соопштена. Претходно беше објавено дека еден маж починал од истата инфекција во Шведска. Почнувајќи од минатиот четврток, во Германија се регистрирани околу две илјади случаи на инфекција од смртоносниот стомачен вирус. Според специјалистите од германскиот Институт „Роберт Кох“, инфекцијата предизвикува акутна бубрежна инсуфициенција, а изворот за тоа се’ уште не е познат. Претходно научниците претпоставува дека носителот на предизвикувачот на заболувањето се краставиците од Шпанија, но оваа информација не е потврдена. Земјоделците информираат за секојдневни загуби во износ од десетици милиони евра, а ...
сите 35 | | | веќе видена

Пакистан и САД имаат намера да формираат заедничка разузнавачка структура која ќе се занимава со потрага по терористичките лидери кои се кријат на пакистанска територија, јави во четвртокот пакистанската телевизија GEO, цитирајќи официјални извори Според извештаите на пакистанските медиуми, формирањето на оваа заедничка разузнавачка структура се смета за важен чекор кон обновувањето на заемната доверба којашто беше нарушена откако во самостојна акција специјалните единици на САД на 2-ри мај го ликвидираа првиот човек на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда, Осама бин Ладен во пакистанскиот град Абтабад. Како што е пренесува телевизијата GIO во заедничкатаa американско-пакистанска разузнавачки служба ќе бидат вклучени претставници на тајните служби на двете држави. Групата ќе се концентрира на потрагата по терористичките лидери, за кои се верува дека се кријат на територијата на Пакистан, вклучувајќи го и идеолог на Ал Каеда, Ајман ал-Завахири како и водачот на авганистанските талибани, Мула Омар.
сите 5 | | | веќе видена

Најдобрите каратисти од најреномирнаите македонски карате клубови Макпетрол и Металург во средата во попладневните часови треба да заминат за турскиот главен град Анкара, каде што ќе се одржи 9-то по ред Европско регионално првенство во карате Ова првенство има одредена специфичност по која се разликува од останатите натпревари, а тоа е што овој натпревар е исклучително само во екипна конкуренција во дисциплините борби и кати за мажи и жени. Од минатата година покрај сениорските тимови, воведена е практиката да настапуваат и состави од кадетско- јуниорските категории од регионите кои исто така се натпреваруваат само во екипна конкуренција. Имено Европската карате федерација, за ова првенство има официјализирано 88 европски региони кои имаат право да испратат екипни тимови. Македонија на картата на Европската карате федерација е преставена како еден регион и поради тоа нашите два клуба кои редовно учествуваат на ова натпреварување и годинава составија заеднички екипи со цел успешно да се престави и афирмира ...
сите 4 | | | веќе видена

Ратко Младиќ утре во 10 часот првпат ќе се појави пред судскиот совет на Хашкиот суд каде што мора да се изјасни за обвинението што е покренато против него Ратко Младиќ наводно на првото појавување нема да се изјасни за обвинението туку ќе побара дополнително време, пишува весникот Новости . После тоа Хашкиот суд, според правилата, следното појавување пред советот мора да го закаже за 30 дена. Се појавуваат и нови детали за доаѓањето на Младиќ во притворот во Хаг. Воениот командант на босанските Срби во Холандија допатувал во униформа што му ја донело семејството. На себе имал маслинесто-зелено одело, кошула и пантолони со излижан кожен ремен кој му ги држел неколку броја поголемите пантолони. Судиите, обвинителите и сите други кои дошле кај него ги дочекувал во униформа, без да носи ордени. На главата постојано имал капа која само на кратко би ја симнал кога некој ќе влезел. „Јас сум сепак генерал. Не можам без капа пред луѓето“, рекол Младиќ. Воениот злосторник пред два дена српските обвинители го ...
сите 6 | | | веќе видена

Русија денеска воведе забрана за увоз на свеж зеленчук од сите држави членки на Европската унија (ЕУ) поради појава на стомачна инфекција во неколку европски држави, првенствено во Германија Ова за агенцијата Интерфакс го изјави главниот санитарен лекар во Русија, Генадиј Онишченко, наведувајќи дека истовремено од рускиот пазар ќе биде повлечен свежиот зеленчук произведен во ЕУ. Русија претходно воведе забрана на увоз на зеленчук од Германија и од Италија. Онишченко им скршна внимание на руските граѓани да бидат исклучително внимателни и да ги почитуваат правилата на лична хигиена, а зеленчукот да го јадат откако ќе го обработат. Стомачната инфекција досега однесе 15 животи во Германија и еден во Шведска.
сите 17 | | | веќе видена

Глобалниот интернет сообраќај ќе се зголеми за четири пати до 2015. година поради порастот на бројот на приклучоци на светската мрежа, покажуваат прогнозите на американската компанија „Циско“ Повеќе од 40 отсто од светската популација или речиси шест милијарди луѓе би требало да „сурфаат“ преку мрежата до 2015. година, а на интернет ќе бидат споени 15 милијарди уреди. Уделот на компјутерите во тој сообраќај би требало да падне од 97 на 85 отсто во следните четири години заради мобилните, таблетите и телевизорите кои нудат можност за приклучување на мрежата. Растот на сообраќајот ќе го предводат видео материјалите кои до 2015. ќе остварат сообраќај за 14 пати поголем од минатата година. Мобилниот интернет ќе се зголеми за 26 пати во истиот период. „Експлозивниот раст на сообраќајот на интернет дава шанса во следните години визуелното, виртуелното и мобилното искуство на интернет да се оптимизира и валоризира“, изјави вчера Сурај Шети, претставник на „Циско“.
сите 6 | | | веќе видена

next