Четириесетина минути по полноќ на плоштадот Македонија, пред МЕПСО, од засега непознати причини починало непознато лице на возраст од 23 до 25 години, потврдија од СВР Скопје Момчето било донесено од страна на 4 до 5 лица од плоштадот, каде се одржувало Баскер фест, пред МЕПСО, бидејќи според укажувањата на сведоците, му се слошило, велат од СВР Скопје. Викната е Брза помош на лице место и констатирана е смрт. СВР Скопје излегла на лице место и извршен е увид. По наредба на истражен судија телото е предадено на обдукција. „Работиме на утврдување на идентитетот на лицето“, изјавија од СВР Скопје . Во исто време на плоштадот вчера се случуваше и спонтана прослава на одредени приврзаници на политичките партии по повод изборите, но од СВР Скопје засега немаат информации дали инцидентот е поврзан со прославата. Според СВР Скопје првични траги на насилство нема, но обдукцијата треба да пресече за конечната причина за смртта на момчето. Денеска на пресот на МВР, новинарка од еден медиум, кажала дека видела ...
сите 46 | | | веќе видена

ОБСЕ и советот на Европа позитивно го оценија изборниот процес спроведе вчера во република Македонија, констатирајќи дека изборите транспарентни и добро спроведени, но и дека постојат аспекти на кои треба да им се посвети дополнително внимание Како што велат од мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, на Парламентарното собрание на ОБСЕ и на Парламентарното собрание на Советот на Европа, гласачите имале можност слободно да го изразат својот избор во мирна атмосфера оценувајќи ги процесот и пребројувањето на гласовите како позитивен без значителни разлики меѓу регионите населени се претежно етничко македонско или со етничко албанско население. „Овие избори го поставија камен темелникот за стабилна и демократска иднина, реалност а на денот на изборите докажа дека многу од предизборните наводи се неточни и ја поставија на патека кон клима ослободена од параноја којашто би ја поткопувала довербата на граѓаните во изборниот процес“, изјави Роберто Бартели, специјален координатор на краткорочната набљудувачка мисија на ОБСЕ ...
сите 14 | | | веќе видена

Македонија ги одржа предвремените парламентарни избори на начин на кој пред се’ обеди демократијата. Сметам дека атмосферата во предизборната кампања и на денот на гласањето покажа дека како општество можеме нашите различни политички гледишта да ги изразиме низ демократските институции Ова е оценката на претседателот Ѓорге Иванов по вчерашните седми по ред парламентарни избори. „Сакам да го изразам своето искрено задоволство од однесувањето и ангажирањето ан сите државни органи задолжени за спроведување на изборниот процес, на сите граѓани, на сите политички партии, нивните раководства активисти и подмладоци коишто покажаа цврста волја вчерашните избори да бидат фер, демократски и регуларни“, рече претседателот Иванов. Според него, по овие избори Македонија има стабилен демократски поредок и прашањето за регуларност на изборите е затворено прашање. Институциите имаат полн легитимитет да ги претставуваат граѓаните и политичките опции и сите учесници го признаа тој легитимитет. „Од друга страна, сметам ...
сите 6 | | | веќе видена

Сопругата на уапсениот Љубе Бошкоски, Виолета Бошкоска, видно вознемирена се појави пред ресторанот Воденица каде бараше одговори што се случило се нејзиниот сопруг Видно вознемирена, зборувајќи пред новинарите рече дека за апсењето на Љубе разбрала од синот, кој бил сведок на настанот. „Не може Љубе да биде уапсен, а во исто време власта да свикува прес-конференција. Тоа е нивно подготвено црно сценарио“, изјави Бошкоска. Запрашана дали знае дека станува збор за поткуп и наводна сума од неколку десетици илјади евра, Бошкоска рече дека „тоа се пари во нивните глави“. Како што дознава Макфакс, лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски е во полициска станица во Автокоманда, откако попладнево беше уапсен пред познатиот скопски ресторан Воденица, заради наводно примање поткуп. Непотврдени информации велат дека станува збор за сума од околу 50 илјади евра.
сите 94 | | | веќе видена

Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски денеска е уапсен пред познатиот скопски ресторан Воденица. Министерството за внатрешни работи за Макфакс ја потврди информацијата. Неофицијално, Бошкоски е уапсен поради примање поткуп. Исто така непотврдени информации велат дека во неговиот автомобил паркиран на паркингот пред ресторанот, наводно била пронајдена торба со пари кои требале да послужат за поткупот. Се’ уште не се знае за што точно бил наменет поткупот. Од извори блиски на врвот на партијата на Љубе Бошкоски, неофицијално, велат дека станува збор за соменение поврзано со за нелегално финансирање на партијата.
сите 108 | | | веќе видена

Во саботата во Анкара на елиминациските натпревари од 9- то Европско регионално првенство во карате на првиот ден од првенството беше постигнат голем спортски успех на македонските јуниори членови на клубовите Макпетрол и Металург На првенството учество земаа вкупно 113 екипи во дисциплините борби и кати од 88 европски региони кои се определени критериумски според претходно договорени норми за право на учество. Македонија на ова првенство е определена како еден регион и затоа нашите најреномирани карате клубови Макпетрол и Металург составија заедничка екипа за да ја преставува и достојно да ја афирмира нашата држава на ова силно натпреварување. Македонските јуниори и кадети во силна конкуренција со четири победи и еден пораз успеаја да стигнат до бронзениот медал. Тие најнапред во првото коло ја совладаа репрезентацијата на Белградскиот регион од Србија со резултат 2-1, во 2-то коло ја совладаа силната екипа на Русија од Московскиот регион со 2-1, а во 3-то коло се сретнаа со домаќините, екипата на ...
сите 7 | | | веќе видена

Голем пожар избувна во полскиот град Лоѓ во магацин со резервоари со запаливи растворувачи при што постои опасност од експлозија,јавува полскиот телевизиски канал TVN24 Пожарот во магацинот избувнал ноќта кон понеделникот. Во моментов се прават напори да се локализира изворот на огнот за што се ангажирани 30 противпожарни бригади и еден хеликоптер. Огнената стихија се проширила на 20 резервоари со растворувач, од кои секој може да се одржи 15 илјади литри од супстанцата. Веднаш поп избувнувањето на пожарот во магацинот одекнале неколку помали експлозии при што биле повредени двајца. Поради опасност пожарот да се прошири на околните домови, преку ноќта е извршена евакуација на околните домови а утрово е затворено училиштето кое се наоѓа во близината. Според претставници на градската противпожарната служба, пожарот бил локализиран, но можноста од силна експлозија не е исклучена. Пожарникарите предупредуваат дека чадот од пожарот е токсичен. Според првичните податоци, причина за пожарот била ...
сите 6 | | | веќе видена

Намален тренд на појавите на семејно гласање и гласање во име на друг бил забележан за време на вчерашниот изборен ден, соопштуваат од Центарот за истражување и креира политики Од ЦИКП се задоволни што според прелиминарните податоци, вчера се регистрирани 126 случаи на семејно гласање, за разлика од 2006-та, кога беа забележани 2.600 случаи, 2.800 случаи во 2008-ма и рекордни 3.100 случаи во 2009-та година. „Вчерашните избори се само показател за успешноста на оваа стратегија. Истовремено, овие избори покажаа дека вклученоста на политичките партии и државните институции во процесот на креирање и имплементирање на стратегијата придонесе кон голем успех во намалување на трендот на семејно гласање кај нас“, соопштуваат од ЦИКП. Организацијата беше носител на проектот „Мојот глас – моја одлука; Стоп за семејното гласање и гласањето во име на друг“ во рамки на кој беше изработена Националната стратегија против семејно гласање и гласање во име на друг.
сите 4 | | | веќе видена

Повеќе од 70 отсто од Австријците се незадоволни од Европската унија (ЕУ), покажува истражувањето на виенскиот институт „ИМАС“ Разочарувањето на Австријците е големо, бидејќи ЕУ не ги исполни високите очекувања што ги имаа, пред се по кризата во Грција и другите земји кои се соочуваат со големи финансиски проблеми. Дури 70 отсто од Австријците сметаат дека интересите на Австрија “речиси никако не доаѓаат до израз во ЕУ“. Само 39 отсто од испитаниците истакнале дека Австрија треба да стори повеќе за ЕУ и обединувањето на Европа. Само 22 процента од Австријците сметаат дека ЕУ на Австрија и носи повеќе предност отколку лоши работи, а 19 отсто се чувствуваат „се повеќе како Европејци“. Овој досега најлош резултата покажува дека австриското население не ја поддржува одлуката на нивните политички претставници за помош на државите членки на ЕУ кои се наоѓаат во финансиски кризи, како што се Грција, Ирска, Португалија и Шпанија. А пред 17 години кога Австријците на референдум се одлучија за пристапување на ЕУ, ...
сите 5 | | | веќе видена

Државната изборна комисија (ДИК) ја заврши обработка на сите ливчиња од вчерашните избори, според кои ВМРО-ДПМНЕ освои 437.665 гласови, што е точно 39 отсто, додека СДСМ освоил 367.876 гласови, или 32,78 отсто На трето место се наоѓа ДУИ со освоени 114. 870 гласови (10,24 отсто), ДПА 66.055 (5,89), НДП 29.981 (2,67), ВМРО-НП 28.125 (2,51), Нова Демократија 19.732 (1,76), Обединети за Македонија 17015 (1,52), ЛДП 16556 (1,48), по што следуваат партии со освоени гласови под еден процент. На предвремените парламентарни избори гласале 1.158.459 граѓани, од што бројот на важечки ливчиња изнесува 1.126.392 , а неважечки 32.067. Одѕивот изнесува 63,36 отсто. ДИК во текот на денот на прес-конференција треба да ги објави првичните официјални резултати од парламентарните избори. Според симулацијата на граѓанската асоцијација МОСТ, ВМРО-ДПМНЕ има 56 пратеника, со трите пратеника од дијаспората, СДСМ 43, ДУИ 14, ДПА 8, НДП 2. do VMRO 06 јуни 2011 MNR T. Milososki mu go rasipuva prosek na DPMNE! ...
сите 100 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски и кандидатот за премиер Радмила Шеќеринска доцна вечерва му го честитаа изборниот резултат на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и најавија дека ќе бидат силна и конструктивна опозиција во македонското Собрание Бранко Црвенковски порача дека времето на СДСМ доаѓа. „Ако нè видовте што сè можевме да направиме со 18 пратеници, може да замислите што ќе може да направиме со 43 пратеници“, рече лидерот на социјалдемократите. Радмила Шеќеринска , пак од своја страна, победата на Груевски ја нарече „пирова“ и смета дека резултатите покажуваат дека гласачите бараат промени. „Овие резултати, овој голем број на македонски граѓани ни даваат мандат во Собранието да покажеме дека власта веќе нема да може да владее како досега. Власта веќе нема да може да биде единствен господар и да ги диктира условите“, рече Шеќеринска. Според пресметките на аналитичкиот центар на главниот изборен штаб на СДСМ, на територијата на целата земја партијата освоила 370 илјади гласови.
сите 18 | | | веќе видена

Демократската унија за интеграции објави победа на овие избори. Ермира Мехмети од ДУИ прес -конференцијата на партијата ја започна со зборовите „сакам да објавам уште една победа за ДУИ“ Според аналитичкиот центар на ДУИ, оваа партија освоила вкупно 53.830 гласови, Демократската партија на Албанците освоила 30.727 гласови, Национална демократска преродба освоила 13.360 гласови, а Нова демократија освоила 9.973 гласови. Во шестата изборна единица ДУИ води со 27.274 гласови, Демократската партија на Албанците освоила 16.660, Национална демократска преродба освои 6.555 гласови, а Нова демократија 2.931 гласови.
сите 146 | | | веќе видена

Денеска во Македонија имаше избори чија организација беше пример за иднината на Македонија. За овој успех заслугата ја носат сите граѓани на Република Македонија, рече вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Според него ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ ќе освои 55 или повеќе пратенички мандати. Тој истакна дека оваа победа е доста значајна за ВМРО-ДПМНЕ бидејќи е извојувана по пет години владеење во време на светска економска криза и блокади за влез во НАТО и ЕУ. „Оваа победа значи дека мнозинството граѓани препознаа дека ВМРО-ДПМНЕ и во криза знае да се справи со проблемите и да ја извлече земјата“ рече Груевски. Тој понатаму најави исполнување на ветувањата од програмата, па дури и повеќе. Како посебни точки на кои ќе се осврне во идниот период на владеење, Груевски ги посочи економијата, земјоделството, привлекувањето на инвестиции и отворањето на нови работни места. Како второ, разрешување на проблемите со кои се соочува земјата при влезот во НАТО и ЕУ, но посебно ...
сите 8 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев објави, дека партија освоила 370.000 гласови, 150.000 повеќе од изборите во 2008 година Гордан Георгиев смета дека овој резултат е одличен и дека коалицијата предводена од СДСМ ќе има околу 43 пратеника во идниот парламентарен состав. „Битката продолжува со многу повеќе елан“, рече Георгиев пред симпатизерите на партијата во штабот на Бихачка. Георгиев рече дека партијата победила во општините Карпош, Центар, Куманово, Охрид и Струмица, додека разликата во општините Прилеп, Битола и Аеродром е значително намалена во однос на изборите во 2008 година. Георгиев додаде дека нивните гласови и гласовите од другите опозициски партии се еднакви на резултатот на владеачката партија.
сите 5 | | | веќе видена

Лидерот на владејачката Социјалистичката партија во Португалија, Хозе Сократеш, кој по шест години во март поднесе оставка на премиерската функција, го призна поразот на неговата партија на предвремените избори, пренесува Аssociated Press „Социјалистичката партија изгуби на избори“, изјави Жозе Сократеш додавајќи дека наскоро ќе поднесе оставка и од функцијата лидер на партијата. Ројтерс повикувајќи се на португалската телевизија која ги пренесе резултатите од излезните анкети и податоци од избирачките комисии, пренесе дека центро-десничарската опозициска партија, Социјалдемократската партија на чело со Педро Коељо Пасуш освои меѓу 37 до 42,5 отсто од гласовите. Социјалистичката партија на Сократеш, според анкетите, освоила меѓу 24,4 и 30 отсто. Официјалните изборни резултати се очекуваат подоцна, во текот на понеделникот. Предвремени избори во Португалија, почна во неделата наутро во атмосферата оптоварена со големите економски тешкотии поврзани со високиот фискален дефицити во земјата. Премиерот ...
сите 18 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е во водство со 373.000 гласови, наспроти 318.000 на СДСМ, покажуваат првичните неофицијални резултати од штабот на СДСМ по обработените 74% од гласовите Во Првата ИЕ ВМРО-ДПМНЕ е во благо водство со 58.000 гласови, наспроти 57.000 на СДСМ, во ИЕ 2 ВМРО-ДПМНЕ има освоено 58.000 гласови наспроти 45.000 на СДСМ, во тројката ВМРО-ДПМНЕ води со 80.000 гласови наспроти 60.000 гласови на СДСМ. Во ИЕ 4 ВМРО-ДПМНЕ е во водство со 93.000 гласови наспроти 81.000 на СДСМ, во петката ВМРО-ДПМНЕ води со 63.000 гласови наспроти 59.000 гласови на СДСМ, додека во ИЕ 6 ВМРО-ДПМНЕ има освоено 19.000 гласови, наспроти 15.500 гласови на СДСМ. Се очекува во секој момент во СДСМ и прес конференција, на која ќе бидат соопштени првични резултати од денешните предвремени парламентарни избори.
сите 204 | | | веќе видена

Иднината на Македонија е во сигурни раце, Никола Груевски останува премиер, изјави вечерва Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ Тој рече дека овие избори биле класичен судир меѓу две различни опции, една транзициона на Бранко Црвенковски и една реформска на Никола Груевски. Според калкулациите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ би имала околу 39 пратеници, додека коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 55 пратеници. Ѓорчев ги повика приврзаниците на победничката коалиција на прослава пред Домот на АРМ во Скопје.
сите 17 | | | веќе видена

Според 10 отсто од обработените податоци на ДИК ВМРО-ДПМНЕ е во водство пред останатите политички партии Од обработените податоци ВМРО-ДПМНЕ има освоени 13.121 глас, СДСМ 8.456, ДПА 894, ДУИ 732, ВМРО-НП 646, ОМ 470, ВМРО-НП 646, Ова се првичните информации на ДИК, а во меѓувреме се пребројуваат гласовите во поголемиот број на избирачки места.
сите 253 | | | веќе видена

Во повеќе општини во Република Македонија забележани се помали неправилности при гласањето на изборите до 18 часот, велат од граѓанската асоцијација МОСТ „На едно гласачко место во општина Виница, партиските набљудувачи ги запишувале гласачите, по што реагирал претседателот на Избирачкиот одбор и им ги одземал списоците. Во две гласачки места, пак, во општина Битола, забележан е поткуп на гласачи од ромска националност. Во општина Тетово, на две гласачки места забележани се 29 случаи на семејно гласање, а истото е забележано и во село Велешта, општина Струга, каде што се забележани 28 случаи на семејно гласање., соопштија од МОСТ. МОСТ забележале семејно гласање и во село Лабуништа, село Требеништа, во општина Дебрца и во Гостивар, каде што се забележани 30 случаи на семејно гласање, додека во општина Битола се забележани четири случаи. „Помали неправилности се забележани и во Струга, во село Зрновци, општина Зрновци, село Муртино, како и во општина Кисела Вода во гласачкото место 2661 и уште во неколку ...
сите 22 | | | веќе видена

Неофицијално од партиски извори дознаваме дека од трите Изборни единици (ИЕ) во дијаспората, најголем број на гласови освоиле кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ Новите пратеници во Собранието од дијаспората неофицијално се Ристо Манчев од Италија, Милорад Додовски од Мелбурн, Австралија и Павле Саздов од Канада. Според информациите на Државната изборна комисија (ДИК) во ИЕ 7 - Европа, излезноста на гласачите била 53,35%, во ИЕ 8 – Америка и Канада 68,21% и во ИЕ 9 – Австралија излезноста била 77,82%. Претседателот на ДИК, Борис Кондарко, најави дека официјалните резултати од гласањето во дијаспората ќе бидат соопштени текот на вечерта.
сите 253 | | | веќе видена

next