Социјалдемократската младина на Македонија(СДММ) денеска го повикаа подмладокот на ВМРО-ДПМНЕ да ги надмине партиските стеги и заедно со своите врсници да се спротивстават на полициската бруталност „Овој заспан подмладок нема никакво право да зборува, бидејќи тие никогаш не се грижеле за интересите на младите луѓе, туку секогаш па и сега се појавуваат единствено со конструкции и манипулации диктирани од својот партиски шеф Груевски. Тие се истите оние кои во изборната кампања работеа единствено по наредби и ја манипулираа јавноста покажувајќи монтирани слики на Бранко Црвенковски со убиецот од Драчево“, изјави Дарко Давитковски, претседател на СДММ. Според него, Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ требаше да се спротивстави на МВР кога, како што рече, се правел обид да се заташка случајот. „Токму ДПМНЕ го политизира немилиот настан, а Унијата на млади сили е подмладокот на партијата која зафатена од славеничката еуфорија, на свој политички настан дозволи од страна на полициски службеник, припадник на ...
сите 10 | | | веќе видена

Гледам перспектива до крајот на годината Европската комисија да почне преговори за присоединување кон ЕУ со уште земји од Западен Балкан, на пример со Македонија, каде што имаше успешни парламентарни избори Ова денеска на прес конференција во Брисел го изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе, пренесува Радио Слободна Европа . Според него, сега доаѓа времето на Македонија и изрази надеж дека Скопје и Атина ќе го решат проблемот со името. ЕК денеска препорача Хрватска од 1.јули 2013. година да стане 28. членка на Европската унија.
сите 27 | | | веќе видена

САД се подготвени да помогнат во обезбедување на безбедноста преку транспортните коридори на НАТО при патот на специјалниот претставник на рускиот претседател, Михаил Маргелов во Триполи Како што пренесува агенцијата РИА Новости , ова денеска го соопшти Комитетот за надворешни работи на Советот на Руската Федерација, по средбата на Михаил Маргелов со американскиот амбасадор во Москва, Џон Бајерли . „Во петокот, претседателот на Комитетот за надворешни работи Михаил Маргелов оствари средба со американскиот амбасадор во Русија, Џон Бајерли. Тие разговараа за ситуацијата во Либија, ја истакнаа сличноста на стратешките визии на Русија и на САД во однос на ситуацијата во Северна Африка. Исто така, на средбата разговараа и за претстојната посета на Михаил Маргелов на Триполи. Амбасадорот Бајерли понуди помош во обезбедувањето на безбедноста преку транспортните коридори на НАТО“, се наведува во цитираното соопштение. Претходно специјалниот претставник за Либија на рускиот претседател Дмитриј Медведев , ...
сите 3 | | | веќе видена

Унијата на млади сили(УМС) на ВМРО-ДПМНЕ изразува длабоко жалење и искрено сочувство до семејството, за трагедијата во која Мартин Нешковски го загуби својот живот „Не постои утеха за големата несреќа, но сепак правдата мора да биде задоволена. Институциите на системот мора брзо да го расветлат овој настан, остро и ригорозно да го казнат сторителот“, се вели во соопштението на УМС на ВМРО-ДПМНЕ. Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ апелира овој трагичен настан во кој млад човек загуби живот да не се злоупотребува за политички цели.
сите 13 | | | веќе видена

Поради семејна расправија жена од струмичко село завршила во болница со расечено лице. Сопругот кој и ги нанел повредите ќе одговара за семејно насилство Расправијата во домот на 41. годишниот Т.Д. се случила синоќа. Тој со сопругата Л.Д. подолго време живееле во селото Дукатино. Неколкупати до сега имале семејни недоразбирања, но синоќешната кавга кулминирала и завршила со тешки повреди на лицето на сопругата. Според извори на Макфакс од истрагата, кавгата траела неколку часа. Жената никако не сакала да прекине со викањето, поради што револтот на гневниот сопруг кулминирал. Неколку пати ја опоменал да замолчи и да ја прекине кавгата, но таа и понатаму продолжувала да зборува. Нервозниот сопруг за да ја замолчи грабнал скалпел и ја фатил за косата. Некако успеал да ја наведне до подот со скалпелот и го расекол лицето околу брадата и устата викајќи и да замолчи. Соседите ги слушнале пискотниците од куќата на Т.Д. и повикале полиција која го привела насилникот. Повредената жена била однесена во ...
сите 8 | | | веќе видена

Скопјанецот С.Н. 52-годишен, бил пронајден мртов на патот кон прилепското село Витолиште. Минувач го видел телото на починатиот на 500 метри од превојот Слива пред селото Полицијата дошла на местото заедно со Истражен судија и Обвинител и по увидот бил утврден идентитетот на лешот. Покрај телото била пронајдена црна чанта со документи. Од првичниот увид било констатирано дека скопјанецот починал пред пет-шест дена, но МВР не соопштува дали на телото имало траги од насилство. Телото е однесено на обдукција за да се утврдат причините за смртта на скопјанецот С.Н. кој во полиција пред десетина дена бил пријавен дека е исчезнат.
сите 14 | | | веќе видена

Раководството на шпанскиот и европскиот фудбалски шампион Барселона се надева дека ќе успее да го доведе во својот клуб напаѓачот на аргентинскиот клуб Бока Јуниор, 19-годишниот Серхи Араујо За младиот аргентински репрезентативец заинтересиран е и најголемиот ривал на Барселона - мадридски Реал . Мадридските „кралеви“ уште во 2006 година кога го доведоа во своите редови Фернандо Гаго направија договор со аргентинскиот фудбалски гигант Бока Јуниорс со кој на Реал му се дава предност кога се во прашање трансферите од овој клуб. Меѓутоа, Барселона во меѓувреме даде конкретна понуда за Серхи Араујо и во каталонската гордост се надеваат дека трансферот на младиот Аргентинец ќе биде успешно завршен. Притоа, според шпанскиот спортски печат, Барселона сака да доведе уште еден млад јужноамерикански фудбалер, и е блиску до остварување на трансферот. Станува збор за 17-годишниот играч од средината на теренот од Венецуела, Жоел Валенсија кој е член на младинскиот погон на шпанскиот прволигаш Реал Сарагоса .
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот руски полковник Јуриј Буданов е убиен во Москва, јавуваат руските медиуми. Во 2003 година тој беше осуден на десет години затвор за грабнување и убиство на 18-годишна Чеченка а потоа казната му беше заменета со условна што предизвика силни реакции на јавноста во Русија Јуриј Буданов беше ослободен од затворот на условно отслужување на казната за злосторството над 18-годишната Елса Кунгаева , во 2009 година. Според извори на агенцијата Интерфакс од московската полиција, станува збор за нарачано убиство. Во моментот кога бил застрелан Буданов бил во армиска униформа и одел на редовно секојдневно пријавување во локалната полициска станица. Буданов е застрелан на Комсомолскиот булевар во централниот дел од руската престолнина во 10.30 часот по македонско време, а на местото на убиството се’ уште траат истражните дејствија. Во меѓувреме агенцијата повикувајќи се на полициски извори пренесува дека е пронајдено возилото „мицубиши лансер“ со кој избегал егзекуторот на Буданов. Поранешниот полковник на ...
сите 2 | | | веќе видена

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс ги предупреди денеска сојузниците од НАТО дека недоволно издвојуваат за одбраната и дека им недостига политичка волја истакнувајќи дека токму овие недостатоци дојдоа до израз во Либија и може да ја загрозат успешноста на мисијата „Што се однесува до операцијата на НАТО во Либија, боде очи фактот дека недостигот од капацитети и волја може да ја загрози способноста на Алијансата да води интегрирана, успешна и одржлива кампања во воздух и на море“, изјави Роберт Гејтс на собирот на непрофитната истражувачка организација во Брисел, еден ден по неговиот состанок со колегите од 28-те земји членки на НАТО. Гејтс предупреди дека во НАТО не смее да постојат „двојни аршини“, дека некои земји се ограничуваат само на хуманитарни операции, а другите да го носат товарот на борбените операции. „Тоа повеќе не е хипотетичка грижа и тоа е неприфатливо“, рече првиот човек на одбраната на САД. Според Гејтс, иднината на НАТО може да биде „мрачна“ доколку сојузниците се откажат ...
сите 10 | | | веќе видена

Далас го победи Мајами со 112:103 во третиот меч пред своите гледачи, поведувајќи со 3:2 во финалната серија на годинешното НБА првенство Далас во третиот период водеше со 9 поени разлика (80:71), но Мајами упорно го намалуваше водството на домашната екипа и на три ипол минути до крајот поведе со 95:99. Изгледаше дека ќе биде неизвесно до последната секунда бидејќи само на 2,5 минути до крајот беше израмнето (100:100), но тогаш играчите на Далас заиграа како во транс и направија серија од 12:3 за гледачите конечно да здивнат. По којзнае кој пат Дирк Новицки беше најефикасен во Далас, овој пат со 29 поени и 6 скокови, сосема солиден беше Џејсон Тери со 21 поен и 6 асистенции, а добар учинок имаа и Џеј Џеј Бареа (17 п. 5 ас.), Тајсон Чендлер (13 п. 7 ск.) и Џејсон Кид (13 п. 6 ас.). Во тимот на Мајами најефикасни беа Двејн Вејд (23 п. 8 ас.), Крис Бош (19 п. 10 ск.) и Леброн Џејмс (17 п. 10 ск. 10 ас.). Серијата се сели во Мајами со евентуални два меча, а на Далас му е потребна победа барем на еден за ...
сите 12 | | | веќе видена

Лидерите на Русија и Европската унија на денешниот самит во Нижњеј Новгород ќе ја разгледаат соработката во областа на енергетиката, укинувањето на визите, реформите на светските финансиски институции, како и актуелните проблеми во меѓународната безбедност, пред сè ситуацијата во арапскиот свет Во Кремљ и Брисел, во пресрет на самитот, беше најавено дека не се очекуваат некој поголем напредок во разговорите, како и дека нема да бидат потпишувани никакви договори. Аналитичарите очекуваат централна тема на самитот да биде воведувањето ембарго за увоз на земјоделски производи од ЕУ во Русија, поради ширењето на бактеријата ешерихија коли. ЕУ оваа мерка ја смета за неоправдана, додека извор од Кремљ рече дека атмосферата во пресрет на преговорите е тешка и дека реакцијата на ЕУ „не е нормална“. Самитот Русија-ЕУ традиционално се одржува двапати годишно:во првото полугодие на руска територија, а во второто во некоја од земјите на Унијата. Руската страна на денешниот самит ќе ја претставуваат претседателот ...
сите 9 | | | веќе видена

Сирискиот режим денеска започна голема воена акција во пограничниот регион кај Турција во која учествуваат околу 30.000 војници, јави утринава телевизијата „CNN-Turk“, повикувајќи се на сириските државни медиуми Поради воената офанзива во Сирија, претходните денови повеќе од 2.400 луѓе побегнаа во соседна Турција. Од почетокот на неделата во пограничното сириско место Јиср ал – Шугур, според податоците од Дамаск, убиени се 120 војници и полицајци. Сирискиот режим за убиствата ги обвини екстремистите. Противниците на режимот од оваа област информираат дека војниците и полицајците ги убиле властите, затоа што одбиле да извршат наредби.
сите 9 | | | веќе видена

Јапонскиот автомобилски гигант „Тојота’ денеска соопшти дека за оваа работна година, која завршува во март 2012, очекува пад на профитот од 31 отсто, на 280 милијарди јени (3,5 милијарди долари) Од најголемиот светски производител на автомобили велат дека кон крајот на работната година се очекува силно опоравување од ударот на катастрофалниот земјотрес и цунамито. Минатиот месец Тојота објави пад на кварталниот профит од преку 75 отсто поради недостатокот на авто делови што го погоди производството.
сите 2 | | | веќе видена

Адвокатскиот тим на Реал поднесе жалба до УЕФА на казната Мурињо од пет мечеви забрана на водење на тимот во еврокуповите и 50.000 евра парична глоба УЕФА овие казни ги изреше поради недоличното однесување на Мурињо по првиот полуфинален меч од ЛШ против Барселона кога ја обвини УЕФА дека ја фаворизира Барселона преку делегираните судии кои и помагаат да победува. Во практика на УЕФА најчесто жалбите не вродуваат со плод, но сепак ќе се почека на конечниот епилог.
сите 4 | | | веќе видена

Банкарската група „Ситигруп Инк“ (Citigroup Inc) објави дека е извршена кражба од страна на хакери на информации за речиси 200 илјади сопственици на банкарски картички во Северна Америка Според претставникот на „Ситигруп“, Шон Кевелиган, кој е цитиран од „Ројтерс“ кражбата на информациите, а особено за идентификациониот број на имателот на банкарската сметка, неговото име, информации за контакти, вклучувајќи ги електронските адреси е откриена и пријавена од страна на службата за безбедност на банката во почетокот на мај. Сепак, како што истакнува Кевелиган, хакерите не успеале да дојдат до информации во врска со датумите на раѓање на клиентите, бројот на нивното социјално осигурување, рокот на важање на картичките, како и кодот за верификација (CVV). „Во моментов ние сме во постојан контакт со клиентите, информирајќи ги за тоа оние коишто се засегнати. ’Сити’ воведе силен оперативен механизам за да се спречи повторување на вакви случаи“, го цитира агенцијата соопштението на претставник на компанијата. ...
сите 3 | | | веќе видена

Агенција Фич предупреди дека би можела да го намали кредитниот рејтинг на Соединетите Американски Држави (САД), доколку Вашингтон не ги сервисира правовремено своите должнички обврски Претставник на американската централна банка Фед оцени дека доколку САД објават инсолвентност, тоа сериозно би ги разнишало светските пазари. „Доколку не се решаваат состојбите на вистински начин, состојбата во американскиот буџет би можела да прерасне во светски макрошок“, предупреди претседателот на огранокот на Фед во Сент Луис, Џејмс Булард . Според него, самата помисла дека САД би можеле да објават инсолвентност е опасна, а одеците од таквиот потег сериозно би се одразиле на меѓународните пазари Одредени конгресмени од Републиканската партија сметаат дека објавата на привремена инсолвентност би била прифатлива со цел да се присили Белата куќа да се занимава со огромниот буџетски дефицит. Таквата објава во август ќе биде нужна доколку конгресмените не го зголемат плафонот за дозволен јавен долг, кој сега изнесува 14.300 ...
| | веќе видена

Официјално најдобриот фудбалер на светот во 2010. година, напаѓачот на Барселона Лионел Меси, рече дека би сакал неговиот тим следната сезона во Лигата на шампионите да се сретне со Наполи „За нас Аргентинците стадионот ’Сан Паоло’ во Неапол е митско место“, изјави Лионел Меси за италијанските медиуми. Тој додаде дека во случај на дуел меѓу Барселона и Наполи би сакал во тимот на Наполи да се најде и неговиот соиграч од репрезентацијата Езекел Лавеци . Аргентинците имаат посебни чувства кон Наполи, бидејќи легендарниот аргентински ас Диего Армандо Марадона најславните моменти во кариерата ги доживеа играјќи за Наполи од 1984. до 1991. година. Наполи предводен со Марадона освои две титули првак на Италија, единствени во историјата. Наполи минатата сезона ја заврши на трето место и ќе се натпреварува во Лигата на шампионите, додека Барселона стана првак на Европа.
сите 3 | | | веќе видена

Како што тврди El Mundo Deportivo, Арсенал ќе му дозволи на Цеск Фабрегас да премине во Барселона Според шпанскиот весник, Арсен Венгер му поставил само еден услов на капитенот во својата екипа Сеск Фабрегас за да добие исписница, а тоа е да не оди во ниту еден друг клуб во Премиер лигата. Останува да се договорат финансиските детали, а засега топчиите за него бараат 50 милиони фунти.
сите 12 | | | веќе видена

Министерскиот Совет на ЕУ за внатрешни работи и правда во Луксембург не донесе одлука за суспензија на безвизниот режим за Македонија и Србија „Ние не предвидовме суспензија на (безвизниот режим). Механизмот за суспензија беше разгледуван денеска, но не во овој контекст. Суспензијата ќе се прави во специфични услови, утврдени од Комисијата, што ќе се најде во законодавството за визите, како заштитна клаузула“, нагласи европската комесарка за внатрешни работи Сесилиа Малмстром , јави Дојче веле . Имено според документот на Европската комисија, разгледуван во Луксембург, за враќање на визите може да одлучи во три случаи: ако во период од шест месеци, една земја на ЕУ констатира зголемување од 50 проценти на баратели од азил, или пак зголемување за 50 проценти на илегалци или пак 50 насто повеќе реадмисии за една иста земја. Малмстром пред новинарите нагласи дека за случајот на Македонија и Србија денеска се водеше долга дискусија на Советот за внатрешни работи и правда на ЕУ овде во Луксембург. „Јасно е ...
сите 12 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска се сретна со 23 ученици од Меѓународното училиште НОВА, кои во текот на изминатата година работеа на истражувачки проект фокусиран на спорот за името меѓу Македонија и Грција, информираат од неговиот кабинет Претседателот Ѓорге Иванов ја поздравил иницијативата, чија цел е поттикнување на истражувачки дух на младите во однос на актуелни теми. „Сметам дека е особено важно да се поттикнуваат младите да размислуваат и донесуваат заклучоци засновани на аргументи, да спроведуваат сестрани истражувања при анализа на кој било феномен или појава. Навистина ме воодушеви нивната посветеност во овој истражувачки проект, но и издржаната и продуктивна дискусија која ја имав со нив“, рече претседателот Иванов. Истражувањето е спроведено во соработка со Институтот Љускуп на Универзитетот Харвард и опфаќа историски, социолошки, економски и меѓународно-политички аспекти на спорот, внимателно анализирајќи ги позициите и на двете земји. „Групата годинава изучува новинарство и ...
| | веќе видена

next