Русија и Кина денеска се спротивставија на усвојувањето резолуција за Сирија, поднесена од САД до Советот за безбедност(СБ) на Обединетите нации(ОН), поради сомневање за нелегални нуклеарни активности на оваа земја САД сакаат усвојување на резолуција за Сирија бидејќи сметаат дека таа земја не ги исполнила обврските предвидени со договорите со Меѓународната агенција за атомска енергија(МААЕ), пренесува AFP . Во најновиот извештај за Сирија на МААЕ, се наведува дека сириската постројка Даир Алзур , што беше уништена од израелската авијација во 2007. година, „најверојатно се наоѓал нуклеарен реактор“. Дамаск тврди дека тоа не била нуклеарна постројка, но не дава други докази и не дозволува инспекции на МААЕ. Гласањето по резолуцијата на САД се очекува доцна вечерва.
сите 3 | | | веќе видена

Англискиот спортски интернет портал ТИМТОК ги одбра петмината најдобри фудбалери во Премиерлигата Според овој избор на првото место е Карлос Тевез од Манчестер сити. Сити првпат по 35 години освои трофеј оваа година, а Тевез во 44 одиграни мечеви даде 24 голови. На второто место е Скот Паркер од Вест Хем . Интересно е што Паркер е високо котиран иако Вест Хем го загуби прволигашкиот статус. Но здружението на професионалните фудбалери пак го избра Паркер за најдобар играч во лигата. Трет е Немања Видиќ од Манчестер јунајте д, четврти Лука Модриќ од Тотенхем , а петти Дејвид Воган од Блекпул . Како што забележуваат британсктие медиумо, за нив е итнеренсе податокот што на оваа листа го нема Герет Бејл од Тотенхем .
| | веќе видена

На Македонска берза за хартии од вредност, денеска беше остварен промет во износ од 4.692.766,99 денари Од овој промет 3.413.515,99 денари беа реализирани на Официјалниот пазар за хартии од вредност, додека на Редовниот пазар прометот изнесуваше 1.279.251,00 денари. Индексот МБИ10 денес се зголеми за 0,83% и изнесуваше 2.666,41 поени. МБИД се зголеми за 0,24% и изнесуваше 2.679,60 поени, додека ОМБ остана непроменет и изнесуваше од 117,37 поени. На Официјалниот пазар најголем промет беше остварен со акциите на Алкалоид АД Скопје во износ од 1.790.000,00 денари по просечна цена од 4.500,00 денари . Втора од акциите по реализиран промет беше акцијата на Гранит АД Скопје со која беше остварен 337.946,00 денари промет по просечна цена од 614,45 денари. Трета беше акцијата на Макпетрол АД Скопје со остварени 269.998,00 денари кои се тргуваа по просечна цена од 26.999,80 денари . Најтргувана од обврзниците беше Обврзницата за денационализација на Р.М десетта емисија . Оваа обврзница се тргуваше по ...
| | веќе видена

Македонија ќе испрати уште десет припадници на АРМ во мисијата ИСАФ во Авганистан, најави министерот за одбрана Зоран Коњановски, кој денеска во Брисел учестува на состанокот на министри за одбрана на земјите членки на НАТО и на државите кои не се дел од Алијансата Овие војници, според најавите на минситерот за одбрана Зоран Коњановски , ќе бидат дел од заедничката школа за обука на воена полиција, во која, покрај Македонија, учестуваат и Словенија, Црна Гора и БиХ. „Наредниот месец веќе 25 отсто од населението ќе живее под авганистанска јурисдикција. Тоа значи дека државните институции во Авганистан почнаа да функционираат. Поставивме безбедносна платформа, која со текот на времето ќе се развива од економски, политички и правен аспект“, рече Коњановски, кој во рамки на престојот во Брисел ќе оствари билатерални средби со повеќе свои колеги.
| | веќе видена

Податоците за инфлацијата покажуваат дека во мај 2011 година првпат по девет месеци, инфлацијата бележи месечно намалување од 0,2 отсто, кое во најголем дел го одразува падот на цените на свежиот зеленчук Ова го соопштува Советот на Народната банка (НБРМ) по одржувањето на шестата седница на која беа презентирани најновите макроекономски движења. Од НБРМ констатираат дека на годишна основа, инфлацијата изнесува 5,2, а просечната стапка на инфлација во првите пет месеци од годината е 4,5 отсто, според банката овие податоци упатуваат на можноста за остварување ниво на инфлација поблиску до долната граница од проектираниот интервал на НБРМ меѓу пет и 5,5 отсто за вториот квартал. „Од аспект на економската активност, најновите статистички показатели и показателите базирани врз анкетните истражувања укажуваат на раст на економската активност во првиот квартал и задржување на позитивната динамика на БДП и во текот на вториот квартал на 2011 година. Индициите за зајакната домашна побарувачка се потврдуваат и ...
сите 5 | | | веќе видена

Забелешки за непрофесионално и неизбалансирано следење на предизборната кампања од страна на електронските медиуми изнесе денеска Советот за радиодифузија (СРД), најавувајќи вкупно 30 прекршочни пријави за кршење на законот Претседателот на Советот за радиодифузија, Зоран Стефановски на прес-конференцијата во четвртокот информираше дека четири пријави против медиумите ќе бидат поднесени за прекршок пред изборите, 12 за време на изборната кампања, пет за нарушување на изборниот молк, а девет за неизбалансираност во известувањето, односно во интервјуата. Покрај ова СРД поднела и 26 укажувања до медиумите за прекршувања на одредбите од изборниот законик, од кои четири се однесуваат на предизборниот период, 17 во изборната кампања и пет во време на изборниот молк. Констатација на СРД е дека единствено избалансирано во кампањата информирале телевизиите Телма и Алсат М , како и радиото Канал 77 . „Оценката дека најгледаните медиуми се ставиле себеси во функција на застапување на одредена позиција, изречена на ...
сите 5 | | | веќе видена

На Машинскиот факултет (МФ) во Скопје од денеска функционира лабораторија за испитување на материјали, која е прва од ваков тип на Балканот, како и во повеќето европски земји „Овие машини ги нема во ниту една од лабораториите за наука и истражување во Италија, Австрија, Германија, Унгарија итн. Добивме цел еден сет од машини со кои им се овозможува на студентите да го заокружат целиот процес, од идеја до готов производ, односно нивната идеја да ја преточат во готов прототип“, рече на отворањето деканот на МФ, Атанас Кочов. Министерот за образование и наука, Никола Тодоров , кој ја отвори лабораторијата рече дека истата ќе биде отворена за користење и на другите Државни универзитети од Македонија и Јавни институции. Според деканот Атанас Кочов , лабораторијата е составена од повеќе машини меѓу кои и една за испитување на механички карактеристики на материјалите кои големите компании, наместо, како што досега ги правеа надвор од државата, истите ќе ги прават кај нас. Вредноста на оваа лабораторија е ...
сите 3 | | | веќе видена

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница ги отфрли како неосновани сите приговори на Обединети за Македонија Обединети за Македонија доставиле 14 приговори, од нив 9 за изборна процедура, а 5 за сумирање на резултатите. Од нив еден приговор партијата повлекла, а 13 се отфрлени. ДИК вчера го прифати приговорот поднесен од партијата ПОДЕМ за изборни нерегуларности на две избирачки места во Битола. По направениот увид во официјалниот извештај на ДИК потврдени се наводите во приговорот дека на овие две избирачки места не се евидентирани 18 гласа. Оваа интервенција нема никакво влијание врз поделбата на мандатите. На истата седница го разгледа и одби приговорот на Нова демократија за изборните резултати во селото Брест со образложение дека нема законска основа за негово поднесување. На решенијата на ДИК може да се поднесе жалба до Управниот суд во рок од 48 часа. Од Комисијата денеска информираа и дека сите градоначалници кои беа на кандидатските листи за пратеници, до ДИК доставиле изјава дека ќе ...
сите 11 | | | веќе видена

Поранешниот припадник на Разузнавачката служба на Косово, Назим Блаци признава дека бил член на тајна група егзекутори на службата, која имала тесна соработка со партијата на Хашим Тачи Назим Блаци тврди дека групата убила околу 450 луѓе за кои се верувало дека соработуваат со Белград или дека биле посочени како политички непријатели. „Само во првите шест месеци по војната околу 450 луѓе се убиени и тоа мора да биде предмет на истрага“, изјавил Блаци во интервју за AFP . Блаци кој формално не е обвинет за ниту едно дело, не открил колку убиства извршила неговата група, но признал убиство на еден поранешен висок функционер во разузнавачките служби, но и 17 други прекршоци, како претепување на луѓе и уцени. „Јас сум автор на едно од тие убиства“, додал Блаци, кој сега тесно соработува со обвинителите од Мисијата на Европската унија на Косово, која ги истражува неговите наводи. Интервјуто за AFP тој го дал во неговата куќа, која се наоѓа на 20 километри од Приштина, каде живее под 24-часовна заштита на ...
| | веќе видена

Партијата на Љубе Бошкоски, Обединети за Македонија (ОМ) за во недела попладне повика на протест пред Министерството за правда, поради незадоволството, од како што велат, бруталноста на власта, монтираните политички процеси и загрозувањето на основните човекови права Остануваат на ставот дека притворањето на Љубе Бошкоски е политички монтиран процес чија главна цел била негово замолчување. „Жалбата која ја поднесе адвокатот на нашиот лидер, тој да биде пуштен од притвор е неосновано одбиена, бидејќи судските органи сметаат дека постои можност нашиот претседател да побегнел од државата и да го повторел делото“, изјави Наталија Ивчева , член на претседателството на партијата. Според нивните информации припадниците на полицијата што го реализирале апсењето биле експресно наградени. „Ја прашуваме Г ордана Јанкулоска дали поголем приоритет и’ беше да ги награди своите партиски послушници, отколку да го изведе пред истражен судија полицаецот убиец на 22-годишното момче на денот на изборите. Воедно ја ...
сите 12 | | | веќе видена

Во скопскиот Основен суд 2 во четвртокот се одржа првата симулација на судење на кое се употреби инсталираната опрема за тонско снимање на судските рочишта На презентацијата присуствува судии министерот за правда Михајло Маневски и претставници на УСАИД со чија помош е набавена и инсталирана опремата. Ова се дел од мерките за подготовка на судниците за примена на Законот за парнична постапка кој ќе почне да се применува од септември годинава. „Извршена е едукација на 450 лица , опремени се 80 судници , каде главните расправи ќе бидат тонски снимани. Набавени се 60 илјади цеде-а и се обучени судии и техничари за раководење со техниката”, изјави министерот Михајло Маневски на денешната презентација. Интензивно се работи и на опремување на судовите во делот каде се работи кривичната материја. Планирано е до октомври 2012 година да се заврши и таа процедура. Тоа значи дека и тие судења ќе се снимаат. Граѓаните во иднина ќе може да достават тужба и по електронски пат. Проектот чини над 320 илјади долари.
сите 2 | | | веќе видена

Бразилскиот фудбалски вундеркинд Неимар котира како најдобар млад играч во светот Во Сантос веќе ги одбија понудите на Челзи и на Барселона кои достигнуваа и до 30 милиони фунти Но сега во трката се вклучи и Реал, веројатно со поголема цифра. Агентот на Неимар Вагнер Рибеиро за медиумите изјави дека не доаѓа во предвид Неимар ова лето да го напушти Бразил, но остави отворен простор за преговори додавајќи дека во фудбалот сепак се’ е можно.
сите 2 | | | веќе видена

Пресконференцијата на Советот на радиодифузија (СРД), на која беше објавен извештајот за медиумско покривање на кампањата, беше искористен од член на советот за да го изнесе своето недоразбирање со претседателот на ова тело Членот на Советот за радиодифузија Алма Машовиќ го обвини претседателот на Советот, Зоран Стефановски дека ја попречувал во извршувањето на нејзините работни обврски, како и дека изнесувал лични ставови во медиумите, а ги претставувал како ставови на советот. „Од моето назначување во СРД па се’ до денес се соочувам со сериозно попречување во работењето од страна на претседателот Зоран Стефановски , во смисла на транспарентно, објективно и непристрасно информирање“, изјави Машовиќ. Таа побара од Стефановски да и’ одговори од кои причини врз вработените во стручната служба се вршел, како што рече, огромен притисок со цел двајцата новодојдени членови да немаат пристап до информациите што се од витално значење за успешно работење на Советот. Машовиќ го нападна претседателот на СРД дека во ...
сите 10 | | | веќе видена

Сировата нафта во текот на денешниот на електронското тргување на брзата во Њујорк се зголеми на 101 долар за барел Растот на цената е поради неочекуваната одлука на Организацијата на земјите извознички на нафта да ја задржат постоечката производна квота. Цената на американската лесна нафта за терминска испорака во јули на Њујоршката берза се зголеми за 59 центи на 01,33 долари за барел. Европската брент нафта на Меѓународната берза за петролеј во Лондон се зголеми за 12 центи на 117,97 долари за барел, пренесува агенцијата АП. Лидерите на ОПЕК контролираат 35 отсто од светското производство на нафта, вчера на состанокот во Виена вложувачите се изненадија од одлуката да не се зголемува производствената квота. Аналитичарите очекуваа таа да биде зголемена од еден до два милиони барели на ден.
сите 8 | | | веќе видена

Жалбата за замена на притворот на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски со куќен притвор е одбиена, потврдуваат од Основниот суд 1 Адвокатот на поранешнито минситер за внатрешни рабопти Љубе Бошкоски , исто така порано прв човек на МВР Љубомир Михајловски – Џанго во вторникот попладне ја поднеле жалбата. Според партијата Обединети за Македонија жалбата биле неосновано одбиена. Судските власти, според партијата, сметале дека постои можност Бошкоски да побегне од државата и да го повтори делото. Бошкоски беше уапсен во понеделникот под сомнение за незаконско финансирање на кампањата и злоупотреба на службената положба, како претседател на партијата. Одреден му е триесетдневен притвор и моментално се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.
сите 12 | | | веќе видена

Неточно е дека службениците што учествуваа во акцијата „Кампања“, во која беше уапсен Љубе Бошкоски, биле посебно наградени, велат од МВР, по денешната прес-конференција на Обединети за Македонија „Напротив, тие ги извршуваа службените задачи и овластувањата за борба против криминалот и корупцијата за кои се платени. Освен нив, во целата операција и документирање на случајот учествуваа и други службени лица чија цел е откривање и санкционирање на сите оние кои работат спротивно на законите на Република Македонија, без разлика дали се работи за партиски лидери“, велат од МВР. Од МВР велат дека е срамно да се измислува некакво темпирање на акцијата по изборите. Според нив, одлуката незаконски да прими пари била лична на осомничениот Бошкоски. Обединети за Македонија денеска излегоа со тврдење, според кое, полициските службеници што учествувале во акцијата за апсење на Бошкоски биле наградени
сите 7 | | | веќе видена

Војската на Јемен денеска се подготвува со офанзива да го ослободи, од антивладините бунтовници, крајбрежниот град Зинджабир „Го опкруживме градот од сите страни и во следните неколку часа би можела да започне офанзивата“, изјавил преставник на јеменската војска, дополнувајќи дека најмалку 13 луѓе, од кои тројца војници и девет припадници на Ал Каеда загинале изминатата ноќ во борбите околу градот, кој има околу 20 илјади жители. Преставници на јеменското министерство за здравство изјавија дека состојбата во Зинџабир е катастрофална, бидејќи на улиците има голем број на трупови кои се во фаза на распаѓање. Во демонстрациите кои веќе три месеци со водат против претседателот Салех до сега загинале веќе 150 луѓе. Претседателот на Јемен, Али Абдулах Салех во Саудиска Арабија се лечи од последиците на атентатот, своето останување на власт тој го правда со опасноста од Ал Каеда.
сите 3 | | | веќе видена

Оваа година Тотенхем и покрај одличните настапи во Лигата на шампионите во домашното првенство не избори пласман меѓу четирите најдобри екипи Со тоа и можноста и наредната година да игра во Лигата на шампионите отпадна. Тренерот Хари Редкнап бара сопственикот да ја засили екипата за наредната сезона. „Доколку сакаме да одржиме чекор со Манчестер јунајтед , Челзи и Арсенал , па и со се подобриот Манчестер сити мораме да купиме тројца врвни фудбалери, инаку не само наредната година, туку и во идните неколку години нема да играме во Лигата на шампионите“, изјави Редкнап. Сепак сопственикот Даниел Леви ќе има тешка задача. Треба да донесе тројца одлични фудбалери кои ќе играат само во Лигата на Европа, а згора на тоа уште потешко ќе му биде да ги задржи двајцата најдобри свои фудбалери, Герет Бејл и Лука Модриќ за кои веќе фрчат понуди од другите клубови на островот.
сите 2 | | | веќе видена

Холандската Управа за контрола на квалитетот на храната забрани продажба на репка од цвекло произведена на една од локалните земјоделски фарми, откако во зеленчукот е откриена бактеријата Escherichia coli (E. coli), јавува AP Според агенцијата, претставници на Европската унија го информирале надзорниот орган за откриеното заразено холандско цвекло во Германија, во средата вечерта. Проверката на примероци од цвеклото во Холандија потврди дека зеленчукот е заразен со ешерихија коли. Холандските санитарни власти во денеска издаденото соопштение нагласуваат дека откриената варијација на Escherichia coli се разликува од предизвикувачот на цревната инфекција регистрирана во северна Германија, од каде се рашири низ Европа а од која досега на стариот континент починаа 26 лица. За тоа колкава е опасноста од овој поразличен вид Е.коли, не се даваат информации во соопштението на холандската Управа за контрола на квалитетот на прехранбените продукти. Медицинските експерти се’ уште не можат да го утврдат изворот ...
сите 6 | | | веќе видена

Антикорупциска комисија смета дека Советот за радиодифузија во своја полза го толкува Законот за спречување на корупција несакајќи да се соочи со фактот оти треба да биде во можност да го спроведе законодавството „СРД на 18 мај, значи во веќе започната изборна кампања, достави барање за позитивно мислење за повеќе десетици нови вработувања и за финансиска поддршка од Буџетот на РМ за набавка на опрема за следење на изборната кампања, потреби кои не се утврдени во Годишна програма на Советот за тековната година, ниту се планирани во Буџетот, па оттаму и се работи за вонредни исплати и набавки кои во време на распишани избори се забранети“, рече претседателот на Антикорупциска комисија, Воислав Зафировски. СРД, како што посочи тој, упорно одбива да го прифати ваквото мислење на ДКСК, низ повеќекратна преписка и самоповикано влегува во надлежностите на ДКСК. „СРД во своја полза го толкува Законот за спречување на корупцијата, притоа несакајќи да се соочи со битниот факт дека: уште во февруари од ...
сите 21 | | | веќе видена

next